•1811 VERDENKING Zondag 22 December 1893. 3 centiemen per nummer. SO5'6 Jaar. 5043. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Militaire vraagstuk. Militaire lasten. De plaatsvervanging. Socialisten en Buitenlieden. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften woruen niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk teg'éh den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Dureele van dit blad. Aalst, den 21 Dec. 1 HDii. Sedert eenige dagen is het militaire vraagstuk weêr op 't tapijt gekomen naar aanleiding der indiening by den ministerraad, door generaal Brassine, van zijn ontwerp van leger herinrich ting. Onze geachte lezers weten dat wij het stelsel aankleven Niemand gedwongen soldaat. Maar waarom Omdat wij den ken dat, in een klein landeken gelijk het onze en dat bovendien nog door de nationale tractaten tot onzijdigheid is gehouden, eene groote legermacht nutteloos is en schadelijk aan de wel- begrepene belangen des volks. Im mers zij geeft niet alleen aanleiding tot eindelooze geldverkwistingen maar ook jaarlyks worden er tal van jongelingen, tegen wil en dank, naar cle Razern gesleept. Een leger van vrijwilligers, goed ingericht en bestaande uit mannen die de militaire loopbaan uit goesting willen betreden, wel betaald opdat zij er een bestaan zouden hij vinden, zie daar het leger dat België noodig heeft. En zulk een leger ware voldoende om de inwendige orde te bewaren. Wat de verdediging onzer nationali teit betreft, wat zou ons leger vermo gen tegen onze machtige naburen, al ware het nog zoo talrijk dan heden- daagsch en ten grooteren deele uit helden samengesteld Ze zouden het door de macht van 't getal overrompelen. Talrijk zijn ze reeds in 't land, zy, die het Niemand gedwongen soldaat aankleven, maar voorzeker zullen er nog vele i aren verloopen eer wij dit stelsel zullen zien zegepralen. Maar in afwachting kunnen wij dat stelsel bijtreden 't welk 't meest het onze nabijkomt, bestaande, namelijk, in het verkorten van den gedwongen diensttijd, uitbreiding van het volon- tariaat, betere voeding en huisvesting en meerdere vergoeding aan de mili- tianen. Dit stelsel 'twelk ons gedeeltelijk voldoening zou geven, wordt door ae meerderheid onzer achtbare katho lieke volksvertegenwoordigers bijge treden. De zienswijze van onzen moedigen heer Woeste aangaande het militaire vraagstuk, treffen wy aan in de rede voering welke hij woensdag 11. ter Kamer uitsprak, als verslaggever over het wetsontwerp betrekkelijk het jaarlijksch contingent. Die gansche redevoering hier meê- deelen is onmogelijk en wij zullen er de deelen uitknippen in de welke, naar onze meening, onze geëerde lezers het meest belang zullen stellen EENE VREESELIJKE «O» VEEVOLG. F.ff ik ken onzen jongen heer, ik wa» zijn oppas ser, toen h(J nog' bij de kurassiers te Brandenburg diende, riep Hendrik, die laat ook niet los. Dat moet hij ook niet, dat zal hij niet, beves tigde de keukenmeid maar bij zijne moeder krijgt bij het er niet zoo gemakkelijk door. Oho 1 hij is zjjn eigen meester, hij heeft eene flinke fabriek en is luitenant van de reserve Hij heeft van niemand bevelen te ontvangen dan van den keizer. Nu, die zal het hem niet verbieden, antwoordde Louise. Gij hebt zeker geen ouders meer, Hendrik Neen, ik was nog een klein jongen, loco die gestorven zijn, zei Hendrik en zag daarbij de keuken meid verwonderd aan. Juist, anders zoudt ge weten, dat vaders of moeders wil nog altijd gewicht in de schaal brengt, al is die wil ook soms verkeerd. En daar even hebt ge gezegd, dat de jonge lieer niet moet loslaten, mei ktc Minna op, die den plotse- liugen omkeer in Louisa's stemming met reebt wist te verklaren. Dat zeg ik nog, daar blijf ik by, riep Louise, maar mijnheer Kdenraad is een braaf, net menscb, M. Woeste. Wat mij betreft, ik ben overtuigd dat de hervormingen, die ons ditmaal zullen voorgesteld worden, zullen overeenkomen met het gevoelen der overgroote meerder heid van het land. Sedert een-en-twintig jaar hen ik lid dezer Kamer en altijd verdedigde ik het leger altijd heb ik erkend dat er een leger, een goed ingericht leger noodig was. Zeker kan ik het oneens geweest zijn met dezen of geenen minister over het stelsel van werving, doch altijd heb ik aangenomen dat er een goed ingericht leger noodig was. In de eerste plaats hebben wij inter nationale verplichtingen. Onder de volkeren zyn er altijd botsingen ge weest zooals onder de particulieren laatstgenoemde oneemgheden wor den vóór de rechtbanken opgelost doch voor de natiën bestaat er geen scheidsgerecht. Wanneer ik de bedreigingen hoor van hen die zeggen dat de samenle ving te vuur en te zwaard moet gezet worden, dan dunkt mij dat het de eerste plicht der samenleving is zich te verdedigen. De tyden van oproer zijn voorbij werd er gisteren gezegd. Ik blijf on- gcloovig, gezien de feiten van giste ren en de bedreigingen van heden immer meer ben ik van oordeel dat het leger eenen maatschappelijken plicht heeft te vervullen. Dus zal ik net altijd ondersteunen. Is dat te zeggen dat ons krijgsstelsel volmaakt is Wij allen moeten eene felijkere verdeeling der krijgslasten etrachten. 't Is door de uitbreiding van het volontariaat dat wij ons ideaal willen bereiken. Ik meen dat de heer minister een plan heeft, volgens hetwelk de dienst tijd zou verminderd, het contingent op 18,000 man gebracht en de per soonlijke dienst ingevoerd worden. De vermindering van den diensttijd zal door niemand worden bestreden en ik meen dat zoo iets mogelijk is, namelijk door het inrichten van een vrijwilligersleger. Maar de heer minister vergist zich grootelijks indien hij denkt dat er hier eene meerderheid zal gevonden worden voor de twee andere punten De minderheid dezer Kamer wil den minister dwingen zijn ontwerp aan te bieden, op voorhand verkla rende dat zij hel zal verwerpen dat werd uitdrukkelijk verklaard door den heer Vandervelde sprekende uit naam der socialisten en door den woordvoerder der progressisten, den heer Lorand. En wat zien wij aan de rechterzijde? Een zeker getal leden zijn sedert lang voorstanders van het stelselNie mand gedwongen soldaatandere willen dat het thans beslaande stelsel verbeterd wordeallen hellen wjj over naar het volontariaat. Welnu het contingent van 18,000 man is regel recht in strijd met die verschillige stelsels. {Goedkeuringrechts al heeft hij soms oneenigheid met zijne moeder. Hij zal zeker alles beproeven om haar in der minne tot toegeven te bewegen, maar als hebniet an ders kan,... Zij liet aan Minna en Hendrik over de laatste woor den er bij te doen en Hendrik vulde haar aan door te zeggen Dan gebruikt hij geweld. Terwijl hare dienstboden zoo onbarmhartig, maar niet zonder reden, ongunstig over haar spraken, reed mevrouw Rechling naar Wilmers lord, met geheel andere bedoelingen, dan Louise en Minna vermoed den. Bij mevrouw Rechling was echter de toorn gedu rende den rit geheel verdwenen zij gevoelde nu duivelachtige vreugde en was zeer voldaan. Ha had Valentine haar niet menigmaal beschaamd gemaakt en hare betere inzichten en manieren laten gelden T Had ze het zelfs niet gewaagd, de oogeu op te slaan naar haren eenigen zoon, den fabrikant en re serve-luitenant Koenraad Rechling En nu was ze eane gemeene dievegge geworden Ha ze had het geld lief, maar voor geld ter wereld bad ze bet genoegen willen missen, dat deze ontdek king haar verschafte. Met haar beperkt verstand dacht ze er niet aan, dat de zaak anders gelegen kon zijn het kwam niet hij haar op te bedenken, hoe dom Valentine zou ge handeld hebben, aangezien de verdenking in de eer ste plaats op haar moest vallen en zjj bare geheele toekomst zou vernietigd hebben. Mevrouw Rechling bad echter niet geleerd zoo te redeneeren. Het halssnoer van peerlen was weg, Er wordt verteld dat de lieer minis ter allerlei stukken bij een lire ngt om den persoonlijken dienstplicht tegen ons te verdedigen die auajstie's worden niet opgelost bij middel van stukken. Hij zal goed te beloven heb ben dat de diensttijd korter zal wezen het land zal zich door dergelijk ont- werpniet laten-verleiden. Er is hier geene meerderheid voor den persoonlijken dienst, evenmin als voor de gewapende natiecr is er geene voor een contingent van 18,0u0 man en zelfs niet voor het volontariaat zonder meer. Doch deze discussie is enkel de her haling van twintig andere. M. Woeste. De tegenpartij heeft ons nogmaals herhaald dat de plaats vervanging een hatelijk stelsel is, waarvan ik alleen, volgens den heer Lorand, voorstander zou wezen Het telt veel meer aanhangers dan gij wel denktEerst en vooral tel ik die genen uwer, welke hunne zonen de den vervangen. {Rechts: Ah! ah!) Men zegt dat het een hatelijke maat regel is en toch hebben progressisten en socialisten daartoe de hand geleend. De plaatsvervanging, wordt er nog aan de linkerzijde gezegd, dat is ziel- verkooperij Laat ons zien een jon geling die soldaat wil worden ont vangt voor drie jaar diensttijd, eene vergoeding van 1,600 frank, evenals andere beambten van den Staat, even als de officieren aan welke eene jaar wedde of eene vergoeding wordt be taald voor bewezene diensten. (Zeer toetrechts). Wanneer gij de plaatsvervanging bestrijdt, die voorzeker afkeurens waardige zijden kan hebben, ant woord ik dat ze berust op een grootsch denkbeeld, want zij verzekert in de maat van het mogelijke de persoon lijke vrijheid. Overigens zou geen enkel werkman, die thans in 't leger dient, niet dienen onder de verschil lende stelsels welke de linkerzijde voorstaat, en die als eerste gevolg zouden hebben aan de arbeidende klas de drie inillioen te onttrekken, welke de plaatsvervanging haar verschaft. De heer Defnet heeft gewezen op eenige misbruiken. Bestaan er niet overal misbruiken Ik weet uit stel lige bron dat de 1,600 frank menige eerlijke familie in staat heeft gesteld een bedrijf aan te vangen. Er is gezegd dat voor ons de vader landsliefde bestaat in den last door anderen te doen dragen. Vroeger heb ik met cijfers bewezen dat de'plaats- vervanging vooral de minderen baat. Overigens vergeet men dat lal van burgerszonen, dat onze zonen, met instemming hunner ouders, bij 't le ger dienen.... Gisteren vroeg de heer Golfs de ver mindering van liet contingent tot 10,000 man, en daareven kondigde de heer Vandenbemden een amendement in dien zin aan. Valentine alleen had den sleutel .gehad dus, die moest het snoer weggenomen hebben. Misschien rekende Mevrouw Rechling cellier bet stelen van een peerlsnoer voor minder misdadig dan het stelen van haar zoons hart. Hoe onbeschaamd, dat de doodarme dochter van ceu ouden, zieken, gepensionneerden officier, de ge- negeuheid wist te verwerven van haren Koenraad, met wien zij geheel andere plannen had. Neen, daarvoor hadden haar man zaliger en zij zelf niet gewerkt en gewroet, oin nu zoo'n arm diug in het warme nest te zien Bij hare gramstorige overpeinzingen dacht Me vrouw Rechling cr volstrekt niet aan, dat zij eenmaal ook een doodarm meisje was, de onbeschaafde, slecht onderwezen dochter van eenen werkman in een ver geten dorpje van Havelland. Het was reeds lang geleden, waarom zou zij daar nu nog aan denken T Het was ook reeds lang geleden dat zjj de vrouw werd van den heer Rechling, die in het eerste jaar van hun trouwen in zgn weiland eenen put groef en de kleiaarde vond. In den beginne wilde zij van dien zweudelboel niets weten en duchtig bad zjj gekeven, toen haar man zijn klein vermogen be steedde aan de oprichting eencr pannenfabriek. Hij bad toen zelfs schulden gemaakt om kleihoudeude landerijen te koppen, die destijds nog goedkoop tc krijgen waren. Gelukkig had haar man echter niet naar haar ge luisterd. Hij was zijn eigen weg gegaan, had flink gewerkt om zijn voorbeeld te volgen eu de uitkomst had hem geheel in het gelijk gesteld. Niemand verlangt die vermindering meer dan ikdoch ik denk dat ze maar kan gebeuren wanneer w\j eerst het getal vrijwilligers zullen vermeer derd hebben. Inmiddels kan ik niet toestemmen om het leger te verzwak ken wij hebben het noodig, met het oog op internationale aangelegenhe den en op de rust in 't binnenland. Ook hoop ik dat de Kamer nog gedurende dezen zittijd de verhooging der vergelding van de miliciens zal stemmen. Rechts Zeer wel't Ver heugt mij dat onze tegenstrevers ze bestrijden dit doende, verschaffen zij ons veel genoegen en ik reken er op, dat liet verslag der middenafdeeling over bedoeld wetsvoorstel eerlang zal ingediend worden. De houding der doctrinairen na bootsende, beweren de sprekers der linkerzijde op hunne beurt dat wij handelen uit kiesbelang. Doch die handeling is de weerspiegeling van 's lands gevoelens. Is het volk niet het souvereine volk en is het voor ons geen plicht liet in te lichten, de wetten in overeenstem ming te brengen met 's lands wetten? Zonderling schouwspel na in eene hevige rede den heer minister van oorlog verklaard te hebben dat zijn Pruisisch stelsel er niet zou doorko men, dat't land het niet zou dulden, keerde de heer Lorand zicli tegen ons om ons te verwijten dat wij ons laten bewegen door kiesberekening De heer Lorand erkende dus dat het land zij ia woord te zeggen heeft De heer Lorand. Ik heb u ver weten 't land om den tuin te leiden door een parade-militarisme De heer Woeste. Altijd het oude stelselDe kiesberekening, dat is goed voor hen wij, we mogen ze niet inroepen wij, we moeten een niet bij 't volk geliefd ontwerp aan bieden, ten einde de minderheid ons kunne omverwerpen Doch wij zul len niets van dat alles doen Nooit hebben wij ons door u laten beetne men, heeren, en wij hebben er nog geen lust toe{Levendige goedkeu ring, rechts Ik blijf dus voorstander van een goed en sterk leger. Ik hen van mee ning dat men het moet verbeteren door het volontariaat en de vergelding der miliciens dat is voor de regee ring en de rechterzijde plichtdie taak zal vervuld worden en, in af wachting, verzoek ik al mijne vrien den het contingent te stemmen. (Zeer welZeer wel rechts). In den loop der redevoering van M. Woeste verklaarde M. Delbeke, dat het verslag der midden-sectie over de verhooging van vergoeding voor de milicianen toekomende maand zal gereed zijn. De Peuple, het socialistisch blad, zegt over den eed van getrouwheid aan Ko ning en grondwet, die alle gc-raeente- raadsheeren moeten afleggen Onze kameraden zijn op ons integraal Bij zgne dood liet hij een vermogen van verschei dene milliocnen na. Zijne pannenfabriek was voorzien van de nieuwste machinereicn en kou aan dergelijke inrichtingen tot voorbeeld gesteld worden. Hij had daarbij een schoon woonhuis laten bouwen, waarbij men een schoon park vond, benevi ns bloe men- en moestuin en een grooten boomgaard. Ook had hij rijnen eenigen zoon eene voortreffelijke opvoe ding laten geven. Koenraad had het gymnasium, de universiteit en eene landbouwschool bezochttot den krijgsdienst opgeroepen, diende hij zijn tijd uit bij de cavalerie en werd daarop officier bij de reserve. Vervolgens had hjj eenige reizen gedaan om wat van de wereld tc zien, vóórdat hij naar het ouderlijke huis terugkeerde. Bij zijne thuiskomst kreeg bij deel in de leiding der zaak, die bij den dood zjjns vaders geheel op hem overging. De oude Rechling was niet bekrompen van hart geweestgeerne zou hij zijne vrouw reeds lang heb ben toegestaan naar hartelust van den verworven eigendom ts genieten, als zij dat op verstandige w|jze had kunnen doen en zich niet belachelijk had gemaakt door pronken en pralen op de verkeerde plaats. Hoofdzakelijk om deze reden had hij hardnekkig geweigerd te voldoen aan den wensch zijner vrouw, die te Berliju wilde wonen, evenals verscheidene hun ner rjjk geworden bekenden gedaan hadden, die nu nog slechts eenige weken, buiten vertoefden. Hij bleef hij de pannenfabriek wonen en bezocht de residentie slechts voor enkele dagen, hoogstens een paar weken, om haar de genoegens van het leven In de groote stad te laten genieten. program gekozen door bet feit dat de wettige eed verplichtend is, is hij zedelijk zonder weerde of bekrachtiging en hij is onmachtig tegen onze onveranderlijke socialistische en republiekaausche ge loofsbelijdenis. Die verklaring is in 't geheel niet zedelijk, Peuple gij zweert eene ge trouwheid, die gij in uw ziel verklaart niet te zullen volgen 1 Dat is geen eer lijkheid De liefde der socialisten voor de buitenlieden in 't algemeen staat verre beneden O en die weinige liefde of genegenheid voor hen spruit hieruit voort dat de socialisten hitter weinig hoop hebben ze ooit in hunne strik ken of netten te kunnen vangen. Een der grootste socialistische or ganen van Duitschland bekent het ronduit: Wat de buitenbevolking betreft, schrijft het, alle moeite om ze in onze netten te vangen is te vergeefs. Er zijn geene gemeenere nocli lagere arheidschenders dan de buiteulie- den. Het is ook totaal verkeerd ge- handeld die lieden te beklagen, gelijk het dikwijls van onkundigen gebeurt. Het best is van ze te aan- schouwen yoorwat ze wezenlijk zgn: onze verbilterdste vijanden. Dus de socialisten schelden de bui tenbeden uit voor de gemeenste en laagste arheidschenders op deze we reld En de liberalen slingeren hun ge durig naar 't hoofd domkoppen, mas- lenloppen, lieden zonder eergevoel, heesten, ploegen die in God gelooven, enz. enz. te veel om te melden. Gezel Schippel, een van de hoofd mannen der bloedroode kliek, riep onlangs op een socialistisch congres te Breslau, uit Wij willen ons volgaarne om het lot der buitenlieden hekommeren, doch wy moeten hun verwittigen dat-, zoo zij zich onder de roode vlag scharen, zy geene toekomst hebben als eigenaars, hoe klein die eigen- dom ook zy. Geen kop vee, geen stukje landbouwalem, geen hof- steedje, geen voetje grond mogen zij in eigendom behouden en dan eerst zullen wij hen kunnen ge- bruiken. Dus alle buitenlieden slaven van den Godslaat voortgezweept door slaven drijvers gelyk Anseele en andere vliegenvangers van den zelfden kali ber. 't Zal er dan lief uitzien op den Jbuiten Maar zoo verre zal het niet komen Nooit zullen de roode of groene socia listen onze eerlijke, deftige, gods- dienstlievende en vaderlandsminnen de Buitenbevolkingen door hunne dwaze beloften kunnen om den tuin leiden Na deu dood van haren echtgenoot was mevrouw Rechliug's eerste werk zich te Berlijn te vestigen. Zij huurde eene ruime weniag in de Victoriastraat, liet die geheel nieuw iuricbien en wilde als eeuc voor name dame leven. Daar zij dit echter niet recht wist aan Ie vangen, zocht zij eene gezelschapsjuffer van goede afkomst. Na eenige mislukte pogiugeu had zij het geluk in Valentine Zier een wezeu aan te treffen, dat de kunst verstond liefelijkheid en behaaglijkheid om zich heen te verspreiden Half tegen haar wil had Valentine aan de zijde vau mevrouw Rechling ongeveer de rol van dierentemmer gespeeld. Zjj had de laage neigingen dier vrouw onder bedwang gehouden en waar dit niet mogelijk was, bad zy ze toch weten te bedekken, te verzachten, te effenen. Meviouw Rechling had zich naar haar ge schikt, soms wel eena met tegenzin, maar meestal zonder te bemerken dat zjj geleid werd. Gedurende bet jaar dat Valentine bij mevrouw Rechling geweest was, was zjj zoowel voor mevrouw als voor de overige buisgenooteu onmisbaar geworden toen kwam onverwacht de breuk. Koenraad Rechling was b|j de panuenfabriek blijven wonen, maar bij zynemoeder te Berlijn waren een paar kamers voor hem ingericht, die hij iu gebruik nam zoo dikwijls b|j in de stad vei toefde. En hij kwam dikwyls, telkens met kleiner tusschen- pouzen, want by gevoelde zich machtig aangetrokken tot bet jonge meisje, met niet bijzonder scboone maar innemende gelaatstrekken, tot die kastanjebruine Minister de Smet de Naeyer heeft Donderdag twee wetsontwerpen aange kondigd, waar hij thans aan werkende is Het eene zal den aankoop vergemak kelijken van kleine landelijke eigendom men. Het andere zal wijzigingen toebrengen aan de wet op dewerkraanswoningen, om al de klassen der samenleving iu staat te stellen den eigendom te verwerven van gezonde en goedkoope woningen. Hoe eerder die wetten gestemd wor den, hoe beter 't zijn voortreffelijke wetten, die uitstekende diensten kunnen bewijzen. Zooals men weet, is citoyen Alfred Defuisseaux tot gemeenteraadslid geko zen te Frameries. De bestendige deputa tie van Hecegouw heeft vrijdag de kie zing van den beruchten socialist ongeldig verklaard, uit hoofde der vcroordeelingcn die hij ondergaan beeft' Defuisseaux is dus woerdig voor de Kamer gekozen te worden, maar hij en is het niet meer voor eenen gemeente raad I En hoe rijmt men dat te zaam De burgemeester, oude of niouwe zijn verwittigd geworden dat zij niet mo gen overgaan tot het aanstellen der nieu we gemeenteraden, noch den eed mogen afnemen, dan nadat zij vooraf hunnen eed aan M. den gouverneur hebben afgelegd. De arrondissementscommissa rissen zijn daartoe afgeveerdigd in de gemeenten van min dan 5000 inwoners. Onderwijs. Het Staatsblad behelst vandaag het koninklijk besluit, waardoor krachtens de artikels 4, 5 en 23 der wet op het lager onderwijs, in iedere provin cie een geestelijke hoofdopziener en een geestelijke opziener wordt benoemd, welke den titel zullen voeren van diocesa- nen hoofdopziener en diocesanen opziener. Het besluit bepaalt tevens de jaarwed den op 4200 fr. voor den eerste, en op 3300 fr. voor den tweede. Voor de protestantsche en israëlicti- sche eerediensten zijn insgelijks opzieners benoemd. Deze genieten geene wedde, doch voor elke omreis worden hen do reis- cu verblijfkosten vergoed. Dit besluit is gevolgd door het alge meen reglement, de grondslagen vaststel lende der verdeeling van het hoofdkre diet, dat door de wetgeving jaarlijks stemd wordt, ten voordeele der lat. lagere gemeentescholen, lagere aangenomen scholen en lagere bijzondere scholen, die niet aangenomen werden, doch de wette lijke voorwaarden ter aanneming bezit ten. 30 jaar geleden. Dijusdag 17 December, was het 30 jaar geledeD dat Leopold II, Koning dar Belgen, voor de vereenigde Kamers den eed aflegde. De zitting bad plaats onder voorzitter schap van Z. H. prins de Ligne, voorzit- lokken en die bruine zacht* oogen, die zooveel ver stand verrieden. Juist zooais meu dat van Koenraads bedaarden, wat nuchteren aard en van Valentine's fijne terug houding kon verwachten, had zich ondar de oogen zijner moeder allengs eene neiging tusschen de jonge lieden ontwikkeld. Koenraad geloofde dat zijne moeder zijne keuze billijkte. De twee jonge lieden hadden elkaar hunne liefde beleden en Koenraad begreep niet waai om Valentine bem nog immer terughield het geheim aan zijne moeder Ie openbaren. Het meisje beoordeelde de moeder juister dan haar zoon dit deed; zij wist dat er een hevige strijd zou moeien gestreden worden i deze bleef niet lang uit. Hetzij dat men oprecht te werk ging, hetzij dal men minder edele bedoaliugen bad, genoeg zij het te weten, dat mevrouw Rechling door bekenden geluk gewenscht werd met de aanstaande verloving van haren zoon met hare bevallige gezeiscbapsjaffrouw. Toen zij besliit tegensprak werd haar gezegd, dat toch onmogelijk voor haar verborgen kon zyn geble ven, wat voor anderen duidelijk te zien was. Woedend was zy naar buis teruggekeerd, had de niets kwaads vermoedende Valentine overstelpt met de gemeenste beschuldigingen en haar gelast mmiddeiijk haar koffer to pakken tn het huis te verlaten. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1