EEN HEERE%£ Pol en Stant. Aan onze geëerde lezers en kath. partijgenoten De slechte pers. Groote Vertooning, Het Kerstmisfeest Katholieke Werkmanskring, Leest en verspreidt Den Denderbode. Allerhande nieuws. er van den Senaat, terwijl ook de voor- itter der Kamer, M. Ernest Vanden- peereboom, aan 't bureel zat. Tusschen de leden, die behoorden tot de deputatie, welke den Koning ging af halen, waren de Senateur Joostens en de Volksvertegenwoordiger Hayez, van Ant werpen. De kroonprins, graaf van Henegauw, vergezeld zijne ouders bij die heugelijke plechtigheid en ook de graaf van Vlaan deren was aanwezig. Tal van vorstelijko personen, waartus- sche de prins van Wallis, de kroonprins van I'ruissen later keizer Frederik de koning van Portugal, woonden de plechtigheid bij. Z. M. sprak na den eed eene gedenk- wcerdige redevoering uit, waarin hij zegde steeds het voorbeeld zijns vaders te zullen volgen en niets te betrachten, dan ket heil en het welzijn des volks. Leopold II heeft woord gehouden en na 30 jaren regeering is het een plicht voor alle Belgen den vorst daarom hulde te brengen. Uit een prachtig artikel van Ie Cour- rier de Bruxelles, getiteld Een valstrik knippen wij Men make van het militair vraag punt de inzet der toekomende kiezingen goed op voorwaarde dat alle partijen er aan deelnemen met al hunne wappcns en met gausch hun programma. a De liberalen zullen den persoonlijken dienstplicht verdedigen de katholieken zullen de kampioenen zijn van den vrij- willigen dienst het land zal oordeelen. n Wil men dit zegt het dan Doch beproeft niet het ministerie en de rech terzij in eenen valstrik te lokken. Dit zal niet lukken. Ieder zal die taal toejuichen. Heeien militaristen, het woord is aan u. Bij de toekomendo kiezingen zullen wij de kiezers tusschen do twee program ma's laten oordeelen. Wilt ge? Inde Kamer. Wat zitting alweêr woensdag I 't Is voldoende dat er van con tingent wordt gesproken om de Kamer vechtei sgedachten te doen krijgen. Ciloyen Defnet, afgeveerdigde van Namen, begon zijne redevoering met be- leeiligingcn en stommiteiten zooals M. Coremans het hem heeft doen opmer ken en veroorloofde zich generaal Brassine te vergelijken aan het perso- naadje uit Molière, die stampen krijgt... onder den rug, ten believo van zijnen meester. Go begrijpt dat de achtbare generaal, wiens edelheid van karakter, wiens eer lijkheid van gemoed ik aan niemand moet doen kennon, onder de beleediging opsprong. Toen hij den onbeschofterik dan ook op zijne plaats zette en hem verwittigde, dat hij hem zou uitleggingen vragen, be gon citoyen Defnet verontschuldigingen te stamelen, maar reeds had de generaal zijne twee aides-de-camp, majoor Lib- brecht en commandant Keucker, op zoek gezonden naar generaal Marchal en ver zocht hij ook graaf Léon Visart hem tot getuige te dienen. Onder al die voorbereidingen was M. Defnet zoodanig uit zijn lood geslagen, dat hij zijne redevoering moest onder breken. Toen generaal Marchal aankwam, ging M. de Burlet seffens aan M. Furnémont zeggen, dat de afgeveerdigde van Namen getuigen moest aanstellen, want dat hij die van generaal Brassine ging ontmoc- ten. Defnet stelde zijne vrienden, MM. Fur nemont en Vaudervelde aan, met de aanbeveling,alles te aanveerden... behal ve eene ontmoeting op het terrein. En hij viel neêr op zijn bank. 't Gevolg was het proces-verbaal waar in Defnet al intrekt wat hij heeft gezegd en verklaart nooit den minister te hebben willen beleedigen.... Wat een miserabel klinktrekkerij 1 Al de officiers van 't belgisch leger zulleg den viezen Defnet voor den groot- sten kwast houden, die er loopt. Handelsblad Wij knippen uit De Volksstem van DEB ERE. Wisconsin, (Noord-Amerika). De Werkkring van een mission- naris, In do weinig bevolkte streken van het Westen hebben de priesters menigmaal een zware taak te vervullen. Groote afstanden moet een missionaris menigmaal doorreizen om de ver wonende katholieken van zijn distrikt van de troostmiddelen van onzen li. Godsdienst to voorzieu zoo zij in gevaar van sterven verkeeren. Zoo las men in de telegrafische berich ten der dagbladen, den 15" der maand November De weleerweerde Vader John Begley, een pionier- priester van het Westen, die tegenwoordig te Kingman (Bisdom Wichi ta), Kansas, geplaatst is, kwam gisteren te Wichita aan, nadat hij als geestelijke herder eene daad volbracht had, die ecu glanzend bewijs is van zijne hulpvaardig heid. Eene zekere vrouw Quinlan.uit Now- York, die bij haren zoon, een grooten landbouwer in No Man's Land, Beaver county, Oklahoma, op bezoek was, werd zeer gevaarlijk ziek toen haar medege deeld werddat er weinig kans was voor haar levensbehoud, sprak zij het verlan gen uit, om een pnester te spreken en de laatste HH.Sacramenten te ontvangen, liet was zeer moeilijk aan dit verlangen te voldoen. Vader Begley werd bij de zieke geroepen en hy ondernam zonder aarzelen de zware en gevaarvolle reis. - Kingman is 310 mijlen van deze boerderij verwijderd. Met den spoorweg ging Vader Begley van Kingman naar Englewood en van daar legde hij over de prairie, in 21 uren en 30 minuten, te paard eenen afstand van 160 mijlen af de landbouwers, waar hij moest voorbij komen, hadden echter gezorgd, dat hij verschillende malen van paard kon ver wisselen. Gedurende dezen langen rit nam hij geen voedsel, slechts eenmaal een drink water. Met welk gevaar eene dergelijke reis, door deze landstreek in verband staat, blijkt uit de omstandig heid, dat prairie-wolven en andere wilde dieren daar niet zeldzaam zijn en dat men meer dan 30 mijlen door eene zand woestijn moet rijden, waar geen drop water te bekomen is. Hij bereikte de boerderij nog op tijd, om de zieke, de laatste HH. Sacramenten te geven. Kort daarop verloor de vrouw het be wustzijn, en bleef ook bewusteloos tot zij den laatsten adem uitblies. - Een sigarenmachien. Door zeke ren Jean Reusse is een sigarenmachien uitgevonden, die in de toekomst een gevaarlijke konkurrent van den besten sigarenmaker dreigt te worden. De Tabaksplant geeft van deze uitvin ding een uitvoerige beschrijving, waar aan het volgende is ontleend De voortbrengst der machien is, bij eene geregelde wijze van werken, in één minuut drie sigaren, waarop uiterlijk niets te zeggen valt. Om echter eens te laten zien wat de machien bij eene vlugge bediening in don tijd van vijf minuten kan leveren, liet de heer B.,,, de machien werken in volle snelheid. De jeugdige sigarenmachinist wond met de behendigheid van eenen gooche laar het dekblad om de pop welke zijn helper tusschen de tangen legde, en... in dien tijd van vijf minuten draaide hij 35 sigaren Hierbij moeten wij echter op merken, dat onder dit aantal eenige sigaren waren waaraan wel een weinig de haast te zien was, waarmede zij waren vervaardigd. Bovendien is het begrijpe lijk dat deze buitengewone haast voor de meeste werklieden geen half uur vol te houden is. Doch het geeft toch wat de machien in het uiterst geval leveren kan. Hoe de sigaar er uitziet Met één woord onverbeterlijk. STANT in d'afgetrokkene oore lappen van zijn haren muts goed ingeduffeld, komt snel den hof opgestapt en vindt POL, 'tdolleken in den mond, in den hoek achter de stoof. Stant. Parbleu, Pol, 'k zou willen mangelen met u voor den moment, 't en is voorzeker niet pluis om nu op route te zijn 1 Pol. Ha, Stant, 't is koud, 'k moet 't bekennen we zijn nog maar een half uurken t'huis met een karre loof, en ge moogt 't zeker zijn, Stant, we weten er ook van te spreken. Stant.(Met de stoof in d'armen)Bah, bah I Pol 't Is toch gauw vergeten, nen keer dat nen mensch bij een goed stoof- ken geraakt Maar wat er tegenwoordig ook verdrietig is, Pol, dat zijn die schrik kelijke korte dagen. Pol. Ja, Stant, ze gaan maar nauwe lijks meer open de dagen 't en is maar klaar van 's morgends ten achten tot 's achternoens ten vieren. Stant. Hewel, Pol. dat is maar ver drietig, want vivan de klaarte en bijzon derlijk de klaarte van den dag Pol. Ja, Stant, g'hebt gelijk maar alia die korte dagen hebben toch ook hunnen goeiën kant aan, man hoe vroe ger avond, hoe vroeger ook peil af en als nen mensch gedurende die lange zomerdagen al dat zuur werk verricht heeft gelijk de boeremenschen dat doen, dan moogt ge ook wel de korte winter dagen hebben om u wat ta koesteren en t'her temperen. Stant. En werken de boerenmen- schen maar alleenlijk terwijl 't klaar is Pol? Pol. Wel neens, Stant, en dat is ge noeg I Is 't in den winter een beetje min, 't is in den zomer zooveel te meer. Stant. En wat doen de buitenmeu- schen dan gedurende die lange avonden 's winters Pol. Zij blijven doorgaans onder een klappen, onder't doen van een hoore- ken en onder 't voordragen van 't een of 't ander vertelselken zoo is 't ten min sten voor 't mansvolk, Stant, en 't vrouw volk zit daarop tc luisteren, wel te ver staan al werkende, 't zij broeken repa reren, 't zij kousen stoppen, 't zij bloe- mekens maken, 't zij snuiven, enz., enz.. Maar't raannevolk en werkt niet's avonds, tenzij ten acht uren of halver negen op- voeiëren, en daarmee de kas in. Stant. En dan slapen, Pol, tot als 't klaar wordt Pol. Zoo ras niet, Stant, zoo ras niet op gewone dagen staat 't manne- volk op zoodauig dat ze geëten hebben en tot den arbeid gereed zijn van bij 't krie ken vanden dag maar als er moet ge bakken worden, Stant, dan is op 't hof appel gelijk bij de soldaten, van ten vieren van den inorgeud want daarvoor en mag 't ander werk niet achteruit ge stoken worden. Stant. Dat verstaa'k, Pol maar zeg nen keer, wat vertellen ze allemaal gedurende die lange avonden, Pol Pol. Wel, Stant, van alles van den tijd van do Fransche revolutie, van de Russen en de Kozakken, en bijzonder lijk van Bakcland en Jan do Licht. Stant. Dat moet nog al verzettelijk zijn, Pol V Pol. Jaat, Stant, dat is waarlijk plezierig over twintig, dertig en veertig jaar, ten tijde van Berudieu zaliger, heb ben we hier de schoonste dingen g'hoord van de wereld d'historie van Jaan den Beer, van den Reus meê zijn stoksken van duizend en een pond, van den Zeerlooper die ze moesten meulensteenen aan zijn beenen binden om over d'hazen niet te stappen als hij op jacht giug, enz., enz... Stant. Wel, wel, Pol, dat moest schoon zijn 1 Pol. Jaat, Stant, dat was schoon, en in dien tijd wierd er hartelijk en veel ge lachen, en was er oprecht huiselijk ple zier. Maar 't is ook al veel verslecht, Stant d'eenvoudigheid gaat stillekens aan weg van onder de menschen, en met d'eenvoudigheid de braafheid en 't ge luk Stant. Ten staat op geen betereu, Pol meè al die slechte gazetten en al die opmakerijen van 't volk tegen de Religie en tegen d'Overheid doen ze den kop draaien aan de menschen en leeren z'hen stout en hoeveerdig worden. Pol. 't Is maar al te waar, Stant j maar alla hier bij ons op den buiten gaat 't toch nog redelijk wel, 'en 'k geloof dat 't eerder op 't beteren staat als op 't ver slechten. Stant. God gave 't Pol en 'k wenschte wel dat de slechte gazetten en d'opmakor's schriften ook gekortvleugeld wierden in de stad want 't is ongeloofe lijfc hoe dat de socialisten en andere kop- pigaards en lioeveerdige schrijvers 't jong volk bijzonderlijk van den goeiën weg aftrekken. Pol. Maar, Stant, we staan nu toch wederom vóór betere dagen 't is woens dag toekomende de groote feestdag van onzen lieven Heer Geboorte, en daar zullen toch wederom een groot getal men schen van profiteren om nen keer hun zaken in order te stellen en uen keer serieus te peizen op hun ziel en zalig heid. Stant. Ha, Pol, dat ze 't maar deden Want inderdaad, Kerstdag is uen grooten dag voor alle kristene menschen Pol.Ja, Stant, 't is de verjaardag van de komst van onzen Goddelijken Verlosser in de wereld en nu bijzonderlijk dat van dees jaar in alle parochiën van de katholieke wereld de devotie van d'heilige Familie ingesteld is, wie ep zal nu toch zijn hert niet zuiveren om te samen met Maria en den H. Jozef het goddelijk Kind te vereeren en t' aanbid den in 't stalleken van Bethlehem Stant. Ja, Pol, wie zal op dien grooten dag, toch niet met liefde en dank baarheid nederknielen voor onzen God en Koning die als een zwak en teerder kind voor ons wilt geboren worden in de armoede, in de verlatenheid en in het lijden Pol. Eu wie zal zich hier niet herin neren, Stant, hoe onze Groote Meester van bij zijne intrede in de wereld de rijk dommen, do grootheden en de plezieren der wereld onder de voeten trapt Stant. En wie zal hier niet leeren mild en goedhertig zijn Wie zal hier niet leeren aan den hoogmoed verzaken en d'ootmoedigheid oefenen Wie zal hier niet leeren zijn eigen zeiven verloochenen en zijno driften beteugelen Pol. Och ja, Stant, in 't stalleken van Bethlehem vindt iedereen lessen van heilig leven en zaligheid mochten alle kristene menschen het herdenken en er zich naar schikken Stant. Iio dan, Pol, zou het gezang der Engelen, die den vrede aankondigden aan den ganschen wereld bij de geboorte vau den Messias, waarheid worden voor iedereen ja, dan zouden de rust, de eendracht, de broederliefde en het geluk onder de volkeren terug heerscuen dan ware do wereld welhaast herschapen in een waar Paradijs 1 Pol. In alle geval, Stant, wij zullen wij ons beste doen, en den zegen vragen voor ons en voor geheel de H. Kerk. Stant. Ja, bravo man, en tot na den feestdag salut, Pol I Pol. Wel 't huis, Stant, en de kom- plimenten aan de vrouw. Wij richten heden eenen oproep tot alle onze geachte lezers en katholieke partijgenoten, opdat zij ons, in de ver spreiding van Den Denderbode,zouden ter zijde staan door het nemen van abonne menten cn ons verkoopers op den buiten te bezorgen. Verledene jaar is het formaat van het Zondagnumraer merkelijk vergroot ge worden en do prijs derwijze verminderd dat De Denderbode het bestkoop weekblad is van ons Arrondissement.... Nu, dit heeft opofferingen gevergd waar de leiders geene rekening "hebben van gehouden. Eigenlof riekt onaangenaam, zegt de spreuk, doch wij denken de palen niet te overschrijden met te doen bemerken, dat De Denderbode gedurende den tweejari gen zoo geweldigen kiesstrijd die wij hier beleefd hebben, moedig heeft op de bres gestaan en voor geene hinderpalen is achteruit geweken om de zegepraal onzer katholieke candidaten in de verschillige kiezingen te verzekeren. De Denderbode is het 50* jaar van zijn bestaan ingetreden en altijd heeft hij, in de maat zijner krachten, trouw de katho lieke belangen voorgestaan en hij hoopt er nog vele jaren tc mogen in volhcrden. Nooit heeft De Denderbode door libe ralen en socialisten, 't zij roode, 't zij groene zijnen lof hooren zingen of heeft men hem de spreuk kunnen toepassen Geen slechter teeken voor herder of hond Dan wanneer de wolf ze prijzen komt. Toekomend jaar, in Mei, zullen ook in ons Arrondissement de provinciale kie zingen plaatsgrijpen. Men zal de belangrijkheid van die kie- zingen begrijpen. Strijd zal er gevoerd worden, daar twijfelt niemand aan en wat meer is, inlichtingen die ons uit de zekerste bron zijn geworden, laten ons toe te bevestigen dat er reeds van heden af, zekere vergaderingen zijn gehouden ge worden door liberalen en volksfoppers ofte groene socialisten in vooruitzicht der toekomende provinciale kiezingen. Alle katholieken zullen begrijpen wat gewichtige rol de Drukpers in de kies strijden te vervullen hteft. De Drukpers is op onze dagen de mach tigste hefboom. Nooit werd er meer gelezen dan den dag van heden, doch er moet gezorgd worden dat men aan de lezende menigte gezonde gecstesbrood verschaffemen moet zorgen dat 't katholieke Vlaamsche volk niet verleid worde door verderfe lijke leerstelsels en onuitvoerbare be loften gelijk de roode en groene socia listen er verspreiden. Wij ontveinzen het ons niet de taak der dag- en weekbladschrijvers is heden zwaarder en lastiger dan ooit en boveu- dien eene groote verantwoordelijkheid weegt op hen voor God en voor de men schen. Wat zij van kniezers en zifters te ver duren hebben, laten wij ter zijde. Doch die taak kan verlicht worden door medewerking. Ook nog kunnen partijgenoten De Denderbode - meer aantrekkelijk maken. Wij verzoekeu dus onze vrienden van Stad en Dorp ons de politieke vergaderin gen, de meldensweerdige feiten, politieke en andere te willen bekend maken, die zullen plaats hebben of plaats gehad hebben en met de meeste bereidwilligheid zullen wij ze opnemen. Wij hopen dat deze beweegreden onze katholieke partijgenoten zal aanspo ren om ons blad meer en meer te ver spreiden. Men zie de voorwaarden van abonne ment aan 't hoofd onzes blads. Leest en verspreidt dus DE DENDERBODE. Mgr Lelong, Bisschop van Nevers,heeft tot zijne priesters eenen bevelbrief ge richt in welken wij lezen Waakt ojidat de slechte pers niet doordringe tot de arbeidswoniugen, welke ze bestormt met goddelooze spotschrif ten, schandelijke romans en vooral met dagbladen, waarop beide namen van toe passing zijn. Verdrijft die ook uit de woningen der rijken, waar zij maar al te dikwerf he laas in den vorm van onzedelijke boe ken, van tijdschriften die onverschillig of vijandig aan den godsdienst zijn, en van wereldsche sceptische dagbladen prijkt op de tafels der salons tot ergenis der bezoekers, tot nadeel van het kris- stendom, tot gevaar voor alle huisge- nooten. De propaganda dier pers te belet ten of te beperken is een der grootste diensten, welken gij uwe parochianen kunt bewijzen. En gaat dan nog verder op dezen wegbepaalt u er niet toe het kwaad tegen te gaan, maar bevordert ook het goede, door de kristelijke pers te helpen verspreiden. Meer en meer begint men in te zien welke vroeselijko verwoestingen de slech te pers alom aanricht. Eu meer en meer ook doet zich voor ieder duidelijk de plicht voor, de goede pers te ondersteunen. DA&r ligt de redding. HITÏEVFU ^en sc'iri)ft ons HlLLHirj.U. dat 19 Dec. 1895 met verzoek van inlassching Ik kom aan Klokke Roeland den vol genden brief te zenden en het ware ons aangenaam hem tevens in uw blad te zieii opnemen Mijnheer de Opsteller, Uwe geborstene Klokke wordt op n onze gemeente zoo weinig gelezen dat wij nu maar de valsche touen gehoord hebben welke zij heeft uitgegalmd over don uitslag onzer kiezing van 17 Novem- ber. Zij belt den nieuwen Gemeenteraad b van Hillegem uit als verworven aan uw zoo zeer gedund scheurmakersklieks- ken maar wij zingen juister als uwe Klok, on wij hebben de eer u tc zeg- gen, als gij op alle gemeenten zulke i voorstaanders telt, dat geheel het land u toebehoort. Wij verklaren u, Mijn- heer, dat wij UE. tijdens de algemeene i kiezing bevochten hebben uit al onze i krachten, t' geen wij voortaan nog hevi- ger zullen doen, als het te pas komt, en als de Klok uwe begrafenis van derde i klas nog niet zal geklept hebben. Daar wij het op ons affront nemen i van, door u en andere kluchtspelers uwer barak, voor Roelanders uitge scholden te worden, verzoeken wij u, en desnoods zullen wij u verplichten, uw woord in te trekken in uw eerst komende nummer. Wij hebben de eer UE te groeten. In naam van den nieuwen Gemeenteraad, Talloen-Abbeloos. Op 2° Kerstdag zal er in Sint-Jozefs college, om -11/2 uren, eene buitengewone Vertooning plaats hebben, ten voordeelc der Missiën van Calcutta, Ceylan en Congo. Het groot fransch drama JJne cause célèbre, zal opgevoerd worden door de Antwerpsche Maatschappij Caritas, die hier over 4 jaren in den Katholieken Werkmanskring zooveel bijval heeft genoten. Kaarten zijn te bekomen bij den portier van het College. KIESKRON1JK. De bestendige Deputatie onzer Provincie heeft in zitting van woensdag 11. de kie zingen goedgekeurd van verschillige plaatselijkheden en onder anderen van Gent, Ronsse, Hillegem ouz., enz. De held van Chipka schreef eens mijn hoofd is vermoeid... en waarlijk het moet wel zoo zijn. Men kent bet dwaas voorstel der Brandverzekering door de Stad. Volgens het vermoeid hoofd zou do stadskas eerst er 250 duizend frank bij winnen later was het maar 200 duizend frank na eenigen tijd verminderde die winst totlöOduizend Irank en zaterdag 11. is ze nu tot 100 duizend frank gedaald. Blijft het zoo voortgaau,'t zal eindelijk op eene flat zei Mey uitdraaien.... Welk genie!... Spijtig dat dit hoofd vermoeid Het Volksgeluk der Niemvslraat is autisocialist, zegt men. Maar zulke antisocialistische inrich tingen werken de socialisten in de hand om de neeringdoeude burgerij, om de ambachtslieden te doen verdwijnen eu zoo 't leger derwerkloozeu te vergrooteu. Een oogenblik aandacht 1 Op bladzijde 16, van een vlucht schrift Le socialisme communal leest men Om er in te gelukken de nuttelooze tusschenpersonen (de kleine neering- n doeners) af te schaffen die zich heden n tusschen den voortbrenger en den ver- n bruiker komen stclleD, zou do ge- s meentc moeten magazijnen, gemeente- bazars inrichten, in 't groot inkoopen o en in 't klein aan 't publiek verkoopen.» Het Volksgeluk, dus de Gentschc- liberale antisocialisten komen hier doen wat de socialisten verlangen zo koopen in 't groot om in 't kleiu aan 't publiek, buiten alle concurrentie, te verkoopen, en zoo de kleine winkeliers en ambachts lieden ten onder te brengen.... Wij vragen het: Zijn het geene aardige antisocialisten die aldus de socialisten helpen tot 't bereiken van hun doel Wat ia de remedie Een machtige boud ter verdediging IN DE zal naar men ons verzekerd, dit jaar met buitengewonen luister gevierd worden. Het Komiteit en bijzonderlijk de E. II. Ponnf.t, Bestuurder van den Kring, wekt allo weldenkende Stadsgenoten op om dit zoo nuttig en volksgezind werk zooveel mogelijk door huuue bijdrage van giften en prijzen op te luisteren. Alle prijzen moeten ingt-zouden worden ten huize van den Eerw. Heer Ponnet of den heer E. Van Itterbeek. Statie en IJzeren weg. De plaus betrekkelijk de herinrichting onzer statie en verdere werken zijn definitief aange nomen. Gelijk wij bet reeds hebben ge zegd op de vaart zal de baan meer dan vijf meters verheven worden en zullen de treinen dus boven de huizen loopen. Er zullen op de Vaart drij viaducs zijn een in de richting der Hertshage, een tweeden in de richting der Moutstraat eu een derden in de richting van den Molen dries. Wat men er ook van zegge het plan door Denderbode Zondag 11. uiteengezet, zou voordeeliger wezen voor onze Stad eu de Gemeenten onzes Gantons. Maar 't is te laat 1... RECHTERLIJKE KRONIJK. Moord na een kermisbal. Mathilde De Gand, een 24jarige fabriekwerkster, was met Emiel Godeau,eenen metser van Braine-le-Chateau, naar het kermisbal geweest. Gedurende bet feest had Emiel een paar keeren met andere meisjes gedanst en Mathilde had dit kwalijk genomen. Zij had zelfs laten hooren dat zij zich hier over zou wreken. Laat in den nacht ging zij met Emiel naar huis. Hun weg liep door het bosch van Hal. Wat daar gebeurde weet men niet,doch later vond men Emiel op eenen hoop staken liggen, met eene ijsclijke wond aan het hoofd, in welke nog de boutak- kersbijl stak, waarmede de wond was toegebracht. De zwaarste vermoedens vielen op Mathilde en het assisenhof van Brabant, voor't welk zij woensdag verscheen, ver oordeelde haar, voor vrijwilligen dood slag, tot 20 jaren dwangarbeid. Priesterlijke benoemingen. De E. II. E. Segers, onderpastoor te Moerzeko, is onderpastoor benoemd te Nazareth. Wie een abonne ment neemt op DEN DENDERBODE voor 1896,zal ons blad van heden af tot nieuwjaar gratis ont vangen. tot middernacht Zondag 22 December 1895, dienst doende Apotheker M. BONNER, Bis schopstraat. Woensdag 25 December (1° Kerstdag) dienstdoende Apotheker M. Ghysel- linckx, Molenstraat. Botermarkt. Heden zaterdag werden 782 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6976 kilos. AALST. Telegraaf bureel. Te rekenen van Dijnsdag toekomende, 24 December, zal het telegraaf bureel Aalst (Noord) gevestigd zijn in den lin kervleugel van het Statiegebouw. Ingang Eerste deur, Statieplein. S(' Ceciliafeest. De fanfaar- maatschappij De Jonge Aalstenaren - zal bet Ceciliafeest vieren op Zondag 29 December aanst. Te dezer gelegenheid zal zij ter St. Martinuskerk, ouder de Mis van 11 uren, de volgende stukken uit voeren 1° Sous les Tilleuls, ouverture 2° L'Océan, fantaisie. Drij feesten. Morgen zondag viert onze Koninklijke Harmonie l°het S" Ceciliafeest 2® het 25jarig voorzitter schap van M. Van Wambeke 3° de 75® verjaring der stichting van de Maat schappij. Gedurende de Mis van 11 uren zal het Muziekkorps twee stukken uitvoeren. Gevraagd voor elke gemeente een eerlijk bekwaam en welgezien persoon om zich als bijvak met den loteu en openbare fondsen handel bezig te houden. Brieven sub. T. C. 365 Posl Antwerpen. Meire. Eon der kinderen van M. V. L. fabrikant, is al spelende in oenen pot kokende water gevallen die op den vloer was gezet en bekwam ernstige brandwonden. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Het is reeds meer dan eens gebleken hoe onvoorzichtig het is een pot of marmiet kokende water op den vloer te zetten wanneer er kleine kinders in huis loopen. Pensjagers. Geene week ver loopt er of er worden in degemeenten der kautsns Herzele en Sottegem en ook in eenige gemeenten des kantons Aalst ben den pensjagers van 15 man ontmoet, die bij klaren dage de velden afloopen en al schieten wat onder hun bereik valt wild, kiekens, eendvogels, kalkoenen, ganzen. Die mannen zijn meest allen zwart ge maakt of wel hebben eenen doek voor hun aangezicht gebonden zoo dat zij outkennelijk zijn. Allen zijn met jacht- beweren gewapend en twee of drij hebben geweren van verre dracht geladen met kogels om bij 't minste gevaar van gebruik te maken. Wie hun zou durven beletten zijn land te betreden,wordt met den dood bedreigd. De veldwachters on zelfs de gendarmen van Herzele zijn machteloos om die strooptochten te beletten. Ook zijn alle pogingen om de plichtigen te ontdekken vruchteloos gebleven. Overal eischt men dat er ernstige maat regelen genomen worden,want die kerels brengen aan de landbouwers veel schade toe. aan velziekte, hairworm, eczemas puistjes,juekingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalenrhuma- lism en breuken een onfeilbaar middel om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en te vergeefs al de aanbevolene middels gebruikt le hebben. Dees aanbod waar van men het menschlievend doel zat waardeer en, is hel gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaats 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Een jongeling van Meirelbeke die de wedding had aangegaan van 5 harin gen met eenen liter genever binuen te spelen, heeft zijne wedding gewonnen, doch eenige uren daarna werd hij ziek en stierf weldra in de schrikkelijkste pijnen. De bevolking der hoofdstad is erg ontgoocheld bij het bericht dat liet huwe lijk van prinses Hendrika, waarvan men eerst gouden bergen verwachtte, in allen mogclijken eenvoud zal plaats hebben. Ook schijnt de datum nu in april to zijn vastgesteld. Speelholen te Brussel. Op bevel van M. Van Schoor, procureur-generaal, heeft ouder de leiding van M. den procu reur Willemaers, onverwacht huizoeking gedaan in verscheidene speelkringen.Niet minder dan 20 huizen, in 't centrum der stad, werden bezocht. M. do procureur had onder zijn bevel al de substituten en onderzoeksrechters, den oppercommissans Bourgeois Buzon, onder-pol icieoverste Casier Desmedt, Ledoux Adriaenssens. inspecteurs, zestien policie-inspecteurs en zestig agenten. Ten 9 uren 's avonds begonnen, duur den de huiszoekingun tot 2 uren 's nachts. Zij begonnen gelijktijdig in de Been houwersstraat Domiuicauenstraat, Aren- bergstraat eu verschillige groote koffie huizen en drinkzalen van schouwburgen en cafcs-concerts. Terwijl de leden van hot parket binnen traden, werden onmiddellijk de deuren gesloten, en niemand mocht de huizen verlaten. De gebouwen werden zelfs omsingeld en degenen, die zich tusschen eenen entre- acte naar de speelzalen hadden begeven, waren verplicht daar te blijven, toen het teeken voor het ophalen der gordijn wcêr gegeven werd. Daar werd natuurlijk hevig tegen gepro testeerd, doch hierover bekommerde het gerecht zich niet. Al de inleggelden werden in beslag ge nomen en een overgroot getal processen- verbaal opgemaakt. Daar er te veel leerlingen der mid- derbare school te Gent ziek zijn, is dit festicht zaterdag avond gesloten geworden Ir waren omtrent 60 leerlingen tenge volge van ziekte afwezig. Drama. Woensdag middag, rond 12 uren, werd de Kath el ij nest raat, te Mcchelen, in opschudding gebracht door do volgende gebeurtenis De dochter W., moeder van een kind, die bij haren vader inwoont,had met dezen

De Denderbode | 1895 | | pagina 2