Pol en Slant. Wie? Wie? Wie? KIESLOKAAS DENIIËIIHAUTEM- dIrdaTz Valsche geruchten IDDERi.EM. Studiecommissie van Aalst S. Jozefs Collegie. Allerhande nieuws. Stant steekt de deur open en vindt Pol en Ka elk in nen hoek achter de stoof. Stant. Dag Ka, dag Pol Hoe is 't er meè Parbleu 't is hier beter als buiten Ka. Jaat Stant, pakt nen stoel, man, en zet u bij. Pol. Hoe dik- wijls zijt ge uitgeslib- berd onder uw baan, Stant? Óf zijt ge misschien meê den trein gekomen Stant. Ja ja, mee den trein, Pol 't Eu mag er niet af, man; 't is nog altijd item zooveel kluiten te betalen, en leg ze mij daar. EjPol. Zoo dat er nog altijd geenen kumaf aan en is aan den erremen raas van den albelover, Stant Stant. Och, Pol, zwijg me daar af hij vaart hij toch wel en de klucht is daar meè gespeeld Pol. Hebben ze 't schandalig wijf nu nog bij den nek niet, Stant 't Is nu al meer als een jaar dat ze heuren leeleken toer gespeeld heeft, en is ze nu noch niet uitgekomen Stant. 'k Geloof, Pol, dat we zullen moeten patiëntie hebben tot op 't leste oordeel om die schandalige Jezabel nen keer te mogen bekijken 1 Pol. Eergisteren avond vertelde er hier nen gebuur dat ge tegenwoordig op acht a negen dagen meê den vapeur al over de zee naar Amerika kunt rijden, en wie weet, Stant, of die hekse 't water niet overgestoken en is Stant. 't Waar te wenschen, Pol; want z'heeft ous nen abominabelon toer gespeeld en d'Amerikaners die veel slim mer zijn als wij, zullen ze wel knippen. Pol. 't Is ook miju gedacht, Stant; en hoe is 't geweest meê de Kerstdagen in Aalst, Stant Stant. Eerste klas goed, Polover heerlijke diensten in de kerk en schrikke- lyk veel volk te biechten en te com munie. Pol. Dat doet mij plezier, Stant; 't was hier op ons parochie ook welOns Lieven Heerken zal tevreden geweest zijn en we mogen hopen op veel zegen en hemelsche weldaden. En hoe was het 's avonds in den katholieken werkmans kring Stant. Wel, Pol, 't woord lag juist op mijn lippen om u daarvan te vertellen. Schoon was 't daar. Pol, en deugdelijk Pol. Veel volk zeker, Stant En nen schoonen Kerstboom Stant.Volk, Pol, volk?Wel mensch, 't was den eenen kop tegen den anderen en de zaal was gestampt volJa het was schoon en troostelyk om zien. Van aan den theater tot aan 't buffet stonden er van weêi skanten roten banken en stoelen met eene opening in den raidden en ge kondt op de koppen raarcheeren 1 Pol. Hoeveel man zou cr wel ge- woest ziju, Stant Stant. 'k En zou ze op geen twee dagen kunnen tellen, Pol; maar gij kunt cijferen en rekent het nen keer uit. Er waren zes en zeventig roten van 16 man ieder, zonder diegenen nog die moesten gespannen recht staan tot tegen de deur. Pol. 't Is wreed, Stand, 't is wreed Dat maakt ten minsten twaalf honderd man uiten hiqg er daar iets aan den Kerstboom voor alle man, Stant Stant. Voor iedereen, Pol; en zie hier hoe dat het geschikt was van boveü op 't theater stond er een allerschoonste schilderij in 't groot, verbeeldende de ge boorte van Onzen Lieven Heer, met den H. Jozef, Onze Lieve Vrouw, en 't Kin deken Jezus. Rond die schilderij stonden cr sterrekens en hingen er ballonskens vau alle grootte en. kleuren, en dat alles was zoo schoon garrangeerd en verlicht dat ge zoudt gezeid hebben 't is een He- melken 1 Pol. En waar waren de prijzen, Stant Stant. Patiëntie, Pol, 'k zal 't u gaan zeggen. Vóór den theater in een halve ronde en op drij verhoogsels waren de prijzen teutoongesteld, en 't geleek eerder aan een groot kleermagazijn van Brussel als aan nen gewonen broekwin kei van Aalst. Pol. Waarin bestond dat alzoo meest, Stant Stant. Dat bestond in al wat dat ge kunt uitpeizen, Pol, van gerief en deug delijk gerief voor den werkman: broeken, lijfrokken, sargien, kousen, onderbroe ken, hemdens, jippen. portemonnais, pijpen, koolschuppen, messen, tellooren, forchetten, borstels, enz. enz. en tot mut sen en kloeten toe; en korentenbrooden, soucissen, kleine tonnekens bier, jatten en kasserollen, enfin, Pol, te lang om te melden 11! Ka. (De handen samen slaande). Wel Heere toch, Stant Maar die racn- schen waren toch kontent zeker Stant? Stant. Of ze kontent waren, Kaken! Ka. En wat hebt gij gelot, Stant Stant. Nen wermen en nen dikken kaleson, Kaken Ka. En wat is dat, Stant, nen kale son Stant. Een dikke en een werreme onderbroek is dat, Kaken en zie (Stant trekt de kous af en toont ze). Ka. Ja, Stant, ge moogt gij lachen; wel 'k geloof ik wel dat de menschen van den kring kontent waren. Pol. En zeggen, Stant, dat er dan nog altijd mannen zijn die den katholie ken Werkmanskring en de brave bur gerij van Aalst moeten kritikeren en trachten hatelijk te maken aan 't volk Stant. Ja, Pol, maar dat en heeft geen effekt niet meeriedereen weet van waar dat dat komt en meê welke inzich ten dat dat gebeurt, en iedereen lacht daar meê en trekt de schouders op 1 Pol. Z'en verdienen niet meer als dat, Stant, en dat ze toch uit hun oogen zien, want ze zouden kunnen streng be oordeeld worden en door Onzen Lieven Heer en door de menschen 1 Stant. Dat staat hun te wachten, Pol; maar alla, wat is er aau te doen meê nen blinden die niet en wilt zien, of meê nen koppigaard die zich wetens en wil lens verbrandt Pol. Daar en is daar niet meê te doen, Stant, niet meer als meê een peerd dat niet trekken en wilt. Stant. 'tls alzoo, Pol; maar zeg 'ne keer, 't is nu woensdag toekomende nieuwjaar gaat gij wafels bakken Pol.Dat is d'affairen van de vrouw, Stant; maar in alle geval, 'k eet ze toch geern Stant. Hewel, Kaken, hoe zal 't er meê zijn van dees jaar Ge kunt dat toch zoo goed, 'k rappeleer mij nog van over aar, hoe dat w'er ons alle twee, ik en ?ol, deugd aan gedaan hebben Ka. Ja, ja, Stant, 'k hoor u komen, man, op uw zokvoeten maar alla, we zullen er toch iets meê doen; kan 't or af, ze zullen or zijn maar dat hangt ook een beetjen at van 't weêr; 'k en kan toch ;een wafels bakken zonder eiors en zoo ang als 't vriest, en zetten de kiekens zich nieS neer. Stant. Dat zijn redens Kaken; maar alia, alla, is daar een eiken min in, ze zullen zy nog wel goed zijn, want al dat komt uit uw handen, zijt er zeker van. 't en smaakt naar de rook niet. Ka. Er kan u niemand afin 't kom- plimenten maken, Stant; maar g'hebt ons toch ook zoo wel gedaan op de feesten van Aalst dat w'er een reden zullen van maken; en van dezen keer, Stant, zal er Trientjen ook van eten, gij zult er haar ten minsten een koppel meedragen. Stant. Dank u, Kaken, dank u; dat zal de vrouw plezier doen en gij zult er zeker toch wel een kleintjen bij doen ook voor mijn Charelken, eh Kaken Ka. Jaak, Stant, en voor uw Mieken en voor uw Netteken ook; want dat mans volk dat en peist toch altijd maar op de jongens. Stant. G'hebt gelijk, mijn beste Kaken, g'hebt gelijk, en wel duizend maal dank 'k Zal de komplimenteudoen thuis en van den avond is 't non vaderons en nen wees gegroet voor Kaken 1 Ka. Goed, Stanten zijt gerust, ik zal er op passen Stant. Alla, beste vrienden, ik wensch u van nu af al een zalig en geluk kig jaar, en tot de naaste week, tot op den wafelslag I Pol. Ja, Stant, wel t'huis en veel komplimenten Wie krijgt hiprom gedurig zijn neusken in de hand Wie aanziet men als onbekwaam en onwaardig om in de sektiën verslag te geven zelfs over de geringste zaak Wie doorloopt en doorkruist thans steden en dorpen om centen te bede len bij liberalen voor het stichten van een goedkoop gazetje ter bestrijding van de katholieke party Wie krijgt als hij zich met die com missie aanbiedt, op vele plaatsen de buitenwacht Wie is er bijzonderlijk uit op de verkenskermissen bij de liberalen Wie juicht met beide handen toe aan den val der katholieke besturen van Geerardsbergen en Ninove? Wie heeft er ook zoo zeer den val van 't katholiek bestuur van Aalst be- betracht en werkt nu met de liberalen meê in hunnen belackelyken tocht om de kiezing te doen verbreken Wie wordt er meer en meer door de misleide vrienden ontmaskerd O die droevige Wie Wie Wie Men wil ons diets maken dat de hoofdopsteller van Dendergalm herkomstig is van over den bosch, van neven den bosch, van in den bosch, van achter den bosch, van op den bosch, enfin 't is nu toch gelyk... Wat wij ook bemerken 'l is, dat de vent telkens diep in 't bockglas moet fekeken hebben als hij zich aan ribbelen zet. Nu vraagt die vent ons hoe wy den akt van den klerikalen gemeenteraad van Mechelen gaan betitelen,die bij zijn aftreden (als 't zal waar zijn?) in extremisniet alleen een onder- - kommissaris en twee adjukten van zijne vriendjes noemt, (sic) maar -» daarenboven nog voor rekening van de stad negen kloosterscholen aan- neemt. Wij begrijpen u, vent, voor u is die aanneming vannegen vrije katholieke scholen een schandaal. Volgens de li beralen hebben de katholieke huis vaders der werkende klas immers het recht niet hunne kinders naar hun geweten kosteloos te laten opvoeden en onderwijzen indien hij liet koste loos wil dan moet h.y zijne kinders maar tegen zijne overtuiging in, naai de liberale scholen zenden waar hun het zaad wordt ingeblazen, dat later onkiemt, weeldrig opschiet en rijp maakt voor 't socialismus. Denderbode integendeel beweert dat de katholieke huisvaders der wer kende klas het recht hebben te eischen dat hunne kinderen opgevoed en on derwezen worden in scholen die zij volgens hunne overtuiging goed oor- deelen. Het katholiek bestuur van Mechelen heeft dus voortreffelijk gehandeld door deze aanneming verzekert het dat 2050 kinders van katholieke ge zinnen kosteloos zullen opgevoed en onderwezen worden in scholen die alle voorwaarden van van goede scho len vervullen. Dendergalm gewaagt van canaillen- streek!.. Aan de katholieke huisvaders der werkende klas 't recht ontzeggen van hunne kinders kosteloos, volgens hun geweten, te laten opvoeden en onderwijzen, ziedaar eene liberale canaillenstreck. Wie heeft er gehoor gevraagd aan Z. M. den Koning Wie heeft er eene goede herin richting des legers aan Zyne Majesteit beloofd Wie heeft men met zyne vraag tot verhoor enzyn subliem voorstel wan delen gezonden Wie zou er geerne eens gaan smul len in 't Hof Wie heeft de kans niet gehad zyne voetjes onder 't berd te zetten Wie wilt er ter Kamer altijd spre ken over zaken waarvan hy de minste kennis niet bezit Kiezingen van Aelst. Men weet dat de Bestendige Deputatie de kie zingen van Aelst heeft goedgekeurd. Zondag gaan de liberalen en judassen tegen dit besluit próööötesteeren. 't Zal wreed zijn Eu men heeft al de feiten van omkooperij en dwang aau den heer Procureur generaal bekend gemaakt H. Scholastica sta ons bij!... Maar dan heeft men zeker toch aan dezen hoogen gerechtsdienaar eigenamen genoemd Hebben ze Men dien schelm, weer aan geklaagd dan is 't van Ma Tante Men is immers de gaten uit Maal ais men zoo zeker is van zijne zaken, dat men de plichtigen bij dehoogere gerechts dienaren aanklaagt, waarom dan langer gewacht, za aan de verachting der open bare denkwijze ten prooi te werpen Vrees van papier met leeuwkens en mysterie BtKI JK U ZELVEN. - Wij hebben het schandaal aange klaagd ter papierfabriek van Virginal voorgevallen, namelyk, de brutale wegzending van werklieden door MM, Olin en Picard, den soctalist, om dat zij voor de katholieken hadden gekozen. Dendergalm antwoordt ons Als dat gebeurd is om die reden keuren wij die heeren af Aangenomen... Maar zeg eens Den dergalm wat zegt gy van 't volgende geval hier te Aalst bestatigd Zekere liberale kandidaat heeft peerdsdevoiren gedaan om landbou wers te Mylbeek die landerijen van hem in pacht hebben, wij zullen niet zeggen te dwingen,maar te overhalen van voor de liberalen te stemmen. Zelfs werd er aan een die wat zieke lijk was,voorgesteld van hem per rij tuig naar de stembus te voer'en. Die kiezers waren katholieken en hebben geweigerd. Maar o wraak wat komt er nu te gebeuren Die landbouwers heb ben bij deurwaarderlijk exploot op zeg ontvangen die landeryen nog verder te gebruiken En niet loochenen zulle, want 't is te klaar Zeg eens, Dendergalmis dat geen broodrooving Is dat geene poli tieke vervolging En gij, helden van Chipka, wat zegt gij: Is het eerlijkheid en deftigheid En tot bekroning voegen wij er nog bij dat die zelfde liberale kandidaat onbermhartig werklieden heeft op straat gesmeten verdacht van voor de katholieken te hebben gestemd. Wie verdere inlichtingen verlangt wende zich tot Jefken den Vloeker. Daens, de gekozene van liberalen, so cialisten en bedrogene lieden, dat eene vergoeding van 10 franks ter maand aan de militianen meer dan voldoende is, daar ze thuis bij hunne ouders zooveel niet kunnen verdie nen. De verhooging dier vergoeding noemde hy dan gemeen kieslokaas. Nii, in zitting van dynsdag der ver- ledene week vraagde die zelfde M. Daens dat die vergoeding van 10 op 20 fr. of nog meer zou gebracht wor den. Hoe dat iemand toch van gedacht kan veranderen Is dat nu ook kieslokaas Alles in eerlijkheid en deftigheid Ziedaar dau ae leus der politieke hansworsten van Chipka Januari 1896, om 91/a uren zal de E. H. D. Van Vaerenbergh, Priester gewijd te Gent, den 21 december jl. de le maal alhier eene pleutigeMis zingen. Men werkt vlytig in den wijk Ach ter Kerk om dien dag den jeugdigen priester hertelijk en prachtig te ont vangen. Drij Seminaristen, twee inboorlin gen van Denderhautem en de neef van den E. H. Pasioor hebben het Onderdialtonaat ontvangen, 't Is eene eer voor die groote katholieke ge meente. Nauwelijks had de Besten dige Deputatie de kiezingen van Aalst goedgekeurd of ver scheidene liberale dagbladen kondigden aan dat de heer Gouverneur tegen die beslis sing is in beroep gegaan. Een katholiek dagblad heeft dit nieuwsje door de liberale drukpers in de wereld gezon den overgenomen. Wij vernemen uit ver.schilligo en goede bronnen dat dit nieuwsje volkomen, valsch is. Militarism. Vooruit maar! M. Brialmont doet in de Flandre libé rale zijne denkwijze over de legeriurich- ting kennen. De generaal is erg kwaad tegen de rechterzij, die niet wil toegeven op den verplichtenden dienst en bet contingent van... 18,000 man. Wij denken die militariscke overdrij vingen gerust te kunnen terzij laten 1 Ja zoo moet het zijn De Aalstersche correspondent van Het Laatste vuil Nieuws, schrijft dat het Bestuur der fanfaar Les Amis con- n slants alias de oude protters, heeft beslist ter gelegenheid van het St- Ceciliafeest niet meer in de kerk te gaan spelen. Dit besluit diende sedert lang ge nomen te worden en dit vooral in het belang van den eerbied welken men aan het Huis Gods is verschuldigd. Wat gebeurde er telkenmale dat de oude protters ter kerk speelden?... Kerels die anders nooit den voet in de kerk zetten, volgden hen dan. Door hunne oneerbiedige houding, door hun gedurig geklap onder elkander ontstichtten zij de geloovigen en ver wekten schandaal. Blijft er maar uit, de geloovigen zullen er niets bij verliezen. meente zijn van zin hunnen nieuwen burgmaitre in te halen. Ongelukkig lijk bleef zijne benoeming naar hun goesting veel te lang achter. Reeds tien dagen in 't zwier, hebben zij over hoop gezeten en alle dagen den post bode afgewacht en gevraagd Is er nog niets voor ons waarop dan ook eens een rondstaander, antwoordde Uwen burgmaitre is al te Pamel.maar naar 't schijnt, heeft hij zyn been ge kwetst, hij wilde over den Dender springen en hij is er ingevallen hij is wel gelukkig met verdronken, maar hij is toch met een gebrokenbeen opgevischt, en als dit genezen is, dan zal hij te voet afkomen. Inderdaad vele valsche democra ten begonnen dit te gelooven, en daarom hebben ecnige plezierige jon gelingen bun de volgende pert gebak- Ken. Verleden zondag morgend was het gerucht verspreid dat den burg maitre toegekomen was, en dan nog te voet. Hoe de Volksfoppers liepen, om hunnen lieveling te zien, dat kan ik niet beschrijven, lezers Maar nu waren ze zelf eens gefopt, als ze zagen dat eenen schoonen ge- maakten man, die op eenen boom stond, en in grooten uniform was, moest voor hunnen Oversten dienen Ze trokken tocli zulke vieze smoe len, als ze al druipneuzen den aftocht geblazen hadden. Hoe er dan met de sukkeleers gelachen is, lezers, dat moet ge niet vragen, en dit alles tot genoegen van onze plezierige grap penmakers Arme Democratie ge laat veel te wenschen Arrondissement Aalst. Ziju Burgemeester benoemd Appelterre-Eychem, M. Vander Schue- ren; Aygem, M Van Bever; Denderhau tem, M. Schouppe; Denderleeuw, M. Sonck; Erpe, M. De Vos G.; Esschene- St-Lieven; M. Mertens; Gyseghem, M;, Cochez; Haeltert. M. E De Saedeleer; St-Lievens-Hautem, M. Verbrugghen; Liefferinge, M.Barbé; Meire.M. Coppens; Moorsel, baron A. vander Noot; Neder- boulaere, M. Buyserie; Nieuwenbove, M. Roosens;Nieuwerkorken,M. Baeten; Oke- gem, M. Vanden Bergh; Oordegem, M. De Schaepmeester; Ophasselt, M. Van Peteghem; Pollaere, M.Mertens; St-Ante- linckx, M. Nuttinck; Santbergen, M. Vander Haegen; Steenhuyze-Wynhuize, M. Ascoop; Strypeu, M.Van Crombrugge; Velsicque-Ruddersh.,M. Van Aelbrouck; Wanzele, M. Mertens en Zonnegem, M. Rubbens. voor de teelt en den handel der Hop o— PRIJSKAMP van 1895 voor de beste Hop. UITSLAG: A. Prijskamp van 500 kilos: 1° prijs Kieckeus Seraph. Brusselsche- steenweg, Aalst. 2® Schockaert Ed., Brusselsche- steenweg, Aalst. 3C Carlé Benoit, Moldert, 3C Van Eeckhoorn L. Moorsel. 4° Verleysen Felix, Brusselsche- steenweg, Aalst. De Witte J.-B., Assche-ter- HeydeD. n De Wolf P.-J., Spruitboek, Moorsel. B. Prijskamp van 300 kilos. 1* prijs Bieseman Jos., Opwyck. 2' Van Scheirebeek, Wambeek. 3* De Bisschop Ben., Wieze. 3* n Van Cleemputte Fr., Aalst. 4e n Van de Meersche Ls, Esschene. Van Cauwelaert Josse, Mel- dert. C. Prijskamp van 100 kilos. le prijs Do Vylder Jud., Brusselsche- steenweg, Aalst. 2C Uittesprot Petr., Houten Kruis, Moorsel. 3° Van Geert Frans, Resschebeke, Ercmbodegem. 3" n De Wever Joh., St.-Catharina- Lombeek, 4° prijs W* Roegiers, Mijlbeke, Aalst, jj Speeckaert. Moorsel. n De Geest, Nijverseel, Opwijck. 1 n Vermeir Fr.,Royen, Wieie. J Van den Bergbe Petr., Do- jj ment, Esschene-Lombeek. W° Van Ginderdeuren, Terjo- g den, Erembodegem. n Kieckeus Petrus, Botermelk- 3 straat, Mijlbeke. n De Smedt Alf.Brusselscho- steenweg, Aalst. Van Geert Edm., Doment, He- kelgem. n Daeleman Paul, Brusselsche- steenweg, Aalst, n Carlé Jan, Meldert. Van Melders J.-B., Langestr. Aalst. Van Geert Joh., Majuist, Ile- kelgem. b Schockaert, Beekstraat, Aalst, n De Leeuw, Dries, Teralphene. Van Nieuwenbove P., Dries, Welle. De Schryver Flor., Dorp, He- kelgem. De Smedt René, Langestraat, Aalst. s Uittersprot Joh., Spruitboek, Moorsel Schutz Ben., Opwijck. Bastaart, Guill., molenaar, Linden, Assche. n Muylaert Alf., Statie, Moorsel. 8 Singelyn J.-L., Ronsevaal, Erembodegem. 8 Baron Paul Bethune, Aalst. b Kinderen Wauters, Triest, Moorsel. 8 De Troyer Petr.,Broek, Welle b Kinderen D'Herde, Terjoden, Erembodegem. 8 Witterzeel Victor, Trieselken, Welle. 8 De Schryver Ck.-L., Moorsel- baan, Moorsel. 8 W° Volkaert J.-B., Ouden Dendermondsck. stw. Aalst. 8 Pauwels Adolf, Klooster, He- kelgem. Dagen uur vau de uitreiking der prij zen zullen later aan de prijswinnaars be kend gemaakt worden. Tot in de hoeken vol Donderdag 26 December, de grooie welgekende zaal van het St-Jozefs Collegie,een recht aan grijpend drama Une cause célèbre, dat zich op het tooneel ontrolde I Ja recht gezellig was bet daar binnen en, terwijl de kille Decemberwind zijn droevig liedeken zong door de straten, spreidde onze verbeelding hare bontge kleurde vlerken uit eu bracht ons allen, verrukte toeschouwers, in vroegere tijden terug. 1745, een roemvol tydstip voor Frankrijk: eene blijde mare voor het oude koningrijk negen duizend menschen ge dood en veertig kanonnen veroverd te Fontenoy door koning Lodewijk XV. Door zijn eigen zoon beschuldigd; hebt gij zulks wol ooit gehoord lezer Een der os'erwinnaars door zijn eigen zoon be schuldigd van vadermoord en onrecht vaardig veroordeeld. Ziedaar het ge heel e drama. Onrechtvaardig veroordeeld en twaalf jaren over te brengen met de afschuwe lijkste galeiboeven, tot dat eindelijk de ware schuldige ontdekt wordt Hebt gij den heer J. Jacobs zien spe len Hoe machtig die rol van Jean Re- naud en met welk talent weergegeven I Vervaarlijk was de jeugdige kunstenaar in die roode boevenplunje met die on verdiende keten aan band en voet; ont roerend, diep ontroerend ook als hij zijn zoon aau zijn lijdend vaderhart drukte en triompheerend schoon als zijne machtige betichtende stem den waren moordenaar als aan den grond vastnagelde. Even schoonwas do rol van Chamboranl Onnavolgbaar die oude soldaat met zijn eigenaardige gedachten over de dank baarheid Innig zijn wij den heer F. Hagaeris dankbaar voor den gullen lach dien bij bij ons verwekte. Aardige Cham- boran wanneer komt gij nog eens te Aalst terug En dan die kleine, hoor ik u zeg gen gij die donderdag in do Pontstraat waart, die kleine F. Volbaut die zoo stout en lief wist te spelen en menige traau deed vlieten; en de heer R. Mund, due d'Aubeterre, die met zooveel waardigheid over het tooneel schreed, en die zwarte met zijne vervaarlijke oogen en zijnen vreesclijken moordenaarstred de beer L. De Laet en dan nog, ge weet die oude daar uit het eerste bedrijf, de heer Fl. Van der Voort, die met zoo veel kunst weet te sterven, en de heer A. Kr oil, die zoo deftig en riatuurlijk zijn rol van Directeur du College d'Hyeres, speelde. Ja allen kunstenaars zijt gij, die ons een zoete traau hebt doen gieten en een genot hebt doen smaken dat sedert lang ons niet meer geschonken werd. Tot wederomziens, lieve en onvergeelbare kunstenaars der Antwerpscho Caritas. AALST. Rederij kkamer de Catharinisten. Op Zondag 5 Januari 1896 zal dit bloeiend Toonoelgezelschap ten 5 uren 's avonds ter Sadsschouwburg eene prachtige en luisterrijke vertooning geven ten voordeele van 't werk der op voeding van de jonge Congoleezen in België. Het alom gekende en reeds vermaard tooueelsT m)ude jaarsavond, met bet blijspel hij gaat procedeeren. alsook verschillige nummers uitgevoerd door de jonge Congoleezen zullen die vertooning aantrekkelijk maken. Een prachtig aria voor mandolijn zal door H Van den Plas, toonkunstenaar te Gent uitgevoerd worden; ook den heer Prosper D'Hoir, 1* prijs der muziekschool van Aelst, zal ons op het schoone muziek stuk, La pluie d'or vergasten. Kaakten zijn op voorhand te bekomen ten lokale der rederijkkamer, bij den heer Hendrik De Sadeleer, Nieuwstraat. /ie noluriëulc Annonccn op <1«3 4Ldu Bladzijde. Priesterlijke benoemingen. Zijn onderpastoor benoemd: te Astene, de E. H. E. Lieven te Eist, de E. H. J. Gabide, gewezen professor in St-Jozefs- gesticht te St-Nicolaas. Botermarkt. Heden z werden 730 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5840 kilos. Stad Aalst. Muziekschool. Maandag aanst. 30 December, om 6 uren 's avonds, ter Groote Feestzaal van het Stadhuis, GROOT CONCERT, ter gele genheid der Prijsdeeling aan de be kroonde leerlingen, met medewerking van leerlingen en leeraars der Muziek school. Het programma belooft een allerluister- rijkst muzikaal feest. Denderhautem. Zekere Amand Hameryck, wonende gehucht Kleine Herlinckhove, en die,sedert meer dan een jaar, blijkbare teekens van krankzinnig heid gat, heeft zich in den nacht van 22 tot23 december, op de hooischelf zijner hoeve verhangen. Men is op 't oogenblik aan 't inrichten van eene katholieke fanfaarmaatschappij. Rond de 70 personen hebben zich reeds als spelende leden laten aauteekenen. Iddergem. Verleden zondag nacht is er in Iddergem brand ontstaan. Van de hofstedq bewoond door J.-B. Van Santen is de schuur met gansch den oogst de prooi der vlammen geworden van het woonhuis is de kap afgebrand, gelukkig is alles verzekerd. -Moorsel.Geen naamlooze schrif ten worden aanveerd. Indien men zooveel vertrouwen in ons niet stelt, dat wij onze correspondenten niet mogen kennen, spoort het ons aan tot omzichtigheid. Het bedoeld naamloos schrift behelst nogthans niets laakbaars, doch niette min blijven wij blijven wij bij ons besluit van niets in te lasscheu waarvan wij den schrijver niet kennen. Wie Wie Wie heeft er don derdag eene flesch Champagne geschoept en ze 's anderdaags met zijn liefken uit gezopen In 't ministerie zou er, volgens som mige confraters, wegens de ziekte van M. de Burlet, sprake zijn van wijzigingen. Daar is niets van aan. M. De Burlet is thans stellig aan de beterhand. De geneesheeren hebben be sloten geen bulletijns meer uit te geven, en van belemmering der tong is er hoege naamd geen spoor meer. Generaal Brassine zal, gedurende de rust, die zijnen collega is opgelegd,dezes interum voortzetten en maakt zich gereed om in do Kamer het budjet van buiten- landsche zaken te verdedigon. In die voorwaarden ziet men wel dat er geen spraak is van ministerieele veranderingen. M. Frère Orban is zeer ziek de Staatsman heeft de spraak schier verlo ren. Het einde, zegt de Gazette van Brus sel, is nabij. Sneeuw en electriciteit. De sneeuw storm vau woensdag nacht had te Brussel de electrieke draden sterk doen doorzak ken, en er een aantal doen breken. Een electricien, van oordeel zijnde dat de gobroken draden, eens in aanraking komende met de draden van den electrie- ken tram, ongelukken zou veroorzaken, begon met zijne geïsoleerde gereedschap pen de draden, die gevaar opleverden, af te snijden. Doch eer hij met dit werk gedaan had. raakten aan het gehucht don Groenen Jager, de peerden van twee raelkkaren in de afhangende draden verward en wer den door den electrieken stroom neêrge- worpen. De geburen, die de dieren wilden ver lossen, kwamen toegesneld en poogden de draden door te snijden, doch, hunne tan gen, bijlen en wat zij meebrachten niet geïsoleerd waren, ondervonden zij de zelfde schokken als de peerden. Eindelijk kwam de electricien toege sneld, die de draden voor goed afsneed. De peerden zijn erg gekwetst. De telefoonposten hebben door die voorvallen veel geleden. De policie van Brussel is op zoek naar eenen persoon, die een nieuwe soort van aftruggelarij uitoefent, namelijk de vreemdelingen, welke sedert eenigeu tijd daar wonen, voor 100 fr. te doen natura- liseeren. Men begrijpt dat zijne cliënten vruchteloos naar de naturalisatie wach ten. De slimmerik is gekend hij is uit Antwerpen herkomstig. Aangehouden. Het gerecht heeft de hand gelegd op de vermoedelijke da ders van den moord, gepleegd op het kind, welks lijk men overeenige weken gevonden heeft opliet kerkhof te Lokeren. Zij bewoonden een naburig dorp en zijn reeds aangehouden, 't Ziju een man en eene vrouw, 't Slachtoffer was het kind hunner dochter, en zij hadden het meisje verstekeh in eenen aardappelkelder. Waarschijnlijk zullen zij 's nachts het kinderlijk naar het kerkhof van Lokeren gebracht hebben. Eindelijk gevat. De deserteur Jos. L., die de policie reeds zooveel spel leverde, heeft zich eindelijk laten vangen. Do policie vernam maandag dat hij weer bij zijne zuster was afgestapt, n verwittigde de gendarmerie. Acht agenten en vier gendarmen sloten het huis af en hielden tevens wacht op de zolders der aangrenzende huizen om den beruchten daklooper den weg af te snijden. En dit was niet overbodig, want nau welijks had hij vernomen dat de policie in de buurt was, of hij vloog weer naar boven, het zoldervenster uit en verschool zich tusschen twee daken. Toen men hem daar meende te vangen, vluchtte hij over het dak van eenen tim merman, waar hij een vijftigtal pannen

De Denderbode | 1895 | | pagina 2