m Zondag 3 Januari 1896. 3 centiemen per nummer. 30sle Jaar. 3047. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. VERDENKING, GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Noch politie noch leger, NEEN, Maar wacht, De nieuwe wet op de tabak ÊEen Fransche Edison. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 4 Jan. 1896. Onlangs hebben de socialisten met hunne gewone dwarsboomery eene redevoering uitgelokt van M. Helle- putte die hun aan de ribben zal blijven plakken. Met de bespreking van 't contingent moesten die roode venten ahveêr re devoeringen uitspreken lijk bierkar ren zoolang en dat alleenlijk om den stroom ware volkswetten tegen te houden die de katholieke volksverte genwoordigers voornemens zyn voor te dragen. Daar de Heer Minister van oorlog verklaarde in den volgenden zittijd een wetsontwerp neer te zullen leg gen, dat eene volledige herinrichting van 't leger zou behelzen, was het na tuurlijk ditmaal, zonder tijdverlies van nuttelooze betoogingen, over te gaan tot het stemmen van het contin gent. Maar de rooden meenden eene schoone gelegenheid te hebben, eens te meer te beuken op de kapitalisten wezenlijk was het eene schoone ge legenheid voor hen nu den bek in de pluimen te houden. Woorden zijn immers geen oorden en dat al hun gezwets loutere woor denkramerij is, en dat zij bovendien in tegenspraak zijn onder elkander, en met zichzelven. heeft M. Helleput hun eens duchtig onder den neus ge wreven, op snedige wijze. 't Socialismus zou 't leger afschaffen als eene verouderde instelling der kapitalisten, volstrekt nutteloos in eene socialistische maatschappij, waar de heilzaamste vrede onafgebroken heerschen zou. Heel schoon en deftig, maar eilaas enkel woorden. Immers door zijne leer zelve zou 't socialismus den vrede integendeel meer en meer storen en den strug gle for life - of den strijd om het leven, - veel heviger en vinniger ma ken, dan hij wel ooit zou geweest zijn. Van waar de stoornis in de maat schappij 200 niet Tan bet redeloos najagen der stoffelijke en dierlijke wellusten 't Is genoeg dat twee personen zich verslingeren naar dezelfde zaak, naar hetzelfde genot, om den strijd te zien losbarsten. Hewel 't socialismus preekt de vol doening aan van alle hegeerlijkheden, van alle driften, men moet trachten de som dier wellusten voortdurend te i doen vermeerderen de hotsingen zouden bijgevolg in getal en woede moeten toenemen de inzet van den strijd is het stoffelijk of dierlijk genot het gewaande doeleinde van den mensch. EENE VREESELIJKE DeBDE VEBVOIiö. Van avond alweer T vroeg de luitenant, wiens voorhoofd zich rimpelde. Die komt hier tegenwoordig eiken dag. Over Valentines wangen vloog een vluchtig rood. Ik dacht dat zijne bezoeken u aangenaam waren, vader. Gy speelt toch geern eene partij schaak met hem, zegde zij. De luitenant haalde de schouders op, en ant woordde De mcnsch is een slaat van zijne ge- -woonten ik geef niets om Adolf en heb daar mijn goede redenen voor, maar gedurende den tijd, dat hij in Berliju vertoeft, is hij mij zoo trouw komen be zoeken, dat ik bijna iets mis ais hij 's avonds weg blijft. Ik dacht echter dat hij vandaag reeds hier ge weekt was; ik meende zijne stem te hooren toen ik nog te bed lag. Naar ik meen heeft hij voor tante Constance eene boodschap gedaan, daarom is hij er geweest. Die twee hebben altijd wat met eikaar, men zou denken dat die oude nog een liefdebislorietje - aan de hand had, zegde de luitenant lachend. Toen richtte hij zich echter plotseling op in zijne kussens en vroeg ernstig, bijna angstig Valentine, kind, zeg mij eens oprechthoe bevalt Adolf u waar zulke leer in zwang is, is er geen spraak van gelijk welke hoedanig heid, die de opgehitste begeerlijkheid of drift zou bedaren of stilleggen, het komt daar niet te pas de nagejaagde voldoening aan eenen anderen over te laten. Dit kan en doet de christene leer alléén, die hier, tegenover de socia listische dwaalleer schittert in al hare maatschappelyke schoonheid ,- zij die oneindig verre boven de tijdelijke goederen, de eeuwige stelt, en met het oog op 't onvergankelijke al het overige als nietig leert aanschouwen zij die rechtvaardigheid en liefde heerschen doet, waar men anders niets dan roof en ikzucht zou ontmoe ten, paal en perk stelt aan de wellusten dezer wereld en door ver sterving en verzaking den strijd nut teloos maakt en 't oorlogsvuur komt uitdooven. Beoefende eenieder de leer van den Godmensch, dan, ja, zou de onge stoorde vrede in de wereld heerschen en waren politie en legermacht gansch overbodig. Maar neen, die goddelijke leer zou uit de wereld moeten verbannen wor den, en deze herschapen in een on meetbaar hondenkot, en men weet dat het la guerre is waar twee honden aan een heen willen by ten. Nu die gevolgen maken de roode leiders niet opmerkzaam, als zij zwet sen noch leger noch politie, en zoo is het ook te hegrijpen dat zij er haas tig op zijn, het-socialismus maar al gauw overal te zien zegepralen. Een hunner, M. Demhlon, droomde hij niet eens luidop in de Kamer dat hij een kasteel verbeurd verklaarde om er zelf te gaan in wonen Zou er dan geene politie meer noo- dig geweest zijn om M. Üemblon in vrede en peis 't bezit van zijnen buit te laten genieten En die kasteelheer zou hy dit alles edwee laten gebeuren Ah, maar hier hebben zy eene ant woord voorwie zich niet gedwee zou laten uitplunderen, zou in de ge vangenis gesmeten worden, zoo sprak gezel Anseele in de Kamer. Nog eens, vraagt M. Helleputle, zou er geene politie of legermacht noodig zijn om de plichtigen in hechtenis te nemen en ze in 't gevang te houden of zouden de deuren van de - prisons - van zelfs opengaan telkenmale er een ander dan, een socialist, zyne vingeren te ver stfeckt en den plichtige ver zwelgen om hem nimmer te laten ont snappen misschien vinden wy op de eene of de andere bierkarre eene meer vol doende uitlegging. Ieder ciloyen, volgens gezel Van- dervelde, zou een geweer in de kleer- kas moeten staan hebhen, en alzoo zou iedereen in een politieagent of soldaat herschapen worden. Getroffen zag Valentine op en een verraderlijk rood kleurde vluchtig hare wangen. Hoe komt ge op die vraag vroeg ze, in plaats van te antwoorden. Zeg me maar hoe hy u bevalt. Nu, als ik de waarheid moet zeggen, niet bij zonder, antwoordde zy een weinig bedrukt. De zieke haalde blijkbaar met verlicht hart adem. Zoudt gij hem niet lief kunnen hebben 7 Neen vader, nooitantwoordde Valentine vast beraden. Adolf is rijk, bij heeft uit Amerika eene aan zienlijke fortuin mcógebracht, vervolgde de vader, en gij zijt arm, zeer arm. Ik laat u niets na, want het kleine vermogen van uwe moeder..,. Stii vader, wint u niet op, smeekte Valentine. Dus zoudt gij niet willen dat ik met Adolf trouwde 7 Neen, neen riep Zier, dal niet Valentine gevoelde zich zeer verlicht. De vriende lijkheid van den neef viel te zeer in bet oog om twij- I over te latan omtrent zijn bedoelingen. Tot nu had zij geloofd dat haar vader hem begun stigde, doch zij had zich daarover niet ongerust ge maakt. Zij had gehoopt, hem te kunnen zeggen Ik bemin een ander die jonger, beminnelijker en rijker is dan Adolf, en wiens leven niet in geheimen ge huld is. Doch nu durfde zy het niet wagen haar vader zulk eene bekentenis te doen, want zy bad er by moeten voegen, dat de moeder van haren geliefde haar niet doebter wilde erkennen, «n baar bet huis uitge jaagd ..li. Da! liAi haar \adtt den dood aangedaan hebben. Nog zoo dom niet, hein Zou iedereen dan moeten binnen gaan om zijn exercitie te leeren Misschien wel, misschien ook zou men dat van zelfs kunnen, en zou ieder soldaat een ervaren generaal zijn. Een meer aantrekkelijke kant noch tans zou aan dit stelsel vast zijn voor onze roode vrienden. Immers wanneer de bevelhebbers eens zouden gedroomd hebben, dat hun moleken zou draaien met een greefken een oproer ken of een zoo wat schrikverwekkend straatru moer, zouden zij maar te spreken hebhen, en seffens waren straten en openbare plaatsen vol van die roode politieagenten, die degelyk gewapend alom vrees en schrik zouden versprei den, zoo niet moord en brand stich ten. En dit alles straffeloos. Zijn zij zelf de politie niet Wie zou er hun het hoofd durven bieden en vloog met seffens.... de kas in Ware ik een plichtvergeten hengel of een roode leider, ik riep ook noch politie, noch leger, maar de gewapende natie. Gelukkiglijk is in ons duurbaar Bel gie, ver uit het grootste getal orde- en vredelievend, en die zullen het dan ook met de katholieke volksvertegen woordigers houden, die de noodzake lijkheid van 't leger erkennende, nochtans zeggen Het leger weze zoo klein moeelyk. de militiaan voor zijnen dienst wei vergoed, en de huidige conscriptie eerlang door het volontariaat vervan gen Onze roode volksvertegenwoor digers. Donderdag der verledene week hielden de Hollaudsche socialisten hun jaarlijksch congres te Leeuwaarden. Domela Nieuwenhuys verweet er aan de Belgische socialisten volksvertegenwoor digers dat zij zich laten verburgeren hebben gelijk de Duitschc socialisten. Hij voegde erbij van een socialistisch Kamerlid vernomen te hebben, dat de Belgische socialisten, sedert dat zij in de Kamer zitten, bunnen invloed op het volk zien verminderen. Domela viel hevig uit tegen Vander- velde. Ten slotte werd er beslist dat de deelneming der socialisten aan de parle mentaire vergaderingen strijdig is met de belangen der partij. Men beeft nog gestemd dat de oplos sing der sociale kwestie door revolutie moet verkregen worden. Verscheidene lezers stellen ons eeni- ge vragen aangaande 't wetsontwerp over de tabak,dat binnen korte dagen door de Kamer zal besproken wor den. Vooreerst, zal de nieuwe wet voor- deelig zijn voor de rookers Wij denken ja, en dit onder twee opzich- Stel u gerust, lieve vader, ik zou nooit Adolf's vrouw geworden zijn, tenzij ik daarmeé uw vurigstcn wcnach vervuld liad, zcide zij, en streelde hem daarbij langs de handen. Hij trok haar hoofd aan zijne borst en streek haar langs de zachte bruine haren. Dierbaar kind, God zegene u. Neen, zulk een offer zou uw vader nooit van u begeerd hebben. Zoo lang ik leef zou ik niet toege.... Hij bleef in zyne wooTden atekeu. De deur ging open en tante Constance, een klein, mager vrouwtje met gerimpeld gelaat, trippelde de kamer binnen. Er houdt een rijtuig voor het tuinhekken stil en als ik me niet vergis, stapt mevrouw Rrchiing daar uit. Ik heb bet door het keukenraamke gezien. Ze spreekt nog even met den koetsier, maar ze zal wel dadslijk aanbellen. Valentine werd doodsbleek zij greep de leuning van eenen stoel om staande te blijven. Welke reden kon die vrouw hebben om haar uu op te zoeken, nadat zy baar eergisteren zoo smadelijk bejegend had. Eene zoete, bedwelmende hoop steeg in baar op. Kwam zy om hare toestemming te brengen, om liet gebeurde ongedaan te maken, om by Valcutine's vader aanzoek te doen voor baren zoon 7 De tegenwoordigheid van haren vader bracht haar tot bezinning. Welke reden mevrouw Rechliug ook voor baar bezoek kou hebben, de zieke morhl die Diet uit den mond van mevrouw Recbling vernemen, - orij bare eigenaardige lompe manier bad van zich u.i te drukken. ten. i.>e waliteit van de Belgische tabak zal Verbeteren tot heden, daar men 1 1/2 centiem per plant betaalde, had de landbouwer belang zoo veel kilogrammen als mogelijk te bekomen en de soort die meest gewicht op bracht had den voorkeur. Nu de plan ting gansch vrij zal zyn, zal de land bouwer ook de beste soort trachten te planten. De nieuwe wet zal dus een grooten vooruitgang verwezenlijken, zoo voor den landbouw als voor het gebruik. En de prijs van de tabak Eenige lezers denken dat hij te duur zal wor den. Wij gelooven het niet iedereen zal zonder rechten voor eigen gebruik mogen planten zooveel hij wil. Degenen die niet planten zullen hem kunnen verkrijgen aan goedkooperen prijs dan vroeger. Daar er meer lasten staan op den vreemden tabak, zal er meer in het land gekweekt worden. Zal zij voordeélig zijn aan den land bouw Wy aarzelen niet ja te ant woorden. Ziehier de bepalingen der nieuwe wet. De inkomrechten op de vreemde sigaren sigaretten worden van 300 fr. de 100 kilogr. op 500 fr. gebracht. De bewerkte vreemde tabak zal voortaan 120 fr. inkomrechten betalen per 100 kilos, in plaats van 100 fr.; voor de niet bewerkte tabak zal het inkomrecht blijven als het is :50fr. inkomrechten, 20 fr. accynsrechten, hetwelk 70 fr. uitmaakt. Vele perso nen denken dat dit laatste recht ver minderd wordt. Luidens de amendementen over acht dagen door den heer minister' van financiën uitgedeeld, zullen de 20 fr. accijnsrecht, ter zelfder tijd als de 50 fr. inkomrechten geheven worden aan de grens, op het oogenblik dat de vreemde tabak in het land toekomt. Nu blijft er nog een punt te onder zoeken. De wet" stelt ook de 20 fr. accijnsrecht per 100 kilos op alle fabri- katie, dus ook op deze van Belgische tabak. Het is wel te verstaan dat dit door den fabrikant zal betaald worden: de landbouwer moet niets betalen. Sommige personen vreezen nogtans dat de koopman van die 20 fr. reke ning zal houden bij het koopen van inlandsche tabak. Dit schijnt ons natuurlijk. Maar men vergete ook niet dat integendeel de landbouwers zul len ontslagen zijn van alle rechten, en dat het miljoen dat zij jaarlijks aan de staatskist betalen in hunnen zak zal blijven. Er dient volgens ons onderzocht te worden of die twintig frank in even redigheid staan met hetgeen tot heden betaald werd. In sommige gewesten zegt men neen Dan zoude het fabri- katierechtop 15 fi\ of zelfs op 10 fr. voor de inlandsche tabak mogen ge bracht, worden. Men zoude ook het op 2o fr. mogen laten, en het inkom recht op vreemde tabakken nog wat verhoogen. Onder dit oogpunt dient er rekening gehouden te worden dat de vreemde tabak zeer droog binnen komt en ook zonder afval. Het mocht dan goed of kwaad, den zieke kon het niet anders dan nadeelig zijn. Zij peinsde op een middel om hem op de gesehikste manier te verwijde- toen haar vader haar voorkwam. Komt mevrouw Recliling 7 Zy schynt vroeger temggekeerd te zijn en komt u zeker uthalen. De vreugde is van korten duur geweest, zegde hij op trcurigen toon. Ga -haar te gemoet in den salon, voegde hij erop spottenden toon b(j, terwijl hij in de kamer rond zag. ik zal mij spoedig kiecden, want in mijn kamerjapon kan ik de honneurs van myn huis vaarnemen. Komaan Constance, help mij naar myne slaapkamer- De kleine oude dame greep de kussens en dekens van den leuningstoel en wierp die in het kleine smalle kamerke, dat haar tot slaapvertrek diende. Torn on dersteunde zy haren broederen voerde hem in eene andere kamer, waar zijn gemakkelijk bed en zijn schrijftafel stond. Intusschen was reeds meermalen luid gebeld. Va lentine opende de deur en zag mevrouw R. chiing met hoogrood gelaat voor zich staan. Waarom doet ge niet open 7 vroeg zij, in plaats van te groeten, en zy streek met haren fijnen zakdoek langs het voorhoofd, waarop, ondanks de koude, groote zweetdroppels perelden. Neem me niet kwalijk, mevrouw Ik kwam zoo dra ik hoorde bellen, antwoordde Valentine beleefd, aar koel. Mevrouw Rechling antwoordde met eenen glim lach eu een beleedigend schouderophalen. Zy drong het meisje voor zich uit de kamer in, waar zij zonder Dit punt zal, zoo wij vernemen, in de beraadslaging door onze volksver tegenwoordigers zorgvuldig onder zocht worden in het belang van den landbouw. Eenige personen leggen nog Waarom de fabrikatie van tabak niet gansch vrij laten van rechten Men heeft er niet ernstig aan ge- daqjit. Talrijke eetwaren, onmisbaar aan hel volk, zyn nog met accijnsen en fabrikatie- en inkomrechten gesla gen. Het bier in België gebrouwd betaalt jaarlijks aan de schatkist 10 miljoen frank, ook de azijn, de suiker 0 miljoen; op den koffie zijn de inkom rechten die geheven werden tenprofij- te van den Staat afgeschaft geworden door het katholiek ministerie. Zij bedroegen rond de 2 miljoen, en hoe die geheven werden voor het gemeen tefonds, zijn in het belang der ge meenten blijven bestaan. Het gebruik van tabak is zeker zeer aangenaam voor talrijke personen, maar niet onmisbaar, als bier, suiker, azijn en koffie. Het is dus billijk dat de tabak ook wat rechten betalc. E11 vergelen wij niet dat de vreemde tabak jaarlijks over de 6 miljoen betaalt, tegen omtrent een miljoen voor de inlandsche. De hoer, dank aan het liberaal ministerie, betaalde tot heden dit miljoen. Nu zal het de fabrikant zijn. De tabakfabrikant zal zijn accijns recht betalen zooals de brouwer, de stoker, de suikerfabrikant het betaalt. De boer zal vrij zyn op zijn land tabak te kweeken, zoo hij het is voor het kweeken van beeten, hop. granen, enz., zonder eenige tusschenkomst van de bedienden der accijnsen, en al de plageryen der oude wet zullen voor hem verdwynen. Het is daar de groote beteekenis dei- nieuwe wet; het is daarvoor ook dat de landbouwers en werklieden de heeren De Sadeleer, Woeste en zijne collegas der rechterzijde, die sedert zoo lang onverpoosd gestreden heb ben om de afschaffing van de belasting op het planten te bekomen, zullen dankbaar zijn. Socialistische verdraagzaamheid. Ecu werkman, met name De Wachter, was te St-Joost-ten Noode, in de Liede kerkstraat, overleden. De socialistische gezellen begaven zich naar zijne begraving, meenende dat deze uitsluitend burgelijk zou zijn. Toen zij de priesters zagen komen, trok ken dc meesten er van onder, na aan de weduwe verwijtingen te hebben gedaan omdat zij, zoogezegd, geld gaf aan de pastoors 1 De geestelijkheid van St-Joost-ten- Noode heeft echter niets gevraagd aan de weduwe, noch voor den dienst, noch voor de begrafenis. De officieerende priester, die den overledene in zijne laatste ston den had bijgestaan, heeft te voet de lijk baar gevolgd, welke de socialisten verla ten hadden. koinplioienten op de sofa plaats Dam. Valentine stond daar en wist niet wat zij er van denken moest. Gedurende het jaar dat zy bij Mevr. Rechling in heirekking geweest was, was zij aan me nige wonderlijke eigenaardigheden dezer dame gewoon geraakt, maarzij kon niet begrijpen, wat dit bezoek en zulk eene handelwijze tc beduiden hadden. Nu, dat hadt ge zeker niet gedacht, dat ik zelf zou komen 1 begon Mevrouw Rechling en zette daarby een gezicht, dat, naar zij meende, veel weerdigheid toonde. Die eer heb ik inderdaad niet verwacht, me- Neen, geen eer wilde ik u daarmeê aandoen, viel Mevr. Rechling haar in de rede. Het is alleen aan mijne domme goedhartigheid te wijten, dat ik hier kom en de zaak niet dadelijk aan de groote klok heb gehangen. Valentine zag haar met groote oogen verwonderd aan Wat bedoelde die vrouw eigenlijk Zy deed baar best om den loop van hare gedachten te raden, en meenende dat hare woorden doelden op hare verhouding tot Koenraad Rechling, zegde zij O. mevrouw, gij behoeft niet bang te wezen, dat mijn vader zijne loestemmiug zal geveu tot myne verloving met eenen jonkman, wiens moeder hare goedkeuring daaraan niet wil schenken. Nu sloeg mevrouw Rechling de handen in elkaar eu riep Hédat is nog al aardig verzonnen. Gy zet nog eene booge borst en spreekt van eene verloving. Aan zulk eenedwaasheid denkt myn Koenraad niet Op het gebied van mechaniek heeft in Frankrijk een 25jarig technicus zich plotseling eengróoten naam ver worven, iöö groot zelfs, dat hjj in de Fransche bladen vergeleken wordt bij Edison, daar de boscheidenhcid verbiedt hem zoo maar dadelijk bo ven dezen te stellen, 't Is de heer Leon Bolfée, van Le Mans, zoon van Ame- dée Bollée, klokkengieter en fabrie- kant van stoom- en andere rijtuigen. Dc ontdekte geniale Franschman heeft een machien uitgevonden, waarmee men in 1 seconde de o'ntzcttendste ge tallen kan berekenen, zonder de mo gelijkheid zelfs van vergissing. In het Parysche instituut, waar de heer Bollée zyn machien liet werken en ze uitlegde was men zoo verbaasd, dat terstond een verzoek aan den mi nister van Ny verheid is gericht, 0111 het kruis van het Legioen van Eer voor den uitvinder te vragen, Bollée bracht ook een bezoek aan het bureel van Le Pehl Journal, cn de directeur ▼an dit blad, de heer Marinoni, die waarlijk niet de eerste de beste is als technicus, heeft den Franschen Edison toegevoegd Mynheer, uwe uitvin ding is eene der schoonste welke ik in myn leven gezien heb. De behandeling is qiuestie zou niet eenvoudiger kunnen zijn. Gy wilt b.v. een getal van tien cijfers met een an der getal van tien cijfers vermenig vuldigen, Welnu gij brengt een klei nen hefboom in beweging, stelt de' cijfers op, draait het handvat en rrrrt, het product is verkregen. Betreft het optelling, aftrekking, deeling, berekening 'van deelmale breuken, dat is al geluk. En wat schier nog verwonderlijker is. J de machien blyft stilstaan, zou men haar een onmogelijke bereking wil laten oplossen. Rekenraacliienen zyn geen nieuwigheid de heer Bollée is de laatste, om zich het vaderschap ervan toe tc rekenen, want sedert Pascal is er reeds meer dan een gevonden, doch vergeleken by die van Bollée werken de overige mackienen slechts uiterst langzaam. De proef is er mee genomen, en de heer Bollée had do uitkomst, onver schillig van welke berekening, al klaar voor zelfs degenen, die de an dere rekenmacliienen behandelden, waren begonnen. Binnen drie secon den was het product van de vermenig vuldiging van het cyfer 6,222,333,444 met 8,888.411,624, namelijk 54,3o 791,723,086,075,456. Dergelijke machien is, natuurlijk, slechts nuttig voor instellingen, waar veel en met groofe «ommen te reke nen valt, zooals bankinstellingen, spoorwegmaatschappijen, het bureel van graad meting enz. Aan dit laatste in Frankrijk zal de lieer Bollée zijn machien leveren voor den prijs 2500 fr., wat weinig is naar verzekerd wordt door hen, die de machten en de 3000 stukken staal en koper, waaruit ze is samengesteld, gezien hebben. eer dit goede is er ten minste uit voortgekomen. liet was of een tweesnijdend zweerd door Valen tine's hart ging, Had Kpcnraad wezenlijk nu reeds toegegeven, om van haar af te zien en was zijne moeder gekomen om dezen triomf te verkondigen en zich tc verlustigen in hare smart 7 Zoo iets was van dc hardvochtige, onbeschaafde ..(.uw te verwachten, maar niet zooveel laffe wankel moedigheid van baar zoon In hare gedachten vergaf het jonge meisje dan geiieMe reeds het onrecht, dat kij haar had aangedaan. Koel, bedaard antwoordde z(i Ik begrijp u niet mevrouw. Zeker niet? vroeg Mevr. Rechling met een honenden lach. Sedert eergisteren schijnt ge moeilijk van begrip te zjjn geworden. Ik zal daarom duidelijk zeggen wat ik meen. Daarmee zult ge me verplichten, Mevr. Rech ling Wat verlangt ge van my 7 Nu ben ik die voorname manieren rooi viel Mevr. op ruwen toon uit. Stel u toch zoo niet aan, ge weet beet goed waarvoor ik kom Ik herhaal dat ik dit niet weet en verzoek u, bet mij eindelijk te zeggen. Nu vooruit dan sprak mevrouw Rechling, die meende, dat zij nu wel voor een oogenblik het wei nige, dat zy zich van fatsoenlijke manieren bad eigen gemaakt, terzij kon zetten... Kort en bondig, juf fertje. geef mij terug wat ge.... wat gy hij vergissing hebt medegenomen. Wordt voortga**;

De Denderbode | 1896 | | pagina 1