Pol en Stant. Eene wet zonder uitwerksels. Een en ander. Denderhautem. STAD AELST. Inhuldiging De Kiezingerif STERFGEVAL. Stad Aelst. Allerhande nieuws. Dit is overigens niet de eerste uit vinding van den vernuftigen jongen man. Als jongen van 13 jaren vroeg hij zijn eerste brevet aan voor water- vélocipêde. Sedert heeft hij onge dacht die welke zijn brein nog bezig is uit te werken niet minder dan 37 uitvindingen gedaan, vooral betrek king hebbende op de stuwkracht van vaartuigen, wielrijderij, drukmachi- nes, meettoestellen, contróle-machi- nes en rekenmachines. In hetn vorige jaar, ter Antwerpsche tentoostelling exposeerde hij in 5 klassen i3 vershil- lende vindingen, waarvoor hij twee eerediplomas, een gouden en een zil veren medalie ontving. Znne voor naamste vinding is echter de laatste. Hij begon eraan op 18jarigen leeftijd, in 1888. Een eerste machine werkt be reids in 1889 terParijsche tentoon stelling, en deed hem eene gouden medalie en op het einde van hetzelfde jaar den acaaemischen palm verdie nen. ten gevolge van eene voorstel ling, door den heer Mascart in de academie van wetenschappen met de machine gegeven. Op de tentoonstelling van Tours in 1892 werd hem de prijs buiten mede dinging toegekend; in 1894 werd hem voor dezelfde steeds meer volmaakte machine door de Fransche Vereeni- ging tot bevordering van de nationale nijverheid eene gouden medalie ge schonken, en in 1894 behaalde hy te Antwerpen het eere diploma. Toen de heer Janssen, president van het bureel van graadmeeting, den uitvinder, die hem eenige nieuwe vindingen kwam uitleggen, geluk wenschte, verklaarde hij: Men staat hier tegenover een merkwaardig me chanisch werk, dat volstrekt juiste uitslagen geeft, met eene snelheid waarvan de verbeelding zich moeilijk rekenschap kan geven. Stant verschijnt in de groote poort, en onmiddelijk is Kè in beweging, de wafels bij d'hand gehaald, den rooster op de stoof, gezorgd voor den koffie, enz. Stant. Ha. Ka ken en Pol, beste vrienden, gegroet en een zalig en gelukkig i jaar- Pol. Van de ge lijken, Stant, en wel- kom. Zet u en binnen eenige oogenblikken zijn de wafels klaar. Stant. Zoo zoo dus, beste Kaken, g'hebt er voor gezorgd. En zijn ze wel gelukt Ka. Binnen vijf minuten zult g'er over oordeelen, Stant; 'k hoop dat g er kontent zult van ziin, want d'eiers en zyn er niet in gespaard Stant. Zoo dat de kiekens goeien wil en niet koppig en zijn geweest Kaken. Die bravo beestjes, ze weten zij immers wel dat er meê Nieuwjaar en Drij Koningen nen wafelslag moet ge beuren Ka. Ja, ja, Stant, maar dat en belet toch niet dat ze zich niet neèrzetten als 't erg vriest en bijgevolg ook niet on Stant. 't Is nu toch van dees jaar weerom al eens goed geweest, Kaken en 't is nu toch lang oer 't nog eens nieuw jaar is. Pol. Jaat, Staut, en wie weet wat er weèrom al voor dien tijd zal gebeuren. Stant. Ha, Pol* er kan binst dien tijd van alles gebeuren, maar ik vind dat nen mensch daar met te diep en mag in komen, en niet te veel meê de toekomst en mag bezig ziju p0L- G'hebt gêlijk, Stant, en 't is daarom dat wij ons maar seffens aan tafel gaan zetten, want ziet d'eerste zijn al ge boterd. Stant. (In d'handen wrijvende. Wel, Kaken wat zien z'er goed uit de wa fel kes 1 Ka. Wel mogen z'u behomen,vriend Stantj doet er u maar deugd aan, 'k zal er roosten zoolang het uw hertje lust Pol. Hewel, Stant, srnakeu ze Stant. Of ze smaken, Pol 't Vel leden jaar waren ze extra goed; maar nu. wel ze smelten in den mond en nooit van mijn leven heb ik nog zulke lekkere wa fels geöten Wel Kaken, g'haalt er cere van Zie menschken lief, dat en kan u niemaud niet af En ware er te Brussel of zelfs te Parijs nen concours in 't wafels bakken, Kaken hadde verre uit den eer sten prijs onder al de liefhebbers van deu Belgique en van Frankrijk 1 Ka. Boffen en bovenarms boffen Stant, dat is indigest of slecht voor de maag, en waar ik in uw plaats, 'k zou ik stillckens voortëtcn, en al die exclama ties daar laten Stant. Ha, Kaken, de waarheid moet gezeid zijn I Neen, er is niet eenen kok in 't kasteel van Leopold die kan wafels bakken gelijk gij 1 Ka. Al la, alla, Stant, 't doet mij toch plezier dat z'u smeken, en doe maar uw beste, man, wan er en is geeno kremp, niet waar Pol? p0Il> Wel, 'k geloof 't wel, vrouw; als ik u dijnsdag avonc aan 't werk zag. 'k meende dat 't voor g'heel de prochio was dat ge baktet Ka. Oh die fijne praters, dat mans volk, he En waren er geen genoeg ei konden ze acht dagen lang hun compor- tentie niet eten, 't ware te krippen en te morren en te zagen; dc vrouw heeft er op gezien, 't en mag er niet meer af! Werken mogen wij, maar wafels eten meê nieuw jaarsdag, dat is wat anders, enz. Stant. Hola, Kaken, alzoo niet zulle. Moest ik van mijn leven iemand hooren kritikeren of klagen over u, het waar er op, zulle kind. Neen, k herhaal het, wafels bakken dat en kan niemand tegen ons Kaken Pol. Dat zeg ik met u, Stantmaar er zijn nogal dingen waar ze sterk in staat, man maar zwijgen is best voor vandaag, Stant; want waarlijk mijn Ka ken en kan er niet tegen, tegen te veel lof, Stant, en daarom Ka. Wel djeemenis menscheu toch, waar zullen we dat nu schrijven 'k Ge loof waarlijk dat 't vandaag of morgen uieuwe maan zal zijn, want 't en valt alle maanschijneu niet voor van een woorde keu lof t'hooren uit den mond van mijnen vent. Pol. Ja, vrouw dat is waaren het en is niet omdat gij deu lof niet verdient, maar wel omdat hij zoo gevaarlijk is 1 Ka. Wel, Pol, zij gerust jongen, 'ten zal mij nu waarlijk niet meer opko men; in mijn jaren en pakt dat niet meer, man; en indien ik eenig genot en plezier vind in 't boffen vau u en van Stant, 't is omdat ik peis dat de wafelkes u goed smaken en dat ze u deugd doen. Stant. Bravo, Kaken, dat is ge sproken, zie, alzoo een vrouw en kunt ge mee geen goud betalen Pol. En waar zijn, StantMaar zeg eens Stant, hoe is 't te Aalst geweest met dc nieuwjaarsdagen? Was alles rustig i stil Stant. Ach jaat. Pol; veel plezier in d'huisgezinnen, bijzonderlijk ouder de brave kinderen die hunne nieuwjaars giften hidden ontvangen; en op de straten veel beweging van 't volk dat zijne bezoe ken ging afleggen, en dan alhier en aldaar, gelijk 't altijd is, nen sukkeleer die wat wankelde op zijn beenen en 't liedeken zong van de reepers Pol. Maar toch geen onrust of stoor nis, Stant Stant. Neen, Pol, ik voor mijn deel, heb een kaartje geslagen en een pintje gepakt in deo werkmanskring en rond den tienen zijn wij rustig en vrolijk naar huis getrokken. Pol. En nu is alles stil en vreed zaam in Aalst zeker, Stant Stant. Jaat, Pol, buiten een klein getal socialisten en revolutionnairs en vindt men bij ons niets meer dan brave en deftige menschen die alles in rust en vrede laten en broederlijk en minzaam metelkandnr omgaan. Pol. Mocht 't alzoo g'heel de jaar voortduren, Stant Dat wcnsch ik aan de menschen van Aalst; want z'hebben daar waarlijk sedert een jaar of twee veel ge leden de brave menschen. Stant. De priesters bijzonderlijk hebben daar veel geleden. Pol; z'hebben 'tvolk schrikkelijk opgemaakt tegen de priesters, maar 't is nu toch omtrent ge daan, want'k geloof dat onze priesters nooit zoo geern gezien geweest zijn als den dag van vandaag Pol. Dat hoor ik u geern zoggen, Stautwant een volk dat zijn priesters niet geern en ziet en tegen hen werkt,dat volk doet meê met den duivel, en daar en is niet veel goods van te verwachten. Stant. Voorzeker neen't, Pol; maar ons volk van Aalst heeft altijd den priester geëerbiedigd en bemind, en 't is alzoo dat al d'opmakerij wel gauw gevallen is onder de verachting en de schande. Pol. 'k Hob altijd hooren zeggen, Stant, datalwie van den priester eet er van sterft, 't is te zeggen, dat al wie te gen do priesters durft, schrijven of han delen, van God verlaten wordt en tot een slecht einde komt. Stant. 'tls zoo, Pol; en nu, Kaken, wel duizend maal bedankt voor uw goei wafels en hoe is 't nu met Trien Hebt g'er op gepeisd Ka. Ja, Stant, zeker heb ik or op gepeisd, en ziehier, in dit pak steken er twee voor Trientjen en een voor ieder der kinderen; mogen zij hen wel bekomen en hun goed smaken I Stant. Dank u, Kaken, dank u wel duizeudmaal 1 Dezen avond nog zal er vreugde zijn ten mijnent, en daarna zal er wel gebeden worden voor 't lang en ge lukkig leven van Kaken en Pol 1 Ka en Pol. Wel t'huis, Stantveel komplimenten aan vrouw en kinderen, en tot de naaste week. Stant. Nog eens, Kaken en Pol, hertelij k bedankt en tot binnen acht dagen 1 De socialist Vandervelde heeft door de Kamer een voorstel doen aanne men, eene straf bepalende voor de werkbazen of nijveraars die hunne werklieden zouden afdanken om po litieke reden. Buiten het feit dat zulke bepaling zeer rekbaar is, mag men zich afvra gen of zij wel ooit zal kunnen toege past worden Sinds 1888 bezitten wy eene wet, die omtrent dezelfde straf bepaalt in zake der Weldadigheidsbureelen.wier leden aan arme menschen onderstand zouden weigeren omdat dezes kinde ren deze of gene school by wonen. Hoe dikwijls is die wet reeds toege past geweest Wellicht nog geene enkele maal, alhoewel het nochtans algemeen ge kend is dat arme menschen, om hoo- gergemelde reden, worden gebrood roofd of uitgehongerd. Het voorstel van Vandervelde zal hetzelfde lot ondergaan, 't zand in de oogen der werklieden die men wil vleien met eene wet, die nooit zal toe gepast worden. Ware het niet beter dat de partijen waarvoor de werklieden vervolging lyden. deze lieden onder hunne be scherming namen en hun eene brood winning verschaften De herbergen in Noorwegen. Mgr Fallize, apostolische vicaris, be schrijft als volgt in Les Missions callio- liqu.es, het stelsel iler herbergen in Noor wegen. Het gouvernement en de gemeenten in Noorwegen, verbieden elkeu verkoop van al kool bevattende likoureu gedurende het tijdstip der vischvangst. In het laat ste seizoen nochtans, hadden eenige per- soneu, niettegenstaande het verbod der wet, drankhuizen opgericht te Kabel vaag. Deze schuldige daad werd duur betaald, want de visschers zeiven hebben huune barakken iu duizende stukken geslagen en den inhoud hunner tonuen in de zee gegoten. De wet op de herbergen is ove- 'ug voorbeeldig in Noorwegen. Vooreerst mogen de kooplieden niet min dan 250 liters brandewijn verkno pen. Vervolgens beslist in elke gemeente, de meerderheid der volwassen inwoners, de vrouwen er in begrepen, met twee derden der stemmen, dat elke verkoop van sterke likeuren in de gemeente ver boden is en, wanneer de verkoop er toe gestaan is, wordt hij toevertrouwd aan eenen Samlag (Maatschappij van aan deden) die g^en dividende mag geven boven de 5 0/0 van haar kapitaal. Het overige der winsten wordt verdeeld tus- scheu den Staat, de gemeente en den Samlag om gebruikt te worden voor wer ken of iustellingen van openbaar nut. Het is alzoo dat de hospitalen onzer zusters te Christiania en le Port-grand onderhouden zijn door de Samlags dezer steden. Alleen de buffetten der spoor wegstatiën, om in zekere omstandigheden te kunnen voldoen aan de behoeften der reizigers, hangen niet af van de gemeen ten of de Samlags, maai rechtstreeks van den Staat. Wat meer is, elke verkoop van sterke likeuren, zelfs van bier, is ge heel en al verboden de zondagen en feest' dagen en zelfs den avond te voren, opdat de werklieden hun loon uiet zouden ver teren, vau zoohaast zij het ontvangen hebben. Eindelijk zijn de matigheidsgenoot schappen er in alle gemeenten doelmatig beschermd door de openbare macht. Dank aan dezen hebben 200,000 Noorwogers de belofte afgelegd nooit alkoolbevattende likeuren te drinken, te bereiden, te kop pen of te verkoopen. Ongelukkiglijk zijn tal dezer genootschappen in handen der Good Templars die, zooals de H. Stoel mij nog onlangs antwoordde, uit hoofde van hunne hoedanigheid van geheime maatschappij, onder de geestelijke cen suur vallen. De dronkenschap is niet min beperkt door de overgroote belasting die den in voer treft van sterke likeuren. Daar <le Laponiërs bijzonderlijk verslaafd zijn aan de dronkenschap, heeft men zelfs eenen bijzonderen taks gesteld, op van brande wijn in Firmarken. Een goede maatregel. Te be ginnen van 1 Januari aanstaande zal hot bestuur der staatspoorwegen twee nieuwe soorten van werkmansabonuementen af leveren. Het eerste zal geldig zijn voor eene enkele reis per dag, en is bestemd voor de werklieden die in eene plaats in de nabijheid hunner woning werken en die maar eens daags 's morgens of des avonds, van den ijzerenweg willen ge bruik maken. Het tweede zal geldig zijn voor eene reis heen en weer per week, en is be stemd voor de werklieden die zich des maandags morgends naar hun werk be geven en slechts des zaterdags avonds weer naar huis keeren. De prijs dezer abonnementen is zeer laag. De citoyens. -r Alle dagen beter en beter kan men vaststellen hoezeer de han delwijze der socialistische leiders met hun ronkende woorden in meetingen en dagbladen in strijd is. Voor beschermers van de weduwen, voor verdedigers der verdrukten geven zij ïich uit, en dan komt een Destrée, een representant, die de weduwe Van Vuyst- wiukel, met 7 minderjarige kinderen voor 4500 fr. beet neemt. Gelijkheid voor allen, zoo klinkt hunne leus. Weg met de kasteelen, en onbe dacht in volle Kamer, legt Demblon, ook een representant, ook zijn hartsverlangen bloot met te roepen: Voor ons zullen wij de kasteelen houden Wog met uwe aalmoezen roept de volksopruier Anseele, en zijne trawanten hitsen de werklieden op om eene aalmoes te weigeren.en de medeopsteller van het socialistisch dagblad, de gekozene der socialisten van Zoniugec, de repre sentant die in de Kamer nevens Anseele zit en minstens 5200 fr. verdient, laat zijn schoonmoeder, de greotmoedcr zijner kinderen, uit nood de hand uitsteken naar dc armen meesters De Zaligmaker in den tijd vergeleek de Farizeërs bij witgekalkte graven, waarachter een schoon uitzicht enkel stinkende vuiligheid te vinden was. Met het oog op het ingetreden winterseizoen, kunnen wij evengoed de roode hoofdman nen bij besneeuwde mesthoopen vergelij ken. Helderwit en zuiver licht er de sneeuw overgespreid maar komt ge er nader bij en vooral roert ge er met eenen stok in... Pouah 1 ge gaat er van loopeu en uw walg is zooveel te grooter, omdat gij, onder die blanke, zachte wade u min der aan dien vuilen mest verwacht hadt. In zekere streken, zegt een konfrater, zou men de knevelende maatregels zoover drijven eene belasting van tien centiemen te beffen op eiken boterham der Belgi sche werklieden welke in Frankrijk gaan werken. Voor de advocaten. De 721 ad vocaten en stagisten van Brussel hebben, in 1895, 1751 burgerlijke processen te pleiten gehad 't zij omtrent 2 1/2 per man. De 22 advokaten en pleitbezorgers van Mechelen hadden er 77, dus nog geen vier per hoofd en deze van Turnhout had den er met 11 samen 33 of drie voor ieder. Voor vele adrocaten is er ook al geen oogske vet meer op. De nieuwe wet van Moorsel pas geboren en reeds zoo ziek, zoo kamank, zoo maljou- nig Heb dan vertrouwen in hen die zich uwe vrienden noemen Daags na de laatste gemeentekiezingen en om de zegepraal te vieren, versleet de wederhelft ofte madame van zeker heer schap al dansende een paar nieuwe schoe nen reeds was de zoolang bewaarde sluier uit do doos gehaald, 't stof uitge klopt eu geborsteld om er bij eerste ge legenheid meê te paradeeren. Maar I.... o raonschelijke ondankbaar heid in den namiddag van maandag lest, vloog het gerucht met de snelheid des bliksems rond dat dit heerschap van uit don proukzetel op eenen uederigen stoel was geslibberd. Naar den duivel dus al die praal- en pronkzucht IJdelheid, dus al die ron kende beloften aan vrienden, goede ken nissen en klanten 1 Maar om den drommel, wat hadden 's avonds die onschuldige pintglazen nu toch te zien in dien on verwachten slag Die waren er toch niet bij geweest als de vaart op Chipka te Aalst werd geflikt Men is geen burgervader geraakt on danks al zijne voetstappen en de tusschcu- komst van den vierden man, men was de macht kwijt en ziedaar I.... Die het niet begrijpt is een uil Waarlijk, moest men mij te zulker ge legenheid zooveel hardo en onaangename woorden naar 't hoofd slingeren, terstond nam ik my nen stok en trok huiswaarts al had ik geeno andere bezigheid dan nieuwe pillekens te bereiden van den heer Burgemeester en in ambtstelling van den nieuwen Gemeenteraad De benoeming van den heer Leo Ghee- raerdts, als Burgemeester onzer Stad is heden in het Staatsblad verschenen.Onze beste gelukweuschen Maandag aanstaande zal de heer Ghee- raerdts door de Geestelijke, Burgerlijke en Militaire Overheden ter reizigerstatie om 2 i/2 uren namidd. ontvangen worden. Vandaar zal hij voorafgegaan van deze Overheden door onze Koninklijke Har monie, hot vrijwillig gewapend Pom pierskorps naar hot Stadhuis geleid wor den alwaar om 4 uren de in ambtstelling van den nieuwen Gemeenteraad en de verkiezing der keeren Schepenen, in ge heime zitting, plaatsgrijpen. Na de voltrekking dezer plechtigheden zal de heer Burgemeester Ghecraedts stoetsgewijze naar zijne woning geleid worden. Wij doen een oproep Primo, tot alle Katholieke en Anti socialistische Maatschappijen euVereeni- giugen om met vlag of kartel aan den stoet deel te nemen eu andermaal eene groote Vlaggenfeest in te richten. Men zal vergaderen op 't Statieplein, om 2 uren. Geen katholieke kiezer mag ont breken. Secundo, tot alle weldenkende burgers, amhachters eu werklieden, om alle huune woningen mot de nationale driekleur te bevlaggen. Geen katholiek mag het nalaten. Onze werklieden in Frankrijk. Men weet dat het Belgisch gezantschap te Parijs gelast is geworden een onderzoek te doen in de departementen van hot Noorden van Fraukrijk, aaugaaudc de knevelarijen welke onze landgenooten aldaar ondergaan. Het schijnt dat de Fransche werklieden pogen zich te ont maken van de mededingen der Belgen en dat de plaatselijke overheden gen daarin ter hulp komen. Donderdag 2 Januari 1896, was het vol op feest in het dorp van Dcnder- kauten ter gelegenheidder eerste Mis van den E. H. Vau Vaerenbergh, Coad jutor benoemd van deu E. H. Pastoor van Leraberge. Overal wapperde de nationale vlag. Te 9 ll* uren onder het geluid der klokken, ging do Geestelijkheid deu nieuwen Priester ten huize zijner ouders afhalen. In weinige woorden wenscht do E. H. Pastoor de vergaderde familie Van Vaerenbergk-Coppens geluk over de eer die haar te beurt is gevallen en onder het zingen van het magnificat, trok men ter kerk langs straten met triomfboog, vlaggen en strooisel versierd. Prachtig waren de twee triomfbogen aan de kerk en aan het huis Van Varenbergh: de eer ste bekleed met rood fluweel en bekroond met gulden bloemen, de tweede gansch met rooskleurig satijn en veelkleurige bloemen. Mooi ook de jaarschriften. Na het Veni creator, -» zong onzen jongen vriend de Mis bijgestaan door de E. II. Pastoor de E H. Mertens en do E. II, Geysels dienden als Diaken en Onder diaken; de EE. HH. de Bruyn, Onder pastoor to Worteghem en De Sckryver, Onderpastoor te St-Lievens-Esscke, wa ren Cantores en de keeren Seminaristen dienden de Mis, die bijgewoond werd door vele Priesters en vrienden der familie Van Vaerenbergh en ook vele parochianen van Denderhautem. Gansch de plechtig heid,die eindigde met het blijde Tc Deum, stond onder het zacht en behendig geleid van den E. H. Dc Winter. In het huiswaarts keeren werden onzen nieuwen Priester en jeudigen Coadjutor verscheidene bloemtuilen en gelukwen- schen aangeboden. Zulke feesten doen goud aan een ka tholiek hert en verblijden Herder en pa rochianen. Menige traan zagen wij vloeien uit de oogen van moeders welke voor bet een of't auder hunner zoontjes het zelfde geluk wenschten. Dood van M. Frère Orban. Uit Brussel, date 2 Januari, meldt men het overlijden van M. Frère Orban. Hubreckt-Jozef-Walther Frère; gebo ren te Luik, den 24 April 1812, advocaat, lid van het weldadigheidsbureel cu ge meenteraadsheer van Luik, volksverte genwoordiger van dit arrondissement se dert 8 Juni 1847 tot October 1894; mi nister van openbare werkeu, van 12 Oogst 1847 tot 19 Juli 1848 en van geldwezen, van 1847tot 17 September 1852; opnieuw minister van geldwezen van 7 November 1857 tot 8 Juni 1861, datum van zijn out slag, omdat hij geslagen werd op de kwestie van den wettigen koers der Fran sche goudmunt, en eene derde maal deu 27 Oktober 1851 om hot te blijven tot het' jaar 1870. Den 19 Juni 1878 werd hij kabinets- overste en minister van huitenlandsche zaken en stelde het ongeluksmiuisterio saam welke \icl den 16 Juni 1884. Deu 14 October 1894 werd M. Frère- Orban door het kiezerskorps van Luik af- gekozen van zijn ambt van volkvertegen woordiger welke hij sedert 47 jaar ver vulde. M. Frère zal als protestant begraven worden, onzer Stad Aclstzijn ein delijk onwe- derroepelijk goedgekeurd; al de protesta- tiën,'tgeticr en geschreeuwjtegeu de han delwijze van Menheer Men, dien deug niet, dien schelm, dien breabatus, dat stekel verken, gelijk Pie van Chipka hem noemt, eu die de liberalen, donchisten en socialisten zoo fijnekens in de doekskens heeft weten te doen, ja, al die protesta- tiën, dat getier en geschreeuw zijn slechts een tempeest in een tasken water weest.... Denderbode heeft het voorzegd al die beschuldigen tegen Menheer Men wa ren in de lucht gegrepen, ze waren op niets ernstigs gegrond; liberalen eu don chisten hadden zich door leugenaars en bedriegers laten beetnemen. Denderbode wist het en dat gaf hem 't recht te schrij ven Onze kiezingen zullen en moeten goedgekeurd worden... Ook al dit getier on geschreeuw is verwekt geworden om de aandacht af te wenden van de schan dalige omkooperijen, den dwang en de bedreigingen die zij liberalen hebben ge pleegd.Immers 't is beden onbetwistbaar, dat meer dan de helft der socialisten hun hunne stem hebben verpast... 't Zal wel uitkomen waar het zoo overal gebrand heeft.... De vierde man eu zijn liberale socius wier interpellatie in de Kamer wordt aangekondigd, zullen dan dadelijk vernemen wat uur het is. 't Is waarlijk curieus om zekere libe ralen en donchisten zien over straat te loopen die heeren hadden zich groote illusion gemaakt de Aelstersche kiezin gen moesten en zouden verbroken wor den en eilaas ze zijn van 't brugsken in 't water kon gevallen... Ja, ziet ze daar nu eens loopen, de wereld staat tegen hunnen dank hier ontmoet men Jan met eene smoel zoo zuur als wijnazijn, daar is het Jef met eene tronie waarop zooveel haat en nijd te lozen staan dat men het er met eenen pollepel kan af scheppen.... Maar laat ze maar vliegen die vreemde en andere vogels, die ons hier wilden komen de wet geven I... Neen wij willen hun geen kwaad, al wat wij wenschen, 't is dat de formidable buis die men op 17 November 11. aan hunnen steert heeft geknoopt hun licht wezeenzy zooveel verstand zouden hebben van te rug in de duisternis te treden waar zij nooit zouden hebben mogen uit opstaan Priesterlijke benoemingen. De E. H. J. Delacroix, onderpastoor te Elverzele, is bestuurder benoemd der Zusters der Visitatie te St. Denijs-Bouclc eu St. Blasius-Boucle. Do E. II. De Canck is onderpastoor benoemd te Hillegem. De E. H. D. Van Vareuberg, is c jutor benoemd te Lemberge. Leening vrnfr. 1,649,000,00 (1891) 9' Trekking. 29 December 1895. Obligatiën van fr. 500 uilkeerbaar aan pari te rekenen van 1 Februari 1896 Nummers 466 1738 2327 2553 2796 2813 2924 2968 3152. /ie notariêole Annoncen op tie 4d0Blatl2ijde. Uotennarkt. Heden zaterdag werden 801 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4808 kilos AALST. Rederijkkamer de Catharinisten. Op Zondag 5 Januari 1896 zal dit bloeiend Tooneelgezelschap ten 5 uren 's avonds ter Sadsschouwburg eene prachtige en luisterrijke vertooning geven ten voordeele vau 't werk der op voeding van de jonge Congoleezen in België Het alom gekende en reeds vermaard tooneolspel Owk jftsrsavQild, met het blijspel Hij gaat procedeeren. Alsook verschillige nummers uitgevoerd door de jonge Congoleezen zullen die vertooning aantrekkelijk maken. Een prachtig aria voor mandolijn zal door H Van den Plas, toonkunstenaar te Gent uitgevoerd worden; ook de heer Prosper D'Hoir, 1° prijs der muziekschool van Aelst, zal ons op het schoone muziek stuk, La pluie d'or vergasten. Kaakten zijn op voorhand te bekomen ten lokale der rederijkkamer, bij den heer Hendrik De Sadelecr, Nieuwstraat. De Plakalmanak van Den Denderbode zal, hopen wij, met ons nr van woensdag avond aan onze geachte gea- bouneerden der Stad gezon den worden en aan onze ge achte guabonnoerden van den buiten met ons nr van zondag aanst. Eene omstandigheid welke onze geachte geabonneerden later zullen begrijpen, laat ons niet toe hem heden uit te geven. Opgepast. Hier en daar maken de socialisten op den buiten druk propa ganda. Hun weekblad De Landbouwer als ook eene roode brockuur worden rondgedeeld. Opgepast Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen. Nieuwjaar aan 't hof. Geen en kel der socialisten der Kamer of van de gemeenteraden van Brussel en voorsteden is te zien geweest bij de deputatiën die Zijne Majesteit hunne wenschen hebben aangeboden. MOORD TE OPHASSELT. Eene moord omringd van zeer geheimzinnige omstandigheden komt te Ophasselt ge pleegd te worden. Ter gelegenheid van nieuwdag werd er genever bij de macht gedronken. Woensdag waren do hoofden nog verhit. Vader V., had het deel van eenen koek aan een zijner kinderen ge geven en dit stond een zijner zonen niet aan. Er ontstond ruzie en de zoon sloeg zijn vader eenen stoel op 'tlijf. De vader hierdoor tot de uiterste gramschap ge dreven, greep een mes eu plofte het in 't lichaam van zijnen zoon met zulk geweld dat het slachtoffer om zoo te zeggen morsdood viel. De dader is 68 jaar oud. Dadelijk werd hij door de gendarmerie van Gcerardsbergen aangehouden en naar Audenaarde overgevoerd. Edelman aftruggelaar. Een edelman, die ten onder gegaan was, bracht zijn laatste hulpmiddel, eenen armband, naar den Berg van Bermhertig- hcid van Brussel voor 300 fr. Ook dit geld raakte op en hij wist niet beter te doen, om nog eenige dagen goe den sier te maken, dan bij oenen restau ratiehouder geld te vragen legen pand van het bergbriefke. Toen deze laatste, den edelen heer niet ziende afkomen om zijn geld terug te brengen, wilde hij het juweel gaan los sen; doch in den Berg vernam hij, dat de eigenaar over eenige dagen zich in de bureelen had aangeboden, vergezeld van twee gekende getuigen, die met met hem verklaarden, dat hij het bergbriefke had. verloren. Daarop hadden de beambten hem het juweel afgeleverd. Het is te Caen, dat M. de Burlet het herstel van zijne gezondheid zal gaan zoeken. Hij heeft dinsdag reeds eene kleine wandeling te voet gedaan. Alvo rens naar het Zuiden te vertrekken, zal hij nog eenige dagen te Nijvel doorbren gen. Een nieuwske, dat reeds dikwijls de ronde der drukpers deed, wordt weer door den Patriote iu de wereld gezonden. Het is zeker, zegt het blad. dat prinses Clementine verlangt ie het klooster van St-Pieters-Jette te treden. Dc cc-nign fr.u. derpaal, die haar dit belet, is de weige ring des Koniugs. Maandag avond, op het oogenblik dat een trein van Braine-l'Alleud over het grondgebied van Ukkel reed, terwijl een barreel open stond, bevond zich op de spoorbaan eene kar met een peerd be spannen, iu welke de echtgonooten De Becker, van Beersel, gezeten waren. Het peerd werd dood gereden en de twee echt» genooten doodelijk gekwetst. Het parket doet een onderzoek. Het schijnt dat de trein vroeger hier voorbij reed dan het regelementaire uur was. Ongeluk te Gent. Dinsdag mor- gend vroeg zag de meid van M. Helle- baudt, Kasteelboulevard te Gent, hare meesters niet beneden komen, en ging op de deur hunner kamer kloppen. Deze was langs binnen gesloten. Zij kreeg geen antwoord en verwittigde de gebureu. Men klom op eene leer tegen den gevel, brak eene ruit eu aanstonds kwam een sterke gasreuk naar buiten ge stroomd. Toen men eindelijk in de kamer kwam lagen M. Hellebaudt en zijne vrouw dood te bed. De ouderlingen waren 75 en 58 jaren oud. Zij hadden twee getrouwde kinderen. DruperaprocesDe Bien du Peo ple die zooals men weet niet meer ver schijnt en vervolgd werd voor laster, door eene weduwe, op welke het blad de verdenking had doen wegen dat zij haren man had vergiftigd, is veroordeeld tot het betalen vau 1200 fr. schadevergoe ding en drie iulasschingen. Het blad zal dus drie afzonderlijke nummers moeten uitgeven, om niet in lailliet verklaard te worden. Om te schilderen naar de natuurt Picter V., 20 jaar oud, schilder, wilde eene schilderij vervaardigen, waarop een geldbeugel verbeeld moest worden. Daar om stool hij den 12 Augusti zoo'u ding, inhoudende 40 centiemon, ten nadeel» van Mathilda Gys. Die dame nam dat echter kwalijk op en deed eene klacht. Onze kunstenaar moet nu gedurende 2 maanden iu 't kot. Tijd genoeg om heel de Beggijnenstraat, te Antwerpen waar 't gevang gelegen is, ook (Vaprès natw'C, - af te schilderen.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2