Zoi)da o 19 Januari 1896. centiemen per nummer. oOs,e Jaar. 3051. 1842 - 1895. VERDENKING Bij de Boers. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. j-, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vufde vebvolg. Het Transvaalsche Volkslied. Slachtvleesch. Dil blad verschijnt den Woensdagen Zaterdag van iedere week, onder 'k dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter w eek voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. tei i Men schrijft in bijC. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique snnm. Per drukregel, Gewone 15 centiemen fieklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden i,iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 18 Jon. 1890. Het zal den lezer van Dender bode niet onaangenaam zijn, hopen wij ,nog eenige punten te zien verhandelen van het zoo merkweerdig artikel van onzen talentvollen afgevaardigde, Mr Woeste, onlangs in de Revue gene rale verschenen. Eenen oogslag werpen op de ver- schillige schoolwetten die ons land, sedert 't jaar 30, beheerscht hebben, op de omstandigheden waarin die wetten zijn vervaardigd op de inzich ten van den wetgever en den bekomen uitslag, ziedaar wat wij den lezer wil len aanbieden. Onder het beheer der wet van 1842 bestonden er hier drij soorten van scholen de gemeentescholen, de aan- genomene scholen, en ten derde, scholen die ofschoon niet aangeno men en van de openbare besturen onafhankelijk, nochtans ook toelagen verkregen van den Staat. De vrije scholen die, reeds van de eerste jaren onzer onafhankelijkheid, hier cn daar waren opgerezen, zag men weldra aanzienlijk vermeerderen en bloeien dank aan de bescherming derwet en de toegekende hulpgelden. De Godsdienst was in al de openbare scholen als verplichtend vak opge nomen, zoodat ae godsdienstige be langen zoowel als ae stoffelijke door den wetgever van 1842 volkomen ge ëerbiedigd werdenen zoodanig, dat, ware de wet in hare toepassingen gebleven wat zij was in de inzichten aer kamerleden van dien tijd, de katholieken zich nooit te beklagen hadden gehad, en onze geuzen van 1879 zoo gemakkelijk al dat kwaad, fansch het land door, niet hadden unnen stichten. Wat was er dan gebeurd De toelagen aan de vrije scholen toegekend wierden in eens door een liberaal ministerie afgeschaft en zijn het altijd gebleven, en het getal aan- genomene scholen, deed men voort durend verminderen, zoodat in 1879 er niet meer bestond dan gemeente scholen gansch en geheel den Staat toehoorende. Het was dan niet te verwonderen dat de liberale Regeering van 1879, het overgroot belang inziende van het onderwijs, en zijnen invloed op de opkomende jeugd, de toekomst der maatschappij, zich gehaast heeft, om gansch het lager onderwijs, nu zij er meester van was, naar hare hand te vormen, er den Godsdienst uit te ver bannen, het, zooals zij dat noemden, onzijdig te maken, maar in der waar- Leid en wezenlijkheid, want onzijdig heid in zake van scholen is een onzin, om het goddeloos te maken. EN ZIEDAAR de ongelukswet Van Humbeeck Scholen zonder God met het geld van allen rijkelijk onderhouden, en de vrf)e scholen van alle geldelijke ondersteuning berooven. De liberalen meenden nu zeker tc zijn bun doel te bereiken de logic jubelde. Maar niet alléén kwamen er ontelbaren vrije scholen tot stand, dank aan de katholieke mildadigheid, maar tevens ook viel het liberaal gou- J vernemenl voor goed aan 't waggelen om in 1884 den genadeslag te krijgen. De kiezingen hadden de katholieke afgevaardigden in overgroote meer derheid naar de Kamer gezonden. De eerste plicht dier katholieke meerderheid was de wet van 79 m;>ar algauw uit het wetboek te schrabben en de katholieken in hunne gekrenkte rechten te herstellen met het vooruit zicht van, zoo mogelijk, dergelijke aanslagen in 't vervolg te verijdelen. Zoo kwam de wet van 1884 tot stand. Erkennen wij met den grooten staatsman Mr Woeste, dat het eene groote politieke onvoorzichtigheid zou geweest zijn, al met eens de vrije scholen in zoovele gemeentescholen te herscheppen en ze gansch en ge heel den Staat in handen te geven. De overgroote geldmiddelen daartoe ereischt zouden aan de leemten in de staatskas door de firma Graux C" teweeg gebracht, eene vervaarlijke uitbreiding gegeven hebben, en het getier en geblaf der liberale helhon- c en mocht ons katholiek ministerie aan 't wankelen gekregen hebben. Billijk nochtans ware het geweest al dc kosten van het onderwijs der katholieke jeugd door den Staat te doen dragen... Waarom het geld van allen uitslui- telijk gebruikt om liberalen te maken Ware de stoffelijke kant alleen in acht te nemen geweest, ja, de wet gever van 84 hadde ongelijk gehad die voldoening niet te geven aan dc eischen van het katholieke land. MAAR het goldt hier het bestaan der katho lieke scholen, de waarborg van het godsdienstig onderwijs onzer kinde ren, zelfs dan wanneer een ommekeer in den politieleen toestand van ons land de liberalen aan het bewind zou weérhrengen. Neen, onze scholen den Staat niet toevertrouwd, die ze morgen weerom onzijdig kan verklaren maar noch tans er net onderhoud van vragen aan de openbare gelden. Ziedaar de taak van den wetgever van 84 voor wat 't stoffelijke aangaat. De Godsdienst uit de scholen ge bannen moest er weerom in eer ge steld worden, om zelfs in de offtcieele scholen, waar dc verderfelijke geest van onzijdigheid heerschte zooveel goed mogelijk tc stichten en 't kwaad te keer te gaan. Heeft de schoolwet van 1884 zulks verwezenlijkt? Niet ten volle; ook bleven de katho lieke hunne eischen doen gelden, en werd hun eindelijk meer voldoening geschonken door de wet van 1895. EENE VREESELIJKE Mei een luiden kreet brak zij hare woorden af. Als eene spookgestalte stond de luitenant, met de vuist dreigend opgeheven, in dc deur, die van de slaapver trekken naar de woonkamer voerde. Met dc hulp van zijne zuster had hij zich geheel aangekleed, daar hg het plichtmatig achtte mevrouw Hechting te begroeten, nu zij in zijne woning ver toefde. Wegens zijne zwakte was met dit aanklecdcn ge- ruimen tüd gemoeid geweest en noch hjj norh zijne zuster hadden iets gehoord van de woordenwisseling in de woonkamer. En nu stond hij juist bij de deur, toen mevrouw Rechling van de policie sprak. Hij duwde de deur open en trad binnen. Wat zegt die vrouw daar riep hij. Wie heeft een halssnoer gestolen 1 Gij 1 En naar wien zal zij de policie zenden 1 Van schrik kon Valentine geen woord uitbrengen, ag stond als versteend. Mevr. Rechlin? echter werd faal! zinneloos van angst bij den aanblik van den aieke, die meer op een wandelend lijk dan op een tnenscb geleek. Het godsdienstig onderwijs is ver plichtend vak van 't programma ge worden en onder het toezicht gesteld der geestelijke Overheid, zoo dat nu in alle gemeentescholen de Godsdienst zal onderwezen worden, daar er tot hiertoe nog vele scholen waren, waai de Godsdienst teenemaal was uitver- bannen. Vele vrije scholen, die voortdurend nog door katholieke giften alléén moesten onderhouden worden, zullen nu ook deelachtig worden aan dc hulpgelden van den Staat, naar even redigheid hunner bevolking evenals de officieele en zullen daarom niet hoeven aangenomen te zijn. Dit zijn de bijzonderste voordcelen der schoolwet, van September laats- leden, en wij meenen aater deswege hulde dient gebracht aan de welwil lendheid van onze katholieke Regee ring en den iever onzer katholieke Afgevaardigden. De aandacht der politieke wereld is thans gevestigd op den Transvaal, waar van de oude bewoners, de Boers, te strij den hebben tegen de overrompeling der Engelsche kolonisten. De Boers zijn de afstamraelingon der eerste Hollanders, die zicli over drie eeuwen in Zuid-Afrika gevestigd hebben en waarbij zich later eenige Fransche hugenoten, uit hun land verbannen, hebben gevoegd. Deze laatste hebben zich langzamerhand geheel en gansch in de Hollandscbe bevolking ver smolten, waarvan zij de taal en dc zeden hebben aangenomen. Voor 1835 waren de Boers in Kaapland gevestigd, doch toon door de afschaffiug der slavernij ten onder gebracht en dooi de Engelschen verdrongen, waren zij ver plicht eene nieuwe woonplaats te zoeken. Zij trokken dan verder liet 'binnenland in met hunne kudden en groote wagens met ossen bespannen. De eenen vestigden zich in Natal, de anderen staken de Vaal cn den Oranj est room over en namen er bezit van de streek. Die landerijen waren toen in de macht dor Zoeloe's met de welke de Engelschen later moesten afre kenen en tegen welker strijdlustig volk zij vreesdij ke veldslagen te levercu haddon. De Boers werden ten allen stonde door ontelbare benden Zoeloe's besprongen, "tegen wie zij, achter hunne wagens ver scholen, moesten strijd leveren. In een dezer gevechten, den 16 December i838, overwonnen 4©0 Boers, 12,000 Zoeloe's en doodden er 3,000 van. En zoo bleven zij eindelijk meester van liet land. De republieken van den Transvaal en den Vrijen Oranj estaat waren gesticht en de Engelschen erkenden plechtig hunne onafhankelijkheid door een traktaat, ge- teekeud in 1884, dat slochis een enkel voorbehoud behelst betreffeudo het recht van met vreemde mogendhedeu te onder handelen. Er dient ongemerkt te worden dat dit traktaat geteekend is nadat de Engelschen door de Boers menige neder laag gelegen hadden, namelijk to Majuba waar 150 Boers in een stormloop een heuvel innamen die door 400 Engelsche Houdt u bedaard, mijnheer, stamelde zij, het misverstand is reeds opgehelderd urnar als men zoo op staanden voet een meisje uit hare betrekking ont slaat. De luitenant sprong op haar toe. Wat moet ik hooren Wat hebt ge mijne dochter gedaan Valen tine, waarom Hij bleef in zijne woorden steken cn viel met cencn doffen gil op den grond. Gij hebt hem vermoord kreet Valentine cn knielde bij haren vader neer, terwijl tante Constance handen wringend kwam binnenstormen. Mevrouw Rechling stond nog een paar minuten zonder te weten, wat zij beginnen zou. Toen trok zij haren mantel terecht, greep hare moffel van den vloer en verliet haastig de kamer. Zij snelde den gang door, verliet het huis, stapte in hel rijtuig en in eene vrijgevige bui zegde ze tot dcu koetsier Vlug koetsier rijd zoo snel, als de peerden loopen kunnen. Dan krijgt ge daarvoor en voor het wachten twee marken drinkgeld III. Meisje, geef mij gauw wat drinken, ik slrrf van dorstMet deze woorden stormde mevrouw Rechling de keuken in, zoodra Hendrik haar op haar heftig aan schellen de deur geopend had. Zonder op haar prael ligen Ouweelcn mantel acht te slaan, viel zij «p den eersten den besten keukenstoel neêr. Water, gebood zij stampvoetend, daar zoow. Louise als Mina baar verwonderd aankeken. Aandc kraan der waterleiding vulde Mina een groot sohlaten verdedigd werd, en hunnen ge- ueraal 6 officieren en 90 mannen doodden. De Boers zijn, inderdaad, listige en stoutmoedige oorlogvoerders. Van af j hunne kindsheid loeren zij met het ge weer omgaan en geen gevaar te duchten. Van af hunne jongelingsjaren maken zij jacht op de wilde dieren en wagen zich i daar niet aan vooraleer zij zeker zijn van hun schat. Zij weten dat de olifant of de leouw, die zij missen, hun het loven ont- Lemeu zal. Gansch hun leven brengen zij ter jacht of pp hunne hoeve door, waar zij de be- boüwing hunner velden en de voeding hunner kudden bewaken. Zij houden veel van de opene buitenlucht en midden in eene stad gevoelen zij zich niet op hun gemak, Johanuisberg is allceu door de uitlamlcrs bevolkt. De Boers misprijzen de goudzoekers die slechts bij hen komen oiu spoedig fortuin te maken en dan weêr te vertrekken. Zij zijn Afrikaners en wil len Afrikaners blijven. Zij beminnen hun land; zij hebben het gewonnen en zullen liet verdedigen. Zeer zuinig, sterk en verduldig, kalm en traag, dat is de aard der Boers. Goud dorst dat is huu onbekend. Zij schijnen niet te weten dat er te Johannisberg een bankhuis bestaat en houden hun geld te huis in een koffer gesloten, dat hun ter zelfder tijd tot bed dient. Daar zij overi gens nog al wantrouwig zijn, spreken zij de vreemdelingen weinig aan, doch wan neer men eindelijk huu wantrouwen over wonnen heeft, dan worden zij integendeel zeer gespraakzaam. Do Boer spreekt enkel Nederlandsck cn is een zuivere, ware Hollander. Na twee honderd vijftig jaren is hij nog heel en al Europeaan gebleven alleen is er eenige versmelting met de Fransche hu genoten geweest. De Boer is een uitmuntend vader des hnisgezinshij heeft alleen achting voorde getrouwde mannen die kinders hebben. Zijne vrouw is getrouw, ver kleefd, braaf cn bezit veel wilskracht. Desnoods neemt zij zelf het geweer op en weet er zich van te bedienen. De ware Boer zal nooit de Engelsche overhcersching aannemen. Sinds den toe vloed van vreemdelingen door de goud mijnen naar den Transvaal gelokt, zijn reeds eetiigen van hen op zoek gegaan naar een nieuw Afrikaansch vaderland, want niemand van hen denkt er aan naar Europa terug te keereu, en zij zijn verder op in het zwarte vasteland gedrongen, waarvan hunne ouders dc eerste kolo nisten geweest zijn en waar zij rekenen altijd voort vrije burgers en onafhankelijk te blijven. Li den Transvaal zijn er twee wetge vende Kamers zij worden de eerste cn de tweede volksraad genoemd. De leden van deze beide vergaderingen worden voor vier jaren gekozen. Al de burgers die den ouderdom van 16 jaar bereikt hebben zijn kiezers. Om kiesbaar tc zijn moet men 30 jaar oud zijn, tot eene protestantsche kerk behoo- ren en eene zekere hoeveelheid landerijen bezitlen. Om genaturaliseerd te worden moet men gedurende twee jaar in de glas en reikte liet hare meesteres toe, die bet in een langen teug leegdronk. Het meisje schudde het hoofd en zegde. Hoe komt mevrouw er bij oveel water tc drinken Anders zegt gij altijd, dat gij het liever in uwe schoenen dan in uwe maag laat loopen. Ik «cel niet, antwoordde mevrouw schouderop halend. Het is de ergernis, de schrik, de angst. Geef me nog meer want ik verbrand I Zij greep weer naar het glas. Nu meende Louise het haar plicht zich er meê tc bomoeiên. Dat gaat niet mevrouw, zegde zij, het leeg glas wegnemende, drink liever een glas wjju en eet iets, dat zat u beter bekomen. Ge hebt vandaag nog niet noemensweerdig geêtcn. Dal is hetIn de eetzaal staat de tafel gedekt, Hendrik zal u daar binnen vijf minuten een teiloor soep brengeu cn eene coltelette die op uwe long smelt. Tegen hare gewoonte schikte mevrouw Rechling zich zonder tegenspreken naar de woorden der keu kenmeid. Zij gevoelde zich zoo ellendig, zoo zonder kracht en wil, dat zij gecru zich schikte naar ieder, die macht op haar wilde uitoefenen. Neem mevrouw hoed en manicl af, Mma en breng haar naar de eetzaal, de wijn staal op tafel, gebood Louise en haar bevel werd uitgevoerd. O die dorst, die dorst I klaagde Mevrouw cn in de eetzaal nam zij de flesch van de tafel oai zich een glas wijn in te schenkeu. Hare hand heelde echter zoo hevig dat Mina toeschoot om haar te helpen. Zij dronk en zeeg gelijktijdig op den naasten stoel neêr. Ik weet niet wat me scheelt, zegde zij. In het Zuid-Afrikaansche Republiek verbleven hebben. De uitvoerende macht wordt uitge oefend door den voorzitter van den Staat en vier raadsheeren. De legermacht be staat uit al de burgers van 16 tot 50 jaar. Het getal mannen die de legermacht uit maken is 12,861 mannen van 18 tot 34 jaar, 6,339 mannen van 34 tot 50 jaar en 3,598 mannen van 16 tot 18 jaar en deze van meer dan 50 jaar oud, doch die be kwaam zijn de wapens te dragen. De eenige regelmatige legermacht is eene kompaguic kanonuiers te peerd die terzelfdertijd den dienst doen van gen darmen. Zij behelst 5 officiers, 158 on derofficiers on soldaten. Het land is verdeeld in krijgsdistrikten die tegelijkertijd de bestuurlijke distrik- ten uitmaken. Elke burger is verplicht aan den oproep van zijnen distriktoverste te beantwoorden en zich, indien hij een peerd bezit, te peerd zooniet, dan toch gewapend naar de aangeduide plaats te begeven. Van krijgsoefeningen is er daar geenc kwestie. Iedereen is met den wapenhan del hekend. Al de officieren en onder officieren worden door hunne soldaten gekozen. Alleen de opperbevelhebber wordt door den eersten volksraad be noemd. Transvaal heeft eene oppervlakte van 300,000 vierkante kilometers, 't zij om trent tienmaal de uitgestrektheid van België. Sedert tien jaar is de bevolking met 180,000 inwoners vermeerderd zij bestaat uit 130,000 blanken en 400,000 zwarten In 1886 werden de eerste goudmijnen ontgiud en sedert 1892 bekleedt Trans vaal reeds den derden rang onder de goudvoortbrengende landen. Men vindt om zoo te zeggen overal goud in Trans vaal. Pretoria en Johanuisberg zijn op eene goudmijn gebouwd. Dc goudstreken zijn met ijzerenwegen doorkruist, die de voornaamste steden met elkander verbinden. De rijtuigen zijn er zoo prachlig als in de Vcreenigde Sta ten, doch de vervoeptaricven zijn er even hoog. Alles kost duur in Trausvaal, zoo als overigens in alle goudlanden. Het zijn vooral de hotel en restauratiehouders die zich verrijken. Het zal onze lezers zeker welkom zijn eens het Transvaalsche volkslied te kennen het lied der Boers. Di vierkleur van ons dierbaar land, Di waai weêr o'er Transvaal, En wee di godvergeten hand, Wat dit weêr neêr wil haal Waai hoog nou in ons heldre lug, Transvaalse vrijheidsvlag, Ons vhamle is weggevlug Nou blink 'n blijer dag. Veul storme het jij deurgestaan Mar ons was jou getrou En noudi storm is o'ergegaan, Wijk ons nooit weêr van jon. Bestormd deur Kaffer, Leeuw en Brit, Waai jij steeds o'er hul kop En tot hun spijt anskou hul dit, Ons hys jou hoger op rijtuig had ik al zoo'n slaperig gevoel cn nu krijg ik pijn in de keel. Ik heb zeker eene zware kou gevat. Dan deed gij beter als ge te bed gingt, mevrouw, stelde Mina voor. O kom, gekheid het zal wc! overgaan, zegde mevrouw, Louise heeft gelijk, ik zal wat eten. Daar kwam ook Hendrik reeds met een lelloor damper,de soep binneD. Mevrouw nam een broodje, brak het door en begon ie eten. Maar nauwelijks had zij den lepel aan den uiond gebracht, nf zij liet hem in de teiloor vallen, zoodat de soep overal heen spatte. Ik kan niet, klaagde zij. Ik kan niet slikken het doet zoo'n pijn. En mijn hoofd doet me ook pijn. Zij streek met de handen langs hare slapen. Zou mevrouw toch maar niet liever tc bed gaan vroeg Mina weer en achter tnevrouws rug wisselde zij een blik met Hendrik, die even knikte en daarop ver dween. Hij ging naar dokter Smidtlein, die in de buurt woonde, hij was uicvrouws huisdokter. Zoodra Hendrik hem den toestand van zijne meesteres had blootgelegd, kleedde bij zich haastig om mei te gaan. Terwijl mevrouw Rechling erg over hoofdpijn en moviehjk slikken klaagde cn telkens om drinken vioeg hadden Minna eu Louise haar naar hare slaap kamer gebracht, ontkleed en te bed gelegd. Een poos lag zij stil in een toestand van nakend droomen. Weer geloofde zjj in de kamer te Wilmers- dorf te zijn. Weer verweet zij in Valentine het stelen van hel halssnoer zij had toch gelijk die schijnhei lige was eene diefegge. /.ij wilde haar niet hij haar naaitafeltje laten komen, maar zij schoof haar ter zij, trok het schuifje opin, haalde het halssnoer daaruit te voorschijn en hield het triomfeerend in de hoogte. Daar vat een ijskoude vuist haar in den nek verschrikkelijke man met bet lijkkleurig gelaat grijpt haar aan, hij ontrukt haar het halssnoer, slingert het om haren hals en trekt het al vaster en vaster dicht zij moet stikken. Met e«n angskreet vliegt ze op en ziet een min, die over haar gebogen stond. Zij herkent den dokter. Hendrik heeft u zeker gehaald dokter 1 mom pelt zij zacht. Dat is goed, ik gevoel mij zoo ziek. Wel neen mevrouw een verkoudheid, zegde de dokter geruststellend, doch zjjn gelaat logenstrafte zjjne woorden. Haar gelaal was rood, de appel haar oog was zooveel grootcr geworden dat er bijna geen wit overbleef. Ik sterf van dorst, klaagde zij. Minna reikte haar een glas water toe zij beproefde te drinken maar het ging niet, zij kon geen slok door de keel krijgen. De dokier voelde haar den pola en wenkte daarop dc keukenmeid naar den hoek der kamer. Wat heeft mevrouw vandaag gegeten vroeg hg fluisterend. Daar zit bet haar juist, jammerde Louise, zij heeft vandaag veel te weinig gegeten, en dat is zij niet gewoon, ZU heeft koffie gedronken, en een paar broodjes met boter gegeten cn toen is zij uitgereden. Rij hsre thuiskomst had zij grooten honger en kon niets gebruiken. Hebben allen van dien koffie gedronken en van dat brood gegeten T vroeg de dokter. Waai hoog nou in ons heldre lug, Transvaalse vrijheidsvlag Ons vijande is weggevlug, Nou blink 'n blijer dag. Waai hoog nou o'er ons dierbaar land Waai, vierkleur van Transvaal En wee di godvergeten hand, Wat jou ooit neêr wil baal De Transvaalsche, vlag is het Hol- landsch rood-wit-blauw, met groenen dweersband aan den stok. De socialisten. volksvertegen woordigers, gemeenteraadsbeeren en groep-afgeveerdigden vergaderden dezer dagen in het Maison du Peuple. De volksvertegenwoordigers, wien liet de keel uithangt een vierde hunner parle mentaire jaarwedde te moeten afstaan voor de propagande, hebben gevraagd van die verplichting ontslagen te worden. Van een anderen kant is togen de loting eene groote antimilitaristische beweging op het getouw gezet. Ziehier den tekst der wijzi gingen, toege bracht aan de wet op hot slachtvleesch, door den Moniteur van dijnsdag meege deeld 1Het versch slachtvleesch van poer den, ezels, muilezels en muildieren wordt enkel bij den invoer toegelaten als de ademhahngs-organen eraan vast zijn. Soortgelijk vleesch, bereid of bewaard, wordt tot aen invoer niet aangenomen. Art. 2. Artikel 1 der wet van 4 augusti 1890, betreffende de vervalsching dor eetwaren, wordt aangevuld als volgt In de gemeenten, die eene tweede keuring bevelen van bet versch of bereid slachtvleesch op haar grondgebied bin nengebracht, cn voortkomende van die ren, afgemaakt in een openbaar slacht huis, waarvan de gezondheidsdienst aan den veearts is toevertrouwd, mag do re geering deze nieuwe keuring onderwer pen aan de voorwaarden, welke zij noodig oordeelt om de handelsvrijheid te vrijwa ren. - Art. 3. Alinea 7 van voormeld artikel wordt aangevuld als volgt Wat het vleesch betreft in het Rijk ingevoerd, zal men, ten laste der invoer ders, een recht mogen heffen, dat de on kosten der keuring niet overtreft, en welks bedrag door de regeering zal be paald Worden. - De volgende bepaling wordt ingelaicht na alinea 8 van zelfde artikel - De benoeming der vlecschkeurders zal gedaan worden 't zij door dc gemeente, mits aanneming door den minister, 't zij, bij nalating der gemeente, van rechts wege door den Koning. Er zal op dezelfdo wijze gehandeld worden voor het afnemen van het mandaat, aan deze agenten toe vertrouwd. - Art. 4. Deze wet zal verplichtend zijn met den lnder maand, volgende op hare afkondiging. De keukenmeid weifelde een oogeoblikslechts ongeerue wilde zij dil bekennen, maar zij durfde het toch niet wagen, den dokter een leugen te uggen. Ja mijuheer, bekende zjj. Goed, zegde de dokter. Ge hebt mij gezegd, dat mevrouw uitgereden is, kan zij onderweg iets gebruikt hebben.... Vlug van begrip zjjnde, bad Louise haren eigen gedachten over den toestand van haar meesteres ge vormd zij begreep de bedoeling vin des dokters woorden onmiddeljjk. Ach Hemel, dokter, deakt u, dat mevrouw soms iets vergiftigs beeft gebruikt riep zjj in bare ontsteltenis zoo luid, dat de zieke het hoorde. Mevrouw Rechling hief het hoofd een weinig op en riep VergifJa, ja, ik ben vergiftigd Nn weet ik betZij heeft mij vergif gegeven I Ik moet sterven Oh neen zegde de dokter geruststellend, doch zijn gelaat was met deze woorden in tegenspraak. Haast u, breng spoedig koffie of citrooozuur, be val hg de keukenmeid, scheurde Unelvertijd uit ziju notitieboek een blaadje, schreef daarop een recept en gaf bet Louise, met bevel dit onmiddeljjk naar den apotheker te zenden. Hij boog zicb weer over de zieke been. Do strakke glans van hare onnatuurlijk uitziende oogen «as nog sterker geworden. Niet sterven, niet sterven smeekte zij. Red mij, red mij Wordt voortgtn t)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1