Donderdag 23 Januari 1896. 5 centiemen per nummer. SO846 Jaar 5052 Vnj onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. DE LOTING. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. TWEE LEVENS. Roode wetenschap. Wie had dat ooit gedacht. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden: fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste Yan den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique iuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, den 22 Jon. 1 HOU. Dijnsdag 4 Februari zal te Aalst de militieloting plaats hebben. 273 jongelingen moeten er deel aan nemen. Hoeveel jongelingen, misschien de hoop der ouders, zullen er wederom, zoo als telken jare, aan den huiselijkcn heerd, aan de liefde der ouders, aan hun ambacht voor eenige jaren worden ont trokken, om in de kazerne den wapen handel te leeren en er misschien eer en deugd te verliezen 1 Wat al bittere tranen worden door de ouders op de gehate lotelingsdagen geweend. Wat al rouw eu droefheid brengt de bloedwet in de huis gezinnen I Men heeft schoon van vooruitgang en beschaving, van de eeuw des lichts te spreken nooit zal men de negentiende eeuw vergeven zooveel bloed te hebben doen stroomen, zooveel tranen te hebben doen storten I... Millioenen soldaten gedurig onder de wapens de natiën gebukt onder de verpletterende krijgs lasten, terwijl landbouw en nijverheid kwijnen de volkeren gedurig gereed om elkander te vernielen ziedaar wat de geschiedenis aan onze eeuw immer zal verwijten. Sommigen mogen dat grootheid noemen wij, noemen bet domme bar- baarschhoid. De Fransche Omwenteling heeft bittere vruchten afgeworpen de loting, het immer dreigende militarism, zijn zeker van de zoetste niet. Welk lot staat de jongeling in de kazerne te wachten Hoevelen zijn er die daar, in die zoogezegde tucht- en zeden school, hunne christelijke plichten kwij ten V Hoevelen verliezen daar godsdienst zin en goede zeden Geachte lezers, zoo gij het antwoord op die vragen moest kennen, zoudt gij u als van den bliksem getroffen wanen. Men moet hier van geene overdrijving spreken men blijft integendeel onder de waar heid. O 1 wij weten het wel, sommigen weten al die ongeregeldheden te verzach ten en te verbloemen maar het is niette min de loutere en zuivere waarheid. Een slecht werk begaan wij met het leger nog hatelijker te maken dat is de toon, dien men gewoonlijk aanslaat. Neen, een goed werk, omdat wij een ingekankerd kwaad bevechten een vaderlandsch werk, omdat wij de kwaal bestrijden, die de beste krachten des lands uitputeeu menschlievend en gods dienstig werk, omdat wij eeno gapende wonde van het lijdende menschdom wil len heelen, aan ongeloof cn zedeloosheid een einde stellen. Geerne bekennen wy dat sommige overhedon met de beste inzichten bezield zijn maar ons dunkens bedriegen zij hen. Het kwaad ligt in de bestendige legers zelve eene algemeene ontwape ning kan alleen de toestand verbeteren. De gehate loting en de gedwongen solda tendienst moeten plaats maken voor het vrijwilligersleger. Zoolang die hervormin gen niet gedaan zijn, blijven wij tegen iet soldatenleven. Wij herhalen het Niemand gedwongen soldaat. Maar waarom Omdat wij denken dat, in een klein landeken gelijk het onze en dat bovendien nog door de nationale tractaten tot onzijdigheid is gehouden, eenegroote legermacht nutteloos is en schadelijk aan de welbegrepene belangen des volks. Immers zij geeft niet alleen aanleiding tot eindelooze geldverk wistin gen, maar ook jaarlijks worden er tal van jongelingen, tegen wil en dank, naar de kazern gesleept. Een leger van vrijwilligers, goed inge richt en bestaande uit mannen die de militaire loopbaan uit goestiug willen betreden, wel betaald opdat zij er een bestaan zouden bij vinden, ziedaar het leger dat België noodig heeft. En zulk eeu leger ware voidoende, om de inwendige orde te bewaren. Wat de verdediging onzer nationaliteit betreft, wat zou ons leger vermogen tegen onze machtige naburen, al ware het nog zoo talrijk dan hedendaags en tan grooteren deele uit helden samengesteld Ze zouden het door de macht van het getal zien overrompelen. 25® VEBVOLG. Wij blijven lang bijeen raen zou gezegd hebben dat bij mg geen vaarwel kon zeggen en ofschoon hij voor bet uiterlijk opgeruimd bleef, kwam er bij het heengaan eene uitdrukking in zjjn ooe«° die mij schrik aanjoeg. Hjj stelde mij echter gerust en ver trok... Gij weet wat er volgde, hier hebt gjj zijne afscheidswoorden. En wederom reikte zij hem een briefje over, waarin Dobrowski haar nogmaals herhaalde hoe rampzalig hij zich gevoelde geen wijzer beheer over zijne zaken te hebben gevoerd om het recht te kunnen behouden hare gehechtheid te winnen en haar vergiffenis vroeg, de kracht te missen tet de pijn van een bestaan zon der haar. En nu sprak Alma met vaste stem, blijft mij nog slechts over eeue gunst van u te vragen woordelijk aan Iwan Karoskine te herhalen wat gij gehoord hebt, hem alles meé te deelen wat gij zaagt. Laat dit hem genoeg wezen. Zeg hem dat ik hem zijn twijfel ver geef, maar dat die mijne liefde doodde. Wilt gij waarlijk dat ik hem dit laatste zeggen zal vroeg Ncsdorff, hare hand eerbiedig grijpende. Mag hij niet sterven met die laatste begoocheling welke het verhaal van al wat ik zag en hoorde hem zal schenken Talrijk zijn ze reeds in 't land, zij, die het niemand gedwongen soldaat aankle ven, maar voorzeker zullen er nog vele jaren verloopen eer wij dit stelsel zullen I zien zegepralen. Maar in afwachting kunnen wij dat J stelsel bijtreden 't welk 't meest het onze nabijkomt, bestaande, namelijk, in het verkorten van den gedwongen diensttijd, uitbreiding van het volontariaat, betere voedin" en huisvesting en meerdere vergoeding aan de militianen. Dit stelsel 't welk ons gedeeltelijk vol doening zou geven, wordt door de meer derheid onzer achtbare katholieke volks vertegenwoordigers bijgetreden. Eenigen tijd geleden beweerde een door eu door geleerde socialist in Vooruit, dat de mensch afstamde van eene soort van kikvorsch, welke op zijne beurt uit een zeker ei gebroeid was. Maar welke hen dit ei gelegd had, dat was moeilijker uit te maken, en daarom liet onze door en door geleerde dit verwikkeld vraagstuk (voorzichtigheidshalve) onopgelost. Welnu, heel die kikvorschen- en eieren theorie wordt thans den bodem ingasla gen door een anderen diepgeleerden so Sterven, zegt gijZou hjj sterven 1 Maar mis schien is hij dan reeds dood... het moet lang geleden zijn, sedert gjj Siberiü verliet en indien hij toen maals ziek was, zal hjj heen zyn gegaan van de aarde met die vreemde verdenking... Neen, stel u gerust, hjj zal nog den laatsten troost genieten u onschuldig te weten en edel als KÜ zijt. Zegt gij dat niet enkel en alleen om my eene zwakke hoop voor te spiegelen Ik zweer u, dat ik hem over enkele dagen reeds zal weerzien. Maar dan, en zy greep zich aan een meubel vast. om niet te vallen, dan is ook bjj ontkomen Paul Nesdorff antwoordde eenvoudig Ik had alles aan zijne ouders te danken en heb die hel niet willen verlaten zonder hem. In hetzelfde oogenblik klemden zich twee brandende lippen op zg'ne hand. O Heb dank heb dank I stamelde zg. Gjj weet niet wat het mij is, hem daarginds te weten. Laat mij u liever danken mij zoo welsprekend te bewijzen, hoe weinig uw gevoel voor hem gestorven is. Waar is hjj was al wat zjj uit kon bren gen. In Berlijn, waar ik hem achterliet om gehoor te geven aan zijne dringende bede toch hot wederzien van mijne vrouw niet uit te stellen. Waardoor is liy aangetast Door tering, vrees ik. Reeds tc Nertcbinsk had bij eene bloedspuwing. Het was in het hospitaal, dal ik hem voor het eerst aantrof. Zoodra by hersteld cialist, die nog al eens zijn wettensohap- pelijke denkbeelden uiteenzet in een rood orgaantje van Antwerpen. Van kikvorschen of van eieren is bi hem geene sprake zelfs neemt, hij nie aan dat onze eerste vader een aap was, neen, maar wel onze eerste broeder. Ja zeker, mensch en aap schijnen van een algemeenen stamvader voort te ko men, en, naar men beweert, heeft onlangs een ander door en door geleerd man de beenderen van dien algemeenen stam vader gevonden op het eiland.... Java Nu zal men ook nieuwsgierig zijn om den naam te vernemen van dien beruch- ten stamvader, niet waar Welnu, dio aartspatriark heet middensoort. Dus, de menschen zoowel als de apen komen voort van dat wondere voor histo risch persoonaadje Middensoort. Wie heeft er nu gelijk: de door en door geleerde van Gent die ons doet voortko men uit kikvorschen en ongelegde eieren, of de door en door geleerde van Antwer pen, die ons door den heer Middensoort als stamvader aanwijst Een van beiden toch moet dwalan, hoewel ze alle twee in naam der zuivere neutrale wetenschap spreken. Eu zeggen dat die vernuftige bollen ons, nederige stervelingen, verwijten aan een idéé fixe te lijden wat zij met zin neloosheid gelijkstellen omdat wij het Woord der Verlosopenbaring gelooven, dat zegt- God schiep den mensch uit het niet, naar zijn eigen beeld en gelijke nis, opdat hij Hem dienen en zijn eigen geluk verdienen zoude. De Italianen hebben duchtig te lijden gehad van het geschut der mannen van Menelik iu Afrika. Dezen hadden aller beste geweren systeem Remington in België en iu Engeland gefabrikeerd. En hoe kregen zij die in handen Die wat jaren tellen, zullen zich nog herinneren dat door de Belgische katho lieken aan Pius IX geweren werden ten geschenke gegeven, gekocht door de op brengst der Nieuwjaarsgiften aan den Paus. M. de Hemptinne van Gent en Lord Denbigh uit Engeland hadden dat systeem Remington gekozen, omdat het goede wapens waren in geoefende handen. Nu, in 1870 palmden de Italianen, toen zij den Paus uitplunterden, die ge weren binnen en later zonden zij ze als vriendschapgeschenk aan Koning Makou- nen den voorzaat van Menelik. En nu maakt deze er gebruik van tegen de soldaten van diezelde ItaliaaDsche binnenpalmers Men spreekt soms van de hand Gods.... S. Klaverzaad. Op de beurs ie Maeseyck, maandag 13 januari, werd het klaverzaad verkocht tegen 20, 21, 22, 23 en 24 centen den halven kilogr.De centen zijn Belgische, dus de hoogste prijs 48 centiemen den halven kilogram. opoorweg in Congo. Het Jour nal de Bruxelles bevestigt dat de naar Afrika gezonden ingenieurs, die daar verslag moesten maken over de voor waarden in welke het leggen van den spoorweg mogelijk is, deze onderneming gunstig zijn. Hun verslag zal binnen kort worden neergelegd. De grootste fontein der wereld. - De stad Genua kan roemen op eene fontein voor den ingang van eene der stadspoorten, waarvan de straal eene Mogte van 9 1/2 meters bereikt. Godsdienstvervolging. 't Is de vervolging die volop in Frankrijk woedt. In de kloosters die geweigerd hebben of in ue onmogelijkheid waren den nieu wen onrechtvaardigen taks op de kloosters te betalen,komen deurwaarders,van wege de regeering de hand op alles leggen. De kloosterlingen laten gebeuren, tot het geweld handelend optrede. Dan zal de brutale wet hen uit hunne huizen verjagen en de gestichten sluiten die de schuilplaats waren van kalmte en vrede, van gebed en menschenliefde. En Frankrijk dat er eertijds op roemde de oudste dochter der Kerk te zijn, laat dit alles zonder verzet gebeuren, staart al dit onrecht werkeloos aan. Arm land I zoek doen in het gasthuis van Anderlecht, waarvan de ziekenoppassers wereldlijken zijn. Hij was niet weinig verwonderd als hy' in al de zalen afdruksels vond van Vooruit. De bestuurders van het gasthuis 3 socialisten tegen 2 liberalen deden pro- pagande voorde socialisten tot bij het hjdenbed der zieken. I nL^er hebben de helden van Chipka ook langen tijd in het Hospitaal propaganda gemaakt, doch nu ia er een 1 einde aan gesteld. Waarheid In Armenië staan de christenen ten prooi aan eene hevige ver volging van wege de Muzelmanen. Geheele christene dorpen worden uit geplunderd, in brand gestoken en uitge moord. En de Europeesche mogendheden blij ven koud en onverschillig. Bedenk eens zegt de JBien public, -it deze gruwelen, die ten Hemel om wraak roepen, in volle 19® eeuw ge- beureu en dat zij onder de kristene volkeren, verstrooid en sluimerig, min - verzet ontmoeten, dan de wijziging van eenen douanentarief of den opzeg van een handelsverdrag er zou uitlokken. n Maar er is nu geen geld in het spel, noch handelsbelang het geldt enkel christenen I... Dan gaat het nie mand aan 1 Leve het beginsel der niet tusschenkomst 1 Zoover is het gekomen in onze verlich te beschaafde 19e eeuw zij heeft God uit het oog verloren, enkele stoffelijke slangen kunnen haar belang inboezemen. De volkeren zullen hunne onverschil ligheid eens duur betalen I heette ondernamen wg onzen tocht, die, ik behoef het u nauwelijks te zeggen, gepaard ging met doodclyke vermoeienissen, harde ontberingen. Eenmaal in China dachten wjj alles gewonnen te hebben, doch wjj had den zoo goed als geen geld by ons en konden niet verder reizen. KaroskiBe was geheel en al uitgeput van zwakte en kon niets aanvangen om met te helpen in ons onderhoud te voorzien. Ik zelf zocht zoo lang, totdat ik eene plaatsing als ondergeschikten klerk op een kantoor vond daarmeè hield ik ons beiden in het leven, totdat het aan myn ievcrigenasporingen mocht gelukken een poolschen ingenieur te ontdek ken, die er in toestemde ons de nooriige som te geven tot de reis naar Europa. Gij begrijpt dat wjj er ons wel voor gewacht hebben, bij het russische consulaat aan te kloppen. Ziedaar, hoe wy eindelijk Duitschland bereikten. Iwan is niet bedlegerig, maar hoest veel en wordt door binnenkoortsen geplaagd. Hij zelf ziet zyn toestand volkomen in. Het is des te harder, om dat hij hoegenaamd geene fortuin overhoudt, en naar ik reeds door mync vrouw vernam, ook de TexakotTa alles hebben verloren. Ja, zelfs het deel, hun door Iwan's oudsrs toe vertrouwd voor het geval, dat hun ongelukkige zoon ooit wéér mocht keeren, sprak Alma op bitteren toon. Zoudt gjj mij ook willen zeggen, waar hij zich bevindt t Voorloopig in het Hor van Engeland. Hij zou er mijn terugkeer afwachten en daarna eerst besluiten aar heen te gaan, Te vergeefs wilde het jonge meisje haren gast over halen dien nicht althans op Sterna te vertoeven en Godsdienstig onderwijs. De radikale en socialistische gemeenteraads leden van Gent zijn aan deD Sehepene van onderwijs gaan vragen, dat men de ge meenteonderwijzers en onderwijzeressen Diet zou uitnoodigen om zich met de cate- chismuslcs iu hunne klassen te gelasten. Het Schepenencollegie heeft geant woord, dat het niets te veranderen had aan de onderrichtingen, vroeger aan de schoolmeesters gegeven betrekkelijk het godsdienstig onderwijs.Volgens die onder richtingen moet de schoolmeester de catechismusles niet meer doen opzeggen door de leerlingen indien de geestelijk heid hem uitnoodigt het godsdienstig onderwijs te geven, dan is hij vrij die zending aan te nemen of te weigeren Socialistische propaganda in de gasthuizen. Eenige dagen geleden moest een heer van het parket een onder- eerst den volgenden avond zijnen tocht te hervatten hij vergenoegde zich een glas wijn cn eenig verster kend voedsel van haar aan te nemen, dat zij zelf hem voordiende en daarop vertrok hy'; tot de voor deur toe begeleid door Alma, die niet ophield hem tot voorzichtigheid aan te manen. Denk aan uwe vrouw, smeekte zjj, wat zou zjj beginnen, indien zjj u verliezen moest, na u nog zoo kort pas weergevonden te hebben 1 Ik zal geen rust kennen, voor dat ik rekenen mag, dat gij behouden in den vreemde aangekomen zjjt. Hij beloofde haar al wat zij wilde, en toen hy ver trokken was en zy tot haar eenzame kamer weer keerde, overviel baar een namelooze angst. In eenen stoel gedoken, de oogen strak op den vloer gevestigd, herinnerde zy zich nog eenmaal al wat by haar om trent Iwan had gezegd. Haar bruidegom, haar leven, baar alles, hjj, wien zy zou trouw was gebleven met wiens beeld zjj iteeds had voortgeleefd, zou sterven... hjj zou langzaam wegkwijnen, ver van haar cn toch op Europeescben bodem, zonder dat zij hem zou hebben weérgexien immers, hy kon tot haar niet komen. Hij zou arm zijn cn slechts van NesdorflTs goedheid leven en daar dagelijks Ijjden, want Paul zelf was niet rijk... Zelfs zijn heengaan zou enkel droefheid wezen; na ballingschap en foltering was hjj enkel op vryen grond aangeland om er nieuwe smarten, nieuwe ver nederingen, nieuwe verlatenheid te vinden. Zij bedekte zich bet gelaat met de twee han den en door hare vingeren druppelden de tranen, ai. al, lood op baar golaat neérTielen> In zake van rechtstreeksche belas ting, betaalt de Franschman 11 fr. 65c per hoofd, de Hollander 12 fr. 83c.de Belg 8 fr. 31c. Aan tolrechten betalen de Franschen 10 fr. per hoofd.de Nederlanders2fr. 17c, de Belgen 3fr. 88c. Aan accy narechten betalen de Fran schen 31 Ir. 45c., de Nederlanders 20 fr. 23c., de Belgen slechts 6 fr. 37 c. Ten slotte aan registratie, erfenisrech- -n, enz., betalen de Fransihe 18 fr. 82c.. de Nederlanders 10 fr. 2 c. en de Belgen 8 fr. 20 c. dat wil zeggen, dat over net I eeheel elke Franschman 76 fr. 77c., elke Nederlander 45 fr. 43 c. en elke Bek 27 fr. 36 c. betaalt 1 Er dient aangemerkt, dat de betaling van bewezen diensten niet medegerekend werd in die vergelyking welke geheel ten voordeele van België is. VIII. Nesdorf hzd niet overdreven, toen hjj Iwin't go- zondheid als zeer geschokt afschilderde. De afmattende reis had zijne krachten nog slecht* doen afnemen, en zoo hy thans nit kon rusten van al de vermoeieniisen der laatste jaren, sedert Paul naar het vaderland ver trokken was, werd hy als verteerd door den branden den dorst hem wéér te zien, om van hem den uitslag van zyn bezoek aan Alma te vernemen. De dagen schenen hem toe geen einde te zullea nemen, en zelfs de boeiendste lectuur kon geene aflei ding schenken aan zjjue gedachten. Hjj wilde weten op welke wyze zy zijn bevel had opgenomen, of zy, die zoo trolsch was, hem gebooramen zou. Daarom eerst zou hij vrede weérvindeu, meeudo hjj, en door gejaagdheid nam de koorts meer en meer de overhand op hem sn voelde hjj zjjne zwakheid met de minuut toenemen. Reeds had, volgens zijne berekening, Paul terug kunnen zijn en nog altijd geen tul of teeken van hem. Hjj kon zich dit stilzwygen slechte al te goed verklaren een brief uit Polen te verzenden, ware al te gevaarlijk spel geweest maar met het uur nam zjjne moedeloosheid daardoor toe, kwamen er drei, gender schrikbeelden voor zijnen geest. Wie zegde hem, dat zjjn vriend niet aangehouden was en zich wellicht niet eens tot Sterna had kunnen be geven. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1