Donderdag 50 Januari 1896. 3 centiemen per nummer. o0s,e Jaar. 50M. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGEND03I. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GOUDDORST. TWEE LEVENS. De twee staarten. Vlaamsche belangen. DE DENDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-2o voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. •V Y - Cuique Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen og 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden Met teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalsl, den 39 Jan. 1896. E mannen van dejoderij en der vrijmetso- larij, wiens god het goud is. De zucht naar roem, naar goud en zin genot, zijn drij hoofdkwalen van den mensch, en hij die ze niet weet in te too rnen, moet tot de jammerlijkste gevolgen komen. En in onze eeuw straalt do zucht naar goud bijzonderlijk door, omdat velen het goud gebruiken als de miduel tot het verwerven van roem en 't verkrijgen van genot. De volkeren die het schouwspel leve ren van den onverzadelijken dorst naar goud, zijn diep gezonken. Treurig is het gesteld, waar men het gouden kalf aan bidt. In zoo eenc wereld, doet het goud alles voor zijne voeten kruipen, en de eerloosste schurken geven er veelal den toon. Van den zucht naar goud, in zijnen leegsten en afzichtelijksten aard, geeft het tegenwoordig Frankrijk nu eeu voor beeld, welk iu weinig andere tijdstippen der geschiedenis overtroffen werd. Met zwarte kool, zal het tijdstip dei- derde republiek aangeteekend staau, als eeu tijdvak vau de leegste omkooperij door goud, van den gevlockten dorst naar goud. Als de Frauschman zijn nieuwsblad ter hand neemt, moet hij zijn eigen afvragen welk een nieuw schandaal er nu is te berde gekomen. En gewoonlijk ziet hij eene nieuwe reeks van namen, die tot dusverre als eerlijk aanzien werden, en die zich door de schandelijkste omkoo perij hebben bezoedeld. Een pestwalm hangt nu in de Fransche lucht,over de hoogste kringen,en men moet zich afvragen of er, onder al de toonge vers van den dag, dan waarlijk geeue eerlijke menschen meer te vinden zijn. Panama, 't was een ongehoord schan daal, waar veel sterren uit den poli- tieken hemel zijn verduisterd, doch waar bij nog meer verdoken is gebleven. En andere goklschandaleu volgden, van sociëteiten allerhande, van onderne mingen en leveringen in 't groot, en de grootste namen, zoo men meende, waren met der daad deze van gemeene kerels, zouder eer en zonder geweten, die door goud wareu omgekocht, die logeu en bedrogen en den minderen man teu gronde richtten. Trouwens, de mindere man kan achter de schermen niet kijken hij kent geheel dat weefsel van eerloosheden uiet hij geeft zijn geld, hieraan of daarin, en weg is het bedrogen geruïneerd door die ellendigo goudwolven uit hoogere krin gen. Maar ja, 't is ook waar, dat Frankrijk nu wordt gericht en beheerd door de 26° VERVOLG. Voor hot venster zijner kamer, op eene rustbank uitgestrekt, volgde bij met sombere blikken de dwarrelende blaren, die langzaam van de boomen vielen Het daglicht was reeds aan het dalen, in het westen ging de zon bloedrood onder, en bij dat schouwspel werd het hem plotseling te moede, alsof ook zijn leven spoedig voorb(j zou wezen en hjj de takken niet weer met nieuw groen zou zien tooien. Het bestaan zelf betreurde hij nietal wat daaraan gloed verleende, was voor hem verdwenen, en toch fees er een brandend verlangen naar nog een weinig geluk in hem op hjj zou alles gegeven hebben om nog eenmaal, ai ware het ook slechts voor een uur, iets uit het vcrledene voor zich op t« zien dagen. Zoozeer was hjj in zijne gedachten verdiept, dat hij biets vernam van een herhaald likken op de deur ïijncr kamer en opschrikte door liet knarsen van het roestige slot. Maar reeds in het volgende oogenblik was hjj overeind gespiongen. Hij had de binnentre dende herkend en riep op woesten toon («ij hier Gij hebt het gewaagd tot mij te komen Meer kon hij niet zeggen eene zware hoestbui brak zijne woorden af. Alma Podnawska beschouwde hem stilzwijgend. Het laatste goud-schaudaal iu Frauk- rijk, is dat van Max Labaudy, bijgenaamd le Petit Sucrier. Ziedaar een jongeling, nog een kiud bijna, zwak van natuur, slecht opgevoed, zonder vaste godsdienstelijke beginselen, maar erfgenaam van veel miljoenen. Deze doet zijne intrede iu c'e Parijsche wereld, in dc wereld van den sport, van de high life, van het tout Paris in een woord, vau het genot en de weelde. En ziet, dien arme jongeling is zooda- danig door de goudjagers omringd en omkletst geworden, dat hij beter in han den van struikroovers zou gevallen zijn. Het was, door alle slach van goudhon den, eene ware klopjacht naar de miljoe nen. doordien men wist dat zij in zwakke en onervarene handen waren. Geene middels werden gespaard, om dit ongelukkig schaap te berooveu, te pluimen, tot bodelaar te maken. En ja, bedelaar, in den waren zin des woords, zou dien ongelukkige geworden zijn, had de de dood hem op twintigjarigen leeftijd niet weggemaaid. Eene eerlooze, omgekochte pers, schreef allerlei dingen, om den jongeling te be driegen en hem zijn goud af te persen. Nu eens streelde zij zijne ijdelheid toen deed zij hem de bloedigste verwijtsels eene andere maal waren bet historiën vau den meest romantischen aard, en dat kwam al uit om goud af te persen goud i om tc schrijven, goud om te zwijgeu, goud om te loochenstraffeu. Goud maar, altijd goud. Wat al andere eerlooze netten en weef sels er rond dit arm schepsels werden gespannen, door roofvogels vau de ake ligste soort, dat is letterlijk onzeggelijk. Het gerecht heeft dc zaak in hauuen, en men staat verbaasd en verslegen bij de namen die aan den dag komen en die aasden op de miljoenen van Max La baudy. Max Labaudy moest soldaat worden, gelijk al de andere Franschmans. Weeral een middel voor do goudhonden. Dac kranke lichaam, door uitspattingen afge mat, kon tegen de vermoeienissen van het soldatenleven niet meer. Hem ver plichten te dienen, 't was zijn doodvon nis. En ziet, nu zou het goud zich op dat ongelukkig schepsel wreken. Vrijstelling, die aan den eersten den besteu werkmauszoon zou worden toege staan, die ziekelijk zou geweest zijn gelijk Max Labaudy, werd aan dezen miljoenen- jongeling geweigerd. Veel goud, veel miljoenen reeds, had hij aan schurftige wezrns ter band gesteld, op de manier gelijk wij zeggen. Maar hij had ze toch niet al kunnen vol doen, en nu namen degeucn welke hij had afgewezen wraak. En zij schreven nu weêr, die goudhon- deD, dat Labaudy vrijstelling van dienst zou krijgen, omdat door goud alles te koop is, ook in het leger. Dit geschrijf ging verre, lezer, onge looflijk verre, en wij kunnen geheel die cmdelooze zaak maar in het kort vermel den. En ondertusschen beloofde men den knaap het geschrijf te doen staken, we derom voor goud, en voor veel goud. Eu andere goudraven zeiden voor zijne vrij stelling te zullen zorgen, wederom voor goud. En daaronder waren er die beloof den, voor die vrijstelling, de hoogste per sonen te zullen spreken, «bij welke zij veel invloed hadden. wederom voor goud. Een van die akelige goudmaunen zou den gezant van Rusland spreken, op wien bij veel invloed had, en na tuurlijk, do Fransche overheid zou aan dien gezant de gevraagde vrijstelling niet durven weigeren Eu den gezant kende den belover aleens nieten had hem nooit gezien 1 Nu dan, die vreeze voor de bedreigin gen der lasteraars ging zoo verre, dat de militaire overheid er voor zwichtte, en meende don armen jongeling zijn ontslag uit den militairen dienst te moeten wei geren. Wel hadden drij militaire genees- heeren, die van malkaar niet wisten, Max Labaudy volkomen tot den militairen dienst onbekwame verklaard. Het hielp al niet. Medoogcnloos werd hij bij bet leger behouden. En Max Labaudy is gestorven, dood- gejaagd door eene ware rooversbende, welke hem vervolgde, gelijk jachthonden een stuk wild vervolgen. Maarzij hadden reeds de drij vierden van zijne miljoenen in handen.... Welt eene verwoesting had het lijden bij hem aange richt Hij scheen nog langer dan te voren zijne kleercn hingen als over een geraamte de volle baard dien hij droeg, was niet bij machte te verbergen, hoe ingezonken zijne wangen waren en het koorts vuur van zynen blik verschrikte haar, doch hij werd haar slechts te dierbaarder om het lijden, dat zij in zijn geheel wezen las, en zij sprak -met zachte stem Zoo gij mij straks nog wilt verjagen, zal ik gaan, maar luister eerst naar hetgeen ik u te zeggen heb. Zelfs schuldigen hoort men aan, als zij iets tot hunne verdediging hebben aan te voeren. Is NesdortT dan niet bij u geweest 1 Ja, hij kwam tot mij. En hij heeft u niet verhinderd Lier heen te gaan riep hij vol bitterheid. O I ik begrijp het reeds Paul bezit eene grenzeloozc toewijding, een ongeloo flijken moed, doch hij is niet bestand geweest tegen dc heillooze betoovcring, die van u uitgaat, hij heeft, in weerwil van al wal hjj wist, u een engel geloofd en u niet verboden tot mij te gaan. Hij ook, hij zal door u ten verdrrve worden gesleept, gelijk het geval was met allen, die u liefhadden. Alina scheen zijne woorden nauwelijks verstaan ie hebben. Haar lilik rustte met cindelooze (eerder heid op die verwelkte trekken, die ineengedoken ge stalte. slechts een bouwval van het verleden, en zij mompelde, terwyl de tranen haar onverhinderd langs het gelaat stroomden Gjj zjjt dus toch weergekeerd Ja, ik ben weergekomen sprak hij somber. En w«et gij wat alleen bij machte was mij over te halen Dc Fransche justicie onderzoekt de zake van Max Labaudy's beroovers voort. Een geheele troep zit reeds achter de grendels. Nu zijn er wéér twee gevat die in de schrijverswereld eeu en grooten naam hadden, Civry, opsteller vau den Echo de l'Artnée, en Jacques Saint-Cöre, (Rosenthal,) die onder dien duikuaam schreef in den Matin en in den Figaro. En dat waren do mannen die in Frankrijk de publieke opinie wilden leiden Die Jacques Saiut Cère was de kerel die bij dcu Russischeu gezant de vrijstel ling van Max Labaudy zou bepleiten En wat deze die zich graaf De Costi noemde gedaan beeft, is nog walgelijker. Hij schreef artikels in zekere bladen, waarin bij fel en dreigend uitviel tegen de regeermg eu tegen do militaire over heid, om het ontslag van Max Labaudy uit den militairen dienst te beletten. Eu met die artikels ging hij dan tot bij den ongclukkigen jongeling, en hij wist van hem groote sommen te bekomen, in 't ge heele 300,000 frank, zoogezeid om de schrijvers welke hem aanvielen, te doen veranderen te zijnen voordeele.... tot eene poging, die hopeloos scheen, waarbij 'k wist, dat inijn laatste levenskrachten verspeeld zouden worden Het was het verlaugen paal en perk tc stellen aan uwe onbeschaamdheid en te verhinderen nog langer mijn ouderlijk huis te ontheiligen. Ditmaal had zijne onrechtvcerdigheid haar doelwit bereikt. Doodsbleek, met flikkerende oogen gaf jonge vrouw ten antwoord Paul NesdortT weet niets van mijne komst lot u af. Ik besloot daartoe eerst nadat hij mij verlaten had. Maar zelfs u verbied ik, mij langer te bclecdigen. Gij hebt het goedgevonden mij uwen vriend toe U zenden om mij te komen hoonen aau mijnen eigen heerd, ik heb daarna het recht u te herinneren, dat alles zijne grenzen heeft. Half overwonnen door den kalmcn trots die uit haar ganscbe houding sprak, hernam Iwan met een spotlach Ik zie u liever aldus, wanneer gij, zoo als daareven, een gevoel wilt huichelen, dal sedert lang tussclicn ons gestorvon is. Nu ten minste werpt gjj uw masker af. Op dit oogenblik weid de deur van het vertrek opengeworpen en NesdortT snelde op Karoskinc toe. Alma ziende, bleel hjj echter staan en mompelde, haar vol eerbied dc hand kussende Gij hier En dal vóór mij Dat is goed, dat is groot van u. Ziet gjj wel, dat ik gelijk had riep Iwan scham- ir lachend uit, mijn vriend heeft zich door mijne vroegere bruid laten bctooveren en gelooft haar ook al het ideaal van alle mcnscbelijke volmaaktheden. En nog alle dagen vergroot en verlangt i de lijst der eerloozen, die op zoo'n i schurftige wijze jacht mieken op bet goud van den Petit Sucrier Groote landen zijn, na vreeselijke oor logen, ondergegaan in bloed. Zou Frank rijk dan, eertijds het schoonste land der aarde, veroordeeld zijn om te versmach ten in den modder Helaas, het is in slechte handen, in banden van joden en vrijmetselaars, lieden zonder geweten, en dio, gelijk wij zeiden, slechts den goudgod aanbidden, liet gouden kalf. En door dat goud, verschaffen zij zich zelve toen roem en genot. Velen iu Frankrijk weigeren te buigen voor den God der gerechtigheid. En in de plaats daarvan, liggen zij geketend door de mannen der schurkerij. Do twee staarten, die de liberale partij sedert ettelijke jaren tot hare welver diende straf achter haar sleept, zijn voor goed bezig hun hoofd op te eten. De li beralen-progressisten en de socialisten gaan zich te samen slaan Fcron beeft het verklaard op een feestmaal te Gent eu Janson op eene liberale vergadering te Brussel. Wat meer is, de liberalen-progessisten loopen de socialisten na en maken zich zoo klein en nederig mogelijk om toch onder de plooien der roode vod gehuisvest te worden. Over cenige dagen heeft de - Fédération Progresisste aan den Be stuurraad der socialistische partij een schrijven gezonden, waarin zij hare ver binding vraagt met dezo partij, om te samen met baar den strijd in de toeko mende wetgevende kiezingen tegen dc katholieken en de liberalen aan te gaan Zoo ver moest het komen en... verder nog I Wat hebben de katholieken altijd voorzegd de liberale partij heeft de so cialisten voortgebracht en dezen zullen hunne stiefmoeder... opeten. Die voor zegging is op het punt zich te verwezen lijken binnen kort gaan nog slechts twee partijen hier in België leven, de katho lieken en de socialisten. De eigendom, de familie en do Godsdienst benevens onze nationale instellingen zullen geene andere verdedigers meer vinden dan de katholieken. De strijd zal hevig zijn en bet is niet te voorzien wat er uit voort zal komen. God behoede Belgenland De Nederlandsche regeering is niet te vreden met den invoer van rundvee, ook wordt thans de opening der grens vraagd voor de ver kens. Als het Belgisch gouvernement hierin toestemt, dan mogen wij zeggen boeren rolt uwe matten 1 Als door eene slang gebeten, hief Paul zich over eind en wierp den jongen man een verpletterenden blik toe. Ja, verklaarde hij met kracht, ik draag gravin Podnawska de grootste bewondering toe, die sterveling voor een ander tan Locsteren nooit zal ik het mij zelf vergeven cr toe bijgedragen te hebben uwen twijfel iu haar te versterken. Ik heb veel goed tc maken tegenover haardoch gij ook, gij hebt haar vergiffenis tc vragen, want gij hebt haar voor heen gekend en liefgehad gelijk zij was en al berinucringcn hadden u moeten zeggen, dat zij niet in staal kon zijn tot dat, wat gij geloofdet. Dc bckeering is volkomen geweest, dat zie ik, spotte de balling. Zwijg riep NesdortT driftig, in mijn bijzijn zult gij deze vrouw geen pijn meer doen. Ik heb uwe opdracht vervuld en het zal lang duren, eer ik het u en ook mijzelven vergeef, mij met die onweerdige taak belast te hebben, want zij heeft mij slechts ver nedering op vernedering gebrachtthans is het uwo beurt voor u zeiven le blozen. Ik bid u mijnheer smeekte Alma. O Laat hem gerust uitspreacn I zegde Iwan schouderophalend en met eene uitdrukking vau onbe schrijfelijke minachting, het zal lang duren, eer hij my overtuigd heeft. Paul wierp hem een doorborenden blik toe en door zijne verontweerdiging tot onbai mbarligbeid gedreven, vroeg hij Welke rechten hebt gy op uwe vroegere bruid, dat gij haar in het stof zoekt te dwingen Januari 1896. Achtbare Heer Volksvertegcntcoordigen, De volgende brief werd naar de Vlaam- sche Katholieke Volksvertegenwoordigers gezouden Het zal u voorzeker niet ontgaan zijn, met weikeu luister en met weikeu geest drift het Vlaamscho volk heeft hulde ge bracht te Brugge aan de verdedigers zij ner taalreehten en van zijn volksbestaan in de Kamers, den zondag 22 Augusti van bet verleden j aar. Niettegenstaande den dank UEd. ver- -huldigd, om bet onderteekenen, neer leggen, verdedigen en stemmen van Vlaamsckgezinde wetsvoorstellen, beeft de middonraad van den Vlaamscben Ka tholieken Landsbond, in zijne zitting van 22 December laatst, ons gelast, UEd. den spijt uit te drukken, en de tolk te zijn der teleurstelling, die bet strijdeude volk van Vlaanderen onderviudt, aangaande bet gebruik der volkstaal in de Wetge vende Kamers. Niettegenstaande plechtige en stellige verklaringen en openbaar erkende nood zakelijkheid, zien wij het gebruik onzer moedertaal afnemen, zoodat in de laatste maanden zij slechts eenmaal weerklonk, en wij-grootelijks rreezen, dat de oude, voor ous volksbestaan zoo gevaarlijke slenter, sedert 1830 gevolgd, weder in voege zal treden, alhoewel thans het recht, onze moedertaal in de Kamers te spreken, niet moer betwist wordt. Hoe ware het te bejammeren, achtbare heer Volksvertegenwoordiger, moesten wij het bekomen voordeel roekeloos in den wind slaan. Niet alleen zou het wellicht onmogelijk worden nog eenmaal even guustigo om standigheden te verwekken, maar daaren boven zouden al de goede gevolgen, die wij verwachten van het geregeld gebruik onzer taal in bet Parlement, verloren zijn en zou de eiudelijke bekroning van onzen strijd voor lango jaren zijn achteruitgeslagen. Laat ons, onder de menigvuldige voor deden die wij verwachten, UEd. enkel de volgende herinneren 1) Verdere en meerde bevestiging van ons volksbestaau. 2) Verheffing onzer moedertaal in de oogen van liet Belgische volk en van de vreemde mogendheden. 3) Erkenning onzer taal als Staatstaal; opstellen en stemmen der wetten in twee talen; tweetalig Staatsleven. 4) Grootere noodzakelijkheid van de kennis onzer taal en uitbreidiug van baar gebruik. 5) Verbeterinc vau het onderwijs, eu daardoor onze Vlaamsche herwording. - Geene was Iwan genoodzaakt te antwoorden. - Neen, geen enkel, hernam NesdortT op strengen toon. Uwe verloving van eenen dag was niet eens aan de wereld bekend. En toch hebt gy hel goedge vonden mij die ellendige rol te doen spelen, die baar een slag in het aangelicht moest toebrengen en blyft blind voor hare edelmoedigheid. Zy deed dit met geen ander doel dan te genieten van haar werk. te aanschouwen, hoe hel zieleleed meer nog dan de lichamelijke foltering my heeft ver woest. Zwijg herhaal ik u. Luister naar hetgeen ik u te zeggen heb, want ik behoor u lot het einde toe verslag te geven van de fraaie zending, die ik vervulde. Ik beu naar Sterna gegaan ingevolge uw verlangen ben ik daar onverwacht aangekomen, ten eiDde gravin Alma des tc zekerder van schuld te overtuigen. Ik meende er hel kasteel in feestgewoel te vinden, het huis vol gastcu te zien weet gy wie ik als cenige slothewoners vond Deze vrouw hier en een oude huishoudster. Hare dienstboden waren de getrouwe dienaren der uwen. En zy stemden cr in toe voor een handvol goud ar nieuwe meesters eu nieuwe feesten by te wo- ;n mompelde Iwan. Waarom er mij over te ver wonderen Is uiet al wat klein is nunschclyk t Zy hebben er nooit anderen gediend als hunne tegenwoordige meesteres, want nooit heeft zij daar gasten ontvangen. Wordt voortgeect)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1