Zondag 2 Februari 1896. 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 50SS. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. VERDENKING Van tak op tak. Pol en Slant. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. REDEVOERING net Obe 15 t«"' DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldénaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 1 Feb. 1896. van M. Woeste. Herinrichting der katholieke strijdmachten. Het is noodzakelijk dat de huidige toestand onzer partij herinricht en ontwikkeld worde. Onze partij was wonderlijk ingericht tijdens het be perkt kiezerskorps nu hebben wij het algemeen stemrecht. Ehwel, ik vraag dat de werkman op gelijken voet met den burger in onze politieke vereenigingen trede. Dat de werk lieden afzonderlijke kringen samen stellen, ik vraag niets beters maar op politiek terrein moet er eendracht heerschen, omdat wij allen hetzelfde programma verdedigen en onder de zelfde vlag geschaard staan. De verdediging van 't koningdom, de verspreiding van 't onderwijs, de verbetering van 't lot der werklieden, is dat ons algemeen programma niet Ondersteunen wij de eenen de ande ren en doen wij aldus de vijanden der maatschappij achteruitwijken. Ik heb in de laatste tyden, meer maals myne vrienden aangeraden zich herinterichten. Ik heb het gezegd te Ath. Daar hebben zy een verbond ge sloten en zij hebben zegepraal op zegepraal behaald. a Ik heb het gezegd te Philipstad en ik heb het genoegen gehad de ver zoening te zien tusschen lieden welke zeer verdeeld waren. Nog korter geleden, te Charleroi, heb ik mijne vrienden vergaderd en hun aangeraden zich le vereenigen, te samen te onderhandelen en zij heb ben beloofd het te doen. Ik dring er bij allen op aan, gelijk ik er bij u op aandring, werkcomitei- ten in te richten, samengesteld uit jeugdige en krachtdadige mannen, welke een oog in 't zeil houden, welke het gevaar kennen en het zoeken te bevechten. Nevei|het gesproken woord, is het geschrevene woord. By onze tegen strevers treft men lieden aan die dikke boekwerken uitgeven tegen de chris- tene samenleving. Deze boeken wor den niet veel gelezen, maar 't is in die groote boeken dat men de wapens vindt waarvan men gebruik maakt, 't Is daarom dat het noodzakelijk is dat er aan de boeken der ongeloovigen door boeken geantwoord worde die zullen toelaten onze tegenstrevers te wederleggen. Ook neven de dikke boekdeelen, is er een ander wapen, het dagblad 't welk dagelyks net huis van een ieder binnendringt het spreekt er en verspreidt er druppel voor druppel dc waarheid of de dwaalleer. B Ik weet niet of het niet een Ameri- kaansch Bisschop is geweest welke EENE VK.EESELIJKE «O» Zevende vervolg. Schmidtlien keerde zich om, hij wilde niet in een woordenstrijd met de meisjes geraken. Vergezeld van den huisknecht verliet de docter het huis en begaf zich Daar de naaste policiewacht om aangifte te doen. Terwijl van daar per telefoon, aan eenige ambtenaars van de policie bevel werd uit ge zonden om naar bet aterfhuis te gaan, bracht de telegraaf naar Zeckta het bericht over, dat Mev. Hech ting plotseling ernstig ongesteld was geworden. Om afleiding te vinden voor zijne verwarde gedach ten en om den strijd tusschen zgn kinderlijken plicht en zijne liefde een oogenblik te vergeten, was Koen- raad Rechling ter jacht gegaan. Hij was juist thuis gekomen, toen hem het telegram werd gebracht. De vorm, waarin het opgesteld was, deed hem het ergste vreezen, maar te vergeefs zocht bij in het telegram naar eene aanduiding, die hem kon verklaren, boe zijne krachtige gezonde moeder zoo plotseling ziek was geworden. Nauwelijks een kwartier later zat hij in het rijtuig dat hem in snelle vaart naar de naaste spoorwegsta- eens zegde dat indien de H. Paul us moest terug op de wereld verschynen, Hij dagbladschrijver zou worden. 't Is eene groote en edele taak voor den christen van te schrijven om zijne overtuigingen te verspreiden en in zekere mate mede te werken ter be strijding van de vyanden der maat- schappy. En neven het dagblad, heeft men het kleine vluchtschrift., bet vliegende bladje. Zoodra eene dwaalleer of leu gen zich in eene stad of gemeente schijnt verspreid te hebben, dat men ze bestrijde in eene eenvoudige taal die alleman kan begrijpen. 0 Mijnheeren, ik besluitMaakt pro paganda, 't is de overtuiging geves tigd op de werkdadigheid, 't is de overtuiging tot vervoering verheven. Elke eeuw heeft hare miseriën gehad, doch heden is het Christus zelf welke verguisd wordt, 't Is Christus welke het heeft gezegdIndien gij geloof had zoo groot als een mostaardzaadje, ge zoudt bergen verplaatsen. Gij welke uwen evenaaste bemint, gunt aan anderen de aalmoes uwer christene liefdadigheid. 0 "Werkt 't Is mijn laatste woord. Vereenigt u in uwe werkenpatro nen en werklieden gaat vooruit hand in hand uwe zaak is de schoonste die men ooit heeft verdedigd 0 't Is de zaak de Kerk welke de christene beschaving heeft teweeg gebracht 't is de zaak der orde, van het werk, 't is de orde in den vrede, 't is de orde in den maatschappelijken vrede. Laat mij hopen dat niemand van u er aal aan te kort bly ven. n En nu zeggen wy tot onze geachte partygenoten Overweegt deze woor den van onze zoo moedigen als ver diens',ryken Woeste en leeft de voor schriften na welke hy ons voorhoudt. Vooruit dus onder den kreet God wil het Een goede maatregel. M. Van- denpeereboom heeft veel menschen dienst bewezen, met het invoeren der abonne menten van 14 dagen op de ijzerenwegen van den Staat Zou hij ook niet eene verbetering kun nen toepassen die in Holland onlangs in gevoerd is Daar verkoopt den ijzerenweg, in alle staties, boekjes met koepons goed voor een jaar. Elk boekje bevat koepons voor 1,000 kilometers. Die boekjes dragen geenen naam, en kunnen dus dienen voor per sonen die samen reizen of voor vrienden of bloedverwanten, die elk op zijne beurt het boekje gebruiken. Men neemt maar acht op het getal kilometers dat afgelegd is. Iemand wil 50 kilometers verre reizen met zijn boekje hij geeft het, juist gelijk hij nu met zyn kaartje doet, aau den treinwachter, die voor §0 kilometers koe pons knipt. De prijs van die koeponboekjes is 40 ten honderd leeger dan de prijs van ge wone koepons, en 25 ten honderd leeger als de koepons voor gaan en keeren. tie voerde hij kwam nog op tyd om vlug plaats te nemen in den sneltrein naar Berlijn. Zonder op zijne medereizigers aebt te slaan, zat hg gedurende den gcheelen tocht in een hoek van bet rgtuig en dacht er over na, wat zgne moeder over komen zou zgn en in welken toestand hij haar zou aantreffen. Welke schrikbeelden de ontstelde fanta sieën jongen man ook voortooverde, ze bleven allen beneden de werkelgktaeid. Hij vond zgne moeder reeds verscheidene uren dood, en haar Igk in banden van de justicie, daar er geen twgfel mogcnlgk was, of zy was vergiftigd met atropine. Dit was echter nog niet al liet verschrikkelgke dat by vernam. Op baar sterfbed had zgne moeder bet meisje, dat hg tot leversgezellin bad verkozen, ge noemd als degene, die haar het doodelgk vergif bad toegediend. IV. Het de khulp van buren werd bet Igk van luitenant Zier vau den vloer opgenomen en in zyn bed gelegd. Buren hadden ook den docter gehaald eene beroerte, zegde hg tot de beide weenendc vrouwen, die vast geloofd hadden, dat de luitenant slechts in onmacht lag en spoedig zou bijkomen. Eene beroerte ik bad hit reeds lang verwacht en eerlijk gezegd, ik beb ernaar verlangd, vervolgde, de docter, terwgl hij de snikkende Valentine de band drukte. Ja. ik verlangde er naar, herhaalde hg met nadruk. De arme man heell lang en zwaar gele den en dat lgden zou nog veel erger geworden zgn, o Wat gaan de oudheidskundigen nu zeggen ja, hoe zullen zij er verstomd voor in aanbidding staan? Te Meldert komt men uit den vijver eene steenen vaas of kruik, eene soort van bottelflesch op te visschen, gevuld met bier aldaar gebrouwen volgens de wet van Beieren ten tijde van den grooten veldheer Julius Cesar, dus van vóór de geboorte ouzes Zaligmakers. Wie slechts een klein drup peltje van dat bier inzwelgt,wordt kindsch en zeevert wellicht hebben de helden van Cliipka ervan geproefd Hier te Aalst, heeft het liberaal muziek, alias de oude garde, maandag 11. hare burgerlijke ofte civiele Se Cecilia- feest gevierd. Bij de liberalen moet het alles burgerlijk ofte civiel zijn van de geboorte tot den dood 1... Ook geen ban ket er was geen zout in 't baksken al 't zout was immers verbezigd om in de kiezingen van 17 Nov. de stemmen der socialisten en andere Tisten voor de libe ralen in de kuip te steken. Hoort eens, roepen de liberalen en donchisten uit, 't is voor de vèrbetering van "t lot van den armen zwoeger, dat wij strijden. Wij gelooven er niets van, want 't zal voorzeker ook wel zijn Eerst zor gen voor moederskind.. Maar zie, nauwe lijks ziju de liberaleu, groene en roode demokraten, dio groote volksvrienden, meester tff Geerardsbergen of ze vinden dat vleesch tegen fr. 1,50 den kilogr. nog te goed is voor de pekens en mekens, weeskinderen en zieken in 't hospitaal... Vleesch van een frank den kilogr. of nog min, zoo iets dat van eene Moering voort komt, is goed genoeg voor de arme dutsen. De wet van Moorsel nog zoo jong en reeds zoo kamauk en zoo maljon- nig, is nu wat aan de beterhand maar ondanks de laatste gelegde plaaster, men vreest dat het van korten duur zal zijn. Die kamanke wet wordt immers verteerd door een iuwendig vuur dat te Aalst op Chipka wordt gestookt. Als de man die nu aan 't hoofd staat niet goed op zijn banden past, zal het weldra op Chipka zoodanig geschoteld en gelepeld worden dat hij alles zal te zeggen hebben, daar waar de bezem staat... Er is ons iets ter oore gekomen, doch zwijgen is tot nu toe eene deugd.... 't Land van Aelst durft de her berg achter ons stadhuis niet noemen, waar de man met den priester heeft gespot, die als hij thuis kwam door eene geraaktheid werd geslagen en 't geluk niet meer heeft gehad van op zijn sterfbed meteenen priester te spreken. Ook durft 't orgaan van Chipka de parochie niet aanwijzen welke die man zoo zienlijk door God gestraft, bewoonde. Maar als het waarlijk is voorgevallen, waarom zwijgt 't Land Zou meu op Chipka nu vernomen hebben dat de bedoelde persoon altijd een hevige libe raal is geweest, die, gelijk vele liberalen, door de gratie van den raerteleer getrof fen, zoo op eens christene demokraat, behangen door ecnen schijn van gods dienst ofte groene socialist was gewor den als eene plotselinge pgnlooze dood hem niet verlost bad. Maar de dood is hier veroorzaakt door schrik, door hevige aandoening, zegde Valentine. Ge hebt ons daar altijd voor gewaarschuwd. Dat was mgn plicht als geneesheer, ofschoon ik eigenlijk niets beters kon wenschen voor hem. Het is echter zeer goed mogelgk, dat de beroerte is opge komen zonder eenige aanleiding vac buiten. Dat zegt ge slechts om mg gerust te stellen, sprak bet meisje. Gc weet wel, dat dit niet zoo is en dat weet ik ook maar al te goed. Eene heftige ge moedsaandoening heeft hem gedood, en ik ben er de oorzaak van. Hoor nu eens, hoe dit kind zichzeive kwelt, zegde laute Constance, terwgl ze bare tranen droogde. Wat kunt ge er aan doen, dat die ruwe, booze vrouw hier kwam on zich zoo gedroeg. Ik had aan mynen vader moeten denken en alles met haar in stilte moeten afdoen, antwoordde Valentine, wie eene rilling door de leden voer. Ik bad moeten bedenken dat bg zoo dicht bg was. Geef toch niet toe aan zulke gedachten, ver maande de docter. By vele menschen, en bgzonder bij vrouwen, beslaat eene neiging om, als ze door een ongeluk getroffen norden, de verantwoordelgkheid daarvoor op zicbzelven te schuiven en zich verwijten tc doen en daarby toont men dan eene scherpzin nigheid, die eeno betere zaak weerdig is. Maar u, juffrouw Valentine, houd ik voor te gezond om zulk eene ziekelgke neiging te koesteren. Oh die brandverzekering door de Stad 200,000 franks, zegge twee honderd duizend franks winst zou ze afwerpeu voor de Stadskas En dat zou een olietje zijn Geene contri bution meer te betalen aan de Stad, al de bedienden opslag en welvaart voor klein eu groot 1... Maar, ja maar, groote maar Als men al de schade opsomt die hier te Aalst, gedurende deze vijf laatste jaren, dooj de brandrampen zijn veroor zaakt, dan bereikt men ongeveer een millioen franks Slotsom eeno kolossale flut, zei Mey I... (Wij zullen de cijfers meedeelen.) Bekentenis. L'Education, een liberaal schoolblad, schrijft u De hedendaagsche strekking van het 0 lager onderwijs eischt eeno radikale 0 hervorming, zegt M. Lievens. »Nu verrichten onze scholen geen vaderlandsch werk, maar socialistisch 0 werk. Het is hoog tijd dat zij op den 0 waren weg teruggebracht worden. 0 De Liberlé, het orgaan der brusselsche liberalen gaat nog verder, en vraagt dat de zedeleer welke men in de scholen onderwijst, zou gesteund zijn op de tien geboden. Handelsrechtbank. De acht bare minister van justicie heeft eeu ont werp voorgedragen op de handelsrecht banken. De veranderingen slaan op de kiezing, de kiesbaarheid en de herziening der lijsten. Tot bijgevoegd rechter kunnen gekozen worden de kooplieden of gewezen koop lieden, die 25 jaar oud zijn en die, in het rechtsgebied der rechtbank, vijf jaarlang met eere hebben handel gedreven De beheerders en gérants der handels maatschappijen enz., in België gevestigd 25 jaar oud en die, altijd in het rechts gebied, vijf jaar werkzaam waren. De voorzitter of ondervoorzitter moet 27 jaar oud en rechter geweest zijn. De kiezers moeten ziin Belg of genatu raliseerd, 21 jaar oud, gevestigd in een der gemeenten van het rechtsgebied, allo bevoegdheid hebben die recht geeft tot het kiezersschap koopman zijn, een patent betalen van 20 fr. of beheerder zijn of gérant van eene handelsmaat schappij, zooals hooger aangegeven. De voorwaarden van kiezer te zijn •moeten bestaan voor den datum van 1 juli in het jaar van herziening der kies lijsten de voorwaarde van ouderdom moet dagteekecen van voor 1 juli van 't volgende jaar. Het patent moet bepaald zijn voor heel het jaar en vóór 31 mei zijn aangegeven. De hoedanigheid van consulairen kiezer wordt bevestigd door de inschrijving op de kieslijsten. Hairenmutsen. Er is geschreven geworden dat de hairenmutsen der gen darmen zouden vervangen worden door een ander soort van hoofddeksel. Dat is oniuistalleenlijk zal men den lederen kinband tegen eenen anderen van koperen ringjes verwisselen. Gezond gezond, kermde Valentine, terwij^zij krampachtig de handen wrong. Oh, als gg eens wist, als gij eens wist. Haar gebeele lichaam trilde, groole tranen biggel den langzaam over hare bleeke wangen. Ik zal het bewgs van overlgden schrgven, zegde de docter opstaande. Kan ik nog van dienst zijn met een of ander voegde hy er dienstveerdig bg, daar hg wist hoe afgezonderd zij leefden. Hartelijk dank, docter, maar het zal niet noodig zgn weldra zal onze neef hier zijn, en die zal wel voor alles zorgen, antwoordde tante Constance. Valentine wierp de oude dame een verwgtenden blik toe doch zy zweeg, totdat de doctor vertrokken was. Toen zegde zij misnoegd Hebt gij om Adolf gezonden, tante Dat badt gij niet moeten doen. Maar kind, hoe kunt gy zoo zyn t Wat moeten wy beginnen t Wy hebben niemand dan Adolf, van wien wg hulp kunnen vragen, Dat hadt ge mij toch eerst kunnen vragen, ant woordde Valentine nog immer op verwgtenden looo. Daar was geen tyd voor. Ge waart met den doelor aan 't praten, en intusschen riep juftr. Frie- sen mij zo vertelde mij, dat baar man naar Berlijn moest met het rijtuig en vroeg, of ik iets te bestellen had. Ik greep de gelegenheid aan cn zegde dat bg naar het hotel De Krconprins, in de Linkstraat moest gaan en aan M. Bauerlich meedeelen. wat bier is voor gevallen. Als bg hem thuis getroffen heeft, zal neef wel spoedig hier zyn. Hij meent het zoo goed met ons. Pol is aan 't mest voeren als Stant hem tegenkomt. Stant. Den goeiën dag,Pol! Goed wcêr hé? Pol. Van den gelijken, -~3 Stantvan on- zenLicven Heer zijn beste, man 1 Stant. 'k En heb 't waarlijk nog binnen mijn leven nog niet gepleegd, Pol we beginnen morgen 't kort maandeken en 't veld begint or uit to zien gelijk te midd m van de lente. Pol. 't Is hij waar, Stant alles staat om te schooner en alles begint voor goed te leven. Stant. En de vogelkes beginnen te piepen en te schuifelen en te paren, ge lijk in de maand April, Pol Pol. Ja, Stant, g'heel de natuur be gint wakker te wordenals 't alzoo voort gaat kan 't een buitengewoon-goed jaar zijn,maar daar kunnen nog aardige dagen afkomen, Stant 1 Stant. Wel,Pol, de dagen zijn toch al veel gelengd, de zon begint wat kracht te krijgen eu den hevigen kou en is toch niet meer te vreezen. Pol. 't Is waar, Stantmaar zoo lang als S^-Aploone niet voorbij en is, kan 't nog hevig bijten, man maar alla haren dag komt den negenden van 't kort maandekeu en bijgovolgwij zijner'tnaaste week voorbij. Stant. 't Is alzoo, Polen daarbij we mogen ons altijd 't slechtste niet laten voorstaan want alzoo kunnen wij zeggen ook dat ons voorouders nog geweten heb ben dat men den 31e van Meert nog ver- kens brandde op 't ijs van de Schelde t'Antwerpen. Pol. Dat heb ik ook nog hooren vertellen, Stant, maar laat ons hopen dat wij zulke tijden niet en zullen beleven overigens als alles op ziju voordeel staat gelijk nu, neu hevige vorst zou schrikke lijk veel schaai kunnen veroorzaken. Stant. Zijt g'al aan 't zaaien en aan 't planten. Pol Pol. Ja, Stant, aan 't planten van boomen gelijk ge verledene week gezien hebtmaar voor de vruchten is 't nog een maand ot twee te vroeg, ten minsten hier voor onzen pays. Stant. Rondom Aalst, Pol, hebben ze toch al erwten geplant en misschien ook al 'teen of 't ander gezaaid. Pol. 't Is prijkeleus, Stant maar alla elk kent zijn streek en ieder land heeft zijn gewoonten. Stant. Geen bijzonder nieuws in de Kamers, Pol Pol. Neen, Stant 't is daar nog altyd 't zelfde de socialisten en andere revolutionnairs gaan voort meè gedurig de stokken in 't wiel te steken en ons katholieke presentanten die de beste wetten mogelijk voorstellen, te bestrijden en tegen te werken. Pol. 'tls droef, Pol, en spijtig en zouden de menschen nu nog zoo dom zijn Valentine zuchtte en liet het hoofd op de borst zak ken. Adolf is nu onze eenige hoop en steun, ver volgde de oude dame Uw vaders pensioen vervalt door zgne dood en mevrouw Rechling zal toch nooit toegeven.... Zwijg, tante, zwgg, viel Valentine driftig in. Hoe kunt ge op dit oogenblik van zulke dingen spre ken 1 Mijn arme vader heeft nauwelijks den laasten adem uitgeblazen, en nu spreekt ge.... Ik zwijg reeds, antwoordde de tante gekrenkt. Ik heb zeker veel van mgn broer gehouden eu alles voor hem gedaan, wat eene goede zuster betaamt. Ik zal hem altyd betreuren, zoolang ik leef, maar dat sluit niet uit.... Valentine vernam niet, wat niet uitsloot,want tante Constance barstte opnienw in tranen uitineenge doken in eenen leunstoel by den haard, drukte zij haar gelaat in de kussens, in de stille hoop, dat haar zou komen en verscbooning zou vragen voor bet onrecht, baar aangedaan. Valentine was daar echter toegenegen de woor den zoowel als de daad van hare tunle, nog meer de duidelijke bedoelingen, die zij koesterde, hadden hare veronlwecrdiging gewekt. Door de gebeurtenissen van den opgewonden gebracht, duidde zg het bare tante zelfs ten kwade, dat ze plaats genomen had in den leunstoel, waar anders haar vader in zat. Dat kon ze niet langer aanzien, ze kon het in die kamer niet langer uithouden. Maar waarheen zou ze gaan In den tuin was bet van voor zulke mannon te stemmen, als 't nog nen keer zal kiezing zijn Pol. 't Is t'hopen van neen, Stant maar eenzaak die zeker is, dat is dat die mannen hunnen haring hier toch nooit en zal braden en dat alle revolutionnairs, 't zij roode of groene, hier nooit of nooit niet meer en moeten proberen. Stant 't Is spijtig, he Pol, dat do Walen zoo veel verstand niet en hebben als de Vlamingen Pol. Maar Stant, z'hebben zij daar wel verstand, mensch maar religie en hebben zij niet, eu nen mensch zonder religie is nen sukkeleer en kent zijn eigen belangen niet. Stant. Waar zijn, Pol, waar zijn, en een huishouden of een land zonder religie is nen boel en nen vuilen hutsepot I Maar spreken z'hier al van de loting. Pol? Pol. Wel jaas, Stant, en al wie dat de loting aangaat, loopt meê schrik 1 Stant. Ja, Pol, 't zijn wreede dagen voor veel jongelingen en ouders dieloters- dagen Pol. 't Is vreugde en plezier bij d'eenen, Staat, en droefheid en geween by d'anderon I Stant. En overal toch, Pol, balda digheid en duivelsdagen Pol. Ja, Stant, dagen van vloeken en van dronkenschap, en zeer dikwijls van twist en vechtpartijen I Stant. Volgens mij, Pol, zouden ze dat loten mogon afschaffen 1 Pol. Volgens mij ook, Stantmaar dat is een geheel moeielijke zaak sol daten moeten er zijn eu een leger moet ieder land hebben maar er zouden kun- ucn veel verbeteringen in gebracht wor den. Stant. Zouden ze den dienst niet kunnen verkorten in 't leger, Pol Pol. Wel jaas, Stant ze zouden den dienst kunnen brengen op 6 maanden of een jaar voor de jongelingen die be- geeren naar huis te keeren en ze zouden hunne regimenten kunnen completeren meê volontairs of vry willigere Stant. Die ze dan wel zouden be talen, he Pol Pol. Zeker, Stant degenen die blijven dienen in't leger wel betalen en d'anderen, als ze hunnen dienst kennen, laten naar huis gaau op die wijze waar er voorzien in 't bestaan van een leger en zouden de menschen zulken schrik niet hebben van de loting 1 Stant. Dat is ook rayn gedacht, Polen daarbij zouden ze ook mogeu zorgen dat de jonkheden die naar 't leger moeten, daar beter hunne kristene plich ten kunnen en moeten volbrengen. Pol. Wel gesproken, Stant maar onder dat opzicht zyn de zaken toch al veel verbeterd er zijn tegenwoordig zeer weinige soldaten die naar de mis niet kunnen gaan 's zondags, als ze maar willen en tegen 't vloeken en do dron kenschap wordt er sterk gewerkt 1 Stant. Dal is al veel, Pol maar ze zouden de jongelingen ook uit do slechte herbergen moeten houden 1 Pol. Hewel, Stant, daar is ook in voorzien zooveel mogelijk 't is alzoo dat te ruw en te koud, ook jouden de buren verwonderd zgn, als ze zoo weinige uren na baars vaders sterven buiten liep ts wandelen. Een eigen kamertje had ze niet, ze moest 's nachts op de sofa in de woonkamer slapen, en in baars vaders slaapkamer lag bet hjk op bet bed. Zg stond dus op, om iets te gaau doen ze ruimde het glas cn de flesch weg, die nog van mevr. Itechling's bezoek op tafel stond. Zg droeg die op het schenkbrond naar de keuken, zette de flesch in de kas, spoelde het glas en zette bet weer op zyne plaats. Zij ging toen in de slaapkamer, waar het üjk baars vaders nog gebeel gekleed op bet bed lag. Nog een maal liet zy bare blikken op die bleeke doch nu rustige trekken rusten en drukte eenen kus op de koude hand baars vaders, zette zicb toen in een laag stoeltje aan het voeteneinde van het bed. bedekte haar gelaat met de beide handen en herviel in somber gepeins. Een oogenblik kwam in haar brein de gedachte op aan Kroenraad Rechling bericht te zenden van baar vaders dood, doch onmiddellyk wees zy die gedachte met trotschbeid terug, Ik kan niet, heden niet, mompelde zjj hoofd schuddend. Heden niet, misschien morgen ol over morgen zal ik het kunnen, zy heeft toch haar doel bereikt, eene vreeselijke klove is tusschen oos ont staan die wij niet kunnen dempen. Alles is verloren mgne rust, alles, alles I WordivoortgtMcl)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1