Zondag 16 Februari 1896. 5 centiemen per nummer. SO"6 Jaar. 3059. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De volksbeweging en de katholieken. Wij zijn gewroken Van tak op tak. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuïque luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisien op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, den J 25 Feb. 1896. Onmogelijk en uitzinnig zelfs zou het zijn, het toenemen der demokratische be weging te loochenen in de huidige maat schappij. Eu niemand die het algemeen welzijn betracht kan noch mag er onverschillig aan blijven, vooral deze, die gelijk op welke wijze, eenig gezag over zijne mede- menschen uit te voeren heeft. Het algemeen welzijn is het doeleinde der maatschappij alles moet naar 't be reiken van dit doeleinde streven, en een ieder heeft er belang bij dat het bereikt worde. Eenieder moot dan ook, waar hij het vermag een handje toesteken. Dat is plicht, en is 't volbrengen van den plicht verdienstrijk, hem miskennen ware laf- hertig en ook misdadig. Volbracht eeniegelijk trouw de hem opgelegde taak, de maatschappij zou bloeien, vreedzaam en met rasse schreden vooruitgaan, de wereld ware een paradijs. Zoo nochtans zal hij werkelijk nooit mogen heeten, want steeds zullen er ge vonden worden, die met den duivel van 't kwaad bezeten, niet alleenlijk uit haat van 't goed hetzelvo zullen tegenwerken, maar ook het kwaad zullen stichten om 't kwaad. Maar zullen er zoo altijd gevonden ■worden, zij mogen het grootste getal niet uitmaken, want dan wierd de wereld eene hel, het paradijs van den duivel. 't Kwaad moet bevochtén worden, het goed betracht, en 't goedo is overal het zelfde, het wordt overal gemeten aan de zelfde maat, de maat der eeuwige gerech tigheid. Al wat hiermede niet overeenkomstig is, is kwaad. Dit laatste doet zich dan ook voor on der allo vormen en maar al te dikwijls onder vorm en schijn van louter goed. Hoe doet men 't stoffelijk .genot niet flikkeren voor de oogen onzer arme werk lieden Zingt men hun niet op alle tonen dat het billijk en rechtveerdig is, dat zy alles zouden ten gronde slaan wat hun in den weg staat, tot 't bereiken der nagejaagde voordeeleu Hoe ruit raeu ze dagelijks daartoe niet op in duiaendo schriften MAAR hier is het kwaad nog gemakkelijk van 't goed te onderscheiden. De socialisten miskennen de kostbaar ste belangen van den meusch; zij beloven wat zij niet geven zouden noch geven kunnen, zij willen met hem naar den afgrond. Andere, zonder zooverre te gaan wer pen zich ook met lijf en ziel in de huidige beweging. De gedokene drijfveer die er hen toe aanzet zullen wij onverlet laten, deze die zij vooruitzetten is ook het stoffe lijk welzijn van den lijdenden mede broeder. EENE VREESELIJKE Negenste vebvolg. Ge zult haar nog dooden kreet Constance, op hare nicht toesnellende en die omarmende. Spreek dan toeh Wy zijn de naaste bloedverwanten en vrienden van Valentine voor ons baboeft ge dus niet zoo geheimzinnig te wezen. Het zal voor u zoolang niet meer geheim blijven, antwoordde Hendrik en draaide verlegen xtyie mute in zijne handen. Maar ik bid u, spreekt er niet van dat ik hier geweest ben en het u reed» verteld heb. Wie meet hier dan komen vroeg Conslasce maar Adolf mengde er zich nu weer in en zegde op bevelenden toon Zeg ons nu eindelijk kort en goed, wat ge te zeggen hebt. Nu dan mevrouw heeft gezegd, dat ze hier van jufTrouw Valentine cognac of zoo iets te drin ken gekregen heeft en daar moet het vergif in ge weest zijn. Hy sprak langzaam en liet zijne blikken rusten op Valentine, die bij elk woord meer ineen kromp, alsof zy eenen slag met ceneu knuppel had gekregen. Ob, oh, kermde zij handenwringend, ook dat nog. Tante Constance was eerat verstijfd van sehnk cn Te uitsluitend ook doen zij den stoffe- lykon kant voor de oogen der menigte schitteren, eD de aangewende middélen komen aandruischen tegen kostbaarder belangen'dan deze die zij nastreven. Doch, wij herhalen het, niet altijd even gemakkelijk kan men het kwaad erken nen, en zoo meeneu wij te kunnen uitleg gen hoe sommige misschien zich te goe der trouw hebben laten meêalepen, en misleiden. De mensch altyd on overal op zijn eigen verstand alleen willende «teuuen moet onvermijdelijk op den dool geraken. Wil hij der dwaling ontsnappen, hij wandelo steeds in het licht, in ons mid den, door God zelve aangestoken en on derhouden, dit licht is de Stadhouder van God hier op aardo, de Paus y»u Rome. Het straalt de wereld door, langs Bis schoppen en Priesters, allen onder het geleide van dat eenig Opperhoofd. Wie dezen volgt, mag met zekerheid voortgaan, en dio zekerheid hebt gij, katholieken. Behartigt dan de u voorgeschreven taak, Dat niemand het bestaan van den hul digen strijd, noch deszelfs hevighoid loochene 1 De rechten der minderen zijn dikwijls miskend, hun lot dient verbeterd, en te dien einde moet eenieder met eene edel moedige toegevendheid bezield zyn, en geene gelegenheid laten voorbijgaan, om naar vermogen, het door daden te be wijzen. Dan is de overwinning aan 't goede veriekord, en 't goede is katholiek. De H. Vader. Den 2 Maart eerst komende zal Z. H. Paus Leo XIII, het 19* jaar van ziju pausdom, en het 87" van zijn leven beginnen, aldus overtreft hij wederom de middelmaat van ouderdom en regeering zijner voorgangers. Op de 263 Pauzen, die over de Kerk geregeerd hebben, zijn cr slechts 11 die meer dan 17 jaar den pauselijken troon bezeten hebben. Sedert 1378 zijn er maar 16 meer die 80 jaar oud geworden zijn. De laatste onder dit getal was Grego- rius XVI, overleden in 1846, oud 80 jaar en 8 maanden. De Pauzen, die 't langst geleefd heb ben, zijn Clemens XI, die 92 jaar oud wer-1, en Paul IV, die Paus werd toen hij 89 jaar oud was, on leefde tot in den ouderdom van 93 jaar. Algemeen beweerde men dat een Paus nooit langer dan 25 jaar kon regeeren maar Pius IX is 32 jaar Paus geweest. Leo XIII zou, volgens eene voorzegging in zijne jeugd gedaan, meer dan 90 jaar oud worden. Socialisten en progressisten. De groote kopstukken der roode partij zijn, zooals men weet, aan 't onderhande len met de progressisten om een verbond te sluiten voor de aanstaande Kamerkie- zingeu. De luiksche socialisten, die in de gemcentekiezingen overhoop gelegen heb ben met de progressisten, hebben reeds laten weten dat zij van zulk verbond niet willen hooren. ontsteltenis. Nu echter sprong zij op en riep dit is afschuwelijk, dat schreidt ten Hemel. Hoe kan een mcnscb in zijn laatste uur nog zulk ccne onvergeef lijke zonde begaan Eerst komt uwe meesteres hier en beschuldigt bet arme kind, dat ze een paarlen halssnoer gestolen heeft-- en toen zy evertuigd wordt dat zij baar een vreeselijk groot onrecht heeft aangedaan, krijgt zy eene flauwte en vraagt zij Valen tine nog om eene verkwikking. Nu, ze bad met mij te doen moeten hebben, ik had haar de deur gewezen. Dat noem ik de christelijke barmhartigheid en ver gevingsgezindheid te verdrijven. Zwjjg, tante, zwijg ik bid u viel Valentine in. Ei, wat moet ik zwijgen T ging Constance voort. Hel goede kind haalt water voor haar en de cognac, die voor haar vader bestemd was... neeft zg dus werkelijk hier cognac gedronken vroeg Hendrik. Wel zeker en niet weinig ook, de flesch was nog niet begonnen. Nu, mijQ arme broeder heeft er niet meer van gebruiktterwijl mevrouw Recbling aog hier waa viti bij dood neerdat kwam van toorn en ontsteltenis, dat zij gewaagd bad zijne dochter te beschuldigen. Als er een moord gepleegd is dan heeft.... Tante tante kreet Valentine. Dan heeft uwe meesteres die op haar geweten, ging Constance voort, en daarmee en niet die leugeu is zij de eeuwigheid ingegaan. W(J dal wif zeggen Louise, Minna en ik wij gelooven er ook niets van, verzekerde Hendrik, maar hjj meende dit niet oprecht meer. Eindelijk. Wij hebben het uitgexchreeuwd op alle daken, wij hebben het rondgebazuind in alle gouwen dat er bij de helden der fa meuze volkspartij, te Aalst geen kwestie was van lotsverbetering van den arbeider, maar alleenlijk van eigenbelang en per soonlijken intrest. Wij vroegen dat men ons zoude toonen wat dio zoogezegde volksvrienden reeds verweienlijkt hadden ten voordeele van hunne arme broeders Wij bewezeu dat alle sociale inrich tingen in onxe haudeu berustten, door ons, katholieken alleen, ondersteund en dagelijks uitgebreid wierden Wij schreven dat al de katholieken, al de priesters van een gansch Arrondisse ment eensgezind waren om die at'brekers te bevechten; dat, integendeel, alle libe ralen, socialisten, geuzen van allen deeg het eens wa»en om hen te ondersteunen. 't Was verloren. Wy werdeu aanzien als kortzichtige mannen, als onvoorzichtige domkoppen, als stijfhoofdige allecnheerschers, als vijanden van het werkvolk. Te Brussel, te Gent, te Leuven, te St- Nikolaas, zelfs te Opwijck kende men den toestand van Aalst beter dan wij. En wij bleven alleen en verlaten, zon der de minste aanmoediging zelfs niet van diegenen, die ons moesten ondersteu nen, in den hardnekkigsten kiesstrijd die ooit is beleefd geworden. Iu bijna al de katholieke dagbladen zong men eenpariglyk met de liberalen Vivan paster Daens Hij was de redder; hij was do Messias; hij was do hersteller van het gepleegde onrecht, hij was de man dor voorzieniug- heid Vivan paster Daens 1 En onder de toejuichingen der libera len, dor socialisten en van het grootste getal der katholieken buiten het Arron dissement van Aalst werd die gevierde held naar de Volkskamer gesondeu, waar hij wat ijdel gezwets zou verkoopeu en oogskons van vorstandhouding pinken op al de vijanden van zijnen Godsdienst. En wij leden, zwegen en wachtten. Wat gebeurt er thans 't Is slechts een jaar en half dat de biezing voorbij is en welke verandering 1 De geestelijke Overheid veroordeelde hem en zijne partij. De Rechtcrxijde dor Kamers verloochent hem. De katholieke gazetten, zelfs Het Volk, smijten hem over boord. En al degenen die te voren, 't zij open lijk of bedekt met hem samenspanden loopen nu met beschaamde kaken en loochenen dat zij hem ooit goedgekeurd hebbon. En wanneer men nu aan iemand zegt gij zijt een daeusist, men brengt hem eene bloedige verwijting toe. Waar is nu de gevierde held De ware priester volgens Gods herte De steun en de redder van zijne Geboortestad en van zijn Vaderland En Koenr.... en mijnheer Rechling T vroeg Va lentine zacht. Die is nog niet hier, wij hebben hem een telegram gezonden, antwoordde Hendrik. Slechts wij diieèn en dokter Schmidtlcin waren er by, toen me vrouw stierf, en de dokter beeft dan ook de aangifte by de policie gedaan. De beide dauiet uitten eenen kreet van ontzetting Bauerlicb knikte met het hoofd, hy had het uiet anders verwacht. Zy zullen wel spoedig komen om de jufTrouw in verhoor te nemen, zegde Hendrik verder, cn ik dacht, ge zoudt u kunnen doodschrikken, als u dat zoo plot seling op bet lijf kwam vallen. Nu moest ik toch in de stad verscheidene boodschappen doen, en dacht zoo, dat niemand het zal bemerken, als ik even met den trein overvlieg om u alles te vertellen, Maar nu moet ik weg. Vertel aan niemand dat ik hier geweest ben, niet waar? Wel zeker niet, Hendrik I Hartelijk dank, ver zekerde Valentine, hare aandoening verbergende. Zjj stak ham da hand toemet zichtbaar weifelen drukte Hendrik die even iu dt zyne en liet ze dadelijk wéér loa, Tante Constance was spraakzamer by het afscheid. Zjj deed den buisknécht uitgeleide, verhaalde hem in den gang nogmaals alles, wat er dien dag hier in buis gebeurd was, liet zich inderhaast nog door Hendrik de bijzonderheden vartellen van Mev. Recblings plot selinge ziekte en haar overlijden, bezwoer Valentine's onschuld en klaagde over zyne meesteres. Met moeite kwam Hendrik van haar af; by gevoelde Ha I wij zijn wel gewroken Eere aan de priesters, eere aan de ka tholieken vati het Arrondissement die met taaie wilskracht den harden strijd hebben uitgestreden Dat hun voorbeeld eene les weze voor de andere Provinciën. Wij zijn eerst beproefd geworden en wij hebben overwonnen en wij wenscheu uit don grond van ons hart dat andere zoo wel mogen varen als wij.} De strijd gaat beginnen in het Arron dissement Gent en elders voortgezet wor den. Hewel, wij zullen onze medebroe ders niet verloochenen, zelfs niet beknib belen. Ze ziju ter plaatse en moeten dus best weten wat er dient gedaan te worden. Wij zullen ze met woord en daad onder steunen en,niettegenstaande al onze grie ven, zullen wij de leus niet vergeten vau ons land, die helaas maar al te dikwijls uit het oog wordt verloren Eendracht maakt macht Do toestand van den minister van bui- tenlandscho zaken is, zoo goed als men wenschen mocht M. de Burlet zal bin nen eene. maand in staat zijn, hoopt mon, ten volle zijne werkzaamheden te herne men. Soort zoekt soort, maar ook Soort kent soort. Vooruit sprekends over eene meeting te Dendermonde, zegt onder anderen Gezel Foucaert besprak de dagorde en een christen demokraat sprak tegen. B Onze spreker moest vertrekken en n gezel Gillis antwoordde op de gezeg- den vau den gcloovigcn socialist, die s met ons kon raede gaan voor wat ons economisch programma betreft, maar b xijn godsdienst wilde behouden. Eu wis was die geloovige socialist Een aanhauger der Chipkaklick. Do spreukSoort kent soort is dus esne waarheid Een Engelsch doctor, M. Richard sou, beweert dat hij goede uitslagen heeft bekomen iu de behandeling van zweren, steenzweren en bloedzweren, met over deze gezwellen eene laag gestampte sui ker te strooien en er daarna iets over te plakken. Zelden is het noodig, na deze behande- liug, tot eene insnijdig over to gaan. Eén goede priester alleen te Aalst. Zondag 11., had er alhier ter groote zaal der Hoogstraat eene meeting plaats belegd door de socialisten. De spreker, xekere De Bruyn,een advocaat beweert men, segde onder anderen dat er te Aalst maar één goeden priester to vinden is. Aide overige priesters deugen niet voor de socialisten. Die eenige goede priester te Aalst is pater Daens au daarom, zegde De Bruyn, als ge hem ontmoet, groet hem, drukt hem de hand want hij alleen is voor ons een goede priester.... Maar als ge de andere priesters ontmoet, bekijkt ze niet, gaat uwen weg recht door, want voor u deugen ze niet..,. dat hy met een bezwaard hart vertrok. Zijn geloof aan Valentine's onschuld was geschokt geschokt door het meisje door do houding, die zjj aannaai, terwijl Handrik had gesproken. Het is niet mogelijk, zij kan het niet gedaan hebhen, mompelde hij, terwijl hij aan de halte op de kornet van den atoomtram stond te wachten. Maar zij kwam mij toch erg vreemd voor— en wat mevrouw van haar zegde, had ook zyne reden. Ja, ieder menteh heeft zyne zwakke oogenblikken, waarin de booze macht over hem heeft. Ik zal niets zeggen, maar haar zoo verdedigen, als ik eerst wilde, kan ik nu niet ala ik word opgeroepen als getuige en een eed moet doeu, wordt het eene noodlottige zaak. Hy krabde zich achter liet oor. V Toen tante Constance in de woonkamer wilde le- rugkeeren, vond zij de kamerdeur gesloten, /.oodra zij de deurknop in de band had en daaraan rammelde, boorde zy Adolfs stem, die haar toeriep Met uw verlof, Constance, laat ons een kwartiertje alleen, ik heb iets met Valentine te bespreken. Geduldig schikte de oude dame zich daarna, en ging in de keuken zitten. Zjj kon hare slaapkamer niet opzoeken, want dan moest z|j door de kamer waar bet lyk lag de andere deur kwam in de woon kamer uit. Door de eigenzinnigheid en de grillige lui men van baar zieken broeder wai Constance be schroomd geworden zij gevoelde voor Adolf Bauer- lich grootcu eerbitd, en was daarom niet beltedigd Daar hoeven wij niets by te voegen, onze geachte lezers zullen wel zelven oordeelcn. De Coöperatieven zijn het lang durig vergift 't. welk de klas der neering- doeners en ambachtslieden eindelijk zal doen beswijken, indien er geen kracht dadig tegenvergift wordt toegepast. En dat tegenvergift zal men vinden in de vereeniging van al dezen wier bestaan door de coöperatieven wordt bedreigd. Yereenigt u dus gij, neeringdoeners, gij ambachtslieden, sticht eenen machtigen bond van onderlinge ondersteuning.... De liberalen en nog veel min de socia listen zullen niets aanwenden ter bestrij- diug der coöperatieven, want't zijn hunne vrienden die er aan 't hoofd van staan of er profijt uit trekken. Onze katholieke sektiën of wijkvereeni- gingen hebben als een der hoofdpunten van hun programma de strijd tegen de coöperatieven aangenomen. Indien onze sektiën, welke hot gros van 't katholieke leger uitmaken, eensgezind blijven, dan zullen de coöperatieven zich hard te ver- weêren hebben en eindelijk 't onderspit delven. Wy herhalen het wij treden uiet op tegen de coöperatieven door werklieden gesticht om sich goedkoop brood, enz. te verschaffen, maar wel tegen die coö peratieven gesticht door bijzonderen uit winstbejag en die, dank zij do machtige kapitalen, waarover zij beschikken, tegen zulke lage prijzen kunnen verkoopen dat alle cencurrentie voor den kleinen nee- ringdoener,voor den ambachtsman onmo gelijk is. Wat do coöperatieven betreft door de werklieden, bij voorbeeld van den yze- reuweg en anderen gesticht, xou de wet dienen te bepalen dat zij, op straf van boete ot ontbinding, geene waren hoe genaamd noch rechtstreeks, noch door tusschengestelde personen, mogen leve ren aan anderen dan de personen wezen lijk van de instelling deeluitmakende. Ziedaar wat men moet trachten te ver krijgen. Provinciale kiezingen. In strijd met hetgeen zekere bladen hebben gemeld, zegt het Journal de Bruxelles, is er nog niets besloten aangaande het kiezerkorps voor de provinciale kiezin gen- Kap over de haag. De liberale Chronique van Brussel oordeelt dat prioster Daens de raadgeving van het socialistisch dagblad Lc Peuple niet mag volgen, namelijk van zijne kap over de haag te werpen. Indien hij zijne kap over de haag werpt, zegt La Chronique - zal hij zijnen invloed ten grooteren deele verliezen en, bijgevolg, zooveel voordeel aan de liberale partij uiet meer bijbren gen. Dus in 't belang der liberalen, de vijanden van God cn Kerk, moet pater Daens het priesterkleed blijven dragen. La Chronique is dus H accoord met l'Etoilc Beige zij vindt ook dat het beter is in de kerk te blijven om Ze des- tebeter te kunnen bestrijden. O gi schijn heilige penneknechten dor logie 1 door zyn optreden. Gedurende den tijd, dat hij te Berlyn woonde, had hij hare warme vriendschap ver worven. Hy was jegens haar sleede vriendelijk en voorkomend en verlichtte dikwijls hare huishoudelijke zorgen door geschenken voor de keuken, waarvan baar broeder en zijne dochter niets mochten welen. In hun trots achtten die twee het beneden hunne weerdigheid, vau iemaud iets te nemen, dat zelfs den geringslen schijn had van eene ondersteuning. Bijzonder was dit het geval met Adolf Bauerlich, want Mijnheer Zier bad hem steeds op een afstand weten te houden, al was hij ten langen leste aan hem gewoon geworden. Zoo oikwjjls zij Adolf by haar vader aautrof, toonde Valentine hem eene zeer duidelijke terughouding, die tot afkeer en koelheid overging, hoe duidelijker zijn streven om hare gunst te winnen aan den dag kwam. Bauerlicb liet zich echter niet afschrikken. Bijna dagelijks bezocht hjj den luitenant, die zich eindelijk liet welgevallen, dat hij allerlei bestellingen en beve len voor hem uitvoerde, eene partij schaak met hem speelde, zonder dat de luitenant zyn neef overigens meer welwillendheid betoonde. Des te grooter was echter de welwillendheid, die Constance hem toonde. Zij hield het voor haren plicht, door hare voorko mendheid goed te maken, wat baar broeder en nicht volgens haar inzien tegen hem misdeden. Zij kon volstrekt niet begrijpen, wat die twee op den aange- namen, deltigen, beschaafden man hadden aan te merken. Zijne manieren waren onberispelijk, of schoon bij niet verzweeg dat hij in Amerika bootwer ker, koffiebuisbediende, dagbladverkooper en nog Door de hand Gods getroffen. Een landbouwer uit d'omstreken zegt 't Land van Aelst, schrijft en noemt naam en herberg nabij de Groote Merkt, waar iemaud zoo wreed heeft gespot met eenen priester cn dan door eone geraakt heid werd getroffen «n stierfmen weet de rest. Die landbouwer is b«reid zijnen oed to willen doen. Dat die landbouwer naam en herberg noem», en iclfs de herborg alleen is vol doende, en als by als een eerlijk meusch bekend staat, dan zullen wij hem van den eed ontslaan. Een eerlijk man moet in dergelijke zaken nist zweren, hij wordt immers op zijn woord geloofd.... Ja,dat die landbouwer dan spreke, zoo niet, zeggen wij dat het een vertelsel ken is door Chipka bedacht om de vrcesach- tigeu schrik op 't lijf to j agon en te vor krijgen dat er wat min mot den politie- ken hansworst, en niet met den priester, zou gespot worden 1 Ziedaar de waarheid I Nieuwe ontdekking. Een Duit- sche doktor uit Brandenburg. Selle ge naamd, heeft het middel gevonden, schrijven de gazetten, om de kleuren te fatografeeren. Die nieuwe uitvinding verwekt grooto opschudding in de wereld der geleerden en der portrettontrekkers. Dokter Solle is een geneesheer, die in zijne vrije uren, zich bezig hield met fotografie. De E. V. xal overal vrede brengen ouder de partijen tot groot voordeel der algemeene belangen, ziedaar wat de hel den vau Chipka ovor do daken uitbazui nen. Te Luik en te Doornijk bestaat de E. V. in den Stedelijken Raad en dezer dagen braken er geweldige tooncelen los. Te Luik verweet zeker liberaal heer schap, Warnant geheeten, aan do katho lieke Raadsleden dat tij hunnen eigen wil iu handen van Mgr. den Bisschop hadden moeten afstaan. Do katholieke Raadsheeren protesteerden tegen die onverdiende beleediging hun zoo snoo- delijk iu 't aanzicht geworpen er ont stond een krakeel en mon raadt de rest. Te Doornyk,een katholieke Raadsheer sprak over prijsboeken aan leerlingen gegeven die gevaarlijk zijn voor kinderen en voegde cr bij dat hij den zelfden dag nog zulk een prijsboek in handen had gehad. De Burgemeester snauwde hem toe Ik geloof u niet 1 Dus de katholieke Raadsheer werd vo.tr leugenaar uitge scholden en natuurlijk gingeu er de krachtdadigste protestation op en van daar krakeel. De Burgermeester wilde de boleediging niet intrekken, maar de katholieke Raadsleden en oen groot deel des publieks verlieten de zaal. Ziedaar hoe de E. V. vrede en een dracht onder 't volk zal brengen I 't Is maar een begin wij zullen er nog andero aan te stippen hebbon... Weet men dan op Chipka niet dat men veeleer een ganschc myriameter saucissen in een hondonkot zou vinden dan de liberaleu hunnen haat tegen do katholieken te zien afleggen Teel meer geweest was, lot dat het hem eindelijk gelukte een stuk land te koopen, waarop eene pe- trooihrnn ontdekt werd. die bcm binnen weinige jaren tot een rijk man maakte. Zijn hartstocht voor Valentine was aan Constance niet verborgen gebleven. Zooveel zij kon, begunstigde zij bem, mits haar broeder er niets van bemerkte. Zjj deed dit met de eerlijke overtuiging, dat ze daardoor het geluk van hare nicht bevorderde, en meéwerkte om baar te bevrijden uit hare afhankelijke positie, waarin ze levenslang zou moeten blijven, als zij geen goede party deed. En zoo'n goede partij was Adolf Bauerlich het uitzicht op eene verbintenis met Koenraad Rechling was tante Constance steeds zeer twijfelachtig voorgekomen en nu scheen haar dit uit zicht geheel verdwenen. De dood van den luitenant en de onzinnige beschul diging tegen Valentine hadden, naar Constance meende, plotseling eene beslissing uitgelokt. Zij twij felde niet, of Bauerlich bood nu hare nicht z|jii hart cn hand aan. Een aanzoek, terwijl hetljjk des vaders in de aangrenzende lamer lag, zou baar een half uur geleden nog als zeer ongepast zyn voorgekomen nu scheen het hsar eene daad van edelmoedigheid. Zjj vergoot tranen van bewondering cn dankbaarheid, en verwachtte niets anders dan dat Valentine hare toe vlucht zou toeken in de armen, die beschamend voor haar werden geopend, en waar z|j, Constance, in hare onbekendheid met de wereld, hare nicht vol komen veilig geloofde Yoor elks aanklacht. Wertk veetégmei]

De Denderbode | 1896 | | pagina 1