Pol en Stunt. Landbouw. Dood van Pater Bovy Eerlijkheid Deftigheid. en Het huwelijk van prinses Hendrika. Pol rijdt om loof, rechtstaande op zijn kerre en 't dolleken in den mondhij ziet Stemt afkomen zijn zweet afdroogende. Pol. Stant, 't is werm, he man Stant. Pol. zwijgt er van 'k geloof dat we 2 of 3 maanden verschokt zijn naar den zomerkant. Pol. Ewel, Stant, weinig menscben hebben nog zulk sezoen beleefd nog maar half Februari en weèr gelijk April. Stant. 't Ic waar, Pol en nen mensch is nog gekleed op zijn winters, en ten kan waarlijk niet meer zijn. Pol. Ja, Stant, maar 't is toch voor zichtigst van niet te rap d'onderbroek en den lijfrok uit to spelen; want wie weet wat dat er nog achternaar zal komen Stant. 't Zou kunnen, Pol; maar 'k en geloof niet; volgens mij zal 't winter- ken voorbij zijn; misschien nog vyel wat hagelbuien en anderen bucht meé de Meert, maar toch geenen serieuzen win ter meer. Pol. Dat'tGod beliefde,Stant; want de vruchten staan vol op in't leven.de boomeu loopen uit, de botten laten hen zien, en begou't nu nog erg te vriezen, er zou kunnen serieuze schade ran komen. Stant. Zou er groot ktaaad van kunnen, Pol, indien we nu'nog in een regensezoen geraakten Pol.Ja en neen, Stant; wij zijn nooit wel met een weêr van een-g'heel sezoen; te veel droogte en is niet goed cn te langen regen is nog slechter maar in dien 't nu eenige goei vlaagskens deed. dat zou veel deugd doen aan alle vruch ten en bijzonderlijk aan 't ges want de meerschen liggen voor den moment te droog, en klavers en ges, Sta'nfc, dat zijn tweo uatzakken en die kunnen veel ver zwelgen. Stant. A propos, Pol, hoe is't? Hebt gij 't ges al gepeperd gelijk gij ver leden jaar gedaan hebt Pol. Ewel, Stant, we hebben 't al redelijk wel ingesmout meê 't stuk, maar nog niet gepeperd; daarvoor is 'tnog eenige dagen te vroeg, maarzij gerust, vriend, 't zal zijn recht wel krijgen. Stant. Vetten is 't manneken, he Po1 Pol. Jaat, Stant, en die dat niet en doet, die mag er uitscheiden van boeren; maar a propos, Stant, spreken zc nog van dfe saucissen Stant. Weljaas, Pol; 'ken heb weerom bijkans niet anders g'hoord onder mijn baan, en nu beginnen de menscben te gaan gelooven dat cr t'Aalst een fa briek is van saucissen aan drij ellen voor een plaket. Pol. Hewel, Stant, dat waar om trent vijf eens van d'elle en dat kan er nog al door maar als ge den albelover zoudt moetou gelooven, de saucissen zou den t'Aalst moeten verkocht worden aan dry myriameters voor nen frank. Stant 'k Wenschte wol dat 't waar was, Pol, want 'k zou er mij alle dagen meê g'beel mijn huishouden ferm deugd in doen als ik 's avonds tbnis kom maar klappen en zijn geen oorden, Pol, en meê al dien erremen raus van den albelovor on zijn wij tot biertoe nog niet verre ge zet en dat begint de menscben tegen te steken. Pol. 't Zal gaan beteron, Stant mijnen kozzon Tist die al 't nieuws van g'heel de wereld leest en weet, die heeft mij gisteren avond gezeid dat de «terre van al die grooto belovers cn volksbe driegers overal voorgoed aan 't zinken en aan 't verbleekon is en dat er niet een ware katholieke en deftige gazet niet meer cn is in g'heel ons land dio noch tan verre noch van bij meê die liefheb bers meè doet, Stant. Ha dat geloof ik wel. Pol, welko katholieke of treffelijke mensch zou nu nog kunnen of durven meedoen meè mannen die alles willen over hoop slaan en niet een gezag meer eerbiedigen, noch wereld noch geestelijk Pol. 't Is alzoo, Stant; onzen Hoog- weerdigen Bisschop v;tu Gent heeft nu al verscheidene malen in 't openbaar ver klaard dat hij die scheurmakers en hecte hoofden afkeurt en dat hij de geioovigeu aanmaant om hunne gazetten niet te lezen en naar hunnen zeever niet te luisteren en niettegenstaande dat, doen zij nog altijd voort en nu gaan zij nog altijd meetingen geven in liberale herbergen, enz. Stant. En durven ze nu nog mee ting geven, Pol Pol. Wel jajaas, Stant van zon dag acht dagen hebben ze nog een mee ting gegeven niet verre van bier, te Her- zelc, en dat was daar weêrom hunnen zelfden en volksverleidenden zeever 1 Stant. En was den albelover daar ook bij, Pol Pol. Wel zeker was Lij daar bij, Stant; en ge moet niet peizen Jat er daar iets aan veranderd is, man Stant. En zoo rechtstreeks tegen den Bisschop en tegen al onze Priesters op voortgaan meè 't volk op te maken, Pol Pol. Ja ja, Stant van den eenen kant schrijven en zeggen dat hij zal zwij gen en opnouden als zijne Overheid hem tegenspreekt, en van den andereu kant, niettegenstaande deD wel uitgedrukten wil van Z. H. den Bisschop, altijd maar voortgaan meé olie in 't vuur te smijteu eu den klassenstrijd altijd maar heviger en heviger te mazen uat is- de takli< k van dien liefhebber, dat is het gedrag van dengene die meer dau iemand zou moeten gehoorzamen aan zyue kerkelijke j Overheid, en meer dan iemand zou moe- j ten werken voor den algemcenen vrede j en welstand. Stant. Dat kan toch niet blijven duren, Pol, eu Onzen Lieven Heer zal daar wel tusscben komen. Pol. Dat is zeker, Stant, maar daar en tusschen gebeurt er toch schrikkelijk veel kwaad en wordt 't volk al meer en meer opgemaakt en naar 't Socialismus overgevoerd Stant. 't Is wreed, Pol, 't is ramp zalig En laat ons toch lezen en bidden dat die schandalen van onder ons volk weggenomen worden Pol. Ja, Stant, laat ons lezen en bidden om de straffen van den Hemel van over ons land af te weren cn om de bekeering te bekomen van de koppige en versteende zondaars. Stant. Wel gezeid, Pol; en vooruit meê kloeken moed Uilenspiegel was altijd blij als't regende, omdat, zegde bij, 't schoon weêr acnterua kwam en laat ons ook hopen, Pol, dat ons Landeken en bijzonderlijk ons Arrondissement van Aalst, welhaast van al die scheurmakerij en revolutionnairs zal verlost zijn Pol. 't Is zoo, Stant; en tot do naaste week, vriend Stant. Als 't God belieft, Pol, eu de komplimcnten aan Kaken U i nrvrrv Vriend Denderbode IV L it IV A l\ Li i\ laat mij toe u eene kleine mededeeling te doen Ge moet weten dat de groene socialisten zondag 2 Februari laatst eene meeting hielden te Kerkxken; en om te bewijzen dat de volkspartij niet dood is, schreef Klokke Roeland in lijn nummer van verleden zondag dat er op die meeting vau dommecraat De B.., pardon, van democraat De Backer wel 200011toe hoorders waren. Eu wilt ge nu gelooven, vriend Denderbode,dat er daar ten minsto eone O teveel is. Er waren misschien wel 200 menscben aanwezig; maar daar moet ge nog de kinderen en de vrouws personen afrekenen, alsook de toehoor ders die daar enkel uit nieuwsgierigheid stonden om de woordenkramerij van den kwakzalver eens te hooren. Daar moet go nu ook nog den ouden koppigaard afre kenen, die uit vrees van met den naam van - roelander bestempeld te worden, door zijne afwezigheid schitterde, maar niettemin den zondag daarna zijn trakte ment gaf aan roelanders en roelande ressen, en thans door do daensisten bewierookt wordt. Over een paar maanden stond er in dat zelfde voddeblad te lezen dat de roe landers te Kerkxken de meerderheid hebben in bet gemeentebestuur. En zoo maakt men bet volk niets dan leugens wijs. Jammer dat cr hier en daar nog licbtgeloovige menschen zijn die geloof hechten aan die leugens en zich aldus laten misleiden. De aanhangers dier scheurmakers vormen een mengsel van liberalen, socia listen, daensisten, misnoegden, valsche profeten, pharizeërs enz. enz. En daar loopt een manneken tusschen dat denkt alle verstand alleen te bezitten. Van den morgen tot den avond studeert hij om te weten op welke wijze hij best de deftige menscben kan bespotten, beklappen en beknibbelen. Een andermans hof staat vol onkruid, en 't slimmeke ziet niet dat 't vuil kruid in zijnen tuin straks tot aan zijue ooren groeit.0 dat profeetje verdient een kruis van 1 kilo, want had hij macht genoeg, de heeren pastoor, onderpastoor, schoolmeester, champetter, garde chasse enz. enz. moesten aanstonds hun matten oprollen en naar den Congo vertrekken; daar zou voorzoker geen einde aankomen; en nu pakt 't jongskeu druppels van den vroegen morgen tot den laten avond, want bij kan zijne mislukte bakte niet verteren. J. Vébité. De prijs van den soda-nitraat. Zooals De Landbodc het in zijn voorlaatste Nr reeds heeft afgekondigd, zijn de voortbrengers van Chili-sal peter het eens geworden em de jaarlijksche productie van den nitraat te beperken eu aldus de prijzen van die landoouwvette te doen «tijgen. De overeenkomst waar van wij meermalen gesproken hebben neemt aanvang met 1 April 1896 en is geldig voor drij jaar. Van heden tot 31 Maart aanstaande, zullen de fabrieken twee maanden stil gelegd worden. Volgen» zekere vakbladen zou die over eenkomst alleeulijk eene verbetering maar niet eene groote - vermeerdering b der prijzen voor gevolg hebben. Andere willen dat de overeenkomst geen merke lijke gevolgen zal hebben omdat de pro ductie gedurende den tijd der overeen komst nog sterk zal ziju. Andere nog willen dat de fabrikanten zeiven er geen belang bij hebben de prijzen van den nitraat boog te zien stijgen. Wat zij be doelen zou ziju, aan bet voortdurig dalen der prijzen, een einde te maken. Wat men over dit alles moge denkeu, zeker is 't dat de overeenkomst der pro ducenten niet zonder merkelijke gevolgen zal blijven en bet beste bewijs daarvan vindt men in de rijzing der prijzen gedu rende de laatste veertien dagen. Zonder de overeenkomst had, do verledene week, de prijs tusschen 17 en 18 frauk de 100 kilogrammen gestaan, met de overeen komst vlotte hij reeds van over acht da gen tusschen IS a 19 frank waarschiju- liik zullen, in Febsuari en misschien in Maart, de prijzen nog zoo zeer niet op gaan omdat veel nitraat die in deze maanden verscheept zal worden, aan de oude prijzen op levering gekocht is er is veel op levering gekocht. Voor April 1896, mag men veel hoogere prijzen te gemoet zien en, te rekenen met 1897, zal de koers van den nitraat nog merke lijk stijgen. Volgens de overeenkomst der nitraat- producten zal de hoeveelheid nitraat die zal verzonden worden van i April 1896 tot einde Maart 1897 de 1,100,000 ton niot overtreffen voor de andere jaren heeft het comiteit het vermogen de pro ductie, volgens het verbruik en de zicht bare voorraden, te regelen. Coam. Werken, bidden en lijden was het le ven van den godvruchtigen kloosterling, die hier vrijdag morgend ter aarde werd besteld. Pater Bovy was een van die ar beiders die laat geroepen werden om in den wijngaard des Heeren te werken. Te Gent in 1831 geboren, voltrok bij zijne Latijnsche studiën in het St-Barbaracol- lege en legde zich op den wijnhandel toe. Dau reeds lagen de belangen van ziju godsdienst en ziju zaligheid hem meer ter harte dan winst en rijkdom. God riep hem tot ecu edelere loopbaan hij be greep hoe wijs degenenzijn, die de wereld verachten en zich een schat in den hemel bereiden, waar roest hem niot verknaagt noch dieven hem rooven. Hoewel reeus 42jaren oud. bood hij zich op 1 April 1873, als novice van het Gezelschap Jcsu aan Do jaren van zijn noviciaat bracht hij te Drongen door, iu die zelfde streken welke hij zoo dikwijls als wijnhandelaar had doorkruist. Moeilijk stelt men zich voor wat het inheeft op dien leeftijd aan vrienden, familie, huis, vrijheid en ge woonten vaarwel te zeggen en zich in een klooster op te sluiten, om daar zijn wil onder het juk der gehoorzaamheid te plooien, van handel- en levenswijze, van spreek- en denkwijze te veranderen eu weer kind of jongeling te worden met de jongelingen, die het noviciaat bewonen. Pater Bovy deed dit alles met een natuur lijkheid, een gemak, die geen strijd schenen te verraden en hem alle jouge novicen tot vrienden maakten. Wat het hem gekost heeft, zal God alleen weten 1 Na de noviciaatjaren vertrok hij uaar Leuven, om zich tot het priesterschap te bereiden. Het vurig verwachte tijdstip naakte langzaam en reeds zag hij het blijde oogeublik te gemoet, waarop hij zijn Meester eu Zaligmaker voor Je eer ste maal iu ziin handen zou houden en aan God den Vader opofferen. Op 8 Sep tember 1878, reeds 47 jaren oud, genoot bij Je grootste blijdschap zijns levens: hij werd priester. Nu zou bij dagelijks de H. Mis lezen,eu zelfs de hevigste smarten zouden niet in staat wezen hem van het H. Altaar te verwijderen alleen het be vel van ziju overste zal hem bewegen om zich met de H. Communie te vergenoegen. Iu een kloosterorde - kunnen alle ken nissen dienstig wezen. Pater Bovy was handelaar geweest: men vertrouwde hem dus vervolgeus het ambt van aankoopcr en boekhouder in de Residentie vau Brussel en in de Colleges van Antwerpen, Gent eu Aalst. Overtuigd dat hij het goed van de kloosterorde, ja van de Kerk zelve te beheeren had, wikto eu weegde hij met meer nauwgezetheid dan hij het voor eigen rekening zou gedaan heb ben. Hij had gedurig dien God voor oogen, die hem eens vragen zou U heb ik de stoffelijke goederen toevertrouwd, waar mijne dienaren moeten mede loven. Wat hebt gij er mede gedaan Doch het ontvangen en uitgeven van geld lieten hem vrijen tijd over. Hoe hij dien heeft besteed,weet ieder Aal stenaar. Te vier uren was bij dagelijks op twintig minuten later knielde bij voor het Aller heiligste en des avonds vóór zijue bacht rust, vond men hem, niettegenstaande zijne verzwakking, op dezelfde .plaats terug. Dat alles deed hij met eene ge trouwheid, die aau jongeren tot voorbeeld kon strekkeu. Na een uur gemediteerd en de H. Misgelezen te hebben, ging hij naar zijn biechtstoel. Hoevele zielen hij opgebeurd, getroost, weer op den goeden weg gebracht heeft, wie zal het zeggen De biechtstoel en zijn kamer 1 meer kende hij bijna in Aalst niet. Iu zijne cel ont ving hij priesters, kloosterlingen, studen ten in den biechtstoel steldo hij ziju hel deren geest en zijn medelijdend hart ten dienste van arm en rijk, jong en oud. Nooit was het hem te veel :hoe meer men hem riep, hoe liever. Een groot getal biechtelingen was hem nu meer welkom dan eertijds een groot getal klauten dan verzorgde hij met vlijt ziju eigen zaken, nu met meer vlijt do zaken van God. Degenen die in de laatste tijden de kerk vau het college bezocht hebben, konden dien verzwakten, afgelcefden grijsaard, al struikelend, zien aankomen, zich met moeite naar ziju biechtstoel sleepen en daar blijven, zoolang er eene ziel met God te verzoenen was of in het goede te versterken. Anderen naar den hemel te helpen was hem eene noodzake lijkheid geworden. Ook moesten de over sten, die den goeden ouderling niet wilden bedroeven, alle middelen aanwenden, zelf van liefderijke list gebruik maken, om den stervende van bet biechtbooren te verwijderen. Ziju einde scheen meer cn meer te naderen, en men verklaarde hem dat het tijd was hem de laatste Sacramenten toe te dienen. Verheugd, in zijn leunstoel gezeten eu met volle bewustzijn van zijn staat, ontving hij de II. Communie en het H. Olijsel. Hij zelf antwoordde op de gebeden der H. Kerk, zooveel zijne moei lijke ademhaling het hem toeliet. Zijn ziekto verergerde,en toch wilde hij niet nalaten nog dagelijks zijn Brevier te bidden de grootste vreugdo die men hem kon veroorzaken, was te zeggen dat Kloosterlingen, aan wie hij dikwijls de retraite had gepredikt of andere men scben,die hij had geholpen, hem indachtig waren in hunne gebeden. In do laatste dagen werd hij bijna gausch blind en wist niet meer of bet nacht of dag was. Als men hem vroeg, Pater Bovy, gij onderwerpt u toch heel en gansch aan Gods wil dan hervatte hij nog zijn krachten en sprak o Ja, Gods wil in alles Eindelijk, woensdag rond 1 namid dag omringd, door zijne broeders, die de gebeden der stervenden lazen, gaf hij zijn schoone ziel aan 2ijn Schepper terug. Hij was 65 jaren oud en had 23 jaar in het klooster eu 8 jaar te Aalst doorge bracht. Ziju deugden zijn een heilzame les voor velen. Moge zijn ziel in vrede rusten en van God het loon ontvangen voor zijn werken, zijn lijden en zijn bidden. STERFGEVALLEN. Men meldt uit Appelterre het overlij den van den heer Burgemeester Camiel Van der Schueren,provinciaal Raadslid vau 't Canlon Ninovc. Eene pijnlijke ziekte beeft dien edelen volksvrieud in den bloei zijner jaren weggerukt. Sedert weken werden op alle wij keu van het brave Appelterre eiken avond openbare gebeden gedaan voor zijne genezing. De Heer heeft er helaas, anders over ge schikt. De Dendervallei verliest in M. Camiel Vau der Schueren eenen verdienstelijken en kostbaren geleider voor verbetering vau 't paardenras 't Is eerst eu meest M. Van der Schueren die ons Vlaamsch peerd der Dendervallei alom bekende en verdiende reputatie heeft verworven. Ware chri.?tene, wijze bestuurder, vrome en zachtaardige volksvriend, was M. Camiel Van der Schueren van elk ge acht en bemind. Zijn afsterven is een rouw voor gausch de gemeente eu zal met droefheid verre eu wijd vernomen worden. R. I. P. Den IS'""' dezer is overleden de E. H. K. Druwé, pastoor te Aspelaere. Hij was geboren te Geeraerdsbergen, den 15 Januari 1840, en bad al de jaren van zijn priesterlijk leven, eerst als coadjutor, dan als onderpastoor, later als pastoor aan zijne beminde parochianen van Aspe laere toegewijd. Vooruit schrijft De maatschappij der socialisten vrij de u kers raadt vurig alle de socialisten vrijdenkers aan hunne kinderen te laten deelnemen iu de feest der jeugd,die dees jaar zal -gevierd worden in het lokaal Vooruit op den dag zelve dat de kinde ren hunne eerste communie doen. En altijd voort zullen de socialiste preekers en de socialiste gazetjes zeggeu, als zij te lande komen, dat zij tegen den godsdienst niet zijn, zij die de jonge kin- ders hunne eerste communie in Vooruit doen doen. Afschuwelijk lïfiüCTi ni? plechtige inhul- U.Ur uliilUEi. diging van den heer J. T. Possemiers, als Burgemeester der gemeente Ilofstade, is zondag laatst op de luisterlijkste wijze mogelijk afge- loopen. De Stoet was voorafgegaan door drij verkleedde klaroenblazers te peerd,waar achter al de verschillende maatschap pijen der gemeente met de muziekmaat schappij aan het hoofd. Vervolgens een groot aantal ruiters, twee- en vierwielige rijtuigen. Een enkel huis in gansch de gemeente waar men er grootsch op is, als men er belachelijk genoeg uit ziet had goed gevonden tot de opluistering van den Stoet niets bij te dragen. Ofschoon een dier grootlichters als grondregel durft vooruitzetten dat de princiepen bij elk gedolveu zijn heeft hij tot zijn spijt moeten bestatigen dat bet feitelijk nog zoo niet is. Wel integendeel, het volk hoeft ge toond dat het nog zuivere katholieke princiepen bezit en deze bij elke gelegen heid, nog verre boven den intrest weet te stellen. X. De gewone verkoudheid wordt, volgons den amerikaauschen dokter Du- neau Buk ley, genezen, door viermaal, ieder half uur, eeu half koffielepeltje bicarbonate desoude. Is de verkoudheid daarna niot verdwenen of verminderd, dau herhaalt men dezelfde behandeling twee of driemaal. Gewoonlijk weerstaan de hoest niet langer dan een halven dag aau die geneeswijze, indien ze bij tijds wordt aangewend. HAELTERT Mor6ei1 zondag 16 dezer met toestem ming en medewerking van 't Gemeente bestuur, luisterlijke inhaling van de nieuwe overheden van het gehucht Hout- merkt VrederechterGriffierBurge meester en Veldwach ter De stoet zal bestaan uit rijtuigen, rui- Iers, praalwagens en muzicken, en zal gevormd worden om 12 en half uren 's middags aan d'herberg van Frans Do Loose eu van daar vertrekken om 1 ure langs d'Hoogstraat naar den Eeckeut, al- waar deuieuw gekozenen hunnen eed zul len afleggen en daarna terugkecren uaar d'Houtmerkt, langs denEede eu den Brul, 's Avonds om 7 en half uren, buitenge woon schoon vuurwerk aan de woning der Overheden. Op de Tentoonstelling vau fruitvoortbrengsels, gehouden te Geerardsber- gen op 2 Februari, beeft onze St-Ambrosius Gilde van Aalst deu eersten prijs behaald met HONING van verschilligo bloemen. Die maatschappij heeft in 1895 Diet min dan 12 prijzen op 4 tentoonstellingen ver worven, De nijverheid in Japan. Sedert het jaar 1875 is de nijverheid in Japan steeds meer en meer ontwikkeld. Reeds nu verkoopt men te Singapore vele koopwaren van Japaansche fabrie- katie den helft beterkoop dan do gelijk soortige artikels uit Engeland herkom stig. Zoo is hot voor de zijde regenschermen, stekskens, spelden, neusdoeken, papier, ijzerdraad, zeep, bier, mineraal water, katoen, petroollampen en kolen. Reeds iu 1893 telde Japan 345,470 spillen, het gewicht van het voortge- brachttc garen bereikte 43 millioen 853 duizend 475 engelsche ponden en er werd ruim 52 miljoen pond katoen verwerkt. Er waren 5780 mannelijke en 19219 vrouwelijke werklieden. Het dagloon is voor de mannen 40 eu voor de vrouwen 20 centiemen daags. In 1791 gaven de Japanscnc fabrieken 17 per cent dividende, terwijl de engel sche fabrieken met verlies werkten. Gedurig, of liever, bij iedere gelegen heid, en of het past of niet, varen de heldeu van Chipka en hunue advocaatjes uit tegen de katholieke drukpers in ons Arrondissement. Natuurlijk is Denderbode de grootste schelm, want, zeggen zij, geen week ver loopt er of hij slingert eene geheele wagenvracht laster, beleedigingen en spotternijen naar on shoofd. Maar iets waarvan de heldeu en hunne advocaatjes zich wel wachten, 't is van te zeggen waarin die laster, die belee digingen, die spotternijen bestaan en wanneer zij werden openbaar gemaakt. Wij noodigen Het Land van Aelst uit die litanie van zoogezegden laster enz. af te kondigen en ouze antwoord zal zich niet lang laten verwachten. Maar staat het wel aan de Gipkahelden van zich zoo gedurig als de slacht offers der wraak van de katholieken voor te stellen Moest men hun op hun woord gelooven ze worden onrechtveerdig vervolgd en gepijnigd als ware martelaars en dat alleenlijk om hunne eerlijkheid en def tigheid. Hunne eerlijkheid en deftigheid t De gehoorzalen der Rechtbanken vau Dendermoude tot Brussel en van Brussel tot Gent langs Aalst, weêrgalmcn over de wijze op de welke zij de eerlijkheid en deftigheid verstaan. Hunne eerlijkheid en deftigheid bestaat in 't bcleedigen, lasteren en valschelijk j beschuldigen hunner tegenstrevers. In 't begin van Sept. 1895, beschul digde Het Land van Aelstons, opstel ler van Denderbode, van schriftvervai- sching wii hadden zegde bet, de Bis schoppelijke Nota opzettelijk vervalscht. Een brief van protestatie werd aan Het Land gezonden met eisch van iulassching, den 18 Sopt. 1895. Men weigerde den brief af te kondigen en de uitgever van Het, Land van Aelst werd gedaagd voor de boetstraffelijke Recht bank van Dendermonde. - Deze brief inlasschen of recht naar Dendermonde zoo eindigden meest al de epistels die pater Jambonus ons toe- zondt Recht naar Dendermonde 1cn de Rechtbank sprak haar vonnis uit, be krachtigd door 't Beroepshof te Gent, 't welk den uitgever van 't Land van Aelst veroordeelt van den brief af te kondigen binnen de drij dagen, tot eene boete van 5 franks daags te rehemn van 21 Sept. 1895 tot den dag der afkondiging, tot be taling van 25 franks schadeloosstelling aan ons en tot de onkosten. Te rekenen van 21 Sept. tot heden zaterdag 15 Februari 1896 zijn er 148 dagen verloopeu, dus 148 boeten van 5 franks. Eu ingeval van die boet te niet te betalen binnen de twee maanden mag ze vervangen worden door eene gevan^zit- ting van twee maanden. Ziedaar Nog meer. Donderdag 11. sprak de civiele Rechtbank van Dendermonde uit in de zaak ingespannen door M. Betrus Van Bever, huurhouder te Aalst, tegen M. Petrus Daens-Mayartuitge ver van Het Land van Aelst, wegens beleed iging. Het orgaan van Chipka verweet aan M. P. Van Bever dat hij zijne vrouw had afgerammeld. De Rechtbank oordeelt dat dit verwijt beleedigeud of eerroovend is voor M. Vau Bever en veroordeelt M. P. Daens- Mayart tot de betaling aau M. Van Be ver eeuer schadeloosstelling van 150 fr., tot de afkondiging van 't vonnis in Het Land van Aelst en andere nieuwsbladen ten keuze vau M. Van Bever ten beloope van 300 franks en tot al de onkosten. Dus 150 franks schadeloosstelling aau M. Van Bever, 300 franks voor de afkondi gingen iu de nieuwsbladen en de kosten. Maandag 11. stond Het Land van Aelst te Brussel te recht om te verantwoorden over beleedigiug tegen de heeren Hospi- ciebestuurders van Aalst, en Donderdag te Dendermonde wegens beleediging der Gemeenteraadsleden onzer Stad... Nu te Dendermonde stak men eenen strooiman vooruit, maar iu tegenwoordigheid van den algemeenen spotlach trok men hem in.... Piero kau nu met zijnen strooiman gedurende de vastenavonddageu te zien gaan. Nu, hebben wij dan 't recht niet te zeggen dat do gehoorzalen der Rechtban ken weêrgalmcn van die zonderlinge eerlijkheid en deftigheid der helden van Chipka?.... Rupsen. Men doet opmerken, dat er dit jaar aan boomeu en hagen zeer veel rupsenpoppen, rupsenringen zijn. Daar 't schijnt dat wij ons aau eenen vroegen zomer mogen verwachten, zal elkeen wel doen,in tijds die rupsennesten af te snijden en to verbranden. /ie notariëole Annoncen op de s£d0 Bladzijde. Al de liefde en genegen heid der Cbipkahelden voor den min deren man zijn maar chijn 't is voor 't oordje, of liever, bij bun is 't alleenlijk Voor 't vet en voor 't smeer, Likt de kat den kandeleer. De werkman moet beter betaald wor den, zegden ze op Chipka, maar zij voegen er stil bij doch door ons niet.... En zoo gebeurde bet dat in 't jaar dat men schrijft 1896, zekere jonge dochter haar loon eischtc wegens verpleging eener zieke en dat die groote vrienden der werklieden weigerden dat volle en wel verdiende loon te betalen en haar met zestien cn halven wilden wandelen zen den.... Maar de Schout ofte Vrederech ter kwam cr tusschen en veroordeelde die groote vrienden van den werkersstand om aau die ziekenverpleegster, als wel verdiend loon, te betalen eene som van van meer dan 180 franks en de onkosten. De werkman die, naar men be weert, zich nooit met politiek inlaat,kon digt de stichting aan van eenen sprekers- bond onder de valsche democraten, om vooral het arrondissement Brussel te bestormen. Advies aan wien 't aangaat men is verwittigd. Van woensdag morgend was de natio nale vlag aan de openbare gebouwen en aan verscheidene bijzondere huizen ge- heeschen. De soldaten van het garnizoen waren in grooten tenue en hadden zon- dagdienst. De ontvangst in het paleis der Regenciestraat. Van af tien uren begonnen de genoo- digden tot de hvwelyksplecbtigheid in het paleis der Regenciestraat aan te ko men. Zij werden boven aan den grooten trap ontvangen door de officiers van het huis van den graaf en -de gravin van Vlaanderen. Slechts tachtig personen, erin begrepen de koninklijke familie en en de vreemde prinsen, waren tot de bur gerlijke plechtigheid uitgenoodigd, name lijk de ministers met portefeuille, de mi nisters van Staat, de voorzitters van Ka mer en Senaat, de voorzitter eu de pro- kureur-generaal bij het hof van kassatie, en de hoogweerdigheidbekleeders en eere- damen van het hof. De grootmeester van het paleis van den graaf van Vlaanderen ontving de ge- noodigden iu de zaal der Gobelins. Ten 10 uren 25 werd de aankomst des konings en der koningin aangekondigd. De graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Karei van Iiohenzollern en de her tog van Alengon gingen Hunne Majestei ten te gemoet tot in den eeregang en leidden den koning, de koningin en prin ses Clementine naar de zaal. in den lin kervleugel van het paleis voorbehouden aan de vorstelijke genoodigden. De koningin, wier gezondheidstoestand in de laatste dagen nog eenige onrust had ingeboezemd, scheen er nu beter to pas uit. Prinses Clementine, die door eene lichte ongesteldheid belet geweest was maandag avond het bal aan 't hof bij te wonen, is thans geheel hersteld. Het, burgerlijk huwelijk. De burgerlijke plechtigheid "had plaats in de groote koepelzaal van het eerste verdiep. Te midden der zaal stond eene groote tafel, waarop de registers van den burger lijken stand lagen. Ten half 12 uren deed de bruidstoet zyne intrede. De schepenen MM. Demot en Bruylant namen plaafs achter de tafel, terwijl prins Emmanuel, in zwart habiet, en prinses Hendrika, zeer bevallig onder haren bruidssluier, er voor plaats namen. Rechts van de tafel bevonden zich de ge tuigen van den bruidegom: prins Alfons van Beieren en de graaf d'Eu; links die der bruid, prins Leopold van Hohenzol- lern en prins Frederik van Hohenzollern. Eenige stappen achter het bruidspaar namen de ouders plaats, verder de koning der Belgen, de koningin van Saksen, de andere genoodigden; achter in de zaal de eeredamos van het hof, de leden van het diplomatiek korps, de ministers en de hoogweerdighi idsbekleeders. M. de schepene Demot 'ging aanstonds over tot de formaliteiten van het burger lijk huwelijk. Na de toestemming der ouders van het bruidspaar gevraagd te hebben, gaf hij het woord aan den sche penen M. Bruylant, die den huwelijksakt voorlas. M. Demot las vervolgens de artikels van het burgelijk wetboek over de we- derzijdsche plichten der echtgenooten en stelde dan aan den bruidegem en de bruid de gebruikelijke vragen. Prins Emmanuel sprak nauwelijks hoorbaar het jawoord uit, terwijl de prin ses eenvoudig met het hoofd knikte. De gravin van Vlaanderen, die van het be gin der plechtigheid zeer aangedaan scheen, bracht den zakdoek aan de oogen en weende overvloedig. M. Demot sprak de wettelijke formuul uit! «Ik verklaar u door het huwelijk vereenigd, en hield daarna eene aan spraak. De Kapel. De kapel, waar het kerkelyk huwelyk moest ingezegend worden, was ingericht in de gewezen rijzaal. Boven het altaar prijkte eene schilderij, O. L. Vrouw-Hemelvaart voorstellend, en daarvoor stond een kunstig bewerkt gouden kruis. De kaper was verlicht bij middel van electrische toestellen, die over de won- schoone versiering eene zachte klaarte verspreidden. Gedurende de teekening van den huwe lijksakt, hadden de genoodigden plaats genomen in de kapel.) De kerkelijke plechtigheid. Honderd vijftig genoodigden woonden het kerkelijk huwelijk bij. Ten 11 uren '20 kwam Z. E. de kardi naal-aartsbisschop van Mechelen in de kapel, met den staf in de hand en den mijter op het hoofd. De bruidstoet deed zijne intrede in de kapel, terwijl het orgel speelde. Zoodra het bruidspaar en de vorstelijke genoodigden plaats genomen hadden, hield MgrGoossens eonekore aanspraak. Hij ging vervolgens o- er tot de inzege ning van het huwelijk. Op de g<1de vraag antwoordde prinses Hendrika wee met een toestemmenden hoofdkr. er. eene diepe buiging. De gravin van luan- m weende overvloedig, en ook de ko-

De Denderbode | 1896 | | pagina 2