Zondag 25 Februari 1896. 5 centiemen per nummer. 50*'® Jaar. 5061. doode hand. VERDENKING Over boord Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ziet hoe zij elkander liefhebben. Landbouw-Comice Aalst-Noord. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 22 Feb. 1896. Duizenden riemen papier hebben de liberalen met inkt beklad om te schreeu wen en te tieren tegen de doode hand. Geen liberaal dag- of weekblad van 'tgrootste tot 'tkloin.te entot zelfs onzen ODOoezelen Dendergalmi ofhet heeft vele waeenlange artikels afgekondigd tegen dit belastingstelsel der verlcdene tijden en 't gene zij afpersingen noemen. Maar nu heden dat de doode band feite lijk wordt heringevoerd door dezen die ze vroeger ook zoo hardnekkig bestroden als eene ruïueerende plaag voor t gansche monschdom, zwijgen die liberale organen. De socialisten hebben te Gent een uit- oppervlakte, met feestzalen en de rest, Zij hebben het honderd duizenden franks betaald. Waar hebben die vijanden van het kapitaal die honderd duizenden franks gehaald Men zal ons antwoorden Dat raakt u niet.,. Neen, zoo ge wilt, het raakt ons niet, maar het staat ons toch vrij ons oordeel er over uitte drukken. Indien die honderdduizenden franks betaald zijn met de penningen der werk lieden dan zijn ze van de soort van onge- lukkigen die zoodanig kunnen spareu dat zij er eindelijk dik in zitten; integendeel, indien het de leider» zijn die betaald hebben, dan zijn het lieden die door 't zweet van de werklieden eigenaars of kapitalisten zijn geworden.... MAAR komen wij tot ons onderwerp terug. Te Gent staan wij voor oenen wezenle ken doode ftawd-eigendomimmers de kooper der gebouwen en de rest heeft verklaard te handelen voor en in naam der samenwerkende maatschappij Voor uit - dus wel eene moreele personali teit. Ziedaar wel onbetwistbaar de doode hand Wanneer burger, boer, werkman of kloosterling een eigendom koopt, dan koopt by als civiele persoon en blijft hij verantwoordelijk voor de rechterlijke en fiscale gevolgen van zijnen koop. In 't ge val van den aankoop voor rekening van Vooruit zijn bet de socialisten die zich verschuilen onder de civiele perso nificatie en dat heeten wij de doode hand terug invoeren. Waar blijven de liberale dag- en week bladen nu met hunne veroordeelende protestatiën, met hun getier tegen den •ocialistenrijkdom, enz, enz Ja, waar blijft ge nu, gij,de zoogezegd- verdedigers van waarheid, recht en recht- veerdigheid ge zwijgt over de sociali stische doode hand Maar ook wat is 't De wolven ver scheuren eikanderen niet EENE VREESELIJKE Tnsicoa vervolg. Het gesprek tuischen Bauerlich en Vslentine nam echter een geheel anderen loop, dan Constance ver wachtte. Zoodra de tante met Hendrik de kamer ver laten had, wat Bauerlich opgesprongen, had de kamerJeur gegrendeld en eveneens de deur, die naar de slaapkamers voerde. Wat moet dat beduiden vroeg Valentine, ver schrikt opspringende. Waarom grendelt gij de deur Ik blijf hier niet met u alleen, en lij wilde zich eenen doortocht banen. Rij trad haar in den weg, richtte zijne donkere oogen op heer en zegde Waarom wilt ge mij niet laten uitspreken, wat ge reeds lang weeldat ik u waanzinnig liefheb, dat ik zonder u niet leven kan, niet leven wil T Omdat ik daar niet naar wil luisteren, en aller minst heden, nu mijn vader op zijn doodbed ligt, antwoordde zij. Ge hebt den tijd voor uwe liefdes verklaring al zeer slecht gekozen. Op zij, laat mij uit. Zij trachtte hem voorbij te komen doch hij week niet van zijne plaats en hield haar bij den arm vast. Mijn tijd is zeer goed gekozen of liever, hij is volstrekt niet gekozen, ik geef toe aan den dring der Vele menschen wanneer zij eene be stelling of een inkoop doen, veronder stellen dat het genoeg ir zich te overtui gen of de hun aangeboden waren, goed zijn, of het handelshuis hen goed behan delt en of de prijs goedkoop is. Nochtans als zij katholieken zijn in den waren zin des woords, dus katholieken, die bij al hun doen eu laten, overwegen of zulks goed of kwaad is, die zich afvra gen bij elke handeling welke zedelijke verantwoordelijkheid deze medebrengt, welnu als zij zulke katholieken zijn, dan zullen zij met mij instemmen dat hun gezichteinder verder strekt of ten minste verder moet strekken. Laat ik duidelijker zijn. Als gij, katho lieken, uwe bestellingen of inkoopen doet bij een bekenden vijand van uw geloof, welnu, vraagt gij u wellicht niet af welk gebruik die leverancier zal maken van de winst, die uw inkoop, die uw bestel ling hem aanbrengt. Eu toch is deze daad uw nadenken waardig. Immers door hem te verrijken, stelt gij hem de wapens ter hand, waarmede hij uw geloof zal be strijden. En zoodoende, zonder uw wil, werkt gij mede om het rijk des duivels te verdedigen. Klaarblijkelijk moet het dus zijn voor ieder goedgeloovig katholiek dat hij niet mag insluimeren in zulken noodlottigen slaap van onverschilligheid. Als gij iukoopen doet, moet gij u niet tevreden stellen met te denken zoo is het voor- deeligst, die koopman geeft do grootste hoeveelheid voor den goedkoopsten prijs,» neen, gij kunt u ook afvragen welk ge bruik zal mijn leverancier maken van de winst, die ik hem aangebracht heb. En doen wij dit, welnu, dan geven wij aan onze bestellingen, aan onze inkoopen een zekere zedelijke volmaaktheid. En dan ook kunnen wij de innige overtuiging gevoelen dat wij in deze handeling mede gewerkt hebben aan de meerdere eer van God. En de meerdere eer van God is het verhevenst doelwit, dat wij voor oogen kunnen hebben, het doelwit dat wij nooit uit het oog zoude mogen verliezen. Wij, katholieken, wij mogen wetens en willens niet het kwaad bevorderen, niet met het kwaad medewerken. En ik vraag u, doen wij zulks niet, als wij aan mannen, die den katholieken Godsdienst verachten, middelen verschaffen om hun nen invloed te versterken, hun aanzien te verhoogen. Daarbij denken wij na welke ergenis ons voorbeeld geeft. Woorden wekken, voorbeelden trekken. Andere katholieken denken dio en die katho lieken doen zoo, wij mogen ook zoo doen b; en wat is er het gevolg van Het getal klanten vermeerdert, hun fortuin even eens zij worden in staat gesteld hun invloed tegen den katholieken Godsdienst sterker te doen gevoelen. Ik wil mijn zeggen door een voorbeeld ophelderen Veronderstelt dat gij katholiek, bier of eau gazeuse (qui potest capere,capiat), of andere waren hij een liberalen of socia- listischen leverancier koopt, welnu, dan vermeerdert gij zijn fortuin en als gevolg daarvan ook zijn invloed. Eu hier omstandigheid. Valentine, innig bemind meisje, ziet ge dan niet in, dat ge geene minuut tc verliezen hebt? Het zwaard zweeft boven uw hoofd. Eene spoedige vlucht is uwe eenige redding. Ga met mij mee, ik zul u verbergen, ik zal u verdedigen, al kostte het mijn leven. Geene macht ter wereld zal my mijne geliefde mijne vrouw ontrukken Hij wilde haar in zyne armen sluiten, maar zy stiet hem terug. Hoe durft ge zoo spreken Wat geeft u het recht, mij zulke belcedigcnde voorstellen te doen. Dy trad eene schrede terug, de uitdrukking van zyn gelaat, die zoo even nog liefdevol en teeder was, werd nu spottend en boosaardig. Zyn blik werd listig, zyne stem klonk scherp en de vingers van zijne hand kromden als de klauw van een roofdier. Eerder zou ik verwonderd mogen zyn over de taal, die gy voert, zegde hy op barden toon. liet nutteloos en hoogst gevaariyk voor u, tegenover mij komedie te willen spelen. Ik weet alles Met een onderdrukten kreet drukte het meisje de hand op haar hart. Wat weet ge stotterde zy. Daar hebben wy het. sprak hij nu op den toon van een deelnemend vriend. Arm kind, ge verraadt n bij ieder woord, ge zyt niet gewoon te liegen. Maar... ik bid U... Op dat oogenblik rammelde tante Constance aan de deur en gaf Bauerlich haar ten antwoord, dat wy reeds kennen. Wat doet ge riep Valentine bandenwringend. Wees nu verstandig sn hoor me een paar minu- vraag ik u, zal zulk een man zijn invloed ten voordeele van uw katholiek, gods dienstig welzijn gebruiken, zal hij met de winst ooit medewerken aan den voor spoed van uwe katholieke goede werken Neen 1 niet waar, hij zal al zijne krach ten inspannen en alle middelen gebruiken om u en uwen godsdienst to bestrijden. Eu doch gij, katholiek, gij hebt hemde wapenen die hij tegen u keert, gegeven. Groot dus is de verantwoordelijkheid van zulk een katholiek, daarom laten wij de oogen niet voor sluiten. Wij moeten het ous ten plicht stellen de katholieken die in dien slaap van achtelooze onver schilligheid zijn ingesluimerd, te doen ontwaken Strijden moeten wij tegen het valsche princiep dat men zich niet heeft te be kommeren om de zedelijkheid en de godsdienstige gevoelens van zijnen leve rancier. Wij moeten onze plichten beter verstaan, en ons vertrouwen schen ken aan die handelaars alleen, welke de geldelijke winst, die wij hen aanbrengen, niet zullen gebruiken om er wapenen uit te smeden, waarmede zij ons en onze vrienden zullen aanvallen. Wij moeten al onze krachten aanwenden om het for tuin te vermeerderen van hen die de christene liefdadigheid beoefenen, die de katholieke Kerk en hare goede werken steunen en die hun best doen om het goed te doen zegepralen. De heidenen zeiden, van de christenen sprekende Ziet, hoe zij elkander lief hebben. Zij waren verwonderd over de eensgezindheid, welke onder de christe nen heerschte, eensgezindheid zoowel op maatschappelijk on economisch als op geestelijk gebied. Ten dien tijde achtte zich ieder chris ten zodelijkerwijze verplicht zijnen broe der te helpen en voor zoover het hem mogelijk ware tot zijn tijdelijken welvaart mede te werken. De tegenwoordige handeldrijvende we reld wordt als het ware beheersclit door zelfzucht, nijd en trouweloosheid waaruit noodzakelijkerwijze allerlei onrechtvaar digheden voortspruiten. De zedelijke strekking van handel, van inkoopen en verkoopen wordt miskend door vele katholieken, zelfs door katholieken die als beste katholieken willen te boek staan, en zoo dan ook gebeurt het dat zij er niets in zien om door hun geld ver volgers van den Godsdienst, vrijmetse laars, socialisten en liberalen te ver rijken. Katholieken, ziet gij nu in, hoe ver derfelijk uwe handelwijze is, en niet alleen dat gij ergenis geeft, gij veront- moedigt de katholieke handelaars door uw steun too te zeggen aan die vijanden van den Godsdienst. De christen, die rechtvaardig handel drijft en van zijn winst gelde weetaf te zonderen ter ondersteuning van onze goede werken, heeft hij geen recht op onze voorkeur Antwoordt eu schenkt hem die voorkeur. Ja, katholieken, laten wij allen, eendrachtig zonder uitzonde ring, onze voorkeur schenken aan katho lieke handelaars, zij toch alleen, zijn ons vertrouwen waardigverlaten wij hen die slechts haat en nijd in 't hart dragen tegen al wat katoliek is, en zoodoende zullen zij zelve verplicht zijn tot elkaar te zeggen Ziet, hoe zij elkander lief hebben, en wij katholieken wij zullen aldus werken tot do meerdere eer van God en den edelen naam van oprechte katholieken, immer waardig blijven. Hugh O'Brien. ten aan, zegde hij geruststellend. Hij voerde haar de sofa, zette haat half met geweld cr op neer, en schoof zijnen stoel zoo tusschen de sofa en de daarby slaande tafel, dat zy hem niet ontkomen kon. Valentine, gij hebt Mev. Hechling vergiftigd, zegde hy toen zonder eenige inleiding. Ontsteld sprong zy op. Neen, neen. Hoe kunt ge my van zulk «en ont zettende misdaad verdenken. Ge hebt bet zelf bekend. Ik ben niet de eenige die u verdenktde bediende, die hier kwam in de volle overtuiging van uwe onschuld, is weer vertrok ken met de overtuiging, dat ge schuldig zyt. Als uwe tante niet zoo eenvoudig kan hart Oh, ge bebt mijne houding verkeerd begrepen.,. Hij greep hare beide handen en zegde weer vriende lijk I Arm kind, geef u toch geene moeite. Ge kunt niemand misleiden, waarom wilt ge het mij dan doen 1 My, uw eenige vriend en redder T Beken het maar of neen, ik zal het u zeggen, ik lees in uw bart. Ge behoeft met uw eigen lippen geene bekentenis uit te spreken. Zy zweeg, en hy ging voortMevr. Recliling die ruwe, onbeschaafde vrouw, heeft u in het diepste uwer ziel gekrenkt. Zy heeft u op eene beleedigcnde wyze uit haren dienst ontslagen. Zy heeft zich zet tegen betgeen ge als uw levensgeluk beschouw de!, zij is bier gekomen om u op beleedigende wyze een schandelijke verdenking in het aangezicht te slingeren. Zoo is het, zoo is bet precies, zegde Valentine Zondag 11. 16 dezer had erin het lokaal der Comice Aalst- Noord eene be langrijke en tal rijke vergadering plaats, 't Bureel dier Comice had al de Comicen en Boerenbon den van Oost-Vlaanderen uitgenoodigd afgeveerdigden te sturen om te onderzoe ken of het besluit de margarinahandel regelend doeltreffend is, of het vermen gen van boter met margarina nu heden minder gebeurt dan vroeger. Meer dan 20 Comicen en Boerenbonden hadden den oproep beantwoord eu al de afgevaar digden waren het eens om te bekennen dat het ministerieel besluit van 30 Maart 1895 krachteloos is, dat het bedrog zich heeft uitgebreid en meer en meer schade de landbouwers veroorzaakt en het vertrouwen op onze botermerkten schokt. Algemeen oordeelt men dat, de ver plichtende vermenging dor margarina met phénolphtolémie, zoowel die buiten als binnen 't land gefabriceerd alleen het doeltreffend middel is. Afdoende proef nemingen werden gemaakt in tegenwoor digheid van meer dan 300 personen. Men vermengde boter met margarina, men had op voorhand bij de margariua phenolphto- lemie gevoegd (1 centigr. per kilogr. boter) en dan in do boter 5 margarina verwerkt. Met eenparigheid, benoemde de vergade ring eene commissie van 10 afgevaardig den gelast met het opmaken van een ver toogschrift, 't welk aan al de Comicen en Boerenbonden van Vlaanderen ter onder- teekening zal gezonden worden, deD mi nister De Bruyn verzoekende het besluit van 30 Maart 1895 te wijzigen en de ver menging der phénolphtaléine (1) met de margarina te bevelen. Duitschland komt denzelfden maatregel toe te passen en zeer waarschijnlijk zul len Frankrijk eu Holland dezelfde kwestie studeerendc,dergelijke maatregelen voor schrijven. De Commissie zal aan den achtbaren minister verhoor vragen, ten einde hem de wcnschen van al de landbouwers uit te drukken ze zal verder bij de heeren Volksvertegenwoordigers aandringen op dat zij de vertoogschriften aan de Kamer gezonaenzouden ondersteunen. De heer Maenhout, Volksvertegenwoor diger, die aan de vergadering tegenwoor dig was, als voorzitter van den Laudbou- wersbond van 't Arrondissement Gent, werd verzocht bij de leden van den land- bouwgroep ter Kamer aan te dringen opdat zij de rechtmatigeu cischen der landbouwers zouden ondersteunen. De achtbaren Volksvertegenwoordeger be loofde aan de vergadering gansch zijnen steun en dien zijner vrienden, de leden welke het wotsvoorstel tot regeling van den verkoop van margarina onderteeken den, ter Kamer ingediend op 5 Februari 1895, namelijk, de heeren B0Q de Broque- ville, Diericx, Schollaert, Helleputte, Woeste en Maenhout. Alvorens te scheiden besloot de verga dering van onverpoosd te strijden om van de regeering de toepassing te verkrijgen van het eenige krachtige en doeltreffend middel, 't welk het bedrog kan beletten, te weten, 't vermengen aer boter met margarina, een bedrog dat onze land bouw tenonderbrengt en dat kost wat kost moet uitgeroeid worden. (1) Phénolphtaléine is eene zelfstan digheid, schadeloos voor de gezondheid die getrokken wordt uit gasteer, beter gekend onder den naam van Niet alleen Het Volk van Gent werpt de valsche demokraten met klank over boord maar ook Le Patriote van Brussel, een dagblad dat hun altijd gunstig is ge weest en verdedigde, laakt nu op zijne beurt hunne scheurmakerij. Een opruiing doet zich in 't arrondis- b sement Gent voor, zegt Le Patriote. b Met welk doel Men bevestigt ons dat de opruiers de „'zelfden zijn die onlangs eeno beweging poogden te verwekken tegen M. Carbon in het Arrondissement Oostende. Het zijn vreemdelingen in't Arrondissement b Gent, gelijk zij het waren in 't Arron- dissement Oostende. Wij kennen ze b 't zijn christenen, achtbare lieden, zij hebben eene democratische overtuiging en zijn voorstaanders der encykliek Rerum Novarum. (Op hunne manier.) Ehioelwij gelooven dat in de voor- waarden dat zij handelen de rede hun- b ne werking volstrekt veroordeelt. n En waarom veroordeelt de rede vol strekt hunne handelwijze 1® Omdat, schrijft - Le Patriote, - het vreemdelingen zijn in het Arrondissement Gent 2® Omdat liet Arrondissement Gent talrijke catholieke instellingen telt en men cr recht laat wedervaren aan de eischen der werklieden en landbouwers. En wat gebeurde er in 't Arrondisse ment Aelst Waren MM. Van Bunnen en Planc- quaert dan geene vreemdelingen in 't Ar rondissement Aalst Is er nu een Arrondissement waar de catholieke instellingen meer bloeien,eene Stad, gelijk Aalst, waar men meer recht laat. wedervaren aan de rechtmatige eischen der werklieden en landbouwers Het reglement b. v. betrekkelijk de gemeenteverkiezingen der Katholieke Vereeniging onzer Stad is het demokra- tische dat men opstellen kan. De antiso- cialistcn te Geut vinden het zelfs te zeer demokratisch omdat het bepaalt dat de landbouwers door landbouwers, de werk lieden door werklieden, de burgers door burgers, de necringdoeners door neering- doeuers, enz. uitsluitelijk moeten verte genwoordigd worden in den Stedelijken En niettegenstaande hebben de valsche democraten hier de katholiekecandidaten met eene ongemeene hardnekkigheid bestreden tot groote vreugde der liberalen en socialisten. Heeft Le Patriote dan de valsche demokraten afgekeurd en gezegd dat de rede hunne handelwijze veroordeelt Geenszins, verre van daar, Le Pa triote b ondersteunde dan de valsche demokraten, maar wij voegen er bij, zonder twijfel omdat hij dan hun ware doel nog niet kende en het hem ook onbekeud was dat hunne strijd hiorto Aalst, zoomin rede van bestaan heeft als te Gent. Maar nu heden dat Le Patriote beter is ingelicht, werpt hij de valsche demokraten even als Het Vólk a met klank over boord. Waarlijk, wat zijn wij, katholieke Aalstenaars, schoon gewroken IWij hebben altijd beweerd en het bewezen dat de valsche demokraten eenvoudig scheur makers zijn, die niets anders zoeken dan troebel water te maken, in de hoop van er eer en profil'tuit op te visschen. 'tls aan een enkel van hun gelukt, en nog anderen zouden willen varen gelijk hij, in andere woorden, den grooten pot van 4000 ballekens veroveren!... Dat is verlei delijk want Voor de eer en voor de baat Zijn ze alleen demokraat I onwillekeurig getroffen door de juistheid, waarmee hy den toestand in woorden bracht. De stille wrok, die half onbewust reeds lang by u bestond tegen die vrouw is in een oogwenk reus achtig toegenomen en heeft u overmeesterd. De zachte duif werd een roofvogel, die zyn vyund het hart uit den boezem wenschte te rukken, liet scheen u een wellust, haar dood aan uwe voeten te zien. Houd op I Erbarmiog smeekte Valentine en verborg haar gelaat in de kussens van de sofa. Zonder daar acht op te slaan, ging bij voort Als de ongelukkige niet te drinken had gevraagd, zou u alleen die gedachte door het hoofd gegaan zyn, en daar zou het by zijn gebleven maar nu w erd die wensch eene daad. Valentine rilde. Ge zyt aan de verzoeking bezweken. Ge hebt bet vergif in het water gemengd zonder te bedenken, dat de gevolgen op uw hoofd zouden neerkomen, en dat men spoedig genoeg de persoon zou viuden, die het vergif heeft toegediend. Met het gelaat van bem afgewend, verpletterd, bad zy geluisterd haar boezem zwoegde hoorbaar. Bij zijne laatste woorden stond zy op, zag hem ver stoord aan en riep Dat is niet waar.... ik.... ik heb bet niet ge daan. Maar Valentine, waarom loochent ge nu iels, dat niet te loochenen is. Omdat bet zoo niet is 1 Kind, waarom die dwaze verstoktheid, nadat ge reeds zooveel hebt toegegeven. Maar... bet is niet noodig, ge behoeft mij niets te zeggen ik heb uwe bekentenis niet noodig. Kom. ga met my meê. Mijn rijtuig wacht nog voor de deur. Doe een mantel om, io een kwartiertje tijds kunnen wy aan de spoorweg statie zijn. Ik zal onze vlucht wel zoo goed weten ir tc richten, dat niemand ons kan inhalen of ons ont dekt. Kom, aarzel niet langer Hij wilde haar van de sofa oprichten, doch zy weerde hem af. Valentine, er is geen minuut te verliezen, elk oogenblik kunnen de beambten van de justicie bier zyn. Laat ze komen, antwoordde zy en ging weer zitten. Men zal u in de gevangenis zetten, eene vervol ging tegen u instellen. Ge zult als giflmengster ver oordeeld worden. Dat is beter dan te vluchten en my in uwe ban den te stellen, riep zy uit, van de sofa opspringende. Ook was hy van zyncn stoel opgesprongen, doch hy tuimelde terug, als bad hy eenen slag gekregen. Maar al te duidelyk stonden afkeer en verachting op baar gelaat te lezen. Ik wil myn leven en myne eer op bet spel zetten voor eene moordenares en dat is myn dank daarvoor siste by tusschen de tanden. Ge weet zeer goed dat ik geene moordenares ben. Ge wilt my slechts verlokken om u te gelooven. Maar ik ben daarop gewapeod. Myn vader heeft tegen u gewaarschuwd. Er kwam nu eene vrseseiyke verandering in zyn Te St-Gillifl zullen de gemeenteraads zittingen plezierig zijn. De benoeming van M. Vanderschrieck, doctrinair, als Burgemeester, komt in den Moniteur te verscbynen. De raad bestaat uit 7 doctrinairs, 7 katholieken, 12 radicalen en 3 socia listen. De laatste 15 leden hebben das do meerderheid. Woedend omdat hun vriend, M. Van Meeneu, niet tot burgemeester is herbe noemd, hebben de vier radicaal-socialis tische schepenen besloten den nieuwen burgemeester geen hulp te verleenen Zij zullen enkel naar de zittingen komen, maar al den last burgerlijke, stand, openbare werken, financiën,onder wijs, betwiste zaken, enz., voor rekening laten van den burgemeester. Die heeren vergeten echter dat de bur gemeester de hulp kan inroepen der raadsledenen als zij denken dat de depu tatie de jaarwedde zal goedkeuren van schepenen, die hun ambt weigeren to vervullen, dan zijn zij ook leelijk mis. Nu, met eenige weken kwaad humeur zal de zaak wel opgeklaard zijn. Deserteerders. Het verslag van M. Mouset betrekkelijk het smeekschrift van M. Julien, deserteerder van het Bel- ;isch leger, 't welk in naam der 2000 iclgischo deserteerders te Parys verblij vende, strafkwiitschelding vraagt naar aanleiding van t huwelijk van prinses Hendrika, komt ter Kamer aangeboden te worden. Dit merkweerdig verslag besluit tot de indiening bij de wetgeving van een wets voorstel tot straf kwijtschelding voor de deserteerders van het Belgisch leger. gelaat. Het toonde thans de wildste hartstochten. Wat heeft hy u gezegd T vroeg hy, dreigend op haar toetredende. Dat ik mij voor u moest in acht nemen en nooit een huwelyksaanzoek van u mocht aannemen. Zijn gelaat helderde op, hy glimlachte. De goede man kan maar niet vergeten, dat h|J officier en mijn vader handswerkman geweest is, vandaar sijnen afkeer. Maar dien afkeer zou liij wel overwonnen hebben, als hy geweten had, hoede zaken stonden. Valentine, nog eenmaal bid ik u, nog eenmaal bezweer ik u, volg my 1 Neen, antwoordde zij vastbealaten. Waar wilt gy op wachten t zy baalde de schouders op. Hoopt ge misschien, dat Koenraad Rechling u tal trouwen nu zyne moeder dood ia T vroeg hij weer. Wat gaat het u aan, wal ik hoop of vrees T Wat my dat aangaat 1 herhaalde hy. Veel, zeer veel I Laat het a gezegd zyn, Valentine, ik zie nooit van u af. Ik ben niet da man om my ieu le laten ontrukken waar ik myn lianen op gezet heb. dat heeft reeds menigeen tot zyne schade ondenondeu naar nieU heb Ik zoo'n vurige begeerte ais naar u, mijne aangebedene. Zie, hier lig ik aan uwe voeten, zet uw voet op mynen nek. Ge kunt vaa my maken wat ge wilt. Hy knielde voor haar néér, sloeg zyne armen om haar been, en verborg zyn booH in de plooien vau haar kleed. Wordt veertgezetj

De Denderbode | 1896 | | pagina 1