- Donderdag 27 Februari 1896. 5 centiemen per nummer. 508te Jaar. 5062. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ltnticlericale samenspanning. :WEE LEVENS. Hollen van Pilloway. Socialism in 't onderwijs Een en ander. Kieskronijk. DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van tedere week, onder agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, a in alle Postkantoren des Land. Guique Huuin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel» van dit blad. halst, den 26 Feb. 1896. In 't vooruitzicht der aanstaande ka jerkiezingen, beginnen onze tegenstre jrs reeds naar middelen uit te zien om me uieuwc neêrlaag te voorkomen. Een frbood tusscben al de anticlericale groe- m, schijnt velen best geschikt om het jwenschte doel te bereiken. :De radikalen vooral, de duchtige klop- ng gedachtig, die zij tijdens de laatste uneentekiezingen zijn opgeloopon, wil- n kost wat kost bondgenooteu vinden. Weet ge tot wien zij zich wenden Tot socialisten natuurlijk. Deze immers jn hun zeer nauw verwant, 't zijn hunne jreekelingen, dio nog in menig punt I jnne zienswijze doelen. Daarboven I hijnt de wind des voorspoeds in hunne alen te blazen, en dit is meer dan ge- )eg om de eerzuchtige leiders der radi- ile partij tot eene samenspanning met I roode kliek over te halen. 't Schijnt echter, dat ze in 't socialisti- he kamp zoo maar niet met opene ar en ontvangen worden. Te oordeelen lar den hoogbartigen toon, waarop de ode organen het ootmoedig verzoek der mhangers van Janson, Féron en Lorand ithalen, en gezien de veeleischende iorwaardeu, aie zij stollen, beoogen i roode democraten niet een verbond et de progressisten, maar hunne op- Drping, Lunne volkomen versmelting et hunne partij. Zal het zoover komen Wij weten het et, maar achten het best mogelijk. »ten wij wachten en toezi' -n. Intusschen is het reeds zeer vermake- k om te bestatigen, hoe die fiere radi- ilen thans zoo nederig de hulp af bcde- n van de socialisten, wier leerstelsels i vroeger in menig opzicht bestreden, anneer Anseclo op zeker banket uit- ep Gij zult de roode vlag volgen of j zult niets zijn I verklaarde Féron otsch zich nimmer bij de roode partij te illen aansluiten. We weten thans wat die verklaring kard is Zal het zoo ook niet gaan met I andere liberale groepen, met de doc- inairen en gematigden 't Is meer dan larschijnlijk. Immers, zij zijn reeds door eenen achtigen band met de socialisten ver- nigd hunnen gezamenlijken haat te- in den Godsdienst, 't Is waar, hunne ge- ichtheid aan het koningdom, hun eer- ed voor den eigendom vormen, nog im- er eene klove tusschen hen eu de ode partij. Doch dit zijn hinderpalen, e wel de rijken en ontwikkelden voor eerdere toenadering behoeden, maar e onmachtig zijn om de arme eu zwoe- «o» 30® VERVOLG. Heel moeilijk te begrijpen is het toch niet. Ziehier Mak lwan Karoskine heeft veel geleden daar id»,... Dat spreekt van zelf. Voor zijn plezier werd hij Diet near toe gestuurd. En zy'n vroeger zoo foriche gezondheid ging er verloren.... Wilt gij mij nu ook nog vertellen, dat hij ziek 1 riep de doktor uit, de handen ten hemel slaande, «hl hij u nog geen ellende genoeg ten huwelijk Stel u zelve toch niet onbarmhartiger voor dan Jijt. doktor, sprak zij op vriendelijken toon. Ik let immers te goed, hoe medelijdend gij tegenover ie kranken kunt zijn. Welnu, ja, hjj is, vrees ik, er ongesteld, maar dat is mij slechts een reden te 'er geweest, om mijn lot aan het zijne te verbinden. 1 heeft onafgebroken en liefderijke zorgen noodig, iar behalve dat moet ik ook een klimaat vinden, l geschikt voor hem is en daarin moet g(j mij 'pen. Mij zeiven medeplichtig maken aan uw onzin 7 elnu, ja dan, omdat gij het zijt. Wat heeft die be- Ogwekkcnde patiënt. Rlmmatiek, aan de koude daar- nds te dauken Spot niet, mijnheer, zegde Alma met droef- eslige stem, de zaak is waarlijk ernstig. Ik vrees, d Iwsn tering heeft. gende massa der werklieden te beletten immer meer en meer naar het socialism over te hellen. De ondervinding bewijst het dagelijks klaarder eene oprecht godsdienstige overtuiging alleen kan den werkman uit de klauwen van het roode monster red den. Een goddelooze, die met armoede en beproeving te kampen heeft, wiens pijnlijk zwoegen hem nauwelijks voor ge brek vrijwaart, terwijl anderen zonder eenige iuspanuing alle weelde genieten kunnen, eindigt noodlottigerwijs met een afgunstige, een socialist te worden. Daaraan is het toe te schrijven, dat het liberalism in onze groote steden schier geone aanhangers meer telt onder de werkersbevolking bijna allen zijn tot de roode partij overgegaan En wat is daarvan het gevolg Dat de leiders, om den invloed, de waardigheid, de eereposten niet te verliezen, welke zij bekleeden, het voorbeeld hunner mindere partijgenoten volgen en de leerstelsels der socialisten tot de hunne maken. Zoo is het met Furnemont, Grimard, Picard, Janson, Féron, Lorand gegaan, zoo zal het wellicht ook met menige an dere liberale kopstukken gaan. De spreuk Ik ben hun aanvoerder, dus is het mijn plicht hen te volgen vindt dagelijks meer eu meer hare toe passing. Gazet van Lier. Mundus vult decipi. De boeren wille n geholpen worden Och arm wat zijn er buitenmenschen bedrogen met die valsche vetten Langs Schoonaarde, Audegem, Berlaere, veel menschen heb ben te goeder trouw gekocht, aan 20 tot 22 Franken. Geteekend, op veel schoon geklap en Franschen blaai: 't is een Brus- selsch huis u onder waarborg van de Staatslaboratoriums die aldus de menschen bij den neus leidt. De factuur is zelfkantmaar als men uitrekent, komt men op eene waarde van 7 frank breed gerekend. Ge moet niet denken dat die mannen katten in zakken verkoopon, neen want 't staat er letterlijk op gedrukt, op hun faktuurken 3 tot 4 stikstof, van soorten, en 8 a 10 fosfoorzuur ook van soorten zonder hunnen mikmak die de wet niet erkent slangenbalsem en mirakelkruid dit allen voor de bagatel van 20 a 22 franken, volgens dat ge dom of zeer dom zijt, in zake van scheikundige vetten. Lieve vrienden van den buiten, weest wijs en leert die artikels kennen vraagt raad aan bekwame menschen en luistert naar laudbouwlessen wat zoudt ge zeg gen indien men u een beurzeken van grof lijnwaad te koop stelde met drij stukken van 'nen frank en 8 halve frank- stukjes in, te koop voor 22 franken en het beurzeken gratis op den hoop toe Iemand die kan cijferen zal hem niet laten bedriegen 1 Hewel leert ook reke nen en cijferen, vooraleer gij chimiek koopt, of ten minste vraagt raad. LANDBOUWBELANGEN. Donderdag 27st8° Februari, ten uren 's avonds Les van Groontenteelt, ten Landhuize Over de verschillige koolsoorten In deze les is er veel te leeren De verbeterde doenwijze om goede koolplanten te winnen de verbe terde manier van planten, ia voren of Menschen, hebt ge al eens eene van die poppen of nesten nagezien die op hagon en fruitboomen hangen 't is nu de moment om ze af te snijden en te verbranden. Er zitten met honderden kleine goudgele rupskens in, die reeds iu 't leven zijn eu laters veel schade zullen doen. Dus opgepast 't Is zelfde met die riDgskens rondom de jonge takjes der fruitboomen 't zijn eitjes der grauwe rups elk riogsken kan van 200 tot 500 rupsen voortbren zij komen uit het ei als d' eerste bladeren verschijnen In de groeno Lente. Tering Hm Dal zit toch niet in zijn familie maar het is waar, zij springen in de mijnen raar met 'olkje om. Laat eens hooren welke verschijnse len dat doen gcloovcn vreemden in het vak bedrie gen zich zoo licht. Alma haastte zich hem een trouw verslag ta geven van hetgeen zy door Nesdorff vernomen en ook zelve opgemerkt had. De oude geneesheer luisterde met afgewend gelaat toe, nu en dan een korte vraag tot haar richtende, die zjj op heldere wijze beantwoordde. In het eind baalde hij de schouders op. Gij kunt naar Nizza gaan, naar Hyères of naar Bournemouth, al naar gij verlangt, zegde hij, wat er alleen ep aankomt, is een zachte luchtstreek op te zoeken. En... verder T vroeg zjj haperend. Verder zooveel melk en eieren, als hjj slechts op een dag gebruiken kan, Dat is alles. Maar welke geneesmiddelen raadt gij aan 1 Er zijn er geen, klonk het kortaf, zonder dat hij den moed vond baar aan te zien. Geen geneesmiddels, in het geheel geen morde zij v«l ontzetting, als ging daarmcê haar laatste hoop ten gronde. Mijn hemel, neen gaf hij ruw ten antwoord, want zijn eigene uitspraak deed hem pijn voor haar. Ik zou u gemakkelijk allerlei scboone fabels van troost en genezing op de mouw kunnen spelden, maar dat ware slechts een noodelooze wreedheid .te meer. Wij staan hier voor een geval dat geen twijfel overlaat. Prins Karoskine is aangetast door volkomen geka rakteriseerde longtering, accidenteel en niet te dan ken aan ovarplanting van geslacht op geslacht, wat De socialistische onderwijzers hadden te Brussel, onder elkander, een syndi- kaat van weerstand gesticht. Sedert lang wist men dat een groot getal officieele onderwijzers in de libe rale steden, zooals te Brussel, Gent, Ant werpen, Luik enz., gekende socialisten waren. Daar zij echter niet meer aarzelden om openbare propaganda te maken heeft de heer Lepage, schepeue van ouderwijs te Brussel, aau die roode schoolmeesters herinnerd dat zij een minder gekleurde onzijdigheid moesten in acht nemen. Maandag, in den gemeenteraad, heb ben de socialistische raadsleden hevig verzet aangeteekend tegen den omzend brief waarin de heer Lepage de roode ou derwijzers tot de orde heeft geroepen. Volgens die mannon moet het aan de socialistische onderwijzers vrijstaan open lijk propaganda te maken en huune dwa lingen aan de leerlingen in te printen. Daarin volgden zij slechts de liberalen na, die de zoogezegde onzijdigheid van het onderwijs hebben uitgevonden om oorlog te voeren tegen het katholiek ge loof. Deze onzijdigheid draagt thans hare vruchten. Juist iu de steden waar men aan haar alles heeft opgeofferd brengt zij het socialism voort. Ook, zoolang de ouderwijzers niets an ders deden dan den Godsdienst aanran den en ondermijnen was alles om te best bij do hoeren liberale bestuurders en werden die voordelvers der liberale be schaving n aangemoedigd. Maar nu dat zij, de logiek tot het uiter ste drijvende, zich ook vijanden van den eigendom en van hel kapitaal toonen, nu wil men, als het misschien te laat is hen tegenwerken. 't Is dat de liberale gemeentebesturen geenen Godsdienst te verdedigen hadden; maar een geldkoffer, dat hebben zij wel en als men daar aanraakt, ziet gij, dan worden zij teergevoelig. Nog eens, als het maar niet te laat is I Vermindering der zwaluwen. In een artikeltje in het tijdschrift Ueber Land und Meer vestigde F. A. Bacciocco de aandacht op de vermindering van het aantal zwaluwen in Midden-Europa. In de nabijheid van Woenen is een punt, waaruit meu de aankomst en het vertrek der zwaluwen kan waarnemen het i3 de hoog gelegen Gloricttc in den Schönbrunner Garten. Op het breede platform en de galerij der Gloriette ver zamelen de vogels, uitsluitend huiszwa luwen, zich in het najaar in zwermen van honderden, om de reis naar het Zui den te aan veerden. In het voorjaar strij ken de uit het Zuiden terugkeerende zwaluwen dag aan dag in groote en kleine zwermen bij voorkeur op dezelfde plaats neer. Het vorige jaar keerden de reizig sters zeer laat en aanzienlijk gedund terug. Gedurende den zomer waren er slechts zeer weinig zwaluwen in de stad en aan de oevers van den Donau, waar het van muggen en andere gevleugelde iusecten wemelt, te vinden. Zonder twijfel heeft vooral de vlucht zwaluwen die van de Adriatische zeekusten over Stiermarken naar Neder-Oostenrijk trekt, in 1895 oen sterkte vermindering ondergaan, waar schijnlijk echter reeds in de laatste jaren. Dit is misschien toe te schrijven aan het feit, dat de laatste winters in Italië tot aan Sicilië en in Noord-Afrika metiubegrip van Egypte, bijzonder streng waren. De telegraaf bracht het bericht van hevige sneeuwbuien in Algiers en zelfs in de oasen, meer in het binnenland "relegen, vielen groote sneeuwmassa's. Jat door de ongunstige weergesteldheid groote menigten zwaluwen omgekomen zijn, kan als hoogst waarschijnlijk wor den aangenomen. De huiszwaluw wordt bijna overal beschermd en iedereen schept behagen in deze gezellige diertjes, die vol ver trouwen hunne nesten zelfs in de wouin- der monschen bouwen. De zwaluw zich dus in het ruwe Noorden onge- meestal gevaarlijker is, maar de door u opgenoemde verschijnselen bewijzen mij, dat het kwaad reeds te ver gevorderd is, om hetzelve nog te kunnen sluiten. Wij kunnen zijn leven rekken, van herstellen is geen sprake meer. Alma antwoordde niettot dusverre had zjj nog altijd hoop gekoesterd doktor Nadcski had dikwijls wonderen verricht waarom zou hy ook haar geluk niet kunnen redden Maar zijne taal liet baar geene hoop meer over. In bet eind hief zy het hoofd op en vroeg op ge- smoorden toon Hoe lang geeft gij hem nog te leven 7 Dat is moeielyk tc bepalen zoolang ik hem nog niet onderzocht heb. Maar in den blindo getast, durf ik wel veronderstellen, dat, zoo gij er in slaagt, en dat zult gij doen, hem dagelijks de noodige eieren en melk te doen gebruiken, gij hem nog tot hel volgen de najaar, in het leven zult houden. Eenjaar dus, mompelde Alma en, lerwyl er een bittere trek om hare lippen speelde, hernam zy En dat is dan alles, wat de wetenschap be reikte sedert al de eeuwen, dat zij tracht zich te vol maken I Wij staan hier niet voor een dier geheim zinnige ziekten, waarnaar de grootste geleerden te vergeefs blijven iadenneen, hier is eene kwaal, die jaarlijks duizenden slachtoffers maakt, waarvan men vooraf elk verschijnsel weet aan te geven, ieder tijdperk weer te bepalen, en niettemin verklaart men zonder blozen, dat er geen kruid voor gewassen is. Is dit geen onuitwisebbare schande voor al wie de ge neeskunde als eerst opneemt Dat kwakzalvers er zich by neerleggen, wij verwachten niet beter van hen, maar geleerden, maar mannen van studie, van geweten Wat behoeven zij naar grootsche ontdek kingen tc zoeken, als zy de eenvoudigste ziekte, het menschdom teistert, niet eens weten te over winnen Wel verre van zich door hare woorden gekrenkt te gevoelen, zegde doktor Nadeski. Gij hebt volkomen gelijk. Het ware meer dan gewenscht, dat een man van ontwikkeling zijn gan- sche leven zou wyden aan geen andere studie maar wie onzer zal dat doen T Wij w orden niet door een, maar door honderd verschillende kwalen bezig gehou den. Elk hunner beaft aanspraak op gelijk onder zoek. Daarbij, voor iederen zieke zou eindelijk een verschillende doktor noodig zyn, want zyn gestel, zijn inborst, zyn levensomstandigheden wijken van al de overige gevallen af en toch zijn zy van niet minder gewicht bij het groote vraagstuk, hoe men hem zal behouden. Zyt gij ryk genoeg om het te bekostigen en gelukkig genoeg, iemand te vinden, die prins Karoskine genoegzaam verknocht is om zijn leven aau niets anders te wijden dan aan hel zoeken naar zyn genezing alleen, welnu, dan zeg ik niets meer. Is dal echter bet geval niet, dan... en waar zoudt gij een dergelijk persoon vinden Gelooft gij werkelijk, dat cr dan kans op redding zou bestaan Op aanzienlijke verlenging van zyn leven zeer zeker. Welnu riep Alma zegevierend uit, dan wan hoop ik niet meer, want die persoon is gevonden. Gjj meent dat toch niet, is bet wel vroeg de grijsaard, baar ongelooQyk aanziende. Als gij waar- stoord vermeerderen. Dat is echter helaas in de zuidelijke gewesten niet het geval. Op hare tochten uaar en van het Zuiden wordt zij op de eilanden, aan de kusten, in steden en dorpen aan de Middelland- sche Zee onbermhartig vervolgd door jagers en vogelvaugers. De talrijke Engelsche, Duitsche en Zweedsche vogelvrienden in het Zuiden, vooral de Zweed Ohlsen, hebben vastge steld, dat de zwaluw in Italië en aan de zuidzijde der Alpen evonmin gespaard wordt als de leeuwerik en de kwakkel. Deze vogels worden daar bij menigten gevangen en geëten, men geeft zelfs aan de zwaluw de voorkeur, daar zij voor eene gezochte lekkernij doorgaat. Glazen eeuw. Van de eeuw die al stillekens t'eiuden loopt, zei men dik- ijls dat het eene ijzeren eeuw is. En de eeuw die ginder den kop uit steekt, langs de wegen van den tijd, zou het de glazen eeuw zijn Wie weet somwijlen I Trouwens, veel dingen komen nu in glas, die van te vo ren in ijzer gemaakt werden. Alzoo spreekt men van glazen dood kisten, van glazen trappen, met leu ningen en al, van glazen biljarden, van glazen stcenen om te bouwen, waar men algelijk niet door zou zien, van glazen hoeden, van glazen tafels, van glazen schoenen, van glazen ry- tuigen, en wie weet wat nog al in glas. Dus eene breekbare eeuw te wege, ten ware men het glas taai wist te maken. De kieswetgeving. Ik meen u te kunnen voorzeggen, dat de zittijd zal voorbijgaan, zonder dat er groote veran deringen zullen toegebracht worden aan de kieswetgeving. Men heeft besproken van de verdeeling der groote arrondissementen. M. Schol- laert is gunstig aan dit stelsel, dat maar weinig of zelfs in 't geheel niet bevalt aan de andere ministers. Zoodra men het voorstelt, zullen al de aanhangers van de evenredige vertegen woordiging, met M. Beernaert aan het hoofd, opstaan om het te bestrijden. Wegens dit verschil van meening, zal men niets doen, en dat zal, volgens mij, het wijsste zijn. Wat kwaad steekt er in de voortzetting der proefneming van het tegenwoordig stelsel, dat, in zijne eerste toepassing, niet al te slecht voor ons is uitgellen Corr. Handelsblad De bestendige deputatie van West- Vlaandcren, heeft de gemeentekiezing van Oostende verbroken. Ijjk zulk een man van grondige kennis ontdekt hadt zoudt gij immers niet tot my zyn gekomen T De leerling mag toch den leermeester, wel raadplegen Gy begrypt my niet, mijn oude, trouwe vriend, en toch is het zoo eenvoudig. Dat, wat geen doktor ter wereld kan vermogen, ik wil het beproe ven. Ik zal my van nu af aan toeleggen op de studie der tuberculose en de middelen, om haar te overwin- neo. Gy glimlachtoik weet wel, hoe onwetend ik ben maar ik zal leeren, zoowel uit de boeken als in de hospitalen en zoo ik in het eind mag slagen, zult gij zelfs misschien toegeven, dat, al was mjji verstand ook niet heel gezond, mijn hart wyrer was dan mijn hoofd, en uw lof zal naast Iwan's herstel myn zoetste belooning wezen. God zegene u, mijn kind stotterde de oude man. Uw geest is krank, dat lijdt geen twyfel want het is niet wjjs, zich aldus aau een enkel leven vast te klemmen vroeg of laat wordt men voor die afgo derij gestraft door den ondank van dat uitverkoren wezen zelfmaar dergelijke onzin beschaamt alle wyshcid en stemt een oud man als ik gelukkiger dan al wal by in lang vernam of aanschouwde, Ga naar Nizza ik zal u een brief medegevea voor een mijner vrienden aldaar, een man, wicn alle wetenschap hei lig is en die u alle boeken, alle middelen zal verschaf fen, om tot uw doel te geraken. Nog heden avond zult gij dat schrijven ontvaDgen, maar tot loon daarvoor moet gij mij beloven, mij, ook van verre, trouw op de hoogte van den toestand eu den verkregen uitslag te Wordt t—rtQw)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1