Zondag 15 Maart 1896. 5 centiemen" per nummer. 50ste Jaar. 5067. DE CRISIS. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nieuwe Democraten Antisocialisten. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdagen Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 141 Maart 1896. Waar men ook zijne schreden richt, overal hoort men klagen en soms bitter lijk over de heerschende crisis die land bouw en nijverheid heeft aaugegrepen. 't Is dan nog vooral de landbouwnijver heid die het ergst is getroffen. De landbouwproducten worden niet meer genoeg betaald om den landbouwer met zekerheid de redematige winst van zijnen lastigen arbeid te verzekeren. Nu, het eerste en ook noodlottigste gevolg van dien toestand is het altijd ver minderende getal der landbouwwerk- lieden de landbouwnijverheid levert immers heden geene genoegzame voor deden meer op om er knechten of meiden op na te houden. Wij zeggen het eerste en noodlottigste gevolg.. Eu inderdaad, wat doen de men- schen die op den buiten in werkloosheid verkeeren Op tien huisgezinnen begeven er zich ten minste vijf naar de naburige steden, om er in de fabrieken den kost trachten te verdienen. En daar er heden ook eene crisis in de nijverheid heerscht, komen die buiten lieden het getal werkeloozen der steden vergrooten. Nauwelijks zijn die lieden in die steden eene maand aangeland of ze zijn verplicht zich tot de openbare of private weldadigheid te wenden. Men vrage het aan de leden der Arm besturen in de steden en zij zullen u bevestigen dat wij hier waarheid schrij ven. De wet op de openbare liefdadigheid, welke bepaalt dat de hulp moet verleend worden door het Armbestuur der plaats waar zij noodzakelijk is geworden, moe digt om zoo te zeggen, de verhuizing der buitenlieden naar de steden aan. WAT IS DE OORZAAK der heerschende crisis De huishoudkundigen schrijven ze toe aan de bovenmatige daling in waarde van het zilver. Een vijffrankstuk heeft heden nog slechts eene eigenlijke waarde van drij franks. De waarde van het zilver zal nog lager dalen. Sedert lang brengen de zilvermijnen te veel voort en beloven nog meer te zullen voortbrengen. De zilvermorkt is overzet en hieruit gedurige daling der waarde. Reeds meer dau eens is het bewezen geworden dat de ciisis ten grooteren deele toe te schrijven is aan het feit dat in België, Frankrijk, Duitschland, Enge land enz. honderd franks in zilverengeld de zelfde waarde heeft als honderd franks in goudeDgeld. Nu dat is 't geval niet iu Amerika het gemunt zilver heeft daar juist «ie waarde van zilver in staven. Honderd franks in goudengeld heeft in EENE VR-EESELIJKE 13d0 TBBVOLO. Wilde zij u bewegen om weir bij haar uwe be- trekkiug van gezelschapsjuffer te aauveerden. Weer schudde zij het hoofd. Mejufvrouw sprak de rechter op strengercn toon, op haar sterfbed heelt mevrouw Recbling van een peerlen halssooer gesproken. Nu had bjj bet meisje plotseling eene vreeseljjke verandering plaats, bare zenuwen kwamen in span ning, hare oogen kregen weêr glans, De rechter meende in haar een geheel ander persoon te zien eo deze scheen hem niet verheven boven de verden king ccnen menscb door vergif uit den weg te ruimen. Zij beeft dus van het halssnoer niet gesproken, riep zij uit. Zjj heeft de lage beschuldiging herhaald, ofschoon zij wist, dat bet eene schandelijke lengen is. O, die vrouw was veel slechter, dan ik dacht het was geen kwaad dat ikDie laatste woorden sprak ze zacht, en ze voleindigde den zin niet, maar bet oor van den rechter had ze toch vernomen. Hij oordeelde het echter niet verstandig hier op in te gaan, uiaar dacht haar verder in de engte te kun nen drijven door de vraag beschuldigde mevrouw Recbling u, dal gij dat halssnoer ontvreemd zoudt hebben Hij bad het meisje juist beoordeeld. Valentine bad Amerika eene waarde van twee honderd franks in silver. En ziedaar, volgens de huishoudkun digen, de oorzaak van de heerschende crisis. Ook moeten wij er bij voegen dat de waarde van het zilver moet verminderd zijn door het weinig gebruik dat er heden daags nog van gemaakt wordt. De beta- lingeu gebeuren nu, dank zij de menig vuldige en goedkoope middelen van ver keer cn verzending, nog weinig in gelde 't is bijna altijd bij bankbrieven, crediet- brieven, checks, enz. enz., dat de beta lingen gedaan worden. Indien men de Nationale Bank bevool van de helft barer bankbrieven in te trekken, of liever, hare uitgifte op de helft te vermindereu, er zouden zoovele miljoenen zilveren munt in bare kelders niet te bewaren liggen, want de noodwen digheden van den handel zouden baar verplichten van ze uitte geven. VOLGENS ONS, verkeeren in dwaling, zij die de verlaging der prijzen onzer granen gerust te gemoet zieu ja, zij die met een gerust oog be- statigeu dat Amerika altijd maar voort gaat met onze landbouwnijverheid tot verval te brengen, handelen slecht. Niet alleen bepaalt Amerika zich niet hier te lande granen in te voeren, bet bezorgt ons ook zijn spek, rundvleesch, hop, appelen en weldra alles wat de land bouwer kan voortbrengen, al wat de land bouwer heden nog helpt om het met moeite uit te houden. Het is iu Amerika zoomin mogelijk graan tegen 10 franks de 100 kilogr. voort te brengen dan in Europa. Wel is waar betaalt men in Amerika geene of zeer geringe belastingen, moet men den groud niet of weinig mesten en vallen er zeer kleine pachten te betalen, maar de landerijen moeten toch bewerkt, 't graan gezaaid, de oogst ingescbuurd en gedorschen worden. En al spaart men daar den banden- arbeid door de machienen, men moet er integendeel de arbeiders viermaal meer betalen dan bier. Men voege daarbij nog bet vervoer op honderden uren afstand naar de kusten, de scbeepsvracht tot bier, het laden en lossen en al wat er voor kooplieden en makelaars aan de maat en strijker blijft. DE OORZAAK der ongelooflijke prijsvermindering der waren zijn elders te zoeken. Die oorzaak volgens de huishoudkun digen is te vinden in de daling der waarde van het zilver. Waarmee betaalt men bet graan dat men in Amerika koopt In zilverengeld Neen, in goudengeld.. Waarom Omdat men met tien frs. in goudengeld zooveel betaaltals met twin tig franks in zilverengeld. Men koopt in Amerika graan tegen 20 franks iu zilver, ebwel, men betaalt dan 10 franks in gou d en men beeft voldaan. En dat graan ginder in Amerika met 10 franks in goudengeld betaald, wordt van haren vader een fijn eergevoel geërfd, dat door bare opvoeding en door de krenkingen, die dit gevoel in hare afhankelijke betrekking had ondervonden, uitermate prikkelbaar wus geworden. Wéér stond haar nu het toonecl van dien morgend met al zijne afschuwelijkheid voor den geest, weer voelde zij den toom in haar gemoed opvlammen. Nog vervuld van de gedachte, dat zij zich moest verweren tegen den smaad, die de overledene haar eeuigermatc nog uit het graf bad aangedaan, verhaalde zy met groote levendigheid alles, wat tusschen baar cn mevrouw Rechling was voorgevallen. En wat zij niet vertelde, meende de rechter zelf te kunnen aanvullen. De vrouw, die bet meisje zoo even doodelijk bcleedigd had, vroeg van haar een verfrisschenden drank en verblind door toorn, drop pelde zij in den drank een weinig van 't vergif, dat dc dames soms als schoonheidsmiddel aanwenden. Kostte bet u geen strijd uwe vijandin eene ver- frissching te geven vroeg hij. Ja, dat kostte bet mij, antwoordde Valentine, ik.... ik.... wenschte.... Wat wenschtet gij Zij antwoordde hierop niet. De levendigheid van daareven was vervlogen met dc woorden die op hare lippen gestorven waren. Zij keerde tot de werkelijk heid terug. Daar zal zij in de verboorzaal vcor den rechter, wiens hoofd in de schaduw bleef, lerwijl haar gelaat ten volle beschenen werd door bet licht van de gaslamp hoven de tafel. Toen verlangde uw gemoed naar wraak, niet waar Y vroeg Hdusler. Zij zweeg. hier in Europa verkocht tegen twintig franks in zilverengeld. Dus wat men in Amerika 10 franks be taald heeft, krijgt bier eene waarde van twintig franks men wint honderd ten honderd. Waarbij komt dit?... Omdat 10 franks goudengeld in Amerika en 20 franks zil verengeld hier ten lande dezelfde waarde hebben. Wie bemerkt er niet dat het gouden geld hier meer en meer uit den omloop verdwijnt om in Amerika aan te landen AAN WIE is dat stelsel uitterst voordeelig ja, wie trekt er profijt uit dit ongunstig verschil der muntwaarde De vreemdelingen, de Amerikanen die ons met buune overtollige voortbrengsels van allen aard overstroomen en ook de groote handelshuizen aan wier hoofd meestal kinderen van Judea ofte smausen staan, kerels die met de moedermelk de uitbuiting der christenen en van den minderen man hebben ingezogen. Overal verheft men de stem om eene wet te eiscbeu die den koers van 't ge munt goud en zilver rechtvaardiger zou regelen. Tot biertoe schijnt het dat meu er geen gehoor aau leenen wil... Nogthans de toestand wordt nijpend en dringende maatregelen zijn noodig om do kwaal uit te roeien. De fortuin van België, of liever, do rijkdom van België is een derde vermin derd, de Belgische landbouwnijverheid vervalt meer en meer en weldra zal ze fansch vervallen zijn... En wat dau 'au zullen wij in vollen ondergang ver keeren, want de landbouwnijverheid dood, alles dood I Indien de regeeringen der Europesche lauden doof blijven,'tis te zeggen, indien zij de koers van 't zilver in verhouding der waarde van 't goud niet willen bren gen, dan zullen ue bevolkingen moeteu samenspannen om aan de zilveren munt der lauden in de muntconveutie begre pen, slechts de waarde te erkennen van de zilveren munt van Peru en der Argen- tijnsche Republiek,'t is te zeggen, slechts de waarde van het metaal. Ziedaar het redmiddel en kon men het verwezenlijken weldra zou de crisis tot de verledene tijden behooren 1 De verkensziekte in Engeland. Volgens meèdeeling van the Board of Agriculture beeft de verkensziekte iu 1895 iu Groot-Britanië met hevigheid gewoed. In 1894 stierven 7231 verkens aan die ziekte (swine fever) en zijn er 56,296 afgemaakt, wegens ziekte of omdat zij in verdachten toestand geraakt waren. Ia 1895 stierven 10,817 verkens aan de ziekte en werden er 69,931 als ziek of besmet en 1850 als daarvan verdacht af gemaakt. De zwaluwen zijn reeds bier te lande teruggekeerd Zaterdag 11. werden er gezien te Nameu en Dijnsdag 11. te Brussel. Gevolg van den zacbten winter. Toen kwam de begeerte op, die vrouw dood aan uwe voeten te zien. Nog altijd rweeg zy ze bedekte haar gelaat met de handen en zonk kermend in haren stoel. De rechter liet haar geen tijd om zich te herstellen; onmiddelijk vroeg hij En op dien wensch volgde de daad toen meng- det gij het vergif in den cognac, niet waar Y Die woorden hadden tocb niet de uitwerking, die hij zich daarvan had voorgesteld, 't verschilde echter niet veel. Als ik op datoogenblik een wapen in de band had gehad, zou ik het tegen baar gebruikt heb ben, geloof ik, antwoordde zij. Dat zou ten minste eervoller en moediger ge weest zijn dan u op verraderlijke wjjze van vergif te bedienen, sprak de rechter op kouden loon. Ik had nog bet een noch het ander, antwoordde Valentine, die weer in dezelfde moedelooze stemming verviel, waarin zy by het begin van het verboor ver keerde. Dus, gij ontkent, dat gij Mevr. Recbling het vergif hebt toegediend vroeg dc rechter nu ronduit na al bet gesprokene was bij tot de overtuiging geko men, dat dit jooge, schoone meisjo in eene soort van waanzin de vrouw, die haar zoo bilter gekrenkt had, het vergif had toegediend doch hy had ook eene openharUge bekentenis verwacht. Gelooft ge dan, dal ik mevrouw Rechling vergif tigd heb Y luidde hare wedervraag. Mejuffrouw, zegde de rechter met nadruk, vol gens de wetteiyke bepalingen behoeft niemand zichzelf te beschuldigen. Het is zelfs de plicht van den rech ter de betrokkenen daarop te wijzigen daar staat Tribunal de Première Instance de Termonde. IV Audience publique du 6 février 1896. En cause Pierre Van Bever, loueur de voilures et cabaretier a Alost, demandeur, avoué Maitre Cooreman, Contre Pierre Daens, impri- raeur-éditeur a Alost, défendeur, avoué Maitre Schellekens. Ouï les parties en leurs moyens et conclusions Vu les pièces du procés Attendu que les articles publiés par le défendeur dans le journal Land van Aelst donl il est l'éditeftir, numéros du 10, 17 et 24 Noverübre 1895 commentjant le premier par les mots Omdat de meid et finissant par les mots het evenredig stelsel 0,10 le 2d par les mots Omdat Janne ten et finissant par les mots de Voorzitter 0,10 le 3* par les mots Omdat Cornelis et finis sant par les mots als de andere 0,10 sont injurieux et domma- geables pour le demandeur qu'une partie des lecteurs n'a pu se méprendre sur la personnalité visée que les circonstances de la cause ne justifient pas une ap plication de la contrainte par corps, qu'il y a lieu de statuer cornme il sera dit ci-après Par ces motifs, le Tribunal, Ouï Monsieur Van der Hofstadt, sub- slilut du Procureur, en son avis écartant comme non fondées lou- tes fins plus amples ou contraires, dit pour droit que les articles pu bliés dans les numéros visés ci- dessus du journal Land van Aelst sont injurieux et domma- geables pour le demandeur con- damme de ce chef le défendeur a payer au demandeur a titre de dommages-interêts, la somme de cent-cinquante francs A insérer le présent jugement dans son intégralité en caractères ordinaires, sous la rubrique Ré- paration judiciaire dans le plus prochain numéro de son journal Autorise le demandeur a publier le dit jugement dans trois jour- naux de son choix, aux frais du défendeur, sans que le coüt de cette publication puisse dépasser trois cents francs condamme le tegenover, dat eene bekentenis niet noodzakelijk is om eene veroordeeling te kunnen uitspreken. Dij voldoende bewyzen.... En gelooft gy die te hebben viel zij in. Al heb ik ze nog niet geheel, dan zal het onder zoek ze wel aan 't licht brengen voor het oogenblik is er reeds gegronde reden om u gevangen te houden. Ik bad niets anders verwacht, antwoordde zy onderworpen, hopende dat de rechter het verboor nu zou sluiten. Daarin vergiste zy zich echter. Nogmaals ging de jonge en daarom nog ieverige rechter de zaak in alle bijzonderheden met haar door en deed moeite haar te doen begrypeu, dat Mevr. Rechling hel vergif nergens anders kon ingekregen hebben dan by baar bezoek te Wilmersdorf. En daarom moet ik het haar gegeven hebben I sprak Valentine schouderophalend. Niet daarom alleen, maar ook om de omstan digheden, die er meè gepaard gaan, antwoordde de rechter. Gy geeft toe, dal die vrouw u doodelijk be- leedigd bad en dat gy den Jiepsten haat en wrok jegens haar koesterdet. Bovendien stond zy tusschen u en uwen beminde. Hare dood gaf hem de vrijbeid, om met u in het huwelijk treden. Met een kreet van ontsteltenis deinsde Valentine terug. Ook dat nog, riep zij uit en hare stem klonk daarbij zoo aangrijpend, zoo waar, dat de rechter diep ontroerde en in zyne overtuiging van hare schuld begon te wankelen. Met de oogen strak voor zich uit starende en als sprak zy tot zicbzelve, zegde zy Als ik aan hem gedacht bad, zou ik iu die vrouw défendeur aux intéréts judiciaires et aux dépens taxés a non compris le cofil de l'expédi- tion du présent jugement. N" 47. Regu pour greffe un franc. Termonde, le vingt-deux février 1896. Le receveur, (Signature) Illisible. Le Bien public, hot orgaan des Bis- doms, kondigt in zijn nummer van dijns dag 11. een schrijven af't welk ons bewijst dat men nu eindelijk te Gent onze Aalster- sche valsche demokraton van nabij heeft leeren kennen. Wij laten de vertaling van dit schrijven volgen De nieuwe demokraten van Aalst heb ben, sedert eenigen tijd, de gewoonte aangenomen van, bij alle gelegenheid, de Gentsche antisocialisten te kort te doen. 't Is in naam der belangen van de werk lieden dat die aanrandingen gebeuren. Nu, de Gentsche antisocialistische groep is geboren in don schoot zeiven der wer kende klas. Buiten M. Verhaegen, al de zen welke dien groep bestieren zijn hand werkers. Zouden de stichters der nieuwe demokratie door den Bisschop veroordeeld er zooveel kunnen over zeggen Verre van ons te beworen dat het nood zakelijk zij de schaaf, de zaag of het bijl te hebben gehanteerd om met bevoegd heid de vraagstukken te bespreken die den werkersstand aanbelangen. Maar van den anderen kant zijn wij van gevoelen dat het aan die liefhebbers aer sociale hervor ming niet past aan de katholieke werk lieden hunne gematigheid, hun geduld en hunne gelatenheid te verwijten, 't Is tot dit, nogthans, dat de schimpwoorden en afkeuringen der nieuwe demokraten leiden. Gister nog, Het Land van Aelst, op den bedel naar bewijsreden tegen de anti socialisten, vroeg op ondeugend spottende wijze, of het waar is «.fat Vooruitin deze laatste tijden, 6000 nieuwe leden had aangewonnen. Is het waar, voegde het er bij, dut de b antisocialisten bijna niets vermogen te gen den stroom van het socialismus Te Aalst, bestaat er eene christene volkspartij in de volkswijken en zij ver- b drijft het socialismus. b (De waarheid is dat men hier te Aalst de christene de mokraten de eenen na de anderen naar het liberalismus of 't socialismus ziet overgaan In andere woorden, indien het Gent sche volk naar 't socialismus overloopt, 't is de schuld, volgens Het Land van Aelst, der antisocialisten Dat is van wege het Aalstersche blad eene lasterende zinspeling. En vooreerst, de cijfers getrokken uit zijne moeder gezien hebben dat ik dit vergat dat ik dit vergeten kon, ziedaar myne fout Zij bedekte bel gelaat met de handen eene kramp achtige rilling voer haar door de leden. Het was tc veel, te veel voor een arm, zwak menschenhart. Dat was toch weer eene bekentenis de rechter wilde baar de verwachte bekentenis gemakkelijk ma ken. Ge waart byna ontoerekenbaar door nwe ver- onlwcerdiging over den smaad, dien Mev. Recbling n had aangedaan en daarbij kwam de smart over den dood van uwen vader. Een bittere glimlach kwam op haar gelaat. Toen myn vader de kamer binnentrad had Me vrouw Reehling dat vermeende vergif reeds gedronken. Hy hoorde de verontschuldiging, die zy meende my te moeten aanbieden en deze was reeds voldoende om zijn levensdraad af te snijden. To«r zij hem op den vloer zag liggen en besefte wat zy gedaan bad, vluchtte zy heen. Zij is niet bij ons veuaoori. Inte gendeel, zy beert bij ons gemoord. Eenige minuten heersebte esct diepe stilte .ia;.,..! vertrek de rechter kon den rechidP loon TOor het verhoor niet zoo dadeiyk treer vinden mdelyk zegde by Nog slechts eene vraag' voor heden. By de ont steltenis en de smart over den plotreliugen dood van uwen geliefden vader, vondt gij U-cb gelegenheid om het glas, dat mevrouw Rechling gebruikt had, af te spoelen en in de kas te zeiten. En de fiescb met cognac zettet gy ook weg. Waarom deed gij dat Y Valentine legde de band aan het voorhoofd. Waarom Y herbaalde zij. Kan men dan reken schap geven van de reden, wsarem men soms da on- het officicsle tijdschrift van het werk, be trekkelijk de syndikale beweging, bewij zen dat de schatting der nieuw aunge- worven socialisten onbetwistbaar over dreven is. Wij erkennen nogthans dat de socia listen, sedert een of twee jaren, merkelijk zijn vooruitgegaan. De oorzaken van de zen vooruitgang zijn niet verrw te zoeken. Bepalen wij ons de ongodsdienstige op voeding aan te wyzen, die de twee derden zooniet de drij vierden onzer arbeiders heeft bedorven het algemeen stemrecht 't welk de onverschilligen heeft doen partij kiezen en dat zoo vele werklieden naar 't socialismus heeft geleid die door het offiicieel onderwijs tot deze noodlot tige evolutie waren^ereid eindelijk de werkstakingen en het lock out die onder de werkende klas wrok en misverstand ouderhouden. Het princiep der verbroedering van do standen als eene vlag heeschende, zijn de anti-socialisten tegen de gevoelens der massa ingegaan. Zij hebben zich geene illusie gemaakt overeen oogenblikkelij ken uitslag van hunnen veldtocht. Zij wisten dat,den vrede aanprekende, zij zich bloot stelden aan eenon veel langzameren voor uitgang dan dien hunner tegenstrevers. Maar zjj hebben niet geloofd dat het hun toegelaten was tot de ontwikkeling van hunnen invloed te werken door aan hitsingen die de rechtveerdigheid ver oordeelt. Het Land van Aelst beeldt zich in dat de demokraten naar Aelstersche mode, eenen meer merkbarcu goeden uitslag zoudeu verkregen hebben. Het vergeet te melden door welke middelen. Wij betwisten niet dat deze demokra ten indien zij te Gent in den loop der laatste werkstakingen hadden gewoed, toejuichingen zouden verworven heb ben dank zij huane bijzondere wijze van propaganda. Wij zijn zelfs overtuigd dat hunne propaganda zou aangevangen zijn met geweldige aanvallen tegen al wie hunne denkwijze niet deelt. Maar zij zou den ten slotte er slechts toegeraakt zijn de catholieke partij te ver scheuren. Het Land van Aelst paait zich met hersenschimmen als het gelooft dathunno pogingen aan 't socialismus de massas zoudeu ontrukken die door 't so cialismus verleid worden. Mea moet, zonder twijfel het socia lismus bestrijden maar 't is zeer onbe hendig van, met dit doel, de hartstochten en de begeerten uit te buiten en aau te vuren die aan 't socialismus leven ver schaffen. Men moet integendeel die be geerten. die hartstochten bevechteu al moest men er zelfs zijne populariteit aan slachtofferen. Iu andere woorden, indien men den titel van christene demokraat wil waardig zijn, moet men trachten de massas te bekeeren die het socialismus medeslecpt, en niet zich tot het socialis mus bekeeren om de massas tot zich te trekken. Overigens, de groep dien zich her haalde bisschoppelijke afkeurin gen heeft op den hals gehaald, heeft het recht niet dc pogingen van den Gent- schen antisocialistischen groep te ver achten. Deze groep heeft ten minste tal- beduidenste handeling verricht Y Gij kuDt mij even goed vragen waarom ik de denr van d« kamer achter my gesloten of open gelaten beb. Onder sommige omstandigheden zou dat ook van beteekenis kunnen zyn even als het spoelen en wegzetten van bet glas. Ue begrijpt wel, dat dit ia het onderhavige geval niet als eene onbeduidende handeling kan worden aangemerkt. Valentine knikte. Ja, dat zal ik wel moeten inzieo. Peinzend streek zy de band langs hel voorhoofd. Ik geloof, dat ik het deed, omdat ik bezigheid moest hebben ik kon het stilzwygen in de kamer niet langer uithou den. Maar nu is my alles onverschillig. Zend my naar de gevangenis, veroordesl my, ik kan u niets meer zeggen, dan ik gedaan heb. Zoo gauw gaat het nog niet met bet veroordee- len, zegde de rechter, die begreep dat het nutteloos was het verhoor thans nog voort te zetten. Hy liet baar de aanteekeningen van bet verboor voorlezen zy onderleekende die. Toen belde by en gaf hevel, haar naar eene eel van de gevangenis te voeren. Door een gevangenbewaarder ondersteund, wankelde zy naar buiten, de rechter bleel nog een geruime poos in diep nadenken verzonken zitten. Dat meisje was hem een raadsel. Had men hier te doen met eene vers stokte, huichelende misdadigster, of met eeni- onge lukkige, die in een oogenblik van drift gehandeld had Y Of was zy onschuldig en een slachtoffer van een ongelukkig toeval. Wordt voortges cQ4

De Denderbode | 1896 | | pagina 1