Pol en Slant. Neringdoeners Werklieden Veekeuringen. Rupsen en venijn. Van tak op tak. ZONDAGRUST W Geachte lezers. rijke werken gesticht voor de stoffelijke opbeuring, voor de verstandelijke ont- wikkeliug en de zedelijke volmaaktheid der werklieden. Waar zijn de werken gosticht door de mannen die Het Land ra» Aelst gelooft te moeten roemen Wij hoeven hier niets bij te voegen, doch alleenlijk willen wij doen bemerken, dat het bovenstaande schrijven uit do pen is gevloeid van iemand welke, in 1893, 1894 en 1895, bedrogen door den schyn, de valsche demokraten of scheurmakers van Aalst met daad en woord verdedigde en welke zelfs tegen maar laten wij het voor 't oogenblik ter zijde dat zal later nog wel eens te passé komen Pol rijdt de baan op meè een kerre loof en wordt door Stant ingehaald "OLT*. w 'T'VT^-'uger hoe lie- ver, Stant want ons lange steerten kunnen er weg meè. Stant. 't Zal gaan zomer worden, Pol, en dan moogt gy ze buiten jagen. Pol. Ja, Stant, man, binnen een goei maand, als 't God belieft; maar voor dien tyd moeten ons beesten toch ook eten. Stant. Maar klaag nu toch niet, Pol alzoo nen goeien winter en daarbij 't loof wel gelukt. Pon. Wij en klagen niet, Stant, en wij zouden ongelijk hebben het te doen; maar 't is maar om te zeggen dat die lauge steerten toch zulke groote kas heb ben en dat ze zoo gemakkelijk omzien; en 't dees is waar, Stant, dat 't loof bij veel menschen nu nog te vroeg zal parti zijn Stant. Alia, alla, Pol, g'hebt het toch g'had, en ge moet maar zien dat g'u uit den slag trekt. Pol. Die steemans hebben schoon te klappen Stant maar we kunnen wij toch ons lange steerten op zolder niet zetten van nu tot mei. Stant. Maar, Pol, is 't al op dan Pol. God dank, neen't, Slant; maar 'tis nu te sparen, en daarentusschen zul len w'er toch weêrom al eens gerakeu Stant. Maar, Pol, wat ziin de vel den vergroend sedert veertien dagen 1 Pol. 't Is een plezier, Stant gaat 't alzoo voort, 't zal alles op zijn voordeel zijn van de jaar; den regen dien wo sedert veertien dagen g'had hebben heeft veel deugd gedaau. Stant. Bijzonderlijk aan de natzak- keu, he Pol Pol. Ja, g'hebt het wel onthouden, Stant, ge wilt zeggen aan 't ges en aan de klavers en inderdaad de klaverkes be ginnen goed hunnen kop op te steken. Stant. Eu 't graan dan, Pol 'k en heb 't van mijn leven zoo fel en zoo groot gezien als van dees jaar Pol. 't Is buitengewoon, Stant; 't is van nu af al bijkans zeker dat er veel hoop zal zijn en dat is al zeer veel Stant. 't Is dat, Polals er hoop is kan er graan zijn ook maar zonder koop en is 't noch 't een noch 't ander. Noch tans 'k sprak daar over nen dag of vier tegen onzen vriend Naachen en dio zei mij dat 't vroeg opschieten van do rogge nog niet altyd best en is, om redewil dat er nog sneeuw of andereu bucht kon achterna komen die den rogge deed in eenzakken. Pol. Na Ache n heeft gelijk, Stant maar als g'altyd rekent meê 't geen dat er kan gebeuren, dan moogt u ook altijd ongerust maken want, zei Boer Kies zaliger, als de wereld invalt zitten w'er allemaal onder I Stant. "t Is ook waar, Pol, en daar voor doen lijk do Brusseleers is nog best, 't is te zeggen, als 't regent laten rege nen, en op Godsgonadc voortgaan. Pol. Just, Stant, maar toch eerst en vooral nen perreplü meè pakken. Stant. Hewel, ja ja, Pol maar zeg nen keer, Pol, hebt g'al meê 't peper ge- workt Pol. Ha, Stant, g'hebt een memorie zoo sterk als de die van vriend Berndien Hewel do peper ligt gereed, en den cenen of den anderen dag vliegt er hij op Stant. Zoo dat 't nu do moment is van peperen, Pol Pol. Jaat, Stant, de meerschen mogen 't nu gaan krijgen en al 't ander gaat volgen. Stant. En hoo was 't meè 't Vasten- sermoen zondag, Pol Pol. Eerste klas goed, Stant'k heb er weêrom treffende en stichtende woor den g'hoord die nen mcnsch nog zoo gauw niet en vergeet en gij dan, Stant Stant. Ik, Pol, ik heb hooren preè- ken over Herodes en Pilatus Pol. Ik ook, Stant, over die twee schelmen, die den eeuen onzen lieven Heer behandelde als nen zinneloozen en den anderen uit lafhartigheid en men- schelijk opzicht onzen lieven Heer aan zijn vijanden overleverde. Stant. Ja, Pol, en 't geen dat mij bijzonderlijk gefrappeerd heeft, dat is dat die twee schurken die tot dan toe vijanden geweest waren, vrienden wier den omdat ze samen onzen lieven Heer konden bespotten en vervolgen Pol. 't Is de waarheid, Statu uiaar- is 't niet 't geen dat wii gedurig in de wereld zien gebeuren Hoeveel mannen en zijn er tegenwoord ig niet die vroeger vijanden waren en die tegenwoordig sa menspannen om d'heilige Kerk en de katholieke partij in den grond te booren Stant. Van wat mannen spreekt ge dan, Pol Pol. Wel, Stant, g'en zyt op cou rant niet man, 'k hoort 'tluistert mij nen kozzon Tist die dagelijks alle nieuws leest en die de zaken in den grond ver staat, legde mij dat gisteren avond nog uit. Gazetten, zegde hij, die vroeger ge durig uitvielen tegen de liboraleu en tegen de kerk haters en spreken zelfs van over twee of drij jaar van die mannen niet meer, en 't is nu maar altijd greeven en knisjen en kritikeren en afgeven op 't ka tholiek Stant. Ja, Pol, daar gebeuren aar dige dingen tegenwoordig Pol. Zwijg mij daar af, Stantwant de schijnheiligheid en de deugenieterij worden 't land meester I Stant. Daar wordt veel kwaad ge- daaD, Pol maar 't zal ook al zijnen tijd duren, 't Volk zal toch eindelijk wel ver staan wat die revolutionnairs en scheur makers willen, en daarbij onzen lieven Heer is langmoedig en bermhertig, maar daar zal toch wel nen moment komen dat de deugenieterij zal ontmaskerd worden en gestraft. Pol. 't Is dikwijls to zien, Stant, dat publieke misdaden ook publiek eu zienlijk gestraft worden. Stant. Dat die schelmen maar op en passen. PolEn waarom eu gaan zo niot liever naar de kerkelijke diensten en naar de sermoenen van het bitter lijden, liever als van eenvoudige men schen gaan leugeus wijs te maken eu op te hitsen tegen hunne ware woldoeners en tegen hunne wettige overheid Pol. Oh ja, Stant, dat ware ande ren thee daar zouden zij ook troost en sterkte vinden zooals wij om hunne krui sen te dragen eu te werken voor 't goed en hunne zaligheid Stant. Ja ja, Pol, en doen gelijk Pe trus, huu kwaad eu hunne misdaden be- weeuen en vergiffenis vragen, en Judas niet navolgen die versteend bleef ia de zonde en in wauhoop geraakte Pol. Ho, zwijg mij daar af, Stant want 'k zie hem daar nog altijd hangen, dat slangevel, aan den tak van den boom Stant. En nu al bijua negentien honderd jaar in de vlammen der hel, Pol! Pol. Brrr...., Stantklodden, man, klodden nog nen keer op ons zelfde be sluit terug braaf zijn, ootmoedig, onder danig, en als katholiek leven en als katholiek sterven Stant. Juist, Pol. eu d'handdaar op, man Pol. Salut, Stant, de goeie reis, wel 't huis en tot de naaste week In Vooruit, de gazet der socialisten staat het volgende te lezen Wat ons, socialisteu, betreft, het verdwijnen der kleine burgerij werkt ons in de hand. Hoe eer zij verdwenen n is, hoe netter onze strijd zal wezen. Gij, n werklieden,kunt daar aan medewerken. Gij hebt maar uw brood te koopen t) aan de samenwerkende Populaar. it Daar wordt het beste brood verkocht n aan 22 centiemen den kilo. Zoo dus de kleine neringdoeners moe ten volgens Vooruit verdwijnen. De bak kers zijn de eersten tot der dood veroor deeld en na hun zullen de anderen beur telings volgen. En om de bakkers ter dood te brengen moeten de werklieden meêhelpen. Maar hebben de werklieden er belang bij de bakkers eu kleiuo ucriugdoeners tot ondergang te brengen, ze doen te verdwijnen Wij antwoorden neen, en voegen er bij dat de werklieden bij de welvaart eu 't behoud der kleine neriugdoeners een allergrootste bolaug hebben. En inderdaad, wat zal er van al die lieden geworden die heden dank zy hunne kleine nering of hun ambacht het dage lijks brood verdienen eu dikwerf veel harder moeten werken om er door te geraken dan nienigen werkman Wel ze zullen tot eenvoudige fabriek werkers, arbeiders of metserdieners ver vallen en aldus het getal der werkeloozeu vergrooten. Gij, burgers, gij, werklieden, die brood en andere waren gaat koopen in de socia listische Coöperatief, of in de liberale Coöperatief der Nieuwstraat gij werkt de socialisten iu de hand, omdat gij, zegt Vooruit, medehelpt tot de ver delging aer kleine neringdoende bur gerij De liberale Coöperatief der Nieuw straat durft den titel aannemen van VOLKSGELUK Volksgelukwat bittere spotternij En dan durven zekere verachtelijke kerels in de stad en op den buiten gaan uitbazuinen dat dit TpiieSsanoA. door katholieke heeren onzer stad is gesticht geworden. Leugens, leugens zijn het Als dit waar zou zijn, zou men dan bijua uitsluitolijk gekende liberalen als bedienden en werklieden dezer Coöpera tief hebben verkozen Wij dagen voor 't overige allen, wie zij ook wezen mogen, uit ons te kunnen be wijzen dat de katholieke heeren die men aanwijst of anderen d stichters zijn van de liberale Coöperatief der Nieuwstraat of er eenig geldelijk belang in hebben. Neen, 't zijn geene katholieken die de ti'êc tl® Coöperatief der Nieuwstraat heb ben geJt'f ht en aldus de socialisten in de hand wérken. Kortelings zullen de katholieke Be stuurders van Aelst aan ouzo bakkers eu neringdoeners een spreiend bewijs leve ren van de genegenheid die zij hun toe dragen en hoe zij hun zullen ter hulp komeu zooveel het, in hunne macht is, om hen te steunen in den harden strijd wel ken zij tegen d< Volksongelukken van allen aard te leveren hebben tot behoudenis van hunne zoo belangrijke klas. Maar de bakkers, de neringdoeners moeten met hunne vrienden, met de katholieke heeren welke het met hen goed nieenon, medewerken ze mogen uict roerloos hunnen vijand staan aan staren, neen zij moeten helpen in den strijd waar huu behoud of huuuen onder gang zal van afhangen. Verecnigt u, medeburgers, beraamt te samen de strijdmiddelen doch vooral raadpleegt mannen die u goeden raad kunnen en zullen geven. Aan 't werk dus I De Coöperatief der Vrijheidstraat, deze der bedienden en werklieden van den Staatsspoorweg moet ook bestreden worden Ons doel is heden niet aan die bedien den en werklieden het recht te betwisten van oen© Coöperatief te bezitten. Zekere gegronde reden worden bijgebracht om huu dit recht te ontzeggen, doch wij laten zo voor 't oogenblik ter zijde. Wat wij willen aanranden, bevechten 't zijn de misbruiken. Indien wij gehoor mogen leenen aan 't gecne ons, van verschillige kanten, door geloofweerdige personen wordt bevestigd, dan waarlijk bestaan er daar misbruiken. Men verzekert ous dat er leden van de Coöperatief der Vrijheidstraat eencn waren handel drijven in do artikels die er te verkrijgen zijn. Zekere leden zouden niet alleen koopen voor hun persoonlijk verbruik, maar ook voor hunne ouders, broeder», zusters, kozijns, nichten en vrienden hunner bijua gausche gebuurte. En op die waren aldus aan don man ge bracht wordt er eeue commissie betaald. Men begrijpt de rest. Ziedaar 't misbruik indien de zaken waarlijk aldus gelegen ziju. Misbruik zeggen wij on zoo is 't onbe twistbaar. De reglementen houden ver bod aan allo bedienden en werklieden van den Staat, dezen van den Staats spoorweg niet uitgezonderd, van winkel te houden of handel to drijven. Indien de leden der Coöperatief han delen gelijk men het ons verzekert, dan wordt dit reglement eene doodo letter daar die staatsbedienden en werklieden collectievelijk winkelhouden en handel drijven. Do veldwachter, bij voorbeeld, dor kleinste gemeente onzes Arrondissements, die als bezoldiging maar zoovele te jare ontvangt als zekere spoorwegbedienden voor eene enkele maand, mag geen win kel houden, geen handeldrijven zonder bijzondere machtiging der Overheid. En hier uiten wij eene persoonlijke zienswijze welke vooral door de Bestuur leden van den Kath. Neringsbond niet wordt gedeeld daar ze strenger zijn. Wij betwisten hel recht niet aan de werklieden en kleine bedienden vau den Staatsspoor weg, wel verstaan, deze laats ten alleen, zij die bij dag of uur worden betaald, eene Coöperatief te stichten, maar wat wij hen zouden willen zien ontzeggen 't is het recht van aan andereu te verkoopeu, te leveren of over te laten dan aan leden der Coöperatief. Wie durft er houden slaan dat het verkoopeu en leveren aan auderen dan de leden der Coöperatief geen waar mis bruik is Ja, voorzeker een misbruik is 't, en om het te helpen uitroeien, roepen wij do hulpen bijstand in van onze achtbare Volksvertegenwoordigers de heeren De Sadeleer, Diericx eu Woeste. Die hulp eu bijstand zulleu zij ons niet weigeren daarhebbeu wij de vaste over tuiging van. Men bovele een onpartijdig enkwest en do waarheid zal aan 't daglicht komen 1 Do verplichtende Stierenkeuriugen zui len dit jaar plaats hebben als volgt, in ons arrondissement Omschrijving Geeraardsbergcn Maan dag 23 Meert, om 9 '/s uren voormiddag, te Scbendelbeke, op de Dorpplaats. Omschrijving Ninove Dijnsdag 24 Meert, om 9 uren, te Ninovo, Beesten markt. Omschrijving Aalst Woensdag 8 April om 10 V4 uren, Aalst, Beesteumerkt. Omschrijving BurstDonderdag 9 April om S uren, te Vlierzele, Dorpplaats. Omschrijving Sottegem Donderdag 10 April om 9 uren, te Sottegem, Merkt. Omschrijving Herzele Dijnsdag 21 April om 10 uren, te Ayghem, Dorp. Dezo verplichtende keuringen zullen onmiddelijk gevolgd zijn van wedstrijden, met schoone geld premiën en oormetalen Er zijn vier premiën voor de stieren mei tanden, en drij premiën voor de stie ren zonder tanden. In den namiddag, volgende op elko stierenkeuring,is er ook eeuen Prijskamp ingericht voor Koeien en Veerzen van twee jaren oud vier geldpremiën met eermetaal zijn uitgeloofd. Daarenboven is er nog cou Arrondisse- ments-prijskamp ingericht, tusschen de geprimeerde dieren Tan do verschillige omschrijvingen. Deze zal plaats hebben op Dijnsdag 12 Mei, te Geeraardsbergeu, om 10 uren voormiddag voor de stieren, en om 1 ure namiddag voor koeien en veerzen voor het zuiderlijk gedeelte van ous Arron dissement ^Sottegem, Georaerdsbergon, Nederbrakel.) Te Aalst, voor het noordelijk gedeelte (Aalst, Burst. Hërzcle en Ninove,) op Zaterdag 9 Mei, ten 9 uren voormiddag voor stieren, ten i ure namiddag voor koeiëa en veerzen. Deze nieuwe schikkingen zullen onge twijfeld den besten invloed uitoefenen op de verbetering van ons nationaal ruurf- vee. De Commissie heeft strenge maatre gelen genomen tegenover deze dio stieren durven tot deu openbaren dienst gebrui ken zonder dat ze gekeurd zijn, en zelfs tegen landbouwers dio hunne kooien of veerzen vau ongekeurde stiereu laten be springen. De gendarmerie heeft stipte inlichtin gen gekregen Dus opgepast. Ouze stedelijke politie eu de veldwach ters op deu buiten, voor Mijlbekc en Schaarbeek, alsook do gendarmen moe ten op hunne ronde de eigenaars en pach ters verwittigen, en desnoods met dwang middelen verplichten, hunne hagen en hoornen te zuiveren van rupsen en scha delijk ongedierte. Die voorzorgen worden dikwijls ver waarloosd, lot groote schade der belang hebbenden en naastpalenden. Nu is het beste tijdstip aangekomen, om de nesten of poppon af te snijden cn te verbranden. De openbare Besturen zijn gewoonlijk tie nalateudste iu het kwijten dezer plicht. Wij zullen wel eens aan ouze politieman nen eenige plaatsen aanduiden waar de wet niet volbracht wordt en desnoods de namen van nalatende eigenaars of ge bruikers opnemen. Vandaag zullen wij enkel de aandacht der voorbijgangers inroepen op de hagen der ijzerenwogen en ook op de haag langs den Brusselscheusteeuweg, tegen de open bare stapelplaats, aan de Zeebergsche brug. Daar nestelt venijn genoeg om geheel Mijlbeke to vergeven. Een goede maatregel. Velo lie den hebben de gewoonte van een drupdel genever aan te biedeu aan het werkvolk dat ten hunnen huize komt arbeiden. Het gemeentebestier van Brussel komt al de geabonneerden vau de waterverdee- ling en der gas aan te zetten om voortaan geene alkoolische dranken meer te schen ken aan do werklieden die ten hunnen huize moeten komen. Kindskorf. Denderbode, vriend, ge zijt weêr eens slecht ingelicht ge weest. De schade aan den Baas der gebrokene Jluil betaald veroorzaakt door den brand bij hem ontstaan, als Pie gerook dat er iu de katholieke sektiën papierkens aan 't branden waren, beloopt niet tot 650 franks maar wel tot 675 fr. Er zijn immers ook 25 franks betaald ge weest voor deu kindskorf van madame Olifanti die gansch in den brand is ge bleven... Zou het soms dat niet zijn dat Pie heeft geroken, alles was immers zorgvuldig in papier verpakt? 't Kan zijn, maar zoo verre weten wij het niet Meststofvervalsching. Dc heer Lofebvre, Volksvertegenwoordiger van Mechelen hcett in do Volkskamer de de schandalige middelen aangeklaagd door de welke de landbouwers bedrogen worden in 't aankoopen van meststoffen. Als middelou om het kwaad te keer te gaan worden door verschillige redenaars aangeraden 1° De wet op de vervalsching der schei kundige meststoffen wijzigen 2" Do ontledingen algemeen maken en ze kosteloos laten verrichten voor de kleine landbouwers 3° De landbouwers door de landbouw ingenieurs tegen het bedrog doen waar- schuwon met aanduiding der firmas die bedrog plegen 4° De veroordeelingeu tegen de bedrie gers uitgesproken openbaar maken. I)e heer De Bruyn, minister, verklaar de dc gemaakte bemerkingen zooveel mogelijk te zullen in acht nemen en de namen der veroordeelde bedriegers af te doen kondigen. Al de feiten van bedrog, zegde de n heer minister verder, moeten mij door n mijne ambtenaars worden bekend ge- n maakt en tegen de bedriegers zal ik de strengste maatregelen nemen waarover ik beschik. Deze verklaring zal overal goedgekeurd worden. Scheurmakers.Bijua al do catho- lieke dagbladen doelen meè dat Klokke Boelaml, Het Land van Aelst, enz. aau- koudigeu dat de zoogezegde christene demokraten, in eene vergadering op 1 Maart 11. gehouden te Brussel, besloten hebben dat zij in 't strijdperk zullen tre den te Antwerpen, to Turnhout, to Brug ge, te Oostende, te Rousselare, te Kor- trijk... En waarom ook niet tc Thielt Maar zie, daar zal M. Beernaert waarschijnlijk caudidaat zijn en onze merteleer is hem dankbaarheid verschuldigd... Wij gelooven zegt Le Bien public n dat die krachlelooze koppige pogingen B tot scheuring, indien zij zich verwezen- n lijken, nimmer zullen van aard zijn om n de catholieke machten tc verdoelen, n nu dat de Bisschop ze uitdrukkelijk n veroordeeld heeft. n 't Is in de catholieke partij eu op een n zelfde lijst dat de werkersstaud, zijne n vertegenwoordiging moet. vinden. Dus de valsche demokraten zijn scheur makers die de katholieke machteu ver doelen en hierom zijn ze door den Bis schop veroordeeld geworden. Wat zijn de tijden veranderd en ook wat zijn wij, Aelstorsehe katholieken, schoon gewroken Wanneer wij iu 1893, 1894 en 1895 uitriepen dat dc zoogezegde christene demokraten volksverleiders, scheurma kers, visschers iu troebel water ziju, dan wicrpcr. zij zeiven die ze heden nu als twistzoekers on scheurmakers uitroe pen eu bevechten, ons deu steen toe...Ja, ja, wat ziju wij schoou gewrokon I Proces. De ouders van den kleinen Guslaaf Van Keek alhier onlangs aan den bareel op den Zwarten Hoek, door den trein verongelukt, komen een proces in to spannen tegen den Staat en eischen eene schadeloosstelling van 120 duizend franks. De zaak werd reeds opgeroepen voor de civiele Rechtbank, doch uitge steld ter oorzake vau het hangende rech terlijk onderzoek. Gezel Vandervelde sprak zondag in het socialistisch Volkshuis van Namen tot do werklieden en, zijnen mond open doende, zegde hij, onder andere In plaats van wijs en spaarzaam te leven, gaan zij naar dc herberg hun B geld verteren, zich zat drinken en zich dieper en dieper iü de ellende dompe- len. Indien zij iets willen worden, zou- den zij, intogeudeel, het voorbeeld moeten geven van de matigheid en van n allo deugden. n Zoolang gij niet beter zijt, voegde hij er bij, beter voor uwe vrienden, voor uwe vrouw, voor uwe kinderen, zult ge n overwonnen blijven. En indien gij aan het bewind kwaamt iu den staat waarin a ge zijt, zonder deze zeden hervormd to li hebben, die do uwe ziju, dan zou het misschien goed 2ijn voor de bescha- ving. ii Een pastoor zou het niet beter zeggen. Maar wat zal Vooruit er van denken, die altijd aan de burgers en de rijken verwij ten toestuurt over hunne zeden. Denkt hij er misschien ook over gelijk Vander velde, hoewel hij het anders zegt? Men schrijft ons Zondag Liül Ij had er hier ter herberg Het Fort eone meeting plaats voor de Franschmaus, uitgeschreven dóór de DonchisterijHet Fort is eene alom gekende herberg die nog al druk wordt bezocht. Vrijdag 11. lag de weg vau eeu deurwaarder vau Aelst langs daar eu hij trok er ook al binnen goede waar prijst aan. De oproep der Douchisterij werd niet talrijk beantwoord men telde er 35 comparanten in 't geheel... 't Is weinig, boor ik zeggen, maar zie, vrienden, was er kleine opkomst het puik of de edeldom dor Erpsche Donchisterij was toch tegen woordig, en wat men iu getal verloor, won men in kwaliteit... Onder de aanwe zigen bemerkte men oude Brusseleers, ridders van ik weet niet wat orde, Mar kies Mil Erwtenkorf, Hertog Francies Verfpot en nog eenige andere celibriteiten der gemeente. De sprekers weefden hunne aanspraak af net als papegaaien die hun deuntje van buiten hebben geleerd 't was weêr 't voosje van altijd: Vereenigt u (gelijk.bij de socialisten) en daarbij beloften van dit eu vun dat met deu hoop. De aanspraken maakten weinig indruk op de aanwezigen eu, bij'teindigen, hoorde men verschillige lieden zeggen: Ach Heere 't is nog altijd 't zelfde gezeover van vroeger, die predi kanten van de nieuwe wereld willen ons, even als de aap, blazen voor lanteernen doen koopen maar ze meiuen zeker toch niot dat we zoo dom zijn als ons mutsekon staat. Ziedaar, Denderbode, een getrouw relaas over de meeting te Erpe zondag 11. TeMeireis het ook maar een flauw beestje geweest, doch stellige inlichtingen ont breken mij. O. B. W. Onderlinge Bijstand. Twee kiezingen die onlangs hebben plaats ge had in de Maatschappij genaamd Alge- meene Bond van Burgers en Werklieden hebben hier wat gerucht verwekt. Indien wij het voorbeeld van de bolden van Chipka hadden gevolgd, dan zouden wij ous er ook meê bemoeid hebben doch wij hebben geraadzaam geoordeeld or in 't belang der Maatschappij, zelve dc politiek er niet in te vermengen. Niettemin zijn wij genoodzaakt er het eeue en 't andere over moe to deelen ten einde onze geëerde lezers in te lichten. Sedert tien jaren bestaat de Maat schappij en nooit liet zij zich met politiek in nooit ook was een bestuurlid iu 't po litiek strijdperk getreden. Nu in de laatste gemeente kiezingen was het 't geval niet; M. Boone, voorzitter, die, uit wraak, naar de Dochistcrij is overgeloopen, is toen kandidaat geweest en hij kreeg eene buis. Dio handelwijze was hoogst nadeelig aau de welbegrepene belangen der Maat schappij daar tal vau beschermleden alle verdere ondersteuning weigerden, indien M. Boone aan 't hoofd bleef... Zondor die ondersteuning moest do Maatscbappij vallen. Nu de toekomst der Maatjehappy stond op 't spel en de 3/4 der Bestuurleden ver zochten den voorzitter ziju ontslag in to dienen. M. Boone weigerde on ,'t Bestuur nam een besluit waarbij hij iu 't belang der toekomst van do Maatschappij als voorzitter werd afgesteld. M. Boone deed een beroep op de leden in algemeeno /bijeenkomst vergaderd en bij meerderheid werd beslist dat het Bestuur kwalijk had gehandeld met hem af te stellen als voorzitter... Maar hoe werd die meerderheid verkregen Door bidden en smeeken en door liegen on las teren, door tusschenkomst van Chipka, der liberalen en socialisten. Nu. Zondag 11. was het kiezing de helft van den Bestuurraad moest vernieuwd worden M. Booue en eenige liberalen en socialisten traden als candidaten op en ze kregen eene buis of liever Chipka Chipka werd verslagen.... En op Chipka hoort men nu een onbeschrijfelijk geween en tandengeknars dat door dui- zendc vliegende bladjes aan de wereld wordt verkondigd.... Dc kiesing zal verbroken worden, schrijft De Werk man, Door wio dan Lees het regie, ment, onnoozcle Tist, en ga dan slapen j lot midder nacht Zondag IS Maart dienstdoende Apo theker: M' Do Valckeneer, Esplanade plein. Invoer van vreemd vee. De heer Thienpont van Audenaerde be sprak ter Volkskamer den invoer van Hollandsch vee. Eenige gevallen van klauwzeer ziju iu Limburg eu Luxem burg bestatigd geworden en hij verzocht dat er krachtdadige maatregeleu zouden genomen worden om de besmetting van onzen Belgischen veestapel te voorko- I men. Do heeren Maenhout, HeUeputte en I Colacrt vroegen de sluiting der grenzen dewijl de heeren Brouwier eu Delbeke do I opening voorstonden. Meer dan 1200 wa- gons Hollandsch vee zijn in België inge- I voerd, zegde M. Colaert. Do heer mi- uister De Bruyn houdt de vrees voor 1 besmetting overdrevenop meer dan j 11,000 koppen vee werd er slechts een ziektegeval bestatigd. Verder verklaarde I de heer minister zich vijandig aan alle I overdrevenc bescherming en beloofde j eene zeer strenge waakzaamheid aan de I grenzen. Op eerste bladzijde kondigen wij, in vreemde taal, het vonnis af der burger- lijke Rechtbank van Dendermonde, uit- j gesproken in zake van M. Pieter Van I Bever, huurhouder te Aalst, tegen M. Pe trus Daens-Mayart, uitgever van Het Land van Aelst. Daar velen onzer ge- achte lezers die vreemde taal niot mach- tig zijn, zijn wij verplicht de zaak kort- j bondig uit te leggen. M. Pieter Van Bever werd verscheidene i maal, aangeduid, ouder deu spotuaam van Pie Podojelingen, in den strijd- of lasterpenning, grof beleedigd en ouder ander werd er geschreven dat M. Van Bever zijne vrouw had afgeranseld. En om die zoo schaudelijke als leugen- achtigo beleedigend iu Het Land van Aelst gedrukt te hebben, komt M. Potr. Daous-Mayart veroordeeld te worden tot: 1° Dc betaling eener schadeloostelling aan M. Van Bever van 150 franks. 2° De afkondiging van 't vonnis in Het Land van Aelst. 3° Do betaling eenor som van 300 fr. voor afkondigingen van vonnis in drij nieuwsbladen naar keus van M. Van Be- vor. 4° De betaling der onkosten. In 't Land van Aelst wordt er nooit I beleedigd, nooit nicmands eer te kort j gedaan niet verwijten, niet schelden alles in «eerlijkheid en deftigheid roept j men en niettegenstaande volgt het eene brevet van beleediger door de rechtban- I ken afgeleverd op het andere I Margarine. De vermenging, of liever, 't vervalschen der boter met mar- gariue wordt altijd, zelfs op zeer groote schaal, voortgezet. Dit schandelijk bedrog dat onvermijde- j lijk den ondergang der boternijverheid I moet ten gevolge hebben, dient ernstig te worden bestreden. Eeu middel is thans gevonden om Let bedrog dadelijk te ontdekken. Men verplichte de fabrikanten 1 gram I phenolphtalcïne bij 100 kilogr. margarine I te voegen. Deze stof kan op een millioenste na duidelijk worden opgespoord; Zij geeft aan de margarine geen kleur, reuk of smaak; Zij is gansch onschadelijk voor de ge zondheid zelfs in groote hoeveelheid genomen verwekt zij geene ongesteldheid. Zij vergaat niet, 't is te zeggen, dat zy zich iu de boter of margarine niet ont- bindt. Zelfs wanneer een honderddui- 1 zeudsto phenolphtalcïne in eenen klont boter vermengd is, kan men het 11 maan den daarna nog bestatigen. Iedereen zou dan ten allen tijde met zekerheid kunnen onderzoeken of de bo- I ter vcrvalscht is met magarine, want het is voldoende in boter of margarine waarin een twoemillioenste phenolphtalcïne is verwerkt,eenige druppelsamoniaUbijton- de soda of bijtende potasse to gieten om onmiddelijk een roosverwige kleur te zien verschijnen en de vervalsching vast te stellen. Laat ons hopen dat de regeering aan de eischon der landbouwers zal gehoor leenen en 't rijk dor botervervalschers, dier bedriegers en ruïueerders van bur- ger eu boer, weldra zal uit wezeu 't Land van Aelst hoeft zoudag 11. den brief afgekondigd welke wij hem op 18 September 1895 hadden gezonden. t Land weigerde dien brief af te kondi- |l gen doch wij daagde hem voor de Recht- bank en bij vonnis werd bevolen dat onze brief zou afgekondigd worden. En omdat die brief niet afgekondigd word op 20 J Sopt. 1895 werd M. P. Daen-Mayart ver- oordeeld tot betaling oener boete van 5 fr. j; daags tot den dag der inlassching. Dus j) 139 dageu of 695 franks boete aan den t Staat te betalen. Wij zeggen voor 't oogenblik niets meer; onze brieven-rekening met 't Land van l Aelst is nog niet vereffend. En er zullen I er nog volgen. iirni n Een Halte. Dank YVIjjLLuJ' zij de krachtdadige mede werking onzer katholieke Volksvertegen woordigers, de heeren De Sadeleer, Diericx en Woeste, komt aan do gemeente Welleceu halte of statie toegestaan te wor den. Er heerscht groote vreugde onder dc 84 werklieden die dagelijks op en néér uaar Brussel rijden. Ze weten nu wie voor beu zorgt anders dau met woorden... De Wellenaars weten nu ook dat aij hunne statiouiet te danken hebben aan den "albelover, meorteleor Daens die van do hoeren ministers nog zooveel niet kan verkrijgen dan do koeijongen van den heer Burgomeestcr T Kint. De heer minister van financiën deSmet deNaeyer, heeft in kamerzitting van 5 maart 11., laten hooren hoo hoog die gekozene der liberalen en socialisten geschat wordt I /ie notarieel e AnnoDcen op «Je 4d9 Bladzijde.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2