Zondag 22 Maart 1896. 5 centiemen per nummer. oOste Jaar. 5069. VERDENKING. Landbouw, Medeburgers Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OPEN BRIEF aan de Volksvertegenwoordigers. Heere, vergeef het hun Godsdienshaat. ÏOOO IET-IE?,.. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique si» um. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. 4al8t, 21 Maart 1896. Hooggeachte Heer Volksvertegenwoordiger, Namens deu algemeenen raad van den laatsten Vlaamschen Landdag, gehouden te Brugge, den 1?,0D september 1895, en waarin van twee tot drie duizend Vlamin gen tegenwoordig waren, verzoeken wij UEd. eerbiediglijk de bespreking, binnen dezen zittijd, van de voorstellen der Hee ren Coremans en De Vriendt, over het stemmen van 's Lands wetten in het Vlaamsch en in hetFransch, en het uit- veerdigen der wetten en staatsbesluiten in beide landstalen, te willen bijtreden alsook die voorstellen te ondersteunen en te stemmen. Verschillige wetsontwerpen kwamen in onzen zitdag te berde, maar geene wier den zoo geestdriftig begroet als deze van de Heeren Coremans en de Vriendt, omdat de duizenden Vlaamschgezinden, die in den zitdag deelnamen, overtuigd zijn dat alleen deze wetsontwerpen, indien zy gestemd worden, volledige voldoening zullen schenken aan de rechtmatige eischen van drie en half millioen Belgen. Wij weten dat de dagorde der Kamer overlast en dat deze zittijd ver geschoven is, maar het is hoogdringend een onrecht te doen verdwijnen, waardoor dc grooto helft van een volk moet gehoorzamen aan wetten in eeno vreemde taal opgesteld. Er is eene andere reden waarom eene spoedige oplossing zichopdringt. De achtbare Heer voorzitter Beeruaort heeft verklaard dat er schikkingen hoefden genomen te worden, opzichteus bet ge bruik der Vlaamsche taal in de Kamers, en dat de bespreking over de wetsvoor stellen van de Heeren Coremans en De Vriendt daartoo gelegenheid zou aan bieden. Hierbij mag gevoegd worden dat de fenoemde wetsvoorstellen, gestaafd door et zoo klaar verslag des Heeren Van Cauwenbergh en bijgetreden door mannen van alle partijen, geene lange bespreking kunnen uitlokken. Indien gij, hooggeachte Heer, door uwe stem die wetsvoorstellen bekrachtigt, zoo zult gij een treffend bewijs van eerbied geven voor 't volk, dat gij vertegenwoor digt, en hetwelk, sedert de laatste kies- hervormingeujzoo ruimschoots deel neemt in het staatkundig leven. Dan zullen de vertegenwoordigers-werk lieden een allerbeste middel ter hand hebben om gemakkelijk in eene taal, die zij ten volle machtig zijn, wetsontwerpen neder te leggen,te bespreken en te hooren verhandelen. Dan zullen zij in de Kamers waarlijk l' huis zijn, en des te krachtiger kunnen meewerken voor 't gemeenebest. UEd. zal met ons inzien dat de stem ming van die wetsvoorstellen cenen groo- ten invloed zal hebben voor de verdere uitbreiding van de Vlaamsche taal op alle gebieden, zoodanig dat het Vlaam sche volk, als natuurlijk, en zonder slag of stoot, en van ambtswege, tot zijn volste leven zal geroepen worden, en benevens EENE VTtEESELIJKE 14,la VEEVOLG. VII, De eertte stralen der morgendton vielen tusschen de half dichtgetrokken gordijnen in een wetiderig gemeubeleerd vertrek, waarin eene jonge vrouw ge makkelijk in eenen leunstoel zat. Gekleed in een morgendjapon van wit wollen stor met violetkleurige Dollekens, met hare gitzwarte oogen, donkere wenk brauwen en oogwimpers, haar lief wipneusje, ronde kin en zachtroode wangen, geleek zg wel aan eene dame van het bof van Lodewgk de XVI. Zelfs bel baarpocder ontbrak niet, of scheen althans niet te ontbreken. Zag men echter nauwkeuriger toe, dan bemerkte men, dat hier geen kunstmiddel in het spel was, doch dat haar hair voor den tjjd vergrijsd of door eene zonderlinge speling der naluur uit den aard grgs gekleurd was. Het eerste was echter 't geval. Agnes von Becren's koolzwart haar was door schrik eu toorn vergrijsd, toen men haar zij telde toen negentien jaar en was sedert een jaar getrouwd haren echtgenoot, een Hink knap officier, dien zij hartelijk liel bad, thuisbracht met eene doodelijke verwonding. U|j was gekwetst in een tweegevecht. De aanleiding daartee het Waalscb gedeelte van ons land, zijn eigeu burgerschap zal bekleedeu. Wij mogen ook zeker zijn dat de Vlaam sche taal dientengevolge in aanzien zal groeien bij onze Waalsche broeders, die er zullen prijs aan hechten ze dégelijker en met moer goeden uitslag, in het Walenland, te doeu onderwijzen. UEd. zal evenmin ontkennen dat de leidende standen zooveel te liever bet Vlaamsch zullen aanleeren, daar bet, van ambtswege, op eenen hoogeren trap zal gesteld, en, in de oogen der rijke lieden, als noodzakelijker zal aanschouwd worden. Zoo zullen de leidende standen, door een grondiger kennis der Vlaamsche taal, gemakkelijker met het volk kunnen omgaan, waaruit, in onze beroerde tijden, veel heils zal spruiten voor den maat- schappelijken vrede. Hooggeachte Heer, met de volle gelijk heid der beide landstalen op wetgevend gebied tot stand to brengen, zult gij voor namelijk uog eene daad van wijze vader- landsgeziudheid eu staatkundig doorzicht verrichten; gij zult, door de gelijkstelling van rechten, tusschen het Vlaamsche en het Waalsche volk de eensgezindheid en broederlijkheid versterken, en zoo bet bestaan van ons Vaderland te onwrik baarder vestigen. Om al die redens, eu bijzonderlijk om uwe welgekende en oprechte Vlaamsche gevoelens, verhoopen wij, hooggeachte Heer, met de duizende Vlamingen die in onzen zitdag aanwezig waren, dat gij aan ons eerbiedig verzoek met genegenheid zult voldoen, en dat gij de bespreking, biunen dezen zittijd, van bovengemelde wetsvoorstellen zult willen bijtreden en dezelfde ondersteunen en stemmen. De meerderheid van het Belgische volk waaronder de algemeene raad van den Brugschen zitdag, mitsgaders al de Vlaainschgezinde strijders die er bijeen kwamen, verwachten van UEd. billijke voldoening. Gelieft, hooggeachte Heer, de betuiging van onze eerbiedigste gevoelens te aan- veerden. De Algemeene Raad van den Vlaamschen Zitdag van Brugge Eerevooreitters M. Cobemans, volksvertegenwoordiger, Antwerpen. M. Helleputte, volksvertegenwoordiger, Leuven. Voorzitter M. J. De Vbiendt, volksvertegenwoordiger, Brussel Ondervoorzitter M. Van Steenkiste, gemeenteraadsheer, Brugge. Schrijver M. Van Caeneghem, Eine. Kieskronijk. De beer minister van iuwendige heeft het besluit der Be stendige Deputatie van West-Vlaauderen verbroken, 't welk de gemeenteverkiezin gen te Oostende vernietigde. De gemeenteverkiezingen te Mecbelen blijven vernietigd en,naar alle waarschijn lijkheid,zullen de nieuwe kiezingen plaats grijpen op 12 April aanst. as voor haar diep krenkend en bracht haar tot de erkentenis dat von Beeren haar niet uit liefde gedouwd had, doch uit eigen belang, daar zij de dochter was van rgke, burgerlijke ouders. Deze ontgoocheling bad de jonge vrouw zwaar ge troffen en was oorzaak, dat z|j zie!< reeds jaren lang uit de wereld teruggetrokken had. Zij was gezond naar lichaam en geest, bezat groote veerkracht, be minde de kunst, speelde verdienstelijk op het klavier, beoefende den zang en trachtte zoo haar leed Ie ver geten, al was haar dit thans na acht jaren nog niet geheel gelukt. Kort na elkander waren haar vader moeder gestorven, zjj was daardoor meesteres geworden van een aanzienlijk vermogen, had eene kleine villa gekocht, die naar baren smaak Jatcn in richten en bracht hier in eenen kleinen, met zorg gekozen kring een gedeelte van het jaar door den overigen tijd was zij op reis. Daar zjj zeer goed onderwezen, vroolijk, beminne lijk en zeer hulpvaardig was, ontbrak het haar niet aan vrienden en huwclijkscandidaten zjj scheen echter besloten, hare vrijheid te bewaren en geen tweede huwelijk aan Ie gaan. Mevrouw von Beeren was bezig met het lezen der gazetten, die de huisknecht zoocven had binnenge bracht. Eerst las zij de brieven, legde die leen ter zjjde en nam het dagblad, Sommige artikelen sloeg zc over, andere lus zij slechts vluchtig en enkele las ze met de grootste aandacht. Plotseling toonde haar gelaat ontsteltenis en schrik. Zjj wierp het blad op tafel en sprong op. - Wat is dat T riap zjj uit. Dat kan niet zgn, dat is Als men de handelingen nagaat van onze gemaskerde liberalen, 't is te zeggon, vau de christene demokraten zou men ook mogen zeggen gelijk Jesus op Calva- rie Heere vergeef bet hun, want zij weten niet wat zo doen. En inderdaad, zij dragen den naam van christen, maar zij zijn het niet, want alle ware christenen zijn katholiek. Sedert het bestaan hunner partij, hebben zij nog niet opgehouden te werken en te strijden togen al wat maar eenigszins den schijn heeft van conserva tief te zijn. Nog nooit heeft men ze iu hun gazetten op een liberaal gemeente bestuur of een liberaal lid der Kamers of Provincieraad hooren uitvallen, maar, neen, dat zullen zij niet doen, WANT ZIJ WETEN. dat het juist die mannen ziju, die gedurig vet aan huune wielen smeeren. Den wei nigen bijval dien zij bier en elders genie ten hebben ze te danken aan de libera len. De katholieken hebben daardoor slechts weinige stemmen verloren cenige misnoegde eu kortzichtige menscheu en daarbij het overschot van het liberaal geraamte. Deze verzameling maakt de partij uit van die mannen die zich zouden willen aanstellen als de redders der samenle ving, de weldoeners der minderen. Zoo ziet mou b. v. iu 't kanton van Herzele daar vinden zij niet goed dat M. Van der Haegen van Aalst als provin ciaal Raadslid, iu het kanton NIET WOONT. Zouden zij al vergeten hebben, dat hun nen dichter uit 'r, Meetjesland, ook in 't Arrondissement Aalst niet wonende, voorgesteld wierd in de laatste Kamer- kiezing? Op M. Woeste welen zij ook geheel veel te zeggen. Maar dat is nog met te verwonderen, want dat zij hem, den on- vermoeibaarsten verdediger der katho lieken, konden doen vallen, dat ware voor de liberalen olie in de lamp. In een woord, al WAT ZIJ DOEN kan door niets gerechtvecrdigd worden. Zij werken de vijanden van Kerk eu Staat in de handen door de opbruissing der ge moederen, door hen teweeg gebracht. Zij beloven aan hun volk een aardsch paradijs en luchtkasteelen met geheele hoopen, zonder te denkeu dat zij eeus zullen moe ten rekening geven voor de leugens aan de meuscheu wijsgemaakt. Het Nieuws van den dag dat terecht doorgaat als de raadgever en leidsman voor de katholie ken, wordt door hen bestempeld met den naam van voddenbladje, terwijl zij allen eerbied en achting over hebben voor so cialisten en liberalen. Maar 'tis te ho pen dat bet rijk der gelukzoekers, hier van korten duur zal zijn, want reeds ve len die overjaar nog hevige roeianders waren, beginnen in te zien, dat er met dat volk niet goeds is te verrichten 't is klaar gebleken in de bespreking over de tabakswet. Ik geloof dat daardoor de oogen van 't meeste getal zullen open gaan. Do kiezers, in 1894 door eenen onmogelijk en zij streek met de hand langs het voor hoofd. Maar ik droom toch niet, vervolgde zij, zuu'u ontzettende droom kan in mijn hoofd niet opkomen maar waarheid kan het toch niet zyn. Stellig heeft reporter, die om een bericht verlegen vras, die vreeseljjke geschiedenis verzonnen. Zij nam het blad weer op en las ten tweede male het bericht, dat haar zoo ontroerd had. Mevrouw R. weduwe van een pannenfabrikant, in de Victoria- straal, en mejuffrouw Z., dochter van een grpension- ncerd officier te Wilmersdorf, het is duidelijk genoeg. En toch, bet kan niet waar zijn. Mevrouw Recbling dood, en Valentine gevat als hare moordenares liet is om het verstand er bij te verliezen Een oogenblik stond zij in gepeins. Wat overleg ik toch ik rijd er heen en ga mij overtuigen, sprak ze. Zij belde tweemaal ten leeken, dat zij hare kame nier verlangde en, toen deze binnentrad, zegde ze Help mjj spoedig kleeden, Elise Ik moet uit, laat een huurrijtuig komen, inspannen duurt me tc lang. Maar neen, ik weet niet waar ik heen moei, het is toch beter als ik mijn eigen rijtuig neem laat Krause de coupé aanspannen, Reinhold moet ook meé. Het meisje vertrok om deze bevelen over te brengen en Mevrouw von Boeren ging in hare kleedkamer. Nauwelijks een half uur later ging Mewoun von Beeren den trap af in hare kostbare, fraaie winter - klecding, en nam plaats in den coupé, die voor dc deur wachtte. In weinige minuten bracht het rjjluig haar in de Victoriastraat. Op haar aanbeden opende de huisknecht dc deur. Eon blik op het betrokken gelaat van den bediende eersten indruk bedrogen, zullen met de naaste Kamerkieking onzen demokraat yan Aalst naar huis zenden. Zijne plaats is niet in de Kamers, maar thuis achter de stoof om zijn voeten te warmen. Herzele. E. V. D. N. Prins Napoleon, lator Napoleon III ge worden, heeft tot in zijn nageslacht de lafheid geboet, die hij te Ajaccio uit kraamde toen hij sprekende van de revolutie, zegde Het programma van die revolutie bestaat eerst en vooral in den strijd die aangegaan is tegen het catholicismc, een strijd die moet voortgezet en beslist wor den. In België zijn wij getuigen van den zelf den ingeboren haat tegen Kerk en Priester. Bergó, gewezen volksvertegenwoordi ger, riep eens tc Brussel uit Men heeft gezegd en ik geloof het dat de vrijmetselarij de wezenlijke vijandin van den katholieken godsdienst is. Ja, wij zijn de vijanden van den katholielcen godsdienst In den haat tegen de katholieke Kerk bestaat hetgansch program der liberaleu. Gelukkig staat de Kerk op eene rots, waartegen zich hare vijanden het hoofd verbrijzelen. Standaaard van het Vlaansch reuzenkonijn. Ten einde iedereen in staat zoudo zijn, naar vaste regelen, zijne dieren tot vol maaktheid te kunnen leiden, heeft de - Nationale rcuvatschappij tot bevordering van den hofvogelkweek in België den Standaard van het Vlaamsch reuzenkonijn vastgesteld. Dit konijn draagt dien naam omdat het 't grootste is van zijn geslacht. Geprikkeld door vroegere wedstrijden, hebben de konijnenliefhebbers der omstrekeu van Geut gestadig hunne grootste konijnen uitgezocht om de zwaarstwegende voort te brengen. Zoo is het reuzenkonijn ontstaan. Het is zeer vruchtbaar en groeit won dersnel. Op acht maanden kan de voei (moër) omtrent 8 kilogrammen wegen de rijer (bok of rammelaar) is altijd kleiu- er dan de voei, Men treft rcuzenkonijncn in verschil lige kleuren aan hazekieurig, konijnen- grijs, zwarte en blauwe. Al de dieren welke eene neiging hebben tot wit worden hunner haarkleur, anders dan op den buik en 't onderste van pooten en staart, moeten streng voor het voorttelen afge wezen worden. De hazekleurige eu de konijugrijze hebben dun onderbuik, de pooten eu den staart wit. De donkergrijze, de zwarte en dc blauwe ziju eenkleurig. Het haar der blauwe reuzenkonijuen heeft meest altijd eene neiging wolachtig te worden, ook is deze kleur zoo sprekend blauw niet als die van het Brabandsch konijn. Het Vlaamsch reuzenkonijn is deed haar begrijpen, dat het «courantenbericht, uiet geheel gelogen kon wezen. Hendrik, is het loch waar vroeg zij. Alles, alles, Mevrouw zuchtte hij. Is Mevrouw Rechling dood Dood herbaalde hij. Wanneer is het gebeurd Eergislcren voor den middag. En mejuffrouw Zier In.... in de gevangenis. Maar dat is krankzinnig, riep zij uit. Doch be denkende, dat het haar niet paste in den gang met een bediende over bet gebeurde te praten, vroeg zij Kan ik M. Rechling spreken H(j is thuis, mevrouw, maar Zeg hem, dal ik hier beo, sprak zjj en de bediende ging heen. Weinige oogmblikken later verscheen Koenraad Rechling zelf op den drempel eener deur. Agnes gij hier, stamelde hij. Hadt ge iets anders van m(j verwacht vroeg zij, terwijl ze bem in de smakeloos gemeubi leerde kamer volgde, die mevrouw Rechling hare schoonc kamer geliefde te noemen. Hoe komt bet toch dat ik alles eerst heden en dan nog wel door eene gazet moet vernemen vervolgde zij op vriendelijk verwij lenden toon, terwjjl z(j hij dc tafel in een smakcloo- zen stoel plaats nam. Ik kon toch geene kennisgevingen verzenden, antwoordde hij, zonder Ie bedenken, dat dit antwoord aan beleefdheid Ie wenschcn overliet. Zg was er echter niet door beleedigd en zegde hartelgk lang, breed, met platten, langwerpig vierkanten.rug. De rijer heeft een zwaren kop, doch niet den vorm van dien van het ramskonijn; de ooren zijn groot,recht, naar voren gedragen en V vorming open met breede uiteinden, als lepels afgerond; het haar is kort en glazend. De kwabbe is, bij den rijer, zoo weinig mogelijk ont wikkeld hij de voei is hij eeuvormiug plat, strekt zich op de pooten uit zonder plooi noch ineendraaiing. De schouders ziju aan de schoft zoo breed mogc-lijk de voorpooten zijn zoo kloek mogelijk, goed rechtstaande zonder binnenwaarts of krom te staan zij mogen niet zwart en uog minder witgestreept zijn. Het witte haar wordt onder de pooten aangenomen de rug moet platliggend en breed zijn en het achteiste aigerond, dat willen zeggen niet loodrecht afgesneden de dijen mo- ger niet uitsteken de staart is lang en goed tegen het achterlijf gedrukt. Lijst der punten bij de ientoomtellin- gen om de betrekkelijke tvaarde der ver schillige deden te onderscheiden. xMgemeen uitzich, gestalte 25 punt. Lengte15 Breedte15 Ooren15 Kleur15 e Rechte pooten10 Kop5 Gladde haren5 Kwabbe5 n Totaal 100 punt. Fouten. Hangende ooren, witte vlekken, lang of wolachtig haar, kromme pooten, scheeve staart, kromme rug. Het Neerhof.) Weekblad verschijnende te Brussel Prys fr. 1,00 voor de leden der landbouw- Leest en overweegt het well In Vooruit, de gazet der socialisten, leest men 't volgende Wat ons socialisten betreft, liet verdwijnen der kleine bur- gerij werkt ons in de band. Hoe eer zij verdwenen is, hoe netter onze strijd z;il wezen. Gij, werk- lieden, kunt daar allemaal aan meéwerken. Gij hebt maar te be- ginnen uw brood te koopen aan de samenwerkende Populaar Daar wordt het beste brood ver- kocht, aan 22 centiemen den kilo. Gij, kleine ueringdooners, overweegt het wel en herinnert u wat wij, zondag 11, hebben geschreven. De Coöperatieven zijn de dood van de kleine neringdoende burgerij, indiener, door de wet, geen verbod wordt gedaan van aan anderen te mogen verkoopen dan aan do leden der Coöperatief. Het gesticht der Nicuwstraat, is geene Coöperatief 'tis,zegt men.eeue handels onderneming.'t Kind moet oenen naam Neen, dat kon niemaud van u verlangen, maar aan mij had ge toch bericht kunnen zenden. Ik ge loof, dal op dit oogenblik eene goede vriendin u van kan zijn en dat ben ik voor u steeds geweest. Mei innig medelijden liet zij bare gitzwarte oogen op deu jonkman rusten, die niet tranen iu de oogen, diep neerslachtig voor haar sloud. Dal had ik moden doen, zegde hij, maar ik raak cv het hoofd bij kwjjt. Stel u eens vooreen telegram meldt mij, dat mijne moeder, die ik gezond vertalen heb, doodziek is. Toen ik hier kwam, vond ik haar dood. Men zegde mg (oen, oh, het is vrceselijk ouderbrak bij zichzclven. Een bliksemstraal uit den helderen hemel heeft alles, alles vernietigd. Dc groote, krachtige jonkman weeude als een kind. Mtvrouw von Beeren kon het niet aanzien zij stond op, ging op de teencn staan en legde de haud op zijnen schouder. Koenraad, sprak ze.... kom, tracht u tc bcheerschen. Kom eens b(j m(j zitten en vertel me, hoe alles gebeurd is. Wilt ge Y Zij vatte hem bjj beide handen en trok hem op den stoel naast haar. Hg volgde haar, even als hij als knaap reeds gewoon was geweest zich te schikken den wil van de eigenzinnige Agnes Troilhart, die ongeveer een jaar jonger was dan h(j. Z(j waren buurkinderen en speelgenoten geweest. Dc vader der jonge vrouw,1e ambtsraad Troilhart, was vroeger eigeuaar van een groot riddergoed en pachter van uitgestrekte koninklijke domeinen, die middeljjk aan de gronden van de pannenfabriek grensden. Als een der aanzienlijkste heeren van hel district had hij met de addellgke landsheeren en de hebben en 't is ons gelijk hoe men het heet, doch zonderling komt het noglhans voor dat de omzendbrieven van het ^npös^io^ gericht ziju tot onze loden vau deu buiten, s En nu wij dat kapittel hespreken,zulloti wij zeggen dat zij die rondstrooien dat het Volksgeluk door Aalstersche katho lieken werd gesticht of dat zij er belangen in hebben wetens enwil- En wie zijn het die deze leugens, deze lasteringen vooral op den buiten ver spreiden De valsche demokraten ofte donchisten en ook de liberalen. Ziedaar die eerlijkheid en deftig heid waarop de Chipkalanders zich roemen I.... Is het om aan 't verzoek van Z. H. den Paus en hunner H. H. onze Bisschoppen te voldoen dat de Donchisten dio leugens eu lasteringen op den buiten verspreiden? Volgens de lieden die" beweren al de eerlijkheid en deftigheid der wereld in pacht te hebben, zijn de volgende heeren de stichters van hetqnjoSs^fo^ MM. L. Gheeraerdts, Burgemeester, De Gheest, Notaris, De Wolf-Cosyns. Koopman in hop en granen, De Coen Broeders, Bankiers, Nieuwst raat, Moens Broeders, Nijveraars. En, wie zou durven denken, dat haat en wrok het zoo verro drijven kun nen bij de namen dezer Aalstersche katholieke heereu, voegt men don naam van deu E. H. Ponnet, Bestiordor van den Katholieken Werkmanskring onzer Stad Aalst. AUes in eerlijkheid en deftigheid! Wij zeggen zij die dat rondstrooien liegen eu lasteren. zijn te winnen als men ons kan bewijzen dat de hooger genoemde heeren de stich ters zijn vau de Coöperatief der Nieuw- straat of er eenig geldelijk belang in hebben.. Komt eens af, valsche demokraten en liberalen Maar ge zult er u wel van wachten omdat go weet dat ge liegt en bedriegt Verjaardag der Commune van Parijs. Woensdag jl., 18 maart, was het de verjaardag der Commune van Parijs. Vijf-eu-twintig jaren is het nu geleden dat de hoofdstad van Frankrijk n een moordenaarshol werd herschapen, 't Was al van moorden, brandstichtingen, roovorijon en verwoestingen dat men hoorde. De Commune is de schande der beschav ing onzer 19' eeuw. Aan de socia listen-lokalen in de groote steden en in 't Walenland wapperde Woensdag de roode vod ter verheerlijking van de euvel daden te Parijs in 1871 gepleegd. Die verheerlijking is een schandaal dat door allo middelen, eu vooral door woord, schrift moet bevochten worden. officieren van het garnizoen der naburige stad np ge. lijken voet verkeerd en was door eeno breede klove gescheiden van de eigenaars der in bloei toenemende pannenfabrieken. Des te racer bsd mevr. Rechling getracht, die klove tc overbruggen en toegang te ver krijgen in dekringen, waar de familie Trolharl in verkeerde. Voor haar eigen persoon gelukte baar dit niet, maar ze was reeds gelukkig en trotscb, dat haar zoon bij den ambtsraad i kind in huis was, zooals ze zich uitdrukte. Tusschen den blonden knaap en de destijds zwirllokkige Agnes was eene kinderlijke vriendschap ontstaan, zooals men wel meer buiten opmerkt tusschen kinderen van zeer verschillenden stand. De bedaarde knaap en het beweeglijke meisje vulden elkaar aan en daarbg boog hg gewillig den nek ondar bet juk, dat zg bem oplegde. Mevrouw Rechling verheugde zich niet zelden in de gedachte, dat die twee een paar zouden worden, doek Agnes' verloving en huwelijk, toen haar zoon pat bet gymnasium verlaten had. trok eene streep door hare rekening. Dc jaren kwamen, dat Agnet zicb uit de wereld terugtrok en de speelgenoten elkaar geheel uit het oog verloren, doch te Berlg'n hadden zg elkaar ean- getroffeo. vr. von Beeren ontving meermalen bezoek van Koenraad RechlinR in zijne nabijheid was b«-t haar, of zg de frissche lucht van hare landelijke geboorte- plaats weer inademde. Zij stelde in bem een onbe perkt vertrouwen en even als vroeger wis bij «eér de gewillige dienaar van al bare luimen. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1