Pol en Slant. Van tak op tak. ST. A:\TELIIVCKX. ZONDAGRUST. Stant ziet van verre Pol bezig met cliimiek te strooien in zijnen meersch en hij trekt er bij. t Sta XT. Ha, Pol, zijt g'aan 't pepereu wij lappeu 't hem nog neu keer, ea als hij zijn recht g'had heeft, clan is 't werk van On zen Lieven Heer 't, Pol; maar mii dunkt dat er weerom kans is van goed ges t'hebben van dees jaar; ge zoudt zeggen, Pol. dat 'tziju oorekcs al begint op to steken Pol. Er komt leven in, Stant; maal laat er nu nog wat malschen regen op komen, en dan zult ge 't zien groeien 1 Stant. De natuur is wonder, Pol; en als ge daar wat dieper ingaat, go zoudt zeggen hoe 't mogelijk: is dat er dan nog van die artisten gevonden worden die durven zeggen dat alles in deij natuur 't gevolg is van don toeval en dat er daar geen bovennatuurlijk hand en is om dat alles te besturen en voort te brengen Pol. Oeh, Stant, 't is d'historie van g'heei den wereld door, van als bij bestaat tot den dag van vandaag toe, en er zullen altijd van uie artisten gevonden worden, Staut. Stant. Jaat, Pol, maar 'k geloof dat de goddeloosste sekto die er van z'le- ven op den aardbol te zien geweest is, toch aie schelmen van die socialisten zijn Pol. 'k Geloof 't ook, Stant, ten minsten als ge wilt sprekeu van d'hoofd- mans of van de verspreiders van 't socia lisms; want er zijn daar veel sukkeleers in meê gesleept die niet weten wat zij doen en die eukelijk verblind zijn door valsche beloften en afgrijselijke leugens. Stant.—'tIs waar, Pol; maar waarom niet luisteren naar diegenen die ons niet en kunnen bedriegen, die de dienaren zijn van d'onfaalbare waarheid en die rechtstreeks gelast zijn mcè ons den goeicn weg aan te wijzen Pol. Ge wilt zeggen, Stant, naar den Paus van Rome, naar ons Bisschop pen on ons ander Geestelijke Oversten? Stant. - 't Is klaar, Pol die van d'heilige kerk afwijkt, is ruisen volgt nen slechten weg, en dat alleen is genoeg em iedereeu te doen zien dat't socialis- mus een allerslechtste leering is die nie mand mag volgen zonder zijn eigen zel- veu in 't ongeluk en in 't verderf te werpen. Pol. 't Is hetgeen, God dank, hier op den buiten zeer wel begrepen wordt, Stanten mochte het ook zoo komen in de stad Stant. Voor de steden valt er to lezen en to bidden, Pol 't jong volk bij zonderlijk verliest zijn geloof en bijge volg zijn laatste hoop en zijn eenig geluk Pol. Er wordt daar nochtans ook genoeg gewerkt en gedaan om z'iu den goeden weg t'houden, niet waar, Stant Stant. Och, Pol, men doet er al wat mogelijk is maar wat is 't, veel na latige ouders die hun kinderen nieten bewaken en die zelf 't slecht voorbeeld geven; en daarbij die ongelukkige fabrie ken, waar dat er zooveel slechten klap gesproken wordt en waar dat or toch niet de minsto waakzaamheid en bestaat om 't kwaad te beletten en te berispen 1 Pol. Er zijn toch goei fabrieken ook zeker, Stant Stant. Jaat, Pol, er zijn goei, maar ze zijn klein in getal er zijn in Aalst eenige deftige fabrikanten, die hun werk- menschen vaderlijk behandelen en die alle verergernis op hun fabrieken voor komen en beletten, maar ze zouden alzoo allemaal moeien zijn maar wat is't, als de meester zelf geen religie en heeft,'hoe zou hij dan de religie en de braafheid doen eerbiedigen in den werkman Pol. 't Is droef en ellendig, Stant; en hebben ze t'Aalst schoon gepreekt over 't bitter lijden den verleden zondag Stant. G'heei schoon, Pol; 't was over de bloedige geeseling en de doorne krooning 1 Pol. Hier ook, Stant; en 't zijn toch zulke twee treffende omstandigheden in 't lijden van Onzen Lieven Heer 1 Stant. Ah 'k geloof't wel, Pol als die schoelioën daar onzen Goddelijke» Zaligmaker ontblooten van zijn klcederen en hem aan ecu steeneu kolom vastbin den; en dan met hevige zweepslagen dat gebenedijd lichaam van hoofd tot den voet overdekken meè wonden, tot zoo verre dat zij vreezen dat 't Goddelijk Lam zal sterven onder de slage n, en dan Hom losmaken en Hem krachteloos zien neervallen in zijn bloed Pol. 't Is pijnlijk om hooren, Stant! Stant. En daar kwam zulke schoone zedeles achternaar, Pol Pol. Zeg ze nc keer, Stant. Stant. Hewel, Pol, de predikant zegde in beweeglijke woorden dat onze Goddelijke Zaligmaker die schandige naaktheid en die schrikkelijke slagen wilde ondergaan otu d'ontucht van do menschen uit te boeten en te voldoen voor ai die zonden van onkuischheid. Pol. Ja ja, Stant, dat ongelukkig zedebederf dat zooveel huisgezinnen in 't ongeluk eu in d'cllcnde meesleept Stant. Zwijgt daarvan, Pol en bij zonderlijk nog nen keer in de steden, waar dat mansvolk en vrouwvolk op een fabriek werken eu waar dat er niets ge daan en wordt om dc goei zeden te vrij waren Pol. Dat is een miserie, Staut het vrouwvolk zou moeten kunnen t huis werken, ouder d'oogeu van de moeder ze zouden daar moeten 't huishouden lec- reu en in de deugd en in de werkzaam heid opgekweekt worden, of auders is het perdu, zegt de Frauschman Stant. Ho kon dat gebeuren, Pol dat waar de salvatie en de reddiug van de stad van Aalst 1 Pol. 'k Geloof 't, Stauten trok de predikant ook een zedeles uit de doorne krooning Stant. Jaai, Pol, en ook een aller schoonste hij zegde dat de Goddelijke Verlosser zoo in zijn gebenedijd hoofd had willen gefolterd worden bijzonderlijk om de zonde van hoogmoed uit te boeten aan de welke de meuschen zich zoo ge makkelijk plichtig maken Pol. Wel, 'k geloof't wel, Stant wat is er tegenwoordig nog anders te zien in den wereld als hoogmoed en hoo- veerdij Stant Hewel, 't was 't geen de pre dikant zoo schoon deed uitschijnen. Neemt d'huisgezinnen, zei hij, is het niet gedurig opstand en morren eu kwaadwil ligheid van de kinderen tegen hunne ouders? Neemt het burgerlijk leven, is het niet eene gedurige beknibbeling van 't burgerlijk gozag en eene gedurige op hitsing door schriften en woorden tot den opstand Neemt de Kerk zelve, zegde de predikant, is het niet eene aanhoudende verloochening van het oppersteen hei ligste gezag gesticht door Christus zelve Wanneer de kerkelijke Overheden zalige en vaderlijke vermaningen geven, houdt men er nog de minste rekening vau? Kan men zich nog onderwerpen Is het niet hunnen persoonlijkeu hoogmoed en huunc eigene verwaande gedachten die men door zooveel gelukzoekers en opstandelingen ziet volgeu Pol. Ho, Stant, dat was eens schoon de waarheid gezegd Stant. Ook heeft het veel indruk gemaakt, Pol; eu wat men ook zegge, wat :non ook schrijve, men kan eenige ver blinden maken voor nen zekeren tijd, maar de waarheid moet zegepralen, de waarheid gesteund op de ootmoedigheid en op de onderwerping aan al onze wet telijke overheden, zoo geestelijke als wereldlijke. Pol. Daar moeten wij bij blijven, Staut want 't staat geschreven, cu 't is 't woord van God den II. Geest zelve, zegt ons dikwijls onze ecrbicdwecrde herder die zich verheft zal vernederd worden; en die zich vernedert zal verheven worden. Stant. Eu bijgevolg, Pol, laat ons stillekeus aan voortdoen 't is vandaag den feestdag van den II. Jozef, en dat was hier op den wereld nen eenvoudigeu eu nen nederigeu ambachtsman, en nu wordt hij van g'heei den wereld vereerd en aan roepen als den grootsten en den raachtig- sten prins van g'heei den Hemel Pol. Dat is mijn zoggen, Stant het is altijd van d'ootmoedigste en de nede rigste menschen dat Onzen Lieven Heer meest werk gemaakt heeft, eu 't is aan hen dat hij dc schoonste belooning ge schonken heeft Stant. Laat ze ons stillekens en al waar 't maar van verre navolgen, Pol, en dan zullen we ook gelijk zij wel varen. Pol. 't Zij zoo, Stant, en brengt do naaste week weèrom al een beetje nieuws meê; dat verkwikt eu verzet de zinueu Stant. Als 't God bolieft, Poleu tot woderomziens 1 Pol. Wel thuis, Stant, eu de groe- tenisseu aan de vrouw I Internationale Tentoonstel ling der Spijstafel te Gent. April-Mei 1896. Deze Tentoonstelling, vereerd met de hooge bescherming van Z. M. den Koning, Z. K. H. don Graaf vau Vlaan deren, de heeren ministers de Bruyn en Nyssens en ingericht onder het Eere- Voorzitterschap van den heer Gouverneur der provintie ea den heer Burgemeester der stad Gent, wordt den 25 April aan staande geopend. Wij herinneren aan onze lezers dat men do volgende eetwaren mag tentoon stellen Visch en vischspijzen, boter en melk, kaas, koloniale waren, konserveu, groensels, fruit, gebak, suikergebak, honig, beschuit, peperkoek, chokolade, limonadeD, spuitwater, al wat wordt voortgebracht door de bakkerij, de been houwerij, de varkenslachter^, penserij, gevogelte, wijnen, bieren, likeuren, enz., in een woord, al wat geëten eu gedronken wordt. Belooningen zullen door eene interna tionale jury worden toegekend. Bijzon dere wedstrijden, onder andere voor bier, en voor boter, melk en kaas zullen tc dier gelegenheid plaats grijpen. Programraas eu verdere inlichtingen zijn te verkrijgen in bet Secretariaat. Eedverbondstraat, 34, Gent. Verschil. Gezel Van Bcveren heeft maandag in de zitting van den gemeente raad verklaard dat de socialisten zouden stemmen tegen de begrootingen van de katholieke kerken. Dat, wellicht, om tc bewijzen dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn. Wat de begrootingen aangaat van deu protestantsehen en den joodschen eerc- .lienst, de socialisten hebben zich ont houden. Ze zien dus nog liever Joden en Pro testanten dan Katholieken Handteeken. De meeste hand- teekens zijn onleesbaar voor oningewij- den. Dat bijzondere personen hun handtoe- keu zoo slecht schi ij ven als zij hegeeren, dat kan niemand hun beletten De open bare ambtenaars zouden echter moeten verplicht zijn leesbaar te naamteeken. De postontvaugers moeten zien dat hunne dagstempels leesbaar afgedrukt zijuop straf vau ty/'centiemen boet. Indien men dc openbare ambtenaars ook met vijf centiemen boet bedreigde voor elk onleesbaar handteeken, we zijn zeker dat het aangeklaagde misbruik spoedig zou ophouden te bestaau. BroodrooverijDendergalm be schuldigt, of liever, verwijt aan Dender bode, vau de broodrooverij zoo ver en zoo uitsluitend te drijven. Een katholiek ('t zal zeker weèr een floeren zijn zegde zelfs aan deu kribbe laar van Dendergalm dat men - onder kwestie van moraal, onmogelijk iets slechter kan voorbrengen. Die liberale schrijvelaar is wel kort van memorie... Wat gebeurde er bier te Aalst daags na de laatste gemeentekie- zingen Do liberalen die eene halve zegepraal hadden verhoopt, dank zij 't verraad der chipkalanders en de hulp der socialis ten, konden de uitspraak der kiezers niet verkroppen. Evenals alle veroordeelden, verwenschten zij hunne rechters en zwo ren zich te zullen wreken. En inderdaad, vele liberalen wroken zich leveranciers werden afgezegd en werklieden kun werk ontnomen, omdat zij voor de katholieke kandidatcu hadden gestemd, of ten iniuste, verdacht waren van er voor gestemd te hebben. Die wraak wordt door sommigen nog voortgezet'. Het zou ons niet moeilijk vallen een bakker te kunnen aanwijzen welke aan zekere liberale familie geen brood meer leveren mag,omdat zijn naam ook voorkomt op de lijst der bakkers van deu Katholieken Neriugbond die de ver- ledene week openbaar werd gemaakt. Nu, iu tegenwoordigheid van die wraak, heeft Denderbode aan zijne partijgenoten aangeraden de handschoen op te nemen ons door de liberalen toegeworpcu... De katholieken hebben ze opgenomen cn nu roept de kribbolaar van Dendergalm schandaalschandaal 1 Eu ten anderen Dendergalm heeft meer dan eens aangeraden van den voor keur aan partijgenoten te geven, 't gene in andere woorden zeggen wil Gij, libe ralen, jont uwen penning uitsluitelijk aan liberalen. En als wij aan onze partijgenoten den zelfden raad geven dan handelen wij slecht, zeer slecht volgens de kribbelaar van Dendergalm. Maar tusschen de regels van Dender galm valt nog iets te lezen, en in ant woord hierop, roepen wij onze vrienden toe Alleen stelen, en alleen gehangen worden Te vroeg. De ooievaars, wier terugkomst men onlangs nog gemeld had, hadden zich bedrogen en, min ijdel dan de helden van Ckipka, hebben zij hunne dwaling erkend. Eenige dagen na hunne aankomst, zijn ze, wanneer ze de koude gevoelden, terug vertrokken naar war mere streken. De eed. Iu den Gemeenteraad te Gent, werd het voorstel tot afschaffing van den eed besproken en ziehier hoe gezel Anseele, volgens 't Fondsenblad sprak Ik heb hier gezworen, maar ik heb het niet gemeend De werklieden moeten huune vertegen woordigers hebben. Liever een val- schen eed dan geen mandaat. (Ho hol) Ge moogt zoo verontwaardigd zijn als ge wilt't is alzoo. Wij hebben den eed niet ingevoerd de burgers hebben duizendmaal bewezen dat zij hunne ecden durven verbreken. Wij hechten er niet meer belang aan dan zij. Wilt ge mij nog doen zweren, ik zal nog zweren wilt ge mij doen zweren bij God ik zal het ook doen, maar ik zal het ook niet meenen en er mij niet door verbonden achten. En M. Heynderickx,progressist,voegde er bij Wat wij voorstellen is niets nieuws. Als wij onzen eed moeten afleg gen op de rechtbank, dan zweren wij maar om aan de straffen te ont snappen. Men oordoele nu over de moraliteit van die lieden. Baratieri. dc Italiaanschc gene- naal, die in Abyssinië zoo verschrikke lijk geklopt werd, was in 1870 êén van de duizend mannen, die onder de beveleu van Garibaldi te Massala ontscheepten cn den veldtocht begonnen, die eindigde met de inneming van Rome en de inpal- ming der Pauselijke Staten. Nog aan te merken dat do neerlaag der Italianen kort gevolgd is op het vieren vau het 25jarig jubefeest van den staten- roof door Italië gepleegd. De laatste werkstakingen te Gent, hebben aan dc werklieden de volgende verliezen doen lijden aan loon alleen Katoenbewerkers Ir. 177,000,00 Metaalbewerkers fr. 181,000,00 Vlasspiuners fr. 123,000,00 Te samen fr. 481,000,00 dus bij 't half millioen. Vooruit beeft die werkstakingen op touw gezet. Waarom Uit politieke berekeningen, om zekere kiezers aldus aan 't lijntje te houden en dc verkiezing der radico-socialistische candidatcn to verzekeren. Ziedaar de waarheid en wij begrijpen waarlijk niet hoe er zoovele lieden gevon den worden die zich zoo dom weg door de socialisten laten bedodden 1 Tuberculose onder het vee. Aangaande de groote uitbreiding der tuberculose onder het vee, wordt door het veeartsenijkundig staatstoezicht in Duitschland medegedeeld, dat aldaar ten vorige jare iu 290 slachthuizen aan tuberculose lijdende zijn bevonden 28 paarden, 67, 984 runderen, 504 kalveren onder de 6 weken, 863 schapen cn geiten en 15,377 varkens. Afgekeurd voor het verbruik wegens tuberculose werd het vleesch van 3020 runderen en ten deelo het vleesch van 2(.16 rundereu. Aalst 18 Maart 1896. M. de uitgever van De Denderbode In uw nummer vau 1 Maart, ouder den titel Broedertwist te Aalst bespreekt gij het artikel van eenen confrater, die dCn wensch had uitgedrukt door weder- zijdsche eu rechtziunigc toenadering ten spoedigste mogelijk den broedertwist te Aalst te dempen... Die weüsch van Het Handelsblad was enkel de herhaling van ecu hoogero wensch, door ccruiedweordigo personen geuit, en had uit dien hoofde eene zoo veel te grootere beteekenis. En wat antwoordt gij daarop,gij die ge durig schermt met uwe liefde tot vrede en verzoening 1. Dat eene toenadering, eene ver broedering met hetdoziju en half geluk zoekers, generaals cn kolonels zonder soldaten, volstrekt onmogelijk schijnt 2. dat die verbroeding onmogelijk is 3. dat ge geoue verbroedering inet het dozijn en half wilt. Dat is korten klaar gesproken Dit antwoordt isweerdig van uwe dulle wer king tegou ons (A) Wat blijft er nu nog over dan uwe zoo boog geroemde eendracht Wie bestrijdt er nu het Pauselijk woord Wie vertrapt de raadgevingen der Bis schoppen, als zij spreken van vrede en rechtvaardigheid Herhaalde malen heb ik uw artikels gelezen, doch geen greintje van christeue rechtvaardigheid heb ik er iu gevonden 1 Verbroederen, ja Eendracht zoo veel men wil. De handen in elkaar leggen, ten teeken van vrede, voorzeker als gij op dit oogenblik maar uwe broe ders onder uwe wraakzucht verpletterd ziet liggen. (B) Dat is de christelijke liefde voor u I Dat is de leering van den God-mensch, die vergiffenis schonk op zijn kruis (C) En zoo durft gij spreken in den naam eencr katholieke partij... (D) O wij raadden reeds lang wolko gevoe lens ubezielden. Vanwaar konden al die artikels komen, vol schimp en smaad, vol leugen en laster, tenzij uit de bron der wraakzucht Welke redens hebt gij dan wel om zoo hardnekkig te wezen Ha, gij beweert dat wij de bondgeuoo- ten der liberalen en socialisten zijn dat we samen middelen beramen eu wapens smeden om de katholieke partij... gij gingt bijna zeggen, het katholiek geloof, te bestrijden. (E) Maar zeg eens, wie heeft hier een bond genootschap aangegaan met liberalen en socialisten, tenzij uw eigen volle. Waren bet do bewaarders niet die iu den tijd voor Werk- cn Nijverheidsraa 1 een ver bond sloten tegen de cbristcne Volks partij (F) Giugen wij ooit zoover Voorzeker ueen. Wat wij vroegen en wat wij nog vragen, is de vertegenwoordiging van alle partijen of het evenredig stelsel. Dit stelsel wordt aaugekleofd en ver dedigd door alle klaarziende mannen, omdat het do rechtvoerdigheid zelve is; dit kan dus of mag de oorzaak niet zijn van uwe onchristelijke taal. Of denkt ge soms aan een van die leu genachtige magonnieke bezoeken door u zelf uitgevonden, waarvan gij weldra volle rekenschap zult geven (G) Hoor eens, M., gij hebt thans eens klaar uwe gedachten gedrukt. Aan allen die vrede wenschen, hebt gij bitsig geant woord: Wij willen, neen, neen, wij wil len niet Wij wisten dit reeds lang; doch het is ook goed dat andereu het"weteu, opdat zij met tijd en stond, nog eeus naar den stok zouden kunnen grijpen, om u... re dens te doen verstaan. (H) Gij zult dit antwoord opnemen iu uw nummer van zondag aanst. A. Daens. A. Ja, »ij herhalen het, de verbroedering met het dozijn on lull gelukzoekers die zich generaals en kolonels hebben nehonibardeerd van een leger zonder soldaten der valsche demokralle, schijnt ons onmoge lijk. tvn als wij ons aldus uitdrukken.dan spreken wij, zonder vooringenomenheid,als tolk van de bijna alge- rneene denkwijze d«r Aalstersche katholieken eu ge slaafd op eene dagelijksche ondervin ding. B. WraakzuchtWel die kennen wij nieten ten andere liet grootste getal der valsche deuiokraten zien er ous Ie onnoozel uit om er haat en wrok kunnen tegen te voeden. Wie zou er nu op die bedrogene lieden kunnen kwaad zijn Wat u betreft, priester Daens, wees! gerust Den derbode draagt ii geen den minsten haat toe 't zijn andere gevoelens die lieiu bezielen. Denderbode heelt ecnvouuig medelijden met u. Waarom Uit boeven wij niet te zeggen, "t is onnoodig de Herhaalde ver maningen van II. Mgr. Stillemans hebben het u klaar en duidelijk genueg gezegd. C. Is het uit eerbied voor 't Pauselijk voorden om aan de raadgevingen van H. II. onze Bisschoppen Ie gehooizamen dal i Het Land ion Aelsl, i uw orgaan, wekelijks krioelt, van snoode beleedigingen, laffe zin spelingen. verachtelijke uitdrukkingen tegen ons, Katholieken De gehoorzalen der Rcchtbankeö weergalmden er reeds dikwerf over. Is liet hieioiu ook dal bij u,in de Kamer,als de advokaat der liberalen en socialisten hebt aangesteld en de katholieken van Aelst valschelijk bescnuldigd 1En gij zijl het dan die van liet Pauselijk woord, van 't vertrappen der raadgevingen van vrede hunuer II. H. onze Bis schoppen durft gewagen D. Denderbode spreekt vrij en vrank hij ligt aan geen kluisters. Wellicht zou Denderbode met meer dubbelzinnigheid kunnen handelen, maar foei foeidal manopool laten wij aan Chipka. E. Ja, dat is de waarheid, de onbetwisbare waar heid Wij roepen hier ai de rechtzinnige menschen mui Aelst zelfs ile liberalen tot getuige. De valsche deotukralcn gaan met niemand anders uur dan met li. ci -lrii. iianciiiai.'oiis, vrijdenkers, socialisten en, lol meerder bewijs, men leze eerst Dendergalm en dan 7 Land van Aelst, cn 't is koekoek eengezang. F. Hier liegt gij weèr ecus wetens cn willens gelijk eenen gemcenen tandentrekkers op de foore... Maar ook 'l is de eerste keer niet. G. Ja. voorzeker rekenschap zal er gegeven wor den dat valt niet meer te belwijft-n. H.- De priugelstuk moet u waarlijk pijnlijk getroffen hebben ook wjj tuttfaa er Atdi iets van gehoord. Z'ü nolariêolo zViuioiicen op de 4d0 Uiud/ajde. Ze zijn tegen den Godsdienst niet. Oh neen. Hij die zegt dat wij tegen den Godsdienst zijn liegt, roepen de socialis ten uit. Maar jammer is 't waarlijk dat Vooruit die mannen van tijd tot tijd eens logen straft. Vooruit van donderdag 11. kondigt Het feest der jeugd aan, dat dees jaar zal gehouden worden in den nieuwen tempel der socialisten. Van welk feest is er hier spraak Van de wereldlijke eerste communie, of liever, van eene betooging van vrijdenkerij. Eene betooging van vrijdenkerij Ja, zoo is 't en men oordeele Na beschreven te hebben hoe den tem pel zal versierd zijn, wat er aan do kin deren als geschenken zal aangeboden worden, volgt er Het publiek is toegelaten en wij ho- pon dat iedereen het zich ten plicht zal achten de kleine vrij- denkers te komen groeten. Dat zal aan de jougereu moed iuboe- zemen, dit zal bewijzen dat een ware socialist eerst en vooral belang stelt in de vrijzinnige gezonde opvoeding van hot kind. Dus men moet de kleine vrijdenkers, de godverloocheuaars gaan groeten. Nu, als men de kiuderen eene gezonde opvoeding wilt verschaffen moet men ze leeren God verloochenen. Vrejzinnige wil zeggen God verlooche nend; de liberalen die de vrijzinnige partij uitmaken zijn dus Godverloochenaars 1 Wie dat anders uileggen kan, hij neme t woord in Dendergalm. üe vergadering plaats vau don Paro- chtalen Boud ten einde het Bestuur to kiezen. Volk dat er was Ja, geheel St. Ante- Iinckx was te been (manncvolk) arm ea rijk, oud eu jong het ruime schoollo kaal met zijne afdeelingen was propend vol. Do heer De Geest heeft eene wel sprekende voordracht gegeven over do lontevetten, die mot aandacht werd aan hoord. Daarna nam onze achtbare Herder, de heer Van Lancker, secretaris vau 'den Kantonalen Bond het woord, om doen uit te schijnen de voordeden van den Kan- tonaleu Bond en des parochialen Bouds, als ook voor 't stichten van eene Mel- kerij. Die rede werd door onze parochia nen luidruchtig toegejuicht, aangezien zi.i de voordeden kenneu, gezien de sckoone uitslagen van de Melkerijcn van Borstbeke en Meerbeke. Ook nog van werkmanswoningen en spaarboeken werd er gesproken. De leden gingen uiteen met eene ware vreugde op 't aangezicht al pratende over de schoone redevoering van bunnen Her der, over de schoone stichting der vee verzekering die aan hem te danken is, en over de weldaden die hij nog te St. Aute- linckx zal trachten te doen. Of ze hunnen stichter der veeverzeke- riug dankbaar zijn Ja, komt het vragen langs hier aan al de ware katholieken°en de niet twistzoekenden. Ten zes uren was er eene meeting in tochuurken, door de kristene volks partaai ?!f Ja,ook daar ging 't kermiszijn, of hover,men wist het wel dat hier tot St. Antclmckx geen grooto toeloop zou ge weest hebben,want om de sprekers aan te moedigen had men zonder twijfelen de familie uitgenoodigd want men zag ze iu den namiddag afkomen van Slu Maria- Lierde, Rcssegemja, ja, familie. Was er daar veel volk Oei, belange niet en rechtuit gezegd vroeger kwanten er zooveel vreemdelingen en parochianen kinderen en vrouwen, dut de keu ken,por taal en kamer omtrent vol stonden en nu hebbeu de sprekers het ontioodig gevon den in do kamer te spreken gezien 't wei nige rolk; er was iu de kamer of portaal geeue levende ziel te zien; buiten stond er eenig volk (in den donkeren), kinders vrouwen cn nieuwsgierigen. Was het de moeite weerd om hooren We weten het niet, doch we weten dat 't volk trap voor trap optrok, zelf al zin gende terwijl de Roelander sprak. Hoeveel volk was er wel Ilewel hoe veel menschen kunnen er iu eene keu keu en zooveel. t Waren meest allen vreemdelingen, immers ons volk is or veel te wijs voor de uitslag der gemeentekieziugeu is daar nog een voortreffelijk bewijs van: op 295 stemmen behaalde de kristene volks partaai? 41 a 46 stemmen..'t waren meest mannen van Aspelacre, Neerhasselt on Rcssegem. Zouden het somwijlen altijd de zelfde klakkers niet zijn die de meetin gen afloopen St. Antelinckx mag echt fier zyti over zijno kiezers en nog meer gezien zij nu zien wie er in Kamers eu Parochie de verdedigors zijn van arm eu rijk. Adbiaan. PI PZondag 5en en Maandag I U 11 o 16Bn April, zij tide 2 Paasch- tlageu,geeft de pas ingerichteTooucelmaat schappij Willen is Kunnen, dezer Gemeente baareerste Tooneelfeest. Men zal opvoeren het hartroerend geschied kundig drama De Abt de l' Epée in 5 bedrijven en het vermakelijk blijspel De Antiquair van den heer L. Schil den, met zang, tea lokale der gemeente school. Prijzen der plaatsen Voorbe- houdeue 2 fr. Eerste plaats 1 fr. 2 plaats 0,50 fr. Begin om 4 '/2 uren stipt. Do Tooueel- bottd staat onder 't eerevoorzitterschap van den Heer Achilles Philips. De Koninklijke Harmonie S#. Cecilia van Oordegem zal het feest met haro schoonste stukken opluisteren. Zondag 22 Maart dienstdoende Apo theker: M'De Ruyter, Lange Zoutstr. Zitting des Gemeenteraads van 13 Maart 1896. 1° Behandigiug van prijzen aan do lau- reaten van den algemeenen prijskamp I van het middelbaar onderwijs in 1895. De laureaten zijn MM. Gliysbrecht Arth. Clemens Steyleinau van Welle en Anted, li Cobbaert van Denderleeuw. 2° Verorderiag van inwendige orde en dienst des Gemeouteraads. 31. Anne beklaagt zich over do plaats die hem wordt aangewezen in de zittin- f! gen. De plaats is onverschillig voor de meerderheid, maar men moet kunnen gedoogen dat de leden der minderheid 1 bijeenzitten. 31. Bethune. Dat is een persoonlijk i feit; maar vermits M. A.une bet noodig I acht den Raad bezig te houden met zijnen persoon, zal ik de wetten lezen, miuiste- rieele omzendbrieven, de commentaris- sen dio zeggen waarde plaats is van elk Raadslid. 31. dc Voorzitter. Wij gaan over tot algemeene bespreking. 31. Bruyndonckx. Dit reglement is I een oprecht schandaal. M. Eoman. Dat is parlemeutair M. Bruyndonckx. Dat is gelijk gij wilt.(Men lacht). Ja, ja, lacht maar; men had enkelijk besloten het oude reglement dat zeer goed was, en door uwe vrienden f gemaakt, te vertalen in het Vlaamsch; f eu men brengt er nieuwe artikels bij men scheidt de twee leden dor minder- [•- beid vau elkaar; men belet ze de sektiön f; bij te wonen; men is benauwd van ons... g 31. de Voorzitter. Men zal u het te- genovergestelde op tijd en stond bewijzen. 31. Bethune. Verschooning, het re- j glement is gemaakt onder het liberaal bestuur van Burgemeester De Ghcest. M. Bruyndonckx. Waarom mag M. Anno zich nevens mij niet zotten?... hier of daar, 't is gelijk waar, hij zit toch al tijd aau 't staartje de jongen is toch de kleinste. (Gelach). M. de Voorzitter. Dit is de alge- mceuo bespreking nietmen zal die kwestie straks bespreken bij het onder- zoek der artikels. Men gaat over tot do bespreking arti- f kei per artikel. Er wordt beslist dat de Vlaamscke I taal de offiicieele taal des Raads zal zijn. i 31. Bruyndonckx,vraagt dat elk Raads- f lid ton minste met raadplegende stem aan de zittingen der sektiën moge deel- nemen. M. Geeroms. Dat is niet noodig men noemt sectiën om bet werk te verdeelen f en te vergemakkelijken in dit geval zijn de sectiën onnoodig en men zou oveuwol telkens geheel den Gemeenteraad kunnen j bijeenroepen. M. dc Voorzitter zegt dat, voor alle I belangrijke zaken, het verslag der sectie I: aan al dê Raadsleden zou kunnen meè- gedeeld worden. Het reglement wordt aangenomen. Stemmen tegen M.M. Bruyndonckx en Anne. Petitie over de markten Ver- I slag van M. Arys. M. Arys is ziek en t afwezig. Verzouden tot de' aanstaande zitting. Kermisfeesten Festival, Feest op 1 de Esplanade, Volksfeest in de Harmo- l nie, Prijskamp in do Visschcrij, Con- i certs, euz. Stadwegenis Men beslist de Boude- wynkaai stroomafwaarts te verlengen. Onderwijs. M. Buggenhout wordt hulponderwijzer benoemd. Loon der stadswerkliedeu en kleine beambten 31. Van de Velde stelt voor het loon der stadswerkliedon te brengen van fr. 1,80 op 2,00 fr. i Het catholick bestuur moet het voorbeeld geven in het navolgen der Pauselijke f Encycliek. llot loon der nachtwa kers is ook te gering. M. Bethune 'zegt met genoegen dat in I de aanslaande begi ootiug de uoodige ere- dieten zullen voorzien worden om aan M. Van de Velde voldoening tc geven. Hij doet nog opmerken dat de Stad de werklieden aanneemt als wanneer, uit hoofde van hunnen gevorderden ouder- dom, de andere patronen ze verstootcn I de Stad neemt ze uit loutere liefdadig- I heid. De arbeiders van de stad tellen I gemiddeld 65 jaren. M. Anne zendt ze naar de Hospiciën. f 31. de Voorzitter. Dit is waar, maar I die menschen houden aan hunne familie. I M, Van de Velde bedankt de heer Schepen van geldwezen en arbeid voor j zijno welwillende verklaring. Nijverheid en werkraad Instel- I ling eencr afdeeling van bouwnijverheid. I Voorstel van M. Van do Velde. Eenpa- f riglijk aangenomen. Vooraleer do zitting te sluiten ver- klaart M de Voorzitter dat het College in de aanstaande zitting een ont- I werp van groote openbare werken zal neerleggen. 't Volgende factum werd op Chipka aaueengeflaust pu wij zeggen de waarheid f want M. Bootte kan het nog in geen dui- 1 zend jaar uit zijnen koker krijgen Aalst den 18 maart 1896. M. Van de Putte, Aan dé gebeurtenissen welke in den Bond van Werklieden en Burgers pffiats grepen, wijdt gij in uw nummer van 15 Maart 1896 een artikel, dat mij en velen onzer stadsgenoten zonderling heeft ver- f- baasd Inderdaad, XI., hoe durft gij zooveel i yalschheden schrijven over feiten die I iedereen bekend ziju 1? Gij zelve hebt ze onder uwe oogen zien I gebeuren, gij kondet dus met kennis van zaken oordoclen doch neen, gij hebt I moedwillig de waarheid verneukt I O t is zoo gemakkelijk te roepen M. Boone en eenige liberalen (sic) en socia- f listen (sic) kregen eene buis. Doch even- t als iu do gemeentekiczing Lebt go verge- 1 ten te zeggen, hoe het kwam, dat ik en

De Denderbode | 1896 | | pagina 2