Zondag 29 Maart 1896. 5 centiemen per nummer. oOsle Jaar. 5071. VERDENKING Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verdeeling der kiesomschrijvingen Aan de Vlamingen! DE DENDERBODE. Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inscfirijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique huuih. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Aalst, 28 Maart 1896. Het vraagstuk van de verdeeling of split sing der groote kiesomschrijvingen is on langs andermaal opgeworpen geworden. Naar 't schijnt heeft de heer minister van inwendige een wetsontwerp bereid. Dit ontwerp zal in den huidigen zittijd bij de Kamer niet ingediend worden en zullen, bijgevolg, voor de aanst. Kamerkiezingen de kiesomschrijvingen onveranderd blij ven. Wat er dan ook van zij, wij treden dit ontwerp van splitsing bij, omdat het op reclitveerdigheid zal gesteund zijn. Als men den Jiuidigen toestand wel bedenkt, dan bestatigt men dat het lot van België in handen is van twee groote steden, of beter gezegd, van eenige dui zenden kiezers. Onlangs schreef La Réforme dat het in de wetgevende kiezing van Juli aanst. voldoende is, dat de katholieken te Brussel en te Antwerpen geklopt wor den om hunne hedendaagsche meerder heid in de Kamers te zien vervliegen als rook. Eene verplaatsing van 6000 stem men te Brussel en van 7000 te Antwerpen en ziedaar 't draadje waaraan 't leven van het katholiek ministorie hangt, riep het liberaal blad uit. Dus van 13000 stemmen hangt het lot van België af... En welke stemmen dan nog?... Wel is waar, zou die verplaatsing, slechts nadeclig zijn aan 't katholiek mi nisterie, in geval liberalen en socialisten een verbond sluiten, maar zie dat is 't geringste der zaak; als cr maar kans is de katholieken van 't bewind te kegelen dan zal 't monsterverbond weldra geslo ten zijn. Maar of de gematigde liberalen dit verbond met de socialisten zullen bijtre den, dat is nog niet uitgewezen. Voorze ker zullen vele behoudsgezinde liberalen zich dan in de rangen van 't katholieke leger scharen. De groote kiesomschrijvingen bezitten veeltijds eenen invloed die nadcelig is aan de belaugen van het overige gedeelte des lands cn vooral van 't platte Tand. Wat gebeurde er b. v. in zake der be- schermrechten ten voordeele van den landbouw. De afgeveerdigden van Antwerpen en Brussel bestreden zo in 't belang dezer twee steden met uiterste krachtdadigheid en, om ze te bevredigen, heeft men zich toegevingen moeten getroosten die scha delijk zijn aan de belangen der landbou wers. Waarom Brussel verloren dat is 18 zetels, Antwerpen verloren dat is 11 zetels, te samen 29 zetels verloren of eene verplaatsing van 58 stemmen. En de katholieke meerderheid ware naar de maan. Indien do een, twee, drij of vier ver tegenwoordigers van dees of geen arron- EENE VREESELIJKE 15d0 VERVOLG. Om zijnentwille nam zy zijne moeder op den koop loe, dat wil zeggen zij bracht haar soms een bezoek en noodigde Daar bij zich als zy zeker was geen bezoek van andere vrienden Ie zullen krijgen. Zoo doende begon .Mevr. Recbling wcér te hopen. Al was baren zoon vroeger de schoone en rjjke Agnes Troll- bart ontgaan, nu kon hem de niet minder schoone, nog veel rijkere en voornamere Agnes von Becrcn ten deel vallen: Misschien zou die droom ook werkelijkheid zijn ge worden, als de komst van Valentine Zier in het huis van Mvr. Recbling deu toestand niet geheel had ver anderd. Koenraad, die tot dusver tegenover het vrou welijk geslacht vrjj wel ongevoelig was geweest, werd bij deu eersten aanblik door Valentine geboeid. Agnes, die zeer goed iu het hart van den viiend barer jeugd kon lezen, wist eerder dan hjj zelf, hoe het met zijn hart gesteld was cn ontlokte hem weldra de bekente nis zijner liefde, die zij volkomen goed geplaatst achtte. Zij dweepte uiet Valentine cn verkeerde daarom druk met Mev. Rechling, wat deze dame echter over eenkomstig hare eigen wenscheu uitlegde. Toen haar de oogen opengingen, was zjj tegen Valentine juist bet meest verbitterd, wegens de vernietiging van al dissentent moosten handelen gelijk hunne collegas van Brussel en Antwerpen er zou niets toegegeven worden, want 't ver lies van 2 of 3 stemmen kan over 't lot I des ministeries of des lands niet beslis sen. De vertegenwoordigers van Brussel en Antwerpen bezitten meer invloed dan dezen van gelijk welke provincie to sa men. Ook is 't niet onrechtveerdig dat een kiezer van Brussel achtien maal zooveel vertegenwoordigers mag aanwijzen als een kiezer in eene omschrijving waar maar een enkel vertegenwoordiger be noemd wordt Do rechtveerdigheid eisebt ook dat de landelijke gemeenten zooveel mogelijk van de groote steden afgescbeideu wor den. Beider belangen zijn immers ver- schillig en strijden soms regelrecht tegen elkander. In de kwestie der beschermrechten onder andere de steden Antwerpen en Brussel waren voor den vrijhandel ter wijl de buitenlieden bescherming eisch- ten. De wederzijdsche belangen waren dus in strijd. Men beweert dat, door de splitsing, de katholieke meerderheid zal inkrimpen, dat her, liberalismus't welk heden tot machteloosheid is geslagen, weêr bet hoofd zal verheffen en dit zelfs daar waar zijn toestand hopeloos schijnt. Laat ons dit nu aannemen, maar is 0112e katholieke meerderheid geringer, ze zal zoveel te vaster en bestendiger zijn en ,iau de wisselvalligheden vau eene en kele kieziug niet meer blootstaan. Wie zijn het die deze opwerpingen ma- keu?... Ja, wie zijn het die nu komen beweren dat de katholieke meerderheid zal geringer zijn, dat het liberalismus zal opnieuw kunnen het hoofd verheffen?... Wel de voorstaanders der evenredige vertegenwoordiging. De E. V. zou de splitsing en versmel ting van zekere arrondissementen nood zakelijk maken en zelfs zou de provincie Luxemburg slechts een enkele kiesom schrijving vormen Het liberalismus zou weêr het hoofd verheffen, zelfs daar waar het iu geene twintig jaren in 't strijdperk dorst treden; En de katholieke meerderheid zou er onbetwistbaar geringer door worden. De opwerpingen der voorstaanders der E. V. zijn niet ernstig, want het stelsel zoo lief aan hun hart, gaat langs den zelfden kant nog manker. De splitsing, der groote kiesomschrij vingen zonder E. V. schijnt ons verkies lijker. Wanneer het laud zal verdeeld zijn in kiesdistrikten 1, 2 3 en hoogstens 4 afgeveerdigden benoemende, dan zullen de liberalen en socialisten in de over- groote meerderheid der kiesdistrikten volkomen machteloos zijn om de katho lieken te overwinnen cn dit zelfs daar waar de anti-katholieke machten een verbond zullen gesloten hebben. De liberalen begrijpen het maar al te wel. hare schoone planuen, op wier vervulling zij zeker rekende. Van haren kant had Valentine de voorkomendheid van Mevr. von Decren met koelheid beantwoord. Haar trots gebood haar de grootste terughouding tegenover de rijke dame, wier gelijke zy zich toch gevoelde, en een zeker wantrouwen betrcfTcnde hare gevoelens voor Koenraad was zeer natuurlyk bij den diepen hartstocht, die zjj onder een kalm uiterlijk verborg. Zeg my nu eerst eens, wat er waar is van al het gezwetst, dat hier in de gazet staat zegde Agnes en wierp met eene heftige beweging de gazet op de tafel, die zy had meegebracht. Koenraad verroerde zich niet. Ik heb vandaag geen gazet gelezen, ik wil ook niet, maar het zal alles wel zoo zijn, als het daarin staat. Oho, dat geloof ik niet, antwoordde Agnes. Uw moeder is dood, daar valt niet aun te twijfelen maar moet zy daarom aan vergit gestorven zijn Het komt toch wel meer voor, dat schijnbaar gezonde menscben door een plotselingen dood overvallen worden. Zij is aan vergif gestorven, de lijkschouwing laa'. daaromtrent geen twijfel, antwoordde Koenraad op doffen toon. Maar hoe komt men dan op de waanzin aige ge dachten dat Valentine uwe moeder het vergift moet hebben toegediend. Jn haar stervensuur heeft mijne moeder zelf haar beschuldigd. Maar dat is verschrikkelijk riep Agnes uit. Zou aljzoo'u vreeselijke vergissing begaan kunnen hebben mogen ons gelukkig achten, i schroef La Flandre libérale dat er oneenigheid bestaat onder de katho- i heke kamerleden betrekkelijk de kwestie van de splitsing der groote kiesomschrijvingen; immers nooit zou eene kieswet noodlottiger wezen voor de tegenstrevers der katholieken. Wij kunnen er de aandacht onzer vrienden niet genoeg op inroepen onder dit opzicht is er van onzen kant geene toe geving mogelijk. Krachtdadiglijk moe- welke verbintenissen zullen gevraagd worden aan de candidaten aller partijen bij de aanstaande kiezingen. Oproep aan bet Vlaamsche volk 9) Aanduiding der plaats waar de vol gende zittijd zal gehouden worden 10) KieziDg van het Bestuur. Denzelfden dag, ten 2 uren 's namiddags, zal in dezelfde zaal een LANDDAG gehoudeu worden om. ten wij de algebeele of de gedeeltelijke j hoofdzakelijk, aan het Vlaamscb volk splitsing der kiesdistrikten bevechten.f 'l1u":J 4u"£r"" L'Indcpendance spreekt nagenoeg in den zelfden zin. Wij besluiten dus De katholieken hebben groot ongelijk zich tegen de split sing te verzetten. Waarom Omdat zo een maatregel is van uiterste politieke rechtveerdig heid Omdat ze recht zou laten wedervaren aau de landelijke bevolkingen die nu onder 't juk der groote steden staan Omdat zij de versterking der katholieke partij zou wozen, van de partij der orde, tgeue eene waarborg is van behoud onzer samenleving en van ons bestaan als vrij volk I De Vlaamsche Volksraad, builen allen partijgeest gesticht en samengesteld uit gekozen afgevaardigden van alle Vlaamsche gewesten van België, zal op Zondag, 12 April 1896, te 10 uren 's morgens,te Brussel in de zaal Tkéatre du Nord, Brabandstraat, nevens de Noorderstatie (aankomst), eene OPEN BARE ALGEMEENE ZITTING houden, DAGORDE 1) Hulde aan de Boeren der Zuid-Afri- Jcaansche Republiek (Transvaal) 2) Stemming door de Wetgevende Ka mers, in haren loopenden zittijd, van de wetsvoorstellen De Vriendt en Coremans, strekkende tot volkomene gelijkstelling der Vlaamsche en der Fransche faal voor het vervaardigen en afkondigen aller toetten 3) Aanvulling van de nog onvolledige lijst der Vlaamsche gemeenten 4) Herziening der schoolwet van 15 September 1895 en iulasschiug dezer be paling In al de lagere scholen des Rijks moet het onderwijs gegeven worden in de moedertaal der leerlingen het Vlaamsch in de Vlaamsche gewestenhet Fransch in de Waalsche 5) Stichting van eenen hoogeren Raad van kunst cn letteren 6) Maatregels te nemen tegeu de be smetting der Schelde door bet water der Spierebeek' 7) Stipte inachtneming der taalwet van 22 mei 1878 als onontbeerlijke voor waarde te stellen voor het verleenen van toelagen uit Staatskas voor het inrichten van tentoonstellingen, prijskampen, fees ten, enz., in bet Vlaamsche land. 8) Vaststelling der punten van het Vlaamsche strijdprogramma aangaande Niet by vergissing, met voorbedachten rade 1 sprak Koenraad als in een droom. Agnes schudde hem bij den arm. Maar wat praat ge toch Zou Valentine uwe moeder hier opzettelijk vergif gegeven hebben Niet hier, maar in de woning van baar vader, te Wilmersdorf. Ach, ja, gij weet nog niet dat zij bier niet meer in huis was. Neen, volstrekt nietVerscheidene dagen had ik niets van u allen gehoord, omdat ik druk bezig met mijne toebereidselen voor eene reis naar Italic, waarheen ik Valentine geerne meegenomen had. Ik wenschte dat zij met u was meêgegsan, en dat ge u beiden aan gindsche zijde der Alpen bevondt, zuchtte Koenraad en vertelde toen wat tusschen zijne moeder en Valentine, later tusschen Dem en de heide vrouwen was voorgevallen. Agnes sproi g op. En moet ik dat nn eerst ver men riep zij misnoegd. Waarom zijt gij niet hij mij gekomenWaarom beeft Valentine m|j niets van al het gebcurJe laten weten Neem het mij niet kwalijk, Agnes, verzocht Koenraad, terwyl hjj haar wcér op den stoel trok, ik kou u niet inwijden in den strijd tusschen uiij cn mijne moeder, ik kon niet, ik kon niet Valentine had mij ook verzocht te wachten en alles aan den tyd over te laten, vervolgde hij, en toen ging ik naarZekta, schoot hazen en peinsde om eenen uitweg te vindeu want ik wilde mijne moeder niet krenken. Maar Valentine kon ik ook niet opgeven, baar hangt myn levensgeluk af. zelfs de gelegenheid te verschaffen zijn zegel te hechten aau de twee ingediende wetsvoorstellen tot regeling van het n taalgebruik bij bet vervaardigen en af- n kondigen aller wettpn en er de onver- i) wijlde stemming van te eischen. De besluiten van den VOLKSRAAD zullen den LANDDAG ter bekrachti ging voorgelegd worden. Elkeen zal vrij het woord mogen voeren. De gewichtige dagorde der vergadering van den VOLKSRAAD zal, ongetwij feld, de belangstelling van alle ware vaderlanders in de hoogste mate verwek ken. Alle Vlamingen zullen de aangekon digde beraadslagingen willen bijwonen eu deelnemen aan den grooten LANDDAG waarop de levensbelangen van het Vlaamsche volk zullen besproken worden. Brussel, 15 Maart 1895. Namens het Bestuur De Bestendige Afvaardiging De OndervoorzittersVoorzitters. Julius OBRIE. J.-I. DE BEUCKER. Alf. de Smet. Em. VAN DRIESSCHE. De dd. GriffierDe Schatmeester, F. REINHARD. A. DAGNELLE. De volgende medeelingen zijn door het inlicbtiugsbureol van het handclsmuseum (Landbouwafdeeling des ministeries.) aan de dagbladen toegezonden geworden mot verzoek tot afkondiging Uitvoer naar den vreemde. De groenten en boter waarover er zoo dikwijls gesproken is geweest, zijn de eenige arti kelen niet, die onze aandacht verdienen to vestigen onder de landbouw-voort- brengselen die naar den vreemde kunnen uitgevoerd wordeu, want wij hebben dan ook nog, on in de eerste lijn, de eieren, bet pluimgedierte, do konijnen, de jonge varkens, bet fruit en de bloemen. Wat de eieren betreft moet er hier bij aangemerkt worden, dat wij er buitenge wone groote hoeveelheden uitvoeren,maar deze eieren komen van onze boerderijen niet maar van uit den vreemde, bijzon derlijk uit Italië, en worden alleen door het land vervoerd. Het Belgiseb pluimgedierte, bijzonder lijk dat van bet ras genaamd «Brusselsch» is de gebeele wereld rond gewaardeerd; Duitschland, in strijd met het algemeen jedacht, neemt ons weg hetgeen wij het leste bezitten. Engeland ook, maar zou er veel moer kunnen koopen, indien eene stelselmatige wijze van opbrengen en Arme Koenraad Arm, ja arm herhaalde de jonkman, Terwyl ik nadacht over de manier, waarop die knoop kon los gemaakt worden, werd hij doorgehaktmijne moeder dood en Valentine... Houd op, spreek het niet uit, viel Agnes hom inde rede. Ge kunt bet niet gtlooven. Zou ik geloovon, dat zjj eene afschuwelijke mis daad gepleegd zou hebben Zij, die alles in zich ver- eenigt wat goed, edel en rein is riep Koenraad uit. Wanneer ik er bjj gestaan had, terwyl ze het deed, al had ik zelf het vergif op de tong gevoeld, ik zou het toch niet kunnen gelooven En ik zou eerder my zelve voor eene giflmeng- ster houden dan haar 1 riep Agnes met vuur. Zwijgend boog bij zich over hare hand en kuste die, ten teeken van dank voor die woorden. Wat wilde uwe moeder toch bij Valentine in Wilmersdorf? vroeg zy weer. Hy wendde zich af. Oh, dat ik u dit ook nog moet vertellen Met horten en stooten, veel met halve woorden aanduidende, verhaalde hij van het peerlen halssnoer ant deze geschiedenis had hij van den commissaris vernomen en men had bjj zijne moeder het bewijs van den juwelier gevonden, dut zy van Valentine ontvan gen bad Gedachtig, dat hare woorden eene doode, de moeder van haren beklagensweerdigen vriend, zouden gelden, bedwongen Agnes hare verontweerdiging. Zij mom. pelde slechts Afschuwelijk, onbegrijpelijk en zegde aanvetten, meer bekend en uitgebreid kon worden. Ivonijuen en jonge verkens, in België aangekweekt, worden hooggeschat op de Engelsche markten, eQ geven aanleiding tot groote omzettingen, maar bet is eene bewezene zaak, dat wij ongelukkiglijk ver zijn, van er voor ons eigen al het profijt uit te trekken; bet blijft gewoonlijk aau de vingers der tusscheubandclaars plak ken; deze agenten houden de markten onder bun gebied, en stellen de prijzen naar willekeur vast. Wij worden geëx ploiteerd. Dan is er nog bet fruit en de bloemen, waarvoor wij nog eene betere plaats zouden moeten hebben, dan die wij nu bezitten. Het is eene bewezene zaak dat, hetgeen ons te kort komt, eene volmaakte han delsinrichting is, met het oog opden uitvoer onzer landbouwproducten, en een weinig samenhang in onze eerste proef nemingen; cn ten opzichte der uitvoeriug reguliere, snelle eu goedkoope middelen van verzending, gepaard mot eenen wel- mgeriebten dienst van inlichtingen. De nieuwe lijn tusschen Oostende en eene haven der Beneden-Tbeems, met eene rechtstreekscbe verbinding tot Londen, dewelke aangekondigd is als moetende in werking treden den 1 mei aanstaande, komt eene groote ruimte vullen. Wat Let inlichtingkantoor betreft, dat nu reeds sedert eenigen tijd werkzaam is, bet zal trachten de grootste voordeden te trekken uit de zwakke hulpbronnen die bet tot nu toe in zijn bereik vindt; eu het zal, met voorbehoud tot verdere mid delen, indien bet noodzakelijk ware, eene zeergeschikte medehulp vinden in den bierbovcngemelden nieuwen vervoer dionst. Verdere bijzondere inlichtingen betrek kelijk den uitvoer onzer landbouw- eu boerderijproducten naar den vreemde, ziju altijd te verkrijgen in bet Haudels- museum, Augustijnenstraat 17, Brussel. Men gelieve zich te wenden tot den bestierder der landbouwafdeeling, M. Hippoliet Rolin. broodrooverij. De ounoozelaar die in Dendergalm krib- jbeschuldigt ons, Denderbode van "f broodrooverij te ver en te uitsluitend te drijven of aau te raden. Past bet wel aau dieu liberalen kribbe laar ons die beschuldiging naar 't hoofd te slingeren Eilieve I keef u om, jongen, kijk in deu spiegel eu ge zult bet aangezicht zien vau dezen die op 19 Jannari 1896 in Dendergalm schreef Waarin moet onze (liberale) politiek bestaan Moeten wij ook onze vrienden de voorkeur geven in aHes Eu wat antwoordt gij op die vraag, li berale kribbelaar u W ie het tegendeel zou bewerenwaar voorzeker niet goed bij zijn zinnen. Dus de liberaal die de voorkeur niet geeft aau liberalen, of, die zijnen penning telkens Verder, verder Koenraad bracht rijn verhaal ten einde. Wat, mijnheer Zier ook dood Gedood daor de hevige gemoedsaandoening, lann hy geraakte bij het booren van wat mijne moe der zegde En zijne dochter van zijn lijk weggerukt om de marteling van een verhoor te andergaau en daarna de gevangenis te komen Iu stomme vertwijfeling wrong Agnes de handen. Koenraad was opgestaan en bij het venster getreden, waar hy naar buiten staarde. Verscheidene minuten heerschte een drukkend stilzwijgen. Agnes von Heeren was echter de vrouw niet om dil lang uit te staan. Zy stond op, naderde den jong man, legde de band op zijnen arm cn zegde Koen raad, jammeren en klagen helpt niets, laten wy bandelen. Handelen handelen 1 herhaalde hy. Dat is juist het ontzetlende wij kunnen niets doen, dan met de armen over elkaar den loop der dingen af- achtcn. Oho, riep Agnes uit. dat is niet waar Koenraad Men kan altjjd iets doen, als men het maargoed weet aan te pakken. In de allereersto plaats ryd ik naar de gevongems om de arme Valentine te zien. Dat zal u niets helpen, antwoordde Koenraad, niemand wordt bij haar toegelaten- Ja, nat zegt men, maar mij zal men wel bij haar toelaten, antwoordde de jonge vrouw, die gewoon was harcu wil door te zetten en geen begrip had van de maatregelen, die in een strafrechterlijk proces gene- jont aan katholiekenbezit zijne vijf zin nen nietis een dwaas. Wie legt ons dat anders uit 1 Maar nog moer Moeten wij, vraagt de kribbelaar, de klcrikalen benadeeligen in hunnen n handel of op welke manier ook n Geenszins dat ware niet vrijgezind, maar paascb handelen. Nu de regels die onmiddelijk volgen zeggen ons, hoe de kribbelaar aanraad van vrijgezind en antipaascb te handelen. e Maar wat wij, wat alle ouafhaukely- kelijken altijd doen moeten, is onze vrienden bijstaan, zooveel het in onze macht is. Bij onze vrienden naar den winkel, om brood, om n vleesch, om kolen en aües wat wij - bij hen verkrijgen kunnen. Wij vragen bet Is dit uiet tot de libe ralen zeggen Gij die bij katholieken broodvleesch, kolen enz. enz. koopt, koopt het bij uwe liberale vrienden:'... Verlaat de katholieken 1 Brood rooft ze De groote meerderheid der liberalen Lebben dien raad nageleefd, 't is te zeg gen, zij hebben hunne katholieke leve ranciers aan de deur gezet eu Lunaeu penning aan liberalen gejond. Iu het eerst dachten wij dit zal niet blijven duren wanueer de klopping van 17 November zoo wat uit't lijf zal zijn, zal alles weêr op den ouden voet gerakeu. Maar, neeu, de liberalen blijven hard nekkig volherden in hunne boosheid en dit bestatigende hebben wij aan onze ka tholieke vrienden deu raad gegeven van de liberalen met de zelfde maat te meten. En nu komt die kribbelaar, ons, Den bode, beschuldigen van de broodrooverij aan te raden, hij die op 19 Jauuari 189(», schreef dat zij, de liberalen, hunne vijf zinnen niet bezitten, dat zij dwazen zijn als ze niet begrijpen dat hel plich t is voor de liberalen hunne politietie vijandin te broodrooven, dat de liberale liefde moet bestaan in het uithongeren van hunnen katholieken evenmcnsch Ten slote voegen wij er bij: Gij, libe ralen, hebt de broodrooverij uit wraak over uwe klopping van 17 November, tegen de katholieken ingevoerd Dender galm heeft geschreven dat uwe plicht als liberaal u gebiedt aldus te bandelen en Denderbode beeft dan aan zijne vrienden toegeroepen Neem de handschoen op, katholieken, ondersteunt elkander I Nu, de liberale kribbelaar vreezeude dat zijne vrienden do gefopten zouden kunnen zijn, wil zijne eigene vuiligheid iu deu bof vau Denderbode werpen Maar hola kadéóééé I 't is mis gepierd 1 Socialism en onderwijs. Sedert de socialisten in den gemeenteraad van Quaregnon meester zijn, hebben de ge meenteonderwijzers nog geen centiem van hunne jaarwedde getrokken. Dat is zeker een bowijs van de groote liefde der socia listen voor het onderricht van 't volk. 't Is ook voor de onderwijzers minimum van loon. mcu worden. Waar is het lieve kind In de gevangenis in Moabit. Ik rya er heen en zij ging naar de deur. Agnes, bet helpt u niets Dat zullen wjj zien, antwoordde zjj vastbesloten. De govangenbewuarder zal een paar goudstukken niet van dc hand wijzen, voegde zjj er bjj, zonder te ver moeden welk eene ernstige overtreding der wet z(j in den zin had. Waarom niet Dal zou niet dwazer zijn dan de aanklacht legen Valentine, zegde ze met een spotten- den grimlach. Zeg eens, wie is eigenlijk de Cerberus die mjj deu weg naar baar verspert Het onderzoek wordt geleid door den rechter Hlusler. Vind ik dien nu in het gerechtsgebouw Ongetwijfeld. Welnu, dan ga ik naar hem, O, Agnes, gij zyt een engelGe weet niet, hoe *o deelneming mij goed doet al zal zo de ongelukkige Valentine ook wienig helpen, riep Koenraad uit en by bedekte hare banden met kussen. Zjj maakte eene snelle beweging en nam zijn hoofd tusschen hare handen. En gjj zijt nog altijd mijn beer, myn goede groote beer, zooals ik u als knaap noemde, toen ge mijne grillen wel niet geedkeurdet maar u er toch naar schikte. Dat zal ik nu ook doen, zegde hg. Ik ga met u mei naar den rechter. Wordt voortgeuct\

De Denderbode | 1896 | | pagina 1