Pol en Stunt. Van tak op tak. Vredegerecht van Aalst. Groote Meetingen Pol is aan't bewerken van zijnen vl&sschaard, wanneer Stant, zijn zweet afdroogende. hem toespreekt. Stant. Wel wel, Pol, 't is heet gelijk te midden van den zomer. Pol.Jaat, Stant, 't is pertikilier 't en is nog van z'leven niet gebeurd; 'k geloof dat .we wel twee maand verschokt zijn op de weèrhorlogie Stant. 'k Peist ook, Pol maar daarentusschen profiteren w'er toch van en nog nooit en zijn de velden zoo schoon geweest dezen tijd van 't jaar Pol. Nen mensch zou kurieus ziin, Stant, om nog een maand of twee te le ven want vollederen en kan dat toch niet, man I De meertsche buiën, de roste maan en zooveel anderen bucht die ge woonlijk afkomt eer 't volkomen zomer is, dat geeft mij achterdenken, Stant Stant. Bah, bah, Pol,misschien zal Onze Lieve Heer daar nen keer over Êaan van dees jaar; hij is hij en hij blijft ij meester, en zoo lang als we wel varen, laat ons d'hand zegenen en gebenedijden die 't ons geschonken heeft. Pol. Parbleu, Stant,'t is meê ge- heele beken van wijsheid dat er uit uwen mond stroomen als go begint 1 Stant. Hcwel, Pol, 'k moet 't be kennen, hoe ouder dat nen mensch wordt, hoe meer ook dat hij begint filosoof te worden Pol. Sa, Stant, dan moesten er veel filosofen loopen op de wereld in den ouden tijd Want ge weet het, he man, Mathusalem 969 jaar en veel ander die- niet veel met hem en schollen. Stant. Ja, Pol, 'k zou wel nen keer een half uurken een van diogebrevoteerde veterans hier bij ons willen hebben ze zouden zeker anders over de zaken van 't leven raisonereu als die jongo heet hoofden die den dag van vandaag g'hecl de wereld willen bestieren van als ze nog maar pas uit d'eerste broek en komen Pol. Dat geloof ik wel, Stantwant 't is schandalig, als g'hoort hoe er te Brussel en in ander groote steden meê hoopen van die jonge avekaatjes gevon den worden die pretenderen meer ver stand te hebben als al ons bekwame, ver standige en brave presentanten en mi nisters te samen Stant. 't Is waar, Pol; en dat g'aan veel van die fijne monheerkens moest vragen of z'hunnen Onzen Vader keuneu, ze zouden uit den lucht vallen en staan kijken lyk nen uil op nen kluit Pol. Ge slaat den nagel op deu kop, Stant en 't geen dat die mannekes be kommert en zoo hevig doet roepen en tie ren tegen ons katholiek gouvernement en tegen alle wettig gezag, dat is de quoniam bonus die zij niet hebben en waar ze nochtans bonjour zouden willen meê scheren Start. Ja, Pol, den quoniam bonus en den gloria mundi, speelt in die baas- kes hunnen kop, en dat is d'uiilegging van al dat geweld en al die werkingen om den wereid te veranderen I Pol. En kon 't gouvernement aan al die beslagmakerkes een plaatsken bezor gen van eenige duizenden frankskens in 't jaar, dan waar 't allemaal om te beter, Stanten onzen mijnheer Woeste en on zen Koning en al zijn Ministers waren de beste van de wereld maar nu is 't wat anders 1 Nu moet alles veranderen, nu moet alles omver En helaas, zooveel eenvoudige werklieden van de stad, bij zonderlijk de vloekers on de geneverba zen geloovcn datEn als alles zou omvojrc liggen, Stant, dan zouden die groote men- heerkens trachten te visscben in troebel water en wij erreme menschen zaten tot over den kop iu den diaprastikusAlzoo raisonneert mijnen kozzen Tist daarover, Sunt Stant. Of hij gelyk heeft, Pol want 't is tegenwoordig al geldzucht en hoogmoed dat ge tegenkomt 1 Pol. 't Is een schrikkelijk dingeu, Stant; en 't staat pourtant zoo schoou in d'eerste les van do catechismus, dat do mensch niet geschapen en is om hier op de wereld zijn geluk to vinden en zijn glorie achterna te jagen, maar dat hij ge schapen is om zijn onsterfelijke ziel te brengen in den Hemel en daar 't opperste goed te genieten 1 Start Hewel, Pol, gisteren avond preèkte Pater Van Acker het zoo schoon in onze Sl Martenskerk. Het zijn, zegde hy, valsche vrienden van 't volk of liever volksbedriegers, al diegenen die het volk willen brengen tot opstand of broeder twist, omdat zij werken tegen onzen ka tholieken Godsdienst, die d'onderwerping aan 't wettig gezag en d'eenheid en de broederliefde voorschrijft, en dat de Godsdienst het grootste goed is, om niet te zeggen, het ceoig goed dat de mensch en byzonderlyk den erremen mensch be zit Pol. Dat is de waarheid, Stanten 'k moet 't u bekennen, had ik mijn religie niet en betrouwde ik mij niet op onzen lieven Heer 'k zou dikwijls malheuren doen, en 'k waar den ongelukkigste mensch van de wereld 1 Start, En ik dan, Pol Ha als ik 's avonds 't huis kom, moei en mat, wat is cr dan mijn troost en mijn geluk Ha is 't myn religie niet Is 't mijn brave Trien niet die onzen lieveu Heer mij ge schonken heeft om samen de lasten van 't huisgeziu to dragen en malkanderen te troosten t Zijn 't mijne kiuderkes niet die mij te samen meé hunnen engel be waarder komen tegen geloopen en die mij vader noemen, en die korts nadien op mijnen knie zitten om mij 't omhelzen en mij te zeggen dat ze al al hun gebeden kennen Eu als wo dan gezamenlijk deu Paternoster lozen, mijn Charelkeu voor op, en ik en de vrouw en de twee kleine maskes achternaar, wel Pol, meent gy dat ik de vermoeienissen van den dag nog gewaar worde meent gij dat ik dan niet gelukkiger ben dau uen koning op zijnen troon Ja, Pol, 'k vraag dagelijks maar eene zaak aan onzen lieven Heer, en dat is van mijne kinderkes treffelijk te kun nen opbrengen en dat is mij genoeg Pol. Dat is gesproken, zie, Stant, en mochten alle werklieden alzoo spre ken 1 'k weet 't wel werken en zwoegen is raoeielijk, maar als men 't doet meê religie en meê hoop op de toekomst, dan is er toch ook solaas bij en zelfs geluk Stant. Zoo is 't. Pol en zoo heeft onzen lieven Heer ons geleerd, en zoo zelfs heeft Hij gedaan, Hij en zijne Moe der Maria en zijn voedstervader, den H. Jozef 1 Pol. Daarom, Stant, houden wij vast aan ons geloof, na lijden komt ver blijden is 't hier wat moeiëlijker, 't zal later en voor altijd zooveel te gemakke lijker en zooveel te troostelijker zijn Stant. Dat is mijn zeggen, Pol en nu gooien vriend, nen zaligeu Paschen en tot de naaste week Pol. Ja, SUnt, zondag toekomende houd ik hem 'k ben altijd ccnen van d' eerste, 'k laat de schelling over aan de liefhebbers 1 Stant. 'k Houd hem ook zondag, Pol en nu tot later 1 Pol. Ja, Stant, goeiën verkoop en wel 't huis 1 Socialistische broederlijkheid. De socialistische gemeenteraad van P&tu- rages ligt ook al overhoop, zoowel als die van Quaregnon. Citoyen Audin, peerden- smid, die schepeue van openbare werken benoemd was, heeft zijn ontslag gegeven. Tc Luik is de scheuring in de socialis tische partij thans volledig. Nieuwsoortige aftruggelarij Zekere Z., van Rijsel, heeft weer een nieuw middeltje uitgevonden om de men schen geld af te zetten. Hij stelt u voor zooveel of zooveel dui zend franks te leenen, op voorwaarde dat gij u te zij uen voordecle op het leven laat verzekeren voor een bedrag gelijk aan dat der te leenen som. Gij laat u verzekeren en gij betaalt de eersto premie. Als dat gedaan is meent ge dat Z... u de vastgestelde som zal leenen, maar dat doet hij niet; hij geeft allerlei uitvlucht sels op en ge krygt niets. Als de tweede premio moet betaald wordon weigert gij natuurlijk, omdat de voorwaarden niet volbracht zijn en het kontrakt met de levensverzekerings is verbroken. Maar de eerste premie zijt ge kwijt en Zdeelt het beloop er van met deu agent der verzekering, die met hem takkoord is. Oppassen is de boodschap Ezelsmarkt van Chipka. Wilt ge nu eens weten, geaciite medeburgers, neringdoeners en ambachtslieden, waar om gij door de coöperatieven van allen aard in uwe broodwinning bedreigd zijt?.. Luistert Omdat, zegt het orakel van Chipka, de Evenredige Vertcgenwoordi ging in de laatste kiezingen te Aalst niet is konnen toegepast worden door de schuld der katholieken die aan liberalen,valsche demokraten en socialisten een formidable buis hebben bezorgd. En zulke en meer andere dommigheden worden er op de ezelsmarkt van Chipka verkocht. Hasselt en Antwerpen. Een der honderden verhalen, die wijlen P. De Deken van zijne reizen door heel de we reld aan zijne vrienden wist op te dis- schcn 't Was tijdens zijne reis met prins Henri van Orleans. Op de grenzen van Tonkin werden do reizigers ontvangen door de officiers van eeuen Franschen voorpost. Toen zy in een blokhuis traden hoorde P. De Deken daar, onvoorziens, in zijne moedertaal, een formidabel klinkenden... vloek De missionnaris sprong op. Wie heeft er dat geroepen? riep hij. En men wees hem een sterk gebouw- den kere] er uitziende als een zwaren Polderboer. P. De Deken ging er op af, gaf hem op de rechterwang eene oorveeg van be lang (dat was voor den vloek zegde de geestelijke), kuste hem daarna op do linkerwang en zegde hem Gij zijt van Hasselt Ja, mijnheer, en gij zijt van Antwer pen. Zij hadden malkaar aan den tongval herkend. Nooit, zei de pater, heb ik zulke ontroering gevoeld als wanneer ik daar, in die Aziatische wildernis,eene gemeene Vlaamsche uitdrukking hoorde. Al wat ik nog aan tabak bezat,stopte ik in de handen van dien grooteu lompen Hasseltenaar, voor welken ik, aaar zoo ver van huis, eene broederlijke liefde ge voelde. Ik weende als een kind. De vloeker,als wij 't goed voor hebben, was die Husseltenaar, die diende iu het vreemdenlegioen en die, bij eene bestor ming, het eerst op eenen Chinecschen vestingmuur gekomen, zijne vreugde over zijn heldendaad uiet beter wist uit te drukken dau door te roepen Vivan Liapol De man kreeg het kruis van 't Eerele gioen. Een eitje.—'t Land zegt dat het nog een eitje te pellen heeft met M. Woeste over zijne woorden te Brussel, dat er in de kiezingen van 1894, schurkenstreken zijn uitgerecht geweest, (des tours dc fripon). Pas op M, Woeste, roept men, tv ij ko men af... Zo komen af!... 't Zal er wreed toegaan Komt maar af met uwen gan- schenboel van de Marollen van Chipka toch nie verveerd Maar zeg eens Ma ndiën van Chipka, de zaak van d'omge- kochte slons die onze merteleer moest be koren en in 't verderf storten is dat geen schurkenstreek (Un tour de fripon). Volgens ons is 't nog meer, 't is eene ca- naillenstreek (un tour de canaille)... En als men zoo eene canaillostrcek op de lever heeft, dan schijnt zwijgen ons on verbeterlijk. Kopergeld. De stad en de omstre ken van Kortrijk zijn weder overstroomd van kopergeld. Het komt zoo zeer binnen als dat het uit het land gedreven is ge weest. Veel handelaars en nijveraars zitten daar grootelijks meê in nesten. Zij zijn gedwongen door de koopers kopergeld te aanveerden en weten er geenen uitweg meê. De banken aanveerden geen en de wet verbiedt er de werklieden mede te betalen. 't Is hoog tijd dat er maatregelen geno men worden om den voortdurenden terug keer van 't vuil kopergeld te beletten. Dat deze die er in bezit van zijn, op hunne hoede wezen, want 't schijnt dat Frankrijk van zin is het vreemd kopergeld niet meer te aanveerden en alleenlijk het Fransch te behouden. Zoo verre durft Het Land van Aelst de onbetamelijkheid drijven van de zoo genaamde christene volkspartij, do val sche demokratie aan onzen Goddelijken Zaligmaker te vergelijken De christene volkspartij die optreedt, - met christone liefde, die belogen, gelas- - terd, vervolgd wordt gelijk weleer de Zaligmaker. Wij vragen het Hij die zich zulke onbetamelijke vergelijking veroorlooft, is die man nog verre van Gbeel verwijderd Goede botergeefstersM. Reuoult- Lizot komt eene ontdekking te doen, wier juistheid door de leeraars Cornevin en Baron is bevestigd, en onmiddellijk toont of eene koe goede botorgeefster is. Hij heeft opgemerkt, dat de tepelkeus die zich bevinden iu den mond, aan den binnenkant der kaken, verschillende vor men aannemen, naar gelang het dier goede, tamelijke, of slechte melkgeefster is. Zijn de tepels dik, breed en plat, dan is het dier goede botergeefster zijn ze rond dau is het eene middelmatige zijn zo puntig, dat is het eene slechte boter geefster. Dat bewijs is gemakkelijk. Iedere land bouwer kan er zonder moeite do juistheid vau beoordeelen en er zijn voordeel uit trekken. Een Pastoor onzes Arrondissements herhaalde ons deze week nog u Al het kwaad door de zoogenaamde christene volkspartij ouder opzicht zoo van den Godsdienst, als van den vrede onder de menschen gesticht,kan op mijne parochie, in geene öOjaren hersteld wor den. Ik tan u alles uiet verhalen, maar ge zult kunnen oordeelen als ik u zeg dat de losbandigheid, do ontevredenheid, de drift naar wercldsch genot,zich bij zekere lieden sterk heeft ontwikkeld en dat er nu meer gevloekt wordt op eenen enkelen dag dan vroeger op een gansch jaar. n Sprekende van de organen der val sche democratie zegde hij Ik lees weke lijks u Het Land van Aelst. Dit blad loopt over van beleedigingen, snoode zin spelingen van allen aard... en dan bij de minste aanraking, of wanneer het eene waarheid soms wat hard om hooren ten antwoord krijgt, dan jammert het, dan stort het crocodillcntranen Waar zijn dc schoone dagen van voorheen Ja,ik herinner ze mij nog !...Toen had ik vrede met dit blad maar nu ik moet het vlakaf zeggen de strijd dien het heden daags voert strekt tot weinig eer en zelfs ik voeg erbij dat ze waarheid spreken zij die zeggen dat het eenen strijd voert, waarvan liberalen en socialisten al de vruchten zullen plukkken... Eu wij voe gen er bij gelijk zij ze reeds te Ninove, te Geerardsbergen en te Sottegem geplukt hebben. geldelijke belangen in de coöperatief heb' ben wier zij de besle klanten zijn M. Vandenpeereboom en de so cialisten.De hevige uitval van den minister van spoorwegen heeft sommigen kunuen verbazen, maar zij weten niet dat de socialisten zich onder den dekmantel van M. Vandenpeereboom eene massa vrienden en veel populariteit aanwerven. Iu Henegouw gaan de citoyens-nfge- veerdigdeu overal uitstrooien dat zij van de ministers, en namelijk van M. Vanden peereboom, al verkrijgen wat zij willen, omdat deze van tijd tot tijd, als zij recht matige eischen voorbrengen, hun recht laat wedervaren. Dc socialisten aanzien dit zoo niet,maar zij maken kiesreklaam voor hunnen win kel uit de rechtvaardigheid des ministers. Deze is niet op de tong gevallen on heeft hen eens tor dege laten hooren, wat hij denkt over hunne handelwijze. Zekere coöperatief weet waarlijk niet hoe zij het zou aanboord leggen om aan 't volk te doen gelooven dat katho lieke kooplieden en uijveraars onzer stad hare stichters zijn, dus geldelijke belan gen bij haar hebben of te minste met haar handeldrijven. Hier wilt men zelfs boven de merkt be talen, danr vraagt men stalen van haver en vertelt men dan dat cr haar stalen van meel zijn aangeboden, enz. enz. Die knepen, kunnen elders lukkeu maar te Aalst niet... Niet slim genoeg, mannen, om die katholieke Aalstersche handelshuizen over 't ijs te leidon. Wacht maar 't zal wel uitkomen waar 't gebrand heeft en dan zullen wij wel zien of't geene liberale heeren zijn die Altijd bassen Do dezer dagen n overleden schrijver Arsène Houssaye ver haalt in een zijner werken, het volgende treffend geval Ik jaagde te Bruyères met een van mijn vrienden, die voor een godloochenaar doorging. Mijn twijfelzucht belette niet, dat ik een langs deu weg staande kruis beeld op den Calvarieberg met eerbie digen ernst begroette. Mijn vriend barstte in een schaterlach los. Ik zal u eens laten zien, voegde hij mij toe, hoe ik het kruisteeken maak. - Hij riep zijn hond, zette hem zijn jachtpct op en trok den kop van het dier op en neer, bij wijze van begroeting. En als ware die godtergende bespottingen nog niet voldoende, nam hij een poot van het dier en maakte daarmede een kruis teeken. Het arme beest begon zonderling droevig en eindelijk woedend te huilen. Welnu, vroeg hij, zijt ge vol daan Zeer voldaan, - antwoordde ik, maar ik was bleek als een doode. Wij jaagden als naar gewoonte, maar toen wij op onzen terugweg hetzelfde kruisbeeld voorbijgingen, begon mijn vriend te blaffen als een hond, met wat meer kermender, akeliger gehuil dan zijn hond, een paar uren geleden had doen hooren. Ik dacht aan eene nieuwe heiligschen nis, maar ik zag aan zijn gelaat, dat het blaffen een onwillekeurige handeling was. Eenige oogenblikken daarna kwam hij weer tot zich zei ven en poogde te lachen, alsof hij comedio had gespeeld, ji Maar bij zijne moeder gekomen, die g eene vrome vrouw was, blafte hij weder, ook den volgenden dag blafte hij, en den dag daarna, en voorts altijd... Wat pretentie De heeren Hel- leputte, Maenhaut en Van Cleemputte, beginnen nu in de Kamers te spreken gelijk priester Daens, zegt zijn orgaan. Drij der bekwaamste en welsprekend ste leden der Kamer, drij der verdienst- rijkste verdedigers der landbouwbelan gen die nu priester Daens zouden na- kraaien II!!! Wij gelooven dat zij er zich wel zullen van wachten, want moesten zij het wagen, do lieer de Smet-de Naeyer zou hun ook kunnen zeggen, gelijltaan priester Daens bij de bespreking der ta- bakwet Gij spreekt over zaken waarvan gij zooveel verstand hebt als den bok van safraan te keuren. Drij der bekwaamste mannen onzer Volkskamer zouden nu de gedachtdieven geworden zijn van don man die de mi nister van geldwezen een brevet van ezels- dom verleende I... Wat pretentie Wat pretentie toch Bier. AanbestedingTe Kortrijk heeft eene openbare aanbesteding plaats gehad voor het leveren van 't bier noodig in 't O. L V. hospitaal en in do H. Gees- tesschool. Er waren 9 aanbiedingen. Mme Vays werd leveraarster verklaard tegen fr. 9,50 den hectoliter voor 't eerste lot en fr. 9 voor het tweede lot. Do overige brouwers hebben aange- geboden te leveren tegen fr. 11.00 en fr. 10.50. De coöperatief der spoorwegbedienden, zoo verzekert men ons, verbakt weke lijks 20 zakken of 2000 kilogr. meel. Deze 20 zakken-meel leveren 1800 brooden op van 1 ih kilogr. Wie speelt die 1800 broo den wekelijks binnen 1800 brooden 1 */2 kilogr. of te samen 2700 kilogr. brood, 't is kolossaal I Wat moeten er doorjager,s zijn bij die spoorwegbedienden als ze wekelijks, in zulk gering getal, 2700 kilogr. brood zonder de rest met hunne huisgezinnen verslinden 't ongelooflijk 1 Wij zouden de boeken eens willen na zien uit loutere nieuwsgierigheid om die doorjagers eens te kennen. Dendergalm vraagt gedurig waarom wij van de coöperatief der Achterstraat niet gewagen, deze gesticht door anti socialistische werklieden. Moeten wij het nogmaals herhalen Wij betwisten aan de werklieden 't recht niet van coöperatieven te stichten de werklieden hebben, volgens ons, zoo veel recht als iemand anders van zich te ver- ecnigen om zich zoo goedkoop mogelijk levensmiddelen of iets anders te ver schaffen. Wat wij aan alle coöperatieven zouden willen zien verbieden, 't is van openbaren handel te dry ven, van te verkoopen of te leveren aan anderen dau de leden der maatschappij. Wij hebben nog uiet gehoord dat die coöperatief dit misbruik, volgens ons, pleegt, en ziedaar waarom wij ze niet aan te klagen hebben. Slachtvleesch. Men verzoekt ons aan onze beenhouwers eens te willen vra gen waarom ze de prijzen van 't slacht vleesch niet afslagen of verminderen nu dat de vette beesten bijna 100 franks per kop zijn afgeslagen. Hoor eens, vriend, vraag hun dat eens zelf... Wij zijn wel juist van de beenhou wers niet verveerd, maar 't zijn toch maar vieze mannenverstade mij en dit vooral als zo vette paaschbeesten gaan slachten Hola PietOns doel is niet, lezen wij in een manifest der socialisten hier zondag II. verspreid, ons doel is niet dc kleine burgers te treffen Wie moeten wij nu gelooven, Vooruit of 't manifest Vooruit schrijft Wat ons, socialisten betreft, het verdwijnen der kleine bur gerij werkt ons in de hand. Hoe eer zij verdwenen is hoe netter onze strijd zal wezen. Wie liegt er de Aalstersche socialis ten, als ze in hun manifest zeggen dat het hun doel niet is dc kleine burgerij to treffen, te doen verdwijnen, of Vooruit die zegtde kleine burgerij moet ver dwijnen in 't belang der socialisten Wij gelooven Vooruit Vooruit xan maandag 11. schrijft dat do grootste ontroering in Aelst heerscht door de stichting eeuer vierde coöpo- ratief. De kleinhandelaars wier bestaan ernstig bedreigd is, houden meting op meting. De socialisten van Recht voor allen komen dan beweren dat ze de nering doende burgerij niet willen treffen.... Maakt dat aan de ganzen wijs Au- dreas en consoorten. En wilt ge weten wat middel van vcr- weêr Vooruit aan onze neringdoeners aanraadt Het eenigste middel voor de be- dreigde kleine burgerij is van ook... samen te werken Samen te werken tegen wie Natuurlijk tegen de coöperatieven deze van de socialisten der Saskaai of Zate bij begrepen. Medeburgers, kleine neringdoeners, gij allen die iu uw bestaan bedreigt zijt Vereenigtu, ondersteunt elkander 1 Daarin alleen ligt de redding Eu Den- derbode sal helpen in de maat zijner krachten Ge moogt er op tellen ontvangen wij de volgende corres pondentie Wil mij een plaatsje in uw geëerd dag blad verleenen, want deze week wierdt er in ons Moorsel iets zoo aardigs verteld dat ik niet kan laten het mede te deelen. Luistert In ons katholiek Moorsol, zou- de ka tholieke Burgemeester (sedert deu 1 De cember 95), (A) in de katholieke school een katholiek concert door eeuo katho lieke maatschappij gegeven beletten. Zou dit niet wonder geweest zijn Maar de man die het zóó goed meent, die zóó onpartijdig gaat besturen, heeft niet vergeteu dat wij hier in Rusland niet zijn, dat men hier in een alleenheer- schend bestuur tegen gehouden wordt, dat iedereen niet, zooals de hondjes van 't kasteel, voor zijne voeten moeten krui pen. Socialisten zou hij door alle middelen bestrijden maar katholiekende hemel beware hem, er ooit tegen te wer ken Daarom moogt gij aan uwe lezers wel kenbaar maken, dat, niettegenstaande alle valsche geruchten, het concert te Moorsel op Maandag 6 en Zondag 12 April in de katholieke meisjesschool zal plaats hebben. Gij moogt verzekerd zijn dat onze Be stuurders te wel de wetten kennen en zich zullen wachten voor schending van grondwet soms voor de Rechtbank to moeten verantwoorden. Dat zij niet zul len willen gedoogen dat men van hun zegge u Gij hebt wel gedaan als gij die hon- derden akten van partijgeest hebt daar- gesteld, waarvoor gij reeds hebt moe- ten verantwoorden (B) Want, partijgeest, die kennen zij niet Ons doel is niet als knikker in den ge- n meenteraad te zetelen, maar wel om er verandering van doenwijze en on- partijdigheid in te brengen. (B) Wat, partijgeest Het bureel van Wel dadigheid is aangesteld door het vorige kathol't is to zeggen tegenstrijdig bestuur, het moet weg en onze mannen moeten er iu geplaatst worden. De maatschappij der pompiers behoort tot Je katholtot de tegenpartij, wij zuilen trachten dat zij niet meer kan be stak- Het muziek der katholder tegen strevers zullen wij doen vallen. De werklieden door het bestuur, be- hoorende aan de katholaan de tegen partij, vroeger aangesteld, zullen wij vervolgen cu dau zult gij nog zeggen gij hebt wel gedaan mot aan ziekelijke n menschen hunne broodwinning te ont- n nemen. (B) Maar, wat is het, mcD heeft zooveel beloofd vóór de kiezing Moorsel ging in een luilekkerland herschapen worden, de discipels volgden de leering van hun nen meester De Merteleer de noodige r wei ken zullen verricht worden, zooals n onderhoud en verbetering der open- n bare wegen, nieuwe kasseiwerken, in een woord,ieverige waakzaamheid over n alles, b (B) Plaatsen wierdou er met karrevrachten beloofd, nog een weinig en de nieuwbe noemde Secretaris en den veldwachter wierden vervanged en gij weet wel wij n beloveu het u, onder dit opzicht zoo min als onder alle andere zullen wij b aan onze plichten niet te kort schie- b ten. a (B) Eu u verandering van doenwijze a heb ben wij die dan niet in onzen gemeente raad? Zekerlijk. Wij zagen immers een schepen benoemen en acht dagen nadien door een andere vervangen. Een manifest alsdan aan 't publiek uit gegeven verklaarde die handeling maar, duivels, ik heb nog een ander manifest in handen gehad om dit te verklaren. Waar om is dit niet uitgegeven? of was het misschieu te hekelend voor den inblazer om door den titel» oer enden tot uitdeeling toegelaten te wordon Ja, ik zag alsdan de verwezenlijking van hetgeen ons door een transparant bij de inhuldiging des burgemeesters voorspeld was Daar is de verlossing. Men was verlost van alle allecnheersching, niemand meer was nog gedwongen. O-- Zitting van 27 Maart 1896. Zaak Pieter Van Bever te Aalst, be schuldigd van beleedigingjegens priester Daens. Getuigen verhoor Daens Adolf, priester to Aalst, ver- schijnt niet de man heeft zeker geoor deeld dat bij weêr eens een triestig, zeer triestig figuur zou maken. (Voor de zit ting was priester Daens tegenwoordig doch na eenigo woorden in bet oor van den heer Commissaris van policie gebla zen te hebben, verliet hij de gehoorzaal). De Lombaert Theofiel, schoepmaker, heeft zich, bij 't hooren van gerucht ter straat, aan zijne straatdeur begeven en Van Bever hooren zeggen Ik veeg mijn kaan priester Daens,dien smeerlap. Op verzoek van den heer Felix De Hert, advocaat, vraagt de beer Vrede rechter of Vau Bever uiet werd uitge daagd, en tot wien bij die woorden zegde. De getuige antwoordt. Ik weet het niet.... De heer Vrederechter. Ge weet het niet, was het dan tegen de muren De getuige. Er waren daar school kinderen in de straat. Dc Schepper Esther. —Van Bever hield lawijd ter straat en zegde Ik veeg enz. De heer Vrederechter. Tot wie wa ren die woorden gericht De getuige. Ik weet het niet De heer Vrederechter. Ge weet het nietWas het dan voor de huizen of tot zich zei ven dat hij dit zegde De getuige. Er waren daar eenige kinderen ter straat die van school kwa men ik geloof dat hij tot zich zeiven sprak. Van Mieghem Louisa, vrouw Leo De Vos, huishoudster. De heer Vrederechter. Zeg mij, wat weet ge van de zaak De getuige, (op kwezelachtigen toon). Ik durf het niet zeggen, Mijnheer, 't is te leelijk De heer Vrederechter. Ge moet de waarheid zeggen g'hobt gezworen zo te A. Zie brief in Dkkdihdodi i December i8g5. B. Manifest uitgedeeld daags voor dc kiezing van 17 Nov. «895. De getuige. Ik denk het niet te moeten herhalen omdat het opgeschreven I. is. De heer Vrederechter. Wat er opge schreven is geldt hier nietge moet hier I zeggen wat ge weet van de zaak. De getuige. VaD Bever heeft gezegd: I Ik veeg mijn kaan paster Douche, 't is ne smeerlap. (1) Getuige weet niet tot wien Van Bever het zegde er waren eenige kinders ter straat. Gits Mariehuishoudster, verklaart op I 't gerucht zich aan de voordeur van hare woning te hebben begeven, dat eenige schoolknapen in de straat Van Bever nariepen Vivan paster Donche en dat hij,Van Bever, al voortgaande, geant- I woord heeft'tls goed, 'k veeg enz. enz. I Spitaels Gustaaf, oud 17 jaar, heeft 1 Vau Bever hooren roepen, maar heeft niet j begrepen wat hij riep. M. Van Bever loochent die woorden j te hebben gesproken. De heer advocaat De Hert, in vervan- j ging van M. baron Leo Bethune afwezig uit oorzaak der ziekelijkheid van een zij- j ner familieleden, geeft leziug van uitge- l breide besluitselen in de welke onder I andoren wordt gezegd, dat om de uit- j drukkingen door Van Bever gebruikt als I eene strafbare beleediging te kunnen aan- schouwen, het kwade inzicht, het doel 1 van de faam te willen benadeeligen of te j schaden uitdrukkelijk moet bewezen zijn. Nu, die voorwaarden missen volkomen in I do zaak. Deze zienswijze wordt door de aangehaalde rechtsleer en talrijke ex- trakten van vonnissen gestaafd. Ook wordt herinnerd dat die uitdruk- I kiogen door Van Bever zouden gebruikt zijn in November 1895, ten tijde dat de beschuldigde iu 't weekblad van priester l Daens, op de hevigste wijze werd aange- I vallen, bij zooverre, dat do drukker van H Land van Aelst tot eerherstelling werd j veroordeeld door de civiele Rechtbank j van Dendermonde wegens beleediging j jegens Van Bever. Verder wordt de aandacht ingeroepen op de omstandigheid dat er aan Van Bever voorstellen werden gedaan om de tegenwoordige aanklacht in te trekken, op voorwaarde dat hij, Van Bever, er zou in toestemmen zich met eene schadeloos- 1 stelling van 150 franks, in plaats van 300 fr., door de Rechtbank bepaald en te betalen door P. Daens-Mayart, te bevre- digen. Om alle deze redenen en gezien de ver- klaringen der getuigen, acht de beer De t Hert de zaak als zeer onbeduidend en denkt hij de vrijspraak van Van Bever te mogen vragen; of ten minste dat, rekening gehouden van do omstandigheden in de welke de aangeklaagde uitdrukkingen zouden uitgesproken zijn geworden, de Rechtbauk hem slechts tot do geringste straf en voorwaardelijk zal veroordeelen. j De heer Vervoort, Commissaris van Policie, openbaar ministerie, beroept zich op de wijsheid van den heer Vrederechter. 1 Uitspraak in aanst. zitting, Vrydag toekomende. (t) Getuige bevestigt de woorden die letterlijk voor- 1 komen iu de aanklacht door priester Daens eigen- handig geschreven. ter gemeenten Lede en Hofstade. Katholieken Nering- en Burgerabond van Aalst. Zondag 29 Maart 1896, openbare meetingen. Dagobde 1. Propaganda en strijd tegen de coöperatieven 2. Vereeniging S der neringdoeners, landbouwers en burgers. Inwoners, en gij bijzonderlijk bedreigde I neringdoeners van Lede en Hofstade I weest allen op uwen post, want hot geldt I uwe belangen I

De Denderbode | 1896 | | pagina 2