§1 M PAASOHCOMIIira. Zondag 5 April 1896. 5 centiemen per nummer. 80sle Jaar. ,">075. VERDENKING. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EENE PROEF EvenredigeVertegenwoordiging. Hugh O'Bbien. PAASCHEIEREN. DE DENDERBODE Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt mei 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guiquo tauuin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen oj 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ueeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aal»l, 4 April 1896. DER f, Onze achtbare Vertegenwoordiger, M. Woeste, komt eene brochuur uit te ge ven bandelende over de uitslagen, of liever, over de vruchten, die de eerste toepassing van 't evenredige stelsel heeft Deze eerste vruchten zijn slecht en ze bewijzen ons dat wij geen ongelijk heb ben dit stelsel heden zooals vroeger te blijven bestrijden. Kort en bondig geeft M. Woeste een historiek van het vraagstuk. De libera len vooral zagen er bet redmiddel in 't welk hunne partij van algeheelen on dergang zou bevrijdeu. En inderdaad, de liberalen oordeelden goed, want, dank zij bet stelsel, leeft ze nog hier en daar, in andere woorden, zijn hare candidaten nog gekozen geraakt. De beer Woeste wijst eeuige steden aan waar. dank zij 't stelsel ook, er 3 en soms 4 partijen in den Gemeenteraad verte- genwoordigd riio, namelijk, te Brussel, Luik, Gent, Verviers, Sl Jaus-Molen- beek, enz. enz. De voorstaanders der E. V. hoopten er toe te geraken het stelsel ook voor de samenstelling van 't Schepencn-Collegie te zien toepassen. Maar 'le liberalen, zij die de grootste voorstaanders van 't selsel zijn, weigerden zelfs eene enkele plaats van Schepen af te staan. Te Brussel, te Gent, te Lmk, enz. enz., moesten de katholieken de vlag strijken en zich gedwee aan de voorwaarden der liberalen onderwerpen. Te Brussel hebbende katholieke leden zelfs hunne vrijheid in zake van benoe ming tot de ambten en bedieningen moe- ten verbeuren. Te Antwerpen tellen de liberalen slechts eene stem meerderheid en toch ze trokken gansch de sargie naar zicü. Ontegensprekelijk bewijst onze acht bare vertegenwoordiger, dat de E. Vhet princiep der autoriteit schokt, den geest van wanorde en oneenigheid aanmoedigt. Het bestuur zal onmogelijk zijn ten zij dat de partijen zich gedwee aan den wil der Schepenen-Collegies onderwerpen en, zooniet,zal men in gedurigen twist en ach tereenvolgende krakeelen leven, t gene schadelijk is aan 't goed bestuur der zaken. De E. V. zoodra ze zal gekend zijn, zal ook een wapen wezen in de handen der partijen en van de wraakzuchtige». Het is voldoende dat eenige personen zich verstaan om de leiders der partijen te doen vallen. Te Gent, te Ronse, te Hoei, heeft men er ons een voorbeeld van ge geven. eene vreeselijke I6d8 VEBVOLG. Maar het lijk van uwe moeder... Zij duidde met het oog op de deur der aangren zende kamer, waar zy het lyk van Mevrouw Rechling vermoedde te zijn. Zy heeft my niet noodig, sprak by met een zucbt en bovendien wenscht de rechter mij in ver hoor te nemen. Hij heeft my de keus gelaten om van daag te komen ofte wachten tol de begrafenis achter den rug is. Zooveel oplettendheid heelt by Valentine niet betoond, zegde Agnes. Nu, kom aan, myn rijtuig staat voor de deur te wachten. De rechter was niet weinig verwonderd toen by hem, behalve Kocnraad Rechling dien hy verwachtte, ook nog Mevr. von Beeren werd aangemeld. II y liet haar echter toch binnenkomen, daar by ieder moest aanhooren die hem iels omtrent de hangende rechts zaak had me£ te deeleu. Met de voorkomendheid van een welopgevoed man luisterde hij naar de verzeke ringen der jonge schoone vrouw, dat Mej. Zier nim mer zulk een afsclmwelyke misdaad als hier gepleegd was kon begaan hebben, doch hy hechtte aau die verzekeringen weinig weerde en bleef baar beleefd maar standvastig een onderhoud met Valentine wei- jeran. Waarom niet Wal kan bet schaden vroeg zy. De onrechtveerdigheden in den uitslag aan 't stelsel verbonden worden door M. Woeste breedvoerig besproken. Menige plaatselijkheid wijst hij aan waar zij welke hot meest stemmen be kwamen, nogthansniet gekozen zijn. Te Brussel. De catholieken met ge middeld 9,200 stemmen bekwamen 10 zetels. De liberalen met 11,250 stem. 13 ze tels. De socialisten met 7,500 stem. 8 zetels, Do progressisten met 5,250 stem. 0 zetels, nikske 1 Deze laatsten schreeuwden dat het on- rechlveerdig is en zij hebben gelijk. In rechtveerdigheid kwamen hun ten minste 5 zetels toe. Te Laeken bekwam men den zelfden uitslag. De liberalen met 1,739 stem. bekwamen 10 zetels de afgescheidene liberalen met 873 stem. en de socialisten met 615 stem 0 of nikske Te Etterbeek werden 6 onafhan kelijk eu geklopt met 1845 stem. terwijl 6 liberalen gekozen zijn met 1544 stem. of 300 stem. min. Te Gheel zegevierden 4 liberalen met 1503 stem. terwijl hunne katholieke tegenstrevers 1560 stem. bekwamen. Te Hal mislukten 6 katholieken met 1317 stem. terwijl de liberalen met 902 stem. als gekozen werden uitgeroepen. Hier te Aalst werd M. Bruyndonckx gekozen met 137 stem. terwijl M. Daze- leireerl96 bekwam. M. Anne werd ge kozen met 424 stem. en zijn tegenstrever bekwam er 663, dus 239 meer. Maar dit laatste gebeurde dank zij 't verraad van Chipka. Talrijke zulke voorbeelden kan men aanhalen. Wonder is 't dat de voorstaanders der E. V. over die onrechtveerdigheden stom blijven als visschen of niet bewijzen dat het geene onrechtveerdigheden mogen geheeten worden. Onze achtbare Vertegenwoordiger wijdt ook een kapittel toe aan de vervalsching van den wil der kiezers. Talrijke voorbeelden haalt hij aan tot staving zijner bewering. Het spijt ons dat wij ons bij deze kort- bondige beschrijving der brochuur vau M. Woeste moeten bepalen doch wij stellen ons voor er van tijd tot tijd 't eene en 't andere in te putten. Ten slotte besluit M. Woeste Wil men gansch het staatsgebouw doen in puinen vallen, men passé er de E. V. op toe Wij voegen er bij Indien de E. V. in zekere groote cen trums de liberale macht heeft geknakt, dan toch zal men met ons moeten beken nen dat zoo 't bestuur niet volstrekt on mogelijk is, het ten minste veel moeilijker is geworden. Wij gelooven ons Biet te vergissen wan neer wij voorzeggen dat het evenredige stelsel zich niet verder meer zal uitbrei den, daar het in zich de kiemen draagt die het hier zullen doen verdwijnen gelijk het in andere landeu, in Engeland, in Italië, in Portugaal, enz., na eene eerste proef ook verdwenen is. Eene enkel proef zal hier ook vol doende zijn De wet verbiedt bet, mevrouw. Dan zal ik aan haar scbryven, sprak ze. liet spijt mij wel mevrouw maar dat mag ik ook niet toestaan. Maar moet zij dan geheel zonder troost blijven Mag zy dan niet weten, dat zij vrienden heeft die aan hare onschuld gelooven en niet zoo.... Vreezende dat zy een onbezonnen woord zou uit spreken, viel Koenraad haar in de rede en zegde op treurigen toon. Ik heb het u reeds gezegd, dat dit niet wordt toegestaan. En wanneer wordt dit wel toegestaan vroeg zy met blykbaar ongeduld. Dat kan ik niet bepalen. Misschien binnen wei nige dagen, als er geen voldoende gronden zyn, om eene aanklacht te doen. Agnes haalde de schouders op zy begreep de bedoeling van die woorden niet. Maar Kocnraad trad rechter toe en vroeg zachtZyn er dus tot heden nog geene gronden gevonden voldoende, antwoordde deze Ik geloof het ambtsgeheim niet te schenden, als ik u meêdccl, dat vergif gevonden is in de flesch met cognac, uwe moeder gedronken heeft. Nu, daar hebben wy het al, riep mevrouw von B.'cren uit, aan wier scherp gehoor de zachtgespro- ken woord co niet ontgaan waren. Zal u haar nu niet in vryheid stellen 1 Spoedig, naar ik hoop, antwoordde hy ontwij kend. Neem mij niet kwalijk, mevrouw ik moet nog verscheidene mensclien verhooreu. Mag ik u verzoe- myubeer Rechling Het vijfde gebod der H. Kerk beveelt, dat zij, die tot de jaren van onderschei dinggekomen zijn, ten minste eens 'sjaars, in den Paaschtijd, waardig de II. Com munie ontvangen in hunne eigene Paro chie-Kerk. Alle Roomsch'Katholieken kennen dit gebod en toch hoevelen zijn er niet, helaas, die zich aan dit gebod niet storen lichtvaardig verzuimen hun plicht van christenen te volbrengen. Lichtvaardig, zeg ik, ja, geachte lezers, lichtvaardig, waut die christenen, zij geeselcn in hun binnenste wel een stem, die hen beveelt hun plicht te vervullen, zij zouden zoo gaarne gevolg geven aan den draBg, die de genade van Christus in hun hart verwekt, en toch zij blijven thuis. Is het uit gewoonte, uit onwetendheid, uit menschelijk opzicht, dat zij aldus handelen Zeker is het, geachte lezers, dat zij in hun hart lijden, dat zij gaarne anders zouden handelen. Reeds begrijpt ge, geachte lezers, over welke klas vau katholieken, ik hier spreek en dikwijls hebt ge u wellicht afgevraagd: wat te denken van dusdanige katholiekeu? Welnn luistert even naar de woorden van den pantheistischen geschiedschrij ver Michelet, en zegt mij of deze woor den niet allerfijnst den zieltoestand af schilderen van die katholieken, welke gaarne hunne Paaschplichten zouden ver vullen en het toch niet doen. Michelet, als hij de geschiedenis van Jeanne d'Arc's leven verhaalt, schetst in kernachtige, waarlijk enthousiastische bewoordiugen het verblijf vau deze heldin in de gevangenis gedurende do Goede Week. O, roept hij uit, welke gevoelens moeten zijn omgegaan in het hart van Jeanne op den dag van Witten Donder dag, op den dag van Goeden Vrijdag. Maar vooral, wat moet haar te moede ge weest zijn toen de vijf honderd klokken van Rouaan blijde verkondigden dat het heerlijk feest van Pascheu was aangebro ken. Christus verrezen en met Christus de geheele christen wereld, alleen zij bleef in het kille graf ingesloten. Alleen onthouden te zijn van het geluk dat de gansche katholieke wereld genoot, alleen uitgesloten van de algemeene vreugde, alleen verhinderd te zijn te kunnen deel nemen aan de heerlijkePaaschcommunie. Onze geschiedschrijver begrijpt hare droefheid, hij weet haar bed zoo juist te peilen, en waarom hoofdzakelijk ach, hij is zelve te innig overtuigd dat niets het hart meer foltert dan verstootcu te zijn van de algemeene Paaschcommunie. Im mers hij verhaalt ons, dat de wroeging zijn hart verteert, en hij denkt aan dien Met dw verlof, mijnbeer. Ik zal eerst mevrouw von Beeren naar haar rijtuig brengen, antwoordde deze, en na een toestemmend hoofdknikje verliet by met Agnes het vertrek. Van alles wat die leelyke vent met zijne schel - visch oogen gepraat heeft, heb ik niets begrepen, dun dat by Valentine gevangen houdt en geen zonne straaltje tot haar wil laten doordringen. Wal meent hy eigei lijk vroeg Agues, terwijl zy aan Koenraads arm voortliep. Hij trachtte haar duidelijk te maken, hoe de loop van een strafvcrvolgingsproces is, terwyl hij zelf vreeselijk leed onder de gedachte, dat Valen tine, zyne geliefde Valentine, daarin de hoofdrol moest vervullen. Agnes luisterde aandachtig naar hem. Met haar vlug brgiip zag zy weldra de zaak in, maar daardoor gevoelde zy haar hart niet verlicht. Juist wilde zij bet gerechtsgebouw verlaten, toen zy eene kleine oude dame in rouwgewaad aau den arm van cencn heer ontmoetten. Zoodra de dame Koenraad bemerkte, bleef ze staan en stotterdemyn heer Rechling MejulTrouw Zier 1 riep deze uit en greep hare hand. Oh, dat wij elkaar zoo moeten weerzien. Geloof het nietgeloof het nieten de arme oude, die sedert gisteren al zooveel geschreid had, barstte weer in trauen uil. Ik durf op hare onschuld zweren, sprak Koen raad met nadruk, eu zeker zou Constaucc uit dank baarheid voor die woorden zijne hand gekust hebbeu, hy ze niet snel bad weggetrokken. Ook de heer, die haar geleidde gaf door eene beweging zijn misnoe- te kennen- heerlijken dag van Paschen, dien hij de kracht niet meer heeft, te vieren gelijk het den christen betaamt. O moderne philosophen, mannen der nieuwe rich ting, zoo roept hij uit, wij kuunen den schijn aannemen van ongevoelig te zijn voor het katholiek geloof, maar zegt mij, wie onzer hoort zonder ontroering het geluid der klokken, die de schooue chris telijke feesten aankondigen. Wie onzer blijft, koud en gevoelloos, wanneer hij de geloovigen, herschapen en opgeruimd, ziet wederkeert» van de H. Tafel, ziet wederkeeren uit de katholieke kerk. Ach dan wordt het hart van droefheid over stelpt en de zucht ontsnapt onze borst Ach, ware ik met hen, koude ik hun ge luk deelen, badde ik huu geloof Hier houdt de schrijver op. Maar ik vraag, christen, waarom zoudt gij niet met hen zijn, waarom zoudt gij hun geluk uiet deelen, het geluk van hen die bun plicht vervullen Hebt gij dan iets beters gevonden dan het geloof in Christus Jesus onzen Heer Neen, dat kunt gij niet, maar gij wilt uwe vooroordeeleu niet af leggen, gij wilt uwe driften niet beteu gelen. Eu toch welke zijn die vooroor- loeien, welke zijn die driften Denkt eens goed na en die vooroordeelen, gij zult ze wel slingeren, die driften gij zult ze verzachten. Denkt na en beschouwt in alle oprechtheid des harten den Christe- lijken den Roomsch-Katholieken Gods dienst. Vervult zijn voorschriften, zij zijn zoo gemakkelijk en zij storten zulke zoete balsem in het hart. Helaas riep een Fransche schrijver der oorgaande eeuw uit, helaas, ik heb het geloof verloren en iederen dag gevoel ik ai meer en meer het verlies ervan. Maar ik benijd hen die zoo gelukkig zijn die kostbare gave des geloofs te bezitten. O hoe akelig, hoe vreeselijk is het te moe ten voortleven in twijfel, te moeten rond tasten in do duisternis der onzekerheid. Maar, gij katholiekeu, gij hebt het ge loof nog niet verloren, gij bezit nog die kostbare gave, maar gij leeft voort in on verschilligheid. Ach, keert terug tot den God uwer kinderjaren, tot den God uwer eerste H. Communie. Denkt even na, gunt eenige oogenblik- ken aan een onderzoek van uw hart, ver werpt de genade vau Christus niet, hui vert niet bij de gedachten aan den ernst des levens, aan den ernst des doods, en als gij dit doet, voorzeker, gij zult gevoe len dat uw hart voor Christus klopt, dat uw verstaud u tot Christus voort. Gij, geachte lezers, gij kunt uit deze weinige woorden opmaken, hoe bekla genswaardig de klas van katholieken, is, waarvan ik gesproken heb. Dankt God bij uwe plichtvervulling voor het geluk, dat gij hebt, en bidt voor uwe broeders, dat dit geluk niet genieten. Dommerikken. De Aardrijkskun dige Maatschappij van Parijs heeft de groote zilveren medalio (prijs Charles Grand) toegekend aan Broeder Alexis der kristelijke scholen voor zijne werken ken over aardrijkskundig onderwijs. De oude dame bemerkte nu, dat z.y verpeten had haren geleider voor te stellen en zegde Dit is myn heer Adclf Bauerlicb, onze neef en tegenwoordig mijn eenige steun. Terwijl mevrouw von Beeren zich vriendelijk aan de oude dame voorstelde en haar eenige troostende woorden toesprak, maakten dc heeren eene stemme buiging en keken elkaar koel vijandig aan. Daarop ging mejuffrouw Zier aan den arm van Bauerlich liet gerechtshof binnen en Koenraad bracht Agnes naar haar rijtuig. Bauerlich, Adolf Bauerlich, waar heb ik dien naam vroeger geboord 1 zegde ze, terwyl hy haar hielp by het instappen. Koenraad, bedenk u eens toen wij nog kinderen waren, moet cr bij ons thuis over gesproken zijn Koenraad haalde de schouders op. Zijn arm hoofd was zoo vervuld met de dingen van heden, dat hy zicb uiet kon bezighouden met onbeduidendheden uit het verleden. Agnes dacht er langer over, maar liet het eiuüelijk glippen. Ik kom daar wel op terug, maar vo>t het oogenblik heb ik iets auders te doen, dacht ze en herbaalde by zichzelve nog eens. wat Koenraad haar van een strafvervolgingsproces gezegd had. Zij over dacht ook nog eens. wat zy over merkweerdige pro cessen in de dagbladen had gelezen. Naar dc terechtzitting verwezen, en door de rechters en gezworenen ter dood veroordeeld riep zij uit. Dal ovcileeft zij niet, en Koenraad ook niet. Zoover mag het niet komen Maar als het eens zoover komt vervolgde zij peinzend. Sedert ik dezen rechter ken, ben ik op alles voorbereid I Om de koeien altijd bij dag te doen kalven. De lente is daarnog eenige weken en lustig zal meu de kalvereu in de groene weide zien huppelen, echte kalverspron- gen maken. Maar vóór dien tijd zullen de boeren nog al dikwijls rustclooze nachten door brengen. De koe staat op 't kalven; maar 't kan wel drie vier dagen aanloopen eer het kalf ter wereld komt. Ondertusschen wordt er 's nachts gewaakt. En is het oogenblik daar dan moeter hulp bijge roepen worden. Wat een leed in het midden van den nacht. Nu dan, wilt gij eeu eenvoudig middel weteu om de koeien altijd bij dag te doen kalven Ik heb het gratis geleerd van een vee houder die het drie jaren achtereen be proefd heeft op 25 koeier. waarvau er maar ééne 's morgens ten 6 ure, eu ééne s avonds ten 7 ure gekalfd heeft. Gratis heb ik het geleerd, gratis wil ik het voortleeren. Is het bij sommige voor dit jaar te laat, dat zij het dan voor het volgende onthouden. Ziehier het middel. Lot op dat den laatsten keer dat gij dc koe voor het kalven melkt, gij het s avonds doet en niet 's morgens eu laat dan de koe droog staan. Met den raad te probeereu zult gij in alle geval niets verliezen. Een boerken uit dc Kempen. Pataten planten. Nieuwe proe ven, voor het planten van aardappelen genomen, hebben nogmaals bewezen, dat, om de plant best te doen gelukken, het noodig is geheele aardappelen, in plaats van half doorgesneden of stukken, al zijn ze van oogen voorzien, tot- plantgoed te gebruiken. Met halve of met stukken aardappelen kan de oogst ook wel goed zijn, doch dat ziet men maar in uitzonderlijke gevallen ;eschieden, eu zulks op jaren dat weer en uchtgestelteuis daartoe meewerken. Al de landbouwkundigen zijn het eens om voor 't planten der aardappelen aan te raden, geheele middelmatige knollen te gebruiken. Zaaihaver. Om de groeikracht der haverkorrels te onderzoeken, heeft M. Petyt er in eenen bak vol water gedom peld hij heeft de korrels die boven ble ven en degene die door hun gewicht ondergingen, afzonderlijk gezaaid. De laatste alleen groeiden sterk. Het is aangenomen, zegt M. Petyt, dat men op eenen meter vierkant 200 korrels goede havers, wegende 7 gram 8, moet zaaien dus 78 kilos per hectare. Indien men 100 kilos of 2 hectoliters goed zaad zaait, zal die hoeveelheid meer dan vol doende zijn en nochtans zijn er land bouwers, die al zaaien ze veel meer, maar eene kleine opbrengst bekomen, omdat Zy moet eenen verdediger hebben, nu herinner my Op hem komt alles aau, de beste die er is, of hien meer dan ce.i, als dat kan. Daar moest ik maar dadelijk naar omzien. Koenraad zal zeker zeg gen Dat heeft den lijd nog, als wy weten hoe de zaak loopt, maar ik kan niet wachten. Men wacht net den dokter te halen toldat de zieke zoo erg is, dat herslel onmogelijk wordt, en zoo zal het ma :en verdediger ook wel zijn. Wie weel of hy wel tyd heen, cu of hy niet lang te voren moet zijn aan genomen. Ik zal mijn ouden vriend om raad vragen die zal mij wel een goeden verdediger kunnen aanbe den, sprak ze, en trok aan de koord, welke diende >m deu koetsier een teeken t«.t stilhoudru ie geven. - Naar den Raadsheer Ring, ia de Markgraven- straat, N' 18, gebood zij den bediende, die aan het portel hare bevelen was komen vernemen. Ofschoon M. Zier reeds lang lydende was geweest, zoodat zyne plotselinge dood geen verwondering kon baren, vond de overheid in het samenvallen van zyne met dien van Mevr Rechling. aanleiding om zijn iyk te laten onderzoeken. Deze maatregel achtte men nog te eerder noodig, aaugezieu Coiistauce aanhou dend jammerde, dal haar broeder reeds zoo lang cognac gebruikt had, zonder eenig nadeel daarvan te ondervinden. Het was dus mogelijk, dat een ongeluk kig toeval in het spel was, die den dood der beide overledenen had veroorzaakt. Hel onderzoek beves tigde echter het oordeel van den huisdokter; lijdende hun zaaigraan grootendeeis uit lichte kor reis bestaat. Indien de wijze van uitkie- ztng van M. Petyt werd toegepast, zou men 66 liters zaaigraan besparen, en de oogst zou mot een vierde vermeerderd zyn hetgeen, tegen fr. 8,65 den hecto- iteter, eene vermeerdering van opbron-'st van 54 frank per hectaar zou bijbreugeu. Het is merkwaardig, schrijft ergens Chateaubriand, dat de maebten dezer wereld, dat zelfs de machtigste mannen ééne zaak niet kunnen,te weten voorden mensch eeu feest instellen, waarop voort durend ook het hart zich verheugen zou. Het is niet genoeg tot de meuschcu te zeggen verblijd u I om te bewerken dat zij ook de blijdschap gevoelen. Men m lakt geen dagen van lust, gelijk meu dagen vau lijden maakt, en brengt niet zoo licht het lachen voort, als men do tranen kau doen vloeien. De Kerk alleen heeft deze macht over de harten. En het Paaschfeest, van ouds, de kouiug der Zoudageu genoemd, is een dier feesten, waarop al wat op aarde in Christus gelooft moet juichen, en ook werkelijk jubelt met de H. Kerk vaa Christus, die allen toeroept Dat is de day dien de Beer gemaakt heeftlaat ons juichen en jubelen op hem Ja de Paaschdag is do dag der vreug de, des heils en des lichts het is de dag der zegepraal, het feest der onsterfelijk heid, 'Ie feestdag des eeuwigen en onror- gankelijken levens. Eene der vele uitingen der christelijke blijdschap vinden wij in het Paasclici. Laat ons derhalve een woord over de Paascheieren zeggen,die ons mede, gelijk al de andere, gewoonten en gebruiken tot Christus brengen, en niet het minst tot zijn goddelijk Hart, dat de oorzaak vau al ouzo blijdschap is. Hij is niet hier! Hij is verrezen Alleluia roept ous immers ook het Paaschei toe, door te wijzen op de blijdschap en de feestviering des volks, dat niets anders zoekt als lucht te geven aau zijne rrome vreugde over de verrijzenis en verheerlijking van Jesus. De Paascheieren zijn in het oosten en het westen bekend als geschenken, die in deu Paaschtijd bijzonder ouder de' kinde ren worden uitgedeeld. Deze gewoonte wordt, even als in de Latijnsche kerk, bij de schismatieke Russen en Grieken aan getroffen. En uiet alleen worden daar gewone eieren fraai gekleurd, maar dik wijls op de prachtigste wijze versierd.Van ouds werden bovendien do eieren heerlijk beschilderd of met opschriften voorzien. Die opschriften waren dikwijls even onbeholpen als naïef, doch ook somtijds bevatten zij eene goede humoristische gedachte of woordspeling. Meestal sloe gen zij op het hooge feest, of drukten zij eene christelijke waarheid uit, Dat er het blijde Alleluia niet bij vergeten werd go- lijk het ook nu nog voorkomt, laat zich deuken. Andere opschriften luiden bij voorbeeld als deze Leef reiu, werk fijn, laat het overige aau God bevolen zijn. aan eene hartkwaal, was Zier gestorven, ten gevolge van eene hevige gemoedsaandoening. Van vergfl was geen spoor te ontdekken en daardoor werd tegen Valentine de verdenking nog versterkt, dal zij Mevr, Rechling vergil had ingegeven. Behalve het vergif, dat in het lichaam van het on gelukkige slachtoffer gevondeu was, viel nergens iels te ontdekken, dat als een bewijs tot die verdenking kon gelden. Volgens de bestaande voorschriften had meu Valentine's kleeren nauwkeurig onderzocht, voor zij in hare cel werd opgesloten doch men vond geen fleschke by baar of iets, dat atropine kon bevat heb- ben. Eeuc huiszoeking in de woning te Wilmersdorf had eveneens niets opgeleverd en de lesch cognac, e commissaris in beslag had genomen, was ook' vry van vergif bevonden. oo had men alleen bet feit dat mevrouwr Rechling vergif gestorven was en dat zij op haar sterfbed Valentine beschuldigd had. Maar was dit voldoende om eene vervolging in tc stellen tegen eene jonge darar van wie de schitterendste getuigenissen inkwamen r En dit terwijl alle geluigen de overledene ongunstig beoordeeleu Aangenomen dat ze goed by haar ver stand was geweest, kon dan de haat tegen Valentine en haar doodsangst, haar de vrreseiyke beschuldiging niet in den mc.nd gelegd hebben Verkeerde zy e nige oogenblikken te voren ook niet in eene bijna even groote dwaling, toen zij Valentine van diefstal be schuldigde Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1