Zondag 12 April 1896. 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 5075. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. VERDENKING. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zoo moet het zijn! Openbare verkooping van nieuwe koopwaren. Een woordje den toestand. De wet op de bieren gelijk in Beieren. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 April 1896. De oorlogsverklaring in een der laatste Kamerzittingen door minister Vanden- peereboom aan de socialisten gedaan, is thans nog het onderwerp eener drukke bespreking. En gelijk altijd, de denkwijzen ver schillen. Dezen vinden de handelwijze des ministers te streng, anderen juichen aan zijne verklaringen toe en zeggen dat eene andere houding onbegrijpelijk zou zijn voor een behoudsgezind goeverne- ment. Wat ons, betreft wij scharen ons in de gelederen dezer laatsten, en zeggen zoo als zij: Eene andere houding, 't is te zeg gen, eene houding van gedurige toegevin gen, ware onbegrijpelijk en. nog meer, eene groote faut. EN INDERDAAD, stellen wij de vraag Wat zijn socialisten De socialisten zijn de gezworene vijaA- den van 't goevernement en als vijanden worden onze ministers door de socialisten der Volkskamer bestreden zonder genade, zonder zelfs de minste hoffelijkheid te hunnen opzichte in acht te nemen. De grofste, de snoodste beleedigingen wor den hun niet gespaard. Hoort Anseele, Demblom, Smeets en andere virtuosen der brutaliteit, hoe zij met eene onbe schrijfelijke kwaadwilligheid uitleggen de beste maatregelen ten gunste van 't volk voorgesteld, hoe zij de ministers en ka tholieke kamerleden voor verdrukkers en uitbuiters van den werkman uitschelden 1 Maar bovendien de socialisten zijn vijanden onzer nationale instellingen, van ons vaderland en ze roepen het luid op. Ware het in hunne macht, morgen ware België bij de Fransche Republiek ingelijfd. En reeds hebben zij onze nationale vlag verloochend en ze vervangen door hunne roodc vod ontleend aan de communards, die moordenaars, brandstichters en roo- vers van 1870-71. De socialistische senateurs, kamerle den, gemeenteraadsleden hebben wel ge trouwheid aan de grondwet en eerbied aan de wetten gezworen, maar die eed is, volgens hun, siechts eeu klucht; ze ach ten er zich niet door verbonden daar ze hem slechts hebben afgelegd, omdat zij er toe verplicht waren; zoo drukte ge zel Anseele zich uit in volle zitting des Gemeenteraads te Gent. Nog meer, zijnde socialisten ook de vijanden onzer huidige samenleving welke gegrondvest is op Godsdienst, familie en eigendom. Eindelijk, de socialisten maken geene Solitieke partij uit ze zijn de mannen erpartij van de revolutie, der wanorde, van de omverwerping van alles wat er heden bestaat. Met die partij wil minister Vanden- peerenboom geen gemeens hebben, aan die vijanden, wil hij. geene meerdere wapens in handen geven. EENE VREESELIJKE 17de VEBVOLG. Wel was Valentine's gedrag geschikt geweest om de verdenking te versterken, maar kwam dat niet op rekening van bare vreeseljjke aandoening na al bet gebeurde Met deze vragen kwelde de rechter zich den geheeieu dag toen bjj de schouwing bywoende. van Met. Rechiing's lijk en rapport bad ontvangen van de huiszoekingen van het scheikundig onderzoek van den cognac. Zijn toestand werd nog pijnlijker, toen hy de dienstbode nogmaals verhoord had en zoowel Louise als Minna zoo mogelijk met nog meer lof dan te voren van Valentine hadden gesproken.- De huis knecht toonde meer terughouding, doch zegde toch niets dat in baar nadeel kon zijn. En nu kwamen Mev. von Beeren en Koenraad RcchlingWas het mogelijk dat eene dame uit de hoogste kriugeu zich voer eene misdadigster in de bres stelde, dat zjj zich zelfs tot onbezonnenheden liet meislcpen 1 Kon een bedaard mensch als Koen- raad Rcchling zich door zijnen hartstocht laten ver blinden, dal hjj de moordenares van zijne hartelijk gehelde moeder zijne geliefde bruid noemde eu elke verdenking tegen dit reine, edele schepsel terugwees als eene beleediging hem persoonlijk aangedaan Het verhoor der arme tante Constance leverde ook En hij heeft den moed gehad het luidop te zeggen. Is dat niet loyaal gehandeld Moet het zoo niet zijn VOORZEKER dat is loyaal gehandeld.... en wie kan dat betwisten Zou men nog wel ons ministerie be houdsgezind mogen heeten, moest het zich niet in verweer stellen tegen de vijanden der samenleving, onzer nationale instellingen en der onafhankelijkheid onzes vaderlands Voortvaar neen 1 Zou het geene onvergeeflijke onvoor zichtigheid wezen de socialisten overal in de openbare diensten to laten binnen dringen Zouden zij daar niet meer dan elders eene macht verkrijgen om, op gegeven oogenblik, onze nationale instellingen te doen instorten en onze onafhankelijkheid te verschacheren Immers in de openbare diensten zijn hunne propagande en hunne samenzwerin gen meer te vreezen dan elders. Dit geldt niet alleen voor de besturen van ijzerenweg, post en telegrafen maar voor alle openbare besturen groot en klein. Maar nog 't gevaarlijkste ware het voor 't leger.... Moest men,slechts, vooreen derdedeel, de korpsoversten, de officieren van allen graad onder de socialisten verkiezen, hoe Jang zou het duren met onze nationale instellingen, met onze vrijheid, met onze onafhankelijkheid Er zou geen jaar verloopen of België ware hij de Franche Republiek ingelijfd. Wij besluiten Onze katholieke minis ters en vooral M. Vandenpeereboom, ver dienen den lof van allewaro vaderlanders, van alle behoudsgezindon zij toonen ons immers door daden dat ze mannen zijn welke hunne plichten beseffen en ze dan ook moediglijk durven kwijten In een vorige numr deden wij de belofte de kwestie van den openbaren verkoop van nieuwe koopwaren te behandelen, iets waarover men zoo dikwerf klachten hoort. Ter zake dus De openbare verkooping van nieuwe koopwaren is in princiep verboden door de wet van 20 Mei 1846 en slechts in ze kere bijzondere omstandigheden wordt ze door die zelfde wet toegelaten. En daarbij nog die bijzondere omstandigheden wor den door de wet voorzien,zo zijn, te weten: bij rechtsmacht, na bankbreuk, na over lijden, na uitscheiding van bedrijf of han del en eindelijk in buitengewone gevallen van noodzakelijkheid na de Rechtbank van koophandel gehoord te hebben in haar advies. De verkoopingen bij rechtsmacht of na overlijden zullen wij ter zijde laten deze lokken geene klachten uit. De klachten worden meestal gehoord aangaande de verkooping na uitscheiding van bedrijf of handel. uieti op dan betuigingen van de onschuld harer nicht. Daarbij kwam zij er telkens op terug, dat haar broeder reeds gedurende langen tijd gewoon was cognac te drinken voor hjj 's avonds slapen ging. Wel moest z|j toegeven, dat de flesch den verigen avond was leeg goworden en Valentine voor Mav. Rccbling eene nieuwe flesch bad ontkurkt, doch dit was van weinig belang, daar in deze flesch geen vergif was gevonden. Ook was de rechter van meening, dat het vergif in het drinkglas gedaan kon zijn hy nam zich dus voor, Valentine bjj een volgend verhoor hierover scherp te ondervragen. Eerst moest hij nog M. Bauer- licb verhooren, daar deze in de woning van M. Zier was aangetroffen, toen Valentine naar bet gerechts gebouw gevoerd was. Ook Bauerlicb, die door z|jn optreden den gnnstig- sten indruk op den rechter maakte, sprak levendig ten gunste van Valentine's onschuld en hield eene verdedigingsrede in optima forma. Hij klaagde daarbij mevrouw Rechling aan en schilderde met heldere kleuren, hu® zij het goede, fijngevoelige meisje op de teederste punten gekwetst bad. lo zynen iever be greep hjj niet, dat hjj daarmeé Valentine cenen slech ten dienst bewees, want alle punten, die hjj aan voerde, zou een rechter niet beter hebben kunnen in het licht stellen en samenvoegen om ze als bewijs te doen dienen voor de schuld der aangeklaagde. De rechter bleef dan ook niet in gebreke, om bet noodde gewicht toe te keonen aan dc woorden van dezen man, die nog wel als getuige ter ontlasting was opge komen. Ter loops vroeg h(j naar de gewoonten van M. Zier, De wet van 20 Mei 1846 is een wapen om de kooplieden en winkeliers te be schermen tegen gewetenlooze lieden die van dergelijke verkoopingen zouden wil len misbruik maken. Daarom dan ook schrijft de wet in art. 5 1 voor dat zulke verkooping alleenlijk mag plaats grijpen met toelating der gemeentelijke Overheden, 't is te zeggen, van Collegie van Burgemeester en Sche penen, en dat er eenen staat van de te verkoopen koopwaren bij de aanvraag moet gevoegd zijn. Het 2 van 't zelfde art. 5 bepaalt dat de toelating maar zal kunnen verleend worden na dat het Collegie van Burge- ?ieester en Schepenen zich zal verzekerd hebben dat de reden om de welke de ver kooping gevraagd wordt, echt zijn en dat de persoon die de gunst vraagt, ze noch rechtstreeks, noch onrechtstreeks, noch persoonlijk, noch door tusschen gestelde personen gedurende de vijf laatste jaren genoten heeft. Het 4 van 't zelfde art. 5 eischt ver der dat de persoon die de toelating wil bekomen moet gepatenteerd zijn, zijne wezenlijke woonstede in de stad of ge meente sedert een jaar ten minste nebben waar de verkooping zal plaats gnjpen. Voegen wij er nog bij dat de dagen en uren op de welke de verkooping toegela ten is, door 't Collegie voornoemd moeten bepaald worden, eu dat eens die dagen verloopen men allen verderen verkoop moet staken. Het is dus door de wet aan de Collegies van Burgemeester en Schepenen opgelegd tewaken dat de openbare uitverkoop in t klein van nieuwe koopwaren tot eeeu misbruik vervalle. Wat moet men door nieuwe koopwaren verstaan Zijn het de koopwaren in 't algemeen De ministerieele omzendbrief van 29 Mei 1846 zegt dat men niet als nieuwe koopwaren mag aanzien al de grondstof fen, (bij voorbeeld, garen om lijnwaad te weven zijn grondstoffen), timmerhout of gezaagd hout, verkapte arduinsteenen, de eet en drinkwaren in 't algemeen, de bouw- en brandstoffen enz. enz. De wijnen mogen openbaarlijk verkocht worden zonder voorafgaandelijke toela ting, maar per stuk van ten minste hon derd liters of per honderd flesschen. (Art;. 2 N° 11 der boogere beroepen wet). De voorschriften der wet zijn klaar en duidelijk eu van aard om de kooplieden en handelaars te beschermen tegen het misbruik dat er in zake van den uitvcr - koop m 't klein van nieuwe koopwaren, zou kunnen gemaakt worden. 't Best dat wij aan onze geachte mede burgers kunnen aanraden, is van dadelijk de heer Burgermeester te verwittigen, wanneer iemand door loensche trokken eene met gewettigde toelating zou verl kregen hebben. De toelating kan inge trokken worden. Nog twee andere zaken zijn er waar over geklaagd wordt, namelijk, den ver koop van aangeslagene koopwaren, van 0 soldes n en van gestolen goed. Wat de aangeslagene goederen en soldes betreft, kan de verkoop er hoe genaamd niet van belet worden. De lie den die zulke koopwaren ter merkt uit venten hebben ze eerlijk verkregen en mogeu ze dan ook in volle vrijheid aau den man brengen. En het gestolen goed Koopwaren die ouder den prijs ver kocht worden, noemt men gemeenlijk ge stolen goed. Maar onderzoeken of de te koop gebo- dene koopwaren gestolen goed zijn of niet, dat is het werk der gerechtsdienaren. In dergelijke zaak moet er met de meeste omzichtigheid gehandeld worden. Nu, indien icmaud ontegensprekelijk kan bewijzen dat er alhier ter stede ge- stolene goed wordt te koop geboden, ra den wij hem aan de Policie te verwitti gen en, wij zijn er zeker van, de zaak zal iadelijk onderzocht worden. over Gelijk wij het voorzien en voorzegd hebben, zetten de fameuze democraten hun werk van scheuring en vernieling, dat zij te Aalst begonnen, in al de andere arrondissementen voort. Reeds zijn er meetingen op meetingen gegeven in dor pen en steden van Brabant, Antwerpen en West-Vlaaanderen en overal worden dezelfde middelen gebezigd die wij hier geschandvlekt hebben Opmakingen van arme en ongeleerdo menschen tegen pa- trouèu, eigenaars, geestelijken, tegen alle gezag en tegen alle bestaande inrich tingen. 't Schijnt dat het er bijzonderlijk zal spannen in het arrondissement Gent waar Plancquaert, eerste luitenant van Daens, zijnen steert begint te roeren. Daar dacht men nogthans dat die verderfelijke propa ganda geen plaats kon hebben daar had men alles gedaan, zoo het scheen, om burgers, werklieden en boeren te voldoen en te bevredigen. Elders, waar men dwaas en onvoorzichtig te werk was ge gaan, was zoo iets verstaanbaar, zelfs onvermijdelijk, maar te Gent Helaas I I zelfs to Gent dreigt allesin duigen te storten. Hewel wij wakkeren onze vrienden van ginder aan om met eendracht en moed vooruit te gaan en dien opstand te dempen. Wij zullen ons met hunne zaken niet bemoeien, daar wij ze van te verre moe ten beoordeelen en wij zullen hen met woord en pen terzijde staan. Het zij ons nogthans toegelaten, aan ons die mogen spreken van ondervinding en in het heeto van den strijd zijn ge weest, eenen goeden raad in 't midden te brengen. Wanneer men uitgescholden en verweten wordt is men natuurlijk gene gen om iemand met dezelfde munt te betalen. Dit bemerken wij reeds in sommige dagbladen waar M. Plancquart uitgemaakt wordt als uen gemeene kerel als ne marchand de chicoróe ne goujat enz. Dit kan niets bijbrengen tot den vrede on vermeerdert slechts de verbittering. Daarom, weest kalm, vrienden han delt met overleg, met bedaardheid en met geduld daarmeê is alles te winuen. om eiken avond voor hjj naar bed ging, een glaasje cognac te drinken, en Bauerlich bevestigde lachende, dat hij daarvan wel gehoord, maar het nooit gezien had, aangezien bij zoo laat niet meer aanwezig was. Dal heeft hier echter niets mcê uit te staan, voegde hy er Inchtig bij, want gesteld, dat Valentine het vergif aan mevrouw Rechling beeft toegediend wat ik onmogelijk kan gelooven dan is toch niet aan tc nemen, dat zy het vergif in eene volle flesch zal ge daan hebben. Daar sprak hjj precies uit, wat de rechter dacht en deza liet zich daardoor verleiden tot de vraag Gy denkt dus, dat zy het vergil gemengd moet hebben in het glas water met cognac, dat zij voor mevrouw Rechling gereed maakte Neem het niet kwaljjk, mynheer, antwoordde Bauerlich en trad eenige schreden terug, dat denk ik nietHoe zou mejuffrouw zoo op eens aan atropine gekomen zijn Zij behoort niet tot de dames die zulke middelen noodig hebben om hare schoonheid tc verhoogen hare oogen schitteren zonder dat middel genoeg. Gjj hebt zeker eeen genegenheid gehad dit op te merken, want hare oogen zullen nu wel droevig en rood geschreid zjjn, voegde bij er bjj, terwijl bij sleelsgewjjze met den zakdoek langs de oogen streek en niet bemerkte, dat zijne verdediging aiet veel van eene beschuldiging verschilde. De rechter liet den zonderlingen getuige ter ont lasting gaan en liet nu Valentine binnen leiden. Haar verblijf in dc gevangenis, .iu reeds twee dagen, eu dc gebeurtenissen daaraan voorafgegaan, hadden diepe sporen op haar gelaat achter gelaten hare oogen lagen, als uitgedoofd, diep in hunne kassen, hare houding was mat. Op alle vragen van den rechter antwoordde zy beden zoo kalm, alsof de zaak haar niet aanging en de mededeeUng, dat in de flesch cognac geen vergif was gevonden, ontiokte haar een zwakke glimlach. Hoe zou er dat ook ingekomen zijn mompelde zij, meer tot zichzelve dan tot den rechter sprekende. JuistVoor een glas waren een paar droppels voldoende het zou zeer onhaödig geweest zijn de geheele flesch te vergiftigen. Oh God riep zjj uit en hield met beide handen haar hoofd vast. Doch spoedig dwong zjj zfcli wéér lot kalmte en zegde Hoe zou ik zoo spoedig aau vergif gekomen zijn Men draagt zoo iets toch niet in den zak. Zoudt gij dan niet weten, dat atropine, io kleine hoeveelheden gebruikt, de oogen schooner doet glin steren, vroeg dc rechter met loerende blikken. Ja, dat weet ik, antwoordde zjj vrijmoedig, maar ik heb er nooit aan gedacht zulk een middel te ge bruiken. Ik kan u niet dwingen iets anders te zeggen. Gij blijft er dus bjj, dat gjj Mev. Rechling geen ver gif hebt toegediend. - Met mijn weten niet. Uw vader dronk gewoonlijk eiken avond een glas cognac met water. Maaktet gij dat voor hem gereed T Neen, dat deed mijne tante Ik was zelden thuis. Hoe kwaamt gjj dau op edachte, Mev. Rechling van den cognac te geven? Brouwer. Maar zeg eens, held van Chipka, wat rammelt gij' zoo altijd over de wet op de bieren gelyk in Beieren. Held. De wet op de bieren gelijk in BeierenWare dat niet voordeelig voor onze hopplanters Do brouwers zijn daar verplicht geerst en een bepaald gewicht hop per ton bier te gebruiken. Brouwer. Wie heeft u dat weêr eens wijs gemaakt of hebt gij het uit uwen duim gezogen Held. Uit mijnen duim gezogen Brouwer. Welja, ik hoor dat ge de wet op de brouwerij in Beieren niet kent; do brouwer is daar niet verplicht zooveel geerst en zooveel hop per ton te gebrui ken... Alleenlijk wordt er voorgeschreven dat men moet mout van geerst en hop ge bruiken.., en het staat den brouwer vrij er zooveel van te gebruiken als hij het noodig denkt.. Held. 't Is mogelijk... maar dat schrijven over de wet vau Beieren is toch een eerste middel om de hopplanters, de landbouwers naar onzen kant te lokken t is een extra propagande middel voor de chnstene volkspartij. BrouwerDus ge maakt de menschen logons wijs... Ah 1 ge bedriegt de land bouwers om ze naar uweu kaut te lokken, t Is een extra propagande middel voor de christeno volkspartij 1... Wat fopperij toch Held. Ia de politiek moet me nauw uiet zien. Brouwer. Men noemt u, vollesfop pers... volksbedriegers... volksverleiders.., oh wel, ge verdient die verwijten... want uw historieken van de wet op de bieren ;elijk in Beieren is van bedriegt den Doer Wacht wat Ihot uur der vergel ding zal eindelijk wel slagen. Wee u! als het goed zal gekend zijn hoe gij, om uwe eer- en baatzucht te voldoeu,de menschen hebt bedrogen, dan voorwaar zult ge on der de algemeene verachting verpletterd "ggen raakt mij uwen zeden preek I... Leve mijn liedje van de wet op de bieren gelijk in Beieren!., en zijn de boeren bedrogen ze moeten het maar we ten; de groote kwestie is alleenlijk den grooten vetten pot te bemeesteren en als men hemgemeesterd heeft, hem trachten te behouden.., Dat is de opperste wet in onze nieuwe wereld I BrouwerLoopt naar den duivel, vervloekte volksfopper iu afwachting dat het uur der afrekening slage Héld. Hebben is hebben en krijgen i8dc kunst... Brouwer. Krijgen is de kunst!!!... Judas zegde het ook als hij de 30 zilver lingen in den zak stak... Héld. Ja, ja, krijgen is de kunst... ik trek er van door... Brouwer. Ja, trek er maar van door volksvorleider 1... Zij verlangde iets om zich te herstellen. Dan hadt gij haar beter wyn kunnen geven. Valentine werd verlegen Er was geen flesch wyn begonnen, en het moest gauw gaan. Een arglistige glimlach vloog over het gelaat van den rechternu bad hjj haar toch op eene leugen betrapt. Gij schijnt te vergeten dat gij de flesch cognac toch eerst moest opentrekken. Zij sloeg do oogen néér en scheen een inwendigen strijd te voeren. Eindelyk zegde zy zacht Ik moet het dan wei zeggen. Ik mocht geen glas van dien duren wijn geven, mijn vader bad dien voor versterking noodig en wy moesten er zuinig ineé zijn. Met den cognac waart ge vrijgeviger. Was daar in voorraad genoeg Dat weet ik werkelijk nietIk zeg u nogmaals dal ik niet veel weet van hel huishouden, want ik woonde niet bij mijnen vader in. Ik nam de flesch die vooraan stond en trok die open, want de andere was den avond te voren leeg geworden. Voorloopig moest de rechter zich hierineê tevreden stellen. Na een verhoor van drie uren moest hij het dood el ijk uitgeputte meisje naar de gev.ngenis terug laten brengen en rustte toen zelf afgemat in zjjnen stoel uit. Wat denkt ge van dc zaak vroeg hjj den schrij ver, een bejaard man, die nu en dan wel eens een woordje durfde meéspreken. Ja, mynheer, ik weet werkelijk niet, wat ik er Socialistische broederlijkheid. De Voorwürts het hoofdorgaan der Duit- sche socialisten, schrijft Dat dc burgers in tweegevecht elkan der doodschieten eu verminkeu, dat zy zich dood eten en dood drinken, wat geelt ons dat Als er ons iets spijl, 't is dat zulks niet meer gebeurt dat de burgers elkauder maar doodschieten, hoewel geen van hen het verbruikte poer waard is. Dat zijn lammeltens he 1 De Phariseërs. Christcne menschen van dezen tyd, godvruchtige eu kerkelijke zieleu, weest verzekerd dat de Duivels, de helsche Geesten ge durig werken om u min of meer te doen valleu iu de zouden der Phariseussen. Die Phariseërs, hun naam is en blijft vormaledijd, die Phariseërs, met schijn van Godsdienst behangen, verslonden door geldzucht, overal d'eerste wil lende zijn, d'alleenheerschers van hun nen tijd uiterlijk deftig, innerlijk bedorven gasten Deze regelen zyn getrokken uitLand van Aelst, Nr 29 maart 1896, 1« bladz. 2" kolom. Eu nu, geachte lezers, wij vragen het u,brengen u die regels het levend portret niet voor den geest, van den man die in 't zelfde Nr van 29 maart, schreef, dat de Eerw. Pater Fan Acker, S. J. iu do week vóór Palmenzondag, ter onzer S' Martinuskerk, van op deu stool der waar heid uiets anders deed dan Valsche redens, drogredens ge ven, valsche munt in d' hand stop pen. Chipka Chipka 1 Chipka 1 1 de maat loopt over 1 En de man dié deze bijna goddelooze uitdrukkingen neerschreef, durft zich als katholiek voorgeven. Maar wat wil men de afstammelingen der pharizeërs leven nog. Die valsche democraten, gelijk het Evangelie het ons leert, bidden ook Heer 1 Heer 1 wij zijn veel beter dan dat slecht geschoor van oü-bewaarders wij bidden meer, wij vasten strenger, wy komen hier meer dan zy in den Tempel. Ons Heer berispte hun reeds meermaals door de stem van zyne Vertegenwoordi gers hier op aarde over hunne valsch- ieidMaar zij blijven voortgaan in hunne hardnekkige boosheid en willen uit heerschzucht eu baatzucht de catho- lieke partij brengen tot de algeheele ver woesting tot groot voordeel van de vijan den Gods O valsche demokratie, wat is uwe ver antwoordelijkheid groot I Oorlog aan de tering. Zekere mevrouw Audilret van Parijs, heeft aan de Academie van geneeskunde een kapi taal van 800,000 fr. geschonken, verbeel dende eene rent van 24,000 fr., bestemd voor den geneeskundige, 't zij Fransch- man of vreemdelingen, (lio een onfeilbaar geneesmiddel zal ontdekken tegon de teering. van zeggen moet, anjwoordde deze, terwijl by de pen achter het oor stak en zyoe snuifdoos opendeed, alsof hij daarin verlichting kon vinden. Die Mev. Rechling schynt eene kwaadaardige juffer geweest te zjjn. Als ik iu de plaals van mejuffer was geweest en men mg zoo behandeld had, dan weet ik nog niet, wat ik ge- lan zou hebbeu Dat is eene rondborstige bekentenis, zegde de rechter lachende. Gij gelooft dus, dat zy het gedaan beeft? Neen, dat geloof ik niet, antwoordde de griffier opnieuw een snuilje nemende. Ik kan dat meisje niet voor eene moordenares houden. Maar Mevr. Rechling is toch vergiftigd I Ja, dc dokters hebben bet in baar lijk gevonden, dal is zoo, gar Grunerl toe. Eu daar ze het zelf niet heeft ingenomen, moet een ander het haar toegediend hebben. Daar hebt ge gelyk in, maar daarom behoeft Mej. Zier bet niet gedaan te hebben. Wel verduiveld I Wie moet het dm gedaan heb ben T Lees de verhooren maar eens na. Ik geloof, dat wij den rechten man niet vinden zullen antwoordde Grunert peinzend, en dat is juist het ergste voor het arme meisje, want als de rechtzaak tegen haar geschorst wordt negens onloe. reikende bewijzen, dan blyfl haar toch iets daarvan aankleven, en ten slotte komt er niela van haar huwe lijk met den jongen Rechling. Wordt voortgesit)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1