Pol en Statu. Een en under. Stad Aalst- - Stedelxjken Raad- Moorsel 2dep Paaschdag en Zon dag laatst te Moorsel gegeven door de leden der Katholieke Maatschappij van Harmonie,in de Meisjesschool,zijn bijzon der luisterrijk en wel gelukt geweest. Statie-Aalst Rechterlijk kronijk- Pol, e?n weinig gebogen, met de spaai in d'hand, Staat te loeren op nen mol die promeneert in zijnen vlasschaard. Stant. (Onbe merkt;. En wat staat po daar nu te doen, Pol Te midden van uw vlas en raeè een attentie alsof ge goud opzocht Pol. O gi Stant 1 fyV Hadt ge nog een mo- ment je gezwegen, ik had hem Stant. En wat dan, Pol Pol. Emmaar den mol En nu is hij op chassc en Onzen Lieven Heer weet wanneer da'k hem nog krijg Stant. En is hij alzoo op eens gaan vluchten, Pol, als ik tegen u sprak Pol. Ja jaai, Stant, die kerels en mogen niets hooren ot ze zijn de bic Stant. Maar, Pol, 'k meende dat nen mol niet en hoorde zeggen de men- scben niet dikwijls: zoo doof als nen mol? Pol. (Lachende). Zoo blind als nou mol, ja Stant, en zoo doof als nen erpel, en ook zoo onervaren als nen steeman die op den buiten komt Stant. M:rei, Pol, voor 't korapli- ment; maar alia, 't spijt mij toch d'ak de oorzaak geweest ben van 't mankeren van den mol, want 't is wreed gelijk de kerel uwen schoonen vlasschaard ver- demmeleert Pol. Ja, Stant. die mollen doende boereu dikwijls in bun haar krabben, en dan zijn er nog van die alweters die zeg gen en schrijven dat die kalanten vuu groot nut zijn voor deu landbouw. Stant 'k Heb ik dat ook nog hoo ren zoggen, Pol; maar ik peis dat de boe ren dat best weten. Pol. Dat is mijn zeggen, Stanten indien wij l ier den lesten meê zijn kodde aan de takken van de hoornen konden hangen, er zou niet lang opgewacht wor den en niet ver van hier woont er non grootcn boer die nen stuiver van 'tstuk foeft voor iedere mol dio zo op zijn land tinnen pakken. Stant. Ik en kan ook niet verstaan, Pol, wat goed dat nen mol zou kunnen verrichten p0Iji Hewel, Stant, die geleorde bollen beweren dat do mollen alzoo oen soorto van drainage te weegbrengen in 't land, en alzoo aan den grond een gezo- pigheid bijzetten dio hem lichter en vruchtbaarder maakt. Stant. Dat geeft toch nog al verf, Pol, bijzonderlijk voor de streken waar do grond vast is en poteerdachtig gelijk alhier,maar'k aanvoerde toch altijd eerst en vooral 't gedacht van de boeren. Pol. Weet gij, Staut, wat dat onze gcbutir Stieu daar over eenige dagen van vertelde Stant. Laat nen keer hooren, Pol Pol. Hewel die mollen die ons den duivel aan doen in ons vlasscbaards en in ons ander vruchten, dat zijn schelmen die dezelfde rol spelen als die valsche volksvrienden die sedert twee a drij jaar hier in ons arrondissement en 't land door ook liggeu to wroeten en te knagen. Stant. Eu hoe legde hij dat uit, Pol Pol. 't Is dood eenvoudig, Staut wij werkzame en bekwame en ieverige landbouwers, wij doen wij ons beste om ons land schoon en goed te bewerken, om er al 't onkruid in te versmachten, om cr goed zaad in te werpen en zoo schoone en rijke vruchten er op tc zien groeien en dan komen die vervloekte mollen daar meê g'heele bassen in opwroeten, de vrucht ontwortelen en een deel van onzen arbeid onnuttig maken en Stant. Maar wat betrek heeft dat meê do werkingen van de valsche volks vrienden, Pol Pol. Ge moet ook 't leste woord vau alles weten, Stant maar de conclusie ofte gevolgtrekking is gemakkelijk. Brave, bekwame, ieverige en onbaatzuchtige mauncn doen alles wat zij kunnen om het volk to leidt n in den weg van eer en deugd, in deu weg van zedelij keu en tij - i voorspoed, en dan komen zoo- volksmauneu, onder 't masker dsdienst en welgemeende volks- !e rnenschcn opmaken tegen hunne rienden en beschermers en alzoo de vruchten wegnemen van al 'l geen deze laatstcn doen voor 't goed en 't geluk van iedereen Stant. 't Is de waarheid, Pol; maar 'k geloof dat hun werking toch niet veel verder c-n zal gaan als die van de mollen. Pol. Neens, Slant; gelijk de mollen Stant. 'k Zal myn beste doen, Pol; maar we zijn wij nu in de roste maan, mau, en dat is een g'heele vieze. Pol. Roste maan ofvosse maan, Stant, als g'er iets kunt aau doen. steekt 't zonneken uit of de boerkes zullen bun lip laten hangen I Stant. -- Zoo gezeid zoo gedaan, Pol en tot binnen acht dagen Pol. Ja, Stant, en wel t'huis delijkei van g liefde, springen k' r.s nen keer doe» op- ma voroutweerdiging, zoo ook liefhebbers of volksfoppers de ïcrdigiug ontstaan in d'herten van o tnenschen;raaar gelijk <le boer iet tegenstaande do werking der toch maar altijd aan voortboeren en goei vruchten winnen, zoo ook zulleu ons katholieke princiepen, niettegen staande de werking van die fameuze rcvolutionnairs, blijven rechtstaan en vruchten van geluk en zegen blijven voortbreugeu onder 't volk Stant. Ja, ja, Pol, laat ze maar foefelen: 't on is voor niets niet dat Onzeu Lieven lieer aan deu H. Petrus zeiEu de poorten der hel en zullen tegen haar niets vermogen. Pol. Eu daarom, Stant, vasthouden aan 't ges maar altijd aan laten praten en zeeveren en schryvelen, maar raeè doen meê ons wettige hoofdmannen, meê ons priesters en mcö ons goei katholieken! Stant. Zie, Pol, daar en wijk ik niet van af nog voor do dood nieten daarmee wcnsch ik Ik t u,en tot de naaste week 1 Pol. Ja, Stant, maar ziet dat go beter wcér meebrengt, droog weèr on zoo koud niet meer I Dat is fin de siècle. Te Berlijn op de Spiltelmarkt, is een koffiehuis geopend, waar de garcons eu het drinkgeld zijn af- geschraft. Langs den muur ziiteu beelden en op elk dezer leest men wat drank zij in deu buik hebben; men leest daar: bier, koffie, thee, enz. Men neemt een glas, men steekt tien pfennig in eene spleet, en voild men is gediend. Een klein preèken. Chipka vraagt een klein preèken voor de oude mannen in onze Godshuizen opgenomen. Is dit uit liefde en genegenheid voor die menschen dat Chipka dat vraagt Wel om den donder, neen 't Is Toor dc bate van zekeren groenen baas die in de buurt van 't gesticht woont. Nog niet leep genoeg, jongens Over de snelheid der reisduiven. Over do vlugheid der reisduiven met juistheid berekenen, is schier onmogelijk gemaakt door liet groot getal omstandig heden die daarin dienen in acht genomen te worden. De hevigheid en de richting des winds,de warmte der lucht, de ouder dom der duif, de lengte der reis en de aanblik der streek boven dewelke de duif moet vliegen, ziedaar eenige oorzaken die voorzeker oenen grooten invloed hebben op de snelheid der vlucht. Talrijke proefnemingen deden de over drevenbeden verdwijnen, die de onwe tendheid over de vltfgheid der duiven verspreidde, en zij bevestigden dat eene duif 60 tot 70 kilometer per uur ban af leggen. Duiven, met helder weer, doch weinig voordeeligen wiiul, opgelaten, legden 18 kilometers iu 10 minuten af, terwijl, in eene andere proefueming, bij half straffen tegenwind, 200 kilometers in 2 uren en 40 minuten afgelegd werden. Andermaals nog, bij goed weder en straffen tegenwind, werd de 440° kilometers bereikt in 7 uren tijds. Hier dient opgemerkt te worden, dat de duiven altijd min of meer van de rechte lijn afwijken en alzoe hunne reis gemiddeld van 50 meters per kilometer verlengen en dat deze hoeveelheid zon derling door de luchtgesteltenis kan ver groot worden. Als slotsom voegen wij erbij dat, indien men rekenschap houdt van voorgaande opmerking, de vlugheid van zekere dui ven stijgen kan tot 108 kilometers per uur, doch dat dit cijfer nooit overtroffen werd. Verzoening. Chipka schrijft ....terwijl er uit echt christene herten woorden komen van verzoening, Den- - derbode schrijft uitdrukkelijk, dat elke verzoening met de christene volks- n partij onmogelijk is. a Wij herhalen het nog uitdrukkelijker Allo verzoening met de leiders of hoofd mannen der valsche demokratie, schijnt ons hier te Aalst en ook elders onmo gelijk.... Wij kennen den geest welken hier on der de overgrooto meerderheid der ware katholieken heerscht en wij weten dat ze er nooit zullen in toestemmen zich te ver zoenen inet de bondgenoten onzer libe rale vijanden.... Neen, neen, dat is on mogelijk Niemand zou het hier durven voorstellen, want dat reeds zou eene scheuring verwekken waarvan de gevol gen niet te voorzien zijn. En men zal toch zeker niet durven be twisten dat de valsche demokraten overal de bondgenoten der liberalen zijn Ecu afdoend bewijs vinden wij in het feit dat de reklamen tegen de kiezers lijsten voor den Werkrechteisraad door de valsche demokraten en liberalen inge diend door 't zelfde hand geschreven zijn. Eu tot nog meerder bewijs De leiders der Donchisterij zijn in gestadige betrek kingen met de opperhoofden der Liberha- terij; dagen en nachten zitten zij overeen om wapens te smeden tegen ons, katho lieken. Niet langer geleden dan op don derdag 16 April 1896, om 6 en half uren 's avonds zag men weèr eens een advo caatje, leider der liberale partij, zoo vrij en vrank de poorten van Chipka binneu trekken net als of hij zijne eigene woning binnentrad. Wat ging hij daar doen Wel samenzweeren togen de katholieken met het oog op dc aanst. provinciale kic- zingenEn met die samenzweerders zouden de katholieken zich moeten ver zoenen Dat schijnt ons een onmogelijke zaak, want nog meer oorzaken bestaan er die wij nu niet willen hei halen. Men gewaagt altijd van verantwoorde lijkheid... lieer dan één draagt ze doch wij uietmaar laat er ons ook al over zwijgen, want1 door de gele kleur van het water eener j hoeve in het depaitement der Oise, ik deed het vervliegen en ik kon mij over tuigen dat het den reuk had van aal, i waarvan de put in de nabijheid was. Is het noodig te zeggen dat dergelijk water noodzakelijk ongezond is en dik wijls maag eu ingewandenziekten ver oorzaakt? Voor mijne rekening heb ik in Picardie drij ziekten ia gemeenten zien heerschen, waarvan de oorzaak moest gezocht worden in het putwater doortrok ken met aal. Een groot getal opmerkingen iu Frank rijk en andere landen gedaan, bewijzen dat vele cpidemiën van typhuskoortsen op den buiten geene andere oorzaak hebben. Op den buiten hebben velen de ge woonte alles te wasschen iu de Dabijhcid van den waterput. Het vuil water dringt in den grond, komt in den put en bederft dat 't welk tot spijzing van menschen en dieren moet dienen. Het voorschrift is, in het te maken van drinwaterputteu, die te delven zoover mogelijk verwijderd van dc stallen, aal- putten, enz. Aardige kristenen. Te Ninove bestond sedert jaren 't gebruik dat de scholieren kaarsen meêbracbten, die men liet opbranden voor de beelden vau O. L. Vrouw en van den H. Jozef. De geur van die brandende kaarsen prikkelde zoo geweldig het reukorgaan der geusche meesters dat zij er nimmer van slapen konden En om hun de nachtrust weder te schenken, zijn de kaarsen nu weg en heeft het heiligenbeeld gevolgd. Hebben de kristene demokrateu van den Gemeenteraad nu daartegen gepro testeerd Geenszins Z'hebbeu tot hiertoe den bek in de pluimen gehouden. Aardige kristenen of katholieken, voor waar 1 Vlamingen. In 1869 telde België 4,850 inwoners verdeeld in 2,750,000 Vla mingen en 2,100,000 WaleD. Heden telt België 6,400,000 inwoners, te weten 3,900,000 Vlamingen eu 2,100,000 Walen. Op 27 jaar is dus het getal Vlamingen vergroot met 1,150,000 en de Walen met slechts 400,000. De militieklas van 1896 zal bestaan uit 8105 Vlamingen en 5195 Walen. Terwijl de Vlamingen jaarlijks bijna 2 ten honderd in getal vermeerderen, vermenigvuldigen de Walen zicli schiers niet meer. En die vermeerdering dei- Walen is nog slechts schijnbaar, want ze spruit voort uit de uitwijking der Vlamin- van allo standen naar 't Walenland. In de Vlaamsche provinciën behalve de groote steden zoo als Brussel en Ant werpen treft men weinig Walen aan. En ondanks de groote meerderheid der Vlamingen blijven onze wetten opgesteld in eene taal die velen, ja, de overgroote meerderheid niet begrijpen. Het wordt dus hoogst tijd dat het wetsvoorstel Core- mans-De Vricndt gestemd worde, 't welk een einde moet stellen aan dien grieven- den toestand. Wij hopen dat dc achtbare katholieke Volksvertegenwoordigers en Seuateurs van ons Arrondissement van Aalst hot hunne zulleu bijdragen om de stemming van dit wetsvoorstel te verhaasten. Bevrediging in 't arrondissement Aalst. Le Patriote van Donder dag deelt een schrijven meê over pogingen die zondag 11. te Geerardsbergeu zouden aangewend geweest zijn om den vrede te stichten tusschen de katholieken (oü-be- waarders) en de valsche demokraten. 't Is gemakkelijk te raden van wien dat schrijven uitgaat en daar wij den oor sprong als uiet al te zeer vertrouwbaar aanschouwen, willen wij verdere inlich tingen afwachten vooraleer ons gedacht te uiten. Een punt nogthans willen wij heden niet onbesproken laten voorbijgaan Er wordt gezegd dat bij de laatste kamerkiezing de candidaat-senateur der groenen, in 't kan ton Geerardsbergen, de helft der stem men bekwam.... Vooreerst dat is niet waar, maar door wie werden hem die stemmen gegeven In groote meerder heid door de liberaleu en socialisten en in groote minderheid door de zoogezegde kristene of valsche demokraten. Trekt de liberale en socialistische stemmen er af eu wat zal er over blijven.... Eene min derheid van heerschzuchtige,ontevredene twistzieke lieden, die zonder den steun van liberaal en socialist machteloos is..., Zoo is het altijd geweest en zoo is het heden nog.... Maar.... Wachten wij liever nadere bijzonderheden af Bij het ter pers leggen ontvangen wij nieuws uit Geerardsbergen. Wat de correspondent van «Xe Patriote beweert is onnauwkeurig spijtig dat wij over geen plaats meer beschikken kunnen Het Concert van zon- OKEGEM>gU- heeft eene al rijke schaar volks uit gelokt de zaal was propvol; meer dan 300 personen vonden geen plaats. De uitvoering van de verschillige stukken was puik en nergens oogsten de spelers en zangers meer toejuichingen. Ten einde aan het bijua algemeeu verzoek tc vol doen, is er eene tweede opvoering vast gesteld op heden Zondag 19 April tegen betaling van halven ingangprijs. Zitting van 10 April 1896. o Do heer L. Gheeraerdts, Burge meester, gaf lezing vau 't volgende ver slag Putwater. Iu eene memorie over hc» putwater zegde doktoor E. De Caisne in 1873: Putwater wordt maar verkregen door in deu grond op zekere diepte te delven; stilstaande, weinig verlucht bela den met vreemde stoffen en voornamelijk kalksulfaat die het aau den grond en het metselwerk ontleent, ',is het ongezond en veroorzaakt somtijds ongesteldheden. Jaarlijks, voegt hij er bij, kan ik mij over tuigen dat het putwater, welk men op den buiten ontmoet, op vele plaatsen de bezwaren aanbiedt die ik zooeven ver meld. Do putten op den buiten zijn bijna al- tijd gelegen in de nabijheid der stallen, olwel omriugd van mesthoopen. Over eenige jaren was ik getroffen Wie legt er ons IDDERGEM.Jat nu;u» Roeland van den eenen kant beweert bij hoog eu bij leeg dat de Congo-partij samengesteld is uit Roelanders van deu zuiversteu bloede. Dus kortweg Roelanders I Maar van den anderen kant, schrijven en zeggen gedurig de leiders of opper hoofden van de Congolanders aan voor name katholieken, oü-bewaarders, dat ze geene Roelanders zijn, maar wel goede overtuigde katholieken gansch eens met de overige katholieken, in andere woorden, met ae oü-bewaarders. Wie blijft er hier aan de waarheid te kort?... Wie speelt er den tweezak Wie wil meu foppen Ware ik in de plaats der Congoleesche opperhoofden, dan zou ik dadelijk aan Klokke Roeland laten weten dat ik, oü-bewaarder, ware katholiek ben gelijk ik het schrijf en zeg. Want- indien ik het niet doe, heeft men 't recht mij achterna to roepen: Tweezak! Tweezak Mijnheeren, In naam van het Schepenen-College heb ik de eer aan uwe besprekingen en beraadslagen, een ontwerp van openbare werken te onderwerpen, dat voor doelwit heeft voldoening te geven aan dringende noodzakelijkheden van openbare welda digheid, gezondheid, politie, gemak en zekerheid van banen en doortocht. Nu dat cr door het Stadsbestuur door het opbouwen van een nieuw gasthuis reeds eene zoo ruime voldoening is gege ven aan de liefdadigheids-gedachten die de publieke besturen moeten koesteren ten opzichte van de noodlijdende klasse der maatschappij ,eD zonder nogthansdeos edel gevoel uit het oog te verliezen, is het noodig, dat dezelfde bekommernissen ons vervullen, opzichtelijk uog andere stoffen van algemeen belang eu we! voorname lijk de openbare gezondheid, het verge makkelijken van de wederzijdsche betrek kingen en verkeer door de straten, tus schen de burgers eener zelfde Stad, als ook de goede inrichting der politie. Het, bestek van openbare werken, welke wij U voor oogen leggen heeft betrek tot deze gemelde punten. Het begrijpt het stichten van onder- aardscho goten, ten einde het stelsel te vollcdigenhet openen van openbare fonteinon of artesische putten, liet kas- seieu van straten binnen en buiten de kom der stad, het stichten van voetpaden en eindelijk den aankoop van een ruim en prachtig gebouw tot verscheidene gebruiken bestemd, zoo als wij hierna zullen uitleggen. Wat nu aangaat de onderaardsche goten, de bronnen van openbare wateren, het kasseien van straten, het stichten van voetpaden, achten wij het overbodig in omstandige uitleggingen te treden bet, nut.zeggen wij, do noodzakelijkheid van deze werken moet niet bewezen worden. Ënkelijk moeten wij hier doen opmerken dat vermits de stedelijke belastingen sla gen op de eigenaars eu inwoners van al de verschillige wijken, het billijk is, dat dezen ook allen ter zelfden tijde van de voordeelen genieteu, welke de aange haalde werken bijbrengen het bestek waarvan wij U terstond lezing zullen geven, zal bewijzen dat zulks ons inzicht is. Wat vorder betreft het gebouw, waarvan wij komen gewag to maken, is het noo dig iu eenige bezonderheden te treden. Getrouw aan het programma aangenomen inzitting van 6 Januari laatstleden, ver volgen wij allcugskens de uitvoering van de hervorming der stedelijke politie. Daartoe is eene voorwaarde volstrekt noodzakelijk 1° oen beter gepast lokaal, 2° het inrichten van rechtstreeksche be trekking tusschen het gemeentebestuur en do gemeentepolitie, daarom zien wij dal in alle belangrijke plaatselijkheden de zetel der politie gevestigd is in het Stadhuis, zetel van het Gemeentebestuur. Die voorwaarde moet hier ook worden verwezenlijkt en daartoe schijnt ons be- zonderlijk voordeelig, het huidig lokaal der Koophandelsrcchtbank. Dan ten ge volge zal voor deze laatste een ander lokaal moeten gezocht worden. Het Armbiireel 't accoord met het Schepen-College komt eene maatregel te nemen, waarover, denken wij, eenieder ten uiterste zal voldaan zijn, en die overigens meer met de wet overeenkomt dan het huidig stelsel. De gemiddelde uitgave van fr 35000, die in de reke ning van het Armbureel verschijnt voor bedeeliogen in geld, zal voortaan in natuur worden uitgedeeld deze maat regel zal voor uitslag hebben, de verze- delijkking der noodlijdende klassen en eene ernstige mededinging te doen aau de vreemde samenwerkende maatschappijen die alhier met de macht van het kapitaal de kleine nering willen dooden. Maar om dezen ernstigen maatregel uit te voeren is het tegenwoordig lokaal van het Arm bureel onvoldoende geworden immers het begon zelf sedert ceuigen tijd veel te wcnschen te laten, een andere zetel voor het Armbureel is dus ook eene dringende noodzakelijkheid, daarenboven het be taamt dat dit lokaal aan het uiteinde der Stad niet gelegen is. Welnu, Mijnheeren. de heer Louis Van Langcnhovc stelt voor aan de stad aftestaan voor de som van fr. 55,000, zijn prachtig huis gestaan iu ïlc lL'pellestr.aat. Dit huis dat het oud gedeelte van het Stadhuis aanpaalt en in dcuzelfden stijl gebouwd, is allerbest ge schikt om tc dienen voor Koophaudels- rechtbank en voor Armbureel de oran jerie aan dit huis behoorende, des winters voor de koude bewaard door verwarmde dampbuizen, kan ten beste toegepast worden voorde ongelukkige nachtverblij- vers ook dc arme lieden die naar onder stand komen smeeken zouden in het nieuw lokaal niet meer blootgesteld zijn aan 't ruw weder. Waarom zou do stad deze buitengewone gelegenheid niet te baat nemen? De poli tie zou alsdan in het Stadhuis zetelen, het Armbureel en de politie, twee voor name vakken van het Stadsbestuur zou den zich onder het rechtstreeks toezicht des Gemeentebestuur bevinden. De som van fr. 55,000 is aller voordec- ligst voor wie met nauwkeurigheid dc eigendom wil onderzoeken. Deze aankoop met de toeeigeningskos- ten er in begrepen, zou ous gansche ontwerp van openbare werken bedragen de som van fr. 308,447. De toelagen welke doorgaans toegestaan worden door de Hoofdbesturen voor wer ken van gezondmaking, zullen de uitgave voor de stad doen verminderen en de som van fr. 300,000 is vermoedelijk meer dan voldoende. Gij zult begrijpen, Mijnheeren, dat om deze kosten te dekken eene buitengewone geldlichling moet gedaan woruen maar zulk een maatregel is noodig vooralle groote werken waarvan de nakomende geslachten ook moeten genieten en er valt enkelij k te onderzoekeu of de Stad do noodige middelen bezit om de intres ten en de j aarlij kscbe aflossingen te weeren M. de Burgemeester treedt bier in eenige beschouwingen nopens de schep ping der geldmiddelen noodig om die werken uit te voeren. Hij besluit dat zij geene nieuwe lasten voor de inwoners zullen vergen. Er zal zelfs, zegt hij, zoo als men ziet overschot zijn om voldoening te geven aan andere noodwendigheden, voor zooveel nogthans men zich zuinig toont en geene jaarlijksche vermeerde ringen van uitgaven beslisse, waarvan de noodzakelijkheid op geene vaste wijze bewezen is. Indien men dit stelsel volgt zullen wij ons nooit in de verplichting vinden nieuwe lasten in te richten. Ook hebben de sectie van geldwezen en de sectie van openbare werken zich aange sloten bij het voorstel van het Schepe nen- College, en bet zelve met eenparig heid iu princiep aangenomen, mits later bezondere zittingen te houden volgens de omstandigheden. Wij zijn overtuigd, Mijnheeren, dat het voorstel van bet Schepenen-College door den Gemeenteraad met geestdrift zal aan genomen worden. Gij zult begrijpen dat in dit stelsel van openbare werken te veel eerbiedwaardige belangen zijn inge wikkeld, opdat gij het uiet als eenen plicht zoudet aanzien dezer voldoening te geven. Immers, eene 'goede politie, gezonde en gemakkelijke straten, zijn voor alle burgers onbetwistbaar zeor noodzakelijk, eene goede inrichting van den armdienst ia van aard om veel bijtedragen tot de verzachting van het lot der noodlijden den. Do uitgebreide nijverheid en handel van het Arrondissement Aalst vereisscken alhier een behoorlijken zetel voor de Koophandelsrechtbank. Door de uitvoering dezer werken, zul len schrijnwerkers, metselaars, steen kappers, enz., in een woord alle de bouw lieden onzer Stad hunnen iever tot den arbeid blijven benuttigen gedurende eenen ruimen tijd. Wij twijfelen geonszins of door de be slissing die gij heden zult nemen, de ver schillige belangen die wij komen op te sommen, zullen voldoening bekomen, en onze volksminnende Gemeenteraad zal hierover bij de Aalstersche burgerij de grootste dankbaarheid ontmoeten. aanstaande zitting de Commissie der Tee- kenschool zal vernieuwd wordeu met bij voeging van twee ambachtslieden volgens het voorstel van M. De Somer, welke Commissie een nieuw reglement zal op stellen. 5° Burgerlijke Godshuizen. Stich ting van een nieuw Gasthuis Vergroo ting der Kapel. Eenpariglijk aangeno men. 6° Kerkfabriek van St. Martinus. Rekening over 1895. Verzonden naar de 1" sectie. M. G.-M. Uwe bemerkingen zullen donderdag aanst. meêgedeeld worden. Na de lezing van dit verslag, geeft M. de Burgemeester medcdeeling van het bestek der werken, dat begrijpt de kas seiing van al de straten die heden nog niet gekasseid zijn als ook het leggen van voetpaden en stichten van onder aardsche goten in deze straten. M. Bauwens zegt dat, in zijne hoeda nigheid van geneesheer en lid der gezond heids-commissie,hij gelukkig is zijne voile goedkeuring te geven aau het ontwerp dit ontwerp schijnt met eenparigheid van stemmen te moeten aangenomen worden hetzelve strekt om de reinigheid tot aan de uiteinden der stad te doen heerschen en de besmettelijke ziekten te doen ver dwijnen iedereen weet dat water en lucht krachtige middelen zijn van be smetting heide moeten dus gezuiverd worden straten die niet gekasseid, noch voorzien zijn van goten besmetten de luchtde huiswaters die geenen afloop vinden besmetten de bronwaters dikwerf in huizen waar eene besmettelijke ziekte heeft geheerscht, worden de matrassen enkelijk gewassen in zeepwater dit water wordt op de straten uitgegoten en van daar besmetting der drinkwaters zulks gebeurt niet waar onderaardsche goten gesticht zijn daar heerscht de typhuskoorts niet. Aldus zullen de wer ken die men ons voorstelt de kiemen van al die ziekten vernielen, en de gezond making der stad verzekeren. Spreker brengt hulde aan de inzichten en de edele pogingen van het Schepenen-Col lege. M. Geeroms zegt dat hij het voorstel bijtreedt voor twee voorname redenen 1° Dat het strekt tot de gezondmaking der werkmanswijken. 2° Dat het aan de arbeidende bevol king werk zal verschaffen. 2° Stichting eener Stedelijke Werk beurs voorstel van M. Geeroms. Het reglement der Stedelijke Werkbeurs tfordt goedgekeurd. M. Anne vraagt nogthans dat de minderheid in de Commissie der Werkbeurs zou vertegenwoordigd zijn. MM. Bruyndonckx en Van de Velde tre den dit gedacht by. M. Geeroms zegt dat het niet mogelijk is dergelijke bepalingen in een reglement te brengen. M. de Burgemeester deelt het gevoelen van M. Geeroms maar zegt dat het vrij staat aau MM. Bruyndonckx, Anne en Vau de Velde eenen wonsch uit te druk ken iu den zin van hun voorsteldat die wensch in het proces-vorbaal zal opge nomen worden. 3' Petitie over de markten. Verslag door M. Arys. Verzonden naar de 1° en 4e sectie ten einde do besluitselen van dit verslas op te stellen in eenen tekst van verordening. 4° Teelwnschool. Wijzigingen aan het reglement. Voorstel van M. Jan De Somer. Er wordt beslist dat in de De lief hebbers-tooneelisten hebben zich buitengewoon doen onderscheiden en men mag zeggen dat Moorsel niet moet ten achteren staan, wat het opvoeren van dramas, blijspelen en de muziek- kuust betreft. Geestdriftige toejuichingen hebben dan ook niet ontbroken. Ja, ondanks de tegenwerking van de Donchisterij of Judassenkliek, hebben de leden der Muziekmaatschappij 2 genoeg lijke en vrolijke avondstonden aan hunne geëerde aanhoorders verschaft. Volgens den leus van Chipka gebeurt alles bij deDonchenkliek in eerlijkheid en deftigheid. En, 't is daarom zeker dat die mauuekens het katholieke feest poogden te doen mislukken, eerst en vooral door 't verbod van 't schouwtooneel ofte thc&tre te gebruiken en later door 't recht te be twisten van in een vrij lokaal op te treden Maar het was miskadéécé Mannen van 't licht kennen toch hunne beloften en ook hunne plichten. Oordeelt eens, lieve iezers In hun kiesmanifest vau Novemb. 1895 leest men Wij willen den bloei van onze schoone gemeente de noodige wer- ken zullen verricht worden; genoeg- n zame verlichting der gemeente; ieverige waakzaamheid over alles. Genoegzame verlichting der gemeentel. Is het daarom dat in den avond der 2 tooneeldagen, Moorsel in zie zwartste duisternis gedompeld lag, dat er geene enkele lantaarn aanstoken was langs den steenweg die van de Dorpplaats naar do Statie leidt Is het daar de genoegzame verlichting, vóór de kiezing beloofd? Of meent men dat ue menschen hier leven kunnen gelijk in de uitgestrekte, dichtgestruikte don kere Amerikaansche bosschen Is het zoo dat men den bloei en de welvaart zijuer gemeente betracht V Waar haat en wraakzucht toch den mensch brengen kunnen Ja, ook nog volgens hun kiesmanifest de kleine man ligt ous bijzonder ter harte, zijne waardigheid en vrijheid n zullen wij in alle omstandigheid eerbie- i) digen en voorstaau... Handel en nering n zullen zij doen bloeien, het volk zullen zij liefhebben met de menschen te laten sukkelen in de duisternissen en al zoo aan vreemde personen te beletten binnen de gemeente huunen dorst eens te lesschen eu zoo niemand den penning te kunnen jonnen vooraleer huiswaarts te keereu en.... dit alles lot profijt en voor deel van den Moorsclschen neringdoener. Ziedaar hoe de geringe man hun bijzon der aan 't hart ligt en zoo loert men ook de ware vrienden des volks kennen. ANDBEA8. Sedert eenigen tijd schijnen er hier te Aalst, ter statie, werkhuis (stapel huis) feiten te gebeuren die gegronde opmer kingen verdienen 1° Ieder werkman moet, volgens 't re glement des zondags 's morgens, twee uren vrijheid hebben tot volbrenging zij ner godsdienstige plichten. Nu, hij die den nachtdienst heeft gehad, geniet die vrijheid nietMag dat zijn 2° Sedert drij maanden heeft het Be stuur den nachtdienst der wijze geregeld dat men hem nu 14 dagen achtereen moet doen, terwijl het vroeger maar 8 da gen was. Is dat reglementair 3° De manceuvers hebben een halve uur schoftijd en nu onlangs klonk dc bel 7 minuten te vroeg het werk werd niet dadelijk hernomen en hierom ontvingen zij op 4 April, dag der betaling, een bul» letijn. Is dat reglementair 4° Dc manocuvcrs gingen des morgens een kwaart uurs later aan 't werk dan hunne andere werkgezellen, maar zij waren dan des namiddags tot eene halve uur meer arbeid verplicht, en nu heden, tot slot van rekening, zijn ze het kwaart uurs 's voormiddags ontnomen en moe ten ze 's avonds werken tot 6 u. 43 m., dus 10 Vt uren daags. Is dat ook al regel- mentair Iu 't belang der werklieden en tot ver dediging hunner rechten richten wij deze vraagskens tot wien 't behoort, verkla rende dat wij bereid zijn alle te reebt- wij zingen te zullen mcêdeelen die strikt noodzakelijk zijn of met de zaken in be trek staan. Polichinellenspel. De Rechtbank van üendermonde heeft uitspraak ge daan in zake vau Prosper Buys en Edward Troch beschuldigd van iu hun polichi nellenspel priester Daens verbrand te hebben. De twee beschuldigden zijn verwezen voorwaardelijk tot eene boete van 26 fr. Naar meu ons verzekert, zal er tegen dit vonnis in beroep worden gegaan.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2