Zondag^26 April 1896. S centiemen per nummer. 30"' Jaar. 3079. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Werkstakingen Belgische Volksbond Een woordje over den toestand. De wet op de tabak. Betaling van het werkloon. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraal, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Culque 8uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen oj. 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden jet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, April 1896. Indien de socialisten geene visschers introebei water waren, dan zouden zij niet werken en zorgen dat de eene werk staking op de andere volge en blijven duren zoolang als zij er profijt bij vinden. De belhamels of leiders der roode partij, zij die met de centen van't bedrogene volk goeden sier maken of, gelijk men hier te Aalst zpgt, schoon weder schuifelen, sto ken gedurig de werklieden tegen de werk gevers of bazen op. Wat raakt het bun dat de werkers- familiën in armoede verkeeren, ja, zelfs dat vrouwen en kinders hongerlijden als hunnen haring maar braden wil. Nu, bunnen baring wil dan braden, want de overgroote meerderheid der hoofdmannen zijn herbergiers of houders van geneverkroegen. En als 't werk ge staakt is geworden, gaat de werkman den tijd dooden in hunne herberg of in hunne kroeg. Maar de werklieden hebben heden geen spaarpotje en hebben ze er een 't is van weinig oedrag,hoor ik antwoorden. Goed i maar men vergeet dat er alsdan geld wordt gedeeld door de socialistische coöperatieven en kassen van onderlingen bijstand. Ja, dan wordt er aaD de werklieden een deel van 't geld uitgedeeld dat zij soms reeds tiendubbel week per week hebben gestort. Waai toe dient dit geld dan Een deel, het magerste, wordt gegund aan vrouw en kinderen voor de behoeften des gezins en 't overige, 't leeuwenaan deel, wordt door den werkstaker behou den en in de herberg of kroeg van dan rooden belhamel verteerd... En die man nen doen dan goede, zeer goede zaken.... En als de centen op zijn, dan eindigt ook de werkstaking om te herbeginnen als er weèr zout in 't baksken is. Begrijpt gij, geachte lezers, waarom de aanvoerders der roode partij 't volk ge durig opstoken om in werkstaking te gaan. Wij hooren de roode opperhoofden roe pen Benderbode, ge liegt en bedriegt; wij handelen uit pure en zuivere volks liefde Neen, mannen, uit volksliefde niet, maar wel uit liefde voor uiven giletzalc is het dat ge handelt Gij zijt ongeluksvogels voor do werklie den, want door uwe schandalige uitbui ting bij middel van werkstakingen, wordt de toestand der werklieden altijd slechter om slechter. Men vrage eens aan de Gentsche werk lieden wat zij bij de laatste werkstakin gen gewonnen hebben en,indien zij recht zinnig zijn, zy zullen antwoorden Plaats in den giletzak, gebrek, ar moede, ellende voor vrouw en kinderen, verdriet in 't huishouden, enz. Maar gij, roode belhamels, herbergiers en geneverbazen, gij hebt er bij gewon nen, waut de centen zijn van den gilet- zak der werklieden naar uwo geldbeurzen gevloden. En terwijl die bedrogene lieden nu EENE VREESELIJKE 19do VERVOLG. Was dat geen verdekte bekentenis van hare schuld Daarentegen berichtte de opzichtcres, die haar des nachts bewaakte, dat Valentine vele uren van den naeht slapeloos doorbracht, den naam van baren ge liefde telkens riep, hem zacht vleide of een volgend oogenLlik hem verweet, dat bij baar geheel vergelen en verlaten bad en eindelijk hem vergiffenis vroeg voor alles, wat zy hem bad aangedaan. Zulk eene gevangene heb ik nog nooit gehad ik kan niet gelooven, dat zij eene moordenares is, verklaarde de vrouw, doch door den rechter werd zij onzacht terechtgewezen over die meening misschien joist wel omdat hij zelf niet zeker van zijne zaak was. Ik wou dat het voorloopig onderzoek gesloten kon worden, bromde hjj. Het is om zijn verstand er •>U te verliezen. Laten anderen er bet hoofd eens met breken. Kr zouden echter nog weken verluopen voor dai deze wensch vervuld werd. IX. Op denzelfden dag, bijna op betzelfde uur, dat M. Zier op het Invaliedcnkerkhof begraven werd, kreeg Mevr. Rechling eene plaats naast haren echtgenoot in bet familiegraf, dat deze laatste in zijn leven op het armoede, ja, soms in ellende voortleven, maakt gij goeden sier, schuifelt gij sckoou weder. Ja terwijl de werklieden arbeiden zijt ge aan 't luirikken. De werkstakingen zijn de ondergang van den werkersstand. Wanneer er oncenigheid tusschen werkgevers en werklieden aangaande dees of geen punt oprijzen, waarom ze eerst niet trachten te verdrijven op minzame wijze Waarom eerst niet onderhande len, vooraleer in werkstaking te gaan Met azijn vangt men immers geene vliegen Eu wanneer de eischen der werklieden gegrond zijn en de werkgevers, na min zame onderhandelingen, er geen gehoor willen aan leenen dat de werklieden dan in werkstaking gaan en niemand zal het hun ten kwade duiden. Maar gelijk wij het hooger zeggen, dat zou de rekening niet maken van de socia listische leiders die in de werkstakingen niets anders zien dan het middel om hunne haring te doen braden en daarom zoeken zij niets anders dan twist en twee dracht te stoken tusschen patronen en werklieden. De socialisten willen haat, nijd en ar moede in de wereld en wij, katholieken, willen vrede en welstand volgens de voor schriften van den H. Vader Leo XIII. Het middenkomiteit van den Belgischen Volkshond heeft zondag namiddag, onder voorzitterschap van den heer Arthur Ver- haegen, eene vergaderiug gehouden iu het WerkmanshuisLocquengbienstraat, te Brussel, ton einde te beraadslagen over het nieuw program vau den Bond. Met den hoer Verhaegen zaten aan het bureel, de eerw. beer Pottier, de heeren Kleiu, Eylenbosch, Leo Mabille en Ver biest. De hoer Verhaegen opende de zit ting en bracht hulde aan den heer Hulle- putte, eerste voorzitter en stichter van den Bond. Hij verklaarde dat, iu de be raadslagingen, de beide talen mochten gebruikt worden, De heer voorzitter herinnerde aan de verklaringen welke hij, in Maart 11., iu de vergadering van het bureel van den Bond heeft afgelegd, aangaande het pro gram dat het bureel moest opmaken. Het bureel heeft zich daarbij aangesloten en er rekening van gehouden, door in het program slechts een beperkt getal punten op te nemen, welke thans aan de goed keuring van het middenkomiteit zijn on derworpen. Verder zegde de heor Verhaegen Het doel van den Belgischen Volksbond is tot de werklieden te gaan, hun te too- nen dat hunne belangen moeten toever trouwd aan de katholiekendie alleen be kwaam zijn ze doelmatig te vertcgcnivoor- digen. Het is vooral op die wijze dat de Bond het socialism zal bestrijden. Spreker herinnerde met nadere be paling aan de verschillen van ziens wijze welke, in het nastreven van het zelfde doel, tusschen katholieken waren ontstaan. Hij zegde kerkhof te Zcckta had aangekocht. Den dag na de begrafenis was Kocnraad naar Herlijn teruggekeerd hoe eenzaam hij zich ook in de woning in de Victo- riatsraat gevoelde, hjj kon toch niet op de fabriek blijven. Hel kwam hem voor of hjj ontrouw pleegde tegenover Valentine, als hjj verder van baar verwij derd bleef dan noodig was. In zijne vertwijfeling zocht hij den rechter Hausler weêr op om naar den loop der zaak te informceren, en kreeg de verpletterende meêdeeling, dat eene tweede flesch cognac in eene verborgene plaats was gevonden, en dat deze eene groote hoeveelheid atro pine bevatte. Had de rechter verwacht, dat deze mci- deeling Koenraads vertrouwen in zijne geliefde aau het wankelen zou brengen, dan werd hg daarin teleurgesteld. Geen oogenblik wankelde hijhij zegde alleen Het arme kind Welke booze machten hebben toch tegen haar samengespannen De rechter wees hem nu op alles, wat de verden king legen Valentine scheen te rechtveerdigen. Koen- raad luisterde aandachtig en antwoordde toen Dat klinkt alles heet geloofweerdig voor iemaud, die Valentine niet kent, zooals ik haar ken. Het is onmogelijk dat zij het gedaan heeft. Maar als het in drift gebeurd is vroeg Hausler. Een oogenblik zweeg Koenraad maar toen ver klaarde hij, dat ook dit onmogelijk was. Zelfs in drift was zjj niet in staal om zulke booze gedaebteu te koesteren. Nu vergist ge u toch ze heeft zelf gezegd, dat zij booze gedachlcn had, merkte de rechter op. Gij maakte my waanzinnig I ge maakt my waan- De Bond moet de overdrijvingen van de eenen en de anderen vermijden en vooral streven naar de eenheid van al de katholieken volgens de inzichten der ver gadering van Mechelen. Wij willen niet de onderdrukking,deopslorping van den eene door den andere, maar de samenwerking van allen. Al de groepen van bet katho lieke leger hebben bet recht vertegen woordigd te zijn op de gemeenzame lijsten der kandidaten, in evenredigheid hunner wcderzijdsche kiesmacht. Spreker verklaarde zich, ten slotte, gunstig aan de stichting van talrijke wer kers vereenigingen, welke zich zouden aansluiten bij den Belgischen Vollcsbonk. Na verschillende mededeelingen van inwendige orde werd de beraadslaging geopend over het eerste artikel der dag orde, luidende als volgt Volledige bijtreding tot bet program van sociale werken, onmiddelijk te ver wezenlijken zooals het werd vastgesteld te Mechelen, den 5 Maart 11. Na eene korte beraadslaging over mid delen om nieuwe bijtredingen van wer- kersvereenigingen aan te werven, tus schen de heeren Cantillon, Verhaegen, Mabille en den eerw. pater Langer- meersch werd dit artikel aangenomen. Artikel 2 luidt als volgt 't Program van den Belgischen Volks bond op politiek gebied, is streng beperkt tot de volgende punten Wettelijk be staan der vakvereenigingen betrachting op het arbeidskontraktwekorsverzeke- ring tegen de ziekten, de ongevallen eu den ouderdom; ontwikkeling van het ka tholiek onderwijs. De heer Simons, van Luik, wilde daarbij voegen het vrijwilligerslegers eu de be lasting op het inkomen. Dit voorstel werd bestreden door de beeren Klein, Michel Levio en Verhaegen, op grond dat de le den van den Bond het niet eens zijn over deze punten. De heer Simons zag af van zijn voorstel en artikel 2 werd aangenomen. Achtereenvolgens werden zonder be raadslaging, aangenomen de drio volgondo artikels Art. 3. Al de aangeslotene maatschap pijen worden aangezet mede te werken tot verwezenlijking van dit program, doch er wordt haar volle vrijheid gelaten haar plaatselijk program op te maken, binnen de palen van het algemeen pro gram van den Bond eerbied voor gods dienst, huisgezin en eigendom. Art. 4. De Bond zal werkzaam zijn om de eenheid van alle katholieken, op kies- terrein, te verzekeren, alsook de vor ming van enkele lijsten van kandidaten, waarop al de katholieke groepen zullen vertegenwoordigd zijn. Art. 5. Aan al de aangeslotene maat schappijen wordt aanbevolen de propa- gande bij middel van het woord, van dag bladen en vlugschriften; de uitbreiding en de ontwikkeling der maatschappijen van onderlingen bijstand en der vakver eenigingen. Do heer voorzitter deed de belangrijk heid uitschijnen der propagande midde len. De vakvereenigingen zijn bet groot middel tot opbeuring der werkcrsklas.Zij zinnig, mompelde Koenraad doch opeens sprak hij zoo vleiend, zoo aandoenlijk, als de rechter van zoo'n reus niet verwacht had. Laat mij eens met haar spreken. Hier moet eene treurige vergissing, een duister geheim in hei spel zijn aau mij zal ze alles zeggen, aan mg zal het gelukken licht in deze duis ternis te brengen. De rechter zegde, dat hij tot zijn oprecht leedwezen dien wensch niet mocht vervullen gedurende het voorloopig onderzoek mocht niemand met de gevan genen in gemeenschap komen. St.i mij dan toe, dat ik aan haar schrijf. Ook dat kan ik niet toeslaan. Moet zij dan denken, dat ze geheel verlaten, geheel vergeten is Mag ik haar dan met de verzeke ring geven van mijne trouwe, ouwankelbare liefde. De rechter haaide de schouders op. Het gaat niet. Gaat het niet, dat gij haar myne groeten over brengt T vroeg Rechling twyfelend. Hel is toch te wreed dat het arme meisje van elke troost beroofd is. De rechter antwoordde ontwijkend hg zou zien wat hg doen kon. Hg nam zicb echter voor aan het verzoek van den door liefde verblinden jonkman niet te voldoen en acht te geven, dat deze niet langs an dere wegen zyn doel bereikte, want hij w.lde de gevangene geen nieuwen moed laten scheppen om bg hire ontkentenis te volharden. Koenraad zwierf rond het gerechtgebouw, als wilde hij de dikke muren met zyne blikken doorboren. Hg betreurde zijne overledene moeder oprecht, doch dc smart over haar verlies werd op den achtergrond gedrongen door zgn kommer en zorg over Valentine's bestaan nauwelijks iu België. Wij moeten alles doen wat wij kunnen om ze te ver menigvuldigen. Spreker deed eenen war men oproep tot de verkleefdheid van al de Bondsleden, om het program te ver wezenlijken. De eerw. heer Pottier sprak om de sa menwerkingen van voortbrengst bij de leden van den Bond aan te bevelen. Hij vroeg of de Bond ze officieel wil bescher- meu. Do heer Verbaegen antwoordde dat de Bond niet officieel kon tusschenkomon, aangezien de samenwerking van voort brengst nog eene betwiste kwestie is. Docb, zegde bij, wij kunnen ze persoon lijk beschermen en ik makker al onze vrienden aan dit te doen. Het bureel werd door de vergadering gelast aan do Kamer te vragen dat de wet op de rechtspersoonlijkheid der vakver eenigingen nog in dezen zittijd zou ge stemd wordeu. Journal de Bruxettcs). Zekere dagbladen van Gent schrijven met een heimelijk genoegen dat M Planc- quaert te Loveudegem werd uitgeschui- feld en weggejaagd. Zoude dio heer daar misschien andere gedachten uiteengezet en andere middels gebezigd hebben als in 't Arrondissement Aalst waar hij met M. Daeus van dorp tot dorp ging meetiugeu houden, en onder de toejuichingen der liberalen eu socia list en,de katholieken en Geestelijken ging aanvallen en hatelijk maken? Wij weten bet niet, maar wij peizen van neen. Te Aalst gelijk to Lovendegem ston den do Priesters op om M. Plaucquaert to bevechten, maar bier te Aalst weiden weerlooze Priesters, in den naam van Daens. uitgeschuifeld, achtervolgd, be smeurd met slijk en vuiligheid eu wij weten niet dat een enkel blad van Gent daarover zijne verontweerdiging heeft uitgedrukt. Neen, 't was Vivan paster Daens I En nu is 't weg met Plaucquaert Hoe alles toch kan veranderen. Wij vreezen dat onze vrienden van Gent niet kalm genoeg zullen blijven. De strijd begiut nog maar en ze gebruiken reeds de hevigste middels. Dat zal nogthans don toestand verbitteren en den afstand tus schen die fameuze democraten en de katho lieken nog verbreeden. 't Ware wonschelijk dat aan dien broe dertwist een einde gesteld wierde. Zoude bet niet mogelijk zijn met M. Plaucquaert eene overoenkomst te sluiten Men ver gun ue hom een plaatsken op de katho lieke lijst. Hij zou de belangen verdedigen der werklieden en landbouwers eu de an dere kandidaten zouden de belangen voor staan der burgers, 't ware misschien het middel om dieu razenden leeuw te temmen Wij zeggon misschien, want wij wil len ous met andermans zaken niet be moeien. Daartoe hebben wij geene be voegdheid. Onze vrienden van Gent moe ten best weten wat er in die netelige om standigheden dient gedaan te worden. lot. Voor welk duister raadsel stond hg Welke hand had zijne moeder den gifbeker bereikt De schemering viel in en nog altijd kon hij de plaats niet verlaten, waar hij zoo dicht hg zgne Valentine nas. Hij beminde baar met die innigheid, welke men bij zulke weinig prikkelbare natureu juist aantreft. En nu nas zy hem nog veel dierbaarder geworden daarbij kwam nog meélijden en veront weerdiging over hetgeen haar werd aangedaan en waarby hij machteloos moest toezien. Dat peinzen zal me nog krankzinnig maken, dacht hg ten laatste en met een vastberaden houding keerde bg bet reeh'.sgebouw den rug toe om naar huis te gaan. In het park, bg de gsbaan was het electrisch licht reeds ontstoken, vreoiykc dansmuziek klonk den sctiaatsrijder opwekkend in de ooren. Hoe was het mogelgkHoe konden menschen vroolijk en gelukkig zijn, terwijl weinige acbreden van daar hunne mede- menschen in den kerker aan smart en wanhoop ten prooi waren T Hij verhaastte zgne schreden en was weldra op de stille paden van den Thiergarten. Toen hg de plaats bereikt had, waar de Siegesalle op de Thiergurtcn- siraat uitloopt, wilde hij de Victoriastraat inslaan doch hg bleef staan. Hij dacht aan de ledige w oning, waar hem wéér het pynlyke alleen zgn wachtte. Plotseling nam hij een besluit en volgde verder de Tbiergartcnstraat. Het verlangen om een vriendeiyk, deelnemend gelaat te zien, een goed woord te hooren, was te levendig bij hem geworden hg besloot naar Mev. vun Beeren te gaan. De Moniteur van zondag kondigt de wet af, betreffende het fiskaal regiem van de tabak. Deze wet is zeer uitgebreid. Zij bevat 55 artikels en bestaat acht kolommen van den Moniteur. Het is ons, bijgevolg, onmogelijk ze in baar geheel mede te deelen Het eerste artikel, betreffende de in voerrechten, luidt als volgt Art. 1. De invoerrechten op de tabak worden vastgesteld als volgt Gefrabriccerde tabak. Sigaren en sigaretten, 600 Ir. de 100 kilos. Andere soorten,extra kt van tabak {praiss) er onder begrepen, 120 fr. Ongefabriceerde tabak. Gestroop te, 75. Andere, tabaksribben en surrogaten van tabak er onder begrepen 55 fr. Art, 2 houdt machtiging, voor de ro- reeriug, de toelating in 't land van siga ren, sigarettenen andere gefabriceerde tabak te onderwerpen aan de wijze van inpakking welke zij zal voorschrijven en te bevelen dat kleeizcgels worden geplakt np de doozcu, pakkeu en andere verpak king, welke ze inhouden. De artikels 3 eu 4, bandelende over het accijnsrecht, luiden als volgt Art. 3. 1. Het accijnsrecht op de ta- tabteelt is afgeschaft. 2. Worden onderworpen aan een ac cijnsrecht van 15 frank per 100 kilogram men, om het even tót welke soort en hoe danigheid zij behooren 1° De ongefabriceerde buitenlandsche tabak 2° De gedroogde inlandsche tabak, uit gezonderd die welke de planters voor eigen verbruik bezigen. Art. 4. 1. Het accijnsrecht wordt be taald 1° Voor de buitenlandsche ongefabri ceerde tabak, door den schuldenaar van de invoerrechten, tezclfder tijd als die rechten 2" Voor do binnenlandschc gedroogde tabak A. Door den kooper, op den oogenblik der weghaling uit de bewaarplaats van den planter B. Door den planter, indien hij zelf fa brikant is, op den oogenblik der bewer king. 2. Nochtans wordt de onmiddelijke betaling van den accijns niet geëischt, indien de tabak wordt verklaard A. Op de rekening van fictief of van bijzonder stapelhuis van eenen handelaar of van eenen fabrikant B. Op de kredietrekening op termijn van eenen fabrikant. Art. 5 bepaalt dat alwie zich bezig houdt met baudcl, fabrikatie of verkoop van tabak, onderworpen is aan een ver gunningsrecht Luidens artikel 11 wordt dit vergun ningsrecht binnen de volgende grenzen vastgesteld Miuimum, 5 fr. maximum, voor dc handelaars en de fabrikanten 1000 fr.; voor de slijters 500 fr. Mevrouw is thuis en verzoekt u binnen te komen Met vreugde hoorde Koenraad Rechling deze woor den van den huisknecht. Hg had reeds gevreesd on verrichter zake te moeten terugkeeren. Zij was thuis en met een gevoel van behagelijkheid trad hg de smaakvol gemeubleerde kamer binnen. Eene uitbou- ing die aan de kamer den vorm van een balven cirkel gaf, diende tot eene soort van wintertuin, waarin de jonge vrouw verschillende zeldzame bloe men verzorgde. De geur dier bloemen vermengde zich met het fljne aroma der koffie, die mevrouw von Beeren juist bezig was te zetten. Wel Koenraad, dat is goed dat ge eens bier komt I riep zg hem toe. Als ge vandaag niet gekomeD waart, zou ik morgen bg u geweest zgn. Ik mag u thans niet alleen laten arme vriend Hij drukte zgne lippen op hare witte band, die in de zync geheel verdween en zegde Ach gij zyt zoo engelachtig goed. Wat zou ik beginnen zonder u? Ik ben zoo nameloos ongelukkig, ik.... Hij brak af en op eenigszins linksche wijze terug tredende zegde hijneem me niet kwalyk, ik stoer, ik had dat niet bemerkt.. Uit eenen leunstoel was een heer opgestaan, dien Koenraad by het gedempte licht eerst niet bemerkt had. Integendeel, ge komt juist van pas, zegde zg. Wg hebben zooeven over u gesproken. Mag ik de heeren aan elkander voorstellen t Koenraad Rechling. een vriend uit mijne kinderjaren advocaat Lageman, die zoo goed wil zyn, zich Ie gelasten met Valentine's verdediging. De regeeriug bepaalt, binnen de palen door de wet aangoduid, de grondslagen der rangschikking, het getal klasseu en bet bedrag van het recht aan ieder barer verbonden. Van de betaling van het vergunnings recht zijn ontslagen de drankslijters eu de handelaars in het klein of winkeliers die, als bijzaak, gefabriceerde tabak verkoopende, zonder uithangbord of uit stalling, iu de laagste klas der tabakslij ters gerangschikt zijn. Van de patent zijn ontslagen zij die on derworpen zijn aau do betaling van bet vergunningsrecht. Art. 51 gelast de gemeentebesturen met de jaarlijkschc optelling van de te velde staaudc tabakplanten. Art. 54 schaft de vroegere wetten op het fiskaal beheer van de tabak af en be paalt dat bet accijnsrecht op de tabak teelt, verschuldigd voor den oogst van 1895, niet geheven wordt. De wet is gevolgd van een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat de in voerrechten door art. 1 der wet vastge steld op den gefabriceerden tabak, zul len van toepassing wezen te degiunen van 20 dezer. Het Staatsblad van zaterdag kondigt de wet af, betreffende de betaling van het werkloon, door de Kamers gestemd op 24 en 31 Meert en door deu Koning te Stresa geteckend op 11 April. Wij laten er hier den officieelen tekst van volgen Art. 1De afgeveerdigden der regee riug bij het arbeidstoezicht worden gelast de uitvoering na to zien der wet van 16 Augusti 1887, waardoor de betating van bet loon aan de werklieden geregeld wordt. Te dien einde hebben zij vrijen toegang in de plaatsen bestemd tot de betaling van het werkloon. De nijverhoidsbazen, patroons, beheer ders en toezieners moeten, wanneer zy daartoe aaugemaand worden, de lysten der betaling vertoonen eu zij ziju ver plicht, evcuals de werklieden, de inlich tingen te verschaffen welke de hooger vermelde ambtenaars hun vragen om zich te verzekeren dat de wet uitgevoerd wordt. In geval van overtreding maken die ambtenaars processeu-verbaal op, die ge loofd wordeu tot het tegenovergesteld be wijs wordt geleverd. Een afschrift van het proces-verbaal zal binnen de acht en veertig uren aan den overtreder overhan digd worden, zooniet is het ongeldig. Art. 2. De nijverheidsbazen, patroons, eigenaars, bestuurders of beheerders, die zich zullen verzet hebben tegen hot toe zicht, ingericht krachtons de tegenwoor dige wet, zullen gestraft worden met eene boete van 26 tot 100 fr., behoudens, in dien er reden toe bestaat, de toepassing der straffen voorgeschreven door artikels 209 tot 274 van het strafwetboek. Bij hervalling binnen de twaalf maanden te rekenen van de vorige veroordeeling, zal de straf verdubbeld worden. Ik koop dut die verdediging niet noodig zal zgn, antwoordde M. Lageman. Deze was een slank man van middelbare grootte, met donkerbruin haar, boog voorhoofd en een zeer verstandig uilerlyk. Hij was eenvoudig maar met zorg gekleed en scheen diep in de dertig jaar oud te wezen. Na alles wat ik van de zaak geboord heb, schijnt 't mij bijna onmogelyk daarop eene aanklacht tegen mejuffrouw Zier te gron den, zegde hij en drukte vluchtig de hand die Koen raad hem toestak. Ach, ge weet het laatste nieuws nog niet? zegde Koenraad, terwijl bij mistroostig op eenen stoel plaata nam. Ik kom regelrecht van het gerechtshof. Wel, heeft men nieuwe ontdekkingen gedaan, vroeg Agnes nieuwsgierig. Ja, iela zeer ergs, en Koenraad vertelde met somber gelaat en doffe stem dat men eene tweede flesch gevonden en daarin vergif aangetroffeo had. Agnes uitte een kreet vau ontzetting en bet gezicht van den advocaat betrok merkbaar. Ob, dal verandert de zaak geheel, zegde by en legde peinzend de band onder de kin. Gedurende Koenraads verhaal had Agnes in span ning Daar het gezicht van deu advokaat gezien, om den indruk waar to nemen, dien zijne woorden op deu rechtsgeleerde zouden maken. Olscboon zg brtn nog niet lang kende, scheen zy reeds goed in zgn gelaat te kunnen lezen, en daarom vroeg zeOh, Mynheer, gij vat toch geene verdenking op tegen onze Valen tine. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1