Pol en Slant. Landbouw. Van tak op tak. Rechtbank van politie VAN AALST. Stant gaat Pol vervoegen op't land waar hij bezig is met er de laatste patatten in te steken. Stant. Ha, Pol, altijd mot denzelfden iever en dezelfde koe- ragieHoe is 't V Hoe ver staat 't werk Pol. God dank, 't is ver gezet 1 Wij steken er de leste pa tatten in, en dan blijft de betterave nog te planten en daarmee is 't gepast 1 Stant Dat is wel, Pol I als alles ge plant en gezaaid is, dan kan 't weerom al groeien, en alzoo gaan de zaken voor uit 1 Pol. 't Is waar, Stantde sezoenen volgen dapper 'op malkander en ieder sezoen brengt zijn werk en zijnen last bij, en alzoo geraakt nen mensch stillekens den berg af en is zijn tuit afgesponnen. Stant. Zie, Pol, daar peis ik van tijd tot tijd nen keer op 'k was over tijd tot Brussel, en als ik daar al dat mouve ment zag, al die voituren, al die kerre- kens, al die menscbeu, werkmcnschen en menheeren, allemaal in volle haast mar cheren en loopen, den eenen alhier en den andereu aldaar, dan schoot mij in eenen keer dat gedacht te binnen dat de wereld toch zoo verblind is, dat toch zoo veel menschen leven alsof ze moesten blijven leven, en och erremen f dat 't er toch zoo ras meè gedaan is mèo iedereen en dat d'eeuwigheid toch zoo lang is Pol. Als g'alzoo voortgaat, Stant, zult ge nog loeren preèken maar alla, 't is toch de waarheid en 't doet ons alle maal deugd van daar van tijd tot tijd nen keer serieus op te peizen Stant. Zoo is 't Polmaar zeg nen keer, wat dunkt u van dat schrikkelijk kou weèr Doet dat nievers geen kwaad aan, Pol f Pol. Dat doet kwaad aan alles, Stant, uitgenomen aan sommig graan dat te fel staat en dat riskeert van den grond in te gaan Stant. Hewel, Pol, mii dunkt mij dat 't graau begint voor goed. omhoog te gaan, on binnen een veertien dagen en ziet ge geen boogscheut ver niet meer in den kouter. Pol. Ja, Stant, 't veld wordt schoon en aantrekkelijk bijzonderlijk voor de steèrnans die gewoonlijk in hunnen 't huis niets anders en zien dan de rook van de schouwpijpen en van de fabrieken Stat. Hewel, Pol, dat beken ik nen steèman herleeft als bij op den buiten komt, bijzonderlijk in dees sezoen Maar daar is nochtans iets waar dat de steè rnans niet zot van en zyn op den buiten. Pol. En wat is dat, Stant Stant. Dat zijn de razige honden, Pol Pol. Ja, Staut, dat geloof ik en ft aai en zijn do boeren ook niet zot van maar alia alla, Stant, hoe dikwijls valt dat voor dat ge daar hoort van spreken Stant. 'k Heb daar al zeer veel hooren van spreken, Pol, en da^r al veel schrikkelijke historiën hooren van ver tellen. Pol. 'k Ga ik nu naar do vijftig, Stant, en 'k rappeleer mij dat er hier op ons prochie éénen is dood geschoten als ik nog een kind was, en 'k en heb van mijn leven niemand geweten die er van geoeten is geweest. Stant. Dan zijt gij hier op een bij zondere wijze gespaard geweest, Pol I Pol. 't Kan zijn, Staut maar de menschen zijn hier iu 't algemeen braaf en godsdienstig, en z'hebben veel betrou wen in den H. Hubertus dien zij dikwijls vereeren en aanroepen. Stant. Hewel, Pol, er is bij ons 't Aalst ook veel devotie voor den H. Hu bertus en alle jaren worden erin ons Sl Marteuskerk schoone en plechtige dien sten gedaan op den feestdag van den H. Hubertus onder nen grooten toeloop van volk. Er wordt dan zelfs gepreekt onder 't Lof over den H. Hubertus, en zijn leven uiteengedaan, en 'l is zoo schoon om hoo ren, Pol 1 Pol. En hebt gij dat al g'hoord, Stant Stant. Wel, Pol, al dikwijls al want als ik oeuigzins kan, en mankeer ik nooit van naar St-Hubertus lof te gaan Pol. Eu hebtg'er nog iets van ont houden, Stant, van dat schoon leven Stant. Weinig of niets, Pol, tenzij zijn bekeering of verandering van leven. Pol. |En hoe is die verandering van leven gekomen, Stant? JJ^Stant. Hewel, Pol, hij ging jagen meè nen g'heelen hoop mannen en hon den; hij zat te peerd en by reed te vier voet den dreef in van nen grooten bosch; en er kwam nen hert af»eloopen recht naar hem, en de beest bleef in eenen keer staan vóór 't peerd van den H. Hu bertus en keek hem recht in d'oogen en tusschen d'hoorens van dieu hert ver scheen er een schoon en blinkend kruis en terzelfdertijd klonk er ecu forsche stem boven 't hoofd van Hubertus die hem toe riep: Hubertus, Hubertus, hoe lang zult gij nog nutteloos uwen tijd verspelen meè op jacht te gaan op de dieren van de bosscben, iu de plaats van op uwen God te denken en hem te dienen fl! Pol. Wel, wel, Stant, dat is aan doenlijk; en gaat eens voort. Stant. Hewel, Pol, 'twas er meè gedaan Hubertus trok zijn peeid om en hij reed er meè naar 't kasteel, en hij deed afstand van alle goed en eer en glo rie, en hij ging leven als neu eremijt in de bosscben, en hij wierd daarachter Priester en zelfs Bisschop Pol. Een schoon historie, Stant, een allerschoonste historie 1 Stant. En hij stierf als nen heili gen, Pol, en van over houderde jaren is hij de groote patroon legen de razernij Pol. Ge zijt bedankt voor uw expli caties, Stant, en daarmee zal ik er nog nen keer meer aan denken aan den II. "Hubertus en hem meê nog meer betrou wen aanroepen. Stant. G'hebt gelijk, Pol; 'k heb er g'heel mijn leven mijnen troost in gevon den in 't aanroepen van d'heiligèn en den H. Hubertus en vergeet ik niet eenen dag; maar weet ge wat ook nen goeiën middel is, Pol. om van geen razige hon den gebeten to worden Pol. En wat is dat, Stant Stant. Dat is, Pol, van niet te tegen 't water te gaan. Ze zeggen dat ze dan bij zonderlijk gevaarlijk zijn de razige hou den, dat ze razende kwaad worden als z'hunnen schijn in 't water zien, en dat ze dan geweldig bijten. Pol. 't Is goed om weten, Stant, 'k zal er een beetjeu op letten; 't is som tijds al een kleintjen van een wat alom te gaan. Stant. Ja ja, Pol, de voorzichtig heid is de moeder van «Ie porcelijnen- winkel, en nen mensch moet alles doen om de malheuren te vermijden Pol. 't Is waar, Stant, 't is waar maar weet ge wat ook waar is Dat is van altijd treffelijk t'handelen, van nie mand te lasteren of te bespotten, van al leman t'eerbiedigen gelijk 't hij het ver dient, in een woord, van eerlijk, treffelijk en godsdienstig te leven, en van dan ge rust zijnen weg voort te zetten zonder iets te vreezen meê 't vast gedacht van: eerlijk duurt 't langst, en van 't geen God bewaart is wel bewaard Stant. Weerom al 'takkoord, Pol, en zoo gezeid, zoo gedaau. Eu tot de naaste week, en ge naoogt 't zeker zijn. Pol, 'k zal beter weêr meèbrengen als vandaag I Pol. Stant, 'k en reken op uw be loften niet meer, man ge zijt gelijk de valsche demokraten, go belooft 't geen ge niet kunt geven en meê zulke beloften en vijf eens krijgt g'hier overal een pint bier 1 Stant. (Lachende). Ge slaat den nagel op den kop, man; maar alle lachen op een einde, Pol, 'k zal morgeu meègaau iu de processie van den H. Marcus en wel lezen voor 't weèr en voor al dat ons voordeelig en zalig is. Pol. Dat is beter geklapt, Stant we zullen dat hier ook doeu en ons Lie ven Heerken zal 't wel goed brengen Stant. 't Is alzoo, Pol I En tot bin nen acht dagen. Pol. Ja, Stant, tot de naaste week 1 Vee en melkproductie in Denemarken. Denemarken telt ongeveer 1,700,000 runderen, waaronder 1 millioeu melk koeien het exporteert per jaar 100 mil- lioen frank boter en met den afval der melkerijen voedert het meer dan 400,000 verkeus. Hoe is Denemarken tot dien trap van ontwikkeling gekomen? Door zijn vee zorgvuldig te verbeteren, onder dubbel opzicht van vorm en melkgevigheid. Het heeft een stamboek ingericht waarin de dieren alleenlijk ingeschreven worden wanneer ze erkend zijn als tot het zuiver ras te behooren en na bewijzen geleverd te hebben goed melkvee te zijn. Ieder dier dat niet volmaakt is onder opzicht van vorm en dat geen uitstekend hoedanigheden van melkvee heeft wordt niet tot do voortteling toegelaten. Ook wisschen zich de gebreken van geslacht tot geslacht van lieverlede uit de hoe- danigheden van het goed melkvee treden i meer en meer op deu voorgrond en wor- J den standvastig de dieren van mindere kwaliteit worden zeldzamer en dezen van goede kwaliteit talrijker. De Deensche kweekers zijn verder van dit gedacht doordrongen dat de eerste voorwaarde van de verbetering, zonder dewelke de boste teeltmetliodeu slechts trage en ontoereikende uitslagen opleve ren, bestaat in eene afwisselende, sterke en regelmatigs voeding. Om dat mogelijk te maken, hebben zij niet alleenlijk hunne voederteelten gewijzigd, maar ze voegen de landerijen hooge bemestingen toe en langs dezen weg zijn hunne veevoeders overvloediger en vooral voedzamer ge worden. Vastgesteld hebbende dat dc met kalk- superphosphaat bemeste graslanden eeu voeder opleveren dat niet alleenlijk over vloediger is, maar door do koeien een melk doet geven die rijker in boter is, gebruiken de Deensche boeren tegen woordig ontzaggelijke massas dezer krach tige vette meer dan 60 millioen kilo grammen per jaar). Alle graslanden worden hcdendaagsch met kalksuper- phosphaat bemest. De Deensche boeren koopeu ook in den vreemde overgrootc hoeveelheden gruis en koeken. Zij komen er aldus toe hun vee met milde hand te kunnen voederen en hetzelve, iu alle jaargetijden en op iedereu ouderdom een gelijkmatig, sterk en afwisselend voeder toe te dienen. Daar zij er lang dezen weg toegekomen ziju meer melk te verkrijgen, hebben zij er meer en betere producten willen uittrek ken dan in het verledene, want op de wereldmarkt wurdt het goede product beter gezocht en beter betaald. Dc gewone waar alleen is niet winstgevend. De Denen hebben ook hunne boter- en kaasfabricatie merkelijk weten te verbe tereu. Zpoals men weet hebben zij sedert ruimen tijd hunne doenwijzen grondig veranderd en machtige samenwerkende melkerijen gestichtzij zijn later de melk gaan steriliseeren, zoodat ze aan alle be- dcrfsproccssen onttrokken zijnde, thans op g; oote afstauden vervoerd wordt. Ten slotte, hebben zij groot voordeel weten te trekkeu, uit de nevenproducten en den afval der melkerijen en brengen alzoo j aarlijks een groot getal goedkoope ver keus voort. Conclusie Laat ous de Dencu navol gen. Veredelen wij ons vee, door goede uit- keus, door sterke en regelmatige voeding. Men lette hier wel op goed voederen kost duur, maar slecht voederen kost nog veel duurder 1 Men voedere het vee vooral goed op zijn jeugdigen leeftijd, want van de goede voeding op dieu tijd hangt de latere kracht van assimilatie en voort brenging van het dier af. Laten wij onze landerijen krachtiger bemesten en wii zullen onze voedingsmid delen vermeerderen en verbetoren. Wordt deze vooruitgang verwezenlijkt, de productie van melk, boter en kaas zal stijgen, en de kwaliteit van het vee cn de producten zullen toenemen. Naklank over de kieziug van Meche- len, gekuipt uit Vooruit De vorige meerderheid der liberalen welke 700 stemmen was. is gesmolten tot 350. dus de helft minder. Daarbij moeten wij in aanmerking nemen dat wij ons hadden onthouden, en gerust mogen wij zeggen dat van de 300 socialistische stemmen er zeker 250 op de liberalen zijn uitgebracht De volstrekte meerderheid bedraagt in ronde cijfers honderd stem men. Hot besluit hier uitte trekken is dat do liberale partij op zichzelf niet sterk genoeg is om do klerikalen van het stad huis te houden. Wat het geval is in de gemcentekie- zing, is ook voor de provincie zonder de stemmen der socialisten delven de libera len eveneens het onderspit. Vooruit en 't Laatste vuil Nieuws vau woensdag 11., deelen beide met uiterst genoegen eeu artikel van 't Land van Aelst n meê getiteld Woeste-Daens. Geen wonder de socialisten en de joden der vrijmetselarij hebben er toch zoo veel leute in Daens te hooren en zien uitvallen op Mijnheer Woeste den warmste verdediger der priesters. 't Land van Aelst is dus de mede werker van de socialisten, liberalen en joden der vrijmetselarij. Groote boerderij. Eens van eene groote boerderij lozen, 't is nog al curieus. Wij hebben ze algelijk niet gezien, en ze ligt natuurlijk in Amerika. Over dit ge- doentje wordt er het volgende ver teld De grootste boerderij ter wereld, ligt iu het noorden van den Staat Louisiana, in Noord-Amcrika, aan do bevaarbare Roode Rivier ze wordt gedreven door eene onderneming van Franscbe kolo nisten, en breidt zich uit over eene breedte van 40 kilometers. - Buiten het klein vee, worden er 43,000 peerdeu en runderen gehouden. Voornamelijk bestaat Je kweek van plan ten en vruchten uit suiker, maïs, katoen en rijst. Op elke 5 a 6 kilometers, heeft men machien-gobouwen, schuren en wo- uiugen voor tie 1200 meereudeels zwarte arbeiders. Alle werktuigen worden met stoom gedreven. Eene zijlijn van den Zuid-Pacific- spoorweg, van 58 kilometers lang, door snijdt het terrein, waardoor ook 483 kilo meters kanaal en harde wegen loopen drie stooinbooteu van de onderneming, doeu den dienst van de boederij te water. Vergelding aan de ouders der miU- tianen. Wanneer er in de Kamers spraak was van aan de niet bcgoede ouders der militianen eene maandelijksche ver goeding te scheuken, zoolang hunne zonen onder de wapens zijn, dan sprong priester Daens recht en riep uit Dat is te n veel, tien franks is meer dan ge- >j noeg want er is geen enkel mili- tiaan die thuis tien franks kan verdienen. Menschen blijft u dat herinneren... MM. Woeste, De Sadeleer en Diericx werken om 30 franks vergoeding te ver krijgen en priester Daens werkt tegen en zegt dat het te veel is,dat 10 trank3genoeg is voor boeren en werklieden. Alkoolverbruik. Wijn, bier en jenever te samen genomen, wordt de hoe veelheid alkool, jaarlijks per inwoner verbruik, door eene statistiek als volgt opgegeven België 11 1. 68 c. Oostenrijk 7 1. 9 c. Fraukr. 11 12 Nederland 6 14 Dcncm, 10 30 Rusland 5 15 Duitschl. 9 1 Noorwegen4 68 Eegeland 8 73 Ver, Staten 4 60 Zwitserl. 7 90 Sweden 2 7 Dit klinkt heel anders dan de beoor deelingen, die de volkereu gewoon zijn, over elkander te vellen. Iu Fraukrijk namelijk is men overtuigd dat er geen grooter drinkers zijn dan de Duitschers. In Duitschland daarentegen beschouwt men den Rus als den ergsteu dronkelap, terwijl de Russen die eer aan de Polen toeschrijven. Spreek met eenen Amerikaan over de Engelschen en hij zal u zeggen dat deze geene andere liefde heeft dan voor de Whisky. Zooals men ziet doen de Belgen hen allen den baard af. België, Engeland en Duitschland zijn bierlanden; in Frankrijk drinkt men wijn; al de Denen rieken naar den brandenwijn maar goeden brandenwijn. Ziehier hoe de statistieker der wijn drinkers klasseert Iu Frankrijk drinkt men per inwoner en per jaar 103 liters wijn; in Zwitserland 55, in OosteurijkjHongarie 22, iu Duitsch land 5. 7, in België 3. 7, in Rusland 3. 3 en in Holland 2. 6. Ouder de landen die geen wijn voort- t brengen, is België datgene waar hij het 1 meest gedronken wordt. Het biorverbruik is als volgt te bere kenen In België drinkt ieder inwoner jaarlijks 1 169 liters, in Engeland 145, in Duitsch land 107, in de Vereenigde Staten 47, in Zwitserland 37 1/2, in Oostenrijk 35, in Denemarken 33, in Holland 29 en iu Frankrijk 22 1/2 liters enz. Dat wij hier aan 't hoofd staan, is juist geen schande. Het bier immer is een ge zonde en versterkende drank. Het geneververbruik wordt als volgt opgegeven. Elke inwoner drinkt per jaar in Dene marken 27 liters in Rusland, in België en in Holland 14 liters in Duitschland een weiuig meer dan 13 liters in Frank rijk en in Oostenrijk 1212 liters; iu Noorwegen 12 liters in Zwitserlaud 9 1/2 liters; iu Engeland 8 1/2 liter; in de Ver eenigde Staten 2 en in Zweden 1 1/2 lit. Bij deze notas, aan eene Berlijnsche correspondentie ontleend, voegt het Han delsblad erbij De verbeteringen, sedert de laatste ja ren in de brouwerijnijverheid toegebracht, schijnen eene verandering iu dien toe- staud te zullen teweeg brengen, bijzonder in België en Holland, waar het verbruik van bier, voornamelijk van liet inlandsch bier sterk is toegenomen. Uit de laatste brouwerij congressen is gebleken, dat de betere hoedanigheden van het Belgisch bier hoe langer hoe meer het vreemde bier verdringen. Dat is eeu goed teeken. Het vreemde bier is iu't algemeen duur en voor den kleiuen burger niet koopbaar. Kunnen ouze brouwers ons nu zulk goed bier le- vereu en aan goedkooper prijzen dan de Duitschers, dan zal dit een machtig mid del zijn, om het jenevermisbruik te be strijden. Socialisten aan 't werk. De ge meenteraad van Lodeliusart, uit socia listen samengesteld, heeft geweigerd de begrooting der burgerwacht te stemmen voor het jaar 1897. De raadsleden zijn van gedacht dat die burgerwachten er niet uoodig zijn. Eeu raadslid heeft ze zelfs vo <r moorde- naarstroep uitgescholden. Dat begint goed te gaan Iu den gemeenteraad van Luik, maan dag avond, hebben de socialisten uren laug gezaagd over den opstel van het ver slag der vorige zitting, en alzoo den raad belet het minste nuttig werk te verrich ten. Leve de E. V. Te Bracqueville heeft de socialistische mcorderheid den ondersekretaris en twee gemeentewerklieden afgezet, om in hunne plaats socialisten te benoemen. Milicieklassen. De volgende mili- cieklasscn zullen gedurende eone maand worden ouder de wapens geroepen, op de aangeduide datums. De klassen van 1892, 1% 3*. 4", 5° en 6® linie regimenten, den 8 mei het 2e regiment, den 7 meihet 7®, 8", 11% 12e linie en het 1% 2® en 4® bataiHons der carabiniers den 5 juni; het 9°, 10®, 13® en 14° linie, 3e regiment der jagers te voet, de grenadiers cn 3® bataillons der cara biniers den 7 augustus het 1" en 2® regi ment der jagers te voet, den 21 augustus. De klassen van 1893, het 7°, 8®, 11® en 12® linie regiment, den 19 juni het 9% 10®, 12e en 14® linie en het 3° regiment der jagers te voet, den 7 juli het l®en 2" regiment der jagers te voet, den 31 julide grenadiers en de carabiniers, de 6 september. Congo. Wij hebben donderdag 11., ook de vrijheid van kapitein Lothaire meegedeeld. Nu deze nieuwstijding door een Engelsch blad Belgian News, in de wereld gezonden is onnauwkeurig. Een telegrafisch bericht uit Boma aan 't Congoleesch Bestuur te Brussel, meldt dat het proces slechts den 22 april is be gonnen. Eene onverwachte toepassing der Xstralen. M. Fernaud Ranwez, lee- raar aan de Hoogescbool te Leuven, heeft het middel gevonden om door do lichttee- keniug, op volmaakte wijze, stalen van zuiveren safraan te onderscheiden van safraan vervalscht door bijvoeging van zwavelzure zwaaraarde. Deze uitvinding zal van groot nut zijn in het onderzoek der vervalschte eetwa- De Vlamingen van Couillet. 't Is omtrent oen jaar geleden, do eerw. h. pastoor van Sl Basilius, to Couillet, vereenigde omtrent 700 Vlamingen tot oen Gezellen- Verein van den II. Anto- nius, ten einde die brave menschen te vrijwaren tegen de besmetting van het socialism. Al die Vlamingen werken in dc fabrieken der omstreek. In het Verein vinden zij een aangenaam tijdverdrijf, ontvangen Viaamsche onder richtingen, krijgen er, mits eene kleine vergoeding, voedsel en verblijf. Thans zijn de lokalen te klein geworden, want het getal Vlamingen neemt daar dagelijks toe, cn al degenen die zich aanbieden, kunnen niet aanvaard worden, bij gebrek aan plaats. Men is verplicht nieuwe lokalen bij te bouwen. Ten einde de noodigc middelen te verkijgen om die groote onkosten te dekken, doet de eerw. h. Soupart, pastoor van Sint-Basilius te Couillet, eenen op roep tot zijuc Viaamsche Broeders die het priesterlijk ambt bekleedeu, alsook tot de Viaamsche Katholieken, teu einde hunne mildadige medewerking te beko men om zijne liefdadige inrichting te kunnen voltooieu. Wij wakkeren alle degenen, die het hunne willen bijdragen, tot ondersteuning van dit werk, hunne jonste te zenden naar den eerw. heer Soupart, pastoor van Sint-Basilius te Couillet. Het Stadsbestuur van Brussel heeft besloten dat voortaan elke stadsschool een driekleurig vaandel zou hebben. Deze zullen door prins Albrccht op het stadhuis met grooto plechtigheid uitge reikt worden. Soort zoekt soort. Onze geachte lezers zullen zich herinneren dat de val sche demokraten P. De Pelsmacker en H. Plancquaert, de medestrijders van priester Daens, eene meeting hielden te Kortrijk. Het Volksrecht het orgaan der West- Vlaamsche socialisten, een blad gekend om zijne bloeddorstigheid, en de liberale organen dezer stad zongen den lof van de groene socialisten. Waarom dien rooden en blauwen lof u liet Volksrecht n zegt het ons Een 200-tal aanhoorders waren opgekomen n die aandachtig luisterden naar de re- a devoeringen waarin welsprekend eenige a punten genomen uit 't programma der a socialisten, ontwikkeld werden, a En onder die punten komen voor de klimmende belasting op het inkomen en het algemeen stemrecht Na, de meeting, voegt het roode or gaan erbij, hebben onze manneu van de gelegenheid gebruik gemaakt om met die heeren te discuteeren. Vele eer is er dus aan de volksfoppers geschied.... De Stad Kortrijk en de Avenir de Gourtrai a twee blauwe vodden, schrij ven letterlijk Wij moeten rechtuit be- a kennen dat de christene demokraten a van maandag veel redelijker cn recht- veerdiger schijnen en minder haatdra- a goud ook als de kalotten of klerika- len welke zij de oude pruiken heeten. a Zij hebben iu hun programma meer a dau een punt ingeschreven, dat met de a liberale princiepen en programma's a overeenstemt, a Dus 't accoord is volkomen tusschen valsche demokraten, liberalen eu socia listen te Kortrijk gelijk te Aalst. Vergelding der militianen. M. Delbeke, katholieke vertegenwoordiger van Autwerpeu, komt verslag neêr te leggen, in naam der midden-sektic, over het voorstel der katholieken strekkende oin de vergelding aan de ouders der mili tianen te verhoogon. De midden-sectie stelt voor Eene vergelding van 30, franks ter maand Eene vergoeding van 50 centiemen daags en per kind voor 't geval de ge huwde militiaan terug onder de wapens wordt geroepen, De vrijwilligers zullen op 't jaarlijks contingent afgerekend worden. De heer miuister van oorlog treedt de vermeerdering der vergelding in princiep bij zonder aangaande :t bedrag zijne zienswijze uit te drukken. Het proces tegen Lothaire is in gang, en spant al meer do aandacht zoowel te Londen als te Brussel. De uitslag lijdt geen twijfel meer, reeds heeft men tc Londen, te Boma en te Brussel de zekerheid dat Lothaire zege pralend uit die vuurproef zal komen. 't Ware zelfs te wenschen dat dit rucht baar geding voor hot hooger gerechtshof te Brussel gebracht wierde. Men zou aldus op een uitgebreid too- neel en voor de beschaafde wereld toonen wat die beweerde besehavers zijn, die als protestantsche missionnarissen en zwarte slavenhandelaars optreden. (VI. Volk.) Een oog in 't zeilJa, een oog in 't zeil,mannen I Wij vernemen uit goe de bron dat liberalen en valsche demo kraten besloten hebben de katholieken te bestrijden in de aanstaande provinciale kiezing van 't kanton Aalst. Men zal met afzonderlijke candidatenlijsten opkomen, doch elkander steunen. Van eene geza menlijke candidatenlijst wil men op Chip- ka niet hooren. 't Was dus voor de*schoo ne oogen van Mirrceus niet dat de leiders der liberale kliek dezer laatste dagen, de poorten van Chipka binnentrokken net als of ze naar hun dag- of nachtwerk gin gen? Wij verwachten nadere inlichtingen. Brusselsche bladen. Een brus- sclsche briefwisselaar meldt dat de heer Hclleputte geen deel moer maakt van den beheerraad van Het Viaamsche Volk en alsdusdanig vervangen is door den Vlaamschen strijder Jan Do Block, van Puurs alsook dat, met Juli aanstaande, de Patriate overgaat naar de bureelen vau den Courrier de Bruxelles. PROVINCIALE KIEZINGEN Aalst-Mijlbeek.Maandag 11. kermis to Iioozen, Moorselbaan, was het feest voor de vrouwen. De nieuwe, de splinter nieuwe kasteelheer onthaalde dc gebuur- vrouwen op hespekautcn. Er waren er 32 tegenwoordig. Toeu de kasteelheer bin nen kwam gebaarde hij vau niets te we ten cn vroeg zelfs wat er gaande was. Toen de baas hem antwoordde dat hij zijne klanten eens trakteerde, was hij er zeer verwonderd over. Nu, daar eteu zon der drinken soms niet al te wol gaat, wilde hij ook zijn goed hert toonen en be, vool dat er aan elke dischgenote 3 pinten bier zouden getapt worden. En daarmee vertrok ouze kasteelheer. Maar later keerde hij ter herberg terug, trakteerde opnieuw eu hield eene toespraak tot de vergadering in de welke vooral werd aan bevolen dat zij, vrouwen, in 't vervolg hunne mannen moeten trachten te over halen om voor de liberalen of voor de donchisten te kiezen, dat de liberalen de ware vrienden zijn van 't volk enz. enz... Men verzekert ons dat het een begin is der werking van de liberalen in voor uitzicht der aanst. provinciale kiezingen. De doncnistcrij is reeds eene maand aan 't werk op don buiten; de meetingen, zoogezegd tot stichting van eenen Bond onder de Franscbmans, is niets anders dan kwaad vuur stokeu met het oog op do provinciale kiezingen. Men leze 't orgaan van Chipka van zondag 11. en men zal er van overtuigd zijn. Is het niet wonder dat de werking de valsche demokraten en liberalen bijna oi 't zelfde tijdstip beginnen Voor ons bestaat er bondgenootschap tusschen liberalen en valsche demokra ten, dat is onbetwistbaar. Onze politieke vrienden zijn dus ver- wittigd 't Roept schande en wraak schreeuwde men op Chipka, wanneer ees schrijver in - Den Standaard - deed be- merken dat het aan de gebroeders Daens de zonen van eeu schaliedekker beter zon staan wat min pretentie te hebben. Wat komt er nu te gebeuren? 'tGene toeu schande en wraak riep, volgens die gebroeders, wordt nu heden in 7 Lani van Aelst gepleegd tegen M. Hendrik Van de Velde, thans schrijver der Kath, Vereeniging. M. II. Van de Velde is een gewezen fabriekwerker bobijntjesmaker, gewezen witter en sclialiedekknr, gewezen uitgever van Den Standaard n ('«e jongen dit maar met veel moeite zijn naam kan zet ten, enz. Eu waarom die gramschap tegen M, Van de Velde Omdat hij het recht betwist aan zekere valsche demokraten en liberalen van op de kiezerslijst voor den Workrechtersraad ingeschreven te worden. Men weet dat de vragen van inschrij ving door de valsche demokratie en de liberhuterij ingediend door de zelfde hand geschreven zijn; dus die twee kliekjes zijn twee hoofden onder één en dezelfde slaap muts.... 't Is mogelijk dat M. Van dc Velde zulke groote geleerdheid niet bezit als de edellieden van Chipka en hun vaandra ger, maar hij is ook geen boekbinders- gast, geen letterzettor geweest, noch heeft hij ooit het geestelijk kleed aangespeeld om, na dat hij zijne geleerdheid in 't klooster had verkregen, de kap over d'haag tc werpen. Wat M. Vau de Velde aan geleerdheid bezit verkreeg hij door eigen studie, vlijt en werkzaamheid dat is prijsbaar I Katholieke Werkmanskring van Aalst. Wij hebben met wel verdienden lof gesproken van 't liefdadigheidsconcert, ons maandag verleden gegeven, door de manhaftige kuustenaren.van Antwerpen. Maar wij zouden aan onzen plicht te kort blijven, zegden wij ook geen woord over de schoone feest die verleden zondag in onzen Werkmanskring gevierd werd. Men vierde den feestdag van 't Patroon schap van den H. Jozef. Wie heeft niet bewonderd den reuzeustoetvan katholieke en brave werkmenschen die.met'tmuziek aan 't hoofd, in volle deftigheid en orde, zich begaven naar onze St. Martinuskerk om er de H. Mis bij te wonen die door hunnen Bestuurder om 10 uren gezongen werd Ja, alle brave Aalstenaren waren er door gesticht en aangemoedigd. Na de Mis begaven zij zich in dezelfde orde en weerdigheid naar hun lokaal terug, waar zij de werkzaamheden van deu Kring hoorden voordragen door hun nen achtbaren heer Voorzitter en waar zij deol namen aan eene schoone prijs- loting. Des avonds om 5 '[2 uren was de groote zaal van den Werkmanskring opgepropt van volk. Schoon muziek, puikeu koor zang, deftige en vermakelijke tooneel- spelen wierdeu er gedurende drij uren afwisselend voorgedragen, tot groote vreugde en verlustiging van al de brave werkende familiën der Stad. Eere en dank aan dc felle muzikanten, aan de werkzame en talentvolle zangers en too- neelspelers, en bijzonderlijk aan hunne moedige en onvermoeibare aanleidersen bestierders 1 Leve onze Katholieke Werk manskring Leve onze brave Katholieke Werkmansstaud I Gister vrijdag sprak de heer Vrede rechter uit iu de zaak ingespannen oi aanklacht van priester Daens tegen M Petrus Van Bever, huurhouder enherber- gier te Aalst. Meu weet waarom. De Rechtbank bcstatigt dat de feiten ten laste van Van Bever genoeg bewezen zijn. Gezien het voorgaande goed gedrag van Van Bever en dat er verzachtende omstan digheden moeten iu acht genomen worden, voortspruitende uit de feiten der zaak, namelijk Dat de overtreding werd uitgesproken iu afwezigheid van den klager eu als ant woord op spotternijen van schoolknapen; Dat de belecdiging reeds van in novem ber 1895 werd gepleegd en slechts einde februari 1896 aangeklaagd. De Rechtbank veroordeelt Van Bever iu eeu geldboete van één frank of eeno subsidiaire gevangzitting van één dag voorwaardelijk en tot de onkosten. De opschorsing der straf is bepaald op 6 maanden. Dus als M. P. Van Bever gedurende de zes maandeu die op de uitspraak volgen, niets mispikkelt, is de boet of 't gevang voor goed kwijtgeschol den. Dc berg van Chipka heeft dus een muisje gebaard Aan onze geëerde abonnen- ten. Wij berichten onze geëer de abonnenten dat wij de vrijheid heb ben genomen do abonnementsprijs voor 1896 te laten ontvangen. Wij hopen dat allen op eerste aanzoek zullen willen betalen, ten einde ous verder werk en vooral onkosten te sparen. tot middernacht Zondag 26 A pril dienstdoende Apothe ker: Mr G. Bonner, Bisschopstraat.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2