Donderdag 30 April 1896. 3 centiemen per nummer. o0sle Jaar. 3080. i Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Katholijk zijn. TWEE LEVENS. VERBOND der katholieke kringen. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, »9 April 1896. Katholijk zijn is eerst en vooral met de Kerke zijn met de Kerke die grootsche stichting waarvoor een God den hemel beeft verlaten en zijn bloed heeft vergo- ten. Ah de Kerke I Ziedaar, wat onze vijanden willen vernietigen geene mid dels sparen zij om tot hun einde te komen zij vallen ze aan zij lasteren ze in woorden en geschriften. En wij, als katholijken, wij moeten met de Kerke zijn, wij moeten ze verdedigen. De wapens die onze vijanden tegen haar gebruiken moeten ook de onze zijn om ze te helpen en bij te staan, en daarom is het van noode dat wij altijd strijdveerdig zijn. Katholijk zijn, 't is zijn met het Hoofd der Kerke, 't is zijn met den Paus. Als wanneer een welgeboren kind hoort spre ken van zijnen vader, zijn herte gaat open, zijnen boezem klopt heviger. Eh- wol, Hij is onze Vader, en daarom be groeten wij vol eerbied en liefde den Gevangenen van het Vatikaan, den groo- ten en onsterfelijken Paus en Koning, den wonderbaren Leo XIII. Wonderbaar is Hij en groot in zijne werken niets ontsnapt aan zijn vader lijk oog en geene enkele kwaal der maat schappij die Hij niet kent en genezen wil. Hedendaagsch bestaat er een hevige strijd tusschen de hoogere en mindere standen der samenleving, strijd oorsprongelijk uit de ODgelijheid der klassen. Die onge- Kjkigheid nogtans is gesteund en vereischt door de natuur zelf en bekrachtigd door het woord van Christus Altijd zult gij armen bij u hebben. Ook de staatkundi gen herkennen dien strijd en sedert lang hebben zij Jiem bestudeerd van uit hunne studiekamer doch zij gelukken er niet in de ware oplossing van het heden daagsch vraagstuk te vinden, omdat zij in state niet en zijn ware liefdebetrekkingen teatichtcn tusschen de verschillige klas sen, en waarom Omdat zij de liefde tot God uiet bezitten, en huiten God bestaat er geene ware liefde. Reeds lang is het dat de tegenwoordige Paus, die met rede mag genoemd worden do Paus der armen, de Paus der werklie den, zyne stemme heeft laten hooron iu J:en strijd tot wolzijn van Kerk en Staat. Getuige daarvan zijne onwaardeerbare Encycliek Tterum novarum zoo diep grondig en zoo wijs dat eenieder er voor in verwondering staat, dat eenieder ver plicht is in die bronne van christene liefde te gaan putten die groote en verhevene grondstelsels die ons op sociaal gebied moeten geleiden. Getuige daarvan de me nigvuldige brieven die Hij geschreven heeft voor België, de onderhandelingen «o» 39" VERVOLG. D« commissaris raakte thans den schouder van den fttangene aan. Kom me^, prins, zegde hij kortaf. Het is meer to® tijd ons op weg te begeven. üroskinc gehoorzaamde, maar hij blikte Alma uneekend aan zjj verstond den wensch, dien hg ui«t Dit durfde spreken, en voor het eerst weer na T«le maanden sloeg zjj de armen om zijn hals en zij een oogenblik aan zijn hart. Bet was Iwan, die zich het eerst uit die omhelzing losmaakte cn op gesmoorden toon zegde - Ik ben gereed, heeren. Vergeelt my dat ik u WtthUn liet. Ken minuut later was de jonge vrouw alleen. tang stond zy daar, roerloos en als geheel ver kleurd. Beslagen der penduul wekten haar uit hare ver- dooving en zij knielde neer naast het wiegje van haar P tegkind en bad voor hem, die haar ontnomen was. Sedert dien volgde zij stap voor slap hel lange en Ijk gewikkelde proces. Niet dat zy zich eenige illusie ■Boekte omtrent den uitslag, maar zij vond er ccne »oerl vreemd genoegen in na te gaan in hoeverre hij "Mldig was geweest legen haar, door op steeds on- wroepelijke wjjzc zijn eigen val en andere ellende '00' Ie bereiden. die Hij nopens België met geestelijke en burgerlijke overheden gehad heeft. Willen wij dan katholijk zijn en dien name weerdig, wij moeten vereenigd zijn zelfs op sociaal gebied met Z. II. den Paus en zijne lessen aanbooren en in 't werk stellen. De bijzondere werking van den Paus heeft voor oogwitde eendracht onder de katholijken. En inderdaad, de tegenwoordige Paus is ook de Paus vau de eendracht. Korten tijd is het geleden dat hij schreef tot de oostersche kerke om er eendracht te doen heerschen en ze met de katholijke Kerke te vereenigen. Giste ren nog schreef hij naar Engeland om eenheid te bekomen. Vandage is hot dat hij hem wendt tot de katholijken van België en zijne machtige stemme roept ons toe Weest en blijft eendrachtig. Oh ja De vijanden en inzonderlijk de socialisten zij gaan zoo slim te werke zij trachten altoos verdeeling onder de katholijken te zaaiën en weet, dat, indien wij ons verdeelen wij het spel spelen on zer vijanden 't is alsof wij ons met gebondenc handen overleverden. En daarom is het dat de liberale en socialiste gazetten zoo jubbelden alswanneer zij hooien spreken van moeielijkheden en strijd tusschen katholijken daarom is het b. v. dat zij tegenwoordig hier te Kortrijk gelukkig zijn en openlijk pro paganda maken voor groene scheurma kers alhier sedert korte overgewaaid van de streke van Aalst Gegronde reden reeds om van dat volksken schrikkelijk ontrouwig te zijn, 't zij dat zij Plankaert of De Pelsmaker of anders heeten want katholijk moeten wy zijn met. den Paus, maar niet méér dan de Paus. Zijn meer katholiek dan de Paus en bijgevolg zijn te vluchten zij die hun ver binden met zoogezegde voorloopers, die het gansche aanschijn der aarde iu eenen dag zouden willen veranderen. In som mige streken worden er opgewondene mannen gevonden, overdrevene iu woor den en schrijven en die onder den dek mantel van liefde voor de werklieden, alle bestaande instellingen zouden willen omverwerpen en eene nieuwe maat schappij stichten zonder rekening te hou den van bewezene diensten, zonder te willen acht geven op het verledene. Wel is waar, zij trachten de woorden van den Paus naar hunne begeerte uit te leggen, maar zij missen alswanueer zij den Paus willen verdeelen en zij vergeten dat hij de Paus is van de eendracht. Zij willen dan veel zeerder en veel verder gaan dan de Paus, in een woord, zy zijn meer katholijk als de Paus en van hen moeten wij ons buitenmate zwichten. Als wolven in schapevelleu komen zij bij de eenvoudige meuschen om onder hen te verspreiden de begeerten en strek kingen der socialisten. 'tZiju meesten- Elken dag bracht haar nieuwe bewijzen hoe roeke loos hij zijne vrijheid verspeeld had hij had daartoe niet meer kunnen verrichten dan geschied was, en niet alleen Rusland, maar ook Frankrijk, met elk zijner woorden, met zijne minste daden beleedigd. De uitspraak, die volgde op het rechtsgeding, ver wonderde baar dan ook geenzins lly werd veroordeeld tot twintigjarige opsluiting in de staatsgevangenis van Clairvaux. Twintig jaren Een wanhopige spotlach krulde hare lippen, toen zjj het vonnis vernam. Zijne reeds gesloopte krachten zouden slechts even zoovele maanden weerstand bieden, als zij het volhielden tot dan. Weken achtereen vras zij aan ccne verslagenheid ten prooi, die haar alle vroegere geestkracht benam. Alleen de kleine Stanislas, wiens vader thans ter dood was gebracht, ontving nog steads hare liefderijke zorgen. Zjj alleen wilde hem van morgeud tot avond helpen en bij zich hebben, en des nachts, wanneer zij, om hem weêr in slaap te maken, somtijds uren achtereen met den knaap in de armen op en néér liep, dacht zjj aan zjjne arme moeder, en mompelde zij Ik breng u groot ter wille van haar, van haar alleen, want het ware gelukkiger, zoo ik u liet ster ven. Als gjj eenmaal groot geworden zijt, zult ook gij mcedoogcnloos over de harten beentrcdcD, die u lief hebben, en ze verbrijzelen. Maar hare natuur was te veerkrachtig, om zich lan- gon tijd door het ongeluk te laten verlammen, en zij richtte een schrijven tot den president der republiek, waarin zjj hem meédeelde, boe zeer zjj tot dusverre deels afgunstige, eerzuchtige en mis noegde zij zijn afgekeurd door den Paus en de bisschoppen zij weten het, maar versteend als zij zijn en koppig zij willen het niet weten en zij doen maar altijd voort met het volk te bedriegen ten cinae het van het een en groot katholijk leger af te scheuren. Neen, zij en verdienen niet den name van kristen, zoo sprak kortelings een der hoogstgeplaatste pries ters van ous bisdom, omdat zij uiets an ders doen dan het \ferk van Kristus ver nietigen. Als katholijken dan wij zijn en blijven vereenigd met den Paus. Weg vau ons gij groene ruitebrekers, gij socialisten in 't groene gekleed 1 Nooit zullen wij ons scharen onder uwe groene vodde, maar fier en eendrachtig wij blijven geschaard rond den ouden katholijken standaard. Ons vertrouwen zullen wij blijven schen ken aan die mannen die ons thans verte genwoordigen, die vol iever en bekwaam heid altoos bereid zijn onze belangen meesterlijk te verdedigen. Wij sluiten ons dichter en dichter aan met hen om hand in hand te werken tot voorspoed van han del, nijverheid en landbouw in ous zoo bloeiend arrondissement van Kortrijk tot wolvaren van godsdienst en vaderland. Wij zullen hen altoos ter zijde staan om dat zij ware en vurige katholijken zijn, omdat wij ook ware en vurige katholijken zijn en het spijts alles willen blijven tot onzen laatsteu stond. (Gazette van Kortrijk.) Vergadering te Namen. De openingszitting had plaats zaterdag namidddag, ten 4 uren, onder voorzitter schap van M. Woeste, aan wiens zijde was gezeten M. Melot, Burgemeester van Namen. Iu zijne openingsredevoering herin nerde M. Woeste de bijeenkomst, over 20 jaar gehouden te Namen. Veel is er sedert dien gebeurd en de hoofdzaak is de stormloop der socialisten tegen de chris tene maatschappij. Gedurende 60 jaar hebben twee par tijen, die men de historische partijen noemde, elkaar het bewind betwist; van die twee is de liberale partij door haar eigen misslagen ten onder gegaan alleen de katholieke partij staat nog recht, even moedig, even jong, even geestdriftig als voorheen. Wij alleen staan tegenover het drei gende, schaamtelooze socialism, dat de verpersoonlijking is van het anti-christen dom en dat den godsdienst wil uitroeien. Welnu, grooten en kleinen in de katho- i met de ziekte van haren echtgenoot en hein smeekte, zijn leven althans te mogen redden, door zorg te dragen dat hem versterkend voedsel werd toegediend. Er was iets zoo treffends in den trotschen eenvoud van dien brief, dat Jules Grévy niet kon nalaten, er zich door aangegrepen te gevoelen en aanstonds de verlangde toeslemming verledene. Overgelukkig met die eerste zegepraal, begaf Alma zich terstond naar den directeur der gevangenis, een menschlievend, vriendelijk man, en droeg hem op, er zorg voor te dragen, dat Iwan dagelijks dezelfde voeding ontving, waaraan hij thuis gewoon was geweest. Zjj betaalde hiervoor zoo ruim, dut er geen enkele tegenwerping werd gemaakt. In zooverre gerustgesteld, hervatte zij met ver nieuwde woede bare studies. Zij wilde thans de lessen Akademie volgen en legde spoedig een schitterend toelatingsexamen af. Bij den knaap plaatste zij eene vertrouwde vrouw, die hem gedurende de morgen- en middaguren moest verzorgen des avonds hervatte zij zelve hare taak als pleegmoederhij bleef in haar eigen vertrek slapen en niets, dat hem betrof was haar onverschillig. Gij doodt u zelve, zegde een barer vriendinnen tot haar op zekeren zondag middag, toen zij de prinses bezocht en bemerkte hoe zwak en vermoeid zij eruitzag. Wat zal ik u antwoorden, Nadlge .sprak zij met een vreugdeloos glimlachje. Mijn leven is m|j ontnomenik besta nog enkel voor de vervulling mij ner plichten. lieke partij moeten de socialistische dwaalleeringen bekampen ieder in zijne sfeer moet rusteloos werken, rusteloos strijden, voor het behoud der burgerij; al onze pogingeu moeten daarheen strek ken: behoud der grondvesten van de maat schappij, verbetering van het lot der wer kende klas. Dat de katholieken van Namen ons al len tot voorbeeld dienen Na eene neerlaag, die heel het land door diepe ontroering verwekte, hebben zij op gemeentelijk en provinciaal gebied, eene schitterende revanche genomen. Bij de aanstaande wetgevende kiezin gen zullen zij de kroon op het werk zetten. In die hoop verklaart spreker geopend, den 28steQ zittijd van het verbond. (Lang durige toejuichingen). M. Frappier, voorzitter van den Ka tholieken Kring van Namen, richt den afgeveerdigden uit alle deelen des lands, het welkom toe en wijst op de eendracht, die heerscht tusschen do Namensche katholieken 't is die eendracht, welke hen leidde tot den zegepraal. M. Woeste bedankt in naam der aan wezigen. Katholieken voor en boven alios, dat moet de leus zijn; twist en tweedracht ware de ondergang der goede zaak. Spreker brengt eene warme hulde aan M. Melot, den sympathieken Burgemees ter van Namen, wien door de aanwezigen eene groote ovatie wordt gebracht. Rechtstaande juicht de vergadering het adres aan den H. Vader toe. Daarna gaat men over tot de bespre king van de dagorde. De kwestie van het sociaal program, dat gemeen is aan do katholieke kringen en de werkmansgezelschappen, lokt vooral eene belangrijke discussie uit. Men komt overeen over het sociaal pro gram, in hetwelk voorkomen Burgelijke verpersoonlijking aan beroepssyndicaten, subsidies aan die sijndicaten te verlee- nen, uitbreiding der zondagrust, verplicht werkhuisreglement, uitbreiding der maat schappijen van onderlingen bijstand, ver zekering der arbeiders tegen ongevallen, opzoeking van middelen om do pensioen kas voor oude werklieden to stichten, in richting van het landbouwcrediet, fiscale hervormingen, vermeedering van de ver goeding voor milicianen, beroepsonder wijs, enz., enz. Ook over de landbouwsyndicaten, welke in de katholieken hunne beste on dersteuners vinden, werd eene belang rijke bespreking gevoerd, evenals over de schoolkwestie, het landbouwcrediet, enz. Een schitterend banket sloot den 28Bteu zittijd van het verbond der katholieke kringen en vereenigingen. Dit had plaats in den Kursaal, eon ge bouw dat zich langshenen den schilder- Maar gij zijt zoo rijk, dat gij toch waarlijk die zware studies niet behoelt voort te zeiten. Gü wilt daarmeê te keuuen geveu, dal hij, tot wiens behoud zij moeten dienen, niet meer onder het bereik zijner zorgen is, niet waar Welno, ja. gij raadt de gedachte, die ik niet durfde uitsprekeD. Uw streven was voorheen zoo grootsch, zoo edel, dat zelfs uw trouwste vrienden zich daartegen niet zouden hebben verzet, ook al waart gij van uitputting weggewkijnd maar thans.. Gij zult mij kraukzionig achten, dat weet ik, antwoordde zij langzaam. Hoop schijnt ia mijn geval onzinnig, en (och, ja, toch is weêr een flauwe licht straal daarvan in mijn hart begonnen te flikkeren. Als Iwan het eens uithield, zou bij bij bet eiude van zijnen straftijd meer dan ooit mijne bulp behoeven. Over negentien en een half jaar Al ware het over eene eeuw. En gij zoudt hem, in weerwil van zjjne handel wijze, na verloop van zulk een eeuwigheid nog lief genoeg hebben om uwe taak vau voorheen bij hem tc hervatten Mijn hart behoort hem zoo volkomen toe, dat zelfs bij het mij niet kan wedergeven. Tegen eene dergelijke taal viel niet te redencercn. Alma's vriendin beproefde het dan ook niet langer. En winter en lente verstreken onder een voortdu- renden arbeid, die den grootsten eerbied afdwong aan een eeuieder, die de jonge, schoone vrouw met liet droefgeestig gelaat onveranderlijk aau het werk zag, zonder ooit een blik te gunnen aan dat, wat buiten haar moeitevollen werkkring lag. achtigen Maasoever uitstrekt, en van waar men een overheerlijk gezicht over den stroom heeft. Aan de eene tafel zaten MM. Woeste, Lapierre, Surmont de Volsberghe, de Moreau d'Andoy, Iwiens d'Eeckhoutte, Van Cleemputte, Francotte, Max Doreye, Leclef, Frappier, de Beauffort, Simonis, Duquenne, de Dorlodot, de Malander, Coosemans, Vanderborght, Maenhout en de Boussemart. Een symphonieorkest speelde gedu rende het banket. M. Woeste dronk aan den Paus aan den Koning en de koninklijke familie. M. Lapierre dronk aan den grooten Staatsman en uitmuntenden minister, die het congres had voorgezeten, M. Woeste, en daarna aan den parlementaire rech terzij. Deze dronk werd beantwoord door M. Van Cloemputte, namens de rechterzij, met eenen toost aan baron de Moreau en al de katholieke strijders van Namen. Verder werden toosten uitgebracht en door M. Frappier, aan MM. Beernaert, Neut en de pers; door M. Delvaux aan de katholieke jongheid door M. Max Wasseige, de 25jarige Burgemeester van eene naburige gemeente, tot den slotte M. Woeste de reeks toosten sloot met eenen oproep tot de eendracht en de sa menwerking. De millioenen voor Congo. De tien millioen voor den ijzerenweg in Con go, schrijft de Brusselsche correspondent, van Het Handelsblad n zullen gestemd worden. Zij zullen gestemd worden zonder geestdrift, als eene laatste opoffe ring die België doen moet voor 't werk van beschaving, ondernomen door Leo pold H. 't Is in dien zin dat het verslag van M. Helleputte is opgesteld en men zegt dat het zeer beslissend is. De minister van financiën, die deze zaak bewerkt heeft met zijne gewone werkzaamheid, heeft aan deu verslaggever nog ongekende inlichtingen meegedeeld, die grooten indruk zullen maken op het onpartijdig publiek. De zaak is niet schitterend, maar zij is ook niet slecht, en in eene niet te ver verwijderde toekomst kan zij goed wor den. De verslaggever steunt, zich op cijfers, redeneert koelbloedig on onthoudt zich evengoed van stelselmatige afkeuring als van chauvinism. Kiezingen van den Werk- en Nijverheidsraad. Zondag hebben in verscheidene steden kiezingeu plaats ge had tot vernieuwing van don Raad. Vau haren echtgenoot vernam zjj alleen door den gevangenis-directeur, dien zjj eiken eersten zondag der maand ging bezoeken en steeds smeekte, haar onverbloemd de waarheid meê te deelen omtrent lwan's gezondheid, waarover bjj zelf zich meer en meer bezorg maakte. Het gevangenisleven bad slechts al te zeer zijnen invloed doen gelden de sluipkoorl- sen waren weergekeerd hjj hoestte bijna voortdu rend en zag er slechten vervallen uit. Tegen de maand juni vooral scheen h|j zoozeer te verzwakken, dat hij telkens gedwongen was, een dag te bed te blijven- Ik vrees voor het ergste, voornamelijk met bet oog op de naderende zomerhitte, die zoo afmattend is voor onze gevangenen, verklaarde de directeur, zon der den moed te vinden, haar daarbij aan te zien. Dat bij ook zoo onvergeeflijk schuldig moest wezen Ware hij slechts een der leden van zijne partij ge weest maar hun aanvoerder Gelooft g(j, dat er anders nog eenige hoop op uitkomst ware geweest vroeg zy, anti bet hoofd opheffende. Hum ik weet het nietmaar men bad het ten minste kunnen beproeven. Hoedat T Met het oog op zijn gezondheidstoestand. Geen enkele doktor zou geaarzeld hebben, hem verloren te verklaren, indien hij nog lang zijne stral onderging. Maar de rechtbank ware toch niet op hare uit spraak teruggekomen.... Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1