Rechterlijk kronijk. De eerste Mei. Letternieuws. Kath. Nering- en Burgerstand Stad Aalst- Stedelijke Raad. GROOTE MEETING Allerhande Nieuws. geneesmiddel tegen de maagziekten gebe zigd men trok or ook een olie uit, die gebruikt werd tegen bet rhumatism doch sedert 1822 is dit geneesmiddel totaal verlaten. De reukwerkmakers balen uit die bloem een aangenamen reuk en de Turken maken van de takken, roeren voor bunne pijpen. De oorsprong van den naam Blauwkous. De oorsprong van dézen spotnaam moet de volgende zijn De dames van den letterkundigen kring van Mevrouw Besey, in bet midden der vorige eeuw te Londen, maakten zoo weinig werk van baar toilet, omdat zij baren tijd aan bezigheden van verstande- lijken aard besteedden, dat zij, om witte kousen te besparen, dikwijls in blauwe kousen bij elkaar kwamen, wat in Enge land voor den hoogsten graad van slech ten smaak gehouden werd. Daarop werden die vrouwen, die zich meer met de pen dan met de naald bezig bielden, spottenderwijze blauwkousen ge noemd, en die benaming is nog in zwang. Zei I's vrouwen, die zich als schrijfsters zekeren roem wisten te verwerven, ziju van dien spotnaam niet bevrijd gebleven. Het instinct van oesters. Het is verwonderlijk, dat oesters, nadat zij uit zee gebracht ziju, door instinct het uur weten, wanneer de vlood opkomt en bare bedden nadert en daarom vanzelfs hare schelpen openen, om bet voedsel, dat zij uit de zee verwachten, op te nemen. Doodslag te Grootenberge-. Vander Fraeueu, die voor bet assisenhof van Oost-Vluanderen verscheen voor dood slag, ouder omstandigheden, die wij de den kennen, is, ondanks zijn beweren dat bij onplichtig is, tot acht jaren dwang arbeid veroordeeld. Oscar De Smaele, landbouwwerkman, te Godvcerdcgem, die zijn vader met een si een heeft dood geworpen is door de Rechtbank van Audenaarde veroordeeld tot een jaar gevangenis. God de Vader voor de rechtbank. Eene meid van Zoningen zal binnen kort voor de rechtbank van Bergen verschij nen voor eene zonderlinge aftruggelarij. Zij maakte aan bare oude, half ouuoozele meesteres wijs, dat zij God de Vader wa«, in d iL-eJijkscbe betrekking met de Heilige Maagd. Alle dagen vroeg zij bare meesteres geld, nu eens voor nieuw linnen, dan voor kiekens,dio in den bemel moesten dienen. Die vragen kwamen altijd per brief bij bare meesteres, en die brieven waren meestal vuile verfrommelde papierkens. Eeu der briefkens bevatte als post scrip tam: Neem geen aandacht op mijn slecht geschrift, ik heb pijn in den arm. Eindelijk werd, nadat zij hare meeste res rond ile 10,000 fr. bad afgetruggeld, bet bedrog ontdekt door den broeder van bet slachtoffer. Met bei geld ging zij naar de berber gen in welke zij zich mot eene groep werklieden aan de walgelijkste slempe rijen overleverde. Voor twee barer vrienden kocht zij eenon velo. Aan eene herbergierster gaf zij meubelen ten geschenke. Men kan denken wat steertje die zaak zal hebben. VadermoordVeor het assisenhof van Brussel verscheen de 34jarige brou wersgast Karei Huygen, die na een ge vecht met zijnen vader, welke dronken was en zijnen zoon met een mes be dreigde, deze doodschoot. Hij werd tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld. Kolommen vol zijn er te lezen iu de Brusselsche bladen, om te zeggen dat alles zonder incidenten afgeloopen is. Te Schaarbeek en te Laken werkte iedereen. Te Brussel en in de voorstoden zijn de stoeten rustig. Te Gent hebben de meeste patroons hunne werklieden vrij gelaten, al of niet te verletten. Charleroi roemt er op dat nooit eene betooging zoo rustig was. De opschriften vroegen het algemeen stemrecht. Te Cbatelineau, waar de policie de roode vlag verboden bad, ontstond eene botsing. In do aangrenzende gemeente Cbatclet namelijk bad .de betooging, dank aan een hulpgeld van den raad, eene groote uitgebreiding genomen en de po licie van Cbatelineau, die op de grens scheiding der beide gemeenten de wacht liic-ld, wilde beletten dat die van Cbatelct baar grondgebied betrade. Een gevecht ontstond, de sabels wcr- dei: gotiukken, de revolverschoten galm den door (Je lucht, steenen vlogen de po- lieieagentcn naar het hoofd en een paniek ontstond tusschen de bewoners, zoodat deze bunne vensters sloten. Een agent werd door steenen gewond. De volksvertegenwoordiger Destróo is een buis moeten binnen vluchten. De gendarmerie beeft de orde hersteld. Te La Lonvière was de betooging nul. Men telde is heel die groote gemeente slechts vier vlaggen. Te Paturages bad de socialistische raad besloten de klok te luiden,en d(j d.d. bur gemeester Pepin bogal zich naar de kerk deur, waar de pastoor-deken hem den toegang weigerde. Toen deed hij de deur openbreken, docb het gelukte hem niet, binnen te komen. Dan begaf bij zich -naar eene andere kerk, waar dezelfde tooncelen plaats had den. De menigte trok partij voor de geestelijkheid. De pastoor-deken telegrafeerde naar den gouverneur, die de gendarmerie be- vool, de orde te herstellen. De avond is rustig omgegaen, doch men verwaebtte voor zaterdag de vernieuwing van de geweldpleging des burgemeesters. Deze zal vervolgd worden. Te Wihéries hadden dezelfde tooneelen plaats. Eene depeche van den minister beveelt de gendarmeriede kerkeu te beschermen De werkmansbeioogingen hebben over 't algemeen geen behing opgeleverd. Te Luik hebben de socialistische velo- cipedisten stoet gehouden. De burger wacht bezette hot stadhuis van 10 uren 's morgens tot 3 uren 's namiddags. Bijna al de werklieden waren aan den arbeid. Te Seraing was het feest oen ellendig fiasco. Bijna niemand is van bet werk af wezig gebleven dan de gemeeutebedien den, die door besluit van den gemeente raad niet mochten werken. Do gemeente raadszitting heeft drie minuten geduurd Er werd een crcdiet van 400 fr. gestemd voor de verlichting van het gemeentebuis. In de fabrieken Cockerill was alleman op post. Te Flemalle en Jemeppe daarentegen was de staking bijna algemeen. Men schrijft aan Het Handelsblad St-Nikolaas, De socialisten waren voornemens met den 1 mei eene openbare betooging te doen met eenon stoet, die de straten zou doorkruist hebben. Zich niet tevreden houdende met den eersten dag der meimaand te vieren, zou den er den tweeden, derden en vierden mei, dergelijke betoogin<*en door ben ge houden ziju. M. Van Naemcn, burge meester der stad, deed vrijdag morgend op de boeken der straten aanplakken, dat de betoogingen der socialisten van den eersten, tweeden, derden en vierden mei verboden waren en dat de roode vlag niet mocht wapperen. De socialisten, bij het vernemen van dit verbod, hebben hunnen stoet inge trokken en zich bepaald met 's avonds bun lokaal den Valentino te verlichten. 1 Mei in den vreemde. In het buitenland is dcu 1 Mei te mid den der algemeene onverschilligheid ge vierd. Uit Frankrijk wordt geen enkel incident vermeld. Alles rustig. Alleen te Weeneu iets meldeusweerdig, zooals blijkt uit bet volgende telegram Vrijdag middag heeft er in den Prater eene ernstige botsing plaats gehad tus schen socialisten en de policie. De socia listen wilden eene vergadering houden in een restaurant, maar de eigenaar wei gerde hen te laten binnenkomen, waarop zij met steenen de glazen gaanderij vau liet huis inwierpen en vervolgens eenen inval deden. De policie werd met steenworpen aan gevallen en genoopt met den blanken sa bel erop los te slaan. Een inspecteur be kwam eenige messteken en is ernstig ge- woud. Twee commissarissen zijn licht ge wond; in het geheel ziju er 32 gewonden, socialisten en agenten. Nadat troepenhulp gevraagd was, heb ben de betoogers zich teruggetrokken. Meimaand. Maria's Thomas a Kempis, of de Navolging van Maria, door Fr Sebastianus Sailer, van de Orde van Premonstreit, uit het latijn vertaald door Fr. Gerlacus Franken dierzèlfde Orde der abdij van Averbode vermeer derd met de dagelijksche gebeden van eenen christen.Kerkelijk goedgekeurd; uitgegeven ten voordeele der missie in Brazilië. Averbode J. van der Lisden, 1896. De gebeden, die de Vertaler er aan toegevoegd heeft, maken er een waar handboekje van voor iedereen,een schoon kerkboekje van 300 bladzijden dat voor iedereen voldoende is en voor niemand te groot. Het boekje kost, in zwart linnen band met geperste figuren, rood op sneê en vergulden titel, fr. 0,90 (1,00 fr. franco) andere banden ziju verkrijgbaar aan fr. 2,00 3,60 4.20 5,00 5.60 6,00 en 6,50. De opbrengst van hot boekje, dat op duizenden exemplaren getrokken is, is bestemd voor de Missie der Eerw. Nor bertijnen in Brazilië, Het boekje is verkrijgbaar bij den schrijver, in de abdij van Averbode (Sichem bij Diest) bij de leveraars en Ieveraarsters van het Aai tsbroederscbap van O. L. V. van het II. Hart, en ten bureele van Denderbode, Korte Zout- straat, n° 31, Aalst. VAN AALST. Zondag 10 Mei 18VGom 3 uren stipt namiddag, ten lokale Kring L'Union, Groote Markt, algemeene vergadering der leden. DAGORDE: 1° Congres van Antwerpen. 2° Aanspraak door den heer De Seyn. 3° id. id. Corten, lid der Vakvereeniging van Bouw nijverheid. 4° Inschrijving voor de reis naar Ant werpen voor het Congres. N. B. De zitting zal vóór 4 ljt uren geëindigd, zijn. Nieuwe ieden zulleD aanvaard worden. Openbare zitting, in de gewone zaal der vergaderingen, op Vrijdag 8 Mei 1896, om 8 uren 's avonds. Dagorde 1° Openbare werken Leening van 300,000 fr. 2° Concessie op het kerkhof Vraag door Dame Wed. Am, Singelyn. 3° Burgerlijke Godshuizfeu Maugeling van grond. 4° Kerkfabriek van St. Martinus Ver mindering van pachtsom. 5* Kerkfabriek vau St. Jozefa) Stich ting van eenon afsluitingsmuur b) Reke ning over 1895. 6° Onbevaar- en onvlotbare water- loopen Kuisschiugswerken in de Siese- gembeek Verdeeling der kosten. 7" Gemeentctaks op de stoomtuigen a) Bijgevoegde rol voor 1895 Voorloo- pige vaststelling b) Primitieve rol voor 1895 Voorloopige vaststelling. 8° Gemeentebelasting op de honden Rol voor 1896Voorloopige vaststelling. 9° Gemeentebelasting op het cadastraal inkomen Rol voor 1896 Voorloopige vaststelling. 10. Lager onderwijs Pensioen van Jufv. De Prez, gewezen onderwijzeres. Tusschenkomst der Stad. 11° Kermisfeesten 1896 Voorstel der maatschappij De oude Wapenbroe ders tot het inrichten eener militaire feest. 12° Stadskas drie maandelijsche veri ficatie 1° kwartaal 1896. Geheime zitting 13° WerkbeursBeuoeming eener Com missie. 14° Teekenschool Vernieuwing der Besturende Commissie 15° Stadsjongenscholen Benoeming van eenen Onderwijzer. 16° Stadsbeiaard Voorstel door Mr Charles De Mette. TE CHERSCAMP. Zondag 10 Mei 1896, om 10 uren voormiddag, na de Hoogmis, te Chers- camp, in do Gemeenteschool, groote mee ting door den Kath. Nering- en Burgers- bond van Aalst. DAGORDE: 1° Propaganda en strijd tegen de Coö peratieven. 2° Vereeniging van Neringdoeners, Burgers en Landbouwers. IJzerenweg. Onze Uurtabel van 't vertrek der treinen is met de moeste zorg verbeterd geworden. AALST. Verloren op zondag 3 mei, rond half zeven uren, op een door tocht van 'tBeggijnhof naai de Statie,eene zijden kraag. De eerlijke vinder wordt verzocht zich ten policie-bureele te doen kennen. Poging tot inbraak. —In den nacht van dijnsdag op woensdag (5 op 6 mei), is er eene poging tot diofte gepleegd bij Jeu heer Louis De Sehryver-Fabus, schoen maker, Lange Zoutstraat., n. 23 een der viti ienen had men bestreken met zeep, welke ingewikkeld was in het nummer van Vooruit vau dijnsdag 5 mei. De die ven ziju waarschijulijk veijaagd geweest. Aalst. Vooruit kondigt aan dat de inhuldiging van 't nieuw lokaal der roode socialisten, gelegen op Chipka, uitgesteld is tot 7 Juni aanst. Rooden en groenen zijn dus geburen. MAAR op 7 juni is het den Zondag op den welkende jaarlijkiche Processie van het II. Sacrament uitgaat. Waarom hebben de socialisten nu juist dien dag verkozen Wij roepen er de aandacht op in van wien 't behoort. VLIERZELE. Den negenden der maand Mei, Feestdag van don zeer be roemden H. Macharius, Bisschop van Antiochia, wiens beeld iu de kapel met zijne H. Reliquie te Papegem vereerd wordt,dien dag zal er iu de parochiekerk eene Mis ter zijner eer gecelebreerd wor den; en des auderendags, zondag om vier uren namiddag de gewone ommegang met offerande der wijk, door de gewone stra ten; wij verwachten veel ieveiige volke reu, ten einde de groote nagedachtenis van den Heiligen en do stichting van den onvergeetbare prelaat Lambrecht te vernieuwen en te herinneren. De anarchisten Lekeu en de Brouc- kere van Brussel zijn in do gevangenis gegaan om de stral' van 6 maanden te ondergaan, die hun is opgelegd voor de artikels van het blad Le Conscrit. Misdaad te Elsene. Aanhouding van den verkoopier der gestolen titels. Terwijl het gerecht nog altijd zocht naar het geheimzinnig rijtuig, al do Lefebvro's, Defevers en andere dragers van gelijklui dende namen van het belgisch leger op zocht, en poogde te weten hoe de moorde naars in huis waren gekomen, werd eens klaps het brusselsch publiek verrast met de tijding, dat een der vermoedelijke daders aangehouden was. De man, op wien de policie de hand legde, is niemand anders dan de persoon, die daags na den moord een aantal der gestolen titels bij den wisselagent Raes kwam verkoopen. Men weet dat die man opgaf Lefebvre te heeten en officier te zijn bij de artil lerie. Zijn echte naam is Courtois cu hij is woonachtig te Boendael. Ziehier in welke omstandigheden dio aanhouding plaats had. Twee agenten der rechterlijke policie, MM. Renald en Van der Wee, die hem als een verdacht persoon kenden, meen den in het signalement, door M. Raes opgegeven, eenen persoon te herkennen, die reeds lang in geen geur van heiligheid stond. Zij bezaten zelfs een portret van dien persoon, welke men nog van andere mis daden verdacht, maar welke men, bij gebrek aan bewijzen nooit had kunnen snappen. Zij deelden hun vermoeden meê aan den policie-officier Tayaert, hunnen over ste, en deze zond hen met het portret naar M. Raes. De wisselagent aarzelde geen oogen- blik, om in het portret den man te her kennen, die zich op zondag bij hem had aangeboden om titels te verkoopen. Dadelijk begaf M. Tayaert, vergezeld van M. Yves, zich naar de woning van Courtois, te Boendael. Deze was afwezig, doch na eenigeu tijd gewacht te hebben, zag men hem rond middernacht thuis komen. Onmiddelijk werd hij aangehouden en in tegenwoordigheid van de agenten Re nald en Van der Wee gebracht, die echter twijfelden, omdat Courtois niet meer denzelfden baard droeg. Maar hun twijfel duurde niet lang. Hij was wel degelijk den man, dien zij zoch ten. Courtois werd naar het policiebureel van Elsene gebracht, waar onmiddelijk het parket en M. Raes ontboden werden. De laatste erkende dadelijk zijnen man. Wij zegden hooger dat de bewuste per soon bij de policie in slechten reuk stond. De Gazette voegt er bij dat hij verdacht wordt, de hand gehad te hebben in den diefstal bij den graaf van Vlaanderen. Deze persoon is te Brussel zeer goed gekend, zegt het blad, en zijne aanhou ding zal niet weinig opschudding maken. De aangehoudene. Eene bijzondere uitgaaf van le Petit Bfilge geeft over den 3 aangehoudene nog de volgende inlich- tingen Hij is een gewezen policioofficier die vroeger betrokken was in een geruchtma- kenden diefstalna onderzoek moest men hem toen echter buiten de zaak stellen. Het parket twijfelt niet of de moord is bet-goed overlegd en vooraf bereid werk van eene volmaakt ingerichte bende. Er zou hier namelijk spraak zijn van de beruchte internationale bende, waar van zoo veel gesproken werd tijdens den j uweelendiefstal bij den graaf van Vlaan deren, en waarvan de plegers tot nu toe de policie hebbeu weteD te misleiden. De policie maakt zich voor nieuwe be langrijke aanhoudingen gereed. Laatste bijzonderheden. C., de aan gehoudene, wendde op het oogenblik dat men hem wegleidde, eene natuurlijke be hoefte voor en men zag hem een stukje papier wegwerpen. De policiebeambten raapten het op en bemerkten dat het een bergbriefke was. Men zal nu moeteu onderzoeken welk voorwerp met dit briefke verpand is. C. blijft zeer kalm en verliest zijne koelbloedigheid niet. Veelbelovende knaap. Een bekla genswaardig huisgezin is wel dit van de genaamde Voet, Schrijnstraat, 48, te Borgerhout. Tegenspoed op tegenspoed, komt het te treffen, en nog is het eene nu niet voorbij of het maakt reeds plaats voor een ander. De man, een brave, oppassende en werkzame vader, ligt thans ziek te bed. Zijne stalbeesten, zijn aangetast door de pokziekte, zoodanig dat er bijna weinige inkomsten zijn, de mensch is verplicht zich elders de noodige melk aan te schaffen. Een droevig feit komt de smart der brave lieden nog te vergrooten. Hun dertienjarige knaap hoeft, terwijl de vader nog te bed lag, bij middel van braak, de eenige spaarpenningen geroofd, die zij vergaard hadden en is er mede op de vlucht gegaau. De ontvreemde som bedroeg 220 frank in briefjes van 20 frank, een goudstuk vau 20 frank en 60 franken ander klein gold. De policie van bet feit verwittigd, deed aanstonds geheimzinnige opzoekingen om don knaap te ontdekken. Deels is zij iu hare pogingen gelukt, want bij eenen persoon heeft zij oene som van 160 frank ontdekt, bij wien de jonge deugniet ze in bewaring gegeven had. Het ware te wenschen dat zij het ove rige en ook den veel belovenden knaap "spoedig in handen hadde. Wreede mishandelingen op een kind. Sinds eenige dagen was'er eene klacht gedaan aan M. Geirenaert, officier van policie der 5C wijk, noord te Ant werpen, tegen eenen man en zijne bijzit, die een kind van 6 jaar oud, op wreede wijze mishandelden. Op eene kamer van een huis der Dam- bruggestraat, woont een man met eene vrouw, zijne bijzit, en ziju 6jarig zoontje, welke hij uit ziju eerste huwelijk over gehouden heeft. De man wint zijn brood met des avonds in de herbergen op' de harmonica te spelen, zij vergezelde hem om het geld rond te halen. Iutusschen bleef het kind te huis. De kleine martelaar was op eenen stoel ge bonden, welker, hij niet verlaten mocht. Indien het knaapje aan eene natuur- behoefte had durven voldoen, werd hij door de bijzit, eene echte tijgerin, en die hij moeder moest noemen, op de gru welijkste wijze mishandeld. Men zette het kind soms gansche dagen zonder eten, en er zijn geburen die ver klaard hebben, dat het kind grauw en blauw geslagen werd. De stukken bevattende de verklaringen der getuigen zijn aan het parket over gemaakt welk thans eenen onderzoeks rechter gelasten zal met het volledig onderzoek. Altneër wat nieuws. Als er ooit brevetten van uitvinding dienden te wor den afgeleverd, dan is dit wel hoofdzake lijk aan de dieven en deugnieten. Na de fabrieken van valsch geld heeft men de fabrieken van valsche papieren. En noch graveerder, noch drukker heeft er wellicht ooit aan gedacht, op zoo een voudige, ja, zelfs primitieve wijze te werken, als men werkt in de firma, waar- vau de deelgenooten nu in handen van de policie zijn gevallen. De hoofden der firma zijn Emiel Tschan, een Canadees, en Christian Laspe, een Duitscher. Hunue fabriek is gelegen op het Scheldeke en hunue makelaars zijn het goedje, dat te Antwerpen de beroe pen van souteneurs of bonneteurs uitoefe nen, bijgestaan door slecht vrouwvolk, dat huu kalauten of liever slachtoffers aanbrengt. Was er nu een kalant, die van Duit scher, Engelschman, vau Franschman, Belg. of van getrouwd, jongman wilde worden, dan bezorgden onze fabrikanten hem de noodige papieren. Zij hadden voor al dio stukken met de noodige valscho namen, beroepen en ge boorte plaatsen en jaren netjes ingevuld, wisten zij deu stads- of staatsttempel en de handtoekens der overheden onberispe lijk na te maken. Wij zullen niet zeggen hoe zij dat de den, om geene aanleiding tot misbruiken te geven De makkelaars trokken commissieloon, dat echter niet altijd voldoende bleek te zijn, want eou hunner niet tevreden met do hem toegekende som, ging alles aan den commissaris der vierde wijk vertellen. De agenten kwamen naar het aange duide huis en bielden de twee bovenge noemde vreemdelingen aan. Een hunner wordt ook nog vervolgd voor diefstal met braak. Terwijl zij in het policiebureel onder vraagd werden, kwam degene, die hen verraden had, andermaal binnen, doch ditmaal deerlijk toegetakeld. Zijne mede makelaars, woedend omdat hij den boel had verraden, hadden hem eene duchtige rammeling gegeven. De policie heeft in het huis van het Scheldeken eene huiszoeking gedaan en eene menigte papieren in beslag genomen. De kalanten, die door het huis bediend werden, waren hoofdzakelijk Hollanders c-n Duitschers waar, zoo als het spreek" woord zegt, «en reuksken aan was. Een hevige brand heeft te Berthem (Leuven) drie huizen vernield, met al wat ze bevatten, als meubelen, laudbouwge- rief, hooi en strooi, vee- en neerhofge dierte. Het geheimzinnig afsterven van eenen man van Cuesmes (Bergen) heeft de aanhouding der vrouw van het slacht offer ten gevolge gehad, De begrafenis der slachtoffers van de mijnramp te Ciply heeft onder grooten toeloop van volk plaats gehad, zaterdag te Ciply en zondag te Frameries en La Bouveric. Groote werken. Op 18 juli heeft de aanbesteding plaats der werken van het graven eener pas door de Stroom- bauk, ten oosten van Oostende. De werken van uitbaggering moeten minstens 2,500,000en hoogsten 3,500,000 fr. bedragen. Op 30 mei, aanbesteding der werken van de brug over de Durme, te Hamme, geschat op 336,613 fr. 66. Nieuwe Bisschoo in Congo. Zon dag aaust. 10 mei zal te Mechelen de wij ding plaats hebben van Mgr Roelens, tl- telvoerende bisschop in van Pjerha, eer ste apostolieke vicaris van Belgisch Opper-Congo. De ceremonie heeft plaats in de kapel van het Afrikaansch instituut der Witte Paters, en zal voorgezeten zijn door Z. E. den cardiuaal aartsbisschop van Meche len, die als wijbisschop zal officieeren. Z. Em. zal bijgestaan zijn door HH. Hoogw. Mgr Waffelaert, bisschop van Paccanto, algemeen overste der Witte Paters. Do nieuwo bisschop is zooals men weet, geboortig van Ardoye, in West- Vlaanderen. Hij vertrok in 1880 naar Afrika en werd in het orde der Witte Paters door cardinaal Lavigerio gesticht, opgenomen. Eerst werd hij tot leeraar benoemd in het Afrikaansche gesticht in België; ver volgens in het groot seminarie van Cart hago, en vervolgens in dat van Sint-Anna te Jerusalem. Vau daar vertrok hij in 1891, met zes onzer landgenoten naar den onafhanke- lijken Cogostaat, welker bekeering aan hunne congregatie was toevertrouwd. Men weet dat drie verschillige congre gaties van missiounarissen met dit werk zijn gelast de Jesuieten hebben hot zuid-westelük gedeelte, gekend als, Kwango. Het centrum is toevertrouwd aau de missionuarissen van Scheut en het oostelijk gedeelte aan de Witte Paters van Belgische nationaliteit. ure i jt vat en he ij zijn in vot oogen spam icre wat Li k wil d b, da ooger stolei del b< ichoti orgen ak b arm blik i: nelde bekla ito di et oi •rond «■lijk n om jn bet mo Un( dou Tan een n •Per, ti

De Denderbode | 1896 | | pagina 2