Zondag 10 Mei 1896. ,1 centiemen per nummer. 30ste Jaar. 3083. VERDENKING. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Valsche profeten en slechte dagbladen. Doch En toch helaas, Wacht u dus, Stedelijke Werkbeurs. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, 3! en in alle Postkantoren des Land. Cuique «uiim. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen oj. 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden oiet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. A»lal, 9 Mei 1896. Personeu die onwaarheid openlijk dur- ij ven verkondigen, valsche leerstellingen 'f, trachten te verspreiden en die beproeven f om ten koste van diegene, welke zij ver- leiden en in het verderf storten, te leven, 5 zulke personen zijn er altijd ge woest en zullen er ook ten allen tijde zijn. Van dusdanige personen maakt reeds jj de H. Schrift gewag, als zij spreekt over valsche profeten. In de tweede eeuw worden zij gnostic- ken x genoemd on door den H. Irenseus met veel talent bestreden in zijn boek over de ketterijen Doorloopt men de kerkelijke geschie- denis, dan ziet men dat ten allen tijde in de Kerk,tegen de Kerk dusdanige valsche profeten zijn opgestaan en de beruchtste j voorzeker onder hen zijn een Arius, een Mahomed, een Luther. Ook heden nog vindt men valsche pro- j feten en hun geslacht is nog geenszins uitgestorven. Integendeel nooit nog zijn dio valsche proleten zoo talrijk, nooit zoo gevaarlijk geweest voor het mensckdom als thans. Daarom dan ook moeten wij meer dan ooit denken aan het wachtwoord ons door Christus gegeven Wacht u voor de valsche profeten. Gij raadt het reeds, geachte lezers, wie die valsche profeten van don tegenwoor- digen tijd zijn, immers niemand anders dan de schrijvers en de verspreiders van slechte dagbladen. Do invloed dezer valsche profeten is groot en wordt met den dag grooter. En waarom Omdat hen een middel ter hand is gesteld om hun valsche denkbeelden, hun valsche leer stellingen zoo gemakkelijk te verspreiden. En dat middel het is de drukpers, dat middel het is het slechte dagblad. Onze Goddelijke Zaligmaker zegt ons De valsche profeten komen tot u, gesto ken in schapeuvachten om alzoo uw wan trouwen niet op te wekken. Welnu de schapenvacht waaronder zij zich in onze dagen het liefst verbergen, het is het nieuwsblad. Door de slechte dagbladen immers dringen de valsche profeten door zoowel in de stad als in het dorp, zoowel in de paleizen der rijken als in de schamele woningen der werklieden. deuken wij er wel aan, zij zijn gesto ken in schapeuvachten, zij doen zich voor als de verdedigers der waarheid, als de hervormers van misbruiken, als de ontwerpers van allerlei vooruitgang. Zij nemen den schijn aan geen ander doel te beoogen dan het belang hunner lezers en men zou gelooven dat hun geen ander gevoel leidt dan liefde voor de goede zaak. Maar rukt hen de schapenvacht af en gij ontdekt verscheurende wolven. O,geachte lezers, neemt u in acht, de valsche pro feten van don tegenwoordigen tijd het zijn de slechte dagbladen. Gij weet het, de schrijvers en verspreiders van zulke bladen zijn ware zielenmoorders. Zij out- rooven u, indien gij niet oplet, uwe hei ligste panden, zij ontnemen u den eerbied voor uwen heiligen Godsdienst, den eer bied voor het gezag,. voor de plicht, voor de deugd; zij ontrooven u de liefde voor den arbeid, den vrede van uw huisgezin, de eer uwer zonen en dochters, de vrij heid van uw geweten. En om daartoe te geraken, laten zij geen middelen onbe proefd. Ernst en luim worden met ware satauische behendigheid door hen aange wend om het vergif hunner valsche tkeo- riën en princiepen in uw hart te storten. Voorbeelden daarvan ontbreken niet hoe vele brave werklieden, hoevele eer zame burgers der maatschappij zijn niet misleid geworden door deze valsche pro feten. Maar, geachte lezers, gij die waarlijk den naam van katholiek verdient, gij weet wat waarheid er behelsd is in de woorden van onzen Goddelijken Meester Wacht u voor de valsche profeten, - dus wacht u voor de slechte bladen. hoe dikwijls is men niet getuige van de onbegrijpelijke, van do onvergeefe- lijke lichtzinnigheid, waarmede katholie ken zich veroorloven slechte dagbladen te koopen. Ja zelf3 er zijn katholieken die zonder eenig gewetensbezwaar slechte dagbladen iu hun huis brengen en ze daar ter lezing overlaten aan hunne huisgenooteu. En zoo gebeurt het dat men dikwijls slechte dagbladen ziet lig gen in een kamer, waar men tegen den wand het beeld van den gekruisigden Zaligmaker ontwaart. Eu ik vraag het u, hoe rijmt dat te saam. In die bladen wordt uw God soms schandelijk gelasterd; uw Godsdienst aangevallen, de deugd iu 't belachelijke getrokken, de ondeugd met levendige kleuren afgemaald. En gij zoudt dan aanspraak willen maken op den naam van katholiek. Ja, gij kunt u met dien naam betitelen, maar een op recht katholiek zijt gij niet. Gij zult mij tegenwerpen maar de le zing van zulke bladen maakt op mij geen slechten indruk. Sta mij toe u te leggen ik geloof het niet maar veronderstel dat het zoo ware moogt gij als katholiek de wapenen smeden voor uwe vijanden. Eu dat doet gij, want door die slechte bladen te koopen, bevordert gij den vooruitgang der onkatholioke pers. Gij helpt mede dat uw Godsdienst bestreden en bespot worde. geachte lezers, voor de slechte dagbla den, maar vervult uw plicht en bevordert de katholieke pers. Want een goed ka tholiek, gelijk uit den aard der zaak heel duidelijk blijkt, onthoudt zich niet alleen van het lezen en het verspreiden van slechto dagbladen, maar hij stelt alle moeite in 't werk om goede katholieke bladen te lezen en te verspreiden. Onze H. Vader Paus Leo XIII wenscht uitdrukkelijk dat ieder katholiek, zooveel het hem mogelijk is mede werke en alle krachten inspanne om de katholieke pers te bevorderen. Gij begrijpt de bil lijkheid van dien wensch, gij begrijpt uvt EENE VREES EET JKE 2I,te YEBVOLG. Watht, maar, ge krijgt ook uwe taak wel, troostte Agnes. Wij zijn nu de drie sameugeznorenen zij stak de heereD, die opgestaan waren, elke eene hand toe en bier elke week een paar malen bij elkander om verslag te geven van onze werkzaamheid en om nieuwe stappen tc overwegen. Haar Agnes, wat is dal? Was liet uw voornemen niet deze week naar Italië te gaan Ja, dal was mijn plan. O, dan kunnen wij bier oek niet samenkomen, zegde Lageman zichtbaar teleurgesteld. Ik heb van de reis afgezien, antwoordde Agnes en voegde er zacht en verwijtend bij Zoudt ge nu denken, dat ik op reis ga, terwyl gij zoo diep ongelukkig zijt en onze lieve Valentine onder eene zware bescbuldigiug in de gevangenis zit Ik wilde op reis gaan omdat ik niets beters te doen had, maar nu heb ik eene taak te vervullen, ik blijf bier. Ach, Agnes, wat zijt ge goed was alles wat Koenraad vermocht te antwoorden. De beide heeren nauien afscheid eu verlieten geza menlijk de villa in de Itauchstraat, Er verliep echter eene geruime poos voordat Koenraad zijne niet veraf- )licht, gij zult dien voortaan beoefenen, ïeeft deze regelen tor lezing on ter over weging aan uwe vrienden. Overal, gij zijt er ooggetuigen,van overal zietmen slechte dagbladen, overal tracht men gesteund door de pers, haat en nijd op te wekken tegen onzen heiligen Godsdienst, tegen ons heilig Geloof. Laten wij dus ook de handen aan 't werk zetten. Verspreiden wij katholieke bladen, laten wij ze steunen door onze inteeking, laten wij alle moeite doen om nieuwe iu- teekeuaren te winnen. Wij hebben de overtuiging dat de zaak die wij verdedi- ;en, de zaak is van alle welgemeende tatbolieken, het innigst belaug van onzen heiligen Godsdienst. Aan 't werk dus, geachte lezers, ten strijde tegen de val sche profeten en de zege zal ons zijn Hugh O'Brien. gelegen woning in de Yictoriastraat bereikte, «anl de advokaat liep met hem verscheidene keeren in dé Thiergartcnstraat heen weer. Hun gesprek liep over Valentine Zier, doch Lageman liet zich door Koenraad vertellen vau Mevr. von Beeren's kinder jaren en van baar kortstondig huwelijk. Toen zij ein dclijk afscheid van elkaar genomen hadden en Lange- man zijnen weg naar het Café Kaiserhof voortzette, hij eenige vrienden zou ontmoeten, mompelde hijHoe is het mogelijk, dat die man zulk eene vrouw van kindsheen kent, en dan nog oogeu heeft voor eene andere Wel verduiveld, Lageman, welk slachtoffer wilt ge morgen wéér uit de klauwen van den beul redden hoorde de advocaat plotseling, terwijl hij eene zware band op zijnen schouder voelde Ik loop reeds een heel eind achter u, en ge bemerkt er niets van en praat balduin met u zeiven. Ab, goedeu avond, kapitein antwoordde Lage man en drukte den anderen de hand. Inderdaad houd ik me bezig met een geval, zooals ik nog nooit bij de hand heb gehad, en waarover ik.... Het stilzwijgen moet bewaren, vulde de kapiteii aan. Ik ben niet nieuwsgierig, waarde beer. Kom meé en spoel voor vandaag uwe zorgen weg met een glas Marcobruncr. Gij zijt immers op weg naar het Kai serhof Lageman antwoordde toestemmend, de kapitein stak zijnen arm in de zijne en zoo stapten beiden voort. Als men wist, welk geval mij bezighoudt en wie daarbij het arme slachtoffer is, dan zeu ik De wet op de bieren gelijk in Beieren. De Gemeenteraad van Erera- bodegem heeft een verzoekschrift aan de Volkskamer gezonden in het welk ge klaagd wordt over den hedendaagscheu lagen prijs der hop die de landbouwers met verlies doet werken. De ondorteekenaars gelooven dat de prijs der hop zoo vermeerdereu A. Indien de Belgische hop vrij van rechten in Duitscbland mocht gevoerd worden, gelijk de Duitsche hop hier iu België. B. Indien de wet de brouwers moest verplichten eene bepaalde hoeveelheid hop en mout te gebruiken per ton bier. In zitting van 30 April 11. werd er ver slag aangeboden over dees verzoekschrift door M. Meeus, Volksvertegenwoordiger an Antwerpen. De achtbare verslaggever bewees 1° Dat het handelsverdrag met Duitsch- land op 't oogeublik niet kan gewijzigd worden 2° Dat het niet aannemelijk is dat de wet er tusschen kome om de brouwers tc verplichten eeue bepaalde hoeveelheid hop en mout per tou bier to gebruiken. Maar indien de verplichting aan de Belgische brouwers opgelegd van eeno bepaalde hoeveelheid bop per ton bier te gebruiken, de prijs der hop noodzake lijk moet doen vermeerderen, in andere woorden, de hopteelt en handel van ondergang redden, waarom dient priester Daens dan geen wetsvoor stel bij de Kamer in om dit doel te bereiken Hij moet nogtkans niet vreezen dat er hem ondersteuning zal ontbreken im mers al de katholieke volksvertegenwoor digers vragen niets beters dan onze hop- boeren ter hulp tc komen Maar priester Daens zal er zich wel van wachten.. Zijn liedje vau de wet op de bieren gelijk t» Beieren is niet gemeend, 't is van bedriegt den boer om do sukkelaars in de uctten der valsche demokratie te vangen Wie dat uiet be grijpt is nog dommer dan de uil 1 Hopteelt. Do plant verkeert tot hiertoe in gunstigen toestand de ranken zijn over 't algemeen gezond en sterk van wasdom. Op 't oogenblik is men bijna overal aan 't plaatsen der staken en zelfs in zekere gemeenten is dit werk reeds voltrokken. Op 't einde dezer week zullen er nog weinig staken te plaatsen zijn. Belangrijke kwestie. De burger lijke rechtbank van Turnhout, heeft uit spraak gedaan in de zaak, welke al de landbouwers en beenhouwers aanbelangt. Do beenhouwer Nietvelt had een kalf gekocht bij den landbouwer Lievens van Gheel, op voorwaarde van bet dier na twee maanden te leveren. Doch in tus- schentijd was het gestorven. De landbou wer vroeg nu de betaliug voor de recht bank. Do rechtbank heeft haar vonnis geveld. In dit vonnis wordt betoogd, dat Nietvelt het kalf gekocht heeft op voet en dat de verkoop niet volledig was, voordat de levering plaats had. Daarom besluit de rechtbank,dat de vraag van den aanlegger Lievens niet ontvankelijk is en wijst ze af en veroordeelt hem tot de kosten. Het zal natuurlijk de assurancie nu zijD die schadevergoeding voor hot kalf aan Lievens zal moeten betalen. Daar zulke gevallen meermaals voor komen, is dit vonnis van het grootste belang voor landbouwers en beenhouwers men weet nu waaraan zich te houden. Noodlottig gevolg; van nitraat. In den loop van Januari 11. vaarde 't zee schip u Kinross de haven van Oostende binnen geladen met ruim 2 millioen kilogr. salpeterzuur of sodiumnitraat. Deze gauscbe lading werd bijna uitslui- telijk aangekocht door kooplieden van West-Vlaanderen en deze laatsten ver kochten de ware aan do landbouwers hunner streek, Brugge, Thielt, Rousse- laero. Bij het onderzoek wierd de uitraat van eerste kwaliteit bevonden. Maar wat mag het toch zijn De nitraat dien de boeren op huune vruchten gestrooid heb ben,in plaats van ze te doen groeiën, heeft zo verbrand, en ze staan nu te treuren,te verkwijnen en sterven alle dagen. Som mige partijen zijn zoo bedorven dat ze moeten omgereden worden. Verscheidene landbouwers hebben hunne vruchten eeds hervet en blijven in afwachting van wat er van komen zal. Hoe meer men gestrooid heeft, hoo meer ook de vruch ten verbraud zijn. Aardig en de nitraat is van goede boedanigheid. Nu, de nitraat moet nochtans de schuldige zijn, want de partijen die er nevens liggen en er niet meè bestrooid werden, beloven den bes ten oogst mogelijk. Men denkt dat de uitraat niet is gezuiverd geworden van een zeker schadelijk bestanddeel. De schade is groot zij bedraagt honderden, duizenden franks. Vele landbouwers, al zijn ze niet plat geruïneerd, zullen het lang aan hunne ribbenkas blijven gevoe len. behalve de schade ook den spot hebben, dachl Lage man. Maar waarom schade waarom spot vroeg hij zich af, terwijl hy eene manhallige houding aannam. Waarom zoo kleinmoedig In onze kracht ligt ons geluk, zegde mijn vader altijd. Waarom zou ik ai mijne krachten niet inspannen om bet schoonste, reinste geluk te winnen Ziezoo, daar zijn de laatste twee van onze tafel ronde riep men den kapitein en den advokaat toe, terwijl z|j een afzonderlijk, schoon gcmcubeloerd zaaltje van het Kaiserhof binnentraden, waar twaall of veertien heeren, eenigen in uniform, op het oegeo blik wachtten, dat zij aan tafel zoudeu gaan, om ii den latrn avond nog eens lekker tc eten. Wel, Lageman, hoe is hel Hebt ge een twij felachtig proces gewonnen Hebt ge den boogsten prijs uit de loterij getrokken hoorde de advokaat dien avond herhaalde malen vragen, daar zijne opge wekte stemming aller aandacht trok. Zy wisten ech ter niet, dat die vroolijke stemming te danken was aan zijne hoop op den boogsten prijs uit de loterjj des levens, eene goede, schoone, verstandige vrouw. X. Mevrouw welk eene verrassiug welk eene eer 1 riep mejuffrouw Constance en voerde mevrouw Deeren met veel buigingen en met ouderwetsche bc- leefdheidsbelooning naar de bruine sofa van de woon kamer to Wilmersdorf. Duid my mijn vrijmoedig bezoek niet ten kwade mejuffrouw, zegde mevrouw von Deeren met inne mende vriendelijkheid. Zij ging op den aangeboden Volgens rlen Bien Public zullen de provinciale kieziugen nu denkelijk plaats hebben op 26 juli, in alle geval zeker in de tweede helft van die maand. STAD AALST. VERORDENINGEN. Aet. 1. Eene Stedelijke Werkbeurs is te Aalst ingericht door het Gemeentebe stuur. Abt. 2 De Werkbeurs heeft voor doel de vraag en het aanbod van werk in recht- streeksche betrekking te brengen, dus te Abt. 3. Het Stedelijk Bestuur stelt een lokaal ten dienste der Werkbeurs, be noemt en bezoldigt haren bediende, en voorziet in de noodige bureelkosten en andere. Abt. 4. Een Bestuur van vijf leden door den Gemeenteraad benoemd, waaronder van rechtswege de Schepen van Arbeid als voorzitter, is gelast met het onderzoek aller vraagstukken, die de vraag en het aanbod van werk eenigszins aanbelangen. Abt. 5. Deleden van het Bestuur zijn voor vier jaren benoemd, en zullen alle twee jaren per helft vernieuwd worden. De Gemeenteraad noemt voor de eerste maal de eene helft voor twee jaren. De Bureelen dor Werkbeurs zijn voor het publiek toegankelijk alle werkdagen van 11 uren 's morges tot 12 4/s uren 's namiddags. Alle inlichtingen worden er kosteloos en met de meeste bereidwilligheid ge geven. Aan de Werkbeurs is eene Markt van den Arbeid verbonden, open alle werkda gen van 8 tot 9 uren 's morgeus. Daar kunnen werkgevers zich in rechtstreek- sche betrekkingen stellen met werklieden en bedienden, om ter plaats over de voor waarden van to geven bezigheid overeen te komen. De inschrijvingen geschieden op twee afzonderlijke registers. Het eene is be stemd voor de vraag en het andere, voor hot aanbod van werk. Wie werk verzoekt, moet zijnen bur gerlijken stand en zijne woonplaats, zijn ambt of zijne bediening aangeven. Hij zal aanduiden of hij bekwaam is desnoods eenige andere bezigheid te verrichten. Hij kan ook de aanbevelingen, die hij bezit doen gelden, en andere inliohtingen verschaffen, die hij goed of noodig vindt. Wie een aanbod van werk wil doen op nemen, zal den aard van hetzelve bepa len. Hij mag daarbij de voorwaarde of de vereischte hoedanigheden doen kennen. De vragen lot inschrijving zullen ook schriftelijk aan het Bureel der iustelliug mogeu gezonden worden. Abt. 8. De vraag en het aanbod van werk zullen in rechtstreeksche betrek kingen gebracht worden bij middel van bijzondere briefwisseling, aankondigin gen, bijeenroepingen, enz. Abt. 9. De vragen van werk zullen al leen ter inschrijving worden aangenomen, die te Aalst woonachtig zijn of cr vroeger verbleven. Uitzondering zal gemaakt worden voor de vragen van andere soortgelijke iustel- lingen," waarmede de Werkbeurs gere gelde betrekkingon onderhoudt, en die haar wederkeerig hetzelfde voordeel vor- leenen. Abt. 10. Het Bestuur benoemt in zy- nen schoot ecnen Secretaris die met den Voorzitter, het dagelyksch toezicht over de Werkbeurs uitoefent. Het Bestuur stelt jaarlijksch een verslag over zijue werkzaamheden op. Dit verslag wordt aan den Gemeenteraad onderworpen. Vastgesteld in zitting des Gemeente- raads vau 10 April 1896. stoel zitten en liet haren blik ronddwalen in de kamer, die bij haar een beklemmend gevoel opwekte Daar ik Valentioe altijd innig heb liefgehad, meende ik daaraan bet recht tc mogen ontleenen om naar den welstand van hare tante te komen vernemen. Gy zijt zeer goed mevrouw I Hoe zou bel mij gaan Mijn arme broeder is dood en Valentine nog erger dan dood. De oude dame, die altijd spoedig de tranen bij de band bad, voelde ook nu wéér de oogen vochtig worden. Schrei niet, juffrouw Zier, troostte Agnes en haar naast zich op den stoel trekkende, nam zij de rimpelige band der oude juffer in de bare. Al.es zal wel te recht komen, het kan niet lang duren of gezuiverd vau de onzinnige verdenking wordt Va lentine ons terug gegeven. Deze woorden hadden de verwachte uitwerking niet. Constance liet het hoofd nog dieper op de borst zinken hare tranen vloeiden nog rijkelij%er en snikkend antwoordde ze Hoopt ge dat dan *ei lelijk Wel zeker gij niet Constance schudde bet hoofd. Maar beste juffrouw, wees toch niet zoo moede loos De waarheid moet toch eindelijk aan bet licht komen I De oude dame antwoordde slechts met eeo diepen zocht, doch in haar droevig gelaat merkte Agnes iets op, dat haar veronlwecrdigd deed vragen .Maar gij gelooft toch uiet dat Valentine schuldig is? O God, barmhartige God kermdo Constance handenwringend. Juffrouw Zier Agnes bedwong haar misnoegen en zegde vriendelijkerHoe kunt ge op zulke gedach ten komen Koenraad Rechling, ik. de dienstboden van het huis, kortom ieder die Valentine kent, is overtuigd van hare onschuld eu zoudt gy haai naaste bloedverwante -daaraan twijfelen? Hoe i.' het mogelijk Wcêr hoorde zjj een zwareu zucht, doch zij kreeg geen antwoord. Hel vinden van de flescb met vergiftigden cognac heeft u zou doen schrikken, vervolgde Agnes, maar dat moet ook opgehelderd worden. Ach God, dat is het niet alleen, riep Constance met een wanhopig gebaarach mcurouw ik wist ik dacht ik geloofde reeds vroeger dat zij hel gedaan heeft. Agnes sprong op. Hoe komt ge op die alschuwelijke verdenking Wie beeft u dat ingeblazen Niemand, niemand, maar wie anders zou het gedaan hebben En zy was zoo vertoornd op me vrouw Rechling. M. Oauerlich zegt het ook. M. Bauerlich Maar die heeft toch getuigenis gegeven tea gunste van uwe nicht Ja, dat beeft hjj en dat heb ik ook gedaan, Hij zegt, dat wij daarin moeten volharden, als wij baar niet op het schavot willen brengen, antwoordde de oude dame verschrikt, doch onmiddelyk daarua riep zij verschrikt Oh, oh, daar beb ik liet gezegd Adolf heeft mij streog aanbevolen met niemand daarover to spreken, maar het is me ontglipt. Ach, het verdriet en de angst maken me kindsch 1 VilS1 Provinciale kie- zingen. Er is ons uit goedo bron ter oore gekomen dat er op 't oogenblik onderhandeld wordt tusschen de liberale Burgersbond van de eene zijde en de valscbo demokrateu van de andere zijde on dit in vooruitzicht van do aanst. provinciale kiezingen. De voorstellen gedaan door den libera len BurgorsDoitd zijn tweeörlij, te weten 1° Verbond tusschen liberalen on val sche demokraton en aanbieding van can- didaten der twee klioken op eene en dezelfde lijst 2° Afzonderlijk optreden met gedeel telijke lijsten doch elkander ondersteu nen. Elke verbondene kliek zou 3 candi- daten voorstellen, dus te samen 6, Men begrijpt de rest. Tot hiertoe, verzekert men ons, is er op Chipka nog geen definitief besluit gonomeu, doch men voorziet dat hot tweede voorstel zal aangenomen worden, 't 2al weêr eens 'nen slag geven I Vergoeding der milicianen.—Het verslag van M. Delbeke ovor dit belang rijk punt is verschenen. Daarin wordt verzekerd dat het gouver nement zijne toetreding verleent aan hot voorstel om de maandelijkscbe vergoe- diug der milicianen van 10 fr. op 30 fr. te brengen. Waar zal men do middelen halen om deze uitgaven te dekken De midden-sectie laaf het onderzoek dezer kwestie aan 't gouvernement over M. de minister van financiën drukte, als zijue meening, het gedacht uit, dat men eeue bepaalde som zou kunnen doen be talen door burgers, die boog aangeslagen zijn eu wier zoon, ofwel een goed num mer trekt, ofwel een plaatsvervanger De vergoeding zou op twee maniereu worden verleend de helft zou alle maan den aan de ouders worden uitbetaald, de andere helft zou worden gekapitaliseerd om den soldaat, als hij 't leger verlaat, in 't bezit te stellen van een spaarpottc- ken. Priester Daens, onze raerteleer, zegde in de Volkskamer dat 30 franks ter maand of een frank daags, veel te veel is, dat tien franks ter maand meer dan genoeg is, want dat er geen enkele miTiciuan thuis tien frauks kan verdienen boven kost cn kleederen. Ziedaar de genegenheid die onze raerte leer voor den laud bouwer, voor den min deren man koestert I Wees gerust, juffrouw by mij hindert dst niets Op mij heeft dst geen invloed, zegde Agnes, uiaar tegenover anderen moet ge voorzichtig zyn. Dst zegt Adolf ook mssr als ik wéér in ver boor kom en een eed moet doen, ik, ik kso toch niet meioeedig worden Als nsaste bloedverwante der beschuldigde kunt ge weigeren getuigenis af te leggen verklaarde Agnes, niet weinig trolsch op bare pas verkregen rechtskenniszij maakte echter daarmcl geen indruk op juffrouw Constance, die blijkbaar niets begreep van wat Mevr. von Beeren daar zegde. Bauerlich zegt, dat ik zelfs voor een valschen eed niet mag terugdeinzen, om Valentine te redden, maar dat kan ik niet, dat kan ik nietzuchtte zij. - Bauerlich, en telkens wéér bauerlich Het is duidelijk, dat hij het arme oude schepsel geheel aan zijnen wil heeft onderworpeneen eigen oordeel heeft ze niet meer, dacht Agnesdoch tot Constance zegde ze: Zou .M. Bauerlich wel bereid zjjn om zelf te doen, wat h|j n aanraadt Ja zekerWat zou hij niet voor Valentine doen H|j heeft haar zoo innig lief .Mevr. von Beeren verstond zeer goed de kunst van zich te bebeerscheu des ondanks sprong zjj nu op en riep Bemint M. Bauerlich Valentine Onbeschrijfelijk Acb, als zij hem aanboord bad, zou alles anders gegaan zyn. Ik heb bet haar genoeg I aangeraden j Wilde hij met baar trouwen Wordt vo*rtg«Kct)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1