Pol en Slant. Groot nieuws per gesloten brief! Lttuwmuj; Tolkt gehucht van Denderleeuw in het noorden der ge meente op twintig minuten afstand van bet Dorp, gelegen tusschen de Dender en de Steenweg van Aalst op Ninove. Van tak op tak Kath. Kering- en Burgersbönd e Kieskronijk. Letternieuws. GROOTE MEETING Rechterlijk kronijk- Allerhande Nieuws. De beide vrienden hebben elkander gegroet van verre en welhaast zijn ze aan 't redekavelen, neèrgezeten op den kant van den gracht. Staxt. Wel, wel, Pol, dien vervloekten noorderwiud, niet waar Zou men niet zeggen dat bij er meê joogskens ligt Pol.— 't Islangdu- rigeuverdrietig.Stant. J.'t Begint er te span- __=»nen meê ons lange steerten 't Ges vau den boomgaard is afgebeten en wo gaaD dagelijks zien naai de klavers en zo staan zij altijd even ver! Stamt Ja, Pol, die vuile roste maan speelt nen schrikkelijke» rol van dees jaar, en z'bebben me daar onder de baan gezeid dat ze nog moet duren tot den twaalfden van dees maand. Pol. 'k Geloof ook, Stant. dat het den twaalfden nieuwe maan is maar ik vooc mij, man, ik preteudeer dat, roste maan of vosse maan, Onze Lievo Heer ons weêr schenkt naar beliefte Stamt. Dat denk ik ook, Pol maar d'ouderlingen zien toch naai de maan om 't weèr te voorspellen of te voorzien Pol. Wel zeker, Stant, en z'bebben zij gelijk dezelfde soort van weêr komt natuurlijk terug in 't zelfde «ezoen; maar 't blijft toch altijd afhangen van den groo- ten Meester die alles schikt gelijk bij wilt. Stamt. 't Zou nu toch moeten ver beteren, Pol; wc ziiu flens half Mei en do schoone en vruchtbare dagen moeten nu afkomen Pol. Hewel, Stant, inderdaad 't be gint er te spannen voor sommige vruchten, Stamt. Zoo dat er toch uog geenen algemeenen alarm en moet geklept wor den. Pol Pol. Wel neen 't, Stant; klavers en ges snikken natuurlijk naar worm weêr en ook naar nen malsohea regen; voor do zomervruchten die nu aan 't uitkomen zijn, waar 't ook eersto klas goed maar voor voel graan en is 't weêr niet slecht en tot hiertoe belooft den oogst veel Stamt, Zoodat er nog 't grootste ge vaar in 't huishouden niet en is, Pol Pol. Neen 't, Stant, alles kan nog allerbest zijn, maar onze lange steerten zullen bun groote muil gaan open zetten, indien dc klavers langer achteruit blijven! Stant. Maar, Pol, er is verandering in 't weêr en er wordt tegenwoordig toch zooveel gelezen eu gebeden ter eerc van Ons Lieve Vrouwken; 'k eu twijfel or niet aan of den beste zegen van den hemel zal ons geworden Pol. 't Is t'hopen, Stant; cu 'k moet het zeggen, bier op ons procbie is er ook veel devotie tot Maria, en meuigeu pater noster wordt er in d'buishoudens gelezen. Stamt. Bij ons t'Aalst is lmt ook troostelijk omzien. Pol, hoe de geloovi- gen stroomen naar de kerken om Ons Lieve Vrouw to vereeren en t'aanroepen. In St-Martcuskerk, waar ik zelf alle da gen naar toegaan om 8 uren 's avonds, komt er schrikkelijk veel volk. Pol. Eu is er daar dan lof of nen audcren dienst ter eere van Maria, Stant? Stamt. Geen lof, Polmaar nen korten zang, nen paternoster voorgelezen door de priesters en beantwoord door bet volk en daar achter een sermoen over Onze Lieve Vrouw. Pol. En is er zoo alle dagen ser moen, Stant Stamt. Alle dagen, Pol, uitgenomen den zaterdag avond dan is er niets dan Paternoster, omdat do menschen dan zouden knunen te biechten gaan. Pol. Dat is schoon, Stant, en troostelijk om hooren, en dat zal voor zeker geluk en zegen bijbrengen voor Aalst. Stamt." Ja ja, Pol, de brave raen- schen en ons priesters doen bun beste; maar er komt toch zooveel ougeloof en onverschilligheid Pol. Mijnen kozzen Tist, die bet nieuws kent van g'heel de wereld, zegt inii dat ook, Stant; hij zegt dat 't wreed is gelijk de socialisten meer en meer opko men inde grooto steden en buitensporig heden bedrijven. Stamt. En ge zoudt toch zeggen, niet waar, Pol, boe't mogelijk is dat de menscben toch zoo verblind kunnen zijn om niet te zien dat er uit 't socialismus toch niets kan voortkomen dat deugt Pol. Zie, Stant, daar staat miju verstand bot op. Nen meusch willen doen gelooven dat bij mag doen wat bij wilt, dat bij voor niemand en moet buigen eu niemand en moet respecteren, zie, ge moet blinder zijn als nou mol om niet te zien dat dat leugens zijn, dat dat valscb- beid is en bedrog Stamt. En dat iedereen dat alzoo eens peisde. Pol, eu daar naar leefde, wat zou er dan van de wereld geworden wat schoon hi6toriekes zouden ©r dan overal gebeuren Den eenen voor den anderen niet willen simileren, allemaal gelijk willen meester zijn, alles plunderen en stelen, en de wereld veranderen in nen grooten beestenhof Pol. 't Is wreed, Stant, en schanda lig En weten dat d'opstokers eu d'aan- hitsers van 't volk enkelyk bandelen uil hoogmoed en uit persoonlijkeu iutrest Stamt. Ja, Pol, eu bijzonderlijk uit baat tegen den Godsdienst en tegen Onzen Lieven Heer zelve Pol. O die wangedrochten, Stant Wat al kwaad en doen die ellendigaards toch niet eu wat schrikkelijke rekenschap staat er hen niet te verwachten Stamt. 'tis zoo, Pol, z'handelen als duivels, maar als duivels ook zullen ze behandeld worden want God is recht- veerdig 1 Eu laat bij de goddeluozen bier begaan, geeft by hun zekeren tijd om het kwaad te stichten en te verspreiden, ha, hij blijft niettemin almachtig en welhaast zullen zij vallen onder zijne verschrikke lijke en reebtveerdige wraak Pol. Zie, Stant, daar is 'tEn daarom dat de menscben die bun geloof nog bezitten, ha, dat zij het toch vasthou den cu zich niet laten meêsleepen Ik weet het wel, vele menscben zijn er die beproevingen en lasten te dragen hebben, maar dat zij zich wenden tot dengene die ze alleen kan troosten en helpen, dat zij eerst God dienen en hem getrouw blijven, en 't is zeker, bulp en troost zal bun ge worden I Stamt. Dat ondervin ik dagelijks. Pol; en ook daar boud aan vast, wat men mij ook komc zeggen af voorhouden om mij er van af te keeren. Ik houd aan mijn geloof, ik boud aan mijn gebeden en ik boud aan mijn plichten Dal er van korae wat wil; mijn gedacht is en blijft't geen God bewaart, is wel bewaard Pol. - Ik hen 't akkoord raeè u, Stant; en nu, brave man, wel t'huis en brengt toch den zomer meê te naaste week Stamt. Zonder faut, Polen tot binnen acht dagen 1 Onze vrienden wezen dus zonder vrees volgde cone politieke gedragslijn in deze] Lceuwbrugis en blijft katholijk, in weêr- zaak en deed terzelfder tijd eene schitte- j wil der 10 socialistische berbergen en der rende zaak. sociëteit om iu die herbergen het driuken te onderhouden, in weerwil het geweld, Hondsdagen. - Te oordeelen naar te t gerucht. Je boosheid der misleid* ,1.. rMernij der Volksfoppers moet men kinderen van sommige brave ouders. i „ogenblik op Chipka en ie Klokke- Ourdei tusscln-n miskennen wij den toe- - gem in volle bondsdagen leven. 1 t? stuud niet. Eene kwade geest is op bet gehucht iu werking, overbeersebt eu be dwingt vele goede gedachten. Het Brus- selscb werkmansleven door meesters ingevoerd en bij avond- en nachtschoten aangeleerd werpt reeds bittere vrucht af en bedreigt niet alleenlijk het zedelijk en stoffelijk goed der buisgezinnen, maar ook het orde en het openbaar welzijn der gemeente. Eene groote plicht dringt zicli op aan u, katholijke en brave meuseheu van Leeuwbrug. Tegen den geest van het kwaad, van den duivel, moet gij deu geest van bet goed, van God, stellen en doen heerschen tegen ontbinding en tuchte loosheid. orde en gezag. Begin dan zon der vertoef eene werkiug om door alle eerlijke middelen de goeden te sterken, Berndien, de eerbiedweerdige ouder ling, laat ons weten dat bij de toekomende week naar 't stad komt om ons eeu be zoek te brengen. A la bonne heure Hij kome gerust, wij zullen hem ontvangen met open armen en met alle eer mogelijk, zelfs kwame hij zonder politiefrak 1 ,pA|| wlkl'llO' 'S eeE zcer '3e_ Eertijds, 60 jaren geleden, woonde daar eene burgerij die deu kleinen landbouw oefende. De boven welke er volgens de geschiedenis eens bestonden waren reeds verdwenen) en werkliën die met bet schecpstrekken op den Dender buu brood zochten. Deze bevolking, bijzonder gekend voor baren godsdienstzin, was eerbiedig voor allo gezag, gausch toegedaan aan wereld lijke en geestelijke Overheden meer maals door feiten bewezen, eenvoudig van handel, werkzaam, moedig vol leven eu geest. Hot was iu dit vermaard gehucht dat de Kamer van kluchtige tooneelspe- lers bet stommuzick uitvondt eu in feesten en plechtigheden grappige toeren opvoerde. Spelen van dapperheid eu lichaamsoefeningen op de straten en plei nen of met de karodde-bol langs de velden waren de gekendheden der uitspanning van de jongens te Leeuwbrug. Gelijk men ziet, waren de eenvoud en de geringheid der middels geen beletsels voor de bewoners om zich hartelijk te vermaken of buunen tijd vreugdig over te brengen, alhoewel er alsdan op het //(.kucht maar eene enkele herberg bestondt. De afwezigheid van behoeften, de ma tigheid lieten bot volk vreedzaam, betrek kelijk gelukkig cu waren eene waarborg van orde en zedelijkheid. Deze toestand van over eene halve eeuw, door de vermeerdering van bet openbaar fortuin eu bet verbeteren van den Werkmansstand wiens loon van een tot drie klom, was te Leeuwbrug, gelijk overal sedert langen tijd veranderd, onder hot stoffelijk opzicht, zonder dat den zedelijken pegel merkelijk gezonken was wanneer de verscbijniug der bende Thomas de wereld kwam omkeeren. Een weekblad, geschreven om het volk te bedriegen en te verderven, Klokke Roeland, om het met naam te doen ken nen schreef onlangs. - Te Leeuicbrug is atize partij. - De partij der socialisten en andere b...wichten) in vollen groei en bloei en eenen bovennatuurlijken voor uitgang. Op 400 zielen, merkt het blad zegepralend op, telt men 15 herbergen, waarvan er 10 aan ons zijn. Hier wordt des zondags een goed pintje gedronken dank aan de sociëteit van 50 mannen die wij hebben ingericht...- Ja, ingericht om te drinkeu, te twisten, te vechten en uachtscbandalen te verwekken. Om door de voorbeelden en lessen der meesters de jeugd van het goed en bet geregeld leven at te trekken, in opstand te brengen tegeu ouders en gezagvoerders om den gods dienst te doen baten en bespottelijk te maken, zoo het met de paaschdagen ge beurde, en de verderfelijkste leerstelsels te verspreiden. Gelijk de bende er zich op roemt is buu doel reeds bereikt... Van 15 berbergen zijn er 10 aan ons en toekomende jaar zullen de andero ook volgenen van daar, uitgaande dat de herberg de zede lijke en politieke pegel van het gehucht aftcekent, rekent zij Leeuwbrug in bare macht. Dat eene herberg op 25 inwoners vree- selijk mag heeten, voor zeden en familie leven is onbetwistbaar eu dat de zooge zegde democraten op zulke plaats eenen lichten grond vinden voordeelig aan hun j werk van oproer en vernieling, hooft niet bewezen te worden.... maar van daar dat Leeuwbrug buu toe boort is er eenen af- 9 stand. t Din gasten volgen hier bet ordewoord van do hooge geleerden uit De Klok. I Deze ook zegepralen altijd, zijn de be- jj werkers van alle goede maatregelen, vcr- I krijgen in hunne almogendheid alles eu eigeueu zich altijd wiust en meerderheid toe. Is bet dan te verwonderen dat de kleine Bejens bet zelfde doen Leeuw brug is aan ons. Maar komt er eene kieziug die hun het vierde der stemmen geeft.... en aan buunen dikken baas ontsnant weemoedig de zucht- en zoo wel geloofd, dat wij zouden meerderheid behaald hebben, - want die maunen zijn zoodanig in dc gewoonte vau liegen eu vcrvalscben dat zij hunne eigene leugens aannemen eu te werk gaan als of ze niet rekenen of tellen konden. Dit was het geval op den 17 November laatst. Stad Aalst. Kermisfeesten 1896. Tc gelegenheid onzer Kermis feesten. weidt er door-onze Kouinklijke Maatschappij van Harmonie een groot muzikaal feest gegeven op Zondag 5 Juli auust. Yeertieu premicn, waaronder twee voor «ie muziekmeesters, al te -amen bc- loopendo tot SOG franks zullen onder de deelnemende Maatschappijen verlot wor den. Do Maatscbappijeu der Stad Aelst, dezen welke in den stoet niet aanwezig zullen zijn en degenen die min dan 25 leden tellen, kunnen aan de verloting der premiön geen deel deelucmeu. De Maatschappijen welke verlangen deel te nemen aan deze Muziek feest moe- do verleiden en verslaafden terug té ten hare l.ijtreding laten tonnen uiterlijk loepen en bijzonderlijk om Je ouders "P 15 Juni aan den beer Am* ND D'Hohdt, hunne groote verantwoordelijkheid voor oogen te leggen. Vraag desnoods steun en hulp die niet ontbreken zullen. Eu in weêrwil al bet gezwetst van groote en kleine Bejens zal het oud braaf Leeuw brug dezen schok van Antichrist zege pralend doorstaan en aan Huisgezin, Va derland en Godsdienst getrouw blijven. A. op 1 Sekretaris der Kouinklijke Harmonie. Een vraagsken aan wien 't be koort. De volksvertegenwoordigers hebben alleen bet recht van vrij vervoer op de staatsspoorwegen van hunne ver blijfplaats naar de hoofdstad, zoo geloo- ven wij. Mag een volksvertegenwoordiger, b. v. kosteloos rijzen in eerste klas van Aalst naar Dendermonde, van Aalst naar Gent, eu terugkceren altijd kosteioos bij been eu weerrijs eu dat meermaals da?.gs?... Minimum dagloon. - De gemeen- eens willen teraad vau Gent beeft dinsdag avond art. 1 gestemd van een voorstel,uitgaande van M. Casier, katholiek, cu strekkende tot inschrijving van bet dagloon en het maxi mum van werkuren ia de lastkohieren der gemeentewerken. Stijfhoofdig. Als men van op Chipka het eene of audere voorstel in de wereld zendt, ge moogt 999 maal be wijzen dat het eene domme streek is, den duizendsten keer zal men het van op Chipka opnieuw verkonden. Meu beeft goed te bewijzen dat de wet op de brouwerij iu Beieren niet verschrijft dat er eene bepaalde hoeveelheid hop en mout per ton bier moet gebruikt worden, wat geeft dat? Men blijft maar gedurig herbalen dat de wet op de bieren gelijk.in Beieren alleen de hopteelt kan redden. En 't ergste - vau al is dat men op Chipka weet dat die wet in Beieren niet bestaat, maar zie, 't is voor do groene socialisten een propaganda-middel om de landbouwers te foppen eu aldus in hun kamp te lokkeu. Zoo is 't ook met de brandverzekering door de Stad. Men beeft goed te doeu bemerken dat de Stad er geen 250, 200, 150 duizend franks er zou kunnen bijwinnen.want dat er zelfs zooveel niet ontvangen wordt als premiën, daar wordt geeno rekening van gehouden... Altijd gaat men dom weg voort met't zelfde deuntje te herbalen. Maar ook niemand, of hij moet een kortzuchtige snul zijn, laat zich nog door die domme propagauda-middels blind doeken Middel om de brandende petrol te blussehen. Niemand zal twijfelen wanneer men zegt Jat brandende petrol zeer moeielijk is uir. te dooven, water er op smijten kan niet helpen de petrol brand voort. Het zand is zeer goed, maar ontbreekt zeer dikwijls in een buisgezin. Wat niet ontbreekt en een zeer goed middel is, door oaderviudiug bewezen dat is zoete melk. Moest hot ongeluk eens gebeuren dat uwe lamp valt en «Ie petrol vlam slaat, gieter spoedig zoete melk op, de vlam zal aanstonds uitgedoofd zijn. Het is overigens door ondervinding dat men dezen raad voorschrijft. Arme Claren. Denderbode, is het waar dat priester Daons Mis loost in de kapel der Arme Claren, Brusselsche straat Neen, vriend, priester Daens leest de Mis niet iu de kapel der Arme Claren en daar is zelfs nooit spraak van geweest. Als priester Daens te Aalst Mis leest, is het. in de kapel der Tberesianen, Hoog straat. Telegraaflijnen onder de zee. Daar bestaan nu 1170 onderzcesche tele graaflijnen, ter gezamenlijke lengte van 259,900 kilometers, en vertegenwoordi gende een kapitaal vau 1 milliard. De eerste onderzcesche kabel werd ge legd in september 1850, tusschen Frank rijk en Engelaud, maar de draad werkte niet. Eerst op 13 september 1851 werd een andere kabel voor bot gebruik open gesteld,en werden de eerste telegrammen gewisseld tusschen Calais en Dover. Welke vooruitgang sedert dien I De eerste pogiug, in 1857, om Amerika met Europa te verbinden, mislukte ook een tweede, iu 1858, gelukte, eu bet eerste telegram tusschen Valentia (Ier land) eu New Foundland,werd gelanceerd op 12 augusti 1858. Eene maand later brak de kabel en het kapitaal lag in zee. Eerst in 1865 hadden de nieuwe be roemd gebleven pogingen met bet reuzen- j schip Great Eastern plaats en dit jaar eiudelijk waren Amerika en Europa defi nitief verbonden. Van de 1170 kabels zijn er 880 Staats eigendom de 290 overige boorden toe aan jAivate compagnies, maar deze 290 particuliere kabels zijn in lengte 10 maal grooter dan de 880 Staatskabeïs. De groote kabels op Amerika, Azië en Afrika zijn gelegd met Europiscb kapi taal. Engeland besteedde 838,750,000 lranks aau zijn onderzeescb net,dat in een enkel jaar 110 millioen fr. opbracht. Engeland Kan de heer Statieoverste van Aalst ons hieromtrent goeuc inlichtingen ver schaffen Om den grooten pot. 't Is ons onmogelijk over alles te gelijk lo spreken, want er ontbreekt ons veelal tijd en plaats. Over 1 i dagen, sprekende over do scheurmakerij in 'tGentscbo van meester Plancquert,de eerste luitenant van pries ter Daens, liet Het Land van Aelst hooren dat hij die scheurmakerij afkeur de. Nu dal is verre van rechtzinnig te zijn eu om er zich van te overtuigen, hoeft men slechts zijne volgende nr* eu de twee laatste n" van Klokke Roeland te lezen. Chipka oordeelde dus schijnheilig weg, dat de veldtocht van Planequaort gevaar lijk is en voegde er bij Hetgeen men moet hebben is eendrachtige werking, n bijzonderlijk te Geut in Aalst mocld n er eens geroeteld worden... Aalst zal nooit eeu katholiek ministerie in go- vaar brengeu. Tc Aalst mocht er toch eens geroeteld worden... Wat beteekent dat Wel dat bctoekeut onbetwistbaar Dat men zicli elders nu maar koes boude wij bobben den grooten pot vau 4000 bailokeus beet en dat is al wat wij hebben gezocht. Deze woorden van 't Land van Aelst bewijzen andermaal dat dc valsche demo- kraten nil.t strijden om 't lot der arbei ders te verbeteren, maarwei voor bun hun persoonlijk voordeel ofte profijt, om den grooten pot, eu aldus van de stop pelen te geraken Le Patriote deelde dezer dagen een schrijven meê in 't welk dc hoofdmannen der katholieke partij en namelijk MM. Helleputte, de Smet de Nacyer en Woeste valscbelijk wordeu beschuldigd van do heiligste belangen der katholieke partij, de belangen van bet vrije onderwijs aan den Congo to slachtofferen. Vier lange kolommeu vol van vuige zinspelingen en feiten zoo boosaardig mo gelijk onder ecu valscb daglicht voorge steld, dienen om dc meest geëerbiedigde katholieke leiders to doen doorgaan als verraders hunner partij. Alle ware katholieken keuren die schandalige handelwijze van Le Patriote af. Ons hebben die zoo boosaardige als schandalige zinspeliugen niet verwonderd; immers, sedert weken, hebben ze wij ge lezen iu 't Land van Aelst en Klokke Roelanden wij vragen ons af, of ze uitden zelfden koker niet komen en of er den Dendcrleouwscbe Thomas of een andere volksfopper er geen bandje beefi aau gehad Congo. Een onzer geachte vrienden doet ons bemerken dat wij weinig over Congo-zaken handelen.Wij bekennen het; ja, wij onthouden ons min of meer er over te spreken. Waarom De Congo- kwestie is eeno zeer ingewikkelde zaak, die bijzondere studie of onderzoek ver- cischten daartoe moet men don tijd vin den en ook plaats in een weekblad. Wij willen niet bandclou gelijk de belden der volksfopperij die over vele zaken spreken waarvan zij zooveel verstaud hebben als eeu os van eiers te pellen en dan dc eene domme streek op de andere stapelen. Wij blijven dus bij ons vroegere ver klaringen, namelijk 'lat er in de Cougo- kwestic met de meeste omzichtigheid moet gehandeld wordeu en zorgen dat de bulp aau den Congostaat of spoorweg verleend, niet van aard weze om te be letten dat er doeltreffende maatregelen ten voordeele van den landbouw en den werkersstaud worden geuomcu eu vooral dat bet vraagstuk van oen pensioen aan oude werklieden er geen schipbreuk door Jijde. Wij vertrouwen ons dus op dc wijsheid van ons katholieke ministerie eu zijner meerderheid. Nog iets nogtbans De millioenen voor Congo zijn, volgens 't verslag van M. Helleputte, geene voor- opbetaliugeu, maar eenvoudig leeningen en bijgevolg blijft België vrij Congo, in 1900, over te nemen of te latou varen en 't geleende moet dan teruggekeerd wor den. Franschmans. Klokke Roeland en kwibus Dendergahn beweren dat de werklieden die naar Frankrijk gaan wer ken de vermindering van 50 0/o op den vervoerprijs der Belgische spoorwegen te danken hebben aan de valsche derno- kraten. 7 Land van Aelst integendeel bekent <lat die vermindering verkregen werd dank zij de voetstappen van MM. De Sa- deleer. Diericx, Woeste en Van Vreckem. 'tLand van Aelst schrijft dc waarheid; onze katholieke vertegenwoordigers alleen waren bij machte die vermindering te verkrijgen. 't Orgaan van Chipka beweert verder lat wij destijds met die vermindering van den vervoerprijs hebben gespot. Dat is weer eens gelogen gelijk 'nen tandentrekker. Wij hebben gespot, ja, maar 't was met het dom voorstel door priester Daens te Herztle, vooruitgezet, namelijk, van spe ciale treinen te vragen om de werklieden van bier naar hiu.nc bestemmingsp'aats in Frankrijk te vervoeren. Onnoodig de dwaasheid van dit voorstel andermaal te bewijzen; men zou moeten uil ziju om bot niet te begrijpen Iddergem. De opperhoofden der Iddergemsche Congolauders blijven voort durend aau verscbillige hooggeplaatste catholieke heeren verzekeren dat ze geene Roelauders zijn. Wij zijn goede catholieken, zeggen zij, zoo goed als de beste die er kan gevonden wordeu. Klokke Roeland schrijft integendeel De Iddergemsche Conuolaudors zijne onze partijgenoten, 't zijn Roelanders van een stuk, enz. enz. Maar als de Klokke bier weêr aau de waarheid te kort blijft of valsch klept waarom logenstraft Mussala baar niet Ware ik in de plaats van den Massala van Iddergem ik zou aan de Klokke een gepeperde logenstraffing zenden, want deed ik bet niet de heeren aan wie ik verklaar dat de Congolauders ware ka tholieken, oü-bewaarders ziju, zouden bet recht hebben uit te roepen wat smoelma kerij Wat schijnheilige tweezakkerij 't YVoord is aau u, Massala De opbrengst van het boekje, dat op duizenden exemplaren getrokken is, is bestemd voor de Missie der Eerw. Nor bertijnen in Brazilië. Het boekje is verkrijgbaar bij den schrijver, in de abdij van Averbode (Sichcm bij Diest) hij de leveraars en Ieveraarsters van het Aartsbroederschap van O. L. V. van het H. Hart, en ten bnreele van Denderbode, Korte Zout- straat, n° 31, Aalst. VAN AALST. Zondag 10 Mei 1896, om 3 uren stipt namiddag, ten lokale Kring L' TJnion, - Groote Markt, algeraeene vergadering der leden. DAGORDE: 1° Congres van Antwerpen. 2° Aanspraak door den heer De Seyn. 3° id. id. Corten, lid der Vakvereeniging van Bouw nijverheid. 4° Iuschrijving voor de reis naar Ant werpen voor het Congres. N. B. De zitting zal vóór 4 uren geëindigd zijn. Nieuwe leden zullen aanvaard worden. o Het Hoofdbestuur neemt de vrijheid, zijuc leden te verwittigen dat bet hierna- gemeld artikel VII der standregelen stipt zal uitgevoerd wordeu. Alle klachten zullen mogen opgegeven worden bijeen der leden van bet Hoofdbestuur. Artikel VII der Standregelen. Al de leden van den Bond zijn gehou den de tegenwoordige standregelen te bezitten, verplichten zich zedelijk deel te nemen aan de werkzaamheden en verbin den zicb, rechtstreeks of onrecht streeks zich niet te zullen gerieven bij de Coöperatieven. De nalatigen worden uit den Bond ge bannen. Hunne wegzending zal in de eerste aanstaande vergadering bekend gemaakt worden en tot meerder oneer zal bunnen naam met het feit uitgeplakt hangen. Aalst ou Gent. Ware de ouo^suqo r; volkspartij te Gent ingericht gelijk te 3 Aalst, ;t socialism zou er zulke groote macht niet verkrijgen, beweert 7 Land j van Aelst. Moest de volksfopperij to Gent inge- richt worden gelijk te Aalst de roode j bende zou nog meer en meer macht ver- krijgen. En dat is eene onbetwistbare waarheid, want wij zien bier bijua dagelijks do eene groene na de andere naar 't roode kamp overloopen. Als we onze vrienden van Geut eenen raad mogen geven, dan roepen wij bun toe Wacht ii >au de Aalstersche valsche demokratie want 't is eeno kweekschool voor 't socialism. Klokke Roeland kondigt aan dat de valsche demokrate» bijna in al de arron dissementen van West-Vlaanderen gaan in 't strijdperk treden, namelijk, te Kort- rijk.te Rousselaere, te Veurne, te Brugge, te Oostende. Voor leper isernoggeeu besluit genomen. Te Dixmude zal men niet strijden, maar daar zal M. De Lands heer, kandidaat ziju, eu te Thielt ook uiet wel te verstaan alsM. Beernaertnog aauveerdt.Waarom strijdt men uiet iu die twee arrondissementen?... Uit erkente nis van den giletzak van 1894Moest M. Beernaert te Thielt niet meer aan voerden, dan treedt Plancquaert op. De Veurne, zegt de Klokke, wil M. Leo Vi- sart ook zijne matten niet oprollen, en hierdoor geeft men te verstaan dat men er bom zal toe dwingen... Bas op Planc quaert, als go er been trekt, voor het puntje van den degen van dien oud-offi cier, die niet veel zwanzerij zal willen verstaan. Te Rousselaere moet M. de Jonge d'Ardoye weg omdat bij priester Daens iu de Kamer eens duchtig op zijne plaats hoeft gezet. En te Kort rijk daar zullcu de katholieken of ou-bewaarders onbetwistbaar geklopt worden, want langs allen kant zit het goed voor de groene socialistorij. Ze gaan weêr eens triomfe- reu gelijk altijd... op zijn Uilenspiegels... Van Brugge geen woord in De Klokke in alle geval de volksfoppers wordeu daar verwacht en inen is reeds aan 't bereiden van eeu barrakkenspel. 't Zal er leutig zijn Over Oosteude ook geeu woord. De volksfoppers gaan ook verscheuren te Antwerpen en te Turnhout. Als men het wel bedenkt dan is de strijd overal eene loutere wraakneming; de aftredende le den die bestreden worden, hebben allen priester Daens eens op zijne plaats gezet of eene duchtige maar welverdiende schoddcring toegedieud 1 Wraak dus Meimaand. Maria's Thomas a Kcmpis, ui' de Navolging vax Mabia, door Fr Sebastianus Sailer, van de Orde van Premonstreit, uit bet latijn vertaald door Fr. Gcrlacus Franken dierzelfde Orde der abdij van Averbode vermeer derd met de dagelijksche gebeden van eenen christen.Kerkelijk goedgekeurd; uitgegeven ten voordeele der missie in Brazilië. Averbode J. van der Linden, 1896. De gebeden, die de Vertaler er aan toegevoegd beeft, maken er een waar handboekje van voor iedereen,een schoon kei kboekje van 300 bladzijden dat voor iedereen voldoende is en voor niemand te groot. Het boekje kost, in zwart linnen band met geperste figuren, rood op sneê en vergulden titel, fr. 0,90 (1,00 fr. franco) andere banden zijn verkrijgbaar aan lr. 2,00 3,60 4,20 5,00 5.60 6,00 en 6,50- TE CHERSCAMP. Zondag 10 Mei 1896, om 10 uren voormiddag, na de Hoogmis, te Chers- camp, in do Gemeenteschool, groote mee ting door den Kath. Nering- en Burgers- bond van Aalst. DAGORDE: 1° Propaganda en strijd tegen de Coö peratieven. 2° Vereeniging van Neringdoenors, Burgers en Landbouwers. Raadsheer Van Wanbeke door wildstroopers aangevallen. Zoo als men weet werden op 12 Augustus 1895, M. do raadsheer Van Wambeke en zoon in bet veld te Deftiughe door twee wildstroopers aangevallenen mishandeld. De stroopers bleven onbekend. Eenigen tijd later echter, viel bet den brigadier der gendarmen van Nederbrakel in, dat de persoonsbeschrijving van eenen der aanvallers van MM. Van Wambeke, over eenkwam met die vau eenen wildstrooper tegen wien, wegens een ander feit, pro ces-verbaal was opgemaakt. Dat was de genaamde Herpelinck, een 19jarige jongeling van Nederbrakel. Na een langdurig onderzoek, werd deze verzonden naar de boetstraffelijke recht bank van Oudenaarde. Deze verwees hem a) Tot eene maand gevangenis wegens jachtmisdrijfb) tot 100 fr. boete, om zijn wapen niet te hebben afgegeven c) tot 3 maanden gevangenis wegeus be dreigingen d) tot 6 maanden gevangenis wegeus slagen. Herpelinck is in beroep gegaan en maaudag kwam de zaak voor liet be roepshof. De pleidooien ziju kort geweest. Het bof beeft bet vonnis der rechtbank vau Oudenaarde bekrachtigd cn de on- middelijke aanhouding bevolen. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogweerdigh'dd Mgr de Bisschop beeft Pastoor-Deken oeuoemd te Nevele, den Eerw. Heer II. Sallet, pastoor te Baesrode; pastoor te Dackmau, den E.H. J. D'Hondt, onderpastoor op S. Pieters- buitcn tc Gent. Koteraiarkt.- Heden zaterdag werden 935 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6550 kilos. Programma van het Concert, te geven op Zondag 10 Mei 1896. om 11 l[t uren voormiddag door de Fanfaar van de Papillen school, onder de leiding van M. Vaxdeblixden 1. Ambiorix, marclie militare, Yanderundkn. 2. La Speranza, [anlaitie caprice, Hoscoi-u. 3. Micheline. pi'lko mazurka. C.irili.o. 4. Les Jjragons De Villars, fantaisie, Maili.aiid. 5. Valse De ConcertKesskls. NIEU WERKERKEN. Vrijdag der verledene week kwamen twee vreem delingen ter herberg Het kasteel van Lachen gehouden door J. Van Herre- weghe. De twee gasten die er toch maar aardige kerels uitzagen, vroegen aan de bazin of ze soms geene nikkclstukken met hei jaartal 1894 bezat, erbij voegende dat zij zo wilden overnemen met 20 centiemen per frank winst voor gaar, dus 0 cents voor 5 cents. De bazin nam aan, baalde eeno bor/o met nikkelstukken en men begon te samen te zoeken. Men vondt er er eenigo en de bazin ontving 0 cents per stuk, cn de mannen waren de bie. Nu. de bazin bemerkte weldra dat ze bestolen was. De geburen werden verwittigd en

De Denderbode | 1896 | | pagina 2