Donderdag IA Mei 1806. 3 centiemen per nummer. 30s'c Jaar. 5084. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HITJIjID'HI aan Z.H.LEO XIII, Vader der Werklieden. Uitroeiers van misbruiken. TWEE LEVENS. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder igteekening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week oor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden; fr. t-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- wgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, o jn alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden i iet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 13 Mei 189G. STAD .AALST. tie, op 1896. Geachte Medeburgers, De Bond der Antisocialistische Vakver- (SSgingen van Aalst, t' akkoord met de fw|f| Geestelijke en Wereldlijke Overheden ■4^1 Idezer Stad, willende hulde en dankbaar - teid brengen aan de vaderlijke inzichten fan Zijne Heiligheid Lep XIII, heeft he loten op Zondag 17 Mei aanstaande, len plechtig Feest te vieren tor herinne ring van den Verjaardag der verschijning an den heilzamen omzendbrief Rerum k. i Vovarum, over den toestand der 10'" Arbeiders. Om dit Feest een grootsch karakter te geven, zal een Stoet gevormd worden, taaraan alle ware kristenen mogen deel- lemen, ia de ruime zaal van den Katho lieken Werkmanskring, om 8 'js uren 'smorgens, en zich naar de Hoogmis in St-Jlartiuuskerk te begeven. I Om 10 l/i uren voormiddag, Voordracht I in de Zaal van den Katholieken Work- manskring, door den heer Th. D'e Wit, H.f Bestuurder der Nationale Werkbeurs te Brussel. Alle ingezetenen onzer Stad worden VTiendelijk verzocht de Nationale Vlag aan hunne woning te laten wapperen, om zoo nog meer hunne liefdo en dankbaar heid te betoonen aan Zijne Heiligheid Leo XIII, dio met recht mag genoemd 1» worden Vader der Werklieden. Namens i Bestuue. Niets is gemakkelijker, voor eene nieuwe partij, die nooit aan 't bewind is geweest, dan te beloven dat, zoo zij eens het bewind in handen krijgt, het aanschijn der wereld zal veranderen. Men vindt altijd lichtgeloovige men- schen genoeg om die beloften voor gang bare munt aan te nemen en met geduld den tijd ai' te wachten waarop zij zullen verwezenlijkt worden. Ook maken de socialisten,zoo wel groe nen als rooden, ruimschoots gebruik van dit voordeel, dat zij hebben op do par tijen die aau 't bewind zijn of geweest zijn, en wier verleden als maatstaf kan genomen worden voor de toekomst. Beloven kost hun niets. Zij beloven het kollektivism, de algemeeuo gelijk heid, weelde en genot in 't bereik van eenieder gesteld, de grootste som rijk dommen voor de minste som arbeid. Wel is waar dragen zij zorg hunne volgelingen te verwittigen dat al die schoone dingen hun noch dees jaar, noch toekomend jaar, noch binnen tien of twintig jaar zullen gegeven worden, zelfs niet als de socialisten aan 't bewind zijn, maar eerst na lange, langejaren, misschien ecue eeuw, misschien ver scheidene eeuwen, als do wereld, door eene langzame revolutie of verworming, daarvoor rijp zal geworden ziju. Wacht er uaar, maar vast er niet naar, zegt het spreekwoord 1 Nochtans zijn er beloften welke de socialisten gedaan hebben, niet tegen binnen honderd jaren, 2elfs niet tegen dat zij aan 't bewind kwamen, maar welke zij zouden vervullen zoodra er maar eeuigen van hen in de Kamer zou den zitten. Zij zitten er, en wat is er van de be loften geworden Nooit was do wetgevende zittijd min der vruchtbaar dau tegenwoordig, ondauks al de pogingen van de regeetiug en de rechterzij, om hem vruchten te doen dra den. De nuttigste wetsontwerpen, reoht- streeks in 't beiang der werklieden zooals de wet op de rechtspersoonlijkheid der vakvereenigiugen liggen op bespre king en stemming te wachten. De zittijd staat-te eindigen en de begrootingen zijn nog niet gestemd. Aau wie de schuld Aan niemand anders dan aan de socialisten die in de Kamer alles ovorendo zetten en schreeu wen en eeuwig en altijd met verwarmden hutsepot van tienmaal opgediende visch- wijfspraat voor den dag komen. De citoyens, eens gekozen, gingen aan geene enkele zitting ontbreken maar 41® TEBVOLG. Hij zou Frankrijk voor altijd verlaten, zegde zij. Da rust van dit land zou er niel onder lijden daarhij het lang duren eer hij wéér de oude krachten Wroonnen had, en mogelijk, wie weet, naarmate «Kneuder wordt, komt er meer kalmte in het ge wed, zweert men dikwijls die dwalingeo der jeugd 0 wees barmhartig, mijnheer, smeek uw vader "il mijnen naam, prins Earoskine de vrijheid te her leven. Gjj vraagt zoo veel, zoo ontzaglijk veel me vrouw Dc president der republiek heeft hel recht genade uit te ócfcncn. Dat heeft hij, doch hij kan geen misbruik maken wu die macht. De 14= Juli nadert j dien dag is het vols zoo blij gestemddat het geerue daden van barmhartigheid riet. 0 Ik bid u, zoo gij ooit in uw leven hebt licfge- 'ud, help mij het eene wezen behouden, dat mij dierbaar is. Maar bedenk, hoe schuldig uw echtgenoot is. Dat is zoo niemand erkent het, belaas 1 zoo ver als ik. Dikwijls heb ik geweuscht, dat ook mijne vaderlandsliefde, mijn medelijden met de verdrukten krachtig genoeg mochten zijn, om mij aau zijn streven deel te doen nemen, ik zou cr dan minder onder altijd zouden zij vlijtig met woord en daad het land dienst bewijzen. Nu is al de moed van die helden in dc schoen gezonken en ware het niet dat zij van sommige van hunne confraters een scheeven kregen cn naar de Kamer gestierd wierden, vele van hen zouden er zelden of nooit te zien zijn. Le Peuple, de Fransche Vooruit, stelde het dezer dagen nog vast. Een amende ment was door gezellen Ansecle cn kon soorten voorgesteld, aau art. 2 der wet op de wcrkhuisreglementen. Toen er over dit amendement moest, gestemd worden, waren de helft der socialisten afwezig Le Peuple was verontwaardigd, doch kondigde echter, heel voorzichtig, de namen der aanwezigen af en niet die der te huis blijvers. Nu komen gezellen Bertrand en ande ren zich ootmoedig verontschuldigen. Zij hadden gemeend dat minister Nyssens langer zou gesproken nebben, dat er dien dag niet zou gestemd geworden zijn en veel vijven en zessen. Kortom zij hadden het niet noodig ge oordeeld zich te vermoeien Wij hebben echter nog niet gehoord dat er al een socialistische volksverte genwoordiger ontbroken hoeft op den betaaldag. Als men hoort wat die mannen zeggen en als men in hunne doening ziet welke prondelaars zij zijn, meu moet bekennen dat de citoyens elk een kunnen een handje toesteken als hij maar moet geholpen zijn van den oever in de gracht. Alkool als verlichtingsmiddel. De Messagcr de liruxelles wijst op de voordeeleu, die verbruikers en landbou wers zouden halen bij het aanwenden van alkool als verlichtingsmiddel. 1 gram 2 dec. alkool brengen iu den- zelfdeu tijd evenveel verlichtiugskracht voort als 2 gram 13 dec. petrool. Per carcel-uur is het verbruik: petrool 40 gram, alkool 20 gram. Natuurlijk is het uoodig dat men ceu middel viude om deu alkool, voor ver- lichtiug bestemd, ongeschikt te maken om gedronken te worden. Daar zouden er anders te veel, als ze goesting kregen, hen lamp uitdrinken cn in deu donkere zitten. Voor de landbouwstokerijeu ware het een overhoopt geluk, want al tie millioe- uen, die nu uaar deu vreemde gaan, voor petrool, zouden in het land blijven en ten bate komen van deu landbouw. hebben geleden maar hel was le vergeefs, ik ben te veel vrouw, om niet te huiveren voor alle komplotten, alle samenspanningen. Bedenk echter, dat zoo prins Karoskine er zich aan overgaf, het ook was, omdat hij, en dal buiten zijne schuld, daarginds in Siberié het onbcsehryjelijkc heelt geleden, dat hjj zijne ouders, ziju vaderland, zijn vermogen, zijne gezoud- heid verloor enkelen alleen, ornoal men hem aanlrol op eene vergadering, waar hij zijn al te vurigo land- genooten kwam aansporen toch van alle pogingen tot opstand af te zien. Verbittering hierna is verklaar baar, al moge men haar ook in bare uitingen niel kunnen verontschuldigen. Nooit werd hopeloozer zaak door welsprekender pleitsterverdedigd, mevrouw; maar waarlijk... O weiger het niet mijne bede aan Zijne Excel lentie over le brengen riep zy handenwringend uil. Ik beloof u integendeel het te zuilen doen maar ik moet u voorbereiden op eene weigering, U hoop voor te spiegelen ware hier misdadig, prinses. Dc jonge vrouw gevoelde zich aan de bitterste ver twijfeling ten prooi. Wat zal ik dan aanvangen mompelde zij als tot zicbzelvc. Ik kan hem toch niet overlaten aan zijn lot o 1 dat iemand gevonden werd, die mij zijne vrijheid hielp verwerven, niets, neen niets zou mij daarvoor te veel zijn. Haar toehoorder had haar opeens een doorborende» blik toegeworpen en daarna wéér de oogen neêrge- alagcn, terwijl hij aandachtig de figuren van het tapijt scheen te bostudeeren. Tusscheu hen was eene diepe, pijnlijke stille ont staan. Ten laatste hernam liy bijna fluisterend Ik zou eigenlijk niet aldus tot u mogen spreken, Mevrouw, want mijne nauwe betrekking tot Zijne Excellentie dwingt mjj, als man van eer, mij op dnb- bel kiesche wijze te onthouden van elke inmenging in regeeriugszaken maar ik beb diep medelijden met u en ik wil er wel in toestemmen, u toe te vertrouwen, dat cr iemand anders is, die vcei invloed bezit en u misschien zou kunnen helpen. O Heb dank Heb dank zeg mij zyn naam. Dal is, helaas 1 een geheim, dat ik niet verra den mag doch ik kan meer doen, ik kan zelf met hem spreken en hom uwe belangen aanbevelen. Ja, doe dat, ik smeek u, doe dat, mijnbeer, en ik zal u mijn gansche leven zegenen. Dc jonge rnau glimlachte droevig. Zeg dat niel al te spoedig, prinses, hernam hij, want ik beb u nog niet gezegd tot welke oiïeis u dal zou nopen. De man, van wien ik spreek, is arm, hij leeft van eene betrekking, die bij voor u iu de wang- schaal zou stelten het is dus niel onwaarschijnlijk, dat hij voor die verre van gemakkelijke taak hooge som zou vragen. Wat bekommer ik mij daarom Ben ik niet rijk Hoeveel zou het u weerd zijn Natuurlijk zal ik vooral bepalen, dat de som alleen dan zal worden uitgekeerd, wanneer men mocht slagen. Hoeveel het behoud van mijn echtgenoot mij weerd zou zijn 1 Alles. O Zeg gij zelf wat die onbe kende zou moeten hebben. Dc schoonzoon van den president dacht een oogen- blik na. Meeting te Bavegem. Zondag 11. had er te Bavegem eene meeting plaats in de opene lucht. Priester Daeas trad als spreker op. Wat onze merteleer daar zoo al verteld heeft, is ons nog niet ter oorc gekomen en wellicht ook zal men ons niets laten weten om reden dat hij weêr eens zijn doodgezaagd deuntje zal afgegeven hebben net als do papegaai die het zijne ook van buiten kent. 't Zal weer eens geweest zijn gelijk altijd de land bouw verkwijnt cn moet gered worden, de tijden zijn slecht en men moet zorgen voor de deftige broodwinning van ieder een. Maar hoe en waarmeê moet de land bouw gered en Yoor de broodwinning ge zorgd worden Door wetten en maatre gelen, zegt menMaar welke wetten moeten gestemd en welke maatregelen genomen worden?... Maar zie priester Daeus en zijne luitenanten wachten zich te zeggen wat die wetten en die maatre gels moeten bepalen... Zij handelen gelijk de man die eeu huis ziet branden eu er van weg loopt roepende: BrandtBrandt 1 er moet gebluscht worden 1... Ja, zoo handelen merteleor Daens en zijne luite nanten Een goed gedacht. De regeering stelt zich voor het kosteloos vervoer op deu spoorweg te vcrleenen aan al de kie zers, die hun burgerlijk recht uitoefenen, wat tot heden slechts 't geval was voor dc gemeentekiezers. Een koninklijk besluit dat eerstdaags verschijnen gaat, zal de voorwaarden re gelen waarin een kiezer voortaan van de naastgelegene spoorhal ter plaats zal ver voerd worden, waar hij zijnen burger plicht moet uitoefenen. Pater De Deken. Do Missiën van China en Congo (Scheut) bevat iu hare laatste aflevering eenen brief van den missionaris Jozef Van Damme, die tot het laatste toe aau het ziek- en sterfbed van den onvergetelijken pater De Deken heeft gestaan. Sedert den 26 februari was de achtbare missionuaris ziek, doch die ongesteldheid ging iu deu beginne over, om later weer erger te worden. De heete koorts was den 29 weer ge vaarlijk geworden, om op I maart ander maal af te nemen. Zijne vrienden kwamen hem trouw bezoeken. 's Avonds, zegt de briefschrijver, kwam Pieter Danco tot mij en zegde mij ganw, gauw naar den rechter (Mr de Sacgherj ie gaan, aange zien de pater iu 't geheel niet wel was. Inderdaad hij ijlde eu toeu hij een oogeu- blik tot zich kwam, zegde hij vroolijk Ja, ja, 't is er mee gebeld maar nu, ik wil wat de goede God wil Douzelfdeu avond kwam do gouverneur VYabis naar zijne gezondheid vragen. Nog andere blanken kwamen hem voor 't laatst bezoeken. Later zegde de moedige man Laat ons veronderstellen viermaal honderddui zend fraDkeu. sprak hij met eene lichte aarzeling. Alma stond op eu zegde met haar zuchten, edelen glimlach l)en dag waarop ik van u bet bericht ontvang, dat m(jn echtgenoot genade zal ontvaugen, zal ik zelve u die som overhandigen. Het is niet tc veel voor zijne vrijheid. NVces dau gerust, prinses ik durf u bijna vast beloven, dat uw weuscli vervuld zal worden. Duizelend van geluk, liet zij zich door hem naar haar rijtuig teruggeleiden, en terwijl zjj huiswaarts gevoerd werd, glimlachte zy vroolijk over zyn ver moeden, dat de losprijs haar te hoog mocht hebbeu toegeschenen. Ook al had zy de helft van haar ver- uiogeu moeten afstaan, om Inan aan den dood te onlrukkcB, zij zou niet geaarzeld hebben. De sombere man staarde van zyne zijde bet rijtuig na hij was er verre af, een teeder gemoed te bezit ten en toch kon hij zich niet onthouden vol bewonde ring en ontzag aan zijne bezoekster tc donken. Zouden onze vrouwen ook aldus kuiineu lief hebben vroeg by zicb bitter af. Ik geloof het niet maar zyn wij het ook wel weerd i Veertien dagen later, een tijdsverloop, dat Alma eene eeuwigheid had toegeschenen, ontviug zij van hem het volgende schrijven Indien gij mij morgen middag ten drie uren met een bezoek wilt vereeren, zal ik mij gelukkig rekenen, u moudcliiigs te bevestigen, dat uw echtgenoot op 14 Juli aanstaande in vrijheid zal worden gesteld, op uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat hij nooit wéér den franschen bodem betreden zal eu binnen de vier* nog op half spijtigen en half schertsenden toon 't Is toch wat onnoozel alzoo in een bed te sterven, en nog te Boma 1 Ton half 3 's morgens stierf pater De Deken, zonder de minste schok, zonder eenige stuiptrekking. Na den dag op een praalbed ten toon te hebben gelegen, werd pater De Deken 's avonds ten 5 uren begraven. Niemand was bij die droevige plechtigheid afwezig Iu de lijkrede,door M. Armand Wolters uitgesproken, roemde deze zijne verdien sten en deugden. Zijne stoffelijk overscht rust op 't kerk hof nevens pater Schmidt, missionaris van de Congregatie van den H. Geest, te Boma in 1882 overleden. M. de gouverneur Wahis heeft den wensch uitgedrukt dat een gedenkteeken het graf van den dierbaren doode zou versieren. De 5° meert heeft de lijkdienst plaats gehad. Ook daarin waren allen aanwezig; geen wonder, pater De Deken was door iedereen bemind. Provinciale kiezingen. Ziehier den tekst van het wetsontwerp betreffende de provinciale kiezingen Art. 1. De vergadering der kiescolle ges, om over te gaan tot dc gedeeltelijke vernieuwing der provinciale raden, zal plaats hebben op zondag 26 juli 1896, de balloteeringen 's zondags daarop vol gende. De kiezingen zullen gebeuren volgens de lijsten van provinciale kiezers, in voege tredende op 1 juni 1896 en dit in over eenstemming met de wet .van 29 juni 1894, die ten laatste in den loop van 1898 zal moeten herzien worden. Art. 2. Bij afwijking van art. 44 der provinciewet zullen de raden dit jaar ver gaderen, iu gewonen zittijd, den eersten dinsdag der maand October, ten 10 uren 's morgens. De wetgevende kiezingen zullen, zoo als men weet, plaats hebben den 5 juli en de balloteeringcn den 12. Brugge. Jubelfeest. De laat ste zoudag dezer maand mei zal het vijf cn twintigjarig Jubelfeest gevierd worden van den achtbaren heer Visart, Burge meester van Brugge, als Volksvertegen woordiger van het ArrondissementBrugge. Deze jubelfeest moest reeds van over dry 'aren ziju gevierd geworden,doch de heer Visart heelt cr zich tegen verzet, zoolang do groote zaak van Brugge-zeehaven niet gewonnen was. Beiaardist. De heer Karei De Motte, heeft, zoo Le XXe Siècle meldt, ziju ont.-lag gegeven van beiaardist der stad Brussel. Onze jeugdige kunste naar zal dus de vroolijko akkoorden van ouzen luchtzauger over zijne geboorte stad blijven heenzenden. en-twintig uren na zijn ontslag uit dc gevangenis dit rijk zal hebben verlaten. Den volgenden avond was prinses Karoskine vier maal honderd duizend franks armer, maar hoeveel rijker tevens in baar hart. Wij zullen hem beiden zoodanig aan ons kete- m door onze liefde, dat by er niet wéér opnieuw aan zal denken, onsle verlaten, fluisterde zij het knaapje toe, dat in zyn wiegje met eene bloem speelde* Tot ccnig antwoord rukte liet kind de roos aan stukken. Zij sidderde. Zou bet ook aldus met bare leederbeid gaau. XII Op den avond van den 13' Juli trad de directeur van Clairvaux Iwan's cel binnen en sprak opgeruimd Ik beb u goede lyding te brengen, prins. Wil u gereed maken de president der Kcpubliek verleent u, met het oog op uwe wankelende gezondheid, kwijt schelding van straf. Wil u gereed maken my te vol gen. Men wacht u reeds daarbuiten. Vrij stamelde de balling, vrij Wie heeft dat bewerkt t Ik weet van niets, maar beb een sterk vermoe den, dat hel de persoon zal zyn, die u buiten de mu ren der gevangenis opwacht. En wie is dal Raadt gij bet niet 1 Uwe edele, trouwe bewon- derensweerdige vrouw. Wordt voortgeuet

De Denderbode | 1896 | | pagina 1