Zondag 17 Mei 1896. 3 centiemen per nummer. 30sle Jaar. 3083. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het maatschappelijk vraagstuk. De beenderziekte bij het vee. HOPTEELT. ECCE ITERUM PILATVS DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, erf in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen of. 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uil vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 16 Mei 1896. Afgeveerdigden uit de verschillige Bisdommen van ons Land, hielden, op 5 maart 11., onder de leiding van HH. Hoogweerdigheden onze Bisschoppen,eeno vergadering te Mccheleu, ten einde een algemeen programma en de werken vast te stellen tot oplossing van het maat schappelijke vraagstnk volgens de voor schriften van Z. H. Leo XIII, de Vader der Arbeiders. Het algemeen programma 't welk werd aangenomen met goedkeuring HH. Hoog weerdigheden, onze Bisschoppen, luidt als volgt 1° Inrichting en uitbreiding van werk manskringen en huishoudkundige instel lingen er meê in verband. 2° Inrichting en uitbreiding van ver- eenigingen die de opvoeding en vaklei- king van den arbeidersstand kunnen vol maken, zoo als patronagiën en huishoud scholen. 3° Stichting van vakvereenigingen die haren oorsprong in de werkmanskringen zullen zoeken. 4° Instelling van maatschappijen tot spaarzaamheid, van voorzorg, onderstand in geval van ziekte, ongeluk, werkeloos heid, ouderdom en bijzonderlijk van onderlingen bijstand. 6° Verbetering der werkmanshuizen en zorgen datde arbeiders hunne woningen in eigendom verkrijgen. 6° Instelling van fabrieks- en verzoe ningsraden. 7° Stichting van matigheidskringen ter bestrijding van het drankmisbruik. 8° Werking van patronen en beheer ders, enz. om den zedelijken en stoffelij- ken toestand der arbeiders te verbeteren. 9° Verspreiding der kath. Drukpers en stichting van kringen van sociale studie. 10° Maatregelen ten voordeele van den landbouw, aanmoediging tot het stichten van landbouwvereenigingen en instelling van Raiffeisenkassen. Dit programma bevat niets wat de zienswijze of gevoelens van katholieken kan kwetsen welke ook hunne denkwijze zij over den te volgen baan om tot de op lossing van het maatschappelijke vraag stuk te geraken. Alle katholieken moeten dus dit pro gramma als het hunne aanschouwen en werken om het zoodra mogelijk totaal te verwezenlijken. Twee punten zijn er waarover er heden nog zekere oneenigheid bestaat, te weten: de vakvereeningeu en de fabriekraden welke bij eenigen een zeker wantrouwen verwekken. Wij begrijpen dit wantrouwen niet. Aan de vakvereenigingen is immers zoo wel de welvaart van den meester of werk - gever als van den werkman verbonden. Wanneer men de werkman zonder steuD, en aan zich zeiven overlaat, bestaat er EENE VKEESELIJKE 22BW VEBVOLG. Wel zeker, wel zekerZy had geen beter huwe lijk kunnen doen, zoo'n beschaafd aanzienlijk man met zulk een groot vermogen. Maar Koenraad Rcch- ling zut haar nog in het hoofd, by den hoogmoed en de geldzucht van zijne moeder kon toch nooit iels van een huwelijk komen. Alleen ter wille van hem bleef zij bij die onbeschaafde vrouw en verdroeg hare lui men, terwijl zy zelfs eene rijke vrouw kon wurden en haar vader zijn laatste levensdagen had kunnen veraangenamen, als zij gewild had. Wenschte uw broeder dus ook dit huwelijk Constance werd verlegen. Waarom zou hij dat niet fewensebt hebben antwoordde zij van baren kant met eene vraag. Hij zou nooit een woord gezegd hebben Om zijne dochter daartoe over te halen hij was daar veel te troUch voor Misschien wenschte hij geen huwelijk met iemand, die hem zoo na verwant is, visebte Agues. O, zoo na zijn ze niet verwant. Ik weel zelf niet juiit hoe de verwantschap bestaat, ik geloof van de zyde van Valentine's moeder. Dan hebt gij zeker M. Bauerlich niet gekend, voor dat hij naar Amerika ging vorschte Agnes verder. gevaar dat bij eindelijk door de socialis tische beloften verleid worde, terwijl hij in den schoot der katholieke vakvereeni gingen hulp en bijstand door raad en daad zal vinden; hij zal er zijue rechten en ook deze van den meester of werkgever en bovendien nog zij no plichten jegens de God en de samenleving leeren beseffen en zo volbrengen. Zij die aan de vakvereenigingen uit wantrouwen vijandig zijn, handelen vol gens ons zeer verkeerd. Hunne Hoogweerdigheden onze Bis schoppen sporen alle katholieke Verceni- gingen, bijzonderlijk alle Werkliedenbon den, en ook den Belgischen Volksbond aan de bovenstaande tien punten in hun werkprogramma op te nemen en er de verwezenlijking van te bespoedigen. Wij hopen dat de stem van Hunne Hoogweerdigheden onze Bisschoppen door alle ware katholieken zal aanhoord wor den; zij zegt ons hoe noodig het is te wer ken en schrijft ons voor hoe er moet ge werkt worden tot behoud onzer samenle ving, tot ons aller heil en welvaart De beenderziekte, die in sommige jaren zooveel verwoesting onder onzen veesta pel aanricht, is eerder een gebrek dan eene ziekte. Zij ontstaat uit eene onvol doende ontwikkeling der beenderen van het dierlijk lichaam. De beenderen, bij de dieren zoowel als bij den mensch, bestaan uit eene pap achtige stof, die door toevoer van phos- phoor en kalk stevig wordt. Welnu, wan neer deze twee laatste stofFen ontbreken, ontbreekt ook de stevigheid en het dier krijgt de beenderziekte. De kwaal is ge makkelijker te voorkomen dan tc gene zen. Een dier dat van de ziekte ernstig is aangedaan is bijna onwedorroepelijk ver loren. Het beest wordt stijf en stram, de gewrichten zwellen op, bij de minste be weging valt het en het gebeurt zelden dat na eenige malen vallens het een of het ander been niet gebroken zij. De jonge dieren en ook de volwassen koeien op het einde hunner dracht zijn vooral onderhevig aan de kwaal. Het lichaam verslijt onophoudelijk en moet dus onophoudelyk hersteld worden, dat is de reden waarom menschen en dieren voedsel moeten innemen. Dat voedsel, om doelmatig te zijn, moet in voldoende hoeveelheid de grondstoffen bevatten, welke tot de herstelling der verloren krachten benoodigd zijn. Het vee, dat onder de plantenetende dieren te huis hoort, moet dus die stoffen in de planten kunnen vinden. In droge jaren nu gebeurt het dat de grond de vereischte hoeveelheid vocht niet bevat waardoor de phosphoorzure meststoffen opgelost worden en door de planten opgenomen, 't Is vooral na dergelijke zomers an meest in de zandstreken dat wij voor beender ziekte te vreezen hebben. 't Is ook dan dat de landbouwers gene gen zijn de ziekte te bevoordeeligen door het voederen van groote hoeveelheden Ik wist niet eens, dat hij bestond ik was toen nog niet b|j inynen broeder die woonde destijds te Havelberg, zijne vrouw leefde nog. De ouders van Bauerlich hebben ook in of bij Havelberg gewoond, dat weet ik niet juist, vertelde Constance, die er ge noegen in schepte, nu eens naar hartelust te bab belen. Mevr. von Beeren luisterde met groote aandacht om Constance wéér aan de praat te krygen vroeg ze op vriendelijkcn toon En is M. Bauerlich lang in Amerika geweest Achttien of twintig jaarValentino was nog een klein kind, toen hij er heen ging. H|j heeft daar genoeg doorstaan en nu is hij teruggekeerd om de verkregen rijkdommen te genieten om Valentine zou hij echter de zee wéér overgestoken zijn, al had hij voor haar wéér ouder de wilden moeten gaan. Ei, dat zou toch niet noodig geweest zijn, ant woordde Agnes lachend. Toch welConstance naderde mev. von Beeren en fluisterde geheimzinnig Nauwelijks een uur voor dat de mannen van het gerecht kwamen en baar weg haalden, heeft hij baar aangeboden met hem te vluch ten. Hij bemint haar zoo innig, dat hy ter wille van haar alles op zich wilde nemen, ofschoon hij, zoodra Hendrik kwam om te vertellen dat zijne meesteres aan vergif gestorven was... ofschoon hij toen dadelijk overtuigd was, dat Valentine het haar had toegediend. Hendrik, de huisknecht van mevrouw Hechting vroeg Agnes verwonderd. Ja, bij was heimelijk met den stoomtram bier gekomen om ons voor te bereiden op de komst van aardappelen, welke in zulke seizoenen meestal wel gelukkende, overvloedig en goedkoop zijn. Deze vruchten zijn zeer arm aan phosphoor en volstaan dus niet voor de voeding van het dierlijk lichaam. Andere oorzaken liggen in 't gebruik van water dat te woiuig kalk inhoudt, in 't gemis van keukenzout, in 't verblijf der diereu in vochtige, koude, duistere stal len. Doch deze oorzaken zijn eerder om standigheden, die hot dier tot de ziekte voorbeschikken. De hoofdoorzaak is ge mis aan kalk en phosphoor in het voedsel. Het beste middel, zoo niet het eenige, is het gebruik van phosphaten op landen en weiden daardoor brengt men in het voeder zelf kalk en phosphoor over en dat onder eenen vorm die goed geschikt is om door het dierlijk lichaam opgeno men te worden en de beenderen te vor men bij de jonge, te onderhouden bij de volwassen dieren. Sommigen geven voor raad bij het voe der krijt, geprecipiteerd phosphaat of beendermeel te voegen. Wij zullen niet zeggen dat deze middelen gansch ondoel matig zijn, maar wij beweren dat zij van twijfolachtigen aard en daarenboven kostelijker zijn dan het eerste. Immers do maag van het vee is niet geschikt om gemakkelijk die minerale stoffen to ver teren, zoo dat zij voor het grootste deel ongedeerd in den mest te rechte komen en de dieren er heel weinig kunnen bij winnen. Phosphaatmesten, iutegeudeel, schenken ons eerst en vooral steviger planten en meerder vruchten en later goedgeschikte voedingstoffen. Wij raden de landbouwers ten zeerste aan dit goedkoop en doelmatig middel te beproeven; zij zullen woldra ondervinden dat hunne proefnemingen gansch ten hun nen bate zullen uitvallen. R. B. Soort zoekt soort, maar ook soort kent soort. Geachte lezers, wij willen u heden eens onder oogen brengen hoe La Ré forme het orgaan der progressisten over de zoo gezegde christene volkspartij oordeelt. Aandacht a. u. b. Het programma der christene volks- PartÜder socialisten en der proges- sisten is in den grond het zelfde. De n christene volkspartij leurt heel een- voudig op den buiten met de leeringen der progressisten. Zij doorspekt ze wat n met christelijke spreuken, gelijk de - socialisten er wat kollectivistische woorden in mengelen, maar inderdaad a is er niet het minste verschil tusschen. a Christene democraten, socialisten en a progressisten zouden eigenlijk maar a eene partij moeten uitmaken. Het n verschil dat tusschen hen gedrieën bestaat, is eene kwestie van uithang- a bord, noch meer noch min. De drij a flesschen dragen eenen anderen naam, n maar de drank, dien zij bevatteD, is a juist de zelfde. Leuven. De socialisten hebben gezegepraald in de kiezing voor den Werk en Nijverkeidsraad. het gerecht en hij verzocht driDgend, dat wij niemand iets van zijne waarschuwing zouden zeggen, ant woordde Constance. Weêr schrikte zy en haastte zich erbij te voegen En nu heb ik bet toch gezegd, en dat van M. Bauerlich ook, ofschoon hij mij dit streng verboden had. Lieve, beste mevrouw, gij zult het wel zwijgen, niet waar Gy zwijgt wel smeekte de Joffer met de handen te samen alsof ze bad. Wat heeft hij u verboden tc zeggen vroeg Agnes; zonder de verlangde belofte te doen. Dat hij met haar wilde vluchten, dat hü van het eerste oogenblik aan hare misdaad geloofde en en dat het ongelukkige meisje het hem zelf bekend heeft. Dat is niet waar, riep Agues. Toch wel, Adolf liegt nietWaarom zou hij liegen Waarom heeft hij alles aan u verteld. In zynen angst en zorg over Valentine. Zij heeft tc lang geweifeld, zy wilde hem niet in het ongeluk meéslepen en toen was het te laat. Ach, ge hadl zyne vertwijfeling moeten zien en toen de commissaris Kuhnel de flesch onder den gootsteen vond, scheelde hel niet veel, of hy zoo zich verdronken hebben. Hij maakte er zich een verwijt van dal hij den commissa ris hier in huis had gebrachten toch gebeurde dat alleen omdat het Valentine ten goede kou ko men. Mev, von Beeren had moeite om de verwarde meê- declingen der oude Juffrouw zoo te volgen, dat zij ailc bijzonderheden in haar geheugen kon prenten, en toch schevn haar dit noodzakelijk toe. Meer on meer Prijsuitreiking. Donderdag 11. heeft de Prijsuitreiking plaatsgehad aan de Overwinnaars in den prijskamp 1895. Te dezer gelegenheid sprak de heer Leo Gheebaeedts, Burge meester ouzer Stad en Voorzitter der Commissie de volgende redevoering uit MIJNHEEREN, Hét eerste woord dat ik U ga toestu ren, is een woord van dank, omdat gij zoo talrijk aan onzen prijskamp zijt komen deelnemen. Gij zijt de voorboden van al wat op het gebied van verbetering in do bereiding der hop wordt gedaan. Dank aan uwe volhardende pogingen, zullen wij bet beleven dat de Aelstersche hop hare oude faam zal herwinnen. In den naam van de Hopcommissie, stuur ik U allen mijne vurigste gelukwenschen toe. Het is waar, wij moeten het met spijt bekennen, bet afgeloopen jaar heeft bij menigen landbouwer eeue bittere teleur stelling te weeg gebracht. Als men de hop die wel bewerkt is, tegeu eenen spotprijs van 30 fr. moet afgeven, dan vindt men zich weinig opge beurd om zijne waren met de noodige zorgen te bereiden. Men ontmoet zelfs personen die den moed verliezen, den ouden slenter volgen c-u hop naar de markt brengen, welke van geringe hoe danigheid wordt gekeurd. Z*lks handel wijze, Mijubeeren, is gansch verkeerd, zij kan ons enkel dieper in het verval bren gen. Willen wij dit verval bestrijden, dan moeten wij ons aller krachten veree nigen om onze hop beter te doen zijn dan die gemccue Duitschc hop die aan deu zelfden prijs is verkocht geweest. De Aelstersche hop heeft voortreffelijke eigenschappen, zij is kloek, heeft eenen aangenamen geur, eene fraaie kleur, en bewaart een jaar langer deze voortreffe lijke hoedanigheden dan de vreemde. Helaas 1 hoe dikwijls gebeurt het niet dat deze eigenschappen verloren gaan tijdens het bereiden Iloe dikwijls gebeurt het niet dat de hop slecht geplukt wordt, met stelen en bladeren vermengd naar de markt wordt gebracht en daar als te gemeene waar wordt afgekeurd Hoe dikwijls gebeurt het niet dat de hop tijdeus het plukken, op hoopen wordt ge goten, in manden wordt opgehoopt en alzoo verhit en hare fraaie kleur verliest Hoe dikwijls gebeurt het niet dat de hop slecht wordt gedroogd dat ze op. den eest langs ouder verzengt en langs boven in haar zweet ligt te koken, zoodat zij niet alleen hare fraaie kleur verliest, maar zelfs den schijn bekomt van ver jaarde hop, zoucLr fijnen geur, die noch tans het kenmerk is van eene waar van eerste hoedanigheid Als wij zulke waren moeten stellen tegenover vreemde producten die al hunne oorspronkelijke eigenschappen hebben behouden, hoe wil men dan dat onze hop hare oude faam behoude dat zij op vreemde markten worde gekocht dat zij aan loonende prijzen worde ver kocht Hetgeen ik daar kom te zeggen, is geen verwijt dat aan een uwer kan wor- kwam zij tot de overtuiging, dat Bauerlich volgens een bepaald plan tc werk ging en dat hy de niets kwaads vermoedende Constance als werktuig gebruikte. Hel deed hem veel leed, dat bjj zyne gedachten geopenbaard had, vervolgde de oudejuffer.cn hij bezwoer mij by alles wat heilig is om te zwygen, vooral bij het gerechtelyk verhoor. maar als ik een een eed moet doen... als ik een eed moet doen... Van deze voorstelling was de oude dame niet af te brengen, en Agnes deed daartoe ook geene pogingen meer. Zij geloofde voor ditmaal genoeg vernomen te hebben en aan den drang van haar goed hart toege vende, ging z(j tot een ander onderwerp over. Juf vrouw Zier, zegde zy, terwijl ze de handen der oude dame in de hare nam en haar vriendelijk aankeek, kan ik u met het een of ander van dienst zijn, Va lentine kan thans niets voor u doen, uw broeder is plotselings gestorven... En daarmcé is zijn pensioen vervallen, viel Constance in, terwyl zij dankbaar bare hand drukte. Ik begrijp u, Mevrouw en ik zon niet te trolsch zijn om nwe hulp aan te nemen, maar ik heb ze niet noodig voor mij is op voldoende wyzegt- orgd. Mevrouw von Beeren keek haar eenigzins verwonderd aan.cn daarom vervolgde zij met een flauw iachjc gij raadt wel dat het Adolf Bauerlich is, die voor mij gezorgd beeft. Een zoon kan niet meer zorgenoc liefde voor zijne moeder toonen dan hy voor mij. Eiken dag komt hij hier en dan brengt en be.-t« lt hy veel meer dan ik noodig heb. Mijne provisiekamer is beter voor zien dan toen miju broeder leefde, olschoon hy er men ook reeds voor zorgde. den toegepast. Gij zijt allen mannen van den vooruitgang, gij zijt met den besten ijver bezield. Wierd uw voorbeeld ge volgd onze hop zou dadelijk stijgen zoowel in waarde als in faam. Elk jaar stelt de Jurij van den kampstrijd vast dat er in het bereiden der hop eene groote schrede is vooruitgegaan. Welnu, weest gij de apostels van den vooruitgang bij uwe vrienden en kennis sen doet daar het goede woord door dringen zorgt er voor dat gij navolgers vindt die metU wedijveren, die evenals gij er zich op toeleggen. Laat ons allen strijden voor de goede zaak. Het Stads bestuur van Aelst en de regeering zullen uwe pogingen ondersteunen en zullen al doen wat mogelijk is om aan onze hop hare oude faam te doen herwinnen. Op dan, landbouwers en hopplanters, gaat voort in uwe pogingen, laat uweu moed niet verflauwen, komt in den vol genden prijskamp nog talrijker op dan nu, toout dat het land van Aelst. hop voortbrengt van eerste kwaliteit, en uwe pogingen zullen beloond worden, er zul len nog goede dagen aanbreken voor de hopnij verheid Beginnen de zaken dan aangebrand te rieken voor de volksfoppers Voorzeker ja, want onze vierde man trekt er weêr al eens van onder 1 Eerst 't vuur in deu wind steken, en dan de handen wasschen gelijk Pilalus Inderdaad, sedert verscheidene maan den, zien wij de u commis-voyayeurs in twist en tweedracht met name Plaucquart, De Pelsmacker, De Backer, Du Catillon, en die zich de luitenanten van paster Baens noemen, overal pogingen aanwen den om de katholieke partij te scheuren en te verdeelon Gent, Brussel, Aut- werpeu, Kortrijk. Rousselaere, Brugge, Oostende, enz. worden door die heet hoofden doorkruist. Ja, wij wonen sedert lang dit aardige spektakel bij van mannen, zoogezegde kristene demokratcn, die de pretentie opperen, dat zij aUeen bij machte zijn het socialismus tegen te werken, maar die nergens ontmoet worden of te vinden zijn waar de socialisten zegepralen of machtig zijn Waarom, bijvoorbeeld, gaan die felle kerels, die talentvolle redcuaars, die mannen die het zoo schoon kunnen ver- koopen geene meetingen geven in de volkswijken te Gent,alwaar de socialisten zoo machtig zijn, of in 't Walenland waar ze den bovenzang hebben Maar daar zullen zij zich wel van wach ten 1.. Zo weten dat de socialisten naar hunnen sullenpraat niet zouden luisteren en hun met trommel en fluit aau de deur walsen. Ze vinden, die helden, dat het min ge vaarlijk is voor hun moederskindje van eenvoudige brave lieden in Vlaanderen te gaan ophitsen tegen hunne geestelijke en wereldlijke Overheden en ze door val- Dan moet hij mei uwen broeder op zeer goeden- voel gestaan hebben, merkte Agdes op. Oh, die mocht er niets van weten, riep Con stance verschrikt uil, als kon haar dunde broeder het nog hooren en haar ter verantwoordiging roepen, en Valentine ook niet, die waren beiden veel te trolsch om iets aan te nemen. Maar zij hadden ook de zorg niet om het huishouden te besturen met hel kleine pensioen van myu broeder en het weinige dat Valen tine kon bijleggen. Ik zou geen raad geweten h> bbcn om het vol te houden, als Bauerlich niet bijgespron gen was. Daar stak toch geen kwaad in. niet waar Die vraag klonk zoo vleieDd, dat Agnes niet over liet hart kon krijgen om hare ware mccning te zeggen immers, er was t<cli niets meer aan te ver anderen. Zij schudde daarom alleen het hoofd en vroeg Hoeft uw broeder er nooit iets van bemerkt 1 Neen. cu Valentine ook nietBauerlich wil nog niet dat iemand liet weethy meent dat het de na gedachtenis van mijn broeder zou kunnen benadeelen. Oh, hij is zoo goed Agnes vormde zich een geheel andere voorstelling van M. Bauerlich, doch daar zweeg ze over. Al had ze daar over willen spreken, dan had ze er toch geen gelegenheid voor gehad want er werd gebeld. Con stance sprong op met de woorden Dat is Bauerlich Oh, mevrouw, laat toch niets merken van alles, wat ik u verteld heb Het was echter Bauerlich uiet, maar de werkster de oodejuffer keerde met een verlicht hart by haren gast terug, Agnes gaf op het verzoek van te zwijgen een onl sche beloften van allen aard naar hunnen kaut te trekken En zoo ziet men die kleppers geene middels onbeproefd laten om de katho lieke partij te ondermijnen in de verschil lij arrondissementen van West-Vlaau- deren alwaar er op 5 Juli aanst. wetge vende kiezingen gaan plaatsgrijpen. Doch het ganscho land door worden die verraders der kath. partij, die voorloopors van het socialismus, door de kath. Druk pers geschandvlekt. En het zij bier tor loops gezegd Zij die ons, Denderbode, in 1893 94 toeriepen Ge gaat te verre als ge die mannen scheurmakers heet 1 zijn nu de eersten om te bekennen dat wij gelijk hadden, dat het ware scheurmakers, vis- schersin troebel water ziju. Tot zelfs oozo zoo bezadigde Coufrater der Gazette van Thieltheet zo uu ook scheurmakers. Nu, men begint te voorzien dat die helsche werking slechts oneer en schande zal teweegbrengen voor de verraders- kliek. Het was dus te verwachten dat Daens, de kapitein der scheurmakers- bende, weldra volgons zijne.... moedige gewoonte, zijne compromettanle luite nanten zou over boord smijten. Zoo handelde hij overigens ook hier te Aalst,in den kiesstrijd voor de gemeente. Ziende dat ziju haring niet braden wou, schreef hij aan de Fransche gazetten dat hij zich metdenkiesstryd niet bemoeide Oh neen !?f! maar dat belette niet dat bij, in volle Kamer, de katholieken van Aalst uitschold voor vuilen visch, omdat zij zich niet hadden laten kloppen door de geuzen 1 Nu, schrijft kapitein Daens dat hij met zijne fameuze luitenanten geene affairons heeft. Zeer wel man, maar waarom doet gij geen uitdrukkelijk verbod aan die jannen van voortaan nog gebruik te maken van den naam van Paster Daens, op hunne plakbrieven en uitnoodigingen tot hunno meetingen?... Waarom ook geen verbod aan Klokke Roeland Daar zult gii u ook wel van wacbteu het priesterskleod moet immers als lokaas bij de brave buitenlieden blijven die nen zoo niet zou de gansche volks- foppersbarak weldra geheel iu duigen vallen I Het briefje in den Moniteur der scheur makers Le Patriote - diont dus slechts om oogen te verblinden. Beestenleven.De socialisten kijven onder een. Eene scheuring is ontstaan. De boud der werkbeurzen is er het hoofd van. Die bond heeft een manifest uitge geven, waarin hij zegt - Wij willen, ge lijk gij, op revolutiounairo wijze alles wat bestaat, omverwerpen,persoonlijken eigen dom, meesters en knechten, huisgezin en huwelijk. Maar gij wilt die bestaande inrich ting vervangen door den collectiyischoa Staat, die veel tyrannieker zal zijn dan do eerste. Wij van onzen kant willen van geenen Staat hooren, noch collectivischen noch anderen geeno inrichting, geene orde vrij leven op de vrijo aarde, en anders niet Ml» Dan zal het hier in onze wereld een mooi beestenleventje zijn «ijkend antwoord doch Constance was nu met and<*rc dingen bezig, zoodat dit hare aandacht ont ging. Zy vreesde, dat Bauerlich mevr. von Beeren hier zou aantreffen, en dat hy door behendige vragen zou vernemen, van wal er gesproken was Metzkere tevredenheid zag zij Mevr. von Beeren vertrekken. Na haar uitgeleide gedaan te hebben, keerde zü in huis terug, met het voornemen, aan Bauerlich van dit bezoek niets te zeggen. Zoodra Agnes in haar rijtuig zat, raadpleegde zjj hare horlogie en gaf den koetsier bevel zoo snel mo gelijk naar de Morenstraat tc rijden Lageman be woonde in die straat de eerste verdieping van een der schoonste huizen en had daar ook zyn kantoor. Binnen weinige minuten zou zijn spreekuur ten einde zyn, doch zij hoopte hem nog thuis te treffen. Asnes was echter nog niet geheel met de gewone leAonswijze van haar nieuwen vriend bekend, anders bad zij geweten dat hy op Woensdag zelden lydens het spreekuur thuis was, daar by dan meestal ver over dat uur voor zaken by de rechtbank werkzaam was. Ook beden was bij pas thuis gekomen en liet zich juist door zijnen kantoorchef verslag doen van de in gekomen brieven en rechtzaken, toen mevrouw von lleeren aanbelde.Misnoegd over de storing keek hij op toen een klerk binnentrad en hem een naamkaartje overreikte. Tot groote verwondering van den klerk en den kantoorchef gaf hy bevel de dame onmidddijk toe te laten het gesprek van den kantoorchef moest wachten tot zy weêr vertrokken zou zyn. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1896 | | pagina 1