Pol en Slant. Aangenaam bezoek. üen gepeperd aDtwoord. Van tak op tak Volkskamer. Nering- en Burgersbond. Goed nieuws. Kath. Nering- en Burgersbond Pol komt met een kerre klavers de poort binnen gereden juist als Stant van nen anderen kant den hof op komt. Uitgespannen en aan het pariassanten. Stant. Zoo zoo, Pol, ge zijt eiudelijk aan ï't klavers voeie- "ren Pol. Ja, ^2. 'Jèt - Stant, alzoo stil- lekens en voorzichtikes weg 't valt nog zoo schaaiëlijk, Stant Stant En waarom dat, Pol Zij zijn toch zeker al goed Pol. Goed om eten ja, Stant maar ze brengen djanters nog maar weinig op. man Stant. Nog wat te kort zeker he, Pol? Pol. —En kan 't missen, Stapt? Alzoo nog alle dagen eu bijzonderlijk 's nachts, koud en killig 't Was gisteren morgend gevrozen en wat kan er alzoo groeien Stant. Ja, Pol, 't is do moeiie weerd Inden noorden zitten en blijven zitten, die vuilen wind 'k Geloof dat er hij wel zes keer meè jongskes ligt Pol. En uw roste maan is nu voorbij Stant! Ge ziet he, liefhebber, wat dat dat daar aan doet. Had ik geen gelijk Stant, als ik u d'ander week zei dat de groote Meester alleen 't wéér bestiert c-n maakt eu dat al ander deuntjes maar simpelijk vertelseskes en zijn Stant .Och jaag, Pol mensch, g'hadt gij gelijk maar nen mensch zoekt altijd iets uit den hoek om troost en explikaties te vinden I Pol. HewelStant, nu wordt het een soort van kalamiteit, man hebbeu wij tusschen dit en eenige dagen geenen regen en warm weêr, do boerkes zijn er aan geschoren 1 Stant. 'k Geloof 't, Pol; en waarvoor is er alzoo meest danger 1 Pol. Wel, Stant, al dat er op den eordhol staat snokt naar een vlaagsken regen, maar haver en vlas en joügo kla vers en ges cu kunnen niet rueor wachten Veel jonge klavers zijn alreeds afgeëten en alles, uitgenomen 't beste graan, staat te treuren I Stant. Maar nu is er toch verande ring in 't weêr, dunkt mij, Pol Pol. Ja 't docht u over acht dagen ook. Stant, maar wij zijn er niet ver meê gekomen. Stant. 't Is waar, Pol; maar alia w'hebbcu nu van de week de kruisdagen g'had en er is wederom nog eens krachtig en veel gelezen voor d'algemeene wel vaart cn bijzonderlijk voor de vruchten der aarde, en dat geeft mij toch hoop en moed, Pol Pol. En my ook, Stant, want 'k moet het zeggen, ons volk is goed opgekomen eu meê veel devotie en godvruchtigheid hebben zij de processie gevolgd. Stant. Bij ons t'Aalst ook, Pol; er was merkelijk meer volk bij als op ander jaren en vele en vurige gebeden zijn er gestort. Pol. Hewel, Stant, 'k heb toch van jongs af bemerkt dat de kruisdagen zegen bij brengen en 'k hoop toch nog nen keer 't zelfde voor van dees jaar. Stant. Ja, Pol, en als ge weet hoe die kruisdagen iugesteld zijn, dan moet nen meusch zijn betrouwen nog vermeer deren. Pol. En woet gij dat, Stant Stant. Jaak, Pol, 'k heb 't van de week booren uiteen doen in een sermoen en als ge wilt 'k zal 't u vertellen Pol. Laat nen keer hooren, Stant Stant. Van in 't jaar 469 is dat be gonnen, Pol, in oen stad van Frankrijk, te Vienne, als ik wel onthouden heb. Er waren daar in die start alle aardige dingen te zieu ongewone en hevige brandram pen, aardbevingen die meè g'heele hui zen deden instorten, besmettelijke ziek- tens waardoor honderde meusehen weg gerukt wierden, en 't aardigste nog van al. wolven en andere wilde dieren die van uren cn uren ver uit de bosschen kwamen geloopcn naar de stad om alles te plunderen eu te verscheuren. Pol. Dat wa$ schrikkelijk, Stant Stant. Ook, Pol, was de g'heele bevolkiug van die stad neerslachtig cn met de dood op 't lijf; en 't is clan dat den bisschop van die stad, den he iligen Ma- mertus, al de geloovigen vergaderde in de groote kerk, en dat bij hun voorhield dat al die onheilen cn malheuren geesels en straffen waren van deu hemel en dat zij allen met hem moesten boetveerdigheid doen en openbare gebeden sturen ten hemel. Eu zij deden gedurende drij dagen boetprocessiën rond de stad luidop bid dende en d'heiligen van den hemel aan roepende, en 't was er meè gedaan! Alles wierd rustig eu men hoorde van geen malheuren niet meer spreken. Pol. Dat is een treffende geschie denis, Stant i Stant. 't Gelooft wel, Pol; en van dau af heeft men die drijdaagsche boet- piocessie onderhouden te Vienne en in andere steden van Fraukrijk, en korts nadien g'heel de katholieke wereld door Pol. Alle menschen zouden dat moeten weten, Stant ze zouden meè nog meer iever en betrouwen dc kruisdagen vieren. Stant. En bijzonderlijk op ons da gen, Pol, want gelijk de priester in zijn sermoen er bijvoegde, indien wij voor den oogenblik nog niet onderworpen zijn aan aldie rampen die de menschen van Vienne overrompelden, 't en ziet er tegenwoordig toch niet pluis uit voor de toekomstvee menschen die verslappen in hun geloof, vele in dc steden bijzonderlijk die huu fheel en gausch hun geloof laten ontste- en, overal veel onverschilligheid omniet te zeggen "oddeloosheid, en daar achter zonder twijfel de gocscls eu dc straffen 'an den Ilemel I Pol. En waar zijn, Stant, en waar zijn Stant. En komen er tot hiertoe nog geen wolven en andere wilde dieren uit de bosschen om u en uwo kinderen to verscheuren, voegde de priester er bij, er loopen nochtans meê glieele benden van wangedrochten rond om uwe ziel en die van uwe kinderen te verscheuren, cn als zij in hun werk zullen gelukt hebben, dan zal 't kwalen regenen over gheel'tmensch- dom Pol. En nog waar zijn, Stant, en wel duizend keer waar Stant. Ja ja, Pol. 'tis vervaarlijk en wreed, 't werk der socialisten en der revolutionairs Pol. Ze zijn meer te vreezen, Stant, als al de beeren en de wolven van gheel Amerika Maar z'en zullen ons bier toch niet verschalken op den buiten, want 't volk wordt er hier koleirig op Stant. Indien ze die mannen ken den gelijk ze zijn, Pol, zo zouden zij geen twee koeren op een prochie komen om do menschen op te maken tegen 't wettelijk gezag en tegen de rijke menschen Pol. Maar, Stant, we kennen ze al goed genoeg, man iedereen weet hier dat het kerels zijn die uit de rangen zijn geloopen, verraders die op hun eigen volk schieten,- hoeveerdigaards eu heersch- zuchtigen die de vette plaatskes willen innemen, elleudigaards die 't volk reeds genoeg in den druk, nog meer zou willen uilbuiten en in 't ongeluk meeslepen Stant. Zoo is 't, Pol, zoo is 'tEn dat en kunnen we niet genoeg rondzeg gen en aan de menschen bekend maken, in afwachting dat onzen lieven Heer ons gebeden zal verhooren en die rampzalige hoeveerdigaards op hun plaats zal zetton en zal beloonen naar verdiensten Pol. Hoe eer, boe liever, Stant, eu daarentusscbeu zullen we vasthouden aan ons plichten, leven eu strijden als goede kristenen en ware katholieken, in de volle eensgezindheid, gelijk Zijne Heilig heid de Paus het vraagt geschaard rond onze geestelijke en wereldlijke overhe den Stant. Dat alleen, Pol, is d'hoop eu de redding 1 En nu, brave man, tot de naaste week, nog eens meè do vaste over tuiging van u gowenscht weêr meê te brengen. Pol. Ja, Stant, we zullen zien, en goeië zaken en wel t' hui» 1 Zooals wij over acht dagen aankondig den, deze week hebhen wij het bezoek ontvangen van onzen goeden en eerbied - weerdigen vriend Berndien. De man telt 78 jaren, maar is nog frisch on in volle gezondheid. Zijne geestvermogens zijn nog in hunne volle kracht zijne buiten gewone memorie bezit hij nog gelijk over 40 jaar. Do historie van Jaan den Beer vraagt een uur vertellens en den braven man verzekerde mij er nog geen syllabe- ken van vergeten t'hebben. Ondanks zijne hooge jaren is hij nog altijd welgemoed en vrolijk gelijk vroeger en st is nog altijd zijnen welgemeenden lach die hem de tranen van de wangen doet bollen. Altijd ook even braven en goeden kristenen en katholiek. En wanneer wij hem vroegen wat er hem van docht van die doncbisten eu die roelanders die sedert twee jaren zooveel gerucht hebben gemaakt, d'ant- woord van deu braven was maar zwijg mij daar afkloddemans zijn 't, en kon z'ik naar de maan zenden, ze vlogen er naar toe, seffens, subiet of uog eèr. 'k Heb den braven vriend hertelijk bedankt over zijn bezoek en bcm beloofd malkander nog weêr te zien 1 Ja, leve de brave ziel nog lange jareu, tot plezier en voldoening De volgende brief werd door den beer Th. De Naeyer, geneesheer, aan 't Land van Aelst. met cisch van inlassching, ge zonden Aalst, 13 Mei 1896. M. Daens, Druk het volgende of wij trekken naar Dcndermonde De sociëteit der Achterstraat bestond reeds verscheidene maanden eer ik er voor de eerste maal den voet zette. Wie mij daar op eene algemeene vergaderiug uitnoodigde, zegde mij dat er zou spraak zijn van bet socialismus te bevechten, dat er Gentsche sprekers zouden optreden en meer wist ik niet. Op de vergadering vernam ik dat een aantal werklieden, se dert eenigen tijd, de stichting besloten hadden van antisocialistische vatvereeni- ingen en van cene samenwerkende bak kerij. Gentsche sprekers hadden daar reeds vroeger geweest. Vele brave werk lieden, zegde moD, koopen brood bij so cialisten en dat moet mcu vermijden door het stichten van eene dergelijke inrich ting. Dit bewezen de Gentsche sprekers ten klaarste. Eenen tijd nadien, wetende dat ik hunne vrome pogingen goedkeurde, vroe gen deze werklieden mij vau hen somtijds met eenigen raad te helpen, hetgeen ik deed. Dat, M., is de waarheid. Ik stichtte dus deze coöperatief niet. Het komiteit van 13 man o. w. 8 werklieden heeft nooit bestaan, nooit heb ik bestuurder geweest der coöperatief. De werklieden hebben zelf gesticht en zelf bestuurd. Dit alles wist gij en daarom zeg ik u: M. Daens, gij hebt weêr eens onbeschaamd gelogen Maar welk was het inzicht van uw schrijven van 3 Mei Gij wildet weêr eens uwe lezers bedriegen en hen doen gclooven dat er onder den Bond leden zijn die zouden gemengeld zijn in den winkel der Nieuwstraat zooals men reeds rondstrooide. Uwe inzichten ziju toch al tijd zoo zuiver, niet waar M. Wat doet gij verder Gij, de gebreve teerde beschermer van het werkvolk, gij, do schrik der socialisten, gij bcwerpt mij met stcenen omdat ik aan werklieden iets schonk in huu nieuw huishouden en omdat ik do antisocialisteu bijstond iu hunnen strijd tegen het socialismus. Hier toont gij uwe huichelarij iu hare volle naaktheid. Andere heeren, zegt gij nog, hebben pogingen gedaan om in de Achterstraat aanvaard te worden. Dat is waar, én ou der dezen was M. P. Daens. Gij zelf M. hebt herhaalde pogingen gedaan om daar aanvaard te worden, gij zelf hebt voor de gemeentekiezingeu u deze sociëteit willen doen leveren en hebt aan iemand, aan ccnen vertrouweling, voor dit verraad misschien niet 30 zilverlingen maar wel licht eene plaats op uwe verraderlijst be loofd, want de man was er bijna stapel zot af. Wilt gij namen, kaart op tafel Maar men wilde in de Achterstraat noch vau u, noch van uwe verraders;men wilde immers door u niet gevolksfopt worden en van daar uwe gramschap. Men ziet nu boe gij uwe lezers door den blauwsel trekt, en het spijt mij groo telijks dat mijn recht op antwoord mij niet toelaat hier meer te zeggen, want ik weet dan nog veel meer van u en uwe luitenants. BesluitEerlijkheid en waarheid, zei M. Petrus, en Lij loog gelijk een kwak zalver. En nu, den vriendelijken goeien dag. Th. De Naeyer. Bekentenis. Het liberalism moet toch mot volkomen machte loosheid zijn geslagen om aan La Flandre libérale de volg- ude bekentenis te ontrukken. Het valt niet te betivisten voor lien die niet katholiek zijn, is het eenige middel om in de politiek hunnen teeg te maken, zich aan te sluiten bij de socialisten. Zoo spreekt - Za Flandre libérale een der voornaamste organen der liberale partij. De liberalen zien dus dat de voorzeg ging van gezel Anseele tot de liberalen zich verwezenlijkt Gij zult de roode vlag volgen of ge zult niets meer zijn. En inderdaad zoo is 't indien de libe ralen nog iets willen zijn, moeten ze zich ouder de roode vlag scharen.... maar toch ze kruipen bij geene vreemden binnen De socialisten zongen te Gent in hunnen stoot Four écraser la bourgoisie 11 faut du cceur del' energie. (Om de burgerij te verpletteren is er hart de wilskracht noodig.) Met die lieve kerels wil men do liberale burgers doen band iu hand gaan. O wee mijne vingers Weervoorzeggingen. Voor mei eu juni worden de volgende voorspel lingen gedaan Van 8 tot 12 mei hevige wind. Van 12 tot 15 mei regen en slecht weder. Warm en schoon weder van 16 tot 21 mei daarna wordt het koud tot den 24, en van 24 mei tot 3 juni zal het warm zijn en kan men onweders verwachten. Met 4 juni zal hc-t weder onaangenaam worden tot op 11 zó zijn thuis bij b0MO kleinzonen, dé I juni. Dan begint er een overgang» tydrak J I„.„l .1....,»». ..nr. OO achterneven der sansculotten van de jaren 90 dio België uitplunterden 1 met verscbilliho koude dagen, en van 22 tot 30 juni schoon weder, warm en on- weders. Wij zullen het moeten afwachten om te oordeelen. Bescherming der vogelen. Men kan niet genoeg, in den buiten, bekend maken dat bet verboden is, op strenge straf, insectende vogelen te vangen of te dooden. De onderwijzers in bunne scholen, en al wie eenigen invloed op de kinderen bezit, zouden groote diensten bewijzen met de voorschriften der wet op dit punt en de gewichtige redenen ervan bij elke gelegenheid te herinneren. Er worden op deu buiten nog veel insectetende vogelen gedood en zulks doorgaans door joDge gasten, die daar een dom eu wreed vermaak in vinden, waar tegen de ouders zich niet verzetten, of- I Gods- en gasthuizen op den bui- schoon zij later geene woorden genoeg I ten.Het wetsontwerp van M.de minis- zullen hebben o erdc schade veroorzaakt I ter van justie op hei; bureel der Kamer door de rupsen en ander ongedierte,welke I neergelegd, lost eene kwestie op van het Nachtegalen.Een reiziger verhaalt I dat men iu Andaluzia in elke haag, in I eiken struik een gezin van nachtegalen ontmoet. Eene wandeling 's avonds in de boven I van Alhambra, is een onvergetelijk iets, I want men boort bonderde nachtegalen I gelijktig hunne zoet trillende zangen I aanheffen. Geheel Sierra Morena mag als een I enkelen hof, bevolkt met nachtegalen, I aanzien worden. door de vogelen grootcndeels verslonden zouden geweest zijn. Vooral op het tijdstip van het broeien behooren de gemeente-overheden een waakzaam oog op het volbrengen der voorschriften van de wet te houden, en de veldwachters moesten daarenboven bevel krijgen om te verbieden dat de jongens met bogen en pijlen rondloopen, waarmede zij toch niets anders dan kwaad I kunnen verrichten. grootste gewicht voor onze buitengemeen ten, die onder het oogpunt der verpleging van behoeftige zieken cn ouderlingen dikwijls in de grootste verlegenhaid ver- keeren. Weinige buitengemeenten bezitten in derdaad de middelen om op haar eigen grondgebied gods- of gasthuizen op te richten; voor de meeste zou overigens de opoffering, die zij zich zouden moeten getroosten, buiten verhouding ziju met de werkelijke vereischten. Verschilligo groepen van gemeenten hebben zicb nu tot do hoogere overheid gericht om zich te mogen vereenigen en in haar middenpunt een gods- gasthuis iu te richten, dat zou dienen voor de behoeftigen der verbondon gemeenten. Het bestaande wettenstelsel laat echter geen bondgenootschap van gemeenten toe en duldt evenmin, dat een deel van den dienst der openbare weldadigheid worde toevertrouwd aan een ander organism dan dit welk door de wet is aangeduid, 't, Ts wel verstaan dat dit wetsontwerp wel het verbond mogelijk maakt, maar t is te zeggen,gestreden,voor den grooten I hot niet oplegt.De gemeenten blijven vrij Eendrachtige werking. Het- geen wij moeten hebben, is eeudrach- tigo werking, bijzonderlijk te Gent. Zoo schrijft Het Land van Aelst, de gazet van priester Daens. Te Kortrijk, te Rousselaere, te Brugge, te Oostende, te Antwerpen is er zeker geene eendrachtige werking noodig, want de luitenanten van priester Daens treden er op om twist eu tweedracht, om scheu ring onder de katholieken te verwekken, ten voordeele van geus en socialist Gaat er daar ook geroefeld worden Schadeloosstelling voorde mili- cianen. Eene wet die de katholieke van zijne talrijke vrienden en nabestaan- I kamerleden met geestdrift zullen stemmen den 1 Congo Spoorweg. Hot voorstel der regeering betrekkelijk de waarborg van 15 millioen aan de Congo-Spoorweg te verleenen werd ge stemd met 61 stemmen tegen 57 en 20 onthoudingen. M. Woeste, stemde voor eu MMDe Sadelecr en Diericx onthiel; den zich. Do tweede stemming over het ontwerp heeft gister vrijdag plaats gehad eu werd aangenomen niet 61 stemmen tegen 55 ou 20 onthoudingen. De heer de Smet-de Naeyer verklaarde uitdrukkelijk dat geen centiem uit de staatsschatkist zal moeten genomen wor den voor deze overeenkomst en ook niet in de toekomst,waut de ontvangsten van den spoorweg zullen volstaan voor den dienst der obligatiëu waar Belgie zich borg voor stelt. Die borg wordt heden slechts verleend opdat de CoDgo-Spoor- weg gei l tot het voortzetten der werken zou kunnen ontleenen tegen den zelfden kleinen intrest als den Bclgisckeu Staat. Overigens de millioenen door Belgie aan den Cougo-Staat verleend ziju geene ge schenken, 't ziju, alleenlijk voorschotten, leeningen eu borgtocht. Wanneer het Belgische volk, in 1900, moest beslissen dat liet den Congo laat varen, zal Frank- lijk de mogendheid die dan in eerste plaats moet optreden en aanveerdt, aan België alles moeten vergoeden of terug koeren wat het geleend, verschotten en gewaarborgd heeft. Wij zijn geene bewonderaars van het Congo-werk maar ook geene stelsel matige tegenstrevers, doch de waarheid vooral. Hoe is 't mogelijk van aan de men schen te willeu blijven wijsmaken dat erin Beieren eene wet bestaat die de brouwers verplicht van eeue zekere hoeveelheid hop per ton bier te gebruiken. Die wet bestaat er in Beieren niet en wij dagen de belden van Cbipka uit den datum cn tekst ervan te kunnen meèdeelcn. Wat ellendige volksfoppers toch is deze van de vermeerdering der maan- delijksche schadeloosslel'ing aau de mili- ciancn. In plaats van 10 frank per maand zal ze dan 30 frank beloopen, of een frank tags. Priester Daens vindt dat 30 frank te veel is; 10 frank is meer dan genoeg,zegde hij, want geen enkel milioiaan kan thuis 10 frank vrij geld ter maand winnen. Menschen onthoudt dit goed en herinnert het u op tijd en stond. Onze katholieke gekozenen MM. De Sadeleer. Diericx, Woeste, Van Vrcckem en Liénart werken krachtdadig meè tot verwezenlijking van dit punt van hun programma, namelijk Betere bezoldiging der militianen in afwachting der inrichting van een vrij willigersleger of der afschaffing van dc loterij. Eens het princiep in onze wetten ge schreven dat de militaire dienst redelijk moet betaald worden,moeten wij eindelijk tot bet vrijwilligersleger geraken. Eu inderdaad,wanneer het beroep van soldaat een goed bestaan zal verzekeren, dau zal het door velen verkozen worden. Dc vrije inlijvingen zullen talrijker om talrijker worden, en zoo zullen wij allengskens het gewcnschte doel bereiken, do afschaffing van den gedwongen soldatendienst en de inrichting van een vrijwilligersleger. Wie volbrengt er zijne beloften Onze katholieke gekozenen Wie beeft de kiezers gefopt eu fopt ze dagelijks?Onze mertelcer Tentoonstelling der Spijstafel te Gent. De volgende bcloouingen zijn aan de deelnemers onzes Arrondissements toegekend geworden Roomboter. Groote prijsMelkcrij te PolkereEerediploma Melkerij te Borsbeke. Kaas. Groote prijs met gelnkwen- schen van den jury de heer Bceckmau van Oultre. Eereprijskamp tusschen de tentoon- stcllers. Tweede prijs Melkerij Vau don Berg te Poilaere. pot van 4000 patottorkens Waarom niet Hun kapitein heeft ze beet en zij, zijne luitenanten, snaken er naar gelijk visschen naar water Hun kapitein schijnt dien West-Vlaan- derschen veldtocht zoo wat af te keuren, te oordeelen naar zijn schrijven aan Le Palriotc. Komedie komedie 1 komedie anders niets zeggen wij... Weihoe 1 priester Daens zou zijne luitenanten afkeuren die hem te Rousselaere willen wreken over 't on gelijk hem door M. de Jonghe d'Ardoye aangedaan, die, iu de Volkskamer, gelijk Klokke Roeland zegt, maar zijnen mond open doet om priester Daens te 6e- leedigen. Komedie 1 en niets anders dan komedie is 't, waarin de kapitein den rol van Pilatus vervult I Jan Volders, een der leiders van de Brusselsche socialisten is overleden. Donderdag 11. werd hij met grooten praal begraven natuurlijk civiel. Met Volders verdwijnt het laatste eer- I biedweerdig figuur van het socialistisch tooneel. Honig. Te rekenen van 1 juli aan staande zal de verkoop van honig (zeem) niet meer toegelaten zijn, tenzij in vaten, den naam dragende van den verkooper of I doen fabrikant. Door honig kan slechts verstaan worden de gesuikerde zelfstandigheid door de bieën gevormd uit het sap van bloemen of planten. De honig geleverd door bieën, in den zomer gevoed bij middel van suiker of glucose, zal die aanduiding moeten dragen. zij mogen zich aansluiten met andere ge meenten om gemeenschappelijk den dienst der openbare liefdadigheid in te richten, maar zij zijn niet verplicht zulks te doen, Do nieuwe Godshuizen zullen de burger lijke verpersoonlijking bezitten en ook de bevoegdheid om eigendommen of weerden te ontvangen, aan te koopen, te bezitten en te vervreemden. Al de gemeenten zullen minstens door éénen afgeveerdigde in deu beheerraad dezer godshuizen vertegenwoordigd zijn. Bende Courtois. Men heeft ten huize van Alex. Courtois een stuk ge vonden 'twclk zijne medeplichtigheid aan de moord op Mmc Herry verpletterend zou bewijzen, 't Is een visietkaartje waar op langs de eene zijde is gedrukt L. RESTIAUX, Lampiste, Gazier, Plombier, Rue Haute, 316. Langs de keerzijde is er op geschreven door de hand van Courtois Madame Veuve IIERRY, 56, Rue de l'Arbre-Bénit, Fils sort G. R devant. - Fils sort, wil zeggen de zoon gaat uit. Courtois stond als aau den grond gena geld als men hem dit kaartje vertoonde eu wist niet moer wat zeggen. Men hoopt dat hij nu zal bekentenissen Immers de invoerrechten op het vee alleen hebben, voor de 3 eerste maanden dezes jaars, 700 duizend franks meer opgebracht clan gedurende de correspon- deerende maanden van verleden jaar. Hopen wij dat de heer minister voor de Provinciën zal doen wat hij zoo mildadig- lijk deed voor de Steden en Gemeenten door de instelling van het gemeentefonds, 't welk jaarlijks één frank per inwoner aan dezen laatstcn bezorgt. Een tweede goed nieuws, vooral voor den buiten door den heer minister aangekondigd, betreft de groote steenwegen en de buurtwegen. Een kre diet van 10 millioen franks zal bestemd worden voor de verbetering der wegenis. Een derde goed nieuws. In zitting der kamer van 13 mei beeft do heer minister van spoorwegen aangekon digd dat aangezien er eene aanzienlijke uitbreiding onzer buurtspoorwegen wordt gevraagd en dat vele Gemeenten de noo- dige geldmiddelen niet bezitten om die uitbreiding toe te laten, de regeering er toe besloten heeft voortaan 50 t. h. of do helft in de uitgaveu bij te dragen. Dus goed, extra goed nieuws voor de spoedige legging van den tram Oordegem-Aalst- Assche. Een vierde goed nieuws. Verder verklaarde de beer Vaudenpeere- boom dat de afval der steengroeven zal kosteloos vervoerd worden voor het her stellen der wegen. Weêr al eene weldaad voor den buitener zal nu middel zijn om de nog ongekasseide banen te verbeteren en des winters bruikbaar te maken. Voegen wij hier nog bij dat er, sedert 3 jaar,5 millioen fr. per jaar vermindering op de vervoertarieven per spoorweg wer den toegestaan, dat er eenige maanden geleden voor 100 millioen openbare wer ken werden gestemd, dat er 3 millioen meer wordt gegund aau 'topeubaar onder wijs. Ook nog kondigde de heer Vandenpee- reboom de Kamer aan dat hij deze week 5600 bevorderingen of benoemingen in het dienstpersoneel van zyn bestuur heeft onderteekend. Herinneren wij ook de vermeerdering tot 30 fr. ter maand van de vergoeding der militianen en de pensioenkas voor oude werklieden dio zullea toegestaan worden. Dat alles is een afdoenend antwoord aan dezen die beweren dat het klaarste onzer geldmiddelen door den Congo wordt verslonden en er voor de Belgen niets meer overblijft Socialist Vandevelde. spaarde dus de waarheid wanneer hij in'zitting der kamer van woensdag 11. uitriep Droog brood voor België, maar dc vette brokken voor den Congo-Staat O die volksbedrie gers Later. In zitting dei' Kamer van gis teren vrijdag heeft M. Begerem een wets ontwerp aangeboden 't welk de provinciën ontslaat van in Je tusschenkomst op weldadigheidsgebied.De Provinciën zullen voortaan '/8 eQ Je Staat 3/s betalen. KATHOLIEKE Verleden zondag hield de katholieke Nering- en Burgersbond van Aalst eeue belangrijke zitting. De onvoorziene rede voering van Mr Goossens, Gemeenteraads lid van Gent, in de voorgaande algemeene vergadering had belet het dagorde te voltrekken door de studie gedaau door Mr De Seyn over de - Houding van den Bond tegenover de verschillige coöpera- Het ver koopen van allen honig welke meer dan 1 ten honderd was, 0,5 ten honderd droge ascli of andere vreemde stoffen bevat, of van bedorven honig, zal gestraft worden met do straffen in het burgerlijk Wetboek voorzien. Schijnheilige volksbedriegers. De liberalen zijn altijd schijnheilige volksbedriegers geweest, maar bunne zonen de progressisten, en hunne klein zonen, de socialisten zijn het nog meer cn hebben voorzeker het toppunt der schijn heiligheid bereikt. Hoort de socialisten eens uitbazuinen wij, socialisten zijn,geene vijanden van deu R. K. Godsdienst, wij bekreunen ons zelfs met geenen hoegenaamden gods dienst, enz. enz. Dus de socialisten zijn tegen den R. K. Godsdienst niet, maar Vooruit in nr van donderdag 14 mei schrijft dat de godsdien stige ceremoniën en de H.H. Sacramenten der R. K. Religie belachelijk zijn, dat het al apenharen gelijken waarmee de God - Sedert lang klagen dc provinciale Besturen er zich bitterlijk over dat de regeoring door do maat regelen genomen, 'tzij ten voordeele der steden en gemeenten, 't zij ter ontlasting van den werkersstand, den toestand der provin ciale financiën te gevoelig beeft geschokt. Eu inderdaad, de wetten op den open bare onderstand leggen aan de Provinciën en Staat een deel der zware lasten op die vroeger door de financiën der Steden en Gemeenten gekweten werden. Van den anderen kant beeft do regee ring dc werkmanswoningen en't meerde ren deel der hofsteedjes en woningen der kleine landbouwers en landbouwwerk- lieden totaal van alle personeele belasting ontheven, 't geen voor gevolg heeft gehad dat dc opbrengst der opcenten door de Provincie op die belasting geheven, mer kelijk is gedaald. Deze vermeerdering van lasten ge paard aan die vermindering der geldmid delen, hebbende Provinciën verplicht de belastingen te vermeerdereu. En niet tegenstaande betalen wij in Oost-Vlaan- deren het minst van al de Provinciën. Nu, de heer minister van financiën komt aan dc Volkskamer aan te kondigen. der katholieken zoo weinig gediend is, als I dat bij kortelings een wetsontwerp zal Hiram met de bokkensprongen zijner francmagons van allen graad. Achtbare menschen, hebben wij geen gelijk te zeggen dat de socialisten ellen dige volksbedriegers zijn, als zij u scbiju heilig weg, willeu wijsmaken dat ze voor staanders ziju van t II. Geloof onzer vaderen aanbieden 't welk aan de rechtveerdige klachten der Provinciën zal voldoening geven. Hopen wij dat de heer minister, welke over belangrijke geldmiddelen beschikt voortskoraende van de invoerrechten op vee, graan, meel, enz. zicb bij geenen halven maatregel zal bepalen. tieven. Het was oprecht eene puike redevoe ring sierlijk iu den vorm maar vooral in grond op recht en rede gesteund. Ilet is niet mogelijk in dit kort verslag den re denaar te volgen in het ontwikkelen zijner beredeneringen, alleen het besluit wil ik bier overmaken omdat het ten volle onze houding tegenover de verschillige coöpe ratieven afbakend Ten slotte, zegde Mr De Seyn, wij voe ren geenen strijd tegen alle coöperatie ven maar laat ons met vcreenigde krach ten strijden tegen de coöperatieven der socialisten om rede van het doel dat ze beoogen, namelijk, het omwerpen der cbristenc maatschappij laat ons ook met vereenigdo krachten strijden tegen de naamloozo of andere maatschappijen, omdat ze,door hunne groote kapitalen, de neringdoende burgerij met ondergang bedreigen laat ons cischen dat do coö peratieven van staatsbedienden binnen de palen blijven, en laat ons die van landbouwers cn goedgezinde werklieden met welwillende onzijdigheid bejegenen. Van de wetgeving kunuen wij vragen, dat al de samenwerkende maatschappijen zouden verplicht wezen de wet na te leven, die voorschrijft alle zes maanden de volledige lijst hunner leden iu het Staatsblad bekend te maken, en dat het verboden zij handel te drijven, dit is, te verkoopen aau andere personen dan aan die welke deelmaken van de maat schappij. Dat punt diende opgeklaard te zijn en het verwierf geene de minste tegenspraak van wege de leden des Bonds. Laat nu de Deudergalmers en de Volks foppers maar zagen, wij zetten onzen weg voort zonder ons om deze keffers te bekreunen. VAN AALST. Het Hoofdbestuur brengt ter kennis der leden, dat de inschrijvingslijst voor de reis naar Antwerpen, (met verminde ring van prijs) op eersten Sinxendag, voor het bijwonen van het Congres, zal gesloten worden den Dijnsdag 19 dezer maand Mei, om 7 uren 's avonds. De Inschrijvingslijst berust, bij den schrijver van den Bond, Nieuwstraat nummer 17. Priesterlijke benoemingen. De E. H. I. Buyserie, pastoor te Bolte- laere, is pastoor benoemd te Baesrode.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2