Pol en Stant. Weèr eens gepeperd Schoonheden der E. V. Alex. Van de Velde. Van tak op tak. Pol, dicht in zijn jip geknopt, i» bezig met de grachten rond den boomgaard uit te doen, als Stant hem goeden dag toeroept. Pol. Ha, Stant, zijt ge daar En boe is 't er meê, man En waar is uw schoon en warm weèr Stant. Zie, Pol nu begint bet te ver over zijn bout te gaan! 'k Geloof dat we wel 'r duizeud uren ver naar den noorden ge.-chokt zijn Wat zullen er menschen rhumatism opgedaan heb' ben van dezen uitkomenden Pol. 't Is wreed, Stant, koud zijn en koud blijven, en altijd maar peizen 't zal morgen beter zijn, eu altijd maar van den- zelfuen derden 1 Stant. En wat toch te verwonderen is. Pol, dat is dat de vruchten, niettegen staande al dat slecht weèr, hen toch goed houden en schoon staan Pol. Dat hebben wij te danken, Stant. aan den buitengewonon goeien winter dien we g'had hebben, maar nu is 't toch hoogeu tijd datwe regen en warmte krijgen of we zullen een sterke pijp rooken Stant Ja ja, Pol, indieu er alzoo verscheidene jaren een meimaand kwam gelijk van dezen keer, 'k geloof dat men zou ophouden van de meimaand de schoon ste maand van 't jaar te noemen. Pol. 'k Zou z'ik de koppigste maand heeten, Stant, want 't eu zijn maar de donchisten en de volksbedriegers alleen die kunnen bokken en pronken gelijk het weèr nu al een g'heele maand lang doet Stant. Maar, Pol, zit ge nu noj altijd meè de donchisten in uwen kop Bij ons t'Aalst wordt daar nimmer van gesproken van die artisten. Pol. Wel, God zij gedankt, hier ook niet meer, Stantwant gisteren kwam bier nen braven mensch van Bavegem en die vertelde mij dat ze van zondag acht dagen, daar weèrom al hunnen erremen raas gaan uitkramen zijn om 't volk op te maken en te bedriegen. Stant. Zijn er daar misschien veel liberalen, Pol Pol. Veel, Stant, dat weet ik niot precies, maar er zijn er toch, en 't is door de liberalen dat ze daar aangehaald en beschermd worden, juist gelijk hier te Herzelo. Stant. Dat en is geen nieuws, Pol 't zijn de slepdragers van de liberalen, dat weet iedereen t'Aalst z'en gaan meè geen ander om 't is bonjour van hier en bonjour van daar, en d'hand geven en sa lueren tot op den grond als die mannen malkander tegen komen. Pol.'t Zou slecht anders kunnen zijn, Stant; want door wie is den albelover ge kozen geraakt tenzij door de liberalen, socialisten en eenige malkontcntcn Stant. Dat was schoon te zien in de gemeentekiezing van Aalst; 't was daar elke partij voor zijn zeiven hewel de li beralen kwamen er nog uit meê rond de twee duizend stemmen en,wij,katholieken meê drij duizend vijf honderd stemmen, maar de donchisten, och erremen meê rond de negen honderd stemmckes Pol. O die blaffers, die schaamte- looze boffers En dan in hun afgekeurde gazetten durven roepen en schreeuwen uat g'heel Aalst donchist was en dat de katholieke partij den grond in moest. Stant. Zie, Pol, dat die mannen voor iedere vrijwillige leugen die ze van over twee jaar uitgekraamd hebben, ge brandmerkt wierden meè een klein zwart plekskcn de grootto nog maar van een klein spellekopken, ze waren op g'heel hunnen korpus alzoo zwart als nen kool drager die hem sedert geen vier weken niet meer gewasschen en heefl. Pol. En dan nog altijd zich beroe pen op do waarheid, op de deftigheid, op de recbtveerdighcid 111????? Pol. Ja ja, Pol, maar laat ze maar roepen Hunnen numero is gekend en hun acties staan al ver onder d'argenti- nekes Pol. Die meè Talscbheid en bedrog omgaat, Stant, moet den dieperik in Stant. Al z'Ieven alzoo geweest, Pol maar zeg nen keer, mü dunkt mij dat er van dees jaar schrikkelijk veel fruit gaat zijn, Pol Pol. Als 't gaat naar de bloem, Stant, zullen er veel appels zijn en wei nig peren, maar de prijs is daar nog van te geven, man; 'k heb van mijn leven nog gezien dat onzen boomgaard dezen tijd van't jaar was gelijk nen roozeleer van de bloemen, en meê September weinig of geen fruit op en leverde. Stant. Ho, ho, Pol, dan is 't best van nog wat te wachten van jou te roepen! Pol. Ja jaat, Stant, waut wc zouden kunnen varen gelijk Generaal zaliger die tien had om niet en ondanks zijn roepen nog 't spel verloor. Stant. 't Is wijs gesproken, Pol maar 't waar toch spijtig dat 't fruit niet en lukte, want 't brengt wel op voor de boerkes, en menigen man kan er nog een censken meè verdienen en daarbij een appelken is nog goed om eten voor ieder een Pol. Jaat, Stant, en als zo wel luk ken, man, zullen w'er u nen goeiën ponk meè geven voor Trientjen en de kinderen en hoe was 't verleden zondag meè de feest ter eere van d'encykliek en van Z. H. den Paus Stant. Best, Pol, opperbest Meè nen stoet van rond de twee duizend man, muziek aan 't hoofd, zijn we naar Sint Murtenskerk getrokken naar d'Hoogmis. en van daar door verschillige straten der stad terug getrokken naar den katholie ken Werkmanskring, waar wij een coufe- rencie gehoord hebben van nen heer van Brussel, de schoonste en de tt oostelijkst die nen mensch kan hooren. Pol. Waarover sprak dien heer van Brussel, Stant Stant. Als ge wilt, Pol, zal z'ik u eens explikeeren later, maar nu wordt het mijnen tijd 'k zal u enkelijk zeggen dat die brave en welsprekende man aan iedereen, aan rijken, aan burgers en aan werklieden, op de schoonste wijze hun Slichten voorgehouden heeft en terzeif- er tijd de dwaasheid en de deugenieterij op meesterlijke wijze heeft doen uitschij nen van de socialisten eu van andere re- volutionnaire. Pol. En 't volk heeft wel geluisterd, Stant Stant. G'heel wel, Pol, en iedereen was ten uitersten kontent en aangemoe digd voor den goeden strijd Pol. Daar haalt hij eere van dien Brusselaar, Stant, en zulke menschen doen veel goed Tot de naaste week dan, en wel t'huis Stant. Ja, Pol, als 't God belieft zelf. Gij zelf hebt in de coöperatief willen komen, dat is bewezen. Schrijf ik u mer- teleersklap daarover moet gij aau onzen broeder B klagen. Als 't u plezier doet, mijnheer, tot bin nen 8 dagen, en den vriendelijken goeden dag. Th. De Naeyer P. S. Ik ben kurieus of ik u zal moeten van Dendermonde spreken. De heer Th. De Naeyer heeft het vol gende schrijven gezonden aan 't Land van Aelst iu antwoord op de bemerkin gen gemaakt op zijne eerste antwoord Aalst, 20 Mei 1896 M. Daens-Mayart Gij verwacht mij, zonder fout, ik ben hier. Den hertelij keu goeden dag Zondag laatst sprak ik tot u merteleers- klap. Ik meende u daarmeè plezier te doen en ge verwijt mij botterik, onbeleef derik. Wat zal onzen broeder - daarvan zeggen, hij deu uitvinder van den merte leersklap, hij die zoo dikwijls in Dender- bode schreef - Het volgende drukken of naar Dendermonde. a Volksfoppers zijn vieze kwanten, ze kunnen van een ander niet verdragen hetgeen ze zelf doen. Nu, op 3 Mei schrijft gij Wie zien wij onder de sprekers tegen die coöperatie ven? Heeren die nog altijd bestuurlid zijn in een coöperatief. De Neringsbond daagt u seffens uit deze heeren te noemen. En om op deze uitda ging te antwoorden noemt gij mij onder andere, in uw nummer van 10 Mei. Nu, op zondag 17 Mei durft gij onbe schaamd drukken 8 Wij hebbon nooit geschreven dat M. De Naeyer bestuurder was in de coöperatief. - Zou men nu in de Kamer tegen u zeg gen dat gij een leugenaar zijt, mijnheer Ik moet het niet zeggen, gij bewijst het zelf, gij durft den 17 Mei loochenen, wat gij den 10 Mei schreeft I Altijd loochenen! Altijd maar loochenen Dat ik de inrichter der werklieden sociëteit der Achterstraat ben, dat loo chen ik niet, zegt gij. Ik loochen dat stel lig, mijnheer deze bakkerij had, zonder mij, even goed bestaan als nu, dat heb ik bewezen. Gij moet mij geene verdiensten toe eigenen die mij niet toekomen. Wij laten de christcne volksfoppers pluimen op hunnen hoed steken die zij op een an der pikken wij doen dat met of vragen dat niet, M. Gij hebt nooit in die coöperatief willen komen, zegt gij. Gij loochent hier weder om gij vraagt mij uwe woorden, uwe brieveu, uwe artikels. Zoo haastig niet M., ik zal u seffens bewijzen dat gij daar komen wildet, luistertIemand heeft in de bestuurvergaderingen (dus in publiek) wel 20 maal den volgenden voorstel ge daan, in de volgende textueele woorden Willen wij M. Daens vragen, hij zal komen op het eerste woord. Dit weten al de werklieden die het bestuur uitmaken en nog anderen. Eu wie was deze iemand om alzoo in uwen naam te mogen spreken. Dat was een man die goed wist wat hij hier zegde, die met u alle dagen omging, die met u deelmaakte van de volksfopperij, die uwe geheime vergaderingen bijwoonde, die aan u verslaafd was, door do hoop van een plaatsken te krijgen op uwe yerra- derslijst, dat was die man, zeg ik, die den zondag voör de ingeving der kandidaten, om 5 uren namiddag, mij tegen kwam achter het kapelleken der Werf eu die mij daar zegde dat hij met u en andere kopstukken der volksfopperij mocht gaan pollen ofte konkelfoeseu 8 in eerlijkheid en deftigheid - aan uwe verraderlijst toen gij en uwen hond hem daar kwaamt inhalen, omdat hij wat te lang weg bleef; dat was die man die mij dau wilde meê lokken in uw huis, omdat gij, zegde hij. op mij gerekend had om uwen schepen te zijn van den arbeid 1 Wel, jandorie toch, zeg eens, M. Daens, wat zaken had ik met u om op mij zoo te durven rekenen? Ein delijk het was die man die daar, dien zelfden zondag, op Chipka tegenwoordig was als men den 8 kiescanard uit- broede, die twee dagen later in de Indé- pendancc Beige opgelaten werd. Dit alles bewijst dat dien iemand zeer wel kon weten en wist dat gij in de coö peratief seffens zoudt komen indien men u maar aanvaarden wilde. Maar 't en pakte niet en daarom komt de vos van Chipka nu, schijnheilig weg zeggen 8 Wij zijn voor geen coöperatieven, z ziju niet groen genoeg, niet waar, M. Dat het publiek nu oordeele wie de menschen voor den zot houdt en leugens wilt doen slikken zoo groot als een olifant. Ge kunt nu wederom schreeuwen ge lijk de ganzen Daar is niets van. niets, niets, NIETS, NIETS Want volks foppers zijn vieze schepselsZe liegen en loochenen bij de vleet ja zelfs 8 dagen na den grooten Poll ofte konkelfoes op Chipka, aan welken hy deelnam in eer lijkheid en deftigheid, verloochende onze iemand M. Daens en ziinen verraderslijst publiek in de gazetten 1 Wal was er gebeurd Men had hem in deu fameuzeu spoelbak der coöperatief (waarvoor een dingen toch dienen kan eens duchtig den bol gewasschen, zoo dat er de volksfopperij een weinig werd afge spoeld. Er waren misschien ook nog wel andere reden, maar ora het even. Dus nog eens ik stichte de coöperatief niet, ik bestuurde ze niet, gij bekent het Te Schaarbeek-Brussel zijn de ka tholieken en de liberalen-socialisten op oene stem na even machtig in den Ge meenteraad. Geene zitting gaat voorbij of men slin gert er zich van weêrskanteu de grofste beleedigingen naar 't hoofd en weldra zal men tot boksen overslaan. In een woord, het bestuur is onmoge lijk bij zoovere dat de twee partijen be sloten hebben haar ontslag te geven om er een einde aan te brengen. Te Antwerpen zelfde toestand als te Schaerbeek. Verscheidene reeds bejaarde en ziekelijko liberalen raadsheeren zou den de stad moeten verlaten om hunne ge zondheid te verzorgen en geen eukole durft zich verwijderen uit vreesdat de meerder heid van één stemmeken minderheid zou worden. Deze ongelukkigen zijn dus ver oordeeld tot dwangarbeid eu beklagen er zich bitterlijk over in de dagbladen. Het natuurlijk gevolg hiervan zal zijn dat voortaan alle ernstige lieden zullen weigeren van zich nog met de gemeente lijke zaken onledig te houden. Te Ronsse zelfde toestand ook. Ka tholieken en liberalen bespieden er zich lijk houd en kat, en dat de belangen der er geweldig door lijden, dat spreekt gelijk een boek. De verledene week was de Gemeente raad bijeengeroepen om over eene be langrijke zaak te beslissen; de liberalen waren allen tegenwoordig een der zeven katholieke raadsheeren bevoudt zich in de onmogelijkheid van de zitting bij te wonen. Wat deden de overige 6 katho lieke leden Wel ze bleven thuis en de zitting kon geen plaats hebben. Eu dat laat zich gemakkelijk begrijpen alle de voorstellen van 't Schepen college zouden verworpen geweest zijn met 6 stemmen tegen 6. Men ziet van hier hoe het met de bestuurlijke zaken gelegen is En zeggen dat er lieden zijn die dat stelsel van verwarring of ontreddering willen toepassen aan alle besturen en ook aan de Kamers Huu getal krimpt in van dag tot dag, wel is waar. Het ziju maar Je helden van Chipka, die, na mate het bewezen wordt dat E. V. onuitvoerbaar en belachelijk is, er zich meer en meer do bewonderaars van verklaren !...Eudat verwondert ons niet, 't zijn immers dwarshoofden die al leen in twist en tweedracht kunnen leven gelijk de visschen in 't water 1 ken en zeer verschillige vormen en ge daanten bezitten. De afteekeningen en haarwervels, melkspiegels of melkschilden genoemd, zouden volgens Guènon overeenkomen met de melkboezems in den uier, en zou dus van de grootte en uitbreiding der- zelve tot de grootte en den omvang van de melkboezems, alzoo tot de melkrijk- heid kunnen besloten worden. Hoe grooter de door de opwaarts staande haren gevorde melkspiegel is, d. i. hoe meer ruimte die inneemt, zoo wel naar boven als naar onder, des te grooter is de melkrykheid. Ook bij de stieren is een melkspiegel En 't liheraal blad voegt er bij dat men dat geld beter zou gebruiken om de leger macht te versterken men zou het er meê kunncu brengen tot 216,000 man l! De katholieke XX Siècle deukt er anpers over 8 Groote vreugde zal heerschc-n in de kazerneu. en onder stads en laudelijk volk. In hutten en zolderkamers, alom 8 waar een zoon of broeder moest gemist worden, die in het leger dient, zal men met begeestering feest vieren, den dag. waarop de nieuwe wet betrekkelijk de 8 verdrievoudigde vergoeding der milicia- nen zal toegepast worden, n aanwezig, doch die is kleiner en minder I Herdenking van den Pauselijke; volvormd. Guénon paste zijn stelsel ook I Wereldbrief 8 Rerutn Novarum. Ter op de fokstieren toe, eu verlangde dat I gelegenheid der Feest van zondag werd men er bij het kiezen van den stier, |,et volgende telegram aan Z. H. Leo XIII welke voor de fokkerij wordt aangehou den, ook op dan letten zou. Volgens deu uitvinder zou zelfs de deugdzaamheid en den aard van de melk aan den melkspiegel te onderkennen zijn, en dan zouden de koeien welker uiors en den Vader der Werklieden gezonden Z. H. Leo XIII, Rome, De Vrije Antisocialistische Vakvereeni- gingen Katholieke Werkmanskring van Aalst, brengeu huldo aau Z. H. Leo XIII ter gelegenheid van de verjaring Zyner spiegels met eene zachte huid, eu dunne, I onvergankelijke Werkmans-encycliek. Zij fijne, saffraangele hairen bedekt zijn, eu 1 1 J waarop zich een fijn, geelachtig, op ze melen gelykeid stof bevindt, bijzonder goede, roomrijko melk geven, terwijl koeien, welker spiegel van boven aan de zijden met grove stroeve hairen omringd is, eene bijzonder waterige melk geven. Nu is 't zeker waar, dat deze melkspie- bidden God voor den Paus, Vader der Werklieden, nog velo jaren to bewaren. De Hoofdman, Betooging te Mechelen. Onze I Aalstcrsche liberalen hadden hunne Me- gtlleer niet die zekerheid heeft welke de I chelsche partijgenoten laten weten dat ze ontdekker er aan toekende, maar toch heeft zij het nut. Gelijk de Sansculotten Onder de middels door de luitenanten van pries ter Daens, op de meeting van zondag 10 mei 11. te Avelghem, aangewezen om de sociale kwestie op te lossen, treft men aan Verkoop der doode handgoe deren. Verkoop der doode handgoederen Wat verstaat men door goederen van doode hand Het ziju de landen, hui ten minste met 1500 manschappen gingen optredenMaarondanks al de de- voircn, geraakte men tot diep in de 85 intcekenaars.... Wat gedaan om 't troep ken wat in getal te doen klimmen Men lokte de socialistische-liberale reepers en paraplu-mannen meè mits vrij dom van vervoer, mondskosten en buize- menten en zoo ge aaktc men dan tot diep in de 195 manifestanten, 't Is verre van 1500! Toen de manifestanten des avonds iu onze Stad terugkeerden, gedroegen de uooae nana r.... jnei zi u ue ïanuen, nui- i u„f zen,renten en geldwaarden toebehoorende pepers en paraplu-mannen zichiheeldef- A rmhtiroolon KWL-0n I tig i doch dit was t geval met voor eenige tig doch dit was 't geval niet voor eenige heeren met hooge hoeden, die als echte weerwolven aan't lokaal van den Kath. Kring, Korte Zoutstr. ahou 1 enz. huilden. Dus do werklieden toonden zich deftiger en beter opgevoed dan die liberale hee ren I aan Godshuizen, Armbureelen, Kerken en Kloosters Dus ware het in de macht der valsche demokraten, ze zouden even als de revo lutionair», de sansculotten, die dieven eu moordenaars, van de jaren 1790, de eigendommen der Armgestichten, Kerken eu Kloosters rooven en openbaarlijk ver- koopen. De volksfoppers zijn dus't accoord met de liberalen en socialisten want zij ook I gemeld dat Z. H. de Bisschop van Brugge zullen zoodra zij er de macht toe bezitten, I voornemens is, zondag aanstaande, in al de goederen van Kerken en Kloosters I de kerken van zijn bisdom, eenen herde- verbeurd verklaren ten voordeele van den j lijken briefte doen aflezen, waarin hy het Bisschoppelijke waarschuwing. I Aan den XX0 Siècle wordt uit Brugge Staat. 't Is wat proper», de luitenanten van priester Daens, eenen r. k. priester, te hooren openbaarlijk verklaren dat zij de goederen der katholieke Kerken en Kloosters zullen rooven en verkoopen, even als de Fransche bloedhonden die Gezondheidsmaatregels. Tering. Het is een algemeen verspreid gedacht dat de tering erfelijk is en niet besmette lijk of betrapelij k. t Is nochtans het tegendeel dat bewe zen is, volgens de laatste studiën en ont dekkingen der geneesheeren. De tering is zoo besmettelijk als de cholera doch zij boezemt zooveel schrik niet in, omdat zij hare slachtoffers lang zaam doet kwijneu, terwijl de cholera ze schielijk of op heel korten tijd wegrukt. In de steden woedt deze ziekte meer dan in den buiten, omdat de menschen er meer bijeen zijn, en de lucht minder ge makkelijk vernieuwd wordt. De zalen der teringlijders iu do hospi talen zijn een brandpunt van besmetting: volgens het schrijven van vele dokters is het zeer gevaarlijk teringlijders in de hospitalen te bezoeken. Voor afzonder lijke zieken is het gevaar minder. Degenen die teringlijders verzorgen of ermede onder hetzelfde dak wonen, kun nen geene te groote voorzorgen nemen. Hoe dikwijls heeft men niet g- zien dat degenen die oenen teringlijder opgepast hadden eenigen tijd daarna ook ziek wer den en uitteerden Zij hadden eenvoudig de zieke betrapt. De plaatsen waar teringlijders verzorgd worden moeten dikwijls gekuischt eu ge schuurd worden en dagelijks goed ver lucht. Zindelijkheid is hier van het groot ste belang. Stichting der Volksfopperij. Meer dan eens heeft,8 't Land van Aelst p beloofd te verhalen hoe do zoogezegde christcne volkspartij, door eene boven natuurlijke ingeving, in een arm huisje, werd gesticht, maar die belofte is tot hiertoe nog niet volbracht. Wij verwittigen de helden dat zoo zij niet kortelings de geschiedenis der stich ting van de volksfopperij in hunne orga nen meêdeelen, wij er ons zullen meê gelasten en dau bewijzen dat deze stich ting niet gebeurde uit liefde voor den lijdenden werkersstand maar wel uit wraak over eene niot bekomene benoe ming die den vierden man van de stoppe len moest helpen. Begrepen 1 De melkspiegel bij 't HoUandsch vee> De melkspiegelleer van den Franschman Guénon beeft veel bijgedra gen tot juister beoordeeling der waarde van het vee in betrekking tot zyne melk- rijkheid. Dit stelsel bestaat in het nauwkeurig onderzoek van zekere haarafteekeniugen of wervel vormige strepen aan den uier en de aebterdijen, waar de haren, in plaats van van boven naar onder te zijn gericht, van onder naar boven staan, en die van de uier af aan, zoowel naar voren naar de buik toe, tot na by de navel, alsook naar achter over den achterschenkel of dij, tot boven naar den staartwervel zich uitstrek- gedrag der valsche kristeno demokraten veroordeelt en de geloovigen vermaant zich te scharen onder de katholieke vlag. Meikevers. Dees jaar zijn er bui tengewoon veel meikevers of mulders. M.L. Versnickt, onderwijzer en bestierder honderd jaar geleden België door zweerd I der Melkcrij te Borsbeke, heeft zijne en vuur verwoestten I I leerlingen aangezet die schadelijke insec- En de koene Avelghemsche mannen, 1 ten te vernielen. Belooningen, bestaande 't is te zeggen, do groene en roode socia- I in boekwerken en geringe geldpreraiën, listen, die op de meeting tegenwoordig I welke laatste op de Spaarkas worden waren, begrepen het, schrijft Klokke I geplaatst, worden gegund aan hen die er Roeland ze juichten toe en riepen I het meest vangen. Meer dan 12 duizend Leve pastoor Daens Leve de christene I zijn er reeds binnen gebracht 1 Op 13 mei Volkspartij I bracht men er 6,250. Men hoopt tot 30 Eerlijke katholieke menschen, wat zegt I duizend te geraken.Dit voorbeeld verdient ge daarvan I navolging. Acetylène-gas. Men bekomt deze I Kortrijk. De liberalen zeggen nog gas welke het huiselijk en bestkoope licht I niet openlijk of zij op eigene krachten den der XX® eeuw schijnt te zullen zijn, met I strijd zullen aangaan den 5 Juli aanst. voor mij, ik ben jong en gezond maar hebt toch meelijden met mijnen zieken gezel Lauwers. 8 Hij, antwoordde Cluyts, hij is de man der kalot. Hij is niet ziek om kiespropa- gande voor de katholieken te maken n Toen Pauwels wegging, zegde by 8 Gij hebt mij afgesteld, omdat ik mij nen plicht heb gedaan omdat ik den burgemeester Broers beschermd, en niet geduld heb dat de voyous de advokaten Nobels en Scheyvaerts sloegen Gij zijt broodroovers, gij zijt uithongeraars Lauwers is andermaal bedlegerig de vrouw van Pieters is erg ziek. Ziedaar den triomf van de volksvrienden te Mechelen De valsche demokraten moeten een groot deel der schande dragen die aan deze ongehoorde broodrooverij verbonden is. Zij zijn het immers die de zegepraal der liberalen te Mechelen verzekerd heb ben, gelijk ze hem verzekerden te Gee- rardshergen, te Ninove enz. Hadden de valsche demokraten niet als een man voor de liberaleu gestemd nooit konden deze laatsteu zegepralen en die schandalige broodrooverij en uithonge ring niet geploegd worden 't Woord is aan Chipka Sargiën. In Duitschlaud bestaat or nu 't gebruik van in de sargiën de beelden van Heiligen te weven. Hier te Aalst, ter Meuleschette, gaat men dit navolgen,doch in plaats van heiligenbeelden, zal men er 't portret van onzen merteleer in we ven. De teekening is reeds afgewerkt... Ze zal jent zijn die liberaal-socialistische verheerlijking Rousselaere. Eene meeting der valsche demokrateu werd zondag 11. te Rousselaere gehouden. Ongeveer 300 aan hoorders, meest al socialisten en libera len waren tegenwoordig. De luitenanten van priester Daens Du Catillon en Plane- quart, zegt Vooruit, deden een uitval in regel tegen den gemeenen vijand. Dus de vijand van de roode en groene socialisten is dezelfde, 't is de ware katholiek. Alles, zegt Vooruit verder, werd mees terlijk en op socialistische manier voorgedragen, 't is te zeggen, dat de lui tenanten van priester Daens, spra ken gelijk echte socialisten. Daverend handgeklap begroette hunne bitsige aan vallen, bemerkt Vooruit verder... La Réforme heeft dus gelijk te zeggen. Valsche demokraten, socialisten en pro gressisten maken maar -eene partij uit het verschil dat tusschen huu gedrieëu bestaat is slechts eeno kwestie van uit hangbord. En de heilige man van Chipka schiet dau in eene Pruisische kattenkolère als we schrijven De valsche demokraten zijn eenvoudig socialisten carbuur van calcium te laten smelten in water. Het calcium-carbuur kost tegenwoordig nog 450 fr. per 1000 kilogrammen of 45 centiemen den kilogr. Een kilogram brengt drie kubieke me ters acetylène-gas voort; dat maakt dus dat die gas 15 centiemen per kubieke meter kost. Dat is daaromtrent de prijs der gewone verlichtingsgas, maar de ace tylène-gas hoeft een verlichtingsvermogen dat 20 maal zoo groot is als dat der gewone gas. Dus zou hij van nu af 20 maal minder kosten. Dat is geen klein verschil, zooals men ziet. Daarbij komt nog dat elkeen die gas I rijk concerto zal op zondag 31 mei zelf te huis zou kunnen voortbrengen en I aanst. om 4 ure 's namiddags gegeven van uiemand zou afbangen. I worden door de Leden van de katholieke Het is ten andere te voorzien dat het I Fanfaar-maatschappij met medewerking calcium-carbuur biunen kort merkelijk in I van twee kunstminnende vrienden uit prijs zal dalen,daar'teen bijkomend voort- I Geertsbergen. brengsel is der aliraiuium-fabrikatie, die dagelijks eene grootere uitbreiding neemt. I Men luidt de triomfklok in 'tLand Weldra zal bet calcium-carbuur maar I van Aelst, Klokke Roeland en 't Recht 25 tot 30 centiemen per kilogram meer I Van Somergem omdat de roode socialisten kosten. De Amerikanen kondigen aan dat I hebben gezegepraald te Gent en te Leu- zij het tegen 30 centiemeu zullen kunnen I ven. Geen wonder, meer en meer wordt 8 Al hunne aandacht zegt onze confra ter de 8 Gazette van Kortrijk is geves- 8 tigd op de valsche christene demokraten (ofte volksfoppers). Het liberale vuilpa- 8 pierke van zondag is om zeggens geheel 8 langs dien kant gekeerd. Het vleit en 8 lamoest dat goedje, het vertaalt geheele artikels uit hunne bladen en staat zot van contentemeut omdat de groene socialisten het op hun nemen eene scheuring te maken in de katholieke 8 partij. Dus te Kortrijk gelijk te Aalst; de val sche demokraten bevorderen de zaken der liberalen. EREMBODEGEM. Een luiste het bewezen dat roodeu en groenen Vogels zijn van eender veeren Die te samen vliegen geerne. leveren. Nu is men op zoek naar eenen doelma- tigen bek; reeds twee zijn uitgevonden, die zeer voldoende zijn; eenen door den heer Rousseau, eeu Brusselaar en eenen door den beer Dobbelaere, van de maat- I Mechelen. Onze geachte lezers schappij nijverheid en wetenschappen van I weten reeds dat een der eerste daden van Geut. Het ontplofbaarste mengsel is I het nieuw geuzenbestuur van Mechelen samengesteld uil een deel acetylène-gas en I de brutale afstelling is van ee'n zestal 9 doelen lucht. Ook beweert men dat. de I mindere bedienden en agenten van politie rook van den acetylene al do vergulde en I en dit om geene andere reden dan dat ze verzilverde voorwerpen doet zwart uitsla- I katholieken zijn. gen. Men zoekt nu de acetylène tot eene I De afgestelde agenten van policie Pau- vloeistof te brengen, die men zou kuDnen I wejs pjeters on ook Lauwers die reeds 9 branden. maanden ziek is, zijn naar 't stadhuis gaan vragen wat men hun te verwijten Hunne volksliefde De 8 Etoile I had. Luistert Beige eene sterre zonder licht,is veront- I jj0t; nieuwe college, zegt M. Denis, waardigd over hot wetsontwerp, waarin I heeft geen vertrouwen in u. Daarbij de de katholieke regeering den milicianen I liberale vcreeniging eischt uwe afstelling, eeno vergoeding toekent van 30 fr. ter De Association, antwoordde de agent Pauwels, heeft niets te zien in de policie Men mag zeggen, schrijft de .loore I D scLcpcne Cluyts gaf alsdan als letterlijk, dat het geld, aan de ouders d 'dat Pauwols zou gelogen heb- der mihciaueu toegezonden, eene scha- b in b'e; ticsoQderzoe|c. gedeelte^li'of geheel 'aan' De agent Pi eters riep zijne diensten in, tei ugsturen, die het in den kroeg ver- I aan Pafket bewezen, brassen. I - Gij hebt eens, zegde Cluyts, eene Zoodat ouzo volksjongens, volgens willekeurige aankoudiug gedaan m 1' Etoile allen slempers ziju. De rijke kiesoploop. - liberalen schatten het volk zoo hoog J Welnu, zegde Pauwels, ik vraag niets Kanton Aalst. Provinciale kie zingen. 7 Land van Aelst loochenl dat er onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen de valsche demokraten en den liberaleu Burgersbond in 't voor uitzicht der aanst. provinciale kieziugen. De persoon welke ons de inlichtingen verschafte, bevestigt ons dat die onder handelingen wezenlijk hebben plaats ge had, maar,voegt hij er nu bij, heden zijn ze afgebroken of gestaakt. Eu ziende dat de onderhandelingen tot geen akkoord konnen leiden, hebben de liberaleu voor- loopiglijk besloten vau zich te onthouden, of liever, geene kandidaten voor te stel len, maar voor de kandidaten der valsche demokraten te stemmen indien er optre den. In alle geval wij roepen onze kath. vrienden toe Opgepast een oog in 't zeil Sarlardinge. Aangaande de mee- ig te Sarlardinge hebben wij weinig nieuws vernomen. Al wat wij ter wete zijn gekomen is dat de volksfoppers door de liberalen ter statie van Geerardibcr- gen per rijtuig werden afgehaald, priester Daens er niet verscheen, dat er een ander spreker ofte boebelaar in zijne plaats optrad, dio den afwezige als cea merteleer voorstelde, blootgesteld aai alle vervolgingen, enz., enz Verder dat de tweede groene redenaar weèr een; even als de roode socialisten geweldig uitviel tegen de katholieken en de rijke menschen. Altijd dezelfde ophitserijen.. Wij hopen dat ouze Confrater Zondagbbd van Gcerardsbergen ons wat meer bij zonderheden zal meêdeelen. De ontlasting der Provinciën. In het verhoog der beweegreden van hei wetsontwerp 't welk art. 16 der wet op den openbare onderstand gaat wijzigei lezen wij 8 Sedert de uitvoering der wet van 2' nov. 1891 op den openbaren onderstan! enz., beklagen de Provinciën zichoie den toestand waarin hare financiën ge. bracht zijn door de verdeeling der lasten uit die wet voorspruitende, toestand, die haar in de noodzakelijkheid brengt van hare tusschenkomst in de werken val openbaar nut van jaar tot jaar te minderen en van eene vermeerdering vai geldmiddelen te zoeken iu 't heffen va: nieuwe lasten waarvoor de grondslage» meer en meer ontbreken. De Provinciën moeten tot hiertoe voor 1/4 tusschenkomen in 't onderhoud da krankzinnigen, doofstommen, blinden e: lieden zonder onderstandswoonst, en es de stemming van 't hooger bedoeld wefr ontwerp zal die tusschenkomst zi« slechts nog tot 1/8 bepalen. Dit zal aan do Provinciën toelaten df lasten te verminderen die zij genoodzaat ziju geweest te heffen,en dat zullen ze ooi doen. Wij zijn nieuwsgierig te zien of 't La van Aelst zoo eerlijk zal zijn dit verton! af to kondigen... Reeds verscheide* maal heeft het, zoo geheimzinnig cn<? wijze gesproken om zijne lezers te nu* lelden over de taksen die al de provifr

De Denderbode | 1896 | | pagina 2