Donderdag 28 Mei 1896. 5 centiemen per nummer. J09le Jaar. 5088. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ierde Bisschoppelijke veroordeeling. Vlaamsch Verbond. TWEE LEVENS. Landbouw. HetBeeldvanO. L. Vrouw DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Lteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week korde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes banden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving [jndigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont togen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, i alle Postkantoren des Land. Cuique suuni. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalet, Mei 1896. Zaterdag heeft Denderbode aangekon- ed «lat Z. H. Mgr. Waffelaert, Bisckop jnBrugge, de partij-Daens of de val- fe demokraten kwam te veroordeelen dat zondag 11., eene nota in al de ker- ri van zijn bisdom van op den predik- cel zou afgelezen worden. Ziehier de tekst van deze nota het voorschrift van Z. H. den Bisschop komen wij u waarschuwen tegen de bedriegelijke handelingen van verdwaalde mannon die, onder den naam van vertegenwoordigers der christene demokratie of volkspartij, in hunne meetingen en vergaderingen het volk pogen te misleiden door arglistige beloften en twist en tweedraeht zaaien onder de christenen. Dat de geloovigen, aan de leeringen der H. Kerk onderworpen, die mannen wantrouwen, die in opstand zijn tegen het geestelijk gezag, en zich onthouden vergaderingen te bezoekon of schriften te lezen, welke zij ook mogen zijn, die door kunne rechtmatige herders wor den afgekeurd. - (Get.) De Sekretarissen van het Bisdom. Z. H. Mgr. Waffelaert zegt dus tot de sloovigen dat zij de partij-Daens niet logen verwarreu met de christene demo kratie, want deze partij heeft slechts den taam der christene demokratie aange- omen, of liever, gestolen. meer, Mgr. Waffelaert voegt er bij at die partij-Daens samengesteld is uit cheurmakers, uit mannen in openen pstand tegen de Geestelijke Overheden. Wat heeft Denderbode van den beginne f, 't is te zeggen, van de opkomst der liek-Daens af, in 1893, gezegd Denderbode zegde 't Zijn zoogezegde bristene volksmannen, scheurmakers, alksfoppers of verleiders, visschers in roebel water mannen die niet uit over timing of uit liefde tot den werkersstand andeïen, maar uit wraak over niet be- ome voordeelen, ambten cu bedieningen op geestelijk en burgerlijk gebied- Die geschiedenis zullen wij op tijd cn atond eens neêrschrijveu en dat zonder aanzien van personen. Cuique suum Entoen De Denderbode van den be- finnc af, van in 1893, dit alles waar schuwde, dan oordeelde men dat hij te hevig was en kreeg hij ongelijk van dezen welke, nu heden beter ingelicht, gedwon- 5en zijn de kliek-Daens, of liever, de slsche demokraten van Aalst als volks- foppers, als scheurmakers, als visschers in troebel water te veroordeelen. Klokke Roeland van zondag 11., schrijft dat de valscke demokraten, in andere woorden, priester Daens en zijne luite nanten, zich met al die Bisschoppelijke waarschuwende notas zoo zeer bekomme ren als met de oude mannen en dat zij hun scheurmakerswerk zullen blijven voortzetten tot groot voordeel van libe raal en socialist. Maar genoeg voor heden en tot zon- Nu, later zullen wij meer dan eens dc gelegenheid hebben om er op terug te komen. Te slotte zeggen wij: Laat ons hopen dat de katholieken van 't Bisdom van Brugge aan de waarschuwing van hunnen Opper herder zullen gehoor leenen en zich door de arglistige beloften van de scheurma kers en volksfoppers niet zullen laten om den tuin leiden. NATIONAAL vergadering op zondag 31 Meie. k. stipt te 10 1 li uren 's mor- ;ens, te Aalst, in de Stedelijke Schouw- DAGORDE 1. Toespraak van den d. d. Voorzitter; 2. Verslag over de werkzaamheden ge durende het jaar 1895-1896 3. Verslag over den geldelijken toe stand en begrooting van 1896-1897; 4. Viering van den 11 juli Gulden- 43* VERVOLG. I - En wat doet gij zelf anders met my riep zij I kare beurt. Wat hebt gij u te bekommeren over 1 j l'jlio eener natie, die de onze niet is, of bebt gij I "«t genoeg voor Polen geleden Gij hebt uwer kluMaan de beerschzucbl der despoten, uw eenige Il'til (Jaarna waa nog mijne toewijding met geluk te vergelden «at bebt gü in plaats daarvan gedaan Ik ben nooit op Frankrijk teruggekomen, niet *«rt Ik heb u nooit verweten, boe duur ik uwe ge- U&jtDschsp te Clairvaus boette. Welnu, bet was wat ik al dieD tijd geleden bcb en ik was tntozel genoeg te meenen, dat gü bet zoudt hebben lenden. Maar neen, dat bebt gij niet, of wel gy zoudt iet opnieuw begonnen zyn, gij zoudt erkend hebben, lij eene misdaad begint tegenover my, door op- i 'iei« aan samenspanningen deel te nemen. I Alma 1 Hoor mij aan, zeg ik u. Ja, het was eeni I kerteld, terwyl ik de wacht hield by de wees van «"«o triend, terwyl ik den knaap groot bracht in L ,,fI°eJing vaa u, opnieuw tot die holen van opstand oo Misdaad te gaan. Ik geloof niet, dat er ooit eene "on* was, die God vuriger dankte dan ik, den dag, ik u, ten koste van een vermogen, aan uwen |«ker mocht ontrukken maar toen ik u heden avond bloedig hoorde vaststellen op welke wyze r 5. Tolverbond met Nederland. Voor stel 6. Uitbreiding van het Nederlandsch taalgebied bij uitwijking. Voorstel. 7. Eeuwfeest van den Boerenkrijg (1798-1898). In te leiden door den heer Lod. Opdebeek; 8. Herziening der standregelen. Het Bestuur stelt voor, deze bepalingen: Worden als leden aangenomen allen, Maatschappijen en personen, die deze grondslagen bijtreden en eene jaarlijk- n sche bijdrage betalen, bepaald als volgt Maatschappijen, ten minste vijf fr. Personen ten miste één frank. De jaarlijksche algemeene vergade ring zal den tweeden Sinksendag gehou den worden, n te vervangen door de volgende Worden als leden aangenomen allen, Maatschappijen en personen, die deze grondslagen bijtreden en eene jaarlijk sche bijdrage betalen, bepaald als volgt Maatschappijen, ten minste 15 frank. Personen, ten minste drie frank. werk moest gaan, om des te zekerder het paleis en zyne bewoners te treffen, toen beb ik my zelve ge vloekt dat ik u ooit redde, gelijk Agrippine zicb schul dig genoeg achtte door Nero gedood tc worden, om het feit alleen, dat zij een dergelijken zoon het levens liebt had geschonken. Zwyg Gy weet niet wat gij zegt Ik weet bet zoo goed, dat ik u voorstel heel den nacht met u op te blijven om even als gij al de briefjes te schryven, die noodig zijn om uwe eedgeDooten te verwittigeo, dat bet gaosche plan verijdeld is Meen niet, dat ik dat doen zal, riep Iwan ver woed. Alles is gereed en kan niet door eene vrou- wengril veranderd worden Alles is reeds in duigen geworpen, antwoordde zij kalm. Karoskine's vuist kwam met kracht sp tafel neder. Dat is onwaarschreeuwde hy. Hebt gij my ooit op eeu leugen betrapt vroeg zy hooghartig. Maar wie is de ellendeling, die... U verhinderde een moord te plegen Ik, sprak zy moedig. Gy Ja ik, die aanstonds een verborgen waarschu wing aan den onderkoning deed toekomen. Karoskine verloor by die woorden elke zelfbeheer- sehing. Hij liep naar baar toe cn hief de band drei gend op. Sla my, zegde zij trotscb. Zelfs dat zou mij niet meer van u verwonderen. Zyn arm viel weder neêr. Maar de uitdrukking van De Maatschappijen van het Verbond deel uitmakende worden op de algemeene vergaderingen vertegenwoordigd door drie stemgerechtigde afgevaardigden voor elke bijdrage van vijf frank de andere barer leden wonen die vergaderingen bij met raadgevende stem. De jaarlijksche algemeene vergadering zal gehouden worden den eersten zondag der maand november. 10. Kiezing van eenen Voorzitter en van twee bestuurleden in vervanging der Heeren Goffiu cn Josson, ontslaggevers; 11. Aanduiding der stad waar, in 1897, de jaarlijksche algemeene vergadering zal gehouden worden. Namens het Bestuur De Schrijver, De d. d. Voorzitter, F. Reinhaed. J. I. De Beucker. Viering van den 11 Juli. Verjaardag van den Gulden-Spo renslag (1302). Dringend spoort het Bestuur alle Vla mingen aan, hunnen invloed te gebruiken om, in hunne wederzijdscho gemeenten, de plaatselijke overheden over te halen tot deelneming aan het vaderlandslievend werk der luisterrijke herinnering van het roemrijkste feit uit de geschiedenis des Vlaamschen Volks. Elke Vlaming dient alle pogingen aan te wenden ton einde den 11 Juli 1302 voortaan alom in het Vlaamsche land zoo algemeen en zoo plechtig mogelijk te doen herdenken. Aan do huizen van alle rechtgeaarde Vlamingen of althans aan de gevels dei- lokalen aller Vlaamsche kringen en maatschappijen dient, don 11 Juli, de Vlaamsche leeuwenvlag of de Belgische driekleur te wapperen. Aspergie als geneesmiddel. Men moge verschillend denkend over de weerde der aspergie als voedsel, alle dokters zijn het eens over de genees kracht der aspergie, waarop reeds over ouds door Plinius en Galenus gewezen is. Fransche dokters gebruiken haar veel bij nierziekte en geven raad om veel aspergie te eten. Zij beweren dat daar door de vochtafzetting bevorderd wordt, dat zij een geneesmiddel voor graveel en scheurbuik is, dat zij goed is voor water zucht, maar slecht voor jicht. Dokter Broussais, van Parijs, vertrouwt er ook opals een stillend middel voor hartklop ping, cn hoewel wij de uitdrukking de geleerden zijn het nooit eens kennen, schijnt er onder de geneeskundigen eene bijzondere eenstemmigheid van gevoelen te heerschen over de goede eigenschap pen van aspergie. zyu gelaat was schrikwekkend, toen by met die kalmte, welke de voorbode van een vreeselyke uit barsting van toorn is, hervatte -. Dus bebt gij mij en de mynen verraden t Een fraaie taak voor prinses Karoskine Ik zou zelfs een vyand niet verraden, ant woordde zij tier, zooveel te minder dus u. Maar nooit zal ik toestaan, dat er met mijn medeweten een mis drijf gepleegd wordt. O 1 NVij behoeven niet over de bekentenis der woorden te twisten. In mijne oog zijt gij niets meer dan eene verraderes, een spion, een handlangster der policie. Weet gij welke gevolgen uwe daad zal hebben 1 De overheid was sedert eenige maanden in slaap ge wiegd door de betrekkelyke rust, welke op het eiland beerschte men bewaakte obzc partij minder nauw lettend hel oogenblik was gekomen een beslissenden slag te slaan. Dank zy u, zullen de oogen eensklaps opengaan en zal men nog dezen nacht tal van onge- lukkigen aanhouden, die uwe trouweloosheid op het schavot zullen boeten. Iwan riep zy uitGij bebt bet recht niet m|j te belcedigeu Stel u gerustwat ik u te zeggen bad, is weldra afgehandeld. Ik begeef my weêr op weg, om persoon lijk diegenen, die nog bytyds te verwittigen zyn, te redden. Het zal morgen wezen, eer ik terugkeer cn bij mijne terugkomst wil ik u bier niet meer vinden. Wat bedoelt gij T stotterde de jonge vrouw. Gij schijnt al zeer stompzinnig tc zyn gewor den Mij dunkt, het ware u niet moeilyk gevallen, te voorzien wat gebeuren moest. Ik kau niet aan de zyde Meststoffen. Handel. De heer minister van rechtswezen komt een wets ontwerp ter Volkskamer in te dienen, waarbij de bevoegdheid der vrederechters wordt uitgebreid tot de betwistingen in zake van verkoop van meststoffen, vee voeder, zaden en granen. Het vertoog der beweegredenen van bedoeld wetsontwerp, luidt als volgt Het doel van het wetsontwerp is, de toevlucht tot het gerecht te vergemakke lijken voor de landbouwers en pachters, slachtoffers der misbruikeu, welke her haaldelijk gepleegd worden in den ver koop van meststoffen en veevoeder,zaden en granen. In den tegenwoordigen toestand der wetgeving is de toevlucht tot het gerecht omriugd van ernstige moeilijkheden. De koopman in meststoffen is een handelaar en kau, als zoodanig, slechts gedaagd worden voor de handelsrechtbank. De kooper, daarentegen, is meest altijd een kleine landbouwer hij vindt zich gedwongen, naar de hoofdplaats van het arrondissement te gaan, de tusschen- komst van eenen advocaat in te roepen, al de pleegvormen te vervullen van eene betrekkelijk ingewikkelde proceduur, en, eindelijk, verscheidene maanden te wach ten, eer hem recht wordt gedaan. Die toestand brengt voor hem zulke jroote onkosten en vertragingen meê, dat lij er dikwijls liever van afziet, zijn recht te doen gelden dan ze te ondergaan. De voorgestelde wet zoekt het middel tegen deze hindernis in de vervanging van de bevoegdheid der handelsrecht bank, door die van den vrederechter, om uitspraak te doen over de betwistingen, welke zullen voortspruiten uit den ver koop der waren die het opsomt. Deze nieuwe maatregel zal voor uit werksel hebben, den rechter nader bij de rechteischenden te brengen.de proceduur te vereenvoudigen, de kosten te vermin deren, de tijdverloopen te verkorten en, door deze samenwerking van voordeelen, de bescherming der wetten voor eene gansche klas van burgers doelmatiger te maken. Onze landbouwers zullen den heer mi nister dankbaar wezen, wegens zijne be zorgdheid want al te dikwerf hebben velen schade geleden door het bedrog 't welk, vooral in den handel van chemische meststoffen gepleegd wordt. Ziedaar nog een bewijs dat onze katho lieke ministers zich gedurig onledig hou den en maatregelen en middelen zoeken om de landbouwnijverheid ter hulpe te komen in don crisis die haar lijden doet 1 van een trouwelooze vrouw voortleven ik verjaag u uit mijne woning 1 Alles duizelde om Alma been. Het was baar als blikte zy plotseling in een bel, die zicb voor bare voeten opende en haar golven van vuur tegenbraakte. Zij werd verjaagd, door hem, die baar alles dankte, verjaagd uit de woning, die de bare was weggezon den in den nacht, gelijk een dier gewetenlooze we zens, die slechts schande aan de haardstede van den echtgenoot weten te brengen Zijne daad was zoo laaghartig, dat zy niet eens om genade wilde smeeken. Ofschoon zoo bleek, dat het scheen, alsof zy leven loos aan zijne voeten neêr moest storten, hield zy zich slaande, keersrecht het fraaie hoofd vol trots achter- overgeworpen Iwan Karoskine, sprak zij met eene stem, waarin de klank van een edel metaal scheen te weêrschallen, at gy thans doet, is eerloos gij zult dat eenmaal zelf erkennen, want hoe diep men ook vallen mag, wanneer men eenmaal een ridderlyke natuur bezat, keert er nog somtijds eene herinnering van vroegere beginselen in den mensch weêrmaar dan zal het te iaat zyn, hetgeen thans tusscben ons voorviel kan heel de toekomst niet uitwisschen. Lang heb ik geduld met uwe zwakheden gehad, lang de zorgen en pijnen gedragen, die uwe hand my oplegde ditmaal hebt gy het onherstelbare tusschen ons gebracht. Alma Pednawska is voortaan dood voor u. En nu, ga, bet zal zijn zooals gy beveelt, binnen een paar uren zal ik voor altijd dit huis verlaten hebben. Zoo gij Stanislas nog wensclit te zien, kunt gy thans afscheid van hem nemen. to Sint-Nikolaas. Wij lezen in het groot katholiek dag blad Le Bien Public - in zijn nummer van vrijdag 22 dezer maand In een artikel van ons dagblad van 19 dezer oDder den titel een kolossaal Beeld van zes meters hoogtehebben wii vergeten te spreken van hem die de ziel is geweest van dit grootsche werk die er het hooge toezicht over heeft en er al de verantwoordelijkheid over draagt. Wij noemen den heer Julius Goethals, Bouw meester te Aalst. Geraadpleegd na andere mannen van de kunst die weigerden zich bezig tc houden met het voltrekken van den toren van O.L.-Vrouwkerk, omdat deze in eenen bedenkelijken staat ver keerde, vormde hij het gedacht van een ontwerp van voltrekking anders dan in metserij en dat geen gevaar opleveren zou. n Hij stelde dus aan de bevoegde Over heden het ontwerp in zijn geheel voor, zooals het thans uitgevoerd wordt. Het ;eboetseerd model van het beeld, alsook lat in uitvoeringsgrootte voortgebracht de ijzeren koepel, terzeifdertijd dienende als ankering en verbinding voor het gan sche bovengedeelte van acn toren, de stellingen, in een woord, alles wordt uitgevoerd volgens zijne plans en onder zijne behendige leiding. ii Voegen wij er bij dat den Heer Goet hals alreeds eene eervolle en kunstrijke loopbaan achter zich heefthet Vlaamsche land is getooid van zijne kunstwerken noemen wij terloops do vérgrootingen en herstellingen der kerken van Temsche, Beveren-Waes,Erembodegem,Kerkxken, Vlierzele, Meerbeke, Iddergem en vele andere dit jaar zelf nog zullen wij zyne schoone herstellingen kunnen bewonderen der kerken van Stekene, Lovendegem en Strypen, alsook de bouwing van een hos pitaal te Aalst dat alreeds hoog geprezen wordt door alle kunstminnaars. Mijnheer Goethals is eenen der uit- stekendste en der oudste bekroonden der Sint-Lucasschool onzer stad. Hij heeft gearbeid, hij vordiend er ook de eer van te genieten. Wij nemen met genoegen deze regelen over en zijn te recht fier over de hulde- bewijzen, onzen stadsgenoot den Heere Goethals, aangedaan in de grootste dag bladeren van ons land zijne iugeborene nederigheid alleen is de schuld dat wij hier ter stede zelf zijne grootsche werken niet kennen en door bevoegde en ervaren kunstenaars moeten vernemen in welken hoogen graad van vereering zijne rijke kunstloopbaan gewaardeerd wordt. Wij wonschen hem ten volle geluk over het nieuw blijk van bevoegdheid, welke hij tot bewondering van elkeen te Sint- Nikolaas komt te geven. Velen van ons zullen dat willen zien en medegenieten in de zoo zoete voldoening dat een onzer stadsgenooten zich in den vreemde zoo zeer onderscheidt. Stanislas, mompelde hij plotseling ontnuchterd door den geeselslag barer noorden. Hy blylt immer* bij mij? In de oogen der prinses flikkerde voor eene. seconde de uitdrukking eener leeuwin, aan wie mes baar welp zoekt te ontrooven. Zij stiet een luiden spotlach uit, die akelig door de nachtelijke stilte weirgalmde. Ja, gij zoudt wenscheu, mij ook nog myu kind te ontstelen, niet waar Dat komt overeen met al uwe overige daden, maar ik tart u daartoe. Ga den knaap aan elke rechtbank ter wereld opeischen, geen, die u niet zeggen zal, dat hy by zyne moeder be hoort. Pas op, Alma, bromde hij, dryf mij niet tot bet uiterste bet kind is my lief, ik wil niet van hem scheiden. Het kost my slechts een bandgebair, om hem in myn armen te nemen en hem over le brengen naar lieden, die bem voor mij verzorgen zullen. iwan bad gemeend, dat zijne woorden haar in het stof zouden dwingen. Zy riepeu slechts nog somber der uitdrukkingen op baar gelaat te voorschijn. Het is wel, sprak zy schynbaar bedaard. Ca tot hem en beproef het, gij zult slechts een lijkje in ds armen houden want liever dan Stanislas achter t« laten aan den man, die hem zou leeren esn ellende ling te worden zooals hij, zal ik my van dit pistool bedienen om hem voor altijd tegen u te beveili gen. Wordt vozrtgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1