Zondag 51 Mei 1896. 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 5089. VERDENKING. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VRIJHEID. Vierde Bisschoppelijke Veroordeelimj. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 30 Mei 1896. Er zijn weinig woorden, die. als leuze gebruikt, zooveel invloed uitoefenen op het hart van den mensch als het schoone woord dat Vrijheid heet. Voor de vrij heid hebben alle eeuwen heen de edelste karakters geleden en gestreden, geheele volken goed en bloed ten offer gebracht. voor haar kampten de eerste Christe nen tegen de dwingelandij en wreedheid der Romeinsche keizers voor haar togen de kruisvaarders vol liefde en goestdrift naar het Heilige Land; voor haar zien wij nog heden met eerbied en bewondering de geestelijke zoneu en dochteren van ons dierbaar Belgenland heenijlen naar onherbergzame stranden om met het kruis de boeien te slaken van slaven naar lichaam en ziel.' Plaatsen deze grepen uit de geschiedenis ons vóór feiten, die van de tvëldadige kracht getuigen welko uitgaat van de liefde voor de vrijheid, andere gebeur tenissen zijn in naam der vrijheid op het wereldtooneel afgespeeld, bij wier herin nering een kreet van afgrijzen ons ont snapt of onder wier droevige gevolgen na eeuwen nog de Kerk en de maatschappij lijden. Zoo vaak do vrijheid werd geboren uit de verheven beginselen van het Chris tendom en gekoesterd en gevoed door de Heilige leer der Katholieke Kerk, zoo vaak zij optrad als de fiere Hemeldoch- ter b dat het Ad majorem Dei gloriam tot wapenspreuk had gekozen, zoo vaak ook spreidde zij met milde hand zegen en weldaden om zich heen, legde zij den grond tot ware beschaving en waarachtig geluk. Vertoonde zij zich echter als de vrucht van het ongeloof, dat de gehoor zaamheid aan de Goddelijke Wetten als een verkrachting der menschelij ke vrij heid hoont, dan, de geschiedenis van ver schillende revolutiën tegen het geestelijk en het wereldlijk gezag leert het, dan zien wij haar telkenmale als een wilde furie het zwaard uitsteken naar de on schuld en de deugd, om in de grofste losbandigheid hare triomfen te vieren en de maatschappij te voeren naar een poel van jammer en ellende. WEL mocht dus de Katholieke Kerk bij elke nieuwe poging van het ongeloof, om Haar te doen instemmen in zijn vrijheidsleuze, haar Non possumus doen hooren, al werd z(j om dat fiere woord met smalenden grijnslach de vijandin der vrijheid ge noemd. Wel mochten Pius en Leo ook in onzen tijd hunne waarschuwende stem verheffen tegen de roekeloosheid,waarmeê onder het machtwoord Vrijheid a door de ongeloovige wetenschap strijd wordt gevoerd tegen het Geloof en de goede zeden. -„..jt in den loop der eeuwen waar heid bleek, dat wordt immers ook thans weer door de feiten gestaafd. Wat al verwachtingen hebben de vijanden der Kerk bij het volk opgewekt, wat al harts tochten hebben zij ontketend, wat al treurige toestanden geschapen door het ontplooien van hunne vrijheidsbanier 1 De EENE VE.EESEUJKE 24'te VEBVOLG. IX. Na een strengen winter was eindelijk de lieve lente gekomen en tooide de boomen met jeugdig loof en de *eiden met haar friscb groen. De zaden ontkiemden in den akker en crocus, hyacint, viooltjes, anemonen en tulpen sierden hunne omgeving als juweelcn uit de schatkist der lente. In den boomgaard bjj de fabriek van Koenraad Rech- ling bloeiden de boomen io volle pracht. In den bloe mentuin kregen de beschuttende denne.iboomcn weêr jeugdig groen, de vlierboomen liepen uit en de tuin man bad reeds de fraaiste planten uit de kas genomen omdaarmeê bet groote bloembed voor het heeren huis «P te sieren. In den moestuin en op de velden zag men overal vroolijke bedrijvigheid in de kleigrocvcn en rondom de ovens zag men een gewemel, dat in de verte veel gelijkenis had met de bedrijvige werkzaamheid der naar een vast plan werkende tuieren. Uit de vorstendommen Lippe en uit Sileziè waren troepen arbeiders gekomen om als gewoonlijk gedu rende den zomer op de pannen- en steenfabrieken in de Mark te werken. Zooals zwaluwen en ooievaars bet oude nest weer opzoeken, vonden ook zg meeren- moderne wetenschap zou heil en vrede en voorspoed brengeu aan de wereld, zoodra zij de boeien had verbroken,waarin het Geloof aan God eu de vrees voor de eeuwigheid den vrijen mensch geklonken houdt. De Kerk met haar afkeer van den modernen tijdgeest, de Kerk met haar wetten en geboden, moest eerst bestreden, eerst vernietigd zijn. Dan zou de zou der vrijheid in vollen glans verrijzen en opgaan over de beschaafde wereld en door hare weldoende stralen het aanzijn der aarde veranderen, waarop de mensch naar hartelust kon genieten van al wat de zinnen prikkelt, de hartstochten streelt. Jaren lang is aan dat helsche plan gewerkt met al de middelen, die de kunst en de nieuwe uitvindingen aanbieden, met al den haat die den vrijmetselaar en den jood bezielt tegen het Christendom. WELKE zijn de vruchten van dezen strijd des ongeioofs tegen de Kerk Wij kennen ze in de vrijheid der pers, in de vrijheid vau het woord, in de vrijheid van den handel, in de vrijheid op alle gebied, behalve op dat van de Katholieke Kerk. Ongestraft wordt in dagbladen en tijd schriften de deugd gesmaad, de ondeugd verheerlijkt en mogen op het tooneel de schandelijkste stukken worden vertoond en toegejuicht. Met hemeltergend cynis me geven regeeringsmannen een vrijbrief aan de verspreiders vau de laagste onze delijkheid en verheffen zij onbeschaamde godloochenaars, als loon voor hunne onbesuisde aanvallen op hetgeen den Christen heilig en dierbaar is, tot de hoogste en invloedrijkste waardigheden; spottend wijst men de klachten af van ernstige mannen die om herstel van billij ke grieven vragen of op de misstanden wijzen, uit een hardnekkig vasthouden aau een verkeerd begrepen vrijheid, geboren. Met onbegrijpelijke luchthartig heid wordt toegelaten, dat getoetenlooze volksmenners door hunne goddelooze taal het volk verdierlijken om het straks te doen stormloopen op altaar en troon. Alleen de Kerk moet tot slavin gemaakt de priester, de gehate, die het volk leert opzien tot God te midden zijner ellende, hij moet gedwarsboomd in zijn streven, hij moet tegengewerkt worden in zijne heilige bediening. En voort, altijd voort jaagt zoo het ongeloof den mensch op het pad des verdens 1 Voort, altijd voort stuwt de loge hare trawauten om huisgezin en maatschappij te verontkristelijken. HOE LANG zal het goddelooze spel duren, dat aldus het geluk en den vrede der wereld ver stoort en duizenden zielen eene ongeluk kige eeuwigheid te gemoet doet snellen Ziet, meer en meer schijnt het oogeublik te naderen, waarop de nog verstoorde en door tweedracht gescheiden vijandelijke legerscharen tot één machtig heir zullen vereenigd ziju en de Katholieke Kerk alleen in den reuzenstrijd tusschen Chris tendom en Heidendom den schok zal hebben te weerstaan van den verwoeden aanval des ongeioofs. Dan is de uur daar, waarop de getergde God aau zijn belagers het hiertoe en niet verder - zal doen deels elk jaar wéér arbeid op dezelfde fabriek waarbij uien verscheidene arbeiderswoningen bad opgericht, om bun een onderkomen te verschaffen. In de steden waren de timmerlieden en metsers reeds druk aan bet werk en daardoor was de voorraad der pannen- en steenfabrieken bijna geheel verscheept. Nauwelijks was dan ook een oven met nieuwe steenen gereed of men zag de heldere roode klinkers op eene kar wegvoeren naar de schuiten, die in bet nabij ge« legen kanaal bunne lading innamen om ze naar Ber lijn en elders te brengen. Aanhoudend hoorde men het stampen en bet ge fluit der locomobile, die de kleigroeven droog houdt, zoodat de aardwerkers de klei kunnen uitgraven. Voortdurend zag men deze kostbare aardspecie in karren naar de fabriek voeren, waar ze in pannen of steenen zou worden veranderd. Overal zag men ijverig werkzame arbeiders, die door bun werk weinig be merkten van de nijvere drukte rondom hen, die slechts ooderbroken werd door hunne scboftijdcn. Daar luidde juist dc klok van bet signaal om bet middagmaal tc gaan gebruiken. De arbeiders uit de vorstendommen Lippe hadden een hunner als kok aangesteld en deze zorgde er voor, dat zij dagelijks bun middagmaal koudon doen met erwten en spek. Ofschoon de menu nooit veranderd werd, aten ze met giooten eetlust toch eiken dag bunne erwten met spek op. De Sileziérs aten uit hun pannetje, dat in de. ge meenschappelijke keukeu op een smeulend turfvuurtje had geslaan en de arbeiders, die in de nabijheid woon- deu, nuttigden het maal, dat bun door vrouw of kind was gebracht. hooren en het bedrogen volk in ontembare woede zich zal werpen op de valscho vrienden, die het onder de vreeselijke leuze Ni Dieu, ni Maitre zijn Gods dienst en zijn vrede hebben ontroofd. Dan zal de revolutie in haar werk der vernie ling de tronen doen waggelen van de vorsten die den opstand tegen God hebben gevleid en gekroond en zal de verguisde en vervolgde Kerk de eenigste draagster der ware vrijheid blijken, de eenige waarachtige vriendin der volkeren, wier zorg en liefde zoowel naar het tijdelijk als eeuwig heil harer kinderen haakt. Troostvolle gedachte voor den geloovi- gen Christen dat de vrijheidsvaan, waar onder hij zich heeft geschaard, zal blijven wapperen boven den chaos der verwoes ting, die uit den beslissenden kamp tus schen geloof en ongeloof in de toekomst zal overblijven Mocht die gedachte ons, geachte lezers, een voortdurende aansporing zijn om met liefde en geestdrift de middelen aan te wenden, die Christus ons door zijn Stede houder op aarde ter bescherming van den kostbaren schat des geloofs aanwijst I Mocht die gedachte ons vooral versterken in onzen ijver om katholieke lectuur te steunen en te verspreiden, overtuigd als wij moeteu zijn van den machtigen invloed die de Pers uitoefent op het huisgezin en de maatschappij, op het heden en de toekomst. Hugh O' Beien. In ons Nr van zondag 11., hebben wij meêgedeeld dat Z. H. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge de partij-Daens kwam te veroordeelen en dat zondag 11., die veroordeelende nota in de kerken en kapellen van zijn Bisdom van op den predikstoel zou afgelezen worden. Ziehier nu deze veroordeelende nota - Volgens het voorschrift van Z. H. den Bisschop komen wij u waarschuwen tegen de bedriegelijke handelingen van verdwaalde mannen die, onder den naam van vertegenwoordigers der christene demokratie of volkspartij, in hunne meetingen en vergaderingen het volk pogen te misleiden door arglistige beloften en twist en tweedraeht zaaien onder de christenen. Dat de geloovigen, aan Je leeringen der H. Kerk onderworpen, die mannen wantrouwen, die in opstand zijn tegen het geestelijk gezag, cn zich onthouden vergaderingen te bezoeken of schriften te lezen, welke zij ook mogen zijn, die door hunne rechtmatige herders wor- den afgekeurd. (Get.) De Sekretarissen van het Bisdom. LeBien pullic, het orgaan van ons Bisdom, maakt ter gelegenheid van de afkondiging dezer nota deze volgende be merkingen Deze nota waarschuwt de geloo vigen tegen de scheurmakende pogingen die Mgr. Stillemans in het Bisdom van Gent reeds afgekeurd heeft. Bij het houten buisje, waarin de oude König de locomobile bediende, stooden nu eenige ran de mees terknechts, meest ernstige bejaarde mannen, met elkaar te praten de opzichter Lebnert, die van zijnen rondgang naar buis terug keerde, had zicb bij hen gevoegd. Hij was ook op weg om te gaan eten, docb de belangstelling in bet gesprek deed hem vergeten hoe spoedig de tijd voortsnelt. Ik ben nu vijf-en-dertig jaar hier op de fabriek, bijna even lang als ze bestaat, zegde König, en ge weet allen nog wel hoe onze oude patroon zaliger mijn vijf-en-twintigjarige jubllé gevierd en mij met een gouden horloge met ketting vereerd beeft. Ik beb moeieüjke tijden beleefd, zoo moeielijk, dat wij ver wachtten dat M. Recbling de fabriek zou moeten ver- koopen, maar een jaar zoo als dit heb ik hier toch niet meer beleefd. En daarbij gelden de steenen drie-en-dertig mark per duizend, en het is best mogelijk, dat de prijs neg hooger wordt, zegde de opzichter De patroon heeft ons loon verhoogd, merkte een der mannen op. En wij hebben de vracht verhoogd, riep een schipper, die er ook bij stond en hij lachte verge noegd mijnheer heeft geld genoeg. Wat helpt hem dat Met al zjjn rijkdom zou ik toch mijn lot niet willen ruilen voor het zijne, ver klaarde een ander hij is erg veranderd. Als bjj geen menschen had, waarop bij vertrou wen kon, zag het er slecht uit, zegde Lebnert met zelfverheffing. Als ik kom om over bet een of an der te spreken, zegt hij gewoonlijk -. Ga uw gang b Wij durven niet verhopen dat die va derlijke tusschenkomst voor uitslag zal hebben de oogeu te openen der eenige verdoolden die aan 't werken zijn om on rust te zaaiën onder de bevolking van Vlaanderen. Voor de ruziestokers, tellen de vermaningen der geestelijke Overheid niet. Het scheelt hun weinig te weten wolkenweg zij moeten volgen. Hun eenig doel is van gerucht te maken en de aan dacht op hen te trekken. n Maar de eenvoudige en ongeleerde lieden welke die jonge schreeuwers trach ten te overhalcD, zijn nu ten minsten ver wittigd, en volgens alle waarschijnelijk- heid zullen die valsche katholieken die heden ontmaskerd zyn, verlaten worden. Nu dat zij niets meer te winnen hebben met eenen godsdienstigen ijver aan den dag te leggen die niemand meer zal be driegen, zullen zij duidelijk toonen wie zij zijn, to weten, echte vijanden der katholieke partij. n Wij zijn overtuigd dat hunne pogingen zullen mislukken, maar die mannon ver dienen niet te min er voor geschandvlekt te worden. Ja, die pogingen zijn schan delijk niet alleen omdat zij voor doelwit hebben de katholieke eendracht te scheu ren, maar nog omdat zij onder de onge- lukkigen trachten de kiemen van haat op te jagen. Men kan eenigzins de dwaling ver- staau van eenen werkmensch die veel ge leden heeft, die niet heeft kunnen lijden met gelatenheid eu deftigheid en die bij den minderen man den geest van haat en opstand aanstookt, maar men kan noch begrijpen, noch goedkeuren de handel wijze van dio muscadijns der demago gie (1) die nooit noch lijden, noch werken gekend hebben en die onder de eenvoudi- gen en de armen woorden van haat gaan rondstrooien. b En die mannen gaan nog verder. Zij beleedigen den werkman die wilt treffe lijk en goeden christen blijven, die wilt overeenkomen mot zijnen baas. Gelijk de socialisten verwijten zij dien man van aan de rijken verkocht te zijn. Wij over drijven niet, wij hebben de smaadwoor den aangehaald welke die heertjes aan de Gentsche anti-socialisten toegeworpen hebben en dio wij met lofwoorden om ringd in de socialisten gazetten gelezen hadden. n Het oordeel der katholijken over zulke handelwijze kan niet twijfelachtig zijn die handelwijze moet als verachte lijk aanzien worden. n En nu onze bemerkingen. Zoo is het inderdaad en wie nog den naam van katholiek wil waardig zijn, moet gohoor leenen aan de vermaningen onzer geestelijke Overheden.. Zij die anders handelen werken nu we tens en willens meê met de vijanden van den Godsdienst, Eigendom en Huisgezin want die scheurmakende veldtocht der valsche demokraten kan niet anders zijn dan voordeelig aan de socialisten. Meer en meer worden de katholieken van Aalst zoo geestelijken als wereldlij ken eu ook De Denderbode gewroken. (I) Ces gommeux de la demagogie, scbrjjfl Le Bien public, i mijn weerde Lehnert, doe maar wat ge het best acht. Hij was anders flink bjj zijne zaken, evengoed als de oude patroon zaliger, ofschoon bg het niet meer noodig bad, liet een der oudste mannen zich booren. - Er zou dit jaar een spoorweg gemaakt worden om de klei uit de groeven aan te voeren komt daar niets van 1 Daar weet ik niets van, antwoordde Lebnert, wien deze vraag gericht was, de jonge heer zegt niet veel. Bat is ook niet te verwachten, zegde König op beslissenden toon. Men moet er eerbied voor heb ben, dat bjj bet hoofd nog boven houdt en zjjne oogen over de zaken laat gaan het is omgek te worden. Zgne moeder dood en zijne beminde.... Ja, was zij al met hem verloold t vroeg een der mannen, toen König ophield. Hij noemt haar zijne beminde, ik heb het zelf geboord, bevestigde Lehnert. Tbans ook nog vroeg de schipper, cn toen Lehnert knikte, vervolgde hg Dan kan zij den moord op zijne moeder ook niet gepleegd hebben 1 Hij gelooft het niet... Eu ik geloof het ook met, viel de oude König in. Zoo'o mooi, lief meisje, ze leek wel een zonnestraal tje, toen zij den vorigen zomer bier kwam en dikwijls vriendelijk met mij praatte. Die heeft bet niet gedaan. Van zijne moeder kon de jonge lieer geen toe stemming krijgen om met haar le trouwen, merkte de schipper op. Toen wij, die de leiders der partij- Daens tot in de ziel kennen, die weten wat hunne eenige drijfveeren zijn;ja, toen wij uitriepen Pas op I 't zijn wraak- zuchtigen, volksverleiders, scheurma kers, visschers in troebel water, 't zijn mannen die handelen niet uit overtui ging of uit liefde voor den werkersstand maar uit wraak over niet bekomene voor deden, ambten en bedieningen zoo op geestelijk als op burgerlijk gebied, wat hoorden wij dan zoggen De katholieken van Aalst, zoowel gees telijken als wereldlijken en De Dender bode bijzonderlijk zijn te hevig, ze over drijven... Men ging zelfs zooverre te zeg gen dat wij boleedigden en lasterden. En zij die ons alsdan afkeurden, die ons zelfs zeer bittere woorden toestuurden, zijn nu, heden beter ingelicht, gedwongen de kliek-Daens of liever de valsche demo kraten van Aalst, te veroordeelen als volksverleiders, scheurmakers, valsche katholieken, echte vijanden der kath. partij, muscadijns der demagogie enz En dat het ons nu allen deugd aan 't hart doet de olie eindelijk le zien bo vendrijven, dat laat zich gemakkelijk be grijpen.... Meer zeggen wij nu niet I Uitroeiing van Distels. De Gouverneur van Oost- Vlaanderen BESLUIT Art. 1. Alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers, of andere bezitnemers, zijn gehouden voor ln Juni en tot 1° October 1896,derwijze den bloei te verhinderen, de distels uit te roeien of te doen uitsteken, die in de door hen bezeten of gebruikte grwmlen te vinden zijn. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blijven, binnen het hierboven bepaalde tijdstip, de voorgaande maat regelen na te leven, zal, bij bevel van den Burgemeester, dit van ambstwege gedaan worden op de kosten der overtreders, en dit ongeminderd de straffen waarmede artikel 4 van het tegenwoordig bevelschrift dreigt. De kosten der werkzaamheden zullen, desgevallende, geïnd worden door het plaatselijk Bestuur, zooals in zake van belasting. Art. 3. De Burgemeester waakt op de stipte nakoming der maatregelen voor zien door het tegenwoordig bevelschrift. Art. 4. De overtredingen der schik kingen van artikel I worden gestraft met eene boet van 5 tot 15 franken. Bij verzachtende omstandigheden, kan de boet verminderd worden,zonder echter beneden 1 frank te dalen. Art. 5. Het tegenwoordig bevelschrift zal afgekondigd eu aangeplaakt worden in al de steden en gemeenten der Provincie. Chili-Salpeter of nitraatzout. Niet alleen de landbouwers van West- Vlaanderen die hunne vruchten met Chili-salpeter bestrooiden, hebben ern stige schade geleden, maar ook inDuitscb- Dat was dom en slecbt genoeg van baar riep Köuig beftig uit, doch onmiddeljjk voegde hij er wee moedig bg God vergeve mg de zonde van de dooden geen kwaad. Maar daarom behoefde Juffrouw Valentine haar niet te vergiftigen, zg zou wel toegegeven hebben. Nu, zij was zoo gemakkelijk niet. God hebbe hare ziel En onze jonge patroon bad niet geerne oneenigbeid met baar. Dat is wel zoo, zegde König, maar daarom heeft Juffr. Valentine toch die verschrikkelijke misdaad niet gepleegd, dat zeg ik <-n daar blijf ik bg. Ik ben oud genoeg om wat menscheokennis te hebben. Het is waarzij was lief en goed. Zg sprak met iedereen, speelde met de kinderen en toen Hankel en Maurer ziek waren, zorgde zij, dat hun alle dagen soep gestuurd werd van het beerenbuisdat was anders do gewoonte niet van Mevr. Recbling, zegde weêr een ander, maar om niemendal brengen ze u niet in de gevangenis. Obo, dat is wel meer gebeurd. Daarom is er reeds eene wel voorgesteld om schadevergoeding te geven aan onschuldig veroordeelden, riep König, die een ieverig dagbladlezer was. Zjj is ook nog niet veroordeeld, zegde Lehnert. Binnen eenige dagen zal de zaak voor de rechtbank te Berlijn in het openbaar behandeld worden, en daar lieert de jonge patroon veel verdriet van. Maar zij wordt veroordeeld, beweerde de schipper met overtuiging, dezen morgend ben ik pas met mijne schuit van Berlijn gekomen, ik had mijne lading bij de Molktebrug gelost, dat is dicht bjj bet gerechtsgebouw. land is het bestatigd geworden. Men meldt uit de omstreken van Wergberg en Erke- leng (niet ver vau Roermond in Hol- landsch Limburg,) dat de roggevelden bemest met nitraat uit het schip Arete van Antwerpen geheel verwoest zijn, ter wijl de daarneveu gelegen velden met nitraat van andere ladingen gevet, weel- drig staan te groeiën. Een onherstelbare schade is hier ook veroorzaakt. De oor zaak dezer verderflijke eigenschap is tot hiertoe onbekend. Voorloopig zou men echter wel doen, het gebruik van nitraat daar te laten, want er is immers geen ge brek aan andere hulpmeststoffen. Mr Uitgeveb van De Denderbode. Ik lees in uw geëerd blad van heden eenige re gelen aangaande de Stierenkeu ring te Aalst op 9 Mei laatstleden gehouden. Volgens Den Denderbode is er rondom Aalst nog veel te doen in zake van veeverbetering, 't Is mo gelijk, maar, volgens mij, is er ook nog al iets te doen in zake van veekeuring. De twee stiers toebehoorende aan landbou wers dor gemeente Laerne met eene pre mie van 125 fr. en zilveren eermetaal waren geene inlandsche Stiers de eeue is zuivere Durham en de anderen is ook Durham ofwel een weinig gekruist met Veurne-Arabachtsbloed. Elkeen weet genoeg dat onze inland sche Stiers zoo niet kunnen mededingen op gebied van schoonheid, maar 't is to weten of de Dnrhams daarom de beste zijn Voor het melk geven zijn de Dur- hamsche koeien verre achter onze inland sche dieren. Er is nog iets deze Stieren wogen ieder meer dan duizend kilogr. en vele landbouwers voelen niet veel lust om huune koeien van zulko zware Stiers te laten dekken. De prijs van 100 fr. aan den Stier van landbouwer De Bock te Berlaere, is niet misgeven, dit is een schoone jeugdige inlandsche Stierde Stier van pachter Van Wezemael (Hof te Lokeren) en eenige andere waarvan ik de eigenaars niet ken, waren puik van zuiver iuland- sche rassen. Zulke dieren verdienen den voorkeur op de Durhams en de prijzen aan die vreemde rassen gegeven, dienen maar om onze landbouwers te ontmoedi gen of van den goeden weg af te leiden. Ik schrijf deze regelen niet om de Keurcommissie te blamen, maar ik wil niet dat men op zulke wijze de landbou wers van het Arrondissement Aalst doet doorgaan voor verblinde achteruitkrui pers. Wij zien hier zoo klaar dan de man nen van de Schelde en wij willen stry- deu met gelijke wapens, 't is te zeggen met zuiver inlandsche dieren, maar Diet met vreemde rasseD welke maar dienen kunnen om onzo goede melkgevers te verbasteren. Wat de Koeien betreft, deze heb ik niet gezien dus kau ik er niet van zeggen dit is werk voor een ander. Groete UE. met achting. J. J. Van Boxbtael. Okegem 21 Mei 1896. En toen hebt gij een potje bier met de rechters gedronken, spotte König. Dat juist niet, antwoordde de Schipper, maar men boort zoo toch heel veel pralen, en ik zeg u de raak staat slecbt, zeer slecbt. Zij wordt veroordeeld. Ter dood Dat kan niemand vooruit zeggen. Nu, als zij die misdaad gepleegd beeft, is zij niet te beklagen. Maarzij lieeft het niet gedaan. Wie zou bet dan gedaan hebben Dat moet het gerecht uitmaken, oordeelde de oude König, en ge zult zien, de reebte dader zal we! gevonden worden. Zou de patroon naar Berlijn gaan, om de zitting van de rechtbank bjj te wonen vroeg de schipper aan Lebnert. Dij beeft er niets van gezegd, antwoordde deze maar dat zal bg wel doen, bg is altjjd op weg tus schen Berlijn en bier. Ah ja, bet was een ander leven, toen de oude patroon met zijne familie hier woonde, zegde een der mannen, doch plolseliDg verstomde het gesprek en ieder nam iels ter hand om bezig te schijnen. Op bet pad in de grasvlakte, tusschen bet macbine-gebouw en de ovens kwam Koenraad Recbling aanstappen. Hij was gebeel in bet grijs gekleed en droeg een slap pen vilten boed met breeden rand. Zijne vroegere militaire houding miste bjj gebeel, zijn vroeger blo zend gelaat was nu asebgrauw cn zjjne oogen, wien anders nooit iets ontging, stonden droomerig cn flets. Wordt von-i§net.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1