l*ol en Stant. Herderlijke Brieven Van tak op tak. DENDERLEEUW. De armoede van de eenen maakt het fortuin van d'anderen S' Lievens-Essche. Solemneel Octaaf ZONDAGRUST. ^£5 Pol stapt diepzinnig en met looden beenen rond zijnen vlasschaard hij heeft Stant slechts ontwaard als dezen op twee passen afstand hem den goeden dag toebrengt. Pol. Ha, Stant, 'k ben blij van u te zien. Ncu meusch zon er bem zot op dubben! Stant. En waar zijt ge nu weerom meê bezig, Pol Meê bet weèr? Meè den regen? Pol. En waar i zou 'k anders kunnen op peizen, Staut"? Is 't niet wreed als ge dat arm vlasseken hier ziet staan Alzoo gedurig snokken naar wermte en regen, en altijd dien wind in den noorden en ge durig voort die spijtige on magere droogte? Stamt. Och, Pul, 't is org l't is erg En is 't nu al g'keel en gansch kapot, Pol? Pol. Neen 't, Stant, 't dees kan nog goed komen, maar 't staat toch op zijn uiterste. Eu er is veel vlas uitgereden, man Stant. Arme boerkens toch Goed koop zijn en daarbij dan nog slecht luk ken 't ïs wel zeven keer miserio op tafel Pol Pol. Ja, Stant, de meimaand heeft ons vast van de jaar. Onzen Lieven Heer weet wat er ons te wachten staat, maar voor veel zaken is 't bernik Stant. En den oogst staat toch nog altijd goed, Pol Pol. Ja, Stant don oogst is goed de rogge is g'heel goed, de tarwe zal mis schien wat kort blijven, maar dat hangt nog af van 't weèr; maar de zomervruck- teu en bijzonderlijk de jouge klavers zijn in nen droeven toestand. Stant. Zie, Pol, 't is toch altijd iets bij non boerenmensch Pol. Och jaat, Stant, maar daarom en laten wii toch ons couragio niet vallen, seni man; tusscnen d'hoop en de vrees sukke len wij alzoo altijd voort, eu wij zijn wij tot hiertoe toch nog altijd te rechten ge komen I Stant. 't Grootste goed dat.nen boe renmensch bezit, Pol, dat is zijn religie eu zijn geloof; maar inde stad zijn er zooveel ongelukkige» die dat niet en wil len gelooveu en die Ous Lieven Heerken vergeten 1 Pol. 'k Hoor dat ook dikwijls zeg gen van mijnen kozzen Tist, Stant, en die beweert dat de fabrieken daar de grooto oorzaak van zijn. Stant. Hewel, Pol, dat is de waar heid, bijzonderlijk voor dio fabrieken waar dat 't vrouwvolk en 't mansvolk on- dor een werken en waar dat er geen orde of geen surveillance en bestaat. Pol. En dat nachtwerken in de fa brieken, Stant, dat is ook van matant; ze morsten dat meè eenen keer afschaffen en do menschen 's nachts laten slapen. Stant. Zie, Pol, dat hebben ik en mijn Trien wel honderd koer al tegen een gezeid, en als 't God belieft, er en zal toch nooit niet een van mijn kinderen 's nachts zijn ziel ea zijn lichaam gaan verbeesten op 't fabriek 1 Pol. G'hebt gelijk, Stant; den dag is lang genoeg om te werken, en 't is tegen den natuur opgaau van den nacht te wil len veranderen in den dag. Stant. T'akkoord, Pol, en wat nieuws tegenwoordig in den wijden wereld van 't politiek Pol. Ach, Stant, 'k en weet ik daar niet veel van mijnen kozzen komt mij somtijds de gazet nen keer voorlezen al- er iets bijzonders in staat, maar 'k ben ik daar nog'al gerust iD. Stant. Spreken ze van de kiezingen nog niet voor do Kamers, Pol Pol. Weljaas. Staut; maar't is al lemaal ver van bier te doen dezen keer; 't is maar binnen twee jaar dat we hier zullen moeten kiezen. Stant. En alzoo en wordt er zeker niet gesproken van merteleers en don- chisten Pol. Wel 't doet. Stant die lief hebbers loopen 't land rond om de men schen op te maken en 't is bijzonderlijk in West-Vlaanderen, zegt kozzen Tist, dat ze bunnen bek roeren en 't spel spelen van liberalen en socialisten 1 Stant Maar, Pol, zouden die man nen wel wijs zijn Pol. 'k En weet het niet, Stant maar zijn ze niet zinneloos (want ne menscb kan zot zijn ook van hoogmoed en van geldzucht) maar zijn ze niet ziune- loos, Stant,'t zijn afschuwelijke kwaad doeners en groote booswichten. Stant. En zeggen, Pol, dat ze nu al verscheidene malen verwittigd geweest zijn door de geestelijke Overheid Pol. Eu zeggen, Staut, dat Mgr den Bisschop van Brugge nu verledeu zondag in al do kerken van zijn bisdom heeft doeu aflezen dat de geloovigen hen moe ten vluchten en hunne schriften en gazetten niet mogen lezen 1 Stant Wel, Pol, 't is 't geen onzen Hoogwucrdigen Bisschop hier ook gedaan beeft van over meer dan een g'heel jaar Pol. Dat en is hier overal op de preekstoelen niet afgelezen geworden, Stant maar Monseigneur heeft dat doeu drukken in de Godsdienstige week, die de gazet is van 't bisdom. Stant. En niettegenstaande dat nog altijd voort doen in de boosheid, Pol Pol. Nog altijd voortdoen, Stant, en voortgaan meè liegen, lasteren en bedrie gen meê een hclschc boosheid, 't Is wreed 't geen die volksfoppers durven neerschrijven op M. Woeste, dien braven en verstandigen man die alles slachtof fert voor deu Godsdienst en 't welzij u van groot en klein. Stant. En op Mijnbeer Baron Leo Betlnine dan, Pol I dien ieverigen, werk- zamen, geleerden en katholieken verde diger van al wat goed is, die sedert tien jaren zich slachtoffert voor den werkman als voorzitter van onzen kring en die altijd ten dienste staat van iedereen om hem met raad en daad te helpen overal waar hij kan 1 Pol. Het is wraakroepend zulke mannen aan te vallen, Stant I Maar waartoe leidt den hoogmoed en de wraak zucht niet O 1 hoe diep zullen zij vallen die hoeveerdigaards Stant. 't Is schrikkelijk, Pol 'k had u de verledene week gezeid dat nen heer van Brussel ons zulke scliooue confreucie gegeven had in den werkmans kring hewelweet gij wat de donchisten in hunne leugengazetten durven drukken? Zij durvpn beweren dat die Brusselaar daar gesproken had gelijk de donchistou, tegen de rijke katholieken, eu dat de heeren die daar tegenwoordig waren, misnoegd en ontevreden de zaal hadden erlateu, vast besloten van dien beer niet meer te vragen om conferentie te komen geven. Pol. En wat was daarvan, Stant Stant. Wel volstrekt niets, Pol; die heer van Brussel heeft daar gesproken bijzonderlijk over do verbroedering van de rijken met dc armen, van de patronen met de werklieden, aan iedereen met krachtdadigheid zijne plichten voordra gende, steunende, volgens de Eucykliek van Leo XIII, op de rechtveerdigbcid eu de de liefde. Daarna wekte hij ons allen op tot volmaakste eendracht in al ons stre ven en ous strijden, zeggende dat wij tegen de socialisten, geuzen en al andere revolulionnairs bet vaderlandsch cn het pauselijk vaandel moeten verdedigen met hand eu tand, tot der dood Pol. Kan het schooner en beter gezegd worden, Stant Stant. Wel neon 't, Polook was de geestdrift en de tevredenheid alge meen, en rijken en armen, en patronen eu werklieden waren bet eens om hulde te breugen aan den Brusselschcn Confe rencier en om hunne hoop uit te drukken van nog dikwijls bem in ons midden te mogen zien en aanhooren 1 Pol. En dan gaan schrijven dat de rijke katholieke vieze gezichten trokken en ontevreden henengingen O valsch- heid O leugentaal Óf is dat misschien de eerlijkheid en deftigheid waarvan de mannen van Chipka altijd gewagen, Stant Stant. Voorzeker ja, Pol, en daar- entusschen altijd maar voortgaan als razigen, onder de leuze van Voltaire Liegt en liegt maar aan, er zal toch altijd iets van overblijven Pol. Alla, Stant, 'k krijg er kieken- vleoseh van, zoowel als van op mijD erm vlas te kijken Tot «Ie naaste week, man, en als 'l u belieft brengt toch goed weèr meè Stant. Ja, Pol, rekent er op, maan dag toekomende begint de maand Juni. de maand van 't II. Hert van Jesus, en wij zullen nog eens al te samen ons beste doen om allen zegen en voorspoed door d' oneindige verdiensten van Jesus H. Hert aftesmeeken Pol. 't Zij zoo, Stant, en wel t' huis nen uitbroeien hadt gij het onder uwen beschermenden maDtcl niet genomen I Eindelijk is de maat vol I Sedert het begin vau bet Roelandism broeiden in het brein der stichters de onheilvolle gedachten van eenen rampza ligen oproer. Nochtans om bet volk naar hunne zijde te kuunen trekken, hadden zij bun waar vaandel iu deu zak gestoken en voor hun verradersgezicht een masker gesteld om hunne wezeulijko inborst achter vleemendeu en vleiende woorden te dui keu 1 Eindelijk steken de Roelanders zonder vrees of schroom de vaan van den oproer omhoog De broedertwist is voltrokken. Do vermanende stem van hunne geeste lijke Overheid slaan zij in den wind naar de goede raadgevingen der Belgische Bischoppen, die nochtans de tolk zijn van den eerbiedweerdigcu Grijsaard vau het Vatikaan, op wiens overheid, gezag en schriften de Roelauders zich altijd beroe pen, wordt niet meer geluisterd, meer nog worden met minachting en spot bejegend. Die brieven bazuinen zij uil, ile bisschoppelijke vermauiugeu, zullen de christcne demokraten niet tegenhouden. Wij begrijpen don oproerskreet van wege eenen De Backer, eenen De Pels- maecker, Ducatillon eu Plaucquaert; hun hoogmoed is zonder palen bun zucht naar roem eu grootheid onverzaadbaar maar pijnlijk is het te moeten bestatigen, dat de vaan van den oproer in de hand wordt gehouden van ec%en priester Dat die man oproermakers onder zijntm mantel duiktdat hij de genen bergt, dio uitroepen Wat onze Bisschoppen ook schrijven, wij volherden in onze dwalin gen, dat schijnt alle palen te buiten te gaan.l Wat zal Priester Daens doen als hij die oproerskreet van 8 Klokke Roeland hooren zal Het uur der duhbelziunigheid is uit I Nu niet meer gehaudeld lijk ten tijde van den twist te Oostende. Geene brieven meer gc schreven in deu Patriate dat gij Plancpuaert afkeurt en aan dezen een schriftelijk bewijs in handen geven dat de brief van deu 8 Patriote een verzin sel was dat gij, Priester Daens, uwen luitenant Plaucquaert met hart en ziel genegen waart, en uiets zoozeer betrachtet dan zij neo zegepraal Zulke dubbelzinnigheden zijn onmo- gelijk I Zult gij, Priester Daens, dit vaandel van den oproer, van den oorlog tegen uwe Overheid blijven iu de vuist houden Zult gij den aanvoerder blijven vau den krijg die uwe makkers leveren tegen de Geestelijkheid tegen de Katholieken O man 1 welke verantwoordelijkheid heeft uwe lichtzinnigheid u op den hals gehaald Nooit had het Roelandism kun- 8 Klokke Roeland is waarlijk te kras! Zij wil haren oproerskreet wettigen. Niet de Bisschoppen, maar onze groenen hebben gelijk Hier zijn de redenen 1 De christene volkspartij moest opko men daar waar de socialisten strijden.Het volk stemt meer en meer voor de socia listen uit haat voor de oude bewaarders. Waarom trekt gij dan naar het Walen kwartier niet af, den grond betwisten aan liet roode janhagelwaarom hier iu Vlaanderen de eendracht verscheuren verm ts hier de katholieken meester zijn Valt uwe broeders niet aan. richt uwe krijgsdrommen op deu vijand Gij zegt dat het volk de bewaarders haat I Wat doet gij Gij zaait overal twist, haat en nijd Gij schept eenen toestand eu later zult gij dien zelfden toestand inroepen om uwen oproer te wettigen; dat is wat al te kras! 2. De tweede rede is Omdat dc chris- tene demokraten overtuigde katholieken zijn Zoo gij katholiek wilt zijn, luistert dan naar uwe Overheid. Zelfs ia vrije kwes- tiön is het den katholieken plicht hunne wenken en vermaningen gehoor te geven. Daarbij bet gezond verstand zegt u klaar dat gij misdoet met de eendracht der ka tholieke partij te verscheuren. Reeds meer dan 1900 jaar is het gezegd Con cordia parvae res crescuntmaxima dis- cordia dilabunturde twist hoort de groot ste rijken in den grond 1 3. Do derde rede is een meesterstuk van dwaasheid. Wij geven dat letterlijk, 't is waarlijk j prachtig 8 Omdat het de conservatieven zijn en niet de demokraten die ongehoorzaam zijn aan de Bisschoppen - Waarom zult gij vragen a) Omdat zij niet willen dat een werk man de werkersklas vertegenwoordigt. b) Omdat de wet op de vakvereenigin- gen niet gestemd is. Men moet waarlijk denken dat zijne lezers te dom zijn om te leven om ze zoo iets te durven opdisscben. De katholieken willen niet van werk lieden 1 Als 't u belieft, mijnheer, wat zien wij te Aalst, Brugge, Kortrijk en elders Dat is een Gij, M. De Backer, M. De Pelsmaecker, enz. enz. zijt gij werklie den Nochtans gij loopt om de werklie den te vertegenwoordigen Wat dwaashei I, niet waar, hebt gij daar dus uiet uitgekraamd 1 Over de vertegenwoordiging der werk lieden is veel te zeggen. Uwe tweede drogrede is waarlijk Den monsterachtigen kemel. De conservatie ven gehoorzamen aan de Bisschoppen niet want zij hebben de wet op de vak- vereenigingen niet gestemd. Vriendschap, waar staat dat geschre ven Is het niet te dwaas en te kinder achtig zulken zeever te gaan verkoopen Die wet zal gestemd gerakeu dank aan de katholieken is zij hel nog niet dan is 't wat do schuld aan de socialisten, die te veel tijd verspillen. Niet waar, wat pyraraidalen kemel dc Roelanders daar geschoten hebben En den handel en de nijverheid in onze stad te doen herleven en hij wil of durft dit middel, dat heilzaam middel aan de Ka mers niet voorstellen Wat toont hij hierdoor Wel dat hij verkiest dat de teelt en handel der hop verkwijnen eu odzo hopboeren, kooplie den, nijveraarsen neringdoeners tot onder gang gedoemd worden.. Landbouwers, Kooplieden, Nijvoraars, Winkeliers wat zegt gij van zulk ecne handelwijze Priester Daens beloofde u dat zoo hij eens in de Volkskamer zou zetelen alles als bij tooverslag zou veranderen en ver betereu en 't zou hier een waar luilek kerland je worden. Twee jaren reeds zetelt priester Daens in de Volkskamer en wij dagen al wie dees artikel lezen zal uit, ons te kunnen bewijzen dat er iemand een negenmennetje voordeel of'profijt heeft gevonden bij de wetten of maatregelen die, aan de Volks kamer, door priester Daens zijn voorge steld geweest En nu te slotte vragen wij Moet hier dc spreuk niet toegepast worden "Veel geschreeuw en luttel wol... De oogst in den vreemde. De opslag der tarwe wordt meer en meer merkbaar. Volgens sommigen, zou dit voortspruiten uit de berichten van het slechte uitzicht der oogsten op stam in Noord-Aracrika en in enkele streken van Rusland. Volgens andere zou men die oorzaak elders moeten gaan zoeken. In de republiek van Argentina, waai de tarweoogst in december laatst plaats had, was deze slecht als hoeveelheid en gemeen a!s hoedanigheid,zoodat van daar maar weinig graan kan verzonden worden. In 1895 had men van dat land 16 miljoen hectoliters verzonden,terwijl er nu 6 mil joen beschikbaar ziju. In de Oost-Indiëii, waar thans de oogst plaats heeft.is de opbrengst verre beneden de middelmatige, en uit de landen wordt thans bijna geone tarwe uitgevoerd. Wel is waar moet men nu nog den uitslag afwachten der oogsten van Noord Amerika en van Europa, maar of deze nu mode of tegenslaan, het blijft nagenoeg zeker dat de opslag een geruimen tijd zal duren. Hoogmoed en baatzucht zijn de grootste vijanden der ouajsuqo volkspar tij, zoo beweerde Mirresus in zijn nr van •1 meert 1894. Wie de helden van Chipka slechts bij naam kent, kan dat gewillig aannemen, doch wij niet, neen 1 Hoogmoed, beersch- zucht gloria mundi, i. e. w., zijn de ecnige drijfveeren der helden, en wat de baatzucht betreft, 't was immers om den pot van 4000 patotterkens te veroveren dat men hier heeft verscheurd en nu elders ook verscheuren wil. Aan eene deputatie vau het Davids- fonds heeft M. Schollaert, minister van binnenlandscbe zaken, de hoop uitgedrukt dat de voorstellen Coremaus en Devriendt nog in dezen zittijd zullen besproken wor den in de Kamer. Die voorstellen komen op het dagorde voor, schier onmiddellijk na de begrooting. zeggen dat het voorstaanders van het ver plichtend onderwijs en het vrij onderzoek zijn die zulke stommiteiten aan hunne lezers willen doen slikken. Maar jongens toch Wat mij aangaat, ik hen niet heel on tevreden dat het art. 8 Herderlijke Brie ven n van Klokke Roeland is verschenen. Nu is het masker afgetrokken; de twij- felachtigen zijn verwittigd de volgeliu- gen van goede trouw zijn ingelicht en nu te zamen ten strijde met den kroot Weg de verraderski iek Vooruit en peren beloven weinig; van de appels valt nog niet veel te zeggen evenals van de kersen; zeker is het evenwel, dat ook deze laatste dringend behoefte hebben aan wannen, malschcn regen, die nog maar altijd op zich laat wachten, althans warm weer. ?Aan priester Daens Op de meeting te Avelgem hebben uwe luitenanten als een der middelsom liet sociale vraagstuk op te lossen aangeduid den verkoop die doodehandgoe- derén ten profijte van don Staat. D.-doode handgoederen in België zijn de eigendommen van weldadigheidsge- stichten, kerken en kloosters. De Fransclie sansculotten vau over honderd jaren, hebben hier ook de goe deren van kerken en kloosters gestolen, kerken en openbare bidpla tsen gesloten, de priesters verjaagd of in 't gevang geworpeu. Gij, M. Daens, gij katholieke pries ter," keurt gij goed of treedt gij bij wat uwe luitenanten te Avelgem zegden, namelijk, dat de doode handgoederen. onder andoren de eigendommen der ker ken eu kloosters moeten verkocht, of he ter gezegd, gestolen of geroofd worden gelijk de Fransche revolutionnairs het honderd jaar geleden deden Wij verwachten uwe antwoord M. Daens, klaar en duidelijk, hoor je? Klokke Roeland klaagt aan dat de katholieken van Geerardsbergeu nu den naam van demokraat hebben aangenomen en dat het oen diefstal is ten nadeele der klick-Daens. Kijkt eens... een dief die nu komt aan klagen dat men hem iets ontrooft dat hij zelf gestolen heeft, 't Is immers do kliek- Daens die aan onze Aalstersche katho lieke werklieden den titel van Christene Volkspartij heeft ontstolen welke zij hadden aangenomen. Indien er iemand om dezen diefstal moet gehangeu worden dan zijn het wel de mannen die zich generaals hebben ge bombardeerd van een leger zonder sol daten Sottegem. De liberalen van Sotte- gem hebben aan de kliek-Daeus eene groene vaan geschonken, als belooning van hun verraad op 17 November 1895. Maandag 11. had de inhuldiging dezer vaan plaats, ter Kluize, lokaal der libe ralen. In den stoet telde men juist 33 Sotte- Ojmscho cscarioten. Uit de omliggende gemeenten was er niemand, 't Is een ware fiasco geweest, 's Avonds bij het vertrek der groenen van Aalst, Ninove, Denderhautem, Aspelaere, enz., grepen zulke ergerlijke baldadigheden, ter statie, plaats, dat de tusschenkomst der politie eu gendarmen noodzakelijk was. De groenen tierden, huilden en vloek ten om dea roodsten onder de rooden te beschamen. En verwenschingen tegen de oübewaarders en bijzonderlijk tegen M. Woeste 1... er was geen einde aan Als de duivel zich zijne prooi ziet ontrukken,tiert en verwenscht hij immers ook I om zoo spoedig mogelijk rijk te zijn, zon der omzien. Lodeicijk. En hebben de wagens wel te verkoopen iu de straten, kozijn Patatterloos PatatterloosEer ik er hij was neen, maar sedert dat ik er tusscken ben en meê werk groeit de verkoop dagelijks aan tot zoo verre dat er eerlang zullen winkels verdwenen zijn.- Deze affairens, kozijn Louis, leveren mij werk in over vloed. Ik voyageer, houdt meetiugen om de menschen aan Ie lokkeu. Zou ik bij u niet moeten komen? Als ze daar zijn blaas ik den trompet en de menschen komen uit de huizen gekrield, gelijk de mieren uit den grond. Ónze Omerauce voor haren per cent haalt de commandos op en doet de bestellingen. Zij doet mij grooten dienst, zonder haar moest ik eenen klerk houden. O die coöperatief zal affairens doen cn geld winnen Ik peis, kozijn Louis, nu gevonden te hebben wat ik zoo lang gezocht heb werk en winst om het fortuin to volgen. Lodewijk. Gij vertelt mij nieuws, kozijn Patatterloos en ik wensch er u ge luk meê, spijtig is 't dat het fortuin van u en der coöperatief de armoede moet ver oorzaken van anderen. Patatterloos. Elk voor hem, kozijn Louis, en tot weder ziens. Van Streel. Vergoeding der militianen. Moest men 8 't Land van Aelstn gelooveu, dan zullen de •4— menschen de vermeerdering der vergoeding aan de militianen tot 30 franks aan de christene volkspartij te danken hebben. Jammer dat alle menschen weten dat priester Daens,kapitein der Volksfoppers, in de Kamer uitriep Dertig franks per maand is veel te V veeltien franks is meer dan genoeg n want er is geen enkel militiaan die thuis meer dan tien franks kan ver- n dienen. - En omdat dc militianen, volgens den kapitein, thuis nog geene tien franks kunnen verdienen, mogen ze er ook geen dertig winnen om 't vaderland tc dienon, Ziedaar de genegenheid van priester Daens voor de mindere standen in stad en dorp Er wordt hedendaags door ons ministe- rie en de katholieke besturen geen enkel voordeel meer toegestaan, geen heilzame De wet op de bie - I ren. Denderbode spot met de wet op dc maatregels meer genomen, of men heeft bieren gelijk iu Beieren, ze te danken aan dc volksfopperij,bazuint roept Het Land van j 't orgaan van Chipka uit- Aelst. j] Houdt op, mannen, van u met de plui- Denderbode spot niet, fj men te tooien die gij gedurig vau anderen maar Denderbode zegt 3 pikt. Weost ten minste eerlijk Eer- en bevestigt dat de hel den van Chipka liegen en bedriegen als ze beweren dat de wet in Beieren aan de brouwers oplegt eene zekere bepaalde hoeveelheid hop eu mout te gebruiken per ton bier. Wanneer wij aan Ie hopboeren zeggen; Pas op! 't Land van Aels^.wilt u klodden wijsmaken, 't bedriegt u met zijne wet op de bieren, dan weet men niets anders te autwoorden dan: Denderbode spot... Men wacht zich wel te schrijven Denderbode spaart de waarheid. Maar kom, kom, als eene wet gelijk ze, volgens de helden van Chipka, iu Beieren zou bestaan, dc hopteelt onbetwistbaar moot lieropbeuren en onze hopboeren van overmijdelijken ondergang redden, waarom stelt priester Daens dan in de Kamer niet voor zulk eene wet in België te stemmen Reeds twee jaren zetelt priester Daens in onze V olkskamer Reeds jaren lang herhaalt zijn orgaan, 't Land van Aelstdat om de teelt en handel der hop er op te beureu, om den welstand in onze streek te verzekeren en zoo handel en nijverheid iu onze stad te doen herleven, men in België eene wet zou moeten hebbeu gelijk in Beieren. Als dit zoo is, nog eens Waarom stelt priester Daens in de Volkskamer dan niet voor zulke ecne wet ook in België tc stemmen Priester Daens kent het middel om do teelt en den handel dor hop er op te beu ren, om onze hopboeren te redden, om IVIU F Wie heeft er ooit te Wieze geweest gedurende de Meimaand, daarin dat nederig eeuwen oude dorp, waar de menschen nog de schoone gewoonten behouden hebben van den goeden ouden tijd, daar houdt men zich niet bezig met al die nieuwe gedach ten van vrijheid en onafhankelijkheid, gelijk men het hedendaags aan de buiten- menschen wijsmaakt in schriften en ga zetten. Neen,te Wieze zijn het menschen van den ouden stempel, daar is het volk nog altijd eensgezind om volgens den ouden tijd hunne meesters en weldoeners te vercercn. Daar kent men nog het oude spreekwoord Recht wie recht toekomt en eer wie eer toekomt. Blijken daarvan zijn de eerlijke Meiboom dien de Wieze- naars jaarlijks van over ouds planten voor het prachtig kasteel om hunnen dank te betuigen aan de edele mevrouw De Clercque-Wissocq die op Wieze reeds zoo oneindig veel goed gedaan heeft en nog doet. Getuige van Wieze's eerbied voor zijne Overheid is de prachtige Mei boom van de Molenstraat opgericht ter eere van den heer Callebaut, Burge meester, als blijk van genegenheid en zijn wijs bestier. Ja, lezers, wij zeggen het met fierheid Wieze is nog een van die oude dorpen dat zou strijden voor allemans recht, maar met reden, zonder te luisteren naar valsche beloften of nieuwe complimenten. De Wiezenaar tot hiertoe hebben het goed en ze willen het goed houden. Zonder doekskens. Le Peuple, het officieel orgaan der Belgische rooden doet de volgende onbewimpelde beken tenis. 8 Wij zijn eene klassenpartij de n eenige vlag die wij beminnen is de roode wij zijn republikein wij begroeten de Commune van Parijs en n verklaren cr ons solidair meê. - Dat is ten minste klaar cn duidelijk gesproken. Dus, onze Belgische rooden ziju een voudig communards en zij verklaren zich solidair of verantwoordelijk met de moor denaars, brandstichters,roovers en dieven die de Fransche hoofdstad ten bloede en ten vure brachten. En zegge dat de valscho demokraten meewerken om ons vaderland te leveren in de handen van zulke akelige boos wichten lijk maar men zou veeleer 'nen hond met woistcu hinden dan eerlijkheid bij de verraderskliek te vinden Op de meeting te Sarlardinge sprak een Geutsche anti-socialist, schrijft 't Land van Aelst - hij verdedigde den Volksbond en vroeg de versmelting der jonge partij bij de oude. 't Was in alle geval toch niet in naam der katholieke partij van 't Arrondisse ment Aalst dat die Gentsclie anti socialist die versmelting vroegen wij voegen er deze restrictie hij Als hij ze vroeg?... Immers do helden van Chipka zijn van de eerste niet geborsten. De overgroote meerderheid der katholieke partij in ons Arrondissement zal nooit dc kliekmauucn erkennen die haar slechts uit wraak, hoogmoed en baatzucht verscheurden en nog veel min kerels in hare rangen dul den die de kerk- en kloostergoederen wil len rooven gelijk de Fransche sansculot ten op 't eiude der verledene eeuw. Dat is klaar De fruitoogst in Holland. Men schrijft uit de streek van Maas en Waal aan Graafsche Ct. Beloofden de pruimen in den bloeitijd ontzaggelijk veel, de koude, schrale win den der laatste dagen en weken, waren aan de vruchtzetting allerminst bevorder lijk,zoodat door velen de oogst als mislukt wordt beschouwd. Dit is een groot verlies voor deze stre ken, waar zeer veel aan pruimeuteelt wordt gedaan. Ook perziken, abrikozen Lodewijk. EU wel, kozijn Patatter loos, hoe is 't nu te Deuderlocuw Komt dc merteleer nog achter het handschoen werk Zie, als ik liicr van hoorde spro ken, peisde ik, dat dit nog ecne goede zaak voor u zoo kunnen worden hebben, al u te associeëreu met uwen vriend. Hij, ziju vernuft, kennissen en hooge betrek kingen en gij uwe werkzaamheid en centen.... Patatterloos. Associeëren asso cieëreu dat heeft te veel beslag aan en ook daarvoor moet. men tijd hebben. Lodewijk. Tijd 1 Het zou zijn om uwen leegen tijd door te brengen. Zoo ik hoor is de boerderij bij u om zeep. De commerce van kolen en coke is yersleten. Zbet verkoopen maakt te zwart voor eenen properen mensch gelijk gij. De pulpe is dikwijls nat en de hop bederft nog al iu do balen... Wat is er dan nog te beginnen... en ware handschoenen fahri- ceereu uiet nog het beste Dat is eene lichte waar die weinig plaats neemt, een werk zeer aangenaam, dat altijd eene ze kere winst laat... en men wordt er niet zwart bij gelijk in den kolenhandel. Denk er aan, kozijn Patatterloos. en gij zult mij gelijk geven. Patatterloos. Belange niet 'k heb andere affairens die al mijnen tijd vragen. Onder ons gezeid, kozijn Louis, k ben in de Coöperatief van de Nieuwstraat, ge weet - Het Volksgeluk, en peis daar op korten tijd fortuin te maken. Ik lach dik wijls in mijno vuist als ik het volk hoor twisten om te weten aan wien dat behoort: Jesuïten? FramaQons Joden Ehwel, dat is simpel, aan geldmannen, gclyk ik, die zoeken te winnen hoe meer hoe liever, Men schrijft ons Zooais gij in uw blad van 21 Mei laatst hebt gemeld, had er hier op 2d,n Sinxendag een feest plaats ter gelegen heid der inhuldiging van een beeld des Heiligen Franciscus. Zondag had er eene algemeene Com munie plaats, waaraan meer dan 300 Xaverianen deel namen, hetgeen een duidelijk bewijs is dat men het mensche- lijk opzicht onder de voeten trapt. Nu maandag namiddag om 2 uren ver gader le de stoet om langs verschillende wijken het beeld tot Wijnhuize in te ha len. 13 a 14 sociëteiten namen er aan deel, alsook de muziekmaatschappijen van Essche eu Steenhuize. Daarna had een sermoen in opene lucht plaats door den Ëerw. Heer Van den Berghe, onderpastoor tot Geeraardsber- gen. Spreker toonde in korte maar wel gepaste woorden het doel en nut der so ciëteit aan en bewees wat oen ware Xa- veriaan moet zijn. Gansch het dorpplein geleek eene zee van volk dat dit sermoen beantwoorde door een daverend handge klap. Dit feest zal lang iu het geheugen der Esschenaren blijven. Na een treffelijk vermaak keerde elkeen te vreden huis waarts. Een Xaveriaan. P. S. De groene roelanders van Aspelaere trokken door onze gemeente, vergezeld door eenige soortgelijke strooi- muzikantou om te gaan feesten te Sotte- gem. Laat in den avond keerden zij huilende huiswaarts, zoo zichtbaar aangedaan door de loi-wot, dat do straten te nauw waren en er verschillige moesten achter blijven. J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. A. van het Allerheiligste Sacrament des Autaars, in de kerk der Arme Claren Colettinnen Donderdag 4 Juni Feestdag, cn de volgende dagen der Octaaf, zal het Aller heiligste Sacrament ter aanbidding uit gesteld worden, om 6 uren met de ge woonlijke Mis, tot na het Lof welke zal geschieden om 3 uren namiddag. Vrijdag 12 Juni. Feestdag van het Heilig Hart van Jesus cn gedurige aan- biddag. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 uren do 2d# Mis. Om 4 uren het Lof met te Deum. Zondag 31 Mei dienstdoende Apothe ker: M' De Waele, Kerkstraat. 'MAe> nolnriëclc Ann oneen op (le 4ida Bladzijde.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2