Donderdag 4 Juni 1896. 5 centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5090. IjS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. US GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LIEGEN MAAR! TWEE LEVENS. Voor onze liberalen. De Volksfoppers in 't land van Kortrijk. Deerlijk. Auseghem. Ze loopen blauwe schenen. ST. yzen, Zetels, Lava lassen i. Kot ten en tezen, ?o. DE RBODE LST, bevelm imeriêo, de doos, valscht hoeneo, amen- olgeriri, els voor jigaar- stekses, fr. 2,25 llensè Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes jaanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, nin alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. li ook 1 huis 6 het Aalst, 3 Juuï 1896. Waarlijk 't is eene schande zooveel eugeus uit te bazuinen en met zooveel nude trouw te werk te gaan dan 't Land an Jxlst, De Werkman en Klokke Roe- mi. de organen der scheurmakerij, het PG En de predikanten der scheurmakerij einzen ook voor geeue leugens achteruit d handelen met evenveel kwade trouw. Zij die zich katholiek durven noemen .'schuldigen ons katholiek ministerie al «geld des Lands aan Congo te verkwis- en en niets voor burger boer en werk- janoverte houden. Die beschuldiging is eenvoudig leugen aal met de meeste kwade trouw uitge recht. Congo, roepen de scheurmakers op alle nonen, kost reeds 40 millioen aan Bel- ië. Leugentaal is 'ten wij dagen de scheur- nakers uit het te kunnen bewijzen. Er is slechts aan Congo geleend d gewaarborgd eene som van 11,847,476,12 fr. en geen centiem meer. Die bijna 22 millioen franks brengen btrest op aan België. En die 22 millioen (verre vau 40) zijn liet verloren want ze moeten aan België itgekeerd worden als Congo, in 1900, oor eene andere mogendheid overgeno- ten wordt. Belgie, zeggen zij ook, komt onlangs 15 iillioen te schenken aan den Congo- poorweg. «Weer al leugentaal en kwade trouw aal J)e waarheid is dat België verledene jaar millioen frs. heeft verschoten deze 5 iillioen zijn in aandeelen of actiën van en spoorweg uitgekeerd en verder blijft elgië borg voor 10 millioen om den loorweg te kunnen voortleggen. Hier- oor trekt België tusschen de 3 en de 5 7o intrest, terwijl ons Land geld kan in [leen krijgen tegen 3 En als onderpand of waarborg hebben wij den IJzerenweg |die altijd zooveel zal waard zijn als België tal te goed komen. Volgens ons hebben de Kamers heel •wijselijk gehandeld. Dc spoorweg onvol- Itrokken laten liggen dat is zich in de on- pogelijkheid stellen van, in 1900, te kun- nen oordeeleu of het voordeelig of nadee- Üg is aan de welbegrepene belangen van (België den Congo over te nemen. Wordt het nadeelig geoordeeld dan laat België don Congo varen en Frankrijk, England ofDuitschland zal hem dan overnemen en België schadeloosstellen. MIJ Wij herhalen het zonder de voltrekking yjj Tanden ijzerenweg is het onmogelijk, in ""t, met kennis van zakeu te oordeelen. 43® VERVOLG. De rebel had die taal niet verwacht van de anders o onderworpen, zachtaardige vrouw. Ofschoon lot memij gedreven door baar verzet, kon hij niet na- ■leu, haar vol bewondering aan te staren. Hoezeer pieek zij op dat oogenblik niet op haar moegcfoldert vaderland, dat eveneens het edele hoofd bleet ophef fen onder eiken smaad en grooter was dan de mach- tige verdrukker? Maar wederom zegepraalde de slech tere mensch in hem en riep hy uit - Stanislas behoort u niet toe. Hij is NesdorlTs ld. Ja, maar hij is ook het mijne. Ik werd zijne wder, wint ik heb hem opgebracht ten koste van ■'jo nachtwaken, van mijn geld, van mijne zorgen, «e kuip heeft eene moeder, maar geen vider meer. n no> hem vaarwel zeggen, ik volg u. Herinner u ik u zegde. Alleen aan mijne borst zal hy levend len drempel dezer woning overschrijden. Voor het eerst in zyn leven volkomen overwonnen, fehoorzaanide de balling haar... aan haar, die hij van hinen haard verjaagd had Z|j trad hem achterna en tegen den post der deur Jofeund, de revolver krampachtig in hare hand ge- Buad, zag ijj hem voor het bedje nederknielen en in Vele katholieke leden hebben de con ventie om die reden gestemd en verklaar den dat zij alle nieuwe toelagen van beden af tot 't jaar 1900 zullen weigeren. Nog schandaliger is de kwade trouw der scheurmakers als zij het volk willen wijsmaken dat er geene roode duit meer overschiet voor 't welzijn van burger, boer en werkman. Maar hoe durven zij zoo wetens en wil lens liegen Denken ze dan toch dat 't volk van voren niet weet dat het langs achter leeft Er is niet over voor 't welzijn van bur ger, boer en werkman en de vermeerde ring tot 30 franks van de vergelding der militianen telt zeker niet Het kosteloos vervoer Yan de kapelin- gen der steengroeven tot verbetering der veldwegen, rekent zeker ook niet mcé De tusschenkomst van den Staat voor eene som van 7 a 800,000 franks jaarlijks in de onkosten der openbare weldadig heid, ter ontlasting van de provinciën rekent ook al niet meê niet waar De Provinciën zullen nu toekomend jaar hare contributiën kunnen afslagen. De vermeerdering der bezoldiging van de kleine bedienden van den Staat is niet te tellen zeker De tusschenkomst van den Staat voor 50 °/0 of de helft in 't leggen dor buurt spoorwegen telt zeker ook al niet Voor de scheurmakers telt of rekent dat alles niet meê Gelijk er nu heden geld is voor de ver meerdering der vergelding aan de mili tianen, voor de verbetering der wegen en stoomtrambanen, voor de ontlasting der provinciën, zoo zal er ook, op tijd en stond, geld gevonden worden voor 't pen sioen aan de oude werklieden, enz. enz. Natuurlijk zijn dat al zaken welke rij pelijk dienon overwogen en onderzoent te worden en dus van beden tot morgen niet kunnen gesticht worden Maar komen moeten ze De Penplc heeft den progressist Cau- derlier aangerand, omdat katholieke bla den den lof van zijn werk over de commu nards van Parijs hebben gemaakt. M. Cauderlier antwoordt hierop Daar is voortaan niets meer dan de partij der orde en do revolutionnaire partij, want dat is uw ware naam. Gij doet alles om dien naam te rechtveerdi- geu. Gij stelt eene klassenpartij daar gij bezwaddert de nationale vlag. Gij jaagt, op gevaar af van verwikke lingen en den ondergang onzer nationali teit, den triomf der jacobijnsche repu bliek na. krampachtig snikken losbarsten. Hij durfde het kind niet wekken, maar kuste in wanhoop de mollige handjes, die op het bed rustten. Er verliep cc» kwartier, zonder dat hy kracht ge voelde, zich van zyne zijde weg te rukken. Eindelijk keerde de herinnering aan zijne bedreigde eedgenoo- in hem weer en hief hij zich pijnlijk overeind. Een oogwenk nog aarzelde hy; zou hij zich ncörwcrpcn aan de voeten zijner vrouw en baar nog eenmaal om genade smeeken Alma, begon bij, er is nog eene laatste zaak tusschen ons te regelen -. het geld... Onnoodig, antwoordde zij hooghartig. Wij heb ben nog ougevccr dertig duizend gulden jaarlijks over. Gij zult er mij maandelijks duizend van doen toeko men door middel van uwen.bankier, aan wien ik mijn toekomstig adres zal opgeven. Zelfs in hare vernedering kon hij haar tot geen en kele laagheid dwmgen, schonk zij hem meer, dan zy voor zichzelve en het kind behield. Hebt gij voor bet oogenblik genoeg klonk bet op gebroken toon. Volkomen genoeg. Vaarwel dan, Alma... bij durfde de oogen niet meer tot baar opslaan. Vaarwel, prins Karoskiue. Zoo gij misschien tot den volgenden morgend rondt willen wachten... Neen, als gy huiswaarts keert, zult gij ons niet meer vinden. Ik neem u vonnis naar de letter op. Gij zelf hebt het gewild. Indien ik u niet zoo grenzen- loos minachtte, zou ik u zelfs in deze uur nog bekla- Gij beroept u op de Commune vau Parijs gij Tiert hare verjaardagen gij zingt hare lofzaügen. Gij maakt u solidair vau die Commune gy zegt dat uwe taak is, haar te wreken en gij steekt de roode vlag op, die ik heb het u bewezen met onweerlegbare documenten de vlag is van moorde naars en brandstichters. Ik weiger haar tc volgen. Ik bevecht eene partij, die maar met moeite verbergt dat zij, desnoods, ge bruik zal maken van het geweld. Ziedaar eene verklaring, die duidelijk en met mannelijke kracht is afgelegd. De P tuple, tegen den muur gedron gen, bekent dat de socialisten eene klas separtij vormen dat de eenigc vlag, die zij beminnen, de roode vlag is dat Bij republiekeinen zijn dat zij de Commune van Parijs begroeten, en volkomen de solidariteit hiervan aannemen. Die verklaring is niet minder duidelijk. Daar is geene misvatting meer mo gelijk, en als Janson, de liberale partij verlaat en overgaat naar het socialism, dan weet hij waartoe hij, in dat nieuwe leger, zich verbindt. Als onze liberalen da hulp inroepen van de socialsten, bij do aanstaande kie zingen, weten zij nu, meer dan ooit, met welke helpers zij zich verbinden. Zij verbindon zich met eene par tij,, die den oorlog preekt tusschen de klassen der samenleving die de vreemde roode vlag volgt, door Frankrijk zelve verstoo- ten die tegen Koning en Koningdom is en wier voorgangers zich te Parijs aan moord en brand hebben schuldig gemaakt. Zij sluit een verbond met eeu partij, die volop de revolutie preekt en nog wel door vreemde middelen en voor vreemde belangen, en die alzoo het verdwijnen van het onafhankelijke Belgie van de kaart, in de hand werkt Men leest in de Gazette van Kortrijk. De vermaningen der Bisschoppelijke Overheid tegen de valsche christene volkspartij hebben eenen heilzamen invloed uitgeoefend vooraleer zij zelfs in de kerken afgelezen waren. Een groote Meeting was aangekondigd om plaats to hebben op Sinxeudag, ten 10 Vs uren 's morgens. De groote mannen der zoogenaamde landbouwverdediging van voortijds, welke nu gekend zijn, en hun masker hebben afgelegd, gingen komen spreken over christene volkspartij, democratie, en wat dies meer. gen, want uw leven, uw behoud, uw naam, al wat n dierbaar was, berustte bij my. Van bet oogenblik af, aarop ik van uwe zijde verjaagd ben, zyt gij verloren. Ga thans, uwe benden bebben u noodig. Zonder haar maar een blik toe te werpen, snelde hy van daar. Zij had gelijk gebad, zijne broeders behoefden zyne steun zy alleen, die trotsche vrouw, had hem niet meer noodig Verloren dat woord bleef hem achtervolgen als ;cn vonnis in liet laatste oordeel, tcrwyl hy zich lOortspoedde doer Dublin's donkere straten. Verloren? Hij trachtte er meê te spotten en tot zich zelf te zeg gen, dat zij slechts eene nieuwe Cassandra was, dat de voorspelling dier hooghartige ruuwprofetcs leugen zou blijken. Zoo ook bad men gemeend in dc dagen van Priamus, en toch was bet machtige Troye ge vallen Maar zij zou zich bedenken, en niet heengaan; hij zelf zoo spoed maken met zijne zending, desnoods dc helft der taak aan den ondervoorzitter opdragen doende zou bij tjjdig genoeg weerkeeren, om baar vertrek te belettan... Hij zou zicb verootmoedigen haar, al ware het dan ook slechts ter wille van bet kind dat hem zoo dierbaar was! En steeds haasti ger snelde hy voort. Reeds anderhalf uur later bereikte hij geheel verbit en uitgeput zyne woning. Het was nog nacht, maar tocli was alles verlicht i vond hij de dienstboden reeds op. Waar is de prinses riep bij hijgend uit. Mevrouw is een kwartier geleden weggereden met deu jonker. Gclukkiglijk, den vrijdag namiddag, toen met moeite eenige briefkens waren rondgestrooid, is iemand den herbergier, bij wien de meeting moest plaats hebben, gaan waarschuwen van betgene de Bien Public, van Gent, aankondigde over die mannen en over de bisschoppelijke ver maningen. De baas, die de VlamiDgen van Deer lijk goed kent, verstond al licht dat het gepraat dier sprekers bij zijne medebur gers geenen bijval zou gevonden bebben. Daarom maakte hy spoedig een pakje der niet uitgedeelde uitnoodigingkaartjes, en zond ze weder naar den man die was ko men het lokaal bespreken, met een brief- kc waarin hij de redens zijner weigering uiteenzette. Te dien gevolge hebben de Ërekers zich niet kunnen laten hooren. aar men zou haast zeggen dat die zoo genaamde christene democraten met de socialisten tc zamen spannen want, het geen te Deerlijk zeldzaam tc zien geweest is, er waren, op dien dag der gemiste Meeting, socialiste bladen te koop gebo den, welke echter bitter weinig liefheb bers gevonden hebben. Maandag namiddag was het volle feeste op het Statieplein to Anseghem, ter gele genheid van den eersten steen die er ge legd wierd van de nieuwe statie. Énkelijk, Eie'r als elders moest die schoone feest gestoord worden door man nen die peisden propaganda te maken voor de demokraten ongelukkiglijk zij hadden gerekend zonder de Anseghem- naars, die dweersdoor kattiolijb zijn, en van geen scheurmakerij en willen weten. Do état-major der demokraten, Planc- quaert en zijne bende, een honderdtal, waren afgekomen. Om vier uren springt Plancquaert op de tafel en begint de schoonste liedjes van zijn repertorium De hlavenband der oude katholijko partij de Congo, de verkochte geestelijkheid, enz., enz. Dezen keer Plancquaert zegt niet dat de boeren te veel pachten, im mers zijn vader, die op 20 minuten van daar woont, verpacht zijn goed duurst vau al. M. Vital Moreels wilt Plancquaert te genspreken, maar hij wordt door de klak- kers van de demokraten overschreeuwd. Maar in eens het volk van Anseghem en Tieghem komt af, muziek aan 't hoofd. Plancquaert ziende dat hij zou tegenge sproken worden en eene schuddinge ging krijgen, zooals het de bassende honden behoort, rolt zijn vane op, springt van de tafel, en loopt met zijne aanhangers al den binnenweg naar Elzeghem. Daargekomen, Ducatillion, beter ge kend onder den naam Moeje geen tand hen, n springt op eenen stoel, denkende met zijn volk alleen te zijn, hij doet eenen uitval, maar hij wordt duchtig tegenge sproken, bij zooverre dat hij tot zwijgen genoodzaakt is. Dan is het dc beurt vau smid Lam- brecht, Thévrier II, met zijnen blauwen kiel, deze heeft het beter gevonden, hij staat op eene aalkuip, al spreken van den Congo doet hij zooveel geweld dat hij door den grond van de kuipe valt. Geluk- kiglijk hij was niet gekwetst, maar zijnen vermaarden kiel was een gekleurd vaan del geworden. En zoo verging de vermaarde meeting der demokraten in eene aalkuip. Ondertusschen waren de katholijken voort aan 't feesten aan de statie, ver scheidene heeren namen het woord en deden krachtdadig uiteen wat die scheur makers wilden. De namen van onze tegen woordige volksvertegenwoordigers, en bijzonderlijk deze van M. Reynaert, wier den langdurig toegejuicht. Maar een woord hoorde men wij zullen aan die demokraten toonen, in de naaste kiezing, dat zij niet alleenlijk het vertrouwen niet hebben van Zijne Hoogweerdighoid deu Bisschop van Brugge, maar ook van geen een katholijke vau Auseghem, Tieghem en 't omliggende. Groote gerechtigheid En waar heen. Dat mogen wij niet zeggen, luidde het beslist. Hoe Gij durll mij dat weigeren, schreeuwde Iwan. Zoo gij bet volhoudt jaag ik u allen op staanden voet weg. Zooals de prins verlangt. In dat geval zal mevr. ons in dienst nemen. Hij knarste van machtelooze woede op de tanden. Wederom had hij vergoteu dat Alma alleen rechten op haar hart bezat. En hij vluchtte zijne kamer binnen, om zich in de eenzaamheid te herstellen van bet doodend be wustzijn, dat hij voortaan alleen was, door eigen wil, voor immer verlaten. Geluk en liefde hadden hem staande gehouden. Hy gevoelde weldra, dat de miskende vrouw gelijk bad gehad, met haar heengaan was hy verloren Hij poogde, in zijne bitterheid tegen haar, te too nen, dat hij dezelfde was gebleven en wydde zich meer dan ooit aan zijne vcrgeldingstaak; maar de wanhoop doodde hem; in al wat hem omringde zag bij haar beeld terug, vond hg eene herinnering aan hare vroegere teederheid, aan hare vergoding wéér; zij al leen was dood voor hem en met die wetenschap werd ook de zelfzuchtige liefde die bjj haar eenmaal had toegedragen, herschapen in eene hartstochtelijke vereering, een onmetelijk verlangen naar haar, dat niet bevredigd kon worden, want een ieder bewaarde het stilzwijgen omtrent Alma en hare verblijfplaats. Drie maanden later werd hy bedlegerig. Herhaalde hloedspuw ingen namen zyne laatste krachten meê; hij was opgegeven door zijne geneesheeren, die hem De valsche christene demokraten varen geheel slecht op den buiten. Zondag en Maandag hebben zij gebruik gemaakt van de twee misdagen, en 'tis niet alleenlijk te Anseghem en Deerlyk, maar overal dat zij er kaal van afgeko men zijn. TeBisseghem gingen zij ook'eene mee ting houden. Er is hier voor u niets te meten, zei de bazinne van de herberge die zij gevraagd hadden als er hier te meten is, kan ik dat zelve doen. Te Lauwe en hebbeu.zij niet beter ge varen. Daar ook wierden hun alle herber gen ontzeid. De menschen van den buiten zijn Teel te oolijk om hun te laten paaien met val sche beloften en leugens. Schoonheden der E. V. De libe rale schepen M. Vanden Nest, te Antwer pen, die van de kiezerslysten dezer Stad komt afgeschrabt te worden, is voor dry weken of eene maand naar Carlsbaa vertrokken. Daar de gemeenteraad nu slechts met 36 ledeu kan vergaderen zal er gedurende deze maand geene zitting gehouden worden, en dit uit vreos dat do voorstellen van 't Schepenen-Collegie met gelijkheid van stemmen zouden verworpen worden. Dus eene maand vacantie voor de gemeenteraadsledenmaar ook eene maand dat de gemeentelijke zaken om zoo te zeggen zullen slapen, en wie weet tot welke nadeelige gevolgen Hoe voordeelig toch die E. V. nog slechts enkele dagen levens beloofden, en nog altijd durfde hij haar niet tot zich roepen. Maar op eenen avond, dat hij, alleen met den knecht, die hem verpleegde, in koortsachtige sluime ring verzonken lag, ontwaakte hij door het zachtkens openen der deur en op den drempel herkende hij de vrouw, die hij verjaagd had, met het kind in de armen. Stanislas komt zijn vader omhelzen, was alles wat zij zegde, want hare stem beefde en zij voelde hare kracbUn te kort schieten. Zy had geweten, dat het einde naderde en hem deze laatste vreugde niet willen onthouden. Onstuimig omhelsde hij den knaap. Daarop wenkte hy den bediende hem weg te brengen, en toen zij al leen gebleven waren strekte bij ook naar Alma de beveude handen uit en fluisterde Genade. Ik was een ellendeling, meer dan dat, een cerlooze; maar gij, die zoo verheven zgt, weiger mij op den drempel der Eeuwigheid uwe vergiffenis niet, reik mij nog eene laatste maal de hand. In bel volgende oogenblik knielde zij aan zijne zijd* en zijn hoofd zacht naar zich toetrekkende, drukte zy alg ecnig antwoord hare lippen op de zyue. Nog twee weken verpleegde zy hem nacht en dag, en toen stierf bij in hare armen. Zijne laatste woorden waren; Ga niet heen; zoo gy my verlaat, gy hebt het zelf gezegd, ben ik verloren. Toen zij hem geruststellen wilde, was hy zelf heengegaan. EINDE.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1