Pol en Slant. Van tak op tak. Spot met de Bisschoppen. Veroordeeling van Klokke Roeland. Rechterlijk kronijk- ZONMGRÜsTSrnS Allerhande Nieuws. Pol en Stant komen malkander tegen op d'ou heirbaan, den vrijdag achternoen rond half drij Stant. - WelPol! vat is er hier gebeurd? Ziju de Russen en de Kozakken meê al hun schadrons alhier ge passeerd om alles om ver te slaan en te ver- s destrueren Pol. 't Is wreed I he Stant, gelijk dat we hier besteld zijn Stant. Wreed, Pol Ha 'k geloof t wel, de verledene week nog dat schoon graan, die rogge nen man en halflang, die schoone tarwe, dat jeugdig vlassekon, en nu, allemaal den grond in en kapot misschien Pol. Zoo erg niot, Stant, zoo erg nietSchade is er en groote schade, maar om te zeggen dat alles kapot is, God dank, dat en is niet waar Stant. En kan dat nu nog goed ko men, Pol, cn een goei opbrengst leveren? Pol. Jaat, Stant, de rogge was om trent uitgebloeid en die zal hem nog wat rechten en zoo goed kunnen ryp worden; de tarwe kan nog g'heel cn gansch op haar strepk komen en 't vlas ook t Stant. Zoo dat alle hoop op nen goeien oogst niet verloren en is hier in de streek Pol Neens, Stantdat hangt nu af van'tweêr dat nog moet komen; en van nen anderen kant de regen dien wi g'had hebben heeft schrikkelijk veel deugd gedaan aan veel ander vruchten Stant. En was er geenen hagel bij Pol? Pol. Weinig of niets, Stant want was er veel hagel bij geweest, wij zouden 't anders zitton g'had hebben 1 Als ik nog nen kleinen jongen was, Stant, kregen wij hier in de week van Sinxen een don dervlaag meè hagel en wind en 's ande rendaags. trokken de boerkes meê hun nen kop in den grond en de zeissen op de schouders 't veld in om al hunne rop"° af to maaien Stant. Wel heere toch, PolDan waren al de menschen hier gerenuweerd zeker Pol. 't Heeft lang in hun ribben gehangen, Stant I Er waren op g'heel dezen grooten kouter geen twee pijlen rogge g'heel gebleven hij was letterlijk door en afgesneden van den hagel 1 Stant. Nen boer is toch nen sukke leer op de wereld, Pol En wanneer hebt gij nu de vlaag g'had, domdijnsdag nacht? Pol. Neeu, Stant, den dijnsdag nacht hebben wij hier wel wat donder en regen g'had, maar niets bijzonders maar 't is den woensdag achternoen om 4 uren dat 't er hier spande Stant. Te Aalst hebben wij dan ook zwaren donder g'had, maar 't was bijzonderlijk van kwaart voor den vijven tot half zes dat de lucht zoo grijs en zoo zwart zag dat wij vreesden voor de schrik- kelijkste gevolgen, 't wierd mij zoo don ker dat de menschen die in onze St-Mar- tenskerk 't lof bijwoonden, in hunnen kerkboek niet meer konden lezen Pol. En geenen regen of niemen dallen, Stant Stant. Zwaren donder, Pol, maar weinig regen, zoodanig dat onze boerkes en hoveniers nog altijd snakken naar regen Pop, Ze zullen zij hem nu toch ook wel krijgen. Stant, want 't weer is gebro ken en 't is zeker dat wij in 't kort overal regen genoeg zullen krijgen. Stant. En als 't dan maar weet van ophouden, Pol want wij zien maar al te dikwijls dat 't weer meê ziju sezoenen gaat, en dat er naar een lange droogte nen langdurigen tegen komt Pol. Dat kan gebeuren, Stant maar 't mag nog al veel regenen, man, eer dat er zal van geklaagd worden het ligt toch allemaal zoo droog en 't land kan zooveel vocht vertecreu, maar laat ons dat aan Onzen Lieven Heer overlaten, Stant, en daarentusschen meê goei hoop en een goed betrouwen voortgaan. Stant. 't Is alzoo, Pol; en 't is nu zondag toekomende groote processie meè 't H. Sakrament, en er zal weêrom eens veel gelezen worden voor d'algemeene welvaart. Pol. Jaat, Stant die dag van de processie is nen schooneu dag voor alle kristcne menschen; 't maakt impressie op nen mensch als ge ziet hoe iedereen in de weer is om op alle mogelijke wijzen Onzen Lieven Heer te vereeren en hoe g'heel de .prochie te been is om 't H. Sakrament te volgen en t'aaubidden. Stant. Hewel, Pol, 'k mag het zeg gen, in ons stad van Aalst doen de men schen ook hun beste buiten de geuzen- kliek en die ongelukkige verblinde socia listen is 't een algemceno devotie en god vruchtigheid die 't versteendste hert zou breken en ontroeren Pol. En is 't een schoon processie t'Aalst, Stant Stant. 'k Zou gelooven, Pol, dat 't de schoonste is van g'heel den Belgique; 't gaat er al in, van Mr den Burgemeester to beginnen tot de klein soldaatjes toe, en schoone groepen van maagdekens en van socitciten en twee schoone muzieken cn wel twintig priesters Pol. Dat moet de moeite weerd zijn, Stant Stant. Zie, Pol, 't is moeilijk voor u, 'kweet het, van op dien dag uw pro chie te verlaten omdat iedereen er aan houdt van zijne processie bij te wonen, maar kondt gij eens naar Aalst naar de processie komen zien, 'k wed dat gij er nog meer zoudt van verwonderd staan dan van den stoet van over jaar I Pol. 't Is wat overdreven, geloof ik, Stant; maar in alle geval, man, 't is gelijk gij zegt, op dien dag blijf ik op mijn pro chie om ons processie bij te wonen, al kon ik op een ander al de schoonheden van den wereld opeengestapeld zien Stant. G'hebt gelijk. Pol; maar het maar bij manier van spreken da'k dat zeg, en 'k en overdrijf niemendallen. Pol. D'Aalstenaars halen er eere van, Stantvoor niemand kan men beter versieren dan voor Onzen Lieven Heer en niemand moet men meer vereeron dan den grooten Meester van wien wij g'heel en gansch afhangen en van wie alles moet komen. Stant Ja, Pol, dat iedereen dat jocd verstond Dat ze de menschen op wekten tot de godvruchtigheid en tot 't kwijten van hun plichten in de plaats van 't volk gedurig te verleiden en te verblinden door valsche beloften om alzoo overal misnoegdheid, haat en nijd te zaaien, dat ware een ander paar mouwen Pol. Dan zouden ze de rol spelen van goede kristene menschen, Stant, en niet van volksbedriegers en helletra- trawanten Stant. En dan zou ik niet hooren zeggen van hen, gelijk maandag avond mij nen treffelijken en deftigen hoerenmeusch zei al den tegenspoed, alle malheuren en ook de droogte waarmede wij nu ge straft worden, zijn straffen van den Hemel feeêrgetrokken over goede en slechte door die vscheurmakers onzer katholieke partij. En die brave mensch, Pol, in zijne verontweerdiging voegde daar een woord bij da'k niet en durf' uitspreken. Pol. Ja, Stant, 'k geloof 't want 't en kan in geen zeven groote diction- naïrs gedrukt worden, wat dat de brave menschen in hun recht gemoed al uitge bracht hebben tegen die hoeveerdige re- volutionnairs en schijnheilige gelukzoe kers Stant. 't Is waar, Polmaar ik en mijn vrouw en mijn kinderen lezen alle avonden nen vaderons voor hun bekeering en ik peis dat dat nog 't beste plan is. Pol. Dat en is niet slecht, Stant maar, maar Stant. Dat 't zal vruchteloos zijn peist ge, Pol Pol. Ha neen, Stant; geen gebed is ruchteloos, en bekomt gij de bekeering niet van de volksfoppers, gij zult gij.eene andere gunst bekomen van Onzen Lieven Heer; en daarenboven g'hebt toch de ver diensten van 't goed werk. Stant. 't Is alzoo, Pol: en nu nog eens man, meê goeden moed vooruit. En tot de naatste week. Pol. Ja, Stant, goei reis en de kom- plimenten aan de vrouw Pauselijke zegen. De heer Alex. Van de Velde, Gemeenteraadslid, in naam van den Vrijen Anli-socialistischen Wcrkliedenbond van Aalst, verzoekt ons het antwoord te willen meêdeelen welk hij de eer heeft gehad te ontvaugen op den telegram welken de Bond op 17 mei 11. aan Z. H. Leo XIII heeft gezonden. Denderbode heeft den tekst van den tele gram in nummer van 23 mei meegedeeld. «MijnheerIk ben vereerd en te- vreden u te mogen schrijven dat Zijne «Excellentie, de Apostolijkè Nuntius te n Brussel mij bericht dat de Pauselijke Zegen, welken gij in naam der Anti- socialistische Vakvereenigingeu en van it den Werkmanskring gevraagd hebt, u n door Zijne Heiligheid den Paus wordt gegeven. Ik verzoek u Mijnheer, de uitdruk king mijner achting en genegenheid te n aanveerden. Al. Baemdonck. Pastor-Deken. Aalst, 30 mei 1896. Het Recht, van Zomergem, dat in zijn nummer van verledene week den schijn aannam niet te gelooven dat Z. Hoogw. de Bisschop van Brugge de geloovigen zou aanmanen tegen de scheurmakerij, in zijn bisdom, drijft thans met die bisschoppe lijke vermaning den spot, in de volgende bewoordingen Verleden zondag werd er in al de ker ken der arrondissementen Kortrijk, Roe- selare en Oostende een briefje afgelezen van Z. H. den Bisschop tegen de kristene volksmannen, 't Heeft ons in 't geheel niet verwonderd, want wij zijn daaraan reeds gewoon,doch wij kunnen niet nalaten van aan Z. H. onzen innigen dank uit te drukken, omdat zijn briefin zulken ma tigen zin opgesteld was; wij werden door zekere andere briefjes wat ruwer aan 't vel gepaktditmaal hebben wij ons oprecht te beloven. Wij vreezen alleenlijk dat, zoodra men hoort welken vooruitgang wij doen, er een heviger buDeken zal uit komen. Allons, wij zullen het nemen gelijk of het komt. Ziedaar de taal, tegenover de Bisschop pen, van mannen die van hun eigen dur ven schrijven wij die overtuigde katho lieken zijn maar tevens verklaren dat zijzoolang de Paus hen niet veroordeelt, gerust zullen voortgaan met geene reke ning te houden van de bisschoppelijke vermaningen. Alle goede en overtuigde katholieken weten dat men zich aan het gezag der Bisschoppen moet onderwerpen, zoolang deze niet openlijk door den Paus worden afgekeurd, en dat men zich in geen geval mag veroorloven, in 't openbaar den spot drijven met hunne vermaningen Onze lezers zullen uit het staalke dat wij hun hierboven voor oogen leggen, van welken aard de katholieke overtuiging is der mannen die openlijk in verzet komen tegen de bisschoppelijke overheid. Geëerde lezers Het bovenstaande ar tikel drukken wij over uit 't Fondsenblad. Ja, uit V Fondsenblad 't welk tegen Den derbode in zulke hevige bewoordingen uit viel, uit 't Fondsenblad dat Denderbode in de ban der katholieke drukpers dorst slaan, omdat wij schreven dat priester Daens en zijne luitenanten, geene chris- tene demokraten maar wel volksfoppers, scheurmakers en visschcrs in troebel water zijn. En heden noemt dat zelfde Fondsen blad den veldtocht van priester Daens en zijner luitenanten nu ook eene scheurmakerij..... Wie zou het ooit kunnen gelooven hebben De olie drijft dus eindelijk boven Wat zijn de liefhebbers van Aalst schoon gewroken De socialisten op den buiten. Citoyen Vander velde, die thans de eigen lijke aanleider der socialistische partij geworden is, leert in Le Peuple aan d> roode propagandamakers wat zij op den buiten moeten vertellen. Zij mogen de afschaffing van den per soonlijkeu eigendom niet eiscben, maar enkel vragen dat de groote middelen van voortbrengst, de groote eigendom er kapitalen, zouden onteigend worden zon der vergoeding, bij middel van de belas ting op de erfenissen. Zij rooien de vrije liefde, de leering van Bebel, niet aanpreeken, maar enkel meer gemak vragen voor de echtschei dingen. Zij mogen den godsdienst niet aanran den, maar zeggen dat het onrechlveerdig is de pastoors ook te doen betalen door de vrijdenkers hetgeen niet overeen komt met hetgeen dezelfde citoyen Van- derveldo te Gcdinne zegde. Welnu, als de socialisten zoo spreken op den buiten, dan moet men hun ant woorden dat zij liegeu. Het programma der Belgische socialistische partij, gestemd op het congres van maart 1894, bevat duidelijk do drie hoofdpunten uitroeiing an den godsdienst, invoer der vrije liefde en afschaffing van den persoonlijken eigendom, met daarbij nog de uitroeping der republiek, 't is te zeggen, de revolutie. Aalst Aalst Aalst De kiezing van 1895, schreeuwt men van op Chipka, is een schelmstuk eene verscheu ring... 't Is een petrolvuur van haat en wraakzucht. De helden van Chipka hebben gelijk... Ja, die kiezing heeft ons het schouw- ;pel opgeleverd van een schandalig schelmstuk van verraderij en van duivel- sche verscheuriug... Ja, 'tis een petrolvuur van haat'en- wraakzucht tegen al wie de candidatuur hebben bevochten van den priester wiens lof in de maconniekc en socialistische gazetten gedurig gezongen wordt.... Ja, 'tis een petrolvuur van haat en wraak dat nog gedurig woedt, 't gene deze week andermaal op 't Statieplein is bestatigd geworden I Grootmeester. Maandag, zegt de Croixhebben de logies van Rome een nieuwen grootmeester gekozen. M. Nat han, een republikeinsch gezinde jood en die hevig tegen Crispi had uitgevaren, is met 70 stemmen gekozen. M. Adriaan Lemmi, een felle aanhanger van Crispi, kreeg maar ettelijke stemmen. Als Lemmi nu ophoudt het hoofd der Italiaansche vrijmetselarij te zijn, blijft hij niettemin het hoofd der algemeene vrijmetselarij. Steenbakkerijen. De hoogere arbeidsraad besprak dezer dagen de re geling van 't werk in de steenbakkerijen Het ontwerp der Commissie werd aange nomen. Het bepaalt 12 uren arbeid daags met minstens 3 rustpoozen, van een totaal bedrag van 2 uren. De voyr naamste rustpoos moet minstens één uur duren en tusschen 10 en 2 uren invallen. Eu dan komen de volksfoppers beweren dat zij zich alleen om 't lot der steen bakkers bekommeren gaat zooveel effekt maken als eene visi- catorie op een houten been. Wij vernemen uit de beste bron dat priester Daens op de meeting te Moerbeke (Geerardsbergen) volgender wijze sprak Beste vrienden Ik heb verbod ont- r, vangen van Mgr den Bisschop van nog n in 't openbaar te spreken, zoolang den kiesstrijd duren zal. Ik onderwerp mij; n dat verbod is mij heilig... Mag ik niet, meer in 't openbaar spreken, mijne vrienden (mijne luitenanten) zullen tot u spreken en u de zaken voorstellen gelijk ik zelf ze u voorstellen zou ze zullen iu mijnen naam spreken. Ze zullen in zijnen naam spreken Is dat waar priester Daens, hebt ge aldus te Moerbeke gesproken Wij verwachten uwe antwoord en zeg ons tezelfdertijd of ge goedkeurt wat uwe luitenanten te Avelghera onder anderen zegden, namelijk, dat om de sociale kwestie op te lossen men de eigendom men van kerken, kloosters en gestichten van weldadigheid moet rooven en open baarlijk verkoopen Een eenvoudig briefje is voldeende, hoor je 1 Onmacht. Wat was de liberale partij machtig en hooveerdig, over twintig h dertig jaren Meest al de steden, zelfs van ons Vlaam- sche land, leefden onder haren dwang, dien zij iu naam der vrijheid in de offi- eiëele school, in het armbestuur, in alle ambtelijke bedieningen bloedig deed gevoelen. Dan was de liberale partij groot, er haren aanhang van aanbidders niet min. Zij kon nog wel vergeleken worden aan die beroemde theaterzangers, die in de lichtzinnige wereld met eere en glorie omkleed worden, en die in alle steden waar zij hunne stemmen laten hooren als vorsten ontaald zijn. Maar, och arme alles en heeft maar zijuen tijd. Hoeveel van die helden sterven onbekend op de arme legerstede van oen godshuis; of dienen enkel als poortier op de plaatsen waar hunne kinderen nu J- groote Jannen zijn. Alzoo is 'tmet de liberale partij gegaan. In menige plaatsen, waar zij almachtig troonde, is zij door de katholieke partij zoo wel omverre getuimeld, dat zij het hert of de kracht niet meer en heeft nen armen kandidaat te zoeken of te vinden. Zij ligt iu 't oudemannenhuis. Elders is de liberale partij portieresse geworden, en doet, om 't leven te houden, de deur open voor de socialisten die haar zullen de laatste nepe geven, eens dat zij haar kunnen missen. Alzoo vergaat de glorie der wereld. Nog een verzucht of twee, en de liberale partij, hier te Aalst, onder anderen, blaast heuren laatsten asem uit, net gelijk de vlamnie van een lccerske. Laat ons niet te wreed zijn; sterven is al pijnlijk genoeg. Oostende-TilburyMen schrijft i uitOostende, ljuni De veel besproken nieuwe stoomvaart dienst tusschen Oostende en Tilbury is hedeu begouueu. Rond 2 uren in den namiddag vertrok van hier met eene groote lading landbouw producten de Erigelsche stoomboot Grein, terwijl ongeveer op hetzelfde uur eene andere Eugelsche stoomboot Tilbury verliet, met bestemming voor onze haven. Eenige overheden en ondeischeidene belangstellenden woonden deze eerste afvaart bij, doch geene-enkele feestelijk heid had er plaats. Naar ik verneem zal men daarmeê wachten tot op den dag, waarop de booten, welke thans bij Coc- kerill in aanbouw zijn, zullen in dienst gesteld worden, wat tegen begin van december kan te gemoet gezien worden. De socialisten, schrijft Chipka, ziju zondag op 't Kanton Assche geval- len in groot getal met sprekers en schriften. Waarom trekken de groenen er niet heen om ze te bestrijden en gaan ze liever elders verscheuren daar waar de katho lieken tot hiertoe iu meerderheid zijn geweest Waarom Dat weet nu iedereen Het Hof van beroep te Gent, eerste kamer, heeft bij arrest van gister vrijdag 5 Juni uitspraak gedaan in zake van den heer Leo De Paepe, Ontvanger van het Bureel van Weldadigheid onzer stad, te gen den drukker-uitgever van Klokke Boeland. Het vonnis in eersten aanleg der Recht bank van Audenaardo is bekrachtigd. Klokke Boeland is dus definitievelijk verwezen voor lasteringen aan den heer De Paepe te betalen eeue som van 1500 franks als schadeloostelling, alsook 350 franks voor afkondiging van 't vonnis in de nieuwsbladen en bovendien in al de kosten van het proces. Het vonnis is uitvoerbaar bij lijfsdwang en bepaald op 3 maanden. De advocaat van M. De Paepe in eer sten aanleg en ook in beroep is geweest M. V. Vau Wambéke, te Aalst Klokke Boeland werd iu eersten aanleg verdedigd door M. Renkin van Brussel eD in beroep door M. De Baets van Gent. XXIII» Nederlandsch Taai en Letterkundig Congres te Antwerpen, SecretariaatStadhuis. Het wordt nogmaals bericht, dat de lijst van deelneming aan het Congres, den 15 dezer zal gesloten worden. Ook tot dien tijd kan men de vraagstukken opgeven die men op het Congres zou wen- schen op te werpen of te bespreken. Meu kan zich wenden tot den Secreta ris, den Heer Huybrecht Melis, secreta riaat, Stadhuis, of tot de algemeene So- cretarissen, de Heeren Jan Boueherij en Pol de Mout. Achtbare priester. 't Laatste Nieuws, 't orgaan der joodsche francma- gons, dat wekelijks gansche wagenvrach ten lasteringen en beleedigingen naar 't hoofd van Paus, Bisschoppen, Priesters en Kloosterlingen slingert, heet nu M. Daens een achtbare priester.... Waarom doet 't Laatste nieuws dat Wel omdat priester Daens in de kaarten speelt dier godverloochenaars, dier vijan den van Kerk en Geestelijkheid... Handelde priester Daens gelijk de an dere priesters 't Laatste nieuws zon hem ook geheel zijn repertorium van lasterin gen, versmadingen, beleedigingen enz. naar 't hoofd slingeren, maar nu Wel bekomen ze hem die loftuigingen I an het orgaan der maconuioke logie Feest der jeugd. Zondag hebben de socialisten te Brussel weer een dier zoogezegde feesten der jeugd gegeven, waarmee zij voor de kinderen de Eerste Communie willen vervangen. Op het middagmaal, waarop die ongelukkige kin deren van verdwaalde ouders onthaald werden, maakte een redenaar, zoo zegt het socialistenblad le Peuple, eeuo verge lijking tusschen de rationalistische com munie en de godsdienstige communie, 't Is te zeggen dat men weer van de gele genheid gebruik gemaakt heeft om,in het bijzijn van arme onschuldige kinderen, den spot te drijven met den katholieken godsdienst. Wat er op dat feest der jeugd gezegd werd, zullen de roode propaganda makers voorzeker op den buiten niet durven voortvertellen.. Bisschoppelijke brief. De dag bladen deeien meê dat priester Daens eeuen brief van Z. H. Mgr. Stillemans heeft ontvangen houdende verbod van in 't openbaar te spreken zoolang den kies strijd duren zal. De liberale en socialistische nieuws papieren spreken van muilband en spu wen vuur en vlam tegen Z. H. den Bis schop. Waarom al die gramschap?... Maar hoeren toch Die Bisschoppelijke brief M. De Bruyn had reeds lang voor de interpelatie van M. Cartuyvels, te Antwer pen een onderzoek doen instellen naar de slachthuizen van peerden vleesch, welke in de provincie Antwerpen bestaan. De uitslagen zijn zoo verbazend, dat zelfs nu. na dc interpelatie, men niet in bijzonderheden durft treden. En dat wil wetgever zijn. Dijns dag beraadslaagde de Volkskamer over 't ontwerp tot prorogatie of verlenging der wet van 1894 op de provinciale kie zingen. Merteleer Daens moest ook zijn woor deken zeggen en de man taterde van vier stemmen voor de provinciale kiezingen. De heer Ligy deed hem zeer te recht be merken dat er voor die kiezingeu maar 3 stemmen bestaan; het hielp niet... En dat wil wetgever zijn Schoenmaker blijf bij uwen leest Alcoolism en socialism. Vooruit schrijftOok voor de arbeidersbeweging is het alcoolism eene plaag die wij uit al onze krachten moeten bestrijden. Dat is maar gezegd om de menschen te mis leiden, want vele roode kopstukken zijn kwakbazen en die denken er heel anders Moordpoging op eenen fabriek- bestuurder te Gent. Tegen alle verwachting is de zaak Samyn, die te Gent voor de assisen behandeld werd, in twee dagen afgeloopen. De socialist Samyn was beschuldigd van op 1 februari eene moordpoging te hebben gepleegd op den persoon van M. Vanderstegon. Samyn schoot op M. Van- derstegen doch deze laatste was ook ge wapend en schoot Samyn neêr. Jan Samyn is veroordeeld geworden tot 10 jaar opsluiting. Priesterlijke benoemingen. Is professor benoemd te Eecloo de E. H. Simons. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de Eerw. Heer Karei De Roubaix, uit hoofde van ziekelijkheid en hoogen ouderdom, zijn ontslag als pastoor van Ottergem komt te geven. Zie notariëele Annonce» op «Ie 4Lde Bladzijde. Oost-Vlaanderen. De prijskampen voor VEULEN- MERRIËN zullen in 1896 plaats grij pen in de hoofd plaats der omschrij vingen vastgesteld door het besluit der Bestendige Deputa tie, in dagteekening van 9" Mei 1896. Te Gent (Beestenmarkt), den 8n Juni, ten 9 uren. Te St-Nikolaes (Kerk), den lln Juni, ten 9 ijz uren. Te Audenaerde (Stadhuis), den 15" Juni, ten 9 ljz uren. Te Geeraerdsbergen (Kaai), den 18" Juni, ten 9 uren. Me Ninove (Beestenmarkt), den 20" Juni, ten 9 uren. Er wordt insgelijks ter konnis gebracht Yan de belanghebbenden dat op diezelfde dagen en uren en in dezelfde plaatselijk*, heden prijskampen voor Merrie-Veulens zullen gehouden worden. (Beslissing van don Provicieraad dd° 17" Juli 1895, wijzi gingen toebrengende aan de Provinciale Verordening van 18" Juli 1890.) De reebten van den burgemees ter. Een besluit van hoogerhand beveelt dat voortaan de burgemeester eeuer gemeente alleen het recht hebben zal de toelating te geven aan muziekkorp sen, om muzikale wandelingen op het grondgebied zijner gemeente te doen, en verklaart dat de tusschenkomst van het schepencollegie en den gemeenteraad in zulke gevallen onwettig is. Landbouwbegrooting. De Volkskamer beraadslaagde dezer da gen over de landbouwbegrootiDg. Onze drij kath. afgevaardigden, MM. Woeste, Diericx en De Sadeleer hebben de belan gen onzer landbouwers warm verdedigd. M. "Woeste, over acht dagen, behan delde de kwestie der magarine en vroeg dat er strenge maatregels zouden geno men worden tot uitroeiing der verval- sching van de natuurboter. M. Diericx, verleden dijnsdag be sprak het zelfde punt en wees verschei dene middels aan om dit doel te bereiken, M. De Sadeleer, in zitting van don derdag 11., behandelde verscheidene an dere punten van groot gewicht voor onze landbouwers; hij besprak bezonderlijk de schadeloosstelling voor 't afmaken van beesten op bevel der Overheid wegens pok- en koolziekte. Een krediet van een millioen is hier voor bestemd en bij amendement stelt men voov het tot 1,300,000 fr. te ver- hoogen Spreker haalt 't geval aan van drie beesten te Haeltert, aan drij verschillige eigenaars toebehoorende, die door de vee artsen en de keurder van koolziekte aan gedaan werden verklaard. Hun verslag werd telkenmale tegengesproken door den algemeenen opziener van Oost-Vlaande ren. Dat is te betreuren, want onlangs stierven in eene naburige gemeente drij personen die vleesch hadden gegeten van eene aan koolziekte bezweken beest. Als er twijfel bestaat moet de beest gedolven en de schadeloosstelling betaald worden. Dat is de wil door de Kamer herhaalde maal uitgedrukt. Spijtig dat plaatsgebrek ons niet toe laat een meer uitgebreid verslag over de redevoeringen onzer drij achtbare katho lieke vertegenwoordigers meè te deelen. Geëerde lezers, wij ko men wel wat laat om U den Ruitersommegaug van morgen Zondag 7 Juni aan te kondigen, maar ook wij zijn te laat bericht geworden. Morgen Zondag 7 Juui dus is t Bui- tersommegang te Lede, 't manhaftig Lede I 't Volk van Lede is door en door katholiek en zal door en door katholiek blijven, spijts al de listen, lagen en kui perijen der verraderskliek. Opgelet 1 De ruiters moeten om 5 lf. uren 's morgens vergaderen te Lede, Nieuwstraat, om te 6 uren te vertrekken en met veel devotie den ommegang te rijden. Bij de terugkomst zal men drijmaal rond de kerk rijden. Verledene jaar telde men 167 peerden, dees jaar zullen er wel 250 zijn. Ringsteking op Zondag 21 Juni aanst. 150 franks prijzen gratis den ruiters welke aan den Ruitersomme- gang hebben deelgenomen, aangeboden. Te vergaderen te Lede, op 't Static plein, om een ure 's namiddags. De ringsteking zal in vollen draf en op vier verschillige plaatsen gebeuren. Wij verwachten op tijd en stond nadere inlichtingen. Zondag 7 Juni, dienstdoende Apothe ker; Mr E. Meganck, Leopoldstraat. liotermarkt. - Heden zaterdag werden 988 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6916 kilos. Muziek. Wij vernemen met genoegen dat onze jeugdige Stadsgenoot, de heer Renaat Lenssens, leerling aan het Koninklijk Conservatorium van Brussel den tweeden prijs in noten- zang, met groote onderscheiding komt te behalen. Indien wij ons niet bedriegen, volgt de jeugdige laureaat slecht sedert een jaar dezen cursus aan gezegd Conser vatorium. Onze beste gelukwenschen. IJZERENWEG. Festival te Sottegem. De.-heer minister Vanden Peereboom, komt aan M. De Sadeleer, onzen volksvertegenwoordiger, te laten weten dat er, ter gelegenheid van den grooten festival die te Sottegem, op Zon dag 14 Juni aanst. zal plaats hebben, des namiddags een specialen trein zal ingericht worden tusschen Denderleeuw en Sottegem. Ziehier de vertrekuren Gaan uitDenderleeuw 2 u. 45 m. Haeltert 2 u. 51 m. Burst 3 u. 02 m. Herzele 3 u. 07 m. Sottegem 3u. 15 m. Terugreis uitSottegem 8 u. 45 m. Herzele 8 u. 52 m. Burst 8 u. 57 m. Haeltert 9 u. 07 m. te Denderleeuw 9 u. 12 m. De vraag zal gedaan worden opdat de trein ook zou stil houden te Welle en Hacltert-Eede. Men gelieve het ruchtbaar te maken. Anwpf»r Het weer is Dijnsdag pi0tSeling tot een echt zomerweêr overgeslagen. 24 graden warmte, een zoele zuider- j wind, eene lucht, die plotseling door zwarte wolken bedekt wordt, dan eene j •stikkende atmospheer en eindelijk bliksem- stralen, rommelende donderslagen en ten i slotte de zoo verlangde een verfrisschende I regenbui, die begroet werd met den ge- j wonen jaarlijkschen uitroep Dat zal deugd doen aan den oogst I i dat is goed voor de jonge erwtjes Maar even gewoon zijn wij aan de vraag, die men ons daags na het onweêr toericht Zijn er geene ongelukken gebeurd Ongelukkiglijk moeten wij ditmaal ja antwoorden, ofschoon het onweêr hier niet zeer hevig toescheen. Ja, er zijn ongelukken gebeurd, en wel zeer erge. wij spreken niet van eenen electrieken luster, die, in de salon van een huls te Antwerpen van het plafon werd gerukt en andere ongevallen van minder belang. Maar op den buiten, vooral in de pol dersteek. heeft men erge feiten aan te teekenen. Te Eeckeren is de genaamde De Win ter, ongetrouwd en 26 jaren oud, doodge slagen, terwijl hij zich in een beetenveld bevond. Te Oorderen kwamen vijf meisjes uit de school. Twee kinderen uit die groep, de gezusterkens Driessens. werden door den bliksem getroffen. Hunne kleerkens i werden tot assche vebrand. zoodat de j kinderen erge en zelfs gevaarlijke wonden j bekwamen. Een ander kind werd door den bliksem een einde weggeslagen. Te Ossendrecht werd door het hemel- vuur een molen in brand gestoken. Te Wilmarsdonck is een os in do weide j dood gebliksemd. Geheel den polder door hebben de j telefoondraden veel geleden. Over het algemeen is men in die streek weinig tevreden over het onweêr, dat; meer hagel dan regen heeft meegebracht. En men weet hagel is het minst wat de boeren in dit seizoen verlangen. Het ongeluk dat te Eeckeren plaats had, en waarover wij hooger spreken, gebeurde rond 2 uren namiddag. Louis De Winter, jongman, 32 jaren, werkte met zijn broeder Piet, 17 jaren, in het veld. Het onweêr ziende opkomen, zegde hy tot Piet

De Denderbode | 1896 | | pagina 2