Zondag 21 Juni 1896. 3 centiemen per nummer. SOslc Jaar. 5093. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. VERDENKING nt LE GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. [E ck, ls: l7 't Was scherreweg in 't groot. Kwade trouw der Volksfoppers. Rechten op den alcohol. Inhuldiging van den socialisten-tempel. Provinciale Kiezingen. uede ST. gewo prijt rnier lijksc slac dijne Z( woll ma: kata rsier èn trass DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuïque guum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, ÜO Juni 1896. rhat ïcca: )ona ortg itrioi IN. ?vai kun Een Fransch dagblad, het 8 Journal des Débats dat men voor zeker niet als een katholiek orgaan, mag aanschouwen, getuigt, door 't aanhalen ?an feiten en daadzaken, dat de strijd sedert lang door de katholieke behoudsgezinde drukpers tegen de Commune van Parijs gevoerd, gewettigd en rechtveerdig is. Heden is het onbetwistbaar uitgemaakt door de overgeblevene papieren, dat de Communards eene wezenlijke dieven- en moordenaarsbende was die gestolen heeft zooveel zy maar stelen kon. Het eerst waarde Communards voor zorgden, zegt M. Cherest, was zich de vetste plaatsen en postjes toe te eigenen. Zij bombardeerden zich ministers, gene raals en zelfs al wat meer, paradeerden in kostumen glinsterend van goud, roofden het geld uit de kassen, leefden op zeer breeden voet, in een woord, ze waren de helden van den dag;... maar als er gevaar was voor hun vel dan staken zij schuit van kant en waren het weêr de arme snullen tegen zestien en halven daags die zich lieten doodschieten. 't Waren toch zulke grooto volksvrien den Volgens M. Cherest, slokten die volks vrienden op,in eten en drinken alleen,voor eene som van 2 millioen 882 duizend 161 fr.... Dit is het gekende cijfer maar wat het eigenlijk beloop der rekening is geweest, zal wel een eeuwig geheim blijven. De nationale garde, zij die zich het meest verontweerdigd had getoond over de uitgaven van het gevallen keizerrijk, deed de millioenen nog schooner dansen zij slokte zoo maar binnen 31 millioen 131 duizend 9 fr. en 81 centiemen. Van 20 Meert tot 30 April ontvingen de burgerlijke ministeries 4 millioen 5 dui zend, 562 fr. en de burgerlijke inten- dentie 1 millioen 582 duizend 783 fr. En hoeveel millioenen zijner er geroofd geworden die nooit werden in rekening gebracht Nooit werd er door niemand reken schap gevraagd. Men robberde en zakte naar hartje lust, of wie het rapst v stool ook het meest. Het gemiddeld cijfer der geheime fond sen beliep 60,500 fr. per week en dezo gelden kwamen voort van rektcisitiën met Bewapende hand gepleegd en van de op brengst van 't octrooi. Van 20 Meert tot 29 April moest de Bank van Frankrijk eene som storten van 7 millioen 750 duizend fren alles is gerobberd Een der opperhoofden, citoyen Rigault. stool in eene greep 187,000 fr. uit de kas Men stool daarbij hier en daar de offer blokken in de kerken en al wat niet te zwaar was in de sacristijnen. Van 20 Meert tot 23 Mei bracht het octrooi de som op van 13 millioen 217 duizend 526 frank 88 centiemen en daar- EENE VREESELIJKE 27«te VEBVOLG. Ik zou nooit vin haar afgezien hebben, zoo ver volgde hij, dat w ist mijne moeder ook wel en den volgenden dag zou ik naar haren vader gegaan zijn om bare hand te vragen, als Valentine mij daareven niet teruggehouden bad zegde zij met eenen zucht. Mis- Kbien zou dan alles anders gegaan zijn. Ik verliet Berlijn voor een paar dagen en toen ik teruggeroepen werd vond ik mijne moeder dood en mijne reine edele geliefde werd aangeklaagd als hare moordenares De groote flink gebouwde jonkman scheen eene onmacht nabij hij zette zich snel néér. Zijne getuigenis had een diepen indruk gemaakt. Hoewel bij niets gezegd had dat de beschuldigde rechtstreeks ontlaste, had hij velen gunstig voor haar gestemd, Immers, bet zou onnatuurlijk zijn, waaneer een zoen op zulke wjjze ten gunste der moordenares van zijne moeder optrad en Koeraads houding zemde vertrouwen in door zijne kalmte en bezadigheid. De volgende getuige was de koetsier van bet huur rijtuig, waarin Mevr. Rechling naar Wilmersdorf en terug naar huis gereden was. De man verklaarde alleen dat de dame onder weg nergens was uitgestapt en dus ook geen vergift had kunnen innemen. Ver volgens kwam dokter Schmidlem, die eene beschrij ving gaf van Mev. Recbling's doodstrijd en vei klaarde, dat zij gestorven was met de beschuldiging op de lip- bij was er 2 millioen 629 duizend 121 fr. voortkomende van de rechten op de ta bak.... En alles is opgeslokt De spoorweg-compagniën vermeerder den ook, onwillens, het budjet der Com munards men dwong haar 2 millioen af, waarvan het gebruik nooit werd verrecht- veerdigd, of beter gezegd,die geroofd zijn geworden. Ziedaar wat men ter wete is gekomen, maar hoevele millioenen er wezenlijk zijn gestolen, dat zal een eeuwig geheim blij ven, want men bekroonde die rooverijen met den moord, met het eeuwig zwijgend graf. Wij zullen de moorderijen en brand stichtingen gepleegd gedurende 't Cora- munardsche schrikbewind,ter zijde laten, onze geëerde lezers zullen ze zich nog wel herinneren. Wij willen er heden alleen de aandacht op inroepen dat do socialisten die gruwel daden, in andere woorden, die moorden, die brandstichtingen, die rooverijen op nieuw zouden willen ten uitvoer brengen. De socialisten der Volkskamer ver klaarden het luid op, in zitting van 26 Maart 1895. Pas eenige dagen geleden bevestigde het socialistisch orgaan 8 Le Peuple het andermaal er bijvoegende dat het socia lism zich solidair verklaarde met de Commune van Parijs. Dus ze keuren de strekkingen en euvel - daden der Commune goed om andermaal nageleefd te worden. En in velen steden en gemeenten ziet en de liberalen verbonden sluiten met die vereerders der Communards en dit om hunnen haat tegen God en zijne Kerk te kunnen botvieren en hunnen hoogmoed en heerschzucht te verzadigen. Maar waar willen onze verslagene libe rale nu toch hulp en troost gaan zoeken Waar Anseele heeft het hun voorzegd Ge zult de roode vlag vólgen of ge zult niets meer zijn nynp Men spreekt o gedurig van her inrichting van ons leger. Gelijk 8 Le JBien public het zeer wel zegt, het stelsel dat het grootste getal partijgangers telt en best overeenstemt cnet den algemeene wensch der bevol king, is zonder tegenspraak, het vrij willigersleger 8 Zoo was het reeds onder het vorig cijnsstelsel en nu, dat de herziening der Grondwet die klassen tot het openbaar leven geroepen heeft op welke de krijgs dienst het meest drukt, heeft deze strek king zich heden nog krachtiger afgetee- keud. De leus niemand gedwongen soldaat is spoedig in den geest geankerd. Zij is daarenboven oprecht volksgezind in den besten zin des woords, aangezien zij geheel en al de vrijheid van aUen eer biedigt. rt Wij begroeten dus de vergoeding van 30 franks ter maand als een grooten stap vooruit naar ons doel... Leve het vrij wüligerslegers I Niemand gedwon gen soldaat pen dat Valentine Zier haar vermoord had. De ver klaring van den dokter werd bevestigd door de drie dienstboden, die ook nog vertelden, hoe hunne mees teres thuis gekomen was en elk oogenblik bare onge steldheid orgcr voelde worden. Zij hadden haar te bed gebracht, den docter gehaald en haar sterven bijge woond. Zij beschreven den gewonen loop van het dagelijksche leven in Mevr. Rechling's huis en ook hel hevige tooneel tusscben haar en Valentine, waar van zij door de onbeschaafde handelwijze hunner meesteres getuigen waren geweest. En weer viel bet licht ongunstig op de doode, daarentegen zeer gunstig op de beschuldigde. Terwijl Louise en Miua onuitputtelijk waren iu ver zekeringen van Valentine's onschuld, was Hendrik echter zoo teruggetrokken, dat de president hem op merkzaam maakte op zijne houding, die zooveel van die der beide meisjes verschilde, en naar de reden daarvan vroeg. De eerlijke knecht geraakte in verle genheid en zweeg natuurlijk dreef de president hem nu nog meer in de engte, heriunerde hem aan den afgclegden eed en waarschuwde tevens voor de gevolgen van een valsehen eed Deze woorden brachten Hendrik tot de volgende bekentenis Toen de dokter de policie gewaarschuwd had en wy ia verhoor geweest waren, werd mij ge vraagd waar Jufvrouw Zier woonde, en daaruit be greep ik, dat de commissaris naar hare woning wilde gaan. Van den schrik blijft ze misschien dood, dacht ik, en toen ik weinige oogenblikken later met scheideue boodschappen werd weggezonden, nam ik de gelegenheid waar, ging per stoomtram naar Wil- Toen de verledene week Minister De Bruyn, in de Kamer, tot priester Donchc zegde dat hij de hopboeren bedriegt met hun wiUen wijs te maken dat de wet in Beieren aan de brouwers voorschrijft hoe veel hop zij per ton bier moeten gebrui ken, heeft onze held verscheidene malen geroepen Ik heb nooit gevraagd dat men aan de brouwers zou opleggen van eene zekere hoeveelheid hop te gebruiken ik heb nooit die onnoozelheid vooruit- gezet. Men bemerke het wel, dat gebeurde de verledene week. Ehwel 1 in Nr van zondag 11. drukt Het Land van Aelst niet één maal maar verscheidene malen, dat de hop teelt niet zal kunnen gered worden zoo lang men, in ons Land, geene wet op de bieren gelijk in Beieren zal stemmen die eene zekere hoeveelheid hop beveelt in t brouwen der Bieren. Zoo dus, in de Kamer, waar men hem antwoorden kan, wacht onze held zich wel te spreken van zijn fopmachien ofte eene wet op de bieren gelijk in Beieren, maar in 't Land van Aelst dat biina uitsluitelijk gelezen wordt door sukke laars die nooit eene andere gazet in han den nemen, durft hij liegen dat de stuk ken en brokken er afvliegen om de men- schen te misleiden. En dat zijn mannen, die gedurig de woorden eerlijkheid en deftigheid op de lippen hebben Nog iets. Om nog meer te bewijzen dat dit deuntje van de wet op de bieren gelijk in Beieren, een valsch deuntje is, een aria van bedriegt den boer, willen wij doen bemerken dat 't Land van Aelst zelfs niet weet of er zulk eene wet in Beieren bestaat.... want de held zal eens schrijven, zegt hij in 't zelfde Nr van Zon dag U Dat eens schrijven doet de deur toe het bewijst ontegensprekelijk dat die wet op de bieren een fopmiddel is om de hop boeren in 't groene kamp te lokken, ge- yk hij het overigens aan eenen brouwer jekende Het Staatblad van donderdag kondigt de wet af welke de rechten van invoer en fabrikatie der alcoholische vloeistoffen wijzigt. Deze wet is toepasselijk voor al de alco holische voortbrengsels en vloeistoffen ingevoerd en in verbruiking verklaard na den 15 Juni. De inlandsche genever in de stapelhui zen berustende en in verbruiking ver klaard na den 15 Juni, worden geslagen met een recht van 100 fr. per hectoliter wegende 50 graden van den alcoholmeter Gay-Lussac, met temperatuur van 15 graden van den honderdgradigen warmte meter. Dit geeft eenen opslag van 40 a 45 centiemen op den genever die gewouelijk wordt gedronken. Wij hebben in ons nr van woensdag gezegd dat wij zouden terugkomen op de inhuldiging van den tempel der Aalster- sche rooden. Herhalen wij dat een stoet aan den welken ongeveer 2000 personen deelnamen des namiddags onze straten en vooral de werkerskwartieren doorkruis te. De Aalstersche rooden en hunne sociussen van Nieuwerkerken, Lede, Hof- stade, Erembodegem enz., waren weinig in getal, 't Getal reiskaarten ter statie van Gent afgeleverd, bewijst dat er hier uit die.stad ongeveer 1300 roodjes afstapten, waarvan 1/3 ten minste vrouwen en kin deren. Antwerpen, Brussel, Dender- monde, Ninove, Geerardsbergen en eeni ge Steden en Gemeenten in 't Walenland waren slechts vertegenwoordigd door af- veerdigingen van ten hoogsten 15 man nen. De stoet telde 400 rangen van 3, 4, 5 en 6 personen en als men ze gemiddeld van 5 neemt, "t gene overdreven is, dan komt men tot 2000 gelijk hooger gezegd wordt. Denkt ook niet, geachte lezers, dat de roode manifestanten er hongerlijders uit zagen, verre van daar aan hunne plui men te oordeelen waren het meestal wel stellende vogels.... Mannen uitgedoscht gelijk groote heeren en dames opgesmukt gelijk echte modepoppen.... Wij herhalen het ook nog dat er gedu rende den optocht weinig betreurlijke feiten zijn bestatigd geworden wel hier en daar iets, kleinigheden 't aanhalen niet weerd. In den stoet bemerkte men verschei dene mannen, groote voorstaanders der groene socialisterij, met roode cocarde op de borst, rood vaantje in de hand, die van tijd tot tijd schreeuwden Vivan paster Donche Doch als de stoet was uit een gegaan dan was het wat anders ja, dan is onze stad, in verscheidene wijken, het tooneel geweest van ergerlijke baldadigheden, van zedeschendende geroepen en gezan gen, van schandalige en wraakroepende bespottingen der heilige zaken en van de ceremoniën van onzen H. Godsdienst, beleediging van priesters en kloosterlin gen, enz., enz. Toen de stoet der rooden langs de Werf voorbij kwam, was de gansche staf der groenen in de salons der Burcht van Chipka vergaderd. Kapitein Merteleer Daens bevondt zich aan een venster en nauwelijks hadden de rooden hem be merkt of 't was eene saluade zonder einde. En die saluaden werden dankbaar door zoete glimlachjes beantwoord. Vele groepen, als ze over de bruggen trokken, zwaaiden de hoeden in de hoog te, roepende Vivan priester Daens 1 Vivan priester Daens 1Weg met Woeste En daar toonde men zich ter Burcht toch zoo tevreden over.... Maar die kreet is eene eer voor onzen Woeste. Nauwelijks was het défilé der roode bende geëindigd of de tweede van het stamhuis der Chipkaheercn verliet de Burcht en begaf zich tusschen de groe pen hier en daar gaf hij pollekens en mersdorf en kwam nog bij tijds om haar te waar schuwen. Ga voort, beval de president toen Hendrik zweeg. En toen... toen kwam de jufvrouw me zoo ko miek voor... Hoe bedoelt ge dat Y Zij verschrikte wel, maar toch scheen het mij toe, of ik haar geen nieuws vertelde juist alsof zjj reeds wist dat er iets verschrikkelijks gebeurd was. Wat hebt ge daar op te antwoorden t vroeg de president, zich nu tol Valentine wendende. Zij sloeg de oogen néér en antwoordde -. Niets. Waarom hebt gij niet gezegd dat de huisknecht u de tijding gebracht had T Hij bad mij verzocht dl* te verzwijgen, en ik bad geene reden om mijn woord te breken. Door dit verzwijgen zgt ge aan den commissaris die u gevangen nam, ook zeer verdacht voorgekomen hij vond ook dat gij voorbereid waart. Zij zweeg. Hebt ge na bet heengaan van den buisknecht het glas uitgespoeld en de flesschen verwisseld Y vroeg de president onmiddelijk. Doch ondanks bare neêrslachtigheid, liet zij zich niet vangen en ver klaarde Ik heb de flesschen niet verwisseld. En ook geene flesch heimelijk verborgen Y Neen 1 De flesch zette ik in de keukenkast en het glas spoelde ik af, vódf dat Hendrik kwam. Zoo onmiddelijk na bet afsterven van uwen vader Y Toeh vreemd, dal ge dat deed op zulk een oogenblik Ik bad geen rust, ik kou bet in de kamer niet uithouden, ik moest iets te doen bebben. De president knikte, alsof hij dit zeer natuurlijk vond. Wat deed ge in den tijd, dis verliep tusschen het heengaan van den huisknecht en de komst van den commissaris 7 Ik denk, dat ge toen de flesschen verwisseld hebt. Ik heb ze niet verwisseld ik zou er den lijd et voor gehad hebben Zoo spoedig is de commissaris niet gekomen Valentine zweeg. Antwoord dan toch riep Lageman haar toe. Ik bezweer u, verzwijg niets Ik... ik... had een onderhoud met M. Bauerlich. In bet bijzijn van uwe tante Y Neen, alleen hij deed de deur op slot En wat wilde hjj van u Weer zweeg zij, doch aangespoord door Lageman's blikken, zegde ze Hij bood aan mij te redden, hij wilde met mij vluchten. Geloofde bij dan aan uwe schuld Y Ja, bjj nam er ten minste den sebijn van aan. Waarom wilde bij dat doen, als bij u toch voor schuldig hield Y Omdat... omdat bij een waanzinnigen hartstocht voor mij koesterde. Zij sprak zoo zacht, dat ftllecn de naaste personen dit konden verstaan doch Rechling, die op de bank der getuigen zat, had het toch gehoord. H(j sprong op, balde de vuisten en nam eene houding, alsof hij iemand wilde aanvallen. Het was goed dat Bauerlich niet in zijne nabijheid was, anders waren er zeker slagen gevallen. wierp hij groetjes aan rooden en groenen. En nu, beschrijven wij de ergelijke baldadigheden enz., waarvan onze stad het tooneel is geweest Op de Sinte Annabrug werden de Eerw. Zusters der vrije school aan de Moorselschebaan ontmoet door een groep socialisten. Eenigen der rooden sneden den weg af aan de Eerw.Zusters, wierpen zich voor haar in aanbidding op de knieën en gaven haar de benedictie onder eenen vloed van beleedigingen en versraadingen. In de Vrijheidstraat werd een Eerw. Heer Onderpastoor der S' Jozefsparochie door eene bende rooden ontmoet en ze reipen hem achternaVivan paster Daens 1 Vivan paster Daens enz. enz.... Ter Leopoldstraat. In den gevel der kapel van het H. Geesthuis, bevindt zich eene nis waarin een O. L. Vrouw beeld achter glas. Eenige rooden komen daar en ze beginnen eerst met 't beeld te spotten en dan te dreigen een der roo den was op 't punt 't glas in te slagen met zijnen stok toen zijne aandacht werd gewekt door de spotternijen en belee digingen waarmee zijne gezellen drij zwarte zusters van 't klooster te Dender- raonde bejegenden. De bende volgde be- leedigend en vloekend de drii klooster lingen en zoo had de beeldstormerij ;eene plaats. Wij moeten er bijvoegen dat iet rood heerschap er niet zou gemakke lijk zijn van afgekomen en dat hij zijne beeldstormerij duur zou betaald bebben. Ter Nieuwstraat. In den gevel van het huis der juffers Gezusters D'Haese, treft men ook eene nis aan waarin zich een H. Mariabeeld bevindt. Eenige roo den komen daar voorbij en vielen in eenen vloed van beleedigingen en bespottingen van het beeld uit. En vuilen praat,... 't was waarlijk walgend. Twee kraamsters die hier wekelijks hunne waren ter merkt komen uitventen zijn de ergsten geweest. Aan de Werfkapel is het ergste ge beurd. Een groep rooden, mannen en vrouwen, komen daar zingend. Een der mannen hield een pakje suikerbollen in de band. Op eens werpt een der vrouwen zich voor hem op de knieën, de handen te samen en, in aanbiddende houding, brengt zij de tong vooruit op de lip... en de roode kwant legt er een suikerbol op. Ziedaar de parodie of de spotnabootsing der H. Communie En dit ergerlijk schandaal, die helsche bespotting van het verhevendste onzer HH. Sacramenten werd later nog gepleegd ter Saskaai, nabij den socialisten tempel I.... En op den kiosk voor den socia listen-tempel werd de miserere gezou- ;en. Al de zangers zaten op hunne knieën. )e roode lorias die het gezang bestuurde, gaf op eens de benedictie en op dit tee- ken, sprongen al de zangers recht en voerden, altijd voortzingend, eenen dui velschen dans uit De aanwezigen vonden het zoo verruk kelijk schoon dat ze bis riepen en het schandaal werd eene tweede maal ge pleegd. Verder werden in onze straten talrijko [roepen mannen en vrouwen bemerkt lie onzedelijke liederen zongen en on tuchtige geroepen uitbrachten of gesprek ken hielden zoo walgelijk dat de gemeen ste kwant die er kan gevonden worden er zou over blozen. Ziedaar geëerde lozers, een getrouw verhaal van de ergerlijke baldadigheden die hier zondag lest, tor gelegenheid der inhuldiging van den socialisten-tempel zijn bestatigd geworden. Wij moeten er bijvoegen dat al deze feiten ons door geloofweerdige personen, welke ze met eigene oogen hebben gezien, zijn bevestigd geworden. De socialisten en vooral de Gentenaars hebben ons getoond wat zii wezenlijk zijn, 't is te zeggen, vijanden van God en Kerk, versmader8 en bespotters van het verhe- venste onzer HH. Sacramenten, van de eerbiedweerdigste heilige zaken, en be- leedigers van priesters en kloosterlingen. Wij hopen dat deze ergerlijke schandda den de oogen aan velen zullen doen ope nen en dat wie nog een sprankeitje chris- tene geloof in het hert draagt het socia lism zal verfoeiën en het met ons, katho lieken, tot ter dood bevechten, omdat het eene leering en zeden verspreidt die ons eindelijk naar de barbaarsenheid moeten terugvoeren Kanton Herzele. Morgen zondag vergadering der kiezers van dat Kanton, te Herzele, om 2 uren juist namiddag, onder voorzitterschap van den heer Lodewijk De Sadeloer, Volksvertegen woordiger. Dagorde Aanduiding der katholieke kandidaten voor de provinciale kiezing van 26 Juli aanst. De vergadering belooft vry talrijk te zyn. Verplichtende regeling der pach ten. Een van de stokpaardjes der groene socialisten is do verplichtende regeling der pachten. Waar er verplichting bestaat wordt de vrijheid verbeurd en treedt den dwang binnen. Het is onbetwistbaar dat elke wetsbe paling betrekkelijk de regeling der pach ten niet algeheel van willekeur zou vrij blijven en ook nog dat men altijd middel zal vinden om de wettelijke voorschriften tc ontduiken of te overtreden. De mede dinging is immers zoo vindingrijk. Wij herbalen het, de mededinging is veel al de oorzaak dat sommige landbou wers te booge pachten betalen. Onnoodig bier over verder uit te wydenwie er goed wil over nadenken, zal ons gelijk geven. Wij verkiezen dus de vrijheid, de min nelijke regeling der pachten en niet de Dat men bij voorbeeld een vrije paro chiale raad inrichte samengesteld uit eigenaars en pachters welke de landeryeu in klassen zal rangschikken en de huur waarde bepalen. Eigenaars en pachters zouden dan volgens die rangschikking en prijsbepalingen in der minne en in volle vrijheid kennen onderhandelen. De eige naar zou dan den pachter verkiezen in den welken hij 't moest vertrouwen stelt. In do meeste gevallen zou mon weldra 't accoord komen en zoo zou er oen einde gebracht worden aan de beschuldiging van bloedzuigerij der eigenaars. Bliksemsnel wisselden Lageman en Agnes Beeren een blik met elkanderzy rekenden zich gelukkig, dat zy met zooveel overleg gehandeld en Koenraad van vele dingen onkundig gelaten hadden. Wildet gij dal niet aannemen Y Valentine schudde het hoofd. Waarom niet Y Omdat ik... zij bleef steken en wierp een steel- schen blik op Koenraad Rechling, die gretig zat te luisteren omdat ik een afschuw van hem had eu zijne nabijheid niet kon verdragen. Ik wilde liever gevangenschap, ellende en den dood lydeu, dan mij over te geven in de banden van dien man. De reden die het meest voor de hand lag, namelijk bare onschuld, die vluchten onnoodig maakte, voerde zij niet aan. De rechters en gezwoornen bemerkten dit zeer goed en legden het in haar nadeel uit. Verdergebood de president. Wat moet ik nog zeggen Y Ik bleef standvastig tegen zijn smeeken en zijn dreigen. Waarmeê dreigde bij. Hij wilde en kon mij ten verderve brengen. Met welke middelen Y Dat weet ik niet. Nu werd de commissaris Kubnel gehoord. Hij ver haalde eerst, hoe hij by zijne komst (c Wilmersdoi f Valentine, hare tante cn Bauerlich samen had aange troffen en toen meende te bespeuren, dat zjjne komst de beklaagde niet overwacht overkwam. Hoe deden de beide andere aanwezigen zich dau voor Y vroeg de verdediger nu. De oude dame was geheel buiten zichzelve, M. Bauerlich was zeer teruggetrokken en trad eerst meer den voorgrond toen ik de beklaagde verzocht mij te volgen toen stelde hij zijn rijtuig te mijner be schikking. En scheen h(j aan de schuld der beklaagde te gelooven Y vroeg nu de openbare aanklager. Stellig zou ik dat niet durven beweren, ant woordde Kuhnel, maar toen ik in zijn byzyn onder den gootsteen de flesch met vergiftigden cognac vond, zag ik wel dat hg aan bare schuld niet meer twijfelde, en nu vertelde de commissaris op zijne eigenaardige manier, hoe hjj die flesch ontdekt had. Nu volgde de beledigde scheikundige, die hel ver gif In de tweede flesch gevonden had. Wat hij zegde kon aangemerkt worden als eene aanvulling van het geen dc commissaris getuigd had. Wat hebt ge daar op te zeggen Y Niets, dan dat ik geen vergif in de flesch heb gegoten en ook geen flesschen verwisseld beb, ant woordde z[j. Ik wist zelfs niet, dat er eene tweede flesch cognac in huis was, en waar zou ik dat vergif vandaan gehaald hebben De president was niet geroepen om deze vraag U beantwoorden bet was te voorzien, dat d« openbare aanklager en de verdediger zich daar later wel ernstig ineé zouden heiig houden. Derhalve zette de president het getuigenverhoor voort, er moesten nog twee ge tuigen gehoord worden Adolf Bauerlich eu Con stance Zier. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1