Donderdag 23 Juni 1896. 3 centiemen per nummer. S0stc Jaar. 3096. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schijnheilig Aan de Buitenlieden. Een liberale Kiestruk door La Chroniqueveroordeeld. Een Stoet te Brugge. Herinnert het u DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder laTteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden; fr. 4-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, i in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 24 Juni 1896. Men kan zich geen gedacht vormen van tgene de socialisten, nu dat het kieziug aat worden, aanwenden om hun waar oei te verduiken, in andere woorden, maan't volk pogen wijs te maken dat ij geene godverloochenaars, geene vijan- en zijn van Godsdienst, Huisgezin, Ei- endom en Vaderland. Maar de verklaringen die zij in hunne chriften en redevoeringen honderd maal jen onder alle vormen deden, wat zij gedu- Hg zeggen on herhalen, bewijzen ontegen- iprekelijk dat zij oorlog voeren tegen den Godsdienst, tegen het familieleven of huisge- sin, tegen den eigendom, 't is te zeg gen, 't bezit 't zij klein of groot, tegen 't koningschap, tegen 't va derland, in een woord, tegen gansch de sa menleving. Wie dus voor de socialistische candi- laten stemt, stemt in dees of geen opzicht egen zijn eigen belang. Dus nergens gestemd voor do socialis- n voor die schijnheiligen, 'tis gelijk mder welke kleur ze zich aanbieden. Men weet of men weet niet, volgens men zich min of meer op de hoogte houdt der gedachtenveranderingen onzer poli tieke mannen, dat de kandidaten der pro- f essisten te Brussel Janson, Loraud, eron en O op dées oogenblik bijna allen hevige bekampers zijn van den Congo. Voor ons, wier betrouwen in het welge- lukkcn van het werk niet heeft gewan keld, wij zouden ons niet durven beklagen nopens de tegenstrijdigheid. Men kent bet spreekwoord Uit de bespreking xolgt het licht (Men bemerke wel dat helLa Chronique is die aldus spreekt en niet Denderbode). Ongelukkiglijk, het debat heeft afge weken. Het is in de verhevene termen niet gebleven welke aan eene loyale be spreking eener rechtzinnige denkwijze paste. Men heeft van de Congokwestie een kiestruk willen maken. Het is zeker gemakkelijk zich op den buiten te doen toejuichen met de gestemde kredieten voor het Afrikaansch werk te kritikeeren. Het zou belachelijk zijn, zich er over te verwonderen. Van het oogenblik, dat men van uitga ven spreekt, geen twijfel of men kan op de onnuttigheid derzelve doen schreeu wen, zeker ten minste op overdrevenheid, door lieden natuurlijk geueigd tot de uiterste spaarzaamheid cn voorzichtig heid. Vóór do boeren, aan wie de spaarzaam heid de eerste noodwendige gaaf moet schijnen, omdat zij bij hen allernoodigst is, stelt men den Congo voor als een mil- lioenenkolk. Men zegt niet, dit verstaat zich, dat de gestemde som van 10 miljoen zich tot dc begrootingen van verscheidene jaren verdeelt, dat de Belgische Staat maar eene leening doet, dat deze leening vruchtgevend, profijtelijk zijn kan en dat, het slechtste genomen, de teruggave vau het grootste gedeelte ver zekerd is. Men laat hooren dat deze mil joenen veel beter zouden kunnen besteed worden tot bevoordeeling van den land bouw, zoo beproefd en zoo weerdig de aandacht van den wetgever op zich te trekken. Men wacht zich wel te bekennen dat de bescherming aan de landbouwers slechts eene val.sche zekerheid zou be zorgen en dat zij enkel oprechte beternis te verwachten hebben van de uitbreiding van den algemeenen haudcl. Men laat dus maar enkel ééne zijde der kwestie zien. Men houdt er niet aan de kiezers in te lichten, men wil enkel hunne stemmen winnen beter is het alsdan, zich tot hunne vooroordcclcn, liever als zich tot hun nadenken en tot hun gezond oordeel te wenden. Men mag, men moet dezen kies truk betreuren die zulke lage gevoe lens inroept. Indien men dacht het Congoleesch werk te moeten bevechten in zekere bij punten zijner inrichting, zou men toch zijne toevlucht niet moeten nemen heb ben, om hetzelve hatelijk te maken, tot de schandigste kiesmiddelen en tot de uitbuiting der minst aanbevelingsweer- dige gevoelens. Bovenstaand artikel is vertaald uit het liberaal dagblad La Chronique r van Brussel. HET Wonderlijke avonturen vaneenen Zeeman «.O.» 2c vervolg. ft bracht haar melde oude sjees van Thompson c»r de sialic en het speet mij, dat ik van haar moest «heiden. Wij waren gedurende de weinige dagen van vacantie altoos om ou bij elkaar geweest. Ik donderde haar en had plezier in hare gesprek en, maar toen gevoelde ik meélijden met het arme «eisje, dat wéér een leven zonder vrienden te gemoet I'M. na die enkele dagen van rust. ik zegde haar dan vaarwel, en ik moet eerlijk zeg gen, dat zjj mij, nadat zij een paar dagen vertrokken w», weêr geheel uit de gedachten ging. ik had trou wens wel aan andere dingen te denken. Ik had een diploma als eerste stuurman en niet veel neer kennis dan dit toeschrijft, werd er toe vereischt nm mjj voor kapitein te bekwamen toch vereischte dit nog eenige studie, en om goed beslagen te zjjn, t»g ik een paar malen in de week naar Bristol, om «enigen zeevaartkundigen arbeid te verrichten met een ouden gewezen zeekapitein. Twee maanden na mijne thuiskomst gaf ik mij voor het examen aan en gelukte. Dit was iu October 1850. Maar het verkrijgen van een diploma stond nog liet gelijk met het verkrijgen van eene plaats. Gedu- Portret van priester Daens. Eenige weken geleden heeft Denderbode aangekondigd dat men, ter blauw-roode weverij De Clercq Cle, bezig was aan 't weven van sargiën met de beeltenis ofte portret van priester Daens. Reeds van zondag 11. hangt zulk eene sargie ten toon gesteld in oenen winkel der Kerk straat alhier tc Aalst. Natuurlijk heeft die tentoonstelling de zonderlingste bemerkingen bij de voor bijgangers verwekt. Hot zou overigens niet passen er eenige mee te deelen. rende eenigen tijd was er niets beter voor mij te be- :n dan eene betrekking als tweede stuurman. Eerst in Februari 1851 gelukte het mij eene betrek king te krijgen. Toen ik namelijk eens mijn ouden vriend te Bristol een bezoek bracht, verzocht hij mij bij hem en zijne nicht te blijven eten. Terwijl ik nog aarzelde, hoor den wij op do deur tikken cn trad de nicht binnen dc woorden Oom, kunt gij kapitein Cadman ontvangen Y Wel zeker, zegde Bradford, en riep aan de deur Kom maar binnen, kapitein, en de aangesprokene, die in den gang stond te wachten, trad het vertrek binnen. Ik onderstelde, dat bij om de een of andere parlicu- liere zaak gekomen was. en stond op om been te gaan. Ga om mij niet heen, mijnheer, zegde hij tegen mij. Bradford, ik hoop, dat ik u niet ophoud. Ga zitten 1 Ik heb niets te verzuimen, gaf de andere ten antwoord. Ik wou uwe opinie wel eens vernemen. Hier heb ik dc rekening van Flaxman. Ik wil niet, dat M, Fletcher afgezet wordt. En als dit geen afzetterij is. Hij haalde een gevouwen papier uit den zak en deed dit open, zoodat er een lang blad te voorschijn kwam, geheel met letters en cijfers beschreven. Let eens op de totale som. Een achl-en-tachtig dertien een. Waar komt die een vandaan Y Voor een kleinigheid kabeltouw Y Hier lachte bij. En sla eens een oog op de verschillende posten, vervolgde hij. Wat was de weerde van een bramzcilkatrol in uwen tijd 1 Ik Iaat mij hangen, als Flaxman niet met Tor verheerlijking der H. Relikwieën van gelukzaligen Idesbald van dee Geacht, abt der duinheeren, wiens eere- dienst, ten jare 1895, te Roomen wettig- lijk herkend werd, bereidt Brugge, voor de aanstaande maaud Juli, buitengewone, ja, grootsche plechtigheden. Wien staat het ongeweten hoe zeer de aloude hoofd stad van het West-Vlaamsche land uit munt, in het inrichten van geschiedkun dige zoowel als van godsdienstige eerege leiden? Wie heeft den wijdberoemden stoet niet bewonderd die, telken jare, ter eere van het H. Bloed Christi, door de Brugsche straten henenrolt En zou iemand reeds den pracht vergeten hebben bij denwelken Brugge, pas eenige jaren geleden, hulde gaf, eerst, aan zijnen pa troon, zaligen Karei den Goede, graaf van Vlaanderen, en later aan zijne helden van 1302 Breydel en De Coninck? Tot op den huidigen dag heeft men nergens den luister dier stoeten knunen evenaren Wat is het dap dat die brugsche feesten buiten alle weèrga weet op te schikken O ja, de strenge j uistheid volgens geschie denis en de rijkdom der kleedij, de wel gepaste keus der kleuren en het machtig kunstgevoel hebben er telkens aller be wondering verwekt. Maar nog, hetgeen er aan allen stoet nieuwen luister bij zette, het was wel de frissche harmonie eener onvergelijkbare versiering die het Venetiën van het Noorden alleen geven kan, niet slechts door zijne aloude open bare kunstgewrochten en oude huizen in gothischen trant opgebouwd, maar ook in die statige straten door het penseel der schilders dikwijls afgemaald, en in die stille waters door de liere der dichters menigmaal bezongen. Immers, geene stad kon, zoowel als Brugge, het kenmerk barer roemvolle tijden nog ongeschonden blijven dragen, en nergens kan men zoo olmaaktelijk, als te Brugge, de midden eeuwen voor de oogen wederom doen herleven. Welnu, men spreekt reeds volop den meesten lof over den stoet van gelukzaligen Idesbald en men verzekert dat zijn pracht dezen der voorgaande stoeten nog wel ver zal te boven gaan. Meer dan 2000 personen, uit alle de klas sen der bevolking van Brugge en zelfs van geheel West-Vlaanderen gekozen, staan reeds voor den stoet ingeschreven. Wat de ruiterstoet betreft, nog nooit zal hij grooter geweest zijn in getal cn rijker in kleedij. Bijgevolg do stoet, die godsdienstig en tevens geschiedkundig wezen zal, valt gansch te onderscheiden van dc alledaag- sche plechtigheden of tot hiertoe bewon derde feesten. Hij wordt gesplitst in 2 dcclca In het eerste deel van den stoet komen de rijven en de rilikwiekassen, met de aanzienlijke Relikwiën vau ons Bisdom geladen. Het zijn rijke kunstgewrochten dubbel krijt geschreven heeft. Ik zou voor de helft van het geld wel een fregat kunnen uitrusten. Laat mij eens zien, laat mij eens zien, bromde kapitein Bradford, terwijl bij zijn bril opzette. Na een paar minuten van stilte, gedurende welken tijd kapitein Cadman mij al door aankeek, zegde hij Is u zeeman, mijnheer Ja, kapitein Nog pas aan wal Sedert Augustus. Een lange tijd riep hij uit, terwijl bij mij nog maals aanzag. Ziek geworden misschien Ik beu geen enkelen dag ziek geweest, sedert ik aan land kwam Wat was uw laatste schip De Zwerver. Bedoelt gij de bark van den ouden Back t Ik knikte. Ik voer het bevel op de kleine Hebe, die aan den ouden Back toebehoorde, zegde hij. Ik ken dat schip heel goed. Het is al jaren in de vaart, niet waar, kapitein Och riep hij uit, praat niet altijd over de jaren van een schip of van eene vrouw. Geen van beiden wordt oud Beiden kunnen gerepareerd worden. Inmiddels zag de oude Bradford met aandacht de rekening van den touwslager in, terwijl zjjoe witte wenkbrauwen zich al meer en meer fronsten. Gij waart op zee, deuk ik, vervolgde kapitein Cadman, toen de oude Back stierf Y Zjjne schepen zijn verkocht, en M. Fletcher kocht de Hebe. Voor hoeveel welke iu de verschillige kerken van West- Vlaanderen verspreid zijn, en nu, voor den eersten keer, ter bewondering aan oudheidkundigen on kunstenaars zullen uitgesteld worden. Vóór elke rijve komt er eene historische groep die den hei lige verbeeldt welke, door zijne heilige overblijfsels, komt eeregeleide doen aan den gelukzaligen abt der Duinheeren, en dit met eene pracht die misschien wel zonder weerga zal blijven. In het tweede deel, dat alleen ecuen langen stoet zal uitmaken, worden de bijzonderste feiten verbeeld uit het leven van gelukzaligen Idesbald. Immers, niet alleenlijk heeft Idesbald in het hert van het Brugsche volk het geheugen doen leven zijner helderstralende heiligheid en ontelbare weldaden, maar tot tweemaal toe Bestuurder geworden van Vlaande ren, bekleedt Hij in de geschiedenis van ons staatkundig leven eene voörtreffelyke plaats en heeft alhier aan vaderland en vorst al de diensten bewezen die een uit muntende staatsman bewijzen kan. Deze prachtige feestwijzer zal, in het kort, onder het volk verspreid worden,bij middel van eenen plakbrief die zelve een kunstwerk zal heeten dank aan de mede hulp van onzen kunstenaar,Gewezen prijs van Roomen en Bouwmeester der Stad Brugge, den heer KareiDewulf. Het eerste ontwerp van den stoet zijn wij verschuldigd aan Vrijheer Bethune, lid der Bestendige Deputatie van West- Vlaanderen. Op gebied van kunst en oud- heidskunde weet deze weledele heer, met wijs beleg en rijken uitslag, het werken en leeren voort tezetten van zijnen onvol prezen heer Vader, beroemde stichter der gilde en der scholen van St. Lucas. Ten uitvoer van zijn ontwerp kreeg Vrijheer Bethune uitgelezene medewer kers,onder dewelke Graaf Herwyn, mede stichter der stoeten voor Karei den Goede en voor Breydel en Deconinck de Zeer Eerw. Heer Kanonik De Leyn, geleerden levensbeschrijver van Gelukz. Idesbald den Eerw. Heer Ronse onvermoeibaren schrijver van het feestbestuur, enz. Daar het lichaam van Gelukz. van der Gracht berust in het klooster van O.-L.- Vrouw ter Potter ie, eigendom der bur gerlijke weldadigheidshuizen van Brugge, zoo is 't schikken der plechtigheid onder de hoogere richting geplaatst van het weldadigheidsbestuur, voorgezeten door mijnheer den Advokaat Th. Goethals, ge wezen Staf houder onzer advokaten. De stoet zal 2 keeron uitgaaD, den Maandag 13 en den Zondag 19 Juli aan staande. Door het stadsbestuur zullen alle toereikende maatregels genomen worden opdat het volk, in overgroote menigte ter feeste Bruggewaarts toege stroomd, dan ook, na de feesten, met ge mak, orde en regelmatigheid zou kunnen de stad verlaten, hetzij om de badsteden te gaan bezoeken, die te dien tijde in hare Onder ons gezegd, Mijnheer, voor zooveel als het schip waard was. Daarna is het in dok geweest liij hief de handen op en zuchtte. De koopsom, vervolgde hij, terwijl hij naar het document wees, dat Bradford in de hand bicld, dc koopsom is maar een kleinigheid in vergelijking van de onkosten van reparatie. Cadman, zegde kapitein Bradford nu, terwijl hij de rekening van den touwslager op de tafel neêrlegde, ik vind de rekening zoo heel hoog niet Kapitein Cadman schudde langzaam met het hoofd. Trek er dertig percent af, zegde hij, en nog blijft het eene schandelijke afzetterij Na eene poos stak hij de rekening in zijn zak. Bradford haalde eene flescb cognac uit eene kast, en met drieën dronken wjj op elkanders gezondheid. Het was al Iaat gewordeu, en ik verkeerde nog in het onzekere, of ik nu nog aan den maaltijd van mij nen vriend zou deeluemen. Wanneer gaat gij onder zeil, Cadman Y vroeg Bradford, terwijl hij zijne pijp stopte en den tabaks pot over de tafel schoof. Den tiende van de volgende maand, bij leven en welzijn. Hebt gij eene goede lading Y Zooveel als ik maar kan bergen. Maar de ver diensten zijn niet meer zoo groot, als in den tijd hel geval was, Bradford Wat is uw haven Y vroeg Bradford. De Tafelbaai. M. Fletcher gaat met ons meé. Om u op dc vingers te zien vroeg kapitein Bradford droogjes. schoonste dagen zullen gekomen zijn, het zij om naar andere, gelijk welke, streken van België of van de naburige landen heen te reizen. Zoohaast die uitvoerige beschrijving zal verschijnen, zullen wij nog eens over deze prachtige feesten u schrijven. v Tot nu toe ontvingen de milicai- \£jr nen slechts 10 frank per maand laf en die 10 frank hebben zij te dan- ken aan de katholieken. Andermaal dank aan de katho lieken is die vergoeding nu gebracht op 30 FRANKS. 15 frank worden aan de ouders gegeven en 15 frank op naam van de miliciaan of vrijwilliger ter spaarkas geplaatst. Na vijfjaren ontvangt de militair hetgene hem te goed komt. De miliciaan die gehuwd is, zal, als hij' nog wordt binnengeroepen, daarenboven dagelijks 50 centiemen per kind trekken. Herinnert u'dat gij die weldaad te dan ken hebt aan 'de krachtdadige werking onzer katholieke volksvertegenwoordigers de heeren De Sadeleer, Diericx en Woeste en ook van onze achtbare heeren senateurs Yan Vreckem en Liónart. Ware merteleer Daens alleen meester geweest, nooit zoudt ge die vermoerdering verkregen hebben, want, zegde hij op 6 februari 1895, 30 franks is veel te veel, 10 frank is meer dan genoeg Rechtbank van Dendermonde. In het telegram 't welk ons zaterdag de uitspraak in zake van M. Henri Van de Velde tegen M. Daens-Mayart meê- deelde, is eene misgreep begaan. Later hebben wij vernomen dat de uitgever van Het Land van Aelst werd verwezen tot de betaling van 150 frank schadeloos stelling aan M. Van de Velde afkondi ging van 't vonnis in Het Land van Aelst n afkondiging van 't vonnis in drij andere dagbladen ten beloope van 300 en de kosten. Het telegram zegde eene enkele afkondiging ten beloope van 300 frank. Aardig. 0 't Land van Aelst kondigde zeer onlangs eene vergadering aan van het ziekenfonds der groene volks- fopperii en eene vlag met groenen strik werd dien dag aan 't lokaal uitgehangen. Nu de baas van 't groene lokaal en zijne twee zonen luisterden door hunne tegenwoordigheid den stoet op der roode socialisten ter gelegenheid der inhuldi ging van hunuen tempel.Zij droegen eene roode cocardo op de borst en hielden een rood vaantje in de hand. Roode en groene zijn slechts voornamen maar de familienaam is de zelfde, ze heeten beide socialist. Dus hutsepot van spinagie en wortels. Voor zijne gezondheid, antwoordde Cadman. Hij zal hier gemist worden, zoolang hjj aan boord is, zegde kapitein Bradford met iets spotlends in de uitdrukking van zijn gelaat. Er zal wat meer arraoé te Bristol geleden worden, totdat zjjn licht ons nogmaals bestraalt. De psalmen zullen des zondags in de kerk niet meer zoo krachtig klinken, en er zal een bleek gezicht en een pak kleercn en een hooge hoed minder zlji), zoolang wjj dien goeden man moeten missen. Zonder zjjn hoofd te bewegen, vestigde Cadman de 'gen op mij. Is de Hebe het eenige schip dat Mijnbeer Flet cher in eigendom beeft Y vroeg ik. Ja, bet eenige, antwoordde Cadman. Als gij er niet het bevel over voerdet, zou ik aan Fletcher verzoeken, mijn jongen vriend bierdaar- meé te belasten, zegde kapitein Bradford. Hij zoekt aene betrekking, en by is een te goed zeeman om werkeloos te blijven. Andermaal vestigde kapitein Cadman de oogen op mij. Op dc brik is een eerste stuurman noodig zij heeft al een kapitein, zegde bij. Biedt gij hem die betrekking aan Cadman Y Als dat zou was, dan zoo ik niet aarzelen, Morgan, om maar toe tc bijten als ik in uwe plaats was, riep de oude Bradford uil. Ik moet een eerste stuurman hebben, dat is zeker, zegde kapitein Cadman langzaam, terwjjl by zjjne püp in den mond hield en daarby een onderzoe kenden blik op mg vestigde. Wordt voortgesei.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1