Zondag 3 Juli 1896. 3 centiemen per nummer. 30sle Jaar. 5099. Katholieke Vereeniging Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Candidaten der Katholieke M. Bethune Bon Felix, M. Blancquaert Alex. M. De Naeyer Theod. MDe Schaepmeester A M. De V is Karei, M. Eeman Rudolf, Redevoering van M. R- Eeman, M Blancquaert. M. B" Felix Bethune. M. Reyntens- M. Frans Crick M- Cieters- M. Theodoor De Naeyer. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 4 Juli 1896. Arrondissement Aalst. «O» Vereeniging. KANTON AALST. «O» Advocaat, Aalst. Eigenaar, Lede. Geneesheer en Nijveraar, Aalst. Geneesheer, Oordegem. Kandidaat-notaris, Aalst. Advocaat, Lid der Bestendige De putatie, Aalst. Kanton Geerardsbergen. M. De Clippele Prosper, eigenaar, Geerardsbergen. M. Haelterman, Burgemeester, Schendelbeke. M. Van der Linden Arthur, Lid der Best. Deputatie, Goefferdinge. Kanton Herzele. M. Th. De Vuyst, Notaris, Borsbeke. M. Od. Vanderhaegen, Advocaat, Aalst, uittredende leden. Kanton Ninove. M. De Clercq-De Coen, Nino7e. M. Van Cauwelaert, Burgemeestor, Denderwindeke. M. Sonck, Burgemeester, Dender leeuw. Kanton Sottegem. M. de Kerchove d'Exaerde, uit tredend lid. M. Mussely Philip, Kandidaat-no taris, Sottegem. DES KANTONS AALST. Algemeene Vergadering der Afgeveerdigden. Zondag 11. heeft ten lokale van den Katholieken Kring, ter Grootc Merkt, te Aalst, de algemeene Vergadering plaats gehad, der Afgeveerdigden der Stad en Gemeenten van het Kanton Aalst, ten einde over te gaan tot het aanduiden der definitieve kandidaten voor de provinciale kiezing van 26 Juli aanst. De vergadering was vrij talrijk; meer dan 200 Afgeveerdigden op 256 waren te genwoordig. Het Bureel was samengesteld uit de heeren Baron Leo Bethune, Voorzitter; August Coppens, Burgemeester van Lede, Ondervoorzitter Leo Ghecraerdts, Bur gemeester vau Aalst, Lid vau 't Comiteit euC. Vau de Putte, Secretaris der Ver eeniging. Verder namen ook plaats aan 't Bureel de' heeren Baron Felix Bethune, Blanc quaert, De Vos en R. Eeman, uittredende leden. De heer Voorzitter opende de zitting en drukte zijnen dank uit aan de Afge veerdigden over hunne zoo talrijke op komst. De heer Voorzitter gaf lezing der brie ven van de heeren E.Limpens en P. Mer- tens welke verklaren de vernieuwing van hun mandaat niet meer te verlangen dc heer Limpens omdat hij 't Kanton met der woon heeft verlatende heer Mertens om persoonlijke reden. Beide heeren dan ken het katholiek Kiezerskorps voor hot vertrouwen dat het zoovele jaren in hen heeft gesteld en verklaren dat zij, zoo als vroeger, de katholieke partij en hare belangen zullen bly ven verdedigen. De heer Germ. De Vos heeft in eene Vergadering van 't Comiteit ook zijn on- wederroepelijk besluit bekend gemaakt van, om persoonlijke roden, de vernieu wing zijns mandats niet meer aan te ne men. De heer De Vos, heeft sedert 1863, dus gedurende een tijd verloop van 33 jaren, ons Kanton onafgebroken vertegenwoor digd altijd en in alle omstandigheden heeft hij de belangen der verschillige standen onzer bevolkingen met belang- loozen iever en ware zelfopoffering voor gestaan en geen oogenblik gewankeld wanneer het't verdedigen onzer rechten en vrijheden in zake van Godsdienst en onzer Moedertaal goldt. De laatste bemerkingen, voegde de heer Voorzitter er bij, zijn ook toepasse lijk aan de heeren Limpens en Mertens en ik stel dus voor bedankingen to stem men aan deze drij aftredende leden. (Al gemeene geestdriftige toejuichingen). De drij andere aftredende leden, ver volgt de heer Voorzitter, namelijk, de heeren Blancquaert, Eeman en Bethune aanveerden ae vernieuwing van hun mandaat. Voor de drij openstaande kandidaturen heeft het Comiteit de volgende voorstel lingen ontvangenVolgens een bestaande gebruik zijn er drij kaudidaten voor de Stad en drij voor de Gemeenten. Een kandidatuur staat open voor do Stad. De Bond der antisocialistische Vakvereenigingen en de katholieke Werk manskring stellen de voorloopige kandi datuur voor van den heer Theodoor De Naeyer, geneesheer en nijveraar, te Aalst. Voor de Gemeenten zijn er twee kan didaturen noodig. Eenige Afgeveerdigden van Wiebelen stellen voor den heer Polydoor Cie- ters, gemeente-secretaris, te Wichelen. De Afgeveerdigden van Oordegem den heer Ach. De Schaepmeester, genees heer, te Oordegem. De Afgeveerdigden der Gemeenten, Moorsel, Baardegem, Herdersera en Mel- delt den heer Karei De Vis De Cock, kandidaat-notaris en eigenaar, te Aalfct. Vooraleer over te gaan tot den Poll gaat de achtbare Voorzitter voort, zal ik 't woord verleenen aan de heeren aftre dende leden en de voorgestelde nieuwe kandidaten. Lid der bestendige Deputatie. Mijnheeren In October 1894, in de algemeene ver gadering der Afgeveerdigden van 't Kan ton, en in de vergadering die wij in onze verschillige Gemeenten hielden, hebben wij aan de kiezers gezegd Indien gij ons kiest zullen wij voortgaan met uwe belan gen in den Provincieraad te verdedigen. Gij hebt aan onzen oproep beantwoord, en ondanks de schandige samenzweering van liberalen, socialisten en eenige ver dwaalde katholieken, ondanks de lage eu oneerlijke middelen tot de welke bedekte mauuen hunne toevlucht namen om ons te bestrijden, hebt gij ons een nieuw mandaat verleend, 't Is van het vervullen van dit mandaat dat wij u eene korte rekening komen geven. In 1894, hebben wij u bewezen dat wij altijd in het Provinciaal Bestuur, de be langen van Burger, Landbouwer eu Werk man hebben voorgestaan en verdedigd. Wij hebben u alsdan breedvoerig uit gelegd dat wij voor het bouwen of her stellen van Kerken, Pastoreelhuizen, Hospicién en Hospitalen in ons Kan ton ruimschoots den geldelijken bijstand der Provincie bekomen hadden. Die be langen hebben wij met deuzelfden iever bezorgd in de vergaderingen van den Pro vincieraad in 1894 en 1895. De Provincie heeft ook by voortduring het hare bijgedragen om het Onderwijs te verspreiden, zij heeft hulpgelden toe gekend niet alleenlijk aan de lagere offi- cieële en aangenomens scholen, maar ook aan de vrije niet aangenomene scho len. Nu dat de nieuwe wet op het lager onderwijs de hulpgelden van den Staat verdeelt per klas, on niet moer in ver houding der uitgaven gedaan voor dat onderwijs, had het Provinciaal Bestuur te beslissen of het zijn jaarlijks krediet zou blijven verdeelen hebben volgens het oud stelsel door den Staat ingevoerd. Het nieuw stelsel is voordeeliger voor de lan delijke Gemeenten dan het oude. Op mijn voorstel heeft de Bestendige Deputatie beslist van het nieuw stelsel aan te ne men, en aan elke school een percent te betalen op het hulpgeld door deu Staat haar toegekend, zonder in acht te nemen of de Gemeenten meer of min voor het onderwijs uitgeven, als er maar voldaan is aan de voorschriften der schoolwet. Beschikken de Steden of groote Gemeen ten over genoegzame geldmiddelen ora meer uit te geven als de wet vereischt, dit is geene reden, integendeel, om haar grootere hulpgelden toe te kennen. Wij hebben u,in 1894,doen zien, dat do katholieke meerderheid van den Provin cieraad altijd en vooral den Landbouw had voorgestaan. De belofte die wij u alsdan deden van de belangen van onze buitengemeenten te blijven verdedigen, die belofte hebben wij ook volbracht. Inderdaad, dezelfde aanzienlijke hulp gelden (75,000 fr.) hebben wij, in 1894 en 1895,gestemd voor hek verbeteren van het Rundvee en het Paardenras. Er is meer tot in 1894 besteedde de Provincie een hulpgeld van 6000 fr. om de Maatschappijen van Veeverzeke- ringen aan te moedigen en bij te staan. Sedert 1894, hebben wij dit hulpgeld ge bracht op 10,000 £r. om de Provinciale Maatschappij van herverzekering te helpen in liet bestrijden van hare gelde lijke verplichtingen jegens de altijd aan groeiende Veeverzekeringen die bij haar zijn aangesloten. Wat de Buurtwegenis betreft, hier heeft de Provincieraad opnieuw bewezen dat hij geene opofferingen te zwaar acht om den landbouw te beroordeeligen en behulpzaam te zijn. Jaarlijks stemt de Raad 80,000 fr. om de Gemeenten te helpen in het kasseien en herkasseiën van hare buurtwegen. Ehwel, in zijnen laatsten zittijd, heeft de Raad, boven dit jaarlijks krediet, nog een buitengewoon krediet gestemd van 300,000 fr. ten voordeele der buurtwe genis. Ziedaar wat wij gedaan hebben voor den Landbouw. Aan de Werklieden hebben wij in 1894 voor oogen gelegd, het groot werk dat het Provinciaal Bestuur alsdan kwam te verrichten om in de maat zijner macht hunnen toestand te helpen verbeteren Ik wil spreken van het minimum van dagloon dat de katholieke meerderheid van den Provincieraad alsdan gestemd had, om te beletten dat de daghuren onder den voet zouden getrapt worden ter oorzaak van de groote concurrence in de aanbestedingen der Provinciewer- ken. Ik zegde u in 1894, Vrienden en Werk- liedeu, dat vooral het voorbeeld gegeven door den Provincieraad groote en goede gevolgen zou gehad hebben voor het op lossen der loonkwestie. Hetgeen ik alsdan voorzag, heeft zich verwezenlijkt Vele Gemeenten, vele Steden, onze Stad Aelst aan 't hoofd en verschillige andere Provinciën, hebben het voorbeeld onzer Provincie ge volgd en het minimum van dagloon inge voerd. En onze Provincie heeft de toepassing van het stelsel nog uitgebreid Iu zijnen laatsten zittijd, heeft de Provincie raad beslist dat het minimum van dag loon verplichtend moet toegepast worden door dc Gemeente en andere Besturen, voor de werken door de Provincie gesubsidieerd. Er is nog meer De Staat komt we gens de Kamer de plechtige verbintenis te nemen van dit heilzaam stelsel in voege te brengen. En de aanbesteding van ver- scheide groote openbare werken is voor eenige dagen verschoven om de noodige veranderingen aan het lastencohier te kunnen brengen. Ziedaar, Werklieden, wat wy, uwe ge kozenen, iu den Provincieraad voor u ver richt hebben. Ja, verricht, want onze beloften vol brengen wij, en daarom doen wy geene onuitvoerbare of valscho beloften zooals zekore veelbelovers heden doen om 't volk te misleiden on uit politieke berekening naar hunnen kant trachten te overhalen. (Toejuichingen). MM. De katholieke meerderheid van den Provincieraad van Oost-Vlaanderen mag zich zooveel te meer beroemen op de rechtzinnigheid harer verkleefdheid aan de belangen van den werkman en van den kleinen landbouwer en burger, dat zij niet gewacht heeft, zooals vele nieuwe zoogezegde volksvrienden, tot wanneer het volk zijn kiesrecht had bekomen om zich met de belangen van den minderen man te bekomereu. Ziehier daarvan een schitterend en onwederlegbaar bewijs Reeds in 1888, zond onze Provincieraad een verzoek schrift naar de Wetgevende Kamers, om te vragen dat de maandelijksche schade vergoeding der milicianen zou ver hoogd worden van 10 tot 30 franken. Hewel, de Kamer en 't Senaat hebben, geleden eenige dagen, die vermeerdering gestemd, ondanks 't spijt en de tegenkan ting van liberalen en socialisten, maar tot groot voordeel van de weinig begoede familiën wiens zoons voor hun lot moeten naar 't leger trekken, en in afwachting dat de loting kunne afgeschaft worden. Maar, MM., die schoone hemel, is he laas I niet zonder eene zwarte wolk ge weest 1 Onze Provincieraad heeft zich in zijne laatste vergadering verplicht gevonden, door den wil van anderen en ten voor deele van anderen, eenige nieuwe lasten in te voeren. Ik zeg door den wil van anderen. Ja, MM., want de uitgaven welke de 9 Pro vinciën van ons land verplicht hebben zich nieuwe geldmiddelen aan te schaffen, ciuitgaven zijn aan de Provinciën opge legd door de tvet. Ik voeg er bij, dat de Provinciën die nieuwe lasteu hebben moeten invoeren tenprofijte van anderen, ik wil zeggen ter ontlasting der Gemeenten. Ge weet allen dat het onderhoud van behoeftige krankzinnigen,doofstommen en landloopers of vagebonden, altijd ten laste is geweest van de Gemeenten. Om die lasten te betalen bad de wet van 1876 het Gemeenzaamfonds ingericht. Elke Gemeente moest jaarlijks haar aandeel storten in die gemeenzame kas. Dit aandeel klom van jaar tot jaar, tot zooverre dat de Gemeenten jaarlijks tot 1,30 fr. per inwoner te betalen hadden, waarvan zij weinig en soms niets torug trokken. In 1891, heeft het catholiek ministerie gehoor gevende aan de bittere en ge gronde klachten der Gemeenten, dezen toestand veranderd. De wetten van 1891 op de onderstand woonst, hebben het hatelijk Gemeenzaam fonds afgeschaft en de Getneentenvoor den helft van die groote lasten ontslagen. Hadde de wet beslist dat die helft zon gedragen worden door de Staatskas, iedereen zou tevreden zijn geweest. Maar de wot hoeft goed gevonden de helft dier ontlasting der Gemeenten op den rug te schuiven der 9 Provinciën van 't land. Daar de geldmiddelen dor Provinciën zeer beperkt zijn, heb ik niet noodig te zeggen dat die maatregel, zoo voordeelig voor de Gemeenten, de grootste verwar ring heeft gebracht in de Provinciekas Want MM., de nieuwe uitgaveu ons op gedrongen, zijn aanzienlijk Men schatte ze,in 1891,voor onze Provincie op 250,000 frank 's jaars. Maar de ondervinding heeft bewezen dat die som ontoereikend was; jaarlijks was er een groot te kort, en alleenlijk tot het bestrijden van dien te kort heeft de Provincie haar laatste spaar centen moeten besteden, bedragende tot meer dan een half millioen. Iu de laatste bogrooting onzer Provincie is de gewone uitgave voor den openbaren bijstand moeten gebracht worden op de verbazende som vau 350,000 franken Onnoodig te zeggen MM., dat al de Provinciën tegen dien toestand protest hebben aangeteekend by de wetgevende Kamers. Afgeveerdigden der 9 Provinciën hebben zich te Brussel vergaderd teu einde middelen te beramen om dien toe stand te doen veranderen. En wii zijn er in gelukt ten minste eene gedeeltelijke voldoening te bekomen. Eene wet is onlangs voorgesteld en gestemd waarbij het aandeel der Provinciën in den onderhoud der kranzinnigen en stomdoo- ven verminderd wordt met do helft. Dit zal eene jaarlijkscho verminderiug van uitgaven le weeg brengen van ongeveer 420,000 Ir. voor onze Provincie. Die vermindering, MM., zal, hoop ik, aan den Provincieraad toelaten de nieuwe ingevoerde opcentiemen af te schaffen. (Toejuichingen). Maar MM., gelieve op te merken dat de nieuwe belasting derwijze was inge voerd, dat de werkman, de kleine burgers eu de geringe landbouwer er niets in te vergelden hadden. Inderdaad, sedert de wet van 18 Juli 1893 zijn de werkmanswoningen volkomen vrij van alle personeele contributie. Dus de opcentiemen, door de Provincie op de personeele contributie geheven, tref fen den werkman niet. En sedert de wet van 11 April 1895 zijn bij voorbeeld te Aalst al de huizen bewoond door burger of landbouwer en die eene mindere fiscale huurwaarde heb- bea dan 63 franken, totaal ontlast van de personeele contributie, en zijn de hui zen van 63 tot 84,80 fr. fiscale huur waarde voor de helft ontlast van de per soneele contributie. Hier te Aalst zijn er ten gevolge van die laatste wet, 1400 burgers- en land bouwershuizen geheel ontlast van de per soneele contributie en 300 huizen voor de helft. Hewel, MM., aangezien de werklieden en het grootste deel der kleine burgers en kleine landbouwers geene of zeer weinige personeele contributie betalen, zoo beta len zij ook geeue of zeer weinige opcen tiemen aan de Provincie. Dat is zonne klaar, en kan slechts door mannen van kwade trouw betwist worden om den ge ringen man op te hitsen. Hier nog eens, dus, heeft onze Pro vincieraad bewezen dat hij eersten vooral bezorgd is met den toestand van den wer kerstand en van deu min begoede»man. MM. nog een laatste woord. Een onwederlegbaar bewijs dat onze Provincie altijd wel en op spaarzame wijze bestuurd is geweest, wordt geleverd door de vergelijk mg tusscben de lasten geheven in de 9 Provinciën van ons land. In Oost-Vlaanderen betalen wij het minst lasten voor de provincie. In Brabant betaald men per in woner voor de Provincie fr. 2,72 In Luxemburg2,32 In Luik1,97 In Limburg1,96 In Namen1,90 In Henegouwen1,87 In Antwerpen1,81 In West-Vlaanderen1,50 En in onze Provincie slechts 1,31 En indien de leste ingevoerde opcen tiemen worden afgeschaft, dan zullen wij voor de Provincie nog slechts f r. 1,11 zegge, een frank en elf centiemen per inwoner betalen. Toejuichingen Indien de Vergadering uitleggingen verlangt nopens 't een of 't ander punt, ik ben bereid ze te geven. Maar ik geloof te mogen zeggen MM. dat wij onze bestuurakteu met volle ver trouwen, ja, met fierheid mogen onder werpen, niet alleen aan onze politieke vrienden, maar ook aan eerlijke en recht zinnige tegenstrevers. (Algemeene toejuichingen). Mijnheeren I Na het zoo uitgebreid verslag van den achtbaren heer Eeman, blijft er mij niets meer over om er bij te voegen. Dit verslag is volledig, 't is eene trouwe weerspiegeling van den toestand der provinciale zaken. Ik treed dus de uitleggingen van den heer Eeman bij-en verklaar dat zoo de heeren Afgeveerdig den en het Katholiek Kiezerskorps mij met een nieuw maudaat vereeren, ik met krachtdadigheid en zelfsopoffering de be langen vau Burger, Boer en Werkman zal blijven verdedigen. (Toejuichingen). Mijnheeren Ik moet op mijne beurt ook verklaren dat er na de zoo klare en duidelijke redevoering vauM. Eeman over den toestand der bestuurlijke zaken onzer Provincie niets moer bij te voegen is. Ik herhaal dus, Mijnheeren, mijne verkla ring van over twee jaren, namelijk, dat als men my met een nieuw mandaat ver eert ik de belangen van allen, van stede lingen en buitenlieden, met den meesten iever zal blyven voorstaan. (Toejuichin gen). Do hoer Voorzitter verleent alsdan het woord aan den heer Oscar Reyntens, ter aanbeveling der kandidatuur van M. De Vis. Mijnheeren I Ik denk bet noodzakelijk dat al de gewesten onzes Kantons zooveel mogelijk vertegenwoordigd zyn. Het oos telijk gedeelte, samengesteld uit de Ge meente Moorsel, Baerdegem, Moldert, Herdersem, Hofstade en Gijsegem, heeft, sedert 1848, in do Provincieraad, niet meer vertegenwoordigd geweest. Deze gemeen ten welke het miliciekanton Moorsel vor men, tellen eene gezamenlijke bevolking van 16 duizend zielen. Leue, Wichelen, Schoonaerde, tellen maar eene bevolking van 10,000 zielen en hebben reeds een vertegenwoordiger. Ik acht het rechtveer- dig dat het miliciekanton Moorsel, het oostelijk gedeelte, zou vertegenwoordigd wezen. De heer De Vis bewoont wel is waar de Stad Aalst doch hij is geboren te Moorsel, is in dagelijksche betrekkingen met de bevolkingen der hoogergenoemde gemeentende belangen van de buitenlie den zijn hem goed bekend en wy mogen er het meeste vertrouwen in stellen dat hij hunne belangen goed zal weten voor te staan. Wat meer is de heer De Vis behoort tot eene familie welke sedert meer dan vijftig jaren, zelfs in de moei lijkste omstandigheden, onbetwistbare Liijkeu van hare genegenheid aan de kath. zaak heeft gegeveu. In deze omstandigheden aarzel ik niet u de kandidatuur vau den heer De Vis ten warmste aan te bevelen. beveelt, in naam der Maatschappy De Sterrekcnsvrienden de kandidatuur aan van den heer Th. Do Naeyer. Eenigo vrienden van Wichelen hebben mij eene voorloopige kandidatuur aange boden en ik heb geradig gevonden ze te aanveerden in de gedachte dat ik iets goeds zou kuunen doen voor de werkende klas. M. Eeman heeft bewezen dat er. zelfs op provinciaal gebied, reeds veel gedaan is voor de werkende klas en den landbouw, doch men verlangt nog meer. Wat de werkende klas betreft, verlangt men meer vrijheid in de fabrieken, be tere regeling bij de betalingen en meer andere zaken die in de wet niet geschre ven zijn. Tot de verwezenlijking dezer verlangen zou ik willen medewerken. De kandidatuur van M. De Vis schendt eenigzins het bestaande accoord tusschen de Stad en de Gemeenten wordt het voorstel der Dendergemeenten aangeno men, dan zullen er 4 kandidaten de Stad bewonen. Voor 't overige sluit ik mij aan bij 't programma door M. Eeman afgemaald. M. Reyntens doet nogmaals het groot belang uitschynen dat het oostelijk ge deelte des Kautons zynen vertegenwoor diger hebbedat M. De Vis de Stad bewoont 2nl niet beletten dat hü de be langen der landbouwers zal verdedigen. Spreker eindigt met de hoop uit te druk ken dat de heeren Afgeveerdigden de noodzakelijkheid zullen begrypen dat do verschillige gewesten vertegenwoordigd zijn. Mijnheeren, Mijn eerste woord moet zijn een woord van dankbetuiging gericht tot de Afge vaardigden van deu Catholieke Werk manskring van Aalst, voor het groot blijk van genegenheid en vertrouwen welk zij mij komen te geven met mijne kandidatuur voor den Provincieraad, in hunnen naam, aan deze vergadering voor te stellen. Sedert ziinc stichting af, heeft onze catholieke VVerkraanskring ieverig en onverpoosd op do bres gestaan ter verdediging onzer groote catholieke grond beginselen en, naar mate de hevigheid vau deu strijd toenam, zijn ook mood en zelfsopoffering dan aangegroeid in zulk- danige verhouding dat hij heden trotsch en onverschrokken het hoofd kan bieden aan de socialistische propaganda ouder het Aalstersche werkvolk. De catholieke Partij had geloof gehecht aan de rechtzinnige gevoelens van gods dienstigheid die net hart van den werk man bezielen en aan welke gevoelens hy door do eeuwen heen het meest verknocht is gebleven zy had geloof gehecht aan de verklocfdheid van den werkmau aan het christen huisgezin zy had geloof ge hecht aan zijne vaderlandsliefde en aan zijnen eerbied voor den oerlijken oigen- dom en daarom heeft de catholieke Partij 1de werkliedou tot het politiek leven ge roepen zij hoeft hun het kiesrecht geschonken omdat zij de vaste hoop koes terde dat de workliedeu zouden getrouw i gebleven zijn aan hun verleden en dat ze i moedig zouden bijspringen in den strijd voor Godsdienst, Vaderland en Eigendom,

De Denderbode | 1896 | | pagina 1