M- Ach- De Schaepmeester. M. Karei De Vis. Pol en Stant. M. L- Gheeraerdts. Van tak op tak. De liberalen te Edingen. Belgische Volksbond. Leest de rede voering van M. R. Eeman, Lid der be stendige Deputatie, op eerste bladzijde. HERZELE. en zo heeft de werklieden met liefde in haar midden ontvangen om te samen te worstelen zy hoe» den werklieden in hot catholieke leger eene eerlijke plaats toegekend en ievorig wordt er hand aan hand gewerkt tot de behoudenis onzer princiepen en tot de verbetering van den werkmansstand. In de catholieke partij bestaat er geenen strijd tusschen ryken, burgers en werk lieden hier is er noch haat noch niid hier moeten de werklieden geen afzonder lijk leger maken om hunne belangen te verdedigen hier wordt de Pauselijke Encycliek in haren waren zin ongevat en toegepast hier bestaat er volgens het Pauselijke woord genegenheid en ver trouwen tusschen werkman en patroon en hiervan geven vandaag de Afgevaardigden van den Werkmanskring een treffend voorbeeld want voor hun bijzonderen vertegenwoordiger in den Provincieraad verkiezen zij, werklieden, een patroon. Innige dank zij dus aan de werk lieden hunne goede gevoelens worden naar waarde geschat en wij mogen er hun de plechtige verzekering van geven, hun vertrouwen zal niet teleur gesteld worden. De bevoegdheid en de werkzaamheden van den Provincieraad strekken zich niet zoo verre uit dat hij in ruime mate zou kunnen bijdragen tot de lotsverbetering der werkmansklasse nochtans, daar ge lijk elders, moet alles wat in dezen zin mogelijk is betracht en verwezenlijkt worden. En reeds is de Provincieraad op het werkmansterrein niet ledig gebleven 1* Er zijn geldelijke ondersteuningen gestemd voor de Maatschappijen van Onderlingen Bijstand 2° De provinciale taksen zijn op demo- kratische wiize vastgesteld in dezen zin dat de additionueele centiemen op het principaal der personneele helasting den werkman niet kunnen treffen, aangezien hij van de personneele belasting ontsla gen is door de wetten onder de catholieke regeering ten dien einde gestemd en eindelijk, 3° heeft de Provincieraad van Oost Vlaanderen de eerste, geloof ik, onder al de openbare Besturen het minimum van dagloon in de lastkohieren hem aan gaande voorgeschreven. Men ziet dus, M de weg is inge slagen en alles doet verhopen dat hij met welwillendheid en bezorgdheid voor de werkmansklasse zal voortgezet worden. Er zijn ook nog andere belangen die ons nauw aan het harte liggen eu dio mieschieu wel te veel tot hiertoe nage laten zyn, het zyn deze der neringdoeners en der kleine burgerij. Het socialismus wil dat alle werkman altijd werkman bly ve, het wil dat alle verheffing voor den werkman onmogelijk zij, het wil dat neringdoeners en burgers ook werklieden zouden worden het socialismus zou zoo het getal der wcrkloozen, der misnoegdei en der verworpelingen in de samenleving in verbazende verhouding vermeerderen en de ellende op eene verschrikbare wijze doen aangroeien. Onze weldenkende werklieden kunnen dus niet onverschillig zijn aan het lot der neringdoeners zij betrachten immers geene maatschappelijke gelijkheid die zou moeten tot stand gebracht worden door de verarming der burgerij neen geene gelykheid in armoede maar verbe tering in welstand, dat betrachten onze werklieden zij ook willen zich door vlijt en gespaarzaamheid tot den burgerstand verheffen zij ook zouden willen eenigen eigendom bezitten en daartoe moeten zij door alle vredelievende meDSchcn goed gekeurd en ondersteund en door de wet geving geholpen worden. De welbegrepene belangen der werl mansklasse zijn bijgevolg onafscheidbaar van de belangen der neringdoeners en der burgerij en daarom moeten deze l&atsten ook ieverig waargenomen worden Werklieden, neringdoeners en burgers zijn verscliillige trappen der maatscha pclijke ladder welke allen moeten trac ten steeds booger en hooger te klimmen niemand naar onder maar allen naar boven dat moet onze leus zijn. (Toejui chingen). De neriDg en de kleine burgery moet onderstand vinden. De oneerlijke concur rentie moet gekortvleugeld worden want deze bijzonderlijk is de oudergang, de dood der neringen. Het is hier de plaats niet om uit te wijden over de middelen die door de oneerlijke mededinging werk gesteld worden. Iedereen weet alles, zoo binnen als buiten de wetten, ten bate genomen wordt om koopwaren aan den man te brengen tot groot nadeel van den defligen handel en tot schade der burgerij. In afwachting dus dat de wetge ving er tusschenkome, moeten Gemeente en Provincieraden al doen wat mogelijk is om den kleinhandel te beschermen. De Gementen moeten taksen stemmen op leurderij, de Provincie kan misschien ook taksen daarop stemmen in alle geval kan da Provincieraad zijnen irvloed ge bruiken by de Bestendige Afgevaardiging om de gemeentetaksen te doen goed keuren en daarover de koninklijke be krachtiging te verwerven. Ten dien einde durven wij bijzonderlyk rekenen op onzen achtbaren Afgevaardigden den heer R. Eeman. Wij hebben bet vast vertrouwen dat bij de Geineentetaksen aan de Besten dige Afgevaardiging tot goedkeuring on derworpen zal ondersteunen en dat deze taksen zullen aanvaard worden. Het is nochtans wel verstaan dat wij in de verdediging der belangen van burgers en neringdoeners nooit inbreuk mogen maken op de rechten der werklieden. AUe rechten moeten geëerbiedigd wor den nooit mogen wy vergeten dat er nevens rechten ook plichten staan en dat eene eerste plicht voor alle standen der samenleving is van iegens elkander toege vendheid en behulpzaamheid te plegen. Eindelijk MM. zijn er nog groote be- laneen waar te nemen naraelyk deze van den landbouw. De klachten der landbou wers tyu misschien onder al de klachten wel de gegrondste en hunne grieven de ernstigste daar ook moet geholpen en gered worden. Deze hulp en redding moet vooral van de wetgeving komen en allen invloed dient by de wetgeving gebruikt verbetering voor den landbouw te be komen Wij treden hier dus op om de belangen der werkmansklasse op bijzondere wijze te ondersteunen, maar ook deze aer neringdoeners, der kleine burger.? en der landbouwers mogen niet verwaarloosd worden omdat allen iu inuig verband zijn met elkander. Met deze gevoelens bezield, MM., onder werpen wij ons aan uw oordeel. Deze onder ons die zullen verkozen worden zullen de taak hun opgelegd met moed, met iever eu met standvastigheid waar nemen en als wanneer de kiesveryaldag weder zal verschonen zijn, zullen wij hier met geene ijdele handen wederkeren. Deze die niet zou gekozen zijn zal daarom niet ten achter blijven. Wij strij den niet voor onzen persoon maar wij strijden voor de gansche catholieke partij 1 (Geestdriftige toejuichingen). Mijnheeren Ik treed 't programma bij de belangrijke redevoering vau den heer Eeman voorgesteld ik beken dat er reeds veel is gedaan voor Burger, Boer en Werkman. Op den buiten geboren, en opgevoed, te raidden van de landlieden levende, ken ik hunne noodwendigheden ter bestrijding van den landbouwcrisis die zij zoo moeilijk doorworstelen. Mijn programma is dus verdediging der belan gen van burgers en werklieden en vooral van onze beproefde landbouwers. Wat mijne verkleefdheid betreft aan onze katholieke belangen en onze rechten als Vlamingen daarvan heb ik reeds menig vuldige blijken gegeven. (Toejuichingen). Een woord van dank vooreerst aan den heer Afgeveerdigde Reyntens over de warme verdediging mijner kandidatuur. Óp den buiten geboren en opgevoed, ge durig in betrek zijnde met de landbou wers, ben ik ook met hunne belangen bekend en deze zal ik verdedigen. Ik zal mij bezonderlijk onledig houden met de Buurtwegen, de Veoverzekeringen en den Stoomtram, Oordegem-Aalst- Assche welken tot de ontwikkeling van handel, landbouw en nijverheid hoogst Stant. Hoe 'nen mensch toch de wereld door beroemd cn bekend wordt, he Pol Pol.Ja,'tis kuricus in de wereld, Stant; 't geluk vliegt en die 't vangt die heeft het Maar, zeg nen keer Stant, spreken zc nu tocli nooit niet meer van 't wijf 't Aalst, van dat wijf dat de Katholieken van Aalst zouden moeten uitgekocht hebben om den beroemden ij nu toch I held te gaan bekoren Pol. Inderdaad. I Stant. Maar jaas Pol En tegen- Stant. 't wordt prijke- I Woordig worden er weêrom overal opzoe- 1 Komen wij in kingen gedaan, want er wordt verteld dat d' ander week heur portret ghangen heeft in nen boekwinkel van de Meulestraat. Pol is «an 't opzetten der grachten rond den boomgaard; beiden zetten zich neder op den boord en de redekaveling begint. Stant. Wel, vriend Pol, wat gevaarlijk en vordrietig weêr krijgen wij nu toch een sezoen van regen wij zijn er allen aan Egeschoren 1 Stant. En waar is er nu meest voor te vreezeu, Pol Pol. Och, Stant, te veel regen ware slecht voor al wat dat buiten staat 1 Stant. En voor ons geliefdo patot- lerkes zeker ook, Pol Pol. Ho 'k geloof 't wel, Stant! Zie, man, 'k en had ze van mijn leven nog zoo schoon en zoo goed weten staan tot hier toe, en gaat 't zoo eenigen tijd voort meê regenen,we zullen welhaast de plaag zien afkomen en wie weet wat dat er dan van gewordt Stant. Hoe spijtig, he Pol Ha die duurbare patotterkes, dou halven kost van den werkraau, ha moesten die eens voor goed mislukken, wat algemeen malheur voor ons volk Pol. En 't waar nen schrikkolijkeu achteruit ook voor de boerkes, Stant, want de helft van zijn hof moet er meè leven, en zijn er te veel, er komen centen van 1 Stant. En hoe lang zou het nog moeten regenen, Pol, om schaai te doen aan de patatten V Pol. 't Mag er van nu af aan uit scheiden Stantwant er staat nog veel hooi buiten hier in ons streken, eu er komt van nu af veel schaai aan. Stant. Van 't graan kan er toch nog geen kwaad zeker Pol Pol. In 't algemeen gesproken tot hiertoe nog niet maar 't geen in den voordeelig zal zijn aan onze bevolkingen. Verder ook zal ik de coöperatieven be vechten door geldmannon uit winstbejag gesticht en die eindelijk do kleine nee- ringdoeners en ambachtslieden zullen doen verdwijnen. De verdediging onzer Vlaamscho taalrechten zullen mij altijd Lauw ter -hartn liggen. (Toejuichingen). Ia naam der Gemeentebesturen be dankt de heer Burgemeester van Aalst de aftredende Raadsheeren en bijzonderlijk M. Eeman, Lid der bestendige Deputatie voor al de diensteu welke zij op bestuur lijk gebied hebben bewezen. (Geestdrif tige toejuichingen). De heer Voorzitter doet bemerken dat hij uit de verklaringen der heereu voorloopigo kandidaten mag afleiden dat allen zich aan de uitspraak van den Poll zullen onderwerpen en allen meêwer- ken tot de zegepraal onzer Katholieke Kandidateu. Dat voorbeeld werd reeds gegeven ter gelegenheid der Aelstersche Gemeentekiezingen. De heer Voorzitter treedt verder in eenige uitleggingen aangaande de wijze van stemmen en onmiddelijk wordt er overgegaan tot den Poll welken den vol genden uitslag geeft Ingeschrevene Afgeveerdigden 256 Getal stemmers 214 Witte of nietige stembrioven 2 Blijft geldige stemmen 212 MM. Bu Felix Bethuae 212 Alex. Blancquaert204 Polydoor Gieters 79 Theodoor De Naeyer 212 Karei De Vis149 Ach. De Schaepmeester 204 Rud. Eeman 212 Bij gevolg zijn uitgeroepen als defini tieve kandidaten MM Bethune, Blancquaert, De Naeyer, De Vis, De Sohaepmeester en Beman. Leve onze Katholieke Kandidaten Wanneer wij eensgezind blijven en moedig onze plichten van Katholieken vervullen, dan zal onze zegepraal, op 28 Juli aanst., eene der schitterendste zijn die wij hier zullen beleefd hebben I.. Vooruit dus grond gesmeten ligt, zal er gaau beginnen I weêr afkomen door te lijden en bovendien, Stant, 't is f slecht weêr voor 't vlas 1 Stant. Maar 't vlas en is toch niet veel weerd van de jaar, Pol Pol. Neen 't, Stanter is maar weinig goed maar 't is juist daarom, I omdat het reeds slecht is, dat er niets I meer af en kan, en dat wij er niets zullen I van trokken indien 't weêr blyft tegen- an. Stant. En wat kwaad kan de regen doen aan 't vlas, Pol Pol. Wel, Stant, 't zal gaan tijd worden van te slijten, en al is 't vlas ma ger en kort, er is toch nog wel zaad op, en als 't blijft regenen, is aat zaad ver loren 1 Stant. En hoe dat, Pol Pol. Om d'eenvoudige reden, Stant, dat de boeren de zou noodig hebben om Pol. Zie Stant, dat is prijkeleus want als de persoon zelve gevaarlijk is, 't portret daarvan zou de menschen ook kunnen doen vallen en mij dunkt dat ze zouden moeten verbieden van zulke por tretten uit te hangen. Stant. 't Is waar Pol maar 'k ge loof dat het er maar eenige dagen ge hangen en heeft, en dat 't nu in de kas gesloten is. Pol. 't Is best, man, want 'k heb 't over veertien dagen nog hooren preeken die 't gevaar bemint zal er in vergaan. Stant. Maar, Pol, dat die slonse nen keer in d' handen viel van de policie, dat waar toch een vreugde en een solaas voor g'heel de wereld Pol. 'k Geloof ik dat, Stant't waar een fortuin voor wie ze zou kunueu vin den daarmeê de kermissen en de jaar merkten afgereden en als 't maar tien eens en zou kosten, iedereen zou ze wil len zien Stant En iedereen ook zou ze willen deu nek omwringen, dat schan daal Pol. Ja, ja, Stant, laat den boer maar desschen, hij zit hij toch op de kus sens den albelover en wat geeft het hem wat dat er nu nog over 't wijf gebabbeld wordt. Stant. Nu zijt g'er, Pol En daar meê trek ik er van door. Tot de naaste week en kon ik toch meê goed en vast De valsche demokraten hidden maandag 11. eene meeting in 't lokaal El Bar do die gansch ten voordeele der liberalen en socialisten is afgeloo- pon. Wij hebben zoo dikwijls herhaald dat die mannen niets anders doen dan de liberalen en socialisten in de haud werken. •Aan onze katholieke vrien den buiten 't kanton Aalst. Vrienden 1... Leest aandachtiglijk de re devoering van den heer R. Eeman, Lid der bestendige Deputatie, en deze zal u de onwankelbare overtuiging geven dat de katholieke meerderheid van onzen pro vincialen Raad zich onder alle opzichten, weerdiglijk van zij no taak heeft gekwe ten en dat uwe gekozenen van over twee aren volkomen de beloften hebben vol- jraebt welke zij u als kandidaten deden. De aftredende heeren welke de ver nieuwing van hun mandaat aanveerden zijn dus ten volle uw vertrouwen waardig Wat de nieuwe kandidateu betreft, de zen zullen ook hunne beloften houden en zich, door hunnen belangloozen iever en krachtdadigheid in de verdediging aller belangen,waardig maken, om, bij 't eindi gen van hun mandaat, uw vertrouwen te ïlijveu bezitten. Dus in al de kantons gestemd voor de katholieke kandidaten. Een epistel. Wij hebben opnieuw eenen brief ontvangen van priester Daens. Aangezien al onze kolommen ingenomen zijn door ons verslag over de vergadering der Afgeveerdigden van zondag 11. zullen wij het factum woensdag aanst. inlas- schen, niettegenstaande er verschillige reden bestaan om er de afkondiging van te weigeren. Dus onder voorbehoud onzer rechten zullen wij woensdag het epistel- Daens meêdeelen. Pol. Weerd u Stant, en als ge dat kunt, trekteer ik n meê eenen. Stant. 'k Zal 't onthouden, Pol, en tot ziens Pol. Salut Stant Men zal zich herinneren dat de libera- I len die in de gemeentekiezing vau novem ber to Edingen op het stadhuis meester geraakt waren, aanstonds de ergste dwin gelandij in die gemeente deden heerscheu en op het stadhuis te werk gingen gelijk een overwinnaar in eene veroverde stad. De nieuwe gemeenteraad besloot onder ander dat al de gemeentebedieningen open verklaard werden tegen den 1" april. Die dat de boeren de zou noodig neoDcn om i maatregei was vooral gericht tegen eenige hun knippers te laten droogen.die anders bedienden, die in de oogen van het nieuw bestuur het groot ongelijk hadden van De Landsgilde der beambten zal tüdens het Congres van den Belgischen Volks bond, dat den 27 en 28 September aan staande te Charleroi gehouden wordt, bijeenkomen om de volgende punten te bespreken I. De hulp- en pensioenkas voor het personeel vau den yzerenweg. (Verslag gever M. Parmentier van Brussel). II. De toestand der burgerlijke beambten aan bet oorlogsdepartement. (Verslaggever M. Lauwers, Antwerpen). III. Toestand der tolbeambten (Verslaggever M. Hip. Belpaire, van Antwerpen). IV. Toestand van de accynsbeamb- ten. (Verslaggever M. Buse van Gent). V. De rechtsmacht de handelsbe ambten bestrekkende. Het abonnement van den ijzerenweg voor de handelsbe- ambteo. (Verslaggever M. Buse van Gent.) De samenwerkende maatschappijen van den Belgischen Volksbond zullen ook tijdens het Congres, to Charleroi, verga deren om de volgende punten der dagorde te verhandelen I. Verslag van elke bytrodende maatschappij U.Gemeenzame aankoop en verkoop. beschimmelen en rot worden. Stant. Zoo ver en had ik niet% W peisd. Polmaar 't zal misschien toch wel opsteken 't weêr, en onzen lieven Heer zal compassie hebben meê de boer kes Pol. 't Is 't hopen, Stant want z'hebben compassie van doen maar wat is 't De wereld is slecht en de goeië worden dikwijls meê de slechte gestraft Stant. Ja, Pol, w'hebben 't al dik wijls ondereen gezeid, maar 't is te wreed gelijk or slechte menschen worden den dag van vandaag Pol. Ja, Stant, 't zal zondag zeker weêrom een spel zijn in de groote steden waar dat er kiezing is 1 Stant. 'tls te vreezen, Pol, dat 't gespuis van de socialisten weêrom zullen baldadigheden uitsteken I Pol. En bijzonderlijk als ze boven liggen, Stant Stant. En zou er daar apprence van zijn, Pol Pol. 'Ken weet 't niet, Stant mijnen Kozzen Tist ze»t dat dat nen don keren kelder is, ornaat 'c volk toch zoo verslecht in de groote steden, en bijzon derlijk omdat de valsche demokraten in veel plaatsen de katholieken ouder een verdeelen en verscheuren. Stant. Ja, 'k heb dat ook hooren vertellen, Pol die artisten en zijn niet kontent meê hier in ons Arrondissement van Aalst hun vervloekt werk voortte- zetten, maar dat rasken gaat ook 't volk verleiden en bedriegen naar Brussel en gheel Brabant door, en naar Antwerpen, en in g'heel West-Vlaandoren. Pol. Die mannen zullen nog gestraft worden, Stant 1 Stant. Z'en kunnen er niet uit, Pol Maar daarentusschen doen zo veel schaai en leed aan Godsdienst en samen leving. Pol. Maar weven zo Douche nog in de sargies 't Aalst Stant. 'K eu weot het niet, Pol maar 'k heb toch hooren zeggen van ja catholiek te zijn. Die beslissing van den gemeenteraad is nudooreeu koninklijk besluit verbro ken. Dat besluit zegt terecht, dat alleen de gemeentebedienden, die voor een be perkten tijd benoemd werden, aan eene nieuwe benoeming onderworpen zijn, wanneer die tijd verloopen is dat zij alleenlijk mogen afgesteld worden in de voorwaarden door de gemeentewet be- itewreea i paaj(j) en jat bijgevolg de in bediening gevonden zjja(je beambten, in bediening moeten blijven tot zij wettelijk afgezet worden. Dat koninklijk besluit zal door allo weldenkende burgers goedgekeurd wor den. Wat de liberalen betreft, wij zullen hun de oude leus herinneren Een gebied van enkel dwang En duurtgemeinelijk niet lang. De door Den- derbode aangekon digde vertooning heeft verleden zondag te Herzele geene plaats kunnen vinden, ter oorzake dat de acteurs niet bijeen ge raakt zijn. Er is niets anders van dien kant te zien geweest dan een der groenen, die op eenen heuvel stond, van waar hij do be tooging ter eere van den heer Burgemees ter kon nagapeu eu in stilte en eenzaam heid stond te mijmeren, zoo omtrent in dezelfde positie van Napoleon I te Wa terloo wanneer hij den slag verloren had; een tweede die twee broeiende klokhinnen had, zat bezig met do kiekjes uit te pel- Die lieve diertjes wilden kost wat len. - kost uit het ei zijn, daar zij zich niet ver- nochtans hij is weggepakt van voor de I stoncjen aan het gedommel der kanonnen; venster van dien liberalen winkel waar egn ^erije ,jje na zjjn citadel te hebben hy te zien hing. Pol. 't Is spytig, Stant'k zal mis- I schien 't naaste week 'nen keer naar Aalst komen, en 'k zou daar geern eens een model van gezien hebben. Stant. G'en hebt er niet veel aan I verloren, Pol; want 'k heb van mijn leven schoonere portretten gezien als dat Pol. 't Is verloren, Stantnon man geweven in een sargie en daarbij dan nog alzoo een beroemd man, dat en komt 'non mensch toch alle dagen niet tegen. Stant.'tls waar, Pol Alle brave I menschen van Aalst lachen er nog godu- rig om. Pol. Wel, 't is hier van degclijken Stant; 'k ging verleden zondag naar 'tLof om een pint bier iu 'tFonteiutjen, en zo waren daar bezig meè deu Den Dender- gesloten (immers de kortzichtige snulle- bol had zijne stallen gegrendeld opdat er toch geen onkel zyuer peerdeu zou op straat geraakt zijn) en zijne vensterblin den op slot gedaan opdat niemand van zijn volk iets zoo kunnen zien hebben) was naar een herbergje getrokken waar hij op den koer in gezelschap van twee andere koppigaards, met den kop op zij zoodanig op zijnen breidel zat te bijten, dat de stukken van zijne tanden sprongen. Voorzeker zal do man zich een nieuwe bekkeneel moeten koopen. Gelukkig dat hij wat overschot van hutsepot eu sneden brood heeft kunnen verkoopen of anders, waar de centen gcha;dd?.... Maar wat is 't hij zou minister van financiën kunnen worden bode te lezen, maar als er dat uitkwam I ZONDAGRUST. Vf i|BlM4,R dat pastoor Douche in de sargiiin geweven I hUi'UttUlMJUl tol mlddernacht wierd tot Aalst, dan ging er 'nen lach op I Zondag 5 Juli, dienstdoende Apothe- om te bersten 1 ker Mr Ghyaeelinckx, Molenstraat. Gemeene schurkenstreken. On der de Brusselsche socialistische kandi daten bevindt zich een man die, over een paar dagen, do vermetelheid zoover dreef, op eene moeting te durven zeggen De katholieke partij is eene partij samengesteld uit oneerlijke lieden. En wilt gij weten, lezers, wie die kerel is het is eene zekere Gïlisquet, die eene der eerste rollen speelt in het radicale, socialistische kamp. De man was vroeger liberaal provin cieraadslid, doch hy werd afgekletst. Hij werd radikaal-socialist omdat hij door de liberalen werd over boord gewor pen, nadat hij, in 1888. verklaard had, in de wetgeveude kiezingen, voor de ka tholieke kandidaten te hebben gestemd en er zijnen roem op gedragen had tegen zijn geweten en overtuiging, voor zijne ergste vijanden, de katholieken, te heb ben gestemd. Een liberaal die er op roemt in 1888 voor de katholieken gestemd te hebben, komt nu verklaren dat de katholieke partij bestaat uit oneerlijke lieden Dat feit alleen zegt genoeg hoe rotsvast de overtuiging dier mannon is, en welk vertrouwen de volgeliugen der rooden in typen als Gilisquet hebben mogen Rechtbank van Dendermonde. De verhooren in zake van de zoogezegde kiesomkooperijen enz. te Aalst zijn don derdag gedeeltelijk geëindigd. Wij zeggen gedeeltelijk,omdat de zaak der maatschappij - De Ridders van de Mot verschoven is tot donderdag 9 Juli, in welke zitting de Rechtbank in de al zaken zal uitspraak doen. In zitting van donderdag heeft het openbaar ministerie in zake der Dirk- Martenszonen en van De Lustige Géburen - zich op de wijsheid der Recht bank verlaten, in andere woorden, van de beschuldiging afgezien. "Wij zullen ons onthouden van alle be merking, want voorzeker zouden de libe rale en valsche democratische zielen onze woorden,met hunne gewoonlijke kwade trouw, eenen zin geven die zij niet hebben. Wij zullen dus de uitspraak der Recht bank afwachten. Klokke Roeland. Wij moeten er nog eens op terug komeu. Men weet dat M. De Boilselior, uitgever van Klokke Roeland veroordeeld werd, wegens laster en eerroof, te betalen aau deu heer Leo De Paepe, Ontvanger van 't Armbestuur van Aalst, eene som van 1500 frank scha deloosstelling; 350 frank voor afkondi ging van 't vonnis in de nieuwsbladen; de kosten enz., beloopende tot meer dan 600 franks. Het vonnis is uitvoerbaar bij lijfsdwang bepaald op 3 maanden. Daar de grrrroooote heeren der Klokke voor hunnen bedienden of strooiman niet willen betalen, werd De Boitselier maan dag 11. aangehouden en in 't gevang van Audenaarde voor 3 maanden opgesloten. Men bericht ons dat De Boitselier dag en nacht zit te weenen, te zuchten en te jammeren dat er een steenen hart zou van breken. Moet het zoo nog 8 a 10 dagen duren men vreest noodlottige gevolgen. De groote hoeren van Klokke Roeland zeggen dat zij niet kunnen betalen zonder hulp hunuer vrienden. Eb wel, wij zeggen dat als het geen bluf is, in andere woorden, als het volle waar heid is dat Klokke Roeland op 7000, zegge zeven duizend nummers wekelijks wordt getrokken, dat de heeren der Klokke mid delen genoeg bezitten omte betalen en zoo den ongelukkigen De Boitselier uit den kerker te verlossen. En 't is noodig want men vreest dat hij er wel de gezondheid zou kunuen by verliezen. De heeren der Klokke weten dat het Lontings is, die den strijdpenning in- laschte, dat De Boitselier onder alle op zichten onschuldig is aau den laster en eerroof tegen M. De Paepe en dat hij de faut uitboet vau eenen gemeenen en ver- achtelijken Aalsterschen christenen volks- kraivat'tls schande! drij dubbele schande voor dc groote heeren der Klokke van hunnen bediende aldus te laten ver kerkereu Als ze waarlijk 7000 nummers der Klokke Wekelijks aan den man bren gen, dan kunnen zij hem gemakkelijk verlossen. Maar ze strijken zeker liever zelf de vette brokken op, zonder zich om de zuchten, jammerklachten en tranen van den ongelukkigen De Boitselier te bekreunen. t Is schande! drij dubbele schande! Och arme Vooruit verhaalt dat citoyen Anscele zondag ging meeting hou den te St-Joris-bij-Nieuwpoórt. Toen hij er aankwam, werd hem voor het begin de beloofde zaal geweigerd. Hij ging niette min peroroereu in de open lucht, voor de kerk, doch, eilacie er kwamen niet meer dau 25 boeren en boerinnen om zijne welsprekendheid te bewonderen. Erger nog, 't is Vooniit zelf die het verhaalt, weldra dreven de boeren een voor een weg, en een half uur later sprak Anseelo nog voor 5 boeren. Arme Anseele Wat bittere teleurstel ling voor dien man, die zich zoo geerne volkstribuin hoort uoemen Centen. Het werkvolk klaagt se dert lang over tien overvloed van koper geld, te meer daar men er kardoezen van maakt eu er in die kardoezen niet zelden bedrog zit. Vele nijverheden en neeringen zijn dik wijls overlast met centen. M. de minister van financiën heeft aan M Koch, volksvertegenwoordiger te Ant werpen, eenen brief geschreven om hem te berichten, dat hij wel vast besloten is, een groot deel van die centen uit de cir culatie te trekken en er slechts zooveel in omloop te laten als er noodig zijn. Vóór Nieuwjaar zal die nuttige en noodzakelijke maatregel genomen wor den, die door iedereen zal worden toege juicht. Ze worden het beuVooruit verklaart dat u Gent alleen den last niet n mag blijven dragen van sprekers te zenden, manifesten op te maken en n geldelijke opofferingen te doen voor de socialistische propaganda in Vlaande ren. Wij vinden dat Geut daarin groot gelijk heeft, vooral daar die propaganda tot niets anders dient, dan om eenige roode bazen wat pinten en borrels meer te doen tappen en zekere sprekers op de kosten der roode partij te laten reizen en smeeren. Hapltort —Zondag 28 Juni 11. li moesten er te Hael- tert 2 afgeveerdigden aangeduid worden, bij den Kantonalen Boerenbond van Herzele, en to diet gelegenheid werd er aan de landbouwers onzer gemeente eene prachtige voordracht gegeven door den welgekenden boeren vriend, den Eerw. H. Van der Scbueren, Bestuurder yan Sint-Martensgesticht te Aalst. Al de voornaamste landbouwers en landbou wersvrienden van Haeltert waren er tegenwoordig en hingen gedurende een anderhalf uur aan sprekers lippen boei end van belang was immers zyne aan spraak, hertelijk en vol van nuttige onderwijzingen voor deu landman. De welsprekende boerenvriend werd warm toegejuicht, bijzonderlijk wanneer hij beloofde bij zijne Haeltcrtsche vrienden nog te zullen wederkeeren DE WET GELIJK IX BEIËREX. De helden van Chipka beginnen nu te begrijpen wat uilenstreek net is van te eischcn dat de brouwers zouden verplicht worden eene zekere hoeveelheid hop per ton bier te gebruiken. Die verwaande kleppers die iedereen als onwetend en dom houden en aan allen de les voorspellen, willen nu doen geloo- ven dat ze dat nooit hebben gevraagd. Wij gelooven waarlijk dat die helden niet weten wat ze geschreven hebben, of liever, dat ze vergeten hebben wat ze acht dagen te voren neêrkribbelden. In 7 Land van Aelst van Juni 1896, 4e bladz. leest meu Wij hebben geschreven en schrijven nog dat er middelen moeten gezocht worden om d'büp meer te doen gelden dat een dier middelen is dc wet van Beieren, die een zekere hoeveelheid Hop beveelt in 't brouwen der Bieren, n Dat is duidelijk gesproken, denken wij, Maar wat leest men in 't Land van Aelst van 28 Juni Luistert Moorselaars, vergeet ook niet dat Denderbode mei, handen en tanden werkt tegen den ophelp der HopIn plaats van ons te helpen, hij tracht ons te vangen iu ons woorden. Nooit is er spraak geweest van te dwingen tot het gebruik der Belgische hop-, maar van hop en mout te doen gebruiken voor de bieren. Tegen de beschuldiging dat Denderbode met handen en tanden werkt tegen de op help van de hop, ja, tegen dio domme be schuldiging moeten wij ons niet verdedi gen, onze geachte lezers kennen onze han delwijze. Maar, zeg eens, helden, als er nooit spraak is geweest van dwingen tot het gebruik van eene zekere hoeveelheid Bel gische hop, dan was het onbetwistbaar vreemde hop dat men gébruiken moest Dus de helden van Cbipka hebben se dert jaren gevraagd eu vroegen het nog op 14 Juni 1896, dat er hier eene wet worde gestemd gelijk in Beieren die eene zekere koeveelheid vreemde hop beveelt in 't brouwen der bieren. Ja, vreemde hop, want er is geen spraak geweest, zeggen de helden, van te dwin gen tot het gebruik der Belgische hop. Daar zouden onze hopboeren nu eens wel meê zijn En zulke kwibussen, willen aau allen de les voorspellen Begrijpt ge nu, geëerde lezers dat men u met dit deuntje van de wet op de bieren gelyk iu Beieren, bedriegelijk bij de groene kliek wil in lijven t Maar zoo dom niet 1

De Denderbode | 1896 | | pagina 2