Donderdag 16 Juli 1896. 5 centiemen per nummer. 50s,e Jaar. 5102. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Verkiezing voor 6 provinciale Raadsleden GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KANTON AELST. den 26 Juli 1896. 1 Stemt onder nummer 2, 'I is te zeggen, maakt het wit punt zwart onder nummer 2 doet anders niet, Kiezers, en ge zult goed gestemd hebben. UITSLAG der Ballotteeringen van Zondag 11, De nieuwe Volkskamer De strijd Nog meer Katholieken KANTON AALST stemt onder N° 2. Socialismus en Godsdienst. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de'Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont wegen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Culcyue gunm. Aalst, li> Juli 1896. BETHUNE BLANCQUAERT DE NAETER DE VIS DE SCHAEPMEESTER BEMAN ANTWERPEN. Katholieke candidaten. Biart Coremans Delbeke do Ramaix De Winter Heuvelmans Koch Ullens Van den Bemden Van den Broeck Van Reeth Liberale candidaten. 62282 Deleeuw 52053 62086 Desguin 51817 62195 Franck 51683 62105 Leclair 51681 61943 Mertens 51778 61997 Osterrieth 51963 61929 Van de Perre 51770 61817 Van Ryswyck 53043 61993 Verbeeck 51751 G2265 Verheyen 51576 61861 Willems 51679 De katholieke meetingisten zegepralen dus met 10 duizend stemmen meerderheid, BRUSSEL. Katholieken-Onafhankelij ken. Radicalen-Socialisten. Bilaut 111363 Cocq 96077 Carton 111192 de Brouckère 94996 Colfs 110953 De Greef 94980 De Bontridder 110897 Delbastée 94820 de Borchgrave 111187 Delporte 94681 De Jaer 110983 De Poortere 95027 DeVriendt 110959 Eibers 94522 d'Ursel (graaf) 110960 Feron 95907 Fichefet 110837 Gilisquet 95028 Gilliaux 110764 Gillek ens 95109 Hemeleers 110785 Huygens 94037 Meser.s 110832 Janson 96164 Mouse t 110749 Lekeu 94534 Nerincx 110865 Metlewie 95177 Renkin 110917 Morichar 95423 Somsée 110944 Picard 94910 Theodor 111104 Robert 95557 Vanderlinden 110957 Wauters 94542 De katholieke onafhankelijke lijst triomfeert mat 15000 stemmen. NIJVEL. Socialist en. 29486 Allard 29453 29509 de Brouckère 28986 29978 Hambursin 28921 29467 Serwy 28762 Katholieken zegepralen. PHI LI PST AD. Katholieken. Brabant De Lalieux Snoy (baron) Stouffs Katholieken. De Fonbaré Hubert 12733 C0rbieaUX 12825 Halet Katholieken overwinnen. Liberaal. is nu samengesteld uit 110 katholieken. 12 liberalen-radikalen. 29 socialisten. 1 scheurmaker, bondgenoot der Aalstersche liberalen. De vaste katholieke meerderheid is van 68 stemmen, dus is het ministerie versterkt geworden. Deze zegepraal der katholieke partij is schitterend en zal ten eeuwige gedach tenis in de geschiedenis van België aan- geteekend worden. Het monsterverbond van liberalen en socialisten heeft deerlijk schipbreuk ge leden. De kiezers van Antwerpen, Brus sel, Nijvel eu Philipstad hebben geene rekening gehouden van het ordewoord der liberale pers Liever socialist dan papist. Neen, zij hebben het verstooten, omdat dit ordewoord geene andere beteekenis bad dan Liever do revolutionnairen aan 't be wind Liever de vijanden van eigendom en buisgezin aan 't roer Liever onze nationale instellingen onze onafhankelijkheid als volk in gevaar ge bracht dan de partij der orde, de katho lieke partij, welke op dit oogenblik alleen bij machte is om te bestieren, te zien zegepralen tot geluk en welvaart van allen. De ballotteeringen van zondag bewijzen ons dat de doctrinaire partij tot volko- mene machteloosheid is gebrachtmen mag zeggen dat bet zondag 11. baar Sedan is geweest. Ge eult de roode vlag volgen of ge zult niets meer zijn, n riep Anseele den liberalen toe. Deze profecij komt oit te vallen nog slechts blijven er twee typen van doctri- nairen in de Kamer zetelen en al de overigen volgen reeds de roode vlag. Voortaan zullen er iu België nog slechts twee partijen bestaan de partij der orde en de partij de revolutie. De ballotteeringen van zondag 11. zyn de uitdrukking van den afkeer die het Belgische volk voor 't revolutionnaire socialism gevoelt. De vaderlandsliefde, het openbaar geweten hebben de socia listen en zij die er zich hebben laten op sleeptouw door nemen, luidruchtig ver oordeeld. De partij der orde zegepraalde zondag 't Vaderland, is gered uit de klauwen der rooden die bet verscheuren zouden en wij, Belgen, mogen gerust de toekomst tegemoet zien 1 Leve België in 't Arrondissement Aalst. Katholieken Andermaal is het strijperk geopend ter gelegenheid der provinciale verkiezingen. Wie zijn opnieuw onze tegenstrevers Van den eencn kant de roode socia listen en van den anderen kant de valsche demokraten of schismokraten gesteund door de liberalen van allen deesem. De roode socialisten zijn de vijanden van Godsdienst, Eigendom, Huis gezin en Vaderland. Geen enkel ware katholiek, geen enkel ware vaderlander mag iu geweten voor de candidaten der socialisten stemmen. De valsche demokraten, beter gezegd, de groene socialisten,zijn de gevaarlijkste onzer vijanden, omdat zij onder den dek mantel van den Godsdienst door verkeer de uitlegging der Pauselijke Encykliek en dwaze beloften, het christene volk misleiden en bedriegen en aldus eene scheuring verwekken die reeds drij maal door Z. H. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent is, veroordeeld geworden. De leiders der groone socialisterij han delen niet uit overtuiging of uit liefde en genegenheid van den minderen man, van werklieden en landbouwers neen zij worden slechts door hoogmoed, baatzucht en wraak aangedreven. Al wat zij zoeken is het volk te mis leiden om hun doel te bereiken, namelijk, hunne persoonlijke verheffing... Om hun doel te bereiken, deinzen zij zelfs voor de verachtelijkste verraderij niet achteruit. En inderdaad wat zien wij De valsche demokraten zyn met pak en zak naar 't liberalism overgeloopen. En er valt niet te loochenen. Immers de akte van voorstelling hunner candi daten is onderteekend door gekende geuzen of liberalen, door lieden die Godsdienst, Kerk en Priesters gedurig bevechten en waarbij er aangetrofien worden die bijna nooit eenen voet in de kerk zetten. Liberale candidaten in vroe gere kieziDgen vindt men er ook al bij. Overal in de Kantons worden de candi daten der volksfopperij opènbaarlijk door de liberalen ondersteund. En de schismokratische candidaten zei ven hoe staan ze in de politiek be kend Als liberalen zelfs naar 't rood overhellend. Even als over twee jaren, bemerkt men wefir een gewezen lid van een geusch schoolcomiteit onder de ongelukswet van 1879. Het orgaan van Chipka roopt gedurig dat de schismokratie in ons Arrondisse ment machtig veel aanwint, anders ge zegd, dat het getal barer aanklevers ge durig vermeerdert, maar als het er dau op aankomt in 't strijdperk te treden, moet men candidaten gaan zoeken in vreemde Kantons gelijk het te Aalst en Herzele 't geval is. Ja, dan moet men met mannen opko men die met onze belangen onbekend zijn. Voor ons is het een onbetwistbaar be wijs dat de zon der schismokraten ofte scheurmakers voor goed aan 't verbleeken is eu dat die generaals zonder soldaten weldra in den politieken niet zullen terugkeeren waaruit zij in 't belang van Godsdienst en Vaderland nooit zouden hebben mogen opstaan. Nu, die generaals begrijpen zeer goed den toestand waarin zij zich gaan bevin den verlaten door alle ware katholieke Vaderlanders blijft er hun nog slechts over zich in de rangen der roode partij te scharen. Wij kennen er die het reeds luidruchtig laten hooren. Als de Roe- landerig of de schismolcratie valt, zeggen eij, dan gaan wij naar 't roode socialism over. En op Chipka men maakt zich dan boos als Denderbode schrijft dat de val sche demokraten zaad van sooia- lism strooien. Het is onze plicht overal de candidaten der volksfopperij te bestrijden alsof het liberalen waren. Tusschen de groene candidaten en de liberalen is geen enkel verschil meer. De liberalen ondersteunen de groene volksfoppers en werken openlijk tot hunne zegepraal. Dus de zegepraal der schismokraten ware de zegepraal der liberalen. De eenige hoop der liberalen om nog ooit in ons Arrondissement te kunnen op treden ligt in den triomf der volksfoppers. Bewijzen wij hun dat hunne hoop ydel is door de zegepraal der kath. candi daten overal te verzeken. Kiezers overal dus als een man gestemd voor de kath. candidaten, voor de verdedigers onzer zede lijke en stoffelijke belangen Bebel, een der opperhoofden van 't socialismus, legde op de volgende wijze en in 't kort het roode programma uit Op politiek gebied willen wij de Repxibliék op sociaal gebied zijn wij socialistop Godsdienstig gebied zyn wij Atheïsten of Godverloochenaars. Dus Republikein of vijand van 't koningdom, van onze nationale instel lingen Collectivist of vijand van den persoonlijken eigendom en van het huis gezin Atheist of Godverloochenaar, vijand van God, Kerk, Priesters en Kloos terlingen. Wij willen heden slechts over atheism handelen en aantoonen dat de socialisten barbaarscher zijn dan de wildste volkeren der aarde. Van de schepping der wereld af, heb ben al de volkeren eene Godheid erkend hier soms in een onzichtbaar bovenna tuurlijk wezen, daar in een soms lomp voorwerp. Eu waarom Omdat zij over tuigd zijn, dat er een opperwezen bestaat, iemand die meer gezag bezit dan de ge wone sterveling. Gij, socialisten, loochent de Godheid, volgens u bestaat er geen opperwezen die alles bestiert ge zijt dus onder dat opzicht nog barbaarscher dan de wildste volkstammen der wereld, want zy erken nen een opperwezen. Er zou volgens u geen God zyn, maar wie schiep de wereld met al zyne won deren Wie der socialisten kan een eenvoudig graspijltje door eigene kracht doen op schieten Als de socialisten de Godheid looche nen, dan loochenen zij natuurlijk ook het eeuwig leven hierna, de belooning van 't goed en 't kwaad. De mensch moet zich dus alleenlyk, volgens de socialisten, met niets anders dan zijn stoffelyk leven bekommeren genieten en altijd genieten zooveel hij maar kan moet zijne leus zijn, tot dat de dood hem van 't aardsche tooneel sleure om in den niet terug te keeren, want eens dood,alles dood. Zouden we dan, ik vraag het, niet ge lijk zijn aan redelooze dieren Indien wij geen ander doel in ons leven na te streven hebben, dan eten, drinken en vermaak,dan staan wij op den zelfden voet der zwijnen, die na wel gesmuld te hebben zich te rusten leggen. Buikje vol, hartje rust De socialisten,die godverloochenaars,zyn de vijanden der R. K. Kerk ten eerste, omdat de christene leering de eenige dam is die de ontwikkeling van het socialis mus kan wederhouden en tegenwerken en ten tweede, omdat de geboden Gods en der H. Kerk hun opleggen, hunne driften te beteugelen, en hunne godsdienstige plichten te kwijten. Wanneer de socialisten zich dus als voorstaanders van den Godsdienst voor geven dan zijn het slechts ellendige schijnheilige volksbedriegers. Die schijn heiligheid hebben ze van hunne groot vaders, de liberalen, geërfd. Volgens deze laatste kan men liberaal zijn en tevens goede kristen. tWie kan er twee heeren dienen Tot meerder bewijs van do schijnhei ligheid der socialisten willen wij hier aanhalen wat socialist Morteimans ver klaarde op 't socialistisch congres ge houden te Brussel, op 26 December 1893 Men moet de Godsdienst niet open baarlijk bestrijden voornamelijk in kleine steden en dorpen mag men hem niet te ruw bekampen. Bemerkt het wel, geachte lezers, de socialisten zullen in 't eerst tot u komen niet als openlijke vijanden van den Gods dienst neen, zy zullen er zich onver schillig aan laten, u zelfs willen wys- maken dat zy hem voorstaan maar eens meester van 't land geworden, zullen zy zich vertoonen gelyk ze wezenlijk zijn. Dadelyk zullen zij allen Godsdienst af schaffen, uwe priesters vervolgen en uwe dorpskerk, in eon arsenaal of een werkhuis herschapen, en op de plaats

De Denderbode | 1896 | | pagina 1