SOn'Jaar. 5103. Zondag 19 Juli 1896. 5 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KANTON AELST. Verkiezing voor 6 provinciale Raadsleden den 26 Juli 1896. 2 Stemt onder nummer 2, 't is te zeggen, maakt het wit punt zwart onder nummer 2 doet anders niet, Kiezers, en ge zult goed gestemd hebben. De verraderij is voltrokken. Katholieke Aalstenaars Gij allen welke in de laatste gemeentekiezing voor de katholieke can didaten hebt gestemd, vergeet niet dat de groe ne socialisten en de li beralen u gedurig uil schelden voorlieden die in staat zijn hunne po litieke overtuiging voor een pint bier en een endje worst of saucis te verschacheren Herinnert u dat en toont nu dat uwe belee- digers verachtelijke las teraars zijn. voor de volle lijst ONDER N" 2. Dat moet uwe wraak zijn van heden, in af- wachting van ivat er la ter zal geradig geoor deeld worden. Katholieke Kiezers des Kantons Aalst. Katholieken Katholieke Vrienden Let wel op Heeren Kiezers Welaan dan Provinciale belastingen Maar Katholieken Judasserij. Van de klavers naar de biezen KATHOLIEKEN Waarom mogen wij, katholieken, voor de valsche demokraten niet stemmen? Stemmen wij dus onder N° 2. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique euum. Aalst, 18 Juli 1896. BETHUNE BLANCQUAERT DE NAEYER DE SCHAEPMEESTER DE VIS Het valt niet meer te loochenen de schisrnokratische generaals zonder solda ten zyn met hunne dungezaaide sleep dragers naar 't liberale,naar 't vyandelijk kamp overgeloopen. Gewaarwordende dat hunne zon met eene stormachtige snelheid aan 't ver- bleeken is en voorziende dat zij op 26 juli aanst. onder den algemeenen spotlach totaal zal verdooven, hebben de generaals ach nu in de armen der liberalen ge worpen. Ja, de verradery is voltrokken, de «chismokraten zijn met pak en zak naar 't liberalism overgeloopen. In 't Kanton Aalst zijn de schisrno kratische candidaten door liberalen voor gesteld en worden zij door, deze laats ten krachtdadig ondersteund. In 't Kanton Herzele wordt de Roe- landsche candidaat door do liberalen met woord en daad voorgestaan In 't Kanton Ninove werken de liberalen dag en nacht tot do zegepraal der volksfoppers. In 't Kanton Sottegem bevechten de liberalen de katholieke candidaten ten voordeele der schismokraten. Te Aalst en te Ninove zijn de candi- datenlijsten der volksfoppers samenge steld uit liberalen en scheurmakers. Wij, katholieken, hebben dus weêral te strijden tegen onze oude tegenstrevers, do liberalen,vermomd als christene demo- kraten... Aardige christenen voorwaar Waren de scheurmakers niet ontstaan nooit zouden de liberalen uit hunnen doodslaap zijn gewekt geworden. Dus voor de candidaten dor volksfop- perij stemmen, is eenvoudig stemmen voor de liberalen. Maar als de liberalen denken ons, door bunne vermomming, te foppen, zyn zij er wel meê I... Niemand, wij voorzeggen het, zult ge biermeê verleiden de katholieken zullen nis een man stemmen voor al de katho lieke candidaten zonder onderscheid. Stemmen voor de katholieke candidaten overal ziedaar, het katho lieke orderwoord I... Weg dus met de Termorade liberalen 1 M. De Pelsmaker, advocaat,te Den derleeuw, is niet alleen candidaat der liberalen te Herzele maar ook te Neder- brakel. Te Nederbrakel treedt hij wel als suip- na\ demokraat op, maar de voorstel lingsakte zijner candidatuur is onder teekend door liberalen, deze akte werd aan den Voorzitter van 't hoofdbureel behandigd door drij liberalen van den zuiversten bloede en zondag sprak hij in eene meeting gehouden in een liberaal lokaal. En tot bekroning de medecandi- daat 7an M. De Pelsmaeker is zekere Faignart een blauwe nog blauwer dan gendarm-blauw. Wat dient er meer gezegd, om de over- looperij, de verraderij te bewijzen! Stemt dus allen als een man DER KATH. CANDID ATEN De treurige mare van het overlijden des heeren Achil. De Schaepmeester, onzen katholieken candidaat, werd don derdag morgend in ons Kanton verspreid. Ze liep snel van mond tot mond, doch velen konden er geen geloof aan hechten, dat de zoo kloeke man, op zoo korten tijd, het tijdelijke mot het eeuwige had ver wisseld. Wij hadden hem hier te Aalst nog gezien op Zondag 5 Juli aan 't hoofd der Koninklijke Harmonie van Oorde- gom. Maar 't is eene droeve en pijnelijke waarheid do heer Achilles De Schaepmeester, de zoo geliefde candidaat onzer katholieke Partij, hare gansche hoop voor wat het westelijk gedeelte onzes Kantons betreft, komt godvruchtiglijk te overlijden na eene zeer kortstondige ziekelijkheid. Dit zoo vroegtijdig afsterven is niet alleen een onherstelbaar verlies voor zij ne achtbare familie, maar ook voor de katholieke Zaak en bijzonderlijk voor de Gemeente Oordegem die in hem haar gansch vertrouwen stelde. Onderwerpen wij ons aan de raadsbe- sluitselen, aan den Wil, in een woord, van de Goddelijke Voorzienigheid. De beproeving welke ons door den Al lerhoogste komt gezonden te worden is groot, maar dat onze manhaftigheid ze ook evenare! Er is manhaftigheid, overtuigde moed noodig wanneer eene parlij.zoo te midden van den kiesstrijd, in hare candidaten gevoelig getroffen wordt en men daarbij te kampen heeft tegen vijanden wier arglistigheid, kwade trouw en de- loyaliteit spreekwoordelijk zijn gewor den. Ja, wanueer men tegenover tegen strevers staat die, om de zegepraal te behalen, tot alles veil zijn, die voor niets achteruitwijken, dan is er veel moed, toewijding en zelfsopoffering noodig. toonen wij dat er in onze borsten harten kloppen, bereid tot de grootste zelfsopof- feringen. Uit de beraadslagingen der wetgevende Kamers, de miDisterieële omzendbrieven en de voorgaanden, blijkt het onbetwist baar dat het afsterven van den heer De Schaepmeester geen invloed hebben kan op de stemming van 26 Juli aanst. De wet laat niet toe dat er een andere candidaat te zijner vervanging voorgesteld worde. De stemming moet gebeuren als of M. De Schaepmeester nog in leve ware. Indien hij als gekozen wordt uitgeroe pendan zal er slechts binnen twee jaren of binnen vier jaren tot zijne vervanging moeten overgegaan worden. Onze katholieke Partij heeft er dus het grootste belang bij dat de achtbare Overledene als gekozen worde uit geroepen. Wat meer is zijne verkiezing zal overigens eene openbare hulde zijn aan zijne nagedachtenis gebracht door het katholieke Kiezerskorps des Kantons Aalst. Gij allen,katholieke werkers,beievert u om de kiezers uwer gemeente met den waren toestand van zaken bekend te ma ken Gy allen, katholieken, stelt den in vloed groot of klein, welken gij bezit in 't werk opdat niemand onzer partygeno ten zich late verleiden door de valschc berichten die onze arglistige tegenstrevers zonder twijfel zullen verspreiden I Betracht dus dat alle katholieken als een man stemmen voor de gan sche lijst Nr 2 Niet panacheeren, Katholieke Kiezers Gestemd voor de voUe Katholieke lijst net als of M. De Schaepmees ter nog in leven ware I Dat weze ons ordewoord I Het stokpaardje der valsche demokra- ten is de ongehoorde verzwaring der opcenten ten voordeele der Provincie. 't Is waarheid, onze provinciale be lastingen zijn,voor 1896, met 7 addition- neele centiemen op de personnoele con tributie vermeerderd geworden. Maar waarom Eenvoudig omdat men er toe verplicht is geworden. Vroeger viel het onderhoud van be hoeftige krankzinnigen, doofstommen en vagebonden of landloopers ten laste der Gemeenten. Doch gehoor gevende aan de aanhou dende bittere en gegronde klachten der Gemeenten, heeft het kath. ministerie, in 1891,de Gemeenten, voor de helft van die onderhoudskosten ontslagen en ze te laste der provinciale Besturen gelegd. Nu.de geldmiddelen der Provinciën zijn beperkt en de nieuwe last haar op gedragen was groot. Men schatte, in 1891, dat Oost-Vlaan- deren, er 250 frank zou aan te besteden hebben, maar weldra leerde de onder vinding dat die som ontoereikend was. Men stond voor een tekort en om dit tekort uit te dooven heeft Oost-Vlaande ren zijne laatste spaarpenningen, 't zy een half millioen, moeten opofferen. Ia het laatste provinciaal budjet moest men de gewone uitgaven voor den open baren onderstand vermeerdereu tot de verbazende som van 350 duizetid frank. Maar de Provincie bezat geene midde len meer om er in te voorzien, de spaar penningen waren uitgeven en men moest betalen. Wat stond er dan te doen Wel nieuwe geldmiddelen trachten to ver krijgen. En om ze te verkrijgen moest men na tuurlijk de belastingen verzwaren geen ander middel bloeft er over. Maar om de werklieden en de land bouwers zoo min mogelijk te treffen, be sloot de provinciale Raad dat er 7 opcen ten zouden geheven worden op 't princi pal van de 5 basisen der personneele En inderdaad hierdoor zijn de werklie den en landbouwers in 't geheel niet en soms maar in 6ene geringe verhouding getroffen. Door de wet van 11 April 1895 worden al de huizen in de steden met eene be volking van 10,000 inwoners te begin nen, wolke .eene bepaalde fiscale huur waarde hebben, 't zij voor 't geheel, 't zij voor de helft ontslagen van alle person neele belasting Bij voorbeeld hier te Aalst, zoowel iu de kuip der Stad als te Mijlbeek en te Schaarbeek, zijn al de huizen die eene mindere fiscale huurwaarde hebben dan 63 frank totaal ontheven en dezen die eene fiscale waarde hebben van fr. 63 tot fr. 84,80 voor de helft ontslagen van de personneele belasting 1 Hier te Aalst zijn er 1400 huizen en gebouwen die totaal en 300 die voor de helft ontlast zijn van deze belasting.... En aangezien de werklieden en de over- groote meerderheid onzer landbouwers van Mijlbeek cn Schaarbeek geene per sonneele belasting meer betalen, konden zij dan ook niet getroffen worden door de verzwaring der provinciale opcenten. Dat is klaar, denken wij... 't Is op do inwoners der groote teden dat dezo vermeerdering het meest drukt de buiten wordt er maar op oeno zeer geringe schaal door getroffen. En ten bewijze willen wij eenige voorbeelden aanhalen >m betaalt in die vermeerde ring van 7 centiemen ten voordeele der Provincie in 't geheel fr. 96,79, 'tzij 8 centiemen per hoofd, nog goenen stui ver Brabantsch courant. Meldert, fr. 116.55 of een halve kluit per inwoner Moorsel, fr. 304,50 of 8 centiemen en half per inwoner nog te weinig om er 'nen dikkekop snaps meê te koopen De baron, burgemeester van Moorsel betaalt voor zyn aandeel in deze ver meerdering fr. 3,50. Herdersem, fr: 115,78 of 7 centie men per inwoner nog niet genoeg om er een lOtal pijpen fabak meê te koopen. En zoo is 't gelegen in al do andere buitengemeenten onzer Provincie... Gelijk men ziet de provinciale Raad kon niet wijselijker handelen als hij de werklieden en landbouwer wilde sparen. En dan jammeren de blauw-groene volksbedriegers :over ongehoorde en ver pletterende verzwaring der provinciale lasten. Het aandeel der gemeenten te betalen in het gemeenzaamfonds is nu .ook mer kelijk minder en 't spijt ons dat wij de juiste cijfers niet kunnen meèdeelen... die vermeerdering van 7 opcenten, zal in Oost-Vlaanderen slechts een enkel jaar geheven worden. Voor 't jaar 1897 zullen die 7 opcenten afgeschaft worden Eene wet is onlangs gestemd geworden waardoor de helft van het aandeel die de Provinciën in het onderhoud van krank zinnigen en doofstommen te betalen heb ben, ten laste van deD Staat wordt ge legd. Dit stelt voor Oost-Vlaanderen eene ontlasting daar van 120,000 fr. 't geen, onzes dunkens, zal toelaten de 7 centie men vermeerdering af te schaffen en de provinciale belasting op fr. 1,11 per inwoner terug te brengen. Men vergete niet dat wij in Oost-Vlaanderen het minst provinciale belastingen betalen en nog de helft niet van 't geene de Brabanders be talen 1 Stemt allen onder N" ft, als of den heer De Schaepmeester nog in leven ware. Stemmen wij voor hem gelijk voor de andere katholieke candida ten, het zal eene openbare hulde wezen aan zijne nagedachtenis ge bracht door het katholiek kiezers korps van 't Kanton Aalst. In een vlugschrift der vischmijn lezen wij de volgende regelen: Hel moet gedaan zijn met den strijd van katholiek en libe raal; wïj zijn allen christene menschen, die in ons geloof willen leven en sterven. Indien de mijnheer die dezo woorden heeft neêrgeschreven geen dubbel vijs los zitten heeft in den kop, dan is hij ef fenaf een schijnheilige en verachtelijke personnage; van den eenen kant, beroept hij zich op de zuiverheid zijner inzichten en heeft hij het hoog op met zijne chris tene gevoelens; en van den anderen kant, doet hij het werk van al de gezworene vijanden van zijnen Godsdienst. Zijne beste vrienden zijn de vervolgers van zijn geloof. Zij hebben zijne caudidatenlijst voor de Provincie onderteekend en inge diend Die fameuze christene volkspartij die bij machte was den toestand te red- ren, bestaat dus niet meer in Aalst. Zij heeft zich met de liberale partij versmol ten en aan het hoofd van die partij staat, o drij dubbele schande, een priester II! Zoo, zoo Het moet gedaan zijn met den strijd van katholiek en liberaal, 't Is te zeggen, wij, katholieken, zouden de libera len moeten in onze besturen brengen, opdat, zij te zamen met de verraderskliek, onze katholieke scholen en onze katho lieke inrichtingen zouden bevechten en onvorsmyten opdat wij geene meerder heid meer zouden bezitten om onze Stad te besturen. In andere woorden, wij, ka tholieken, zouden onze tegenstrevers het mes in de handen moeten geven, om ons, godwee als lammeren, do koel te laten Zoo, zoo I Wij zijn allen christene menschen die in geloof willen leven en sterven. Lezers van Aalst, doet uwe oogen open en ziet rond u. Is 't waar of niet Zijn dio fameuze christene menschende vertrouwelingen der vischmijn, geene francmagonnen en geuzen Zetten zij ooit eenen voet in de kerk Houden zij hun nen paschen Zijn zij niet de bespotters en vervolgers van uwen Godsdienst en van uwe Priesters Staat hun wekelijsch orgaan niet vol schimp en laster tegen al hetgeen gij bemint en eerbiedigt En men durft dan schrijven Wij zijn allen christene menschen die in ons geloof wil len leven en sterven Wij wisten dat de hoogmoed vernederd wordt want dat is gesteund op het woord van God en op de uagelijksche ondervin ding, maar dat hij iemand zoo laag kan doen vallen, dat baart verwondering en schrik. Zullen de brave, verleidde menschen toch eindelijk hunne oogen openen 0 Als ge wel zijt houd u welzoo sprak mijn vader zaliger, en 't was een wijs man. Als g'een doctor hebt die u in uwe ziekten en onpasselijkheden wel verzorgd en spoedig geneest Een notaris die uwe belangen inziet en voorstaat als of het zijne eigene waren Een advocaat die uwe zaken behertigt en gematigd is in zijne rekening Een bediende die eerlyk is en getrouw; Jongen lief, verander niet, want gij zoudt kunnen van de klavers naar de bie zen loopen 1 Aan de kiezers voor den provinciale Raad zeg IK 't zelfde Als ge wel zijt houd u wel I Als ge 'nen provinciale Raad hebt die de zedelijke en stoffelijke belangen van burger, boer en werkman, van stad en dorp met de moeste zorg en de grootste toewijding voorstaat en verdedigten als die zelfde provinciale Raad zulks doet met eene na- vertrefbare spaarzaamheid, behoud dien Raad, zoek geene verandering, wantgy zoudt willicht u later over 'nen slechte- ren moeten beloven - En is de katholieke provinciale Raad vau Oost-Vlaanderen goed Let niet op de woorden van de groenen, maar onderzoek de daden, de werken onzer katholieke Raadsleden; lees daartoe het verslag van M. Rudolf Eeman, in ons nummer van 5 Juli 11. Antwoordt dan op de vraag. En is die raad spaarzaam In Brabant betaalt men per in woner voor de Provincie fr. 2,72 In Luxemburg2,32 In Luik1,97 In Limburg1,96 In Namenl ,90 In Henegouwen1,87 In Antwerpen1,81 In West-Vlaanderen1,50 Eu in onze Provincie slechts 1,31 Met het lachend vooruitzicht welhaast die som tc zien verminderen op Ir. 1,1 1. Vienden kiezers, als ge wel zijt, houd u wel, en wacht u toch van de klavers uaar do biezen te loopenl Onder de candidaten der volksfopperij treft men gekende liberalen aan eu die zelfs naar 't rood socialism overhellen. Frans De Kerpel van Wanzele was on der de ougelukswet vau 1879, lid van het geusche schoolcomiteit zyner Gemeente. En zulke mannen zijn het die u als christen demokraten worden voorgesteld 1 Dus voor de lijst N° 3 stemmen, is stemmen voor do liberalen Maar neen I ge zult niet voor de libe ralen stemmen, alle katholieken en va derlanders zullen stemmen onder N° ft voor de katholieke candidaten. Het wit puntje in 't vakje onder N° t zwart gemaakt en alles is klaar Ten eerste, omdat zij verraders zyn die met pak en zak naar t liberale leger zijn overgeloopen Ten tweede, omdat zij de voorloopers zijn van 't roode socialism; Ten derde, omdat zy lieden zyn die de katholieke partij willen verscheuren Ten Vierde, omdat zij opstandelin- fen zijn tegen Paus, Bisschoppen en 'riesters Ten vijfde, omdat zij den titel van christene volkspartij dien zü aan de kath. werklieden van Aalst, hebben ontstolen, in 't geheel niet verdienen Ten zesde, omdat zy overal de katho lieken bestrijden en nergens opkomen tegen do blauwe en roode vijanden van Godsdienst en Vaderland Ten zevende, omdat zij niet voor doel hebben de welvaart van 't volk, maar wel 't welzijn van hun moeders kindje, van hun eigeu persoontje. Ziedaar waarom wij, katholieken, voor de valschc kristene demokraten niet mo gen stemmen.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1