Pol en Stant. In het manifest der groene volksfoppers Nu is de maat vol Vlaamsche Kermis Een schnifeltje van 'nen groenen in de muit. Denderleeuw ^en De canaillenstreek van 't wijl' 1 Het schandaal van Iddergem. Z0NDAGRUST. Kunst en Letteren. Pol is aan 't mandelen van den rogge Stant trekt't stuk op en zij zijn aan den gang. Stant. Wel, Pol, welk lang graan van dees jaar I Wat zullen ze nu doen in 't land' van d'Hottentotten Pol. Ha, Stant, ze zullen de leere moe ten bezigen, man, of anders en kunnen z'er niet aan Stant. Alla, Pol't is schoon koorn en is 't ook wel geladen Pol. Jaat, Stant 't is zwaar en deugdelijk en mogen wij onzen oogstee- zond binnen doen, w'en zullen geen kla gen hebben noch van graan noch van strooi. Stant. Dat hoor ik n geern zeggen, Pol en raeó do kartoffels is 't ook nog altijd goed, hc Pol Pol. Meê de patotters, wilt ge zeg gen, be Stant Hewel, man, tot hiertoe beloven zij zooveel mogelijk 1 Indien ze niet meer te lijden hebben door nen lang- durigen regen, zijt er zeker van, we mo gen rekenen op eon nog betere opbrengst dan verleden jaar Stant. A la bonne heurc, Pol want de kartoffelkens meê den boterham maken don kost uit van den werkman Pol. Ja, Stant, 't leven is goedkoop en 't zal nog goedkooper worden jammer is 't dat den boereumensch zoo weinig geld maakt bijzonderlijk van de boter en van de vette beesten 1 Stant. 't Geld wordt tegenwoordig overal raoeielijk gewonnen, Pol, en noch tans 't wordt zoo gemakkelijk en zoo kwis tig verteerd Pol. Dat is een algemeene plaag 't land door, Stant over twintig en der tig jaar werkten de kinderen voor hun ouders tot nen zekeren ouderdom maar den dag van vandaag moeten zoden helft van hun winst verteren en daarbij nog trouwen van als ze nog kinderen zijn. Stant. Daar "weet gij hier op den buiten maar weinig van te spreken nog, Pol maar in 't stad wordt dat verschrik kelijk 1 Pol. En kan 't missen, Stant, meê al die fabrieken waar dat er zooveel jonk heden tot in do ziel bedorven worden, en bijzonderlijk meê al die slechtegazetten waar 't jong volk zoo schrikkelijk in op gemaakt wordt tot den opstand en tot t kwaad Stant. Zie, Pol, ge slaat den nagel op v m kop Eerst door slechte gezel schappen en verderfelijke lezingen tot over don kop in 't zedenbederf en daar achter tot over den kop in 't ongeloof en in de goddeloosheid. Pol. Ja, Stant, mochten ons voor ouders van over dertig of veertig jaar nen keer terugkomen óp de wereld, wat zouden die brave en kristcne zielen ver wonderd staan zien Stant. Wel, Pol, z'en zouden zij niets verstaan Tan al wat ze zouden hoo- ren en zien 1 Pol. En als ze goed zouden begre pen hebben tot hoever 't menschdom in d'onnoozelheid en in *t modder van d'on- dougd verzonken ligt, dan zouden z'hun armen openslaan, Stant, en uitroepen maar wal is onzen lieven Heer toch goed I En hoe is 't mogelijk dat Hij op staanden voet zooveel stoutigheid en onbeschaamd heid niet cu straft 1 Stant. Zie, Pol, van does week nog op nen avond zat ik te klappen meê onzen gebuur Manewei, en ik zei juist 't zelfde van 't geen gij daar komt te zeggen en weetto gij wat dio bejaarde en verstandige man daarop antwoordde Och, Stant jongen, zei hij, er zijn vroeger in de ge schiedenis nog zulke tijden geweest. Ten tijdo van Luther, van Zwingel en van Calvien, die ook afvallige priesters wa ren, dan wierd 't volk ook alzoo opge maakt tegen d'Overheden der H. Kerk en tegen alle wettig gezag en dan verloren ook duizenden en millioenen van men schen hun geloof, en naar eenige jaren vau troebel en buitensporigheden, dan wierd het algemeeuen oorlog en weette gij, Stant, wat dat er de gevolgen van waren Geheele landen wierden ver woest, de kerken en de kloosters wierden vernield en geplunderd, 't volk wierd vernietigd en vermoord met hoopeu, en meê al dat onzen lieven Heer alleen weet hoeveel slachtoffers dat er in die jaren gevallen zijn in d'hel En als 't alzoo blyft voortgaan in ons landeken en bij zonderlijk in de steden, als 't volk voort gaat meè onverschillig en goddeloos te worden, meê naar de slechte gazetten cu d'albelovers te blijven luisteren, meê dc- ware en goeiö priesters te blijven bespot ten en belachen, en meê naar de kerk niet meer te gaan ha, Pol, 't is droef om te zeggen, maar 't en is niet te min te vreezen, ha, zeg ik, dan staan wij ook vóór lijden van revolutie, van oorlog en van alle openbare en schrikkelijke straf fen Pol. Ja ja, Stant, 't heeft te lang wel gegaan, man! En als zij de vinger hebben willen ze g'heel d'hand pakken, en ze zouden kunnen in iets anders vallen dan in de boter Stamt. En hoe kunnen ze toch zoo bliud en zoo dom zijn, de mcuschcn Ze klagen over alles, en ze meenen dat ze gedurig vervolgd en mishandeld worden, en daarom sluiten ze zich aan meé schel men die noch in God noch in zijn gebod en gelooven of meê nietdeugen die in g'heel hun leven hun eigene zaken niet en hebben kunnen redderen en die door iedereen als ruziestokers en woelzieke geesten gekend zijn Pol. Ja, Stant, 't is te dom om dood te doen zo klagen ouder een bostuur van brave, eerlijke en verstandige menschou en om bun lot en bunuen toestand te verbeteren, loopen zo naar schurken en gelukzoekers 1 1 1 Stant. Weette gij, Pol, wat nen bejaarden en heilig priester mij -over eenige dagen zegde r Pol. Laat nen keer hooren, Stant Stant. Hewel die eerbiedweerdige man, na of er den gevaarlijken toestand van de samenleving gesproken te hebben, sloot zijn gesprek door deze wijze woor den 't volk zoekt en zegt ongelukkig te zijn hewel, ja, er zijn ellenden en er zullen er. altijd zijn maar de grootste oorzaak van die ellenden is het vergeten van God en van zijne heilige wetten en de eerste en de krachtdadigste middel om d'el lenden te bestrijden en weg te nemen is van tot God terug te keereu en van Zijn heilige wetten 't eerbiedigen en 't onderhouden. Pol Of die brave priester gelijk had, Stant 1 Maar neen, 't is dwaze vry- heid, domme onafhankelijkheid, recht op alles, en plicht voor niets Stant. O die ellendigaars, Pol, die zulke leering doen weergalmen in d'ooren van 't ongeloovige volk 1 Pol. Z'en moeten 't maar weten, Stant Maar 't oogenblik zal wel komen dat hunnen muilezelskop zal ter neêr ge trokken en verbrijzeld worden Start. Alla, Pol, 't is elk voor hem we zullen wij toch voet bij stek houden en overmorgen, zondag, zullen we nog eens ons plicht kwijteu van goede katho lieken en de geuzen en al dat slecht volk naar de maan zenden. Pol. En hier, Stant, zullen w'hun ook een broeksken passen naar d'eerste goeste 1 Stant. En z'hadden gepeisd 't Aalst van ons bij den neus te leiden meè ons wijs te maken dat wij voor geenen dooden mochten stemmen, en dat wij bijgevolg nog voor eenen mochten stemmen buiten de katholieke lijst. Pol. Ha ja, door 't afsterven van den braven heer De Schaepmeester Stant. Ja, Pol en indien wij voor g'heel de katholieko lijst stemden en dan nog voor den eencu of den anderen lief hebber der andere lijsten, dan ware ons briefken ongeldig of nietig en zoo meen den die heethoofden ons stemme 't ontrekken. Pol. Hoe slim en hoe boos, he Stant Stant. Ja ja, Poldie mannen zijn tot alles In staat en voor niets te betrou wen maar allen als eenen man, stem men wij t'Aalst onder N° 2, en zoo kie zen wij voor g'heel de lijst, en daarmeè gedaan Pol. Ja ja, Stant, stampt er maar op, en brengt goed nieuws meè voor de naaste week Stant. Als 't God belieft, Polen doet ook uw beste 1 Pol. Ja, Staat, en wel 't hui- lezen wij - 't Is juist dit hoofd- n gedacht, dat de kristene volkspartij in het leven heeft geroepen. Den weg versperren aan 't socialismus. - Niomand denken wij, is beter in staat te oordeelen over 't versperren van eenen weg, dan deze die er belang bij heeft dat die weg open gemaakt worde. Dus de roode socialisten zijn het die hierover best kunnen oordeelen. Ehwel, een der meest gevierde hoofd mannen der roode partij heeft er zijn oordeel over uitgedrukt in zitting der Volkskamer op 6 Maart 1895. Luistert hoe, M. Vandervelde, over die zonderlinge versperring sprak Wij wenschen a geluk, M. Daens, gij hebt een goed werk gedaan. Uwe moedige veldtocht en uwe werken zijn - daar. Gij hebt de bres geopend en wel- - dra zullen de Vlaamsche socialisten er - doortrekken met ontplooide roode vlag... n Want Vlaanderen kan slapen doch sterven nooit Ia eene zitting 2 of dm dagen later noemde socialist Vandervelde de mannen der Donchekliek, de bongenooten van de roode socialisten Neen de Donchisten versperren den weg der socialisten niet, 't zijn integen deel hunne voorloopers. Men betwiste het toch niet, want hier te Aalst zijn reeds een groot getal der groene socialisten, dergenen die de vurig ste voorstaanders waren van priester Daens. met pak en zak naar de roode partij overgeloopen Vrijdag is er door de li beralen een vliegende bladje verspreid geworden 't welk aan de liberalen van allen deesera oplegt van voorde groene socialisten van Chipka te stemmen. Ja, nu is de maat vol Zal men nog durven loochenen dat donchisten en libe ralen bondgenoten zijn, dat ze beiden on der de zelfde groene vlag de katholieken bestrijden. Katholieken eena opgelet Ge zoudt geen geweten moeten heb- ben, om gerust te ziju, na gestemd te hebben voor de sekte der geuzerij en - der vrijdenkerij. Integendeel wie voor -'t katholiek stemt, voor ziju Geloof en zijn Vaderland, 't is aanstonds vreugd - en gaudeamus in zijn bert en bij heeft - eenen akt van deftigheid en deugdelijk- s heid verricht, n Wie schreef die regels Die schreef Pie Daens op 17 October 1884. Maar is 't geweten van mijnheer Petrus ook gerust nu dat hij de boudgenoot is van geuzen er. vrijdeukers, van de vijan den van God, Kerk en Priesters ten voordeele der kath. werken van onze Stad Aalst. Opdat onze Vlaamsche Kermis volledig gelukke, achten wij het volstrekt noodza kelijk dat beide geslachten, katholieke heeren en damen, te zamen optreden tot het inrichten en opluisteren der feeste lijkheden. Wij nemen dus de eerbiedige vrijheid eenen oproep te doen tot de katholieke damen eu jufvrouwen der Stad om ons hare modewerking te ver- leenen. Te dien einde verzoeken wij haar van zonder uitstel zich te verstaan met vrien den en kennissen om groepen van bijval en opluistering te vormen, en van vóór Zondag aanstaande 2 Augusti, er kennis van te brengen aan Mevrouw Leo Ghee- raerdts. Wij moedigen ook al onze katholieke stadsgenoten aan om, in de maat hunner krachten, bij te dragen tot het welgeluk ken der Vlaamsche Kermis door het zen- deu van giften en geschenken die van aard zijn om de kosten te dekken en om meer eu meer luister en bijval aan de feeste lijkheden bij te zetten. Geachte partijgenooten, ieverige da men en juffers, wij rekenen op u Overal waar er goed te doen is staat gij op do bres 1 Hier ook zult gij u weten te slacht offeren 1 Namens de Commissie der Feestelijk heden. Mijnheer de Uitgever van Denderbode, 'T geen gij over mij schrijft, namelijk in uw nummer van 16 Juli, is waarlijk belachelijk. Gij schrijft De ongelukkige De Boitse- lier zit nog altijd te wcenen en te zichten in 't gevang te Audenaerde men zegt ons, dat hij zichtbaar zit te verkerkeren 't is droef om dien jongen te zien. Ehwel Mijnheer, dat is valsch van do eerste letter tot de laatste. Ik zit hier noch te weenen, noch te zuchten, noch te verkerkeren ik ben hier heel kontent, en word hier zeer wel behaudeld. (1) Gij zegt nog De heeren van Klokke Roeland hebben geen medelijden met hem. - Mijne vrienden uit Klokke Roe land moeten geen medelijden met mij hebben ik heb mij altijd krachtig verzet tegen alle betaling Geen centiem zoo heb ik aan de heeren van Klokke Roeland altijd gezcidt en herhaald. En 't is tegen mijnen wil dat de heeren van Klokke Roeland voorstellen tot minnelijke schik king deden.(2) Ik ben onplichtig, de mannen van Klokke Roeland zijn onplichtig, dat zegt gij zelve. Waarom moeten onplichtigen uitboeten Weet go wie hartvochtig is Dat zijn uwe politieken haat togen ons partij eenen onplichtigen doen vast zet ten, en die daarvoor zelfs geld gegeven hebben Dat zijn die hartvochtige». (3) De vervolging, die zij mij, onplichtig doen onderstaan, zal keeren tegen uwe bewarende vrienden en dat hoop ik dat het volk zondag zal toonen in de stembus. Ik eisch krachtens de wet, de inlassching dezer regels en groet u. J. B. De Boitselier, drukker. Audenaerde 18 7 1896. (I) 't Doel ons pleiieren wel mag het u bekomen. (S) Waarom opent men dan eene openbare inschrij ving in Klokke Roeland Tot welk doel zal de opbrengst dan dienen als ze tot uwe lossing niet ge bruikt mag worden Zeg eens En nu dat ge gewaar wordt dat de opbrengst dier inschrijving ren druppel water in de zee zal zijn, zegt gij, dal het trgeD uwen dank is dal men u lossen wil. Nogtbans bijna dagelijks zit ge te jammeren eu te weenen dat er een steenen hart .zou van breken. Ge begint reeds te zitten, men bemerkt het aan den opstel uw» briefs. Dat is onloochenbaar. De heeren van Klokke Roeland zijn hartvochtigen dat is eok onbetwistbaar. Als het geene kolusalc zwamerij is van aan Ie kondigen dat er wekelijks 7uOU zegge ZEVEN DUIZEND nummers van dat gebrandmerkt groene orgnan aan den man worden gebracht, dan bezitten ze middels te veel en moeten ze geene openbare iuschrijving openen om u uit uwen kerker te verlossen (3, Weeïge wie eene verachtelijke ziel ts Uij, de ecrlooze lasteraar, de snoodc eerdief die zijn gal van achter uwen rug uitbraakte inde Klokke en die daarbij laf genoeg is om u zijne lastertaal tc doen uitboeten. Ziedaar een eerloos en verachtelijk schepsel Gij zegt dat ge den lasteraar niet kent.... Noten met iiollekcns, man, bier te Aalst is het gemakkelijk te raden wie en wat hij is (t) Ja, zondaj tullen de stembussen spreken, maar wij hebben de overtuiging dat het de deQnltleve ver- oori'celmg zal zijn van 't rommelzoo hoogmoedige en baat/uchtige snoevers die aan den Godsdienst, aan den vrede onder de menschen cn aan de welvaart des volks een oneindig kwaad hebben berokkend Dresseeren van peerden met elec- triciteit. Engström te Parijs heeft ceu toestel uitgevonden, om kwaadaardige peerden af te richten. Een kleiDC elec- trische batterij wordt onder de zitplaats vau den koetsier gezet en de geleiddraden verbonden met het gebit van het peerd dit gebit is in het middengedeelte plat, waardoor de tong van hot peerd er voort durend meè in aanraking komt. Wanneer een peerd zich verzet, op hol wil gaau ot op het gebit bijt, wordt de batterij in werking gebracht en de toe gebrachte schok is sterk genoeg, om elke poging tot weèrspannigheid te doen op- houden. Zulke toestellen worden ook aaugeweud bij peerden, die lastig zijn bij de verzorging, het optuigen, het roskam men of het beslaan het grootste voor deel ligt in de volmaakte onschadelijk heid der toestellen. De terechtwijzing is eerder eene ver rassing als een straf te noemen zij werkt onmiddelijk, wordt toegepast op het oogenblik zelf, dat het peerd weerbarstig is, en is niet afhankelijk van de gemoeds aandoening van den persoon, dio haar ten uitvoer brengt. Er worden proeven genomen met zes kwaadaardige peerdeL van de parijsche Omnibusmaatschappij. Tot dusverre had men hen behandeld volgens hot systeem Rarey, dat voor de dieren een marteling is. In een uur tijds werden de peerden met het toestel van Engström getemd. De peerden gehoorzaamden daarna ook zon der aanwending van het toestelEen even gunstig resultaat werd verkregen bij trampeerden. Waar blijven de beloften P De groene socialisten, beloofden in 1894 en later nog, onder anderen dat zij de pach ten zouden doen afslagen, enz. enz. In Kamerzitting van 19 meert 1895, bekende de albelover dat hij nog hot mid del moest zoeken om die kwestie op te lossen. Wij zijn heden een jaar en 4 maanden verder op den weg naar de eeuwigheid en de albelover zoekt nog altijd naar 't middel om de pachten te doen vermin deren.... Neen, de albelover heeft het middel nog niet gevonden... maar daar bekom mert hij zich bitter weinig meê hij heeft de groote pot van 4000 patotterkeus beet, eu, nu goedeu sier maken, in de zee gaan pladderen, te Brussel in de koffiehuizen achter een potteken fijnen drank gaan paradeeren en de rook van fijne sigaren als ringskeus iu de lucht blazen, dat is veel gemakkelijker en ook vermakelijker dan te studeereu hoe men de pachten zal doen afslagen. De leus vau deu albelover is Laat de boeren maar hoebeu eu toeben, maaien en dorschen ik ben er en dat is alles Vive lajoie otles pomraes de terre neilUUlLbU» zondag laatst moest hier eene ontzaglijke Roelanders- stoet door de gemeente trekken. Een groen plakkaart en - De Klokke kondigden aan, dat de steenbakkers van tien genoemde gemeenten, die tijd had den, te Denderleeuw, om 2 uren namid dag, aan de statie, zouden vergaderen o.n het vaandel der partij in stoet naar Denderhautem te vergezellen. Dit vaandel zinnebeeld der macht moeat wonderen verrichten, niet alleen om de houderden paaren van jongens en meisjes de gelegenheid eener lieve wandeling te schenken, maar ook om do kiezers to hypnotiseren. Het schijnt dat al wie die 10 ellen groenen lustrine beziet zoo ge troffen is dat hij onder dorzelver schadu- we wil leven en sterven. Ziedaar het be stendig mirakel der Roelanders. Dus katholijken gij zijt verpletterd1 Voor eene kleinigheid verzet men zich hier niet, maar die grootscho groene be tooging wilde iedereen zien. Omtrent verspertijd waren de inwoners in ongeduldige verwachting eu do nieuws- gierigstcn liepen tot aan de statie. Nogthans de treinen waren reeds aan gekomen en niets buitengewoon werd ge zien eokelijk bemerkte men twee hee ren, die wel ook konden visschers zijn en iets buitengewoon droegen. Geen steenbakkers te zien.... Wat mag dit beduiden Zou er dan niemand komen noch te voet noch per wiel En op die tien ge meenten zoo veel volk wonen En gij, partijgenooten vau de eerste uur uit Denderleeuw, blijft ook afwezig 1 Gij zelf, getrouwe Patattorloos, zoo vermaard en hoog geacht, heeft u het menschelijk opzicht zoo zeer overmees terd dat gij het vaandel verlaten of ver raden durfdet Doch deze lammeteringen konnen tot niets baten, het uur van den optocht was geslagen en het vaandel blijft alleen. IJselijk voorteeken... Do ratten ontvluchten de schuur wan neer ze gaat instorten en de Roelanders schamen zich hun vaandel door de straten te volgen. Zou het misschien zijn dat er in de plooien ongeluks-gcdierten nestelen die uit 't kot van Audonaaarde zijn over gekomen Eindelijk de stoet is op gang. Hij is samengesteld uit de vaandel drager, twee brusselsche heeren en een boerenzoon van Denderleeuw, de oudste jongen van Lippen. Dat dit een geleerd gezelschap was hoeft niet. gezegd te worden. De Roelan ders zijn van hunnen natuur geleerde burgersalzoo verklaarde de Bokke- mau.... dat hij te geleerd was om katho liek te zijn en daarom Roelandor bleef. Men denke hoe deze vier gasten hior door de straten gingen, vol schaamte zonder iemand te durven bezien, treurig gelijk de lijkstoet van een zelfmoorde naar. Het volk dat zich aan schoon dingen verwachte,zag medelijdend deze armzalige betooging aan. Het zou willen gekken hebben.... maar het spel cn de spelemans waren er te onnoozel voor.... Eerbied dan voor de vier kleppers en zelfs achting omdat zy hun geloof in Roe land openbaar durven belijden, tegen over vele andere Roelanders en Roelan- derinnen die langs binnenwegen door veldeu en granen heimelijk naar Dender hautem zijn geslopeu.... Deze ontsnapten alzoo aan de schaamte van gezien te wor den door hunne medeburgers, waaneer zij van de colossale zwansery deel uit maakten.... maar hunne verdiensten zijn ook zooveel te kleiner terwijl hunne me dewerking toch gekend blijlt. Zondag aanstaande zal do lijst verschijnen van de deelnemers uit Denderleeuw. Het is waar schijnlijk dat minister Vandeupeere^ boom er ook eene ontvangen zal. Katholieken herinnert u de canaillenstreek van 't wijf De donchisten geholpen door de liberalen hebben u beschuldigd van een slecht wijf voor 1000 fr. te hebben om gekocht om - priester Daens f j/ even als Sint- Antonius te he koren cn voor eeuwig in 't verderf te storten. Eu priester Daens werd als een merte- leor voorgesteld.... En nu, katholieken, komen donchisten en liberalen die u zoo schandelijk laste ren uwe stemracu afbedelen. Neen, dat kan niet zijn wij stemmen onder Nr 2. Zondag 19 dezer was het te Iddergem na de hoogmis meeting van wege de katholieke Caudidaten voor de provincie. Burgemeester, Schepenen en Raadsleden waren er aan tegenwoordig. De heer Senator Van Vrccken en eenige andere heeren vergezelden de Candida- ten. Deze spraken van aan de deur van 't Nieuw Gemeentenhuis tot de menig vuldige toshoorders. De Eerw. Fleer Pastoor der parochie, door de Hoeren Candidaten ten zijnen huize uitgeuoodigd om de meeting te komen bijwonen, voldeed aan dit beleefd verzoek, eu kwam na de Hoogmis, doch een van de laatste aan. Om de sprekers niet te storen, plaatste hij zich bij de menigte die in stilte luis terde. Nauwelijks had de tweede spreker, Mijnheer De Clercq het woord genomen, of hij werd onophoudelijk met spotrede nen onderbroken door een lid van den Gemeenteraad, die zich daartoe opzette lijk achter den Eerw. Heer Pastoor was komen plaatsen. Toen dit spel reeds wat geduurd had, zegde de Eerw. Heer Pas toor hem op beleefde wijze Mijnheer, als gij spreken wilt, ga dan van voor, en spreek. Dat was te veel. Een getergde stier uit geen geloeie, zooals er op dit oogenblik uit die democratische borst ontsnapte. Tusscheu eene reeks van hel- sche vcrwenschingen zooals zijn mond alleen die kan uitgalmen, hoorde men de gemeenste verwijten weêrklinken, zooals, mertiko, gaper, enz. Welke welgekweekte jonge toch bebben ze daar te Iddergem aan 't hoofd geplaatst De Eerw. Heer Pastoor protesteerde met verontweerdiging tegen het schande lijk gedrag vau den beschaafden jonker, en beriep zich op de bescherming der Policie. Tien minuten had de meeting opge schorst geweest. Toen alles was afgeloopen herbegon dit heerschap zijne dagelijksche oefenin gen tot dat de gebalde vuisten der om- staanders onder zijnen neus gestoken, hem deden verstaan dat de tijd van zwij gen gekomen was. Ziehier nu op welke waardige wijze de Eerw. Hoer Pastoor tegeu dit schan daal heeft geprotesteerd, bij middel van eenen brief in ieder huisgezin zijuer pa_ rochie besteld Geachte Parochianen De onnoemlijke handelwijze van zeker Gemeenteraadslid van Iddergem, tijdons de meeting van Zondag 19 Juli laatstle den, ten opzichte van uwen Pastoor is U allen bekend. Nooit is er in ons Katholieke Vlaan deren een brutaler en uitzinniger feit gc> pleegd. Ik boud er aan publiek protest aan te teekenen tegen die nieuwerwetsche kristene zeden. Ik laat de verantwoordelijkheid van zulke feiteD aan wien ze dragen moet, en hoop dat ze de oogen zullen openen aan al wien nog een greintje Geloof of Eer gevoel in t Eerlijk Vlaamsche herte gloeit. Overigens bedank ik al mijne Paro chianen voor de gevoelens van algemoeno verontwaardiging, welke deze feiten heb ben verwekt, en voor de deelneming die mij op het oogenblik zelve door al de toeschouwers werd aangeboden. Mocht die algemeene afkeuring einde lijk de gelukkige voorbode wezen van de eendracht in onze zoo geschokte meeutc. Die eendracht zal het levensdoel zijn van den Herder uwer zielen. L. LAUWAET, Pastoor. Iddergem 20 Juli 1896. P. S.Wij, ooggetuigen van die feiten, zijn eens nieuwsgierig om te weten hoe Klokke Roeland den niet Roeland- schen gemeenteraad zal verdedigen die tot hiertoe nog geen woordje blaam 07er die feiten heeft geuit, maar waarvan som mige mannen deuzelfden dag gingen ver broederen met het geuzenmuziek van Niuove. En toch maken zij de menschen wijs Wij zijn de ware katholieken. Een ooggetuige. Zondag 26 Juli, dienstdoende Apothe ker Mr De Valkeneer, Esplanade. Een schoon en keurig in linnen gebon den handboekje voor het Broederschap van den Goeden dood, is dezer dage door den Eerw. P. G. Kallen, S. J. bij den heer E. Verntmmen (Pontstraat) uitgege ven. Wij twijfelen er niet aan of dit, voor eiken christen, maar bijzonder voor de leden van gemeld Broederschap zeer ge schikt boekje zal aan velen welkom we zen, aangezien het getal der ingeschreven leden, vooral uit Aalst en omstreken sinds 1834, het jaar der oprichting, 48000 be draagt. Het boekje bevat, behalve wat voor de vergaderingen bijzonder dienstig is, zeer passende gebeden, troostvolle aanroepin gen voor het stervensuur, nuttige wea ken om de stervenden bij te staan en ten slotte eenige bemoedigende gedachten over den dood. Te bekomen bij de Boekhandelaars en bij Mr J. Cercelet, (Pontstraat, Nr 16). Prijs 25 centiemen. Zp niopfpn Het liberaal Ijl motieii kliekjc dat te Aalst het hooge woord voert en bestaande uit de heeren E. Verbrugghen, advocaat, J. Van Opdenbosch, oud-schoolmeester, De Bruyn-Le Clercq, oud-ontvanger en Cor nelius a lapide Van Branteghem, eeuwige student, dus uit dry vreemdelingeu en een Aalsterscb stopgat, heeft besloten dat al de liberalen moeten stemmen voor Pie Dónche en Cnle. 't Is van moetens, hoort ge, Aal- stersche liberalen, 't Kliekje schuifelt en ge moet dansen, ja, dansen moet ge, 'tis te zeggen, stemmen voor Pie Donche en Cnl0.... Waarlijk, liberale Aalslenaars, 't is om compassie te hebben metu.... Durft ge u dan niet los rukken Doet Trien den bezem ne men en dat rommelzoo van verwaande vreemdelingen bui- ton vagen. HOFSTADE. Groote meeting 11 vr 01 ADD.van de Donchisteni Douderdag avond verleden moest de groote meeting plaats hebben in het lokaal der donchisten. Baas Tu u u u ke-tuke-tuke-tuuk was veel volk te verwachten, want hij had vooraf aangekondigd dat bet niet nooaig zou geweest zijn de bel te doen klinken om het leger op het appel tegenwoordig te hebben. Om kwaart voor 10 uren treden de meetingisten Piö en burger Booue binnen. Wat vies gezicht van Petrus als hij de deur openstak. Hij schiet hem naar deu toog en maakt daar eenige gymnastische bewegingen. Een halve toer links, een halve toer rechts, net als een goed afge richt militair, maar hij bespeurt niets, niet dan 5 donchisten eu 8 kinderen be neden de 16 jaar. Hij wil saluëeren, maar zijn arm weegt loodzwaar. Hij kan hem tot aan den rand van zijn alomgekend zwart hoedje niet brengen. Eiudelijk, achter eene tafel, schier weggestoken, vindt hij toch iemand aan wien hij de hand mag drukken welke verlichting aan zijn hart 1 Het gaat er op aan, Pie springt op eeuen stoel en begint-zijn goed geleerd deuntje. Eerst over het woord meeting, dat van het Eugelsch voortkomt zoo hij zegt, en dat zooveel wil zeggen als meter,lengte,dikte en breedte bepalen. Pio was ver genoeg, 't Zij in 't voorbij gaan gezegd, daar waren daar nog andere personen aanwezig dan donchisten, waar onder heeren die ook Engeisch geleerd hadden en beter dan Pie, de beteekeuing vau het woord meeting verstonden. Pie had genoeg gemeten; hij kwam te kort in de lengte, in do broedte en in de dikte. Daar bleef hem niets meer over dan van zijnen stoel te springen en de plaat te poetsen, nadat hij de vergadering voor haren slaapwel gegroet had met de woorden ge zijt nen troep onbeschofte rikken. In alle geval ik geloof dat Pie blij geweest is, dat hij daar meè goed woèr en helder maneschijn is weggeraakt. P. S. Naar men mij verzekert is baas Tauuu ke-tuke-tuke-tuuk zoo geweldig kwaad op Charles, omdat hij de brand klok niet geklept heeft, om 't volk bijeen te roepen, dat bij niets anders meer doet dan blazen vangroote koude. Candidaat Cau- IMUUiaei. dron- üe twee voor naamste redén die, volgens Chipka, aan candidaat Caudron de genegenheid van 't kiezerskorps moeten doon verwerven zijn 1° dat zijne studiën van geneesheer aan vader en moeder Caudron veftien diezend frank hebben gekost... Vijftien duizend frank, een som groot genoeg om er 3 de medecijnen te laten studeoren. (Eu die snul zegt dat zelf op de meetin gen.) 2° dat hij op al de parochiën in 't rond bekend staat als een uiau vol liefdevuur 't is te zeggeu, als een eerste prochie- vrijer bekend staat. Ongelukkiglijk voor dezen die geerne Madame Caudron zou den willen worden, duurt dat liefdevuur maar slechts wat de rozen duren, 's mor gens ontloken, 's avonds verslenst 1 Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogweerdigheid Mgr. de Bis schop heeft pastoor benoemd te Oostac- ker, den E. H. Th. Watté, pastoor op het 11. Hert te St. Aniaudsberg deze wordt vervangen door deu E. H. G. H. De Vos, pastoor van het hospitaal tc Geeraards- bergen.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2