Donderdag 50 Juli 1896. 5 centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5106. UITSLA G Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arrondissement Aalst. Provinciale kiezingen Algemeene Uitslag Algemeene uitslag Nationale feestelijkheden DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. Oe prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsjag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, «9 Juli 1896. DER VAN 26 JULI 1896. KANTON AALST. Uitgebrachte stemmen 18089 Witte en ongeldige stembrieven 484 Geldige stemmen 17605 Volstrekte meerderheid 8803 Katholieke candidaten. Mil. Bethune 9230 Blancquaert 9450 De Naeyer 9146 De Schaepmeester 9064 De Vis 9071 Eeman 918t Candidaten der vereenigde liberalen en Daenspartij. MM. Boone 6736 Caudron 6948 Daens Pieter 6943 De Backer (Denderhautem) 6865 De Kerpel 6719 De Smedt 6667 Candidaten der roode socialisten. Gezellen Baudewijn 1065 De Meeter 1059 Marcel 1059 Podevyn 1051 Schaltin 1060 Spitaels 1047 KANTON NINOVE. Katholieke kandidaten. MM. De Clercq 5269 Sonck 5270 Van Cauwelaert 5250 Candidaten der vereenigde liberalen en Roelanders. MM. De Backer 3475 Deurbroeck 3413 Lambrecht 3326 KANTON GEERARDSBERGEN. Katholieke candidaten. MM. DeClippele 4212 Van der Linden 4594 Haelterman 4311 Candidaten der vereenigde liberalen en roode socialisten. M.Rens 2546 Gezel Spitaels 2264 M. Van Cleemputte 2595 384 429 3500 3700 Candidaten der groene socialisten ofte Daensisten. MM. Bruylandt Lambrecht Van den Berghe KANTON SOTTEGEM. Katholieke candidaten. MM. de Kerchove Mussely Candidaten der groene socialisten en liberalen. MM. Mertens 1650 Van Crombruggbe 1750 KANTON HERZELE. Katholieke candidaten. MM. De Vuyst 4158 Vanderhaegen 4039 Candidaat der groene socialisten en liberalen. M. De Pelsmacker 3124 M^^Wij zullen in ons nummer van zondag den volledigen uitslag van 't kanton Aalst per opnemingsbureel meêdeelen. der provinciale kiezingen in het Arrondissement Aalst. De provinciale kiezingeu mogen als bet Sedan der scheurmakerij aanschouwd worden. En nogtbans bet heeft aan de onder- duimsche werking van de liberalen en in vloedhebbende scheurmakers niet ont broken dat de verradersboel zoo deerlijk werd geklopt. Neen, liegen om er de sterren van uit de lucht te doen vallen, listen en lagen brouwen en valsche beschuldigingen uit strooien zoo er nooit werden gehoord, dat alles beeft niet gebaat. Zelfs heeft men niet geaarzeld de poli tieke oneerlijkheid zoo verre te drijven van 't afsterven van den zoo betreurden heer De Schaepmeester uit te baten. Priester Daens die maar al te wel be grijpt welke gevolgen er voor hem aan eene duchtige nederlaag verbondon zijn, begaf zich van dorp tot dorp om de eenigzins invloed hebbende liberalen en geuzen aan te zetten om voor zijne candidaten te werken en te stemmen. Maar noen, dat alles heeft niet gebaat. Talrijke eerlijke en deftige katholieken onzer Aalstersche streken, een oogenblik door bedrog en valschheid misleid, heb ben de oogen geopend en gehoor verleend aan de Bisschoppelijke veroordeelingen der Daenspartij en op hunne beurt heb ben ze bare helden veroordeeld. Ge klopt, doodelijk geslagen zijn ze HET Wonderlijke avonturen vaneenen Zeeman 5e vervolg. Mjjoe aandacht werd in dezen tyd door een paar öten getroffen. Vooreerst was de uitrusting der tyuit zeer eenvoudigde tafellakens waren even grof •a oud als het zeildoek van de brik, de messen en 'teken «aren van de minste soort, het vaatwerk kon •1 niet minder zyn. Bet eten was zoo eenvoudig, als ik bet ooit op zee w Rbad, en iu de kajuit hadden wij niet veel beter "«hel dan in den bak. *ij hadden geen levend vee aan boord, niet veel ■»f dan eene enkele kip. Het is zeker, dat de brik karig van levensmiddelen voorzien in zee gesto- «as, als Cadman of de reeder het maar hadden «nen wagen. Spoedig nadat het weer wat tot bedaren gekomen gebeurde het eens, dat ik naast Cadman stond, ®«t den sexlant in de hand, wachtende op het oogen- 'k, waarop de maaltijd moest aangekondigd worden. Ie, de jonge hofmeester, in een smerig pakje P 'eed en blootshoofds, kwam naar den kapitein toe. Wat is er aan de hand vroeg Cadman. Kr is geen rbum meer, kapitein. Wat riep Cadman uit. Hebt gij de kruik dan gebroken t De kruik is nog heel, zegde George. Gisteren heb ik er de laatste rhum uitgeschonken. Hij zweeg eenige oogenblik ken en zegde toen Oe bemanning moet niet op het eten wachten, ik zal dus de etensbel luiden, terwijl gjj, Morgan, een lanteern haalt en daarmeê naar het lazaret gaat en een van de vaten rhum opensteekt, die daar slaan. Ik legde mijn sextant weg en ging, gevolgd door George, met eene lanteern naar hel lazaret. Dit was een gedeelte van de brik in bet achterschip onder de kajuit. Men kon daar komen door eeu luik in den vloer der kajuit. Ik liet er mjj doorheen zakken, George reikte mij de lauleern aan en kwam er toen ook door. Ik had dit lazaret nog niet gezien. Het zou er stikdon ker geweest zijn, ais ik geen lanteern bij mjj bad gehad. Ik hield de lanteern in de hoogte en keek in het ronde. Er was niet veel te zien. ik zag niets anders dan eeDige vaten spek, eenige toDnen meel en brood en eenige blikken gezouten vleescb met een stuk of wat kruiken limoensap en azijn. Van alles was zeer weinig. Ik zaggecne rhumvaten niets wat daarop ook maar eenigzins geleek. Het zoeken was niet moeilijk, want er was overvloed van ruimte - Wie zegt, dat de rhum daar geborgen is riep ik. ofschoon ik mijne stem met moeite kon doen hooren, zoo erg was bet stampen van het schip hier. Als zij hier niet is,dan is zy nergens,antwoordde George. de volksverleiders tot zelfs in 't Kanton Ninove, bunne bakermat, waar ze on overwinnelijk schenen te zijn. Wij willen er heden niet verder over uitwijden in ons nummer vau zondag aanst. zullen wij deze kwestie breedvoe riger behandelen. In afwachting willen wij de aandacht inroepen op het onbeduidend getal stem men dat de valsche demokratische can didaten bekwamen in 't Kanton Geerards- bergen waar zij op eigene krachten moesten steunen. Hadden de valsche demokraten in de andere Kantons ook slechts op eigene krachten moeten steunen, voorzeker zou den zij er zoo belachelijk uit den strijd zijn gekomen als te Geerardsbergen. ~!ij voorbeeld bier in 't Kanton Aalst, wat zouden de groene socialisten nu toch wezen zonder de hulp der liberalen Een machteloos troepje nog, dat weldra zal versmolten zijn gelijk de sneeuw voor de zon. Eu omgekeerd Wat zouden de libera len nu wezen zonder den steun der scbis- mokratcn Wel ook eene machtelooze kliek en waar armoedje. Liberalen en schismokraten moeten dus te samen strijden willen zij nog iets wezen, want afzonderlijk zijn ze zero I Liberalen en sehismokraten vertoonen ons do geschiedenis van den blinde cn don kreupele die elkaar wagelond over de baan helpen. En de liberalen en de schismokraten, ofte verraders, begrijpen dien toestand maar al te wel, 't is daarom ook dat zij behalve te Geerardsbergen, zondag 11. te samen on voor gemeene rekening zijn opgetreden. En nu tot zondag der provinciale kiezingen des lands Over het algemeen mogen de provin ciale kiezingen vau zoudag 11. als zeer gunstig aau de katholieke partij aan schouwd worden. Alleen valt te betreuren dat in Brabant de katholieke meerderheid vau 5 stem men iu eene liberale meerderheid van 2 stemmen is veranderd. De ballotteering te Anderlecht-Cureghem, tusscbeu twee katholieken eu twee liberalen kan de li berale meerderheid tot zero doen dalen. En dit laatste is te voorzien want reeds is een katholiek gekozen. In dat geval ook zal de liberale bestendige deputatie zeer in 't nauw zitten. Voor 't overige behouden wij overal onze positiën en zien wij de katholieke meerderheid versterkt in de provinciën Namen en Luxemburg. Ik deed het luik open en gaf de lanteern aan den hofmeester. Toen ik den trap opging, trof ik M. Fletcher weer in. Hij zag er nog bleek uit. Ik wenschte hem een goeden morgend en zegde, dat ik hoopte, dat hij nu van zijne zeeziekte hersteld was. Hij legde de hand op zijne maag cn schudde met het hoofd. De zeeziekte is wei geweken, zegde hij, maar ik gevoel mij nog wat zwak. Toch moeten zy, die de zee bevaren, op zulk soort van dingen verdacht zjjn. Ik ging naar den kapitein toe en zegde er is geen rhum in het lazaret. Watriep hy uit. Ik herhaalde dezelfde woorden. Hij scheen te ontstellen. Ik verbeeldde mij zelfs,dat het hem gelukte eenigzins te verbleeken. Lieve hemel wat zegt gij daar Geen rhum riep hij uit. Waar bebt gij gekeken In het lazaret, kapitein, herhaalde ik. Geen rhHmriep bij weer. Stuurman, gij moet blind zijn Ik heb de kwittantie van geleverde vaten gezien, en als gy mij zegt, dat er geen rhum is, dan zal mijnheer Abraham Winton veroordeeld worden voor een der onbeschaamste bedriegerijen, die ooit voor eene engelsche rechtbank behandeld zijn. Zie nog eens riep hij met eene beweging naar den bak, alsof hy wilde, dat de matrozen zouden te weten komen, wat er gaande was. Maar wachtvoegde hij er bij, ik zal zelf eens gaan zien. Dit zeggende waggelde hy voort en was hl spoedig uit het gezicht verdwenen. Inmiddels slond Fletcher naar de zee te kijken. Toen hij mij in het oog kreeg, gaf bij mij een wenk. te Aalst. Inhuldiging der Vlag van «DE OUDE WAPENBROEDERS. Zondag 19n Juli laatst, bad te Aalst, de officieële overhandiging plaats der Vlag, geschenk van Z. M. den Koning, aan de Maatschappij - De Oude Wapenbroeders.» M1' Leo Gheeraerdts, Burgemeester, was door Zijne Majesteit afgevaardigd om de Vlag aan de Maatschappij te bestellen. Het beste weder begunstigde de plech tigheden. Van 's morgens vroeg scheen de zon aau eenen helderen hemel. De in woners bijscben langzamerhand de natio nale driekleur aan hunne buizen en rond elf uren is de bevlagging, behalve enkele uitzonderingen, algemeen. De Aalster sche bevolking maakt zich gereed om waardiglijk de talrijke vreemdelingen te ontvangen. 's Middags heeft de ontvangst plaats der Maatschappij De Oude Krijgslieden van Leopold I, die bijzonder talrijk en aangevoerd is door haren Voorzitter, Mr Nevejans. Dank aan de welwillend heid van den heer Majoor-Bevelhebber Brassine, verleent het muziekkorps van De School dor Kweekelingeu van 't Le ger, n onderzijn bevelhebberschap, zijne medewerking om het feest op te luiste ren. Het bevindt zich ter standplaats van den ijzerenweg om de Brusselsche Maat schappij af te balen, die vervolgens de Stad ingeleid wordt. Iodereen op den doortocht is gedwongen de recht krijgs haftige houding en marscb te bewonde ren van die oude Wapenbroeders. Ter groote Markt, gaat de Maatschappij uit een. 's Namiddags, om 2 l/t uron, vergadert zij weder op het Statieplein, waar de ont vangst der vreemde Maatschappijen Gent Oostende Lokeren Etter beek Sottegem Nijvel Braine l'Alleud Mechelen Schaerbeek Brussel (Oudleerlingen der Troepkinde- renschool) moet plaats hebben. Om 2 '/z uren, wordt de stoet gevormd, waarvan het vertrek om 2 3/a uren door 20 kanon schoten is aangekondigd. Ten 3 uren ont vangt het Stedelijk Bestuur de vreemde Maatschappijen, aan welke de eerewijn wordt aangeboden. Daarna geschiedt de officieële terhandstelling der Vlag door Mr Leo Gheeraebdts, Burgemeester, die de volgende redevoering uitspreekt Mijne Heeren Zijne Majesteit de Koning beeft mij gelast aan uwe Maatschappij De Oude Wapenbroeders a deze nationale drie kleurige Vlag te overhandigen. Ik ben gelukkig en fier over deze zending. De Belgische Vlag, inderdaad, is het zinne- Toch niets verkeerds, stuurman, naar ik hoop zegde hij. Ik deelde hem het geval meè. Ook hij scheen door deze meódecling te ontstellen en riep uitGeen rhum voor de matrozen 1 Hoe komt dat De vaten zyn besteld en betaald, cn ik vernam van kapitein Cadman, dat zij in het lazaret gebracht waren. Misschien staan zy dan wel in een ander gedeel te van het ruim, zegde ik. Zoudt gij dat deDken Ik boop, dat gy gelijk bebt. Ik vrees echter, dut zij ook daar wel niet zullen te vinden zyn. Zoudt gy een rhumvat terstond ken nen O ja. 'Als zij niet in bet lazaret zijn, dan zullen zy wel nergens in bet schip te vinden zijn. Ben ik dan het slachtoffer van eene schandelijke |bedriegcrij En dat nog wel van Abraham Wilton, een man, die te Bristol een onbepaald vertrouwen geniet My, een oud vriend te bedriegen Maar er moet eene vergissing hebben plakts gehad riep hij uit. Juist op dit]oogenblik bemerkte ik, dat het scheeps volk zich naar de kombuis begaf, ieder met eene kroes in de hand voor het maatje, dat tot dusverre op dit uur van den dag geregeld was uitgedeeld. Hunne bewegingen verrieden ongeduld, en het hoofd van den hofmeester maakte eene ontkennende beweging. Toen riep eene stem uit Die George wil ons zeker vandaag beetnemen. Op dat oogenblik vertoonde Cadman zich bij de trap. Hij tag er gejaagd uit en sprak overluid. M. Fletcher, zegde hij, men heeft u bedrogen. beeld vau onze vrijheden en van onze onafhankelijkheid zij brengt ons terug in het geheugen den heldhaftigen strijd, te welken prijze onze nationaliteit werd gesticht. Wij gevoelen ons verheugd en verhoovaardigd in alle plechtige omstan digheden, die strekken te barer verheer lijking. Gij, bijzonderlijk, Mijne Heeren, die Uwe eerste jeugd in het leger doorbracht, hebt die Vlag op eene bijzondere wijze leeren liefhebben en eerbiedigen zy toonde U onophoudend den wog van eer on plicht, zij onderhield in Uwe zielen den moed en vaderlandsliefde zietdaar waarom Gij baar zulke levendige, zulke vurige g Tot het burgersleven teruggekeerd, hebt Gij die edele gevoelens niet verlo ren de eendracht en wederzijdsche ver»- bintenis, die tusschen al de kinderen van het Belgisch Leger heerschen, komt Gij hier heden bevestigen. Onder de plooien van die Vlag komt Gij getuigenis afleggen van Uwe verkleefdheid aan het Vader land, van Uwen meestcu eerbied voor de orde en de bestaande Overheden, van de vereering, die Gij onzen Koning toe draagt, Hij, de Bewaarder van onze vrij heden, die zich met de uiterste zorgvul digheid en ten prijze van de grootste persoonlijke opofferingen er op toelegt bet geluk eu de welvaart van zijn Volk te verzekeren. De vaderlandschc geschiedenis leert ons, dat de Aalstenaars bunne Prinsen eu Vorsten ten allen tijde eene rechtzinnige genegenheid toedroegen. Zij zijn dus gelukkig in hunne stad oude krijgslieden te mogen ontvangen,die eveneons aan die edele overleveringen getrouw zyn geble ven. Ja, Mijne Heeren, Gij allen, die uit verschillende gouwen onzes lands naar bier zijt gesneld om de banden van ach ting, die de Oude Wapenbroeders van België verbinden, nauwer toe te halen. Gij allen zijt welkom bij onze Modebur- ;ers. Zij zullen zich gelukkig achten met J te kunnen verbroederen zij weten, dat alléén de eendracht tusschen alle goede burgers, die eendracht tusschen ben die onze gezonde nationale grondbe ginselen hebben bewaard,alléén bekwaam is, om het behoud onzer vrijheden en onzer onafhankelijkheid, waarop ons Vaderland te recht zoo fier is, te verze keren. Het is zeer moeilyk, Mijne Heeren, een gevoel van droefgeestigheid te onderdruk ken, wanneer men hedendaags nieuwe en onverwerpende leerstelsels de plaats ziet innemen van die overleveringen,die sinds 1830 onze kracht en ons levensvermogen uitmaken. Koningdom, Regeering,Vader land, al de bestaande instellingen, dit alle-s is door de nieuwe secte veroordeeld, in plaats van die glorierijke kleuren, die het hart van eiken waren Belg doe? Ik mag geel en groen worden, als er een enkel vat rhum in het lazaret te vinden is. Fletcher zag met eene uitdrukking van gemelijk heid eerst naar Cadman en toen naar my, en daarna naar den man aan het roer, die binnen het bereik zyner stem was. Wij hebben eene kwittantie van Winton voor de geleverde vaten, zegde hij met luider stemme. Ja, en de cargadoor zegde mij, dat de goederen allemaal aan boord waren. Er is niet alleen een schandelijk bedrog door Winton gepleegd er heeft eene samenspanning plaats gehad, riep Cadman uit. Krijgen wij vandaag onze gewone maat niet T riep een van de matrozen toornig uit. Aanstonds sloten de anderen zich bij hem aan. Vertel hun, hoe de zaak in elkaar zit, zegde Fletcher. Misschien zijn de vaten dan in een ander gedeelte van het ruim, bracht ik nogmaals in het midden. Neen, schreeuwde Cadman. Als zy niet iu bet lazaret zijn, dan zijn zy niet aan boord. Het is een van de schandelijkste bedriegerijen. Hij scheen zich door zijne drilt te laten overheerscben. Vertel hun de zaak dan toch riep Fletcher. Zeg hun hoe het ons spijl, dat wij hen moeten teleurstel len in hunne billijke verwachtingen. Verklaar, dat ik zelf schandelijk misleid ben cn misschien een zwaar geldelijk verlies zal ijjden, als ik niet kan bswijzen, dat de goederen niet aan boord gebracht zyn. Wordt voortgeuet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1