Donderdag 6 Augusti 1896. 5 centiemen per nummer. 308le Jaar. 5108. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Provinciale Kiezingen. Hoe zij leefden. Geuzentaldadighsden te Mechelen. Belangrijk nieuws voor de Landbouwers. Een en ander. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiên door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suiim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heen n notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, U Augusti 189©. Ballotteeringen van zondag. De ballotteeringen van zondag 11. zijn dc bevestiging van onze zegepraal van 8 dagen te voren, ondanks den hevigen aanval dien wij, katholieken, af te weren hadden. In 't Kanton Antwerpen zegepraalde de liberale kandidaat, dank zij het monster verbond tusschen liberalen en socialisten. Tc Mechelen zpgepralen de katholieken met ongeveer 500 stemmen meerderheid. De katholieken winnen dus een zetel in den raad der Provincie Antwerpen. In de Provincie Brabant verliezen de katholieken 4 zetels, waarvan 1 door de liberalen en 3 door de socialisten ver overd worden. De raad zal nu samenge steld zijn uit 44 katholieken, 42 liberalen en 5 socialisten. In onze Provincie Oost-Vlaanderen, in West-Vlaandoren en in Limburg is de toestand onveranderd gebleven. In de Provincie Luik winnen de katho lieken 4 zotels, waarvan 1 ontnomen aan de liberalen eu 3 aan de socialisten en in dc Provincie Namen vijf zetels op de libe ralen. In Luxemburg veroveren de katholie ken 3 zetels. De toestand is dus niet, veranderd tenzij in Brabant en ten einde onze geachte lezers to laten oordeelen laten wij hier eene tabel volgen welke de getalsterkte der partijen aanwijst. Voor de kiezing was Je toestand als volgt Provinciën. Kath. Lib. Soc. Brabant, 48 41 2 Antwerpen, 48 25 0 West-Vlaanderen, 73 3 O Oost-Vlaanderen, 78 15 0 Henegauw, 26 41 22 Luik, 16 30 37 Limburg, 44 0 0 Luxemburg, 30 14 0 Namen, 49 13 0 412 182 61 Heden is hij als volgt Brabant, 44 42 5 Antwerpen, 49 24 0 West-Vlaanderen, 73 3 0 Oost-Vlaanderen, 78 15 0 Henegauw, 26 44 19 Luik, 20 27 36 Limburg, 44 0 0 Luxemburg, 33 11 0 Namen, 54 8 0 421 174 60 Men ziet dat de toestand niet gevoelig gewijzigd is, doch dat het voordeel over wegend langs onzen kant blijft. HET Wonderlijke avonturen vaneenen Zeeman 6« vervolg. Hoort ccds, joDgeos, riep Cadman uit, bet spijt mij, te moeten zeggen, dat er geen rlium meer boord is. Het weinige dat er was is opgedroukeu. Verscheidene vaten waren door M. Fletcher besteld en betaald, en wij hebben de kwittancie van den leve rancier, als gij die zien wiltmaar geen viDgerhoed vol is daarvan geleverd. Een der matrozen, Thomas Beolie, riep uit Wij hebben niets met kwittancie of met M. Fletcher te maken. Wjj hebben voor de maat gelee- kend, en wij moeten die hebben. Er is geen druppel aan boord zeg ik u, riep Cadman, terwijl bij zyn gelaat afwendde en den man van terzij aankeek. Wat is dat voor een rare manier van handelen schreeuwde de hofmeester, terwijl hg zich bij de trozen aansloot. Fletcher wendde zich nu op een welwillenden toon tot de bemanning en zegde Mannen, laat ons deze ongelukkige zaak als vrienden bepraten, er is geen reden om boos te wor den o( eene hevige taal te voeren. Geen schoone praatjesschreeuwde een van de Het dagelijksch leven onzer voorouders tot in de minste kleinigheden, was door trokken van godsdienstigheid. Wanneer zij 's morgens vroeg den voet uit huis zet.teden, wauneer zij de eerste hand aan 't werk sloegen, of wanneer zij zich op reis begaven, brachten zij telkens de baud aan 't hoofd en teekenden zich met het H. Kruis. De mannen ontdekten zich eerbiedig het hoofd, en 't vrouwvolk maakte met eene lichte hoofdbuiging het toeken des H. Kruis, iedermaal dat zij eene kerk of kapel, een kruis of Lieve-Vrouwbeeld voorbijgingen. Stapten zij over het kerk hof, ol ontmoeten zij op straat een lijk stoet of begrafenis, dan prevelden zij in stilte dees gebed Dat hunne ziel in vrede ruste Werd O. L. H. naar zieken of sterven den gedragen, dan volgden zij al biddend bunnen goddelijken Zaligmaker, of kniel den minstens op zijnen doortocht en brachten bij den avond licht aan de deur Wanneer er een zwaar onweder op kwam, dan ontstaken zij aanstonds de gewijde kaars, wierpen wat ge wijden palm in 't vuur, sprenkelden wijwater met het palmtakje op huis. stal en schuur en baden te samen en luidop 't Evangelie van Sint-Jan Iu 't begin was het Woord, enz. Nooit zouden zij eene nieuwe woning betrokken hebben, alvorens zij door 's jriesters hand was ingezegend en in Gods ïoede gesteld. Begon de huismoeder een nieuw brood te snijden, dan teekende zij eerst, met den punt van het mes, den platten zijkant des broods. Op het teeken van vader of moeder, vouwden allen aan tafel do handen samen en terwijl iemand aangeduid werd om luidop voor te bidden, antwoorden al de anderen schoon gelijk. Eiken avond drukten vader en moeder den ouderlijken zegen op 't voorhoofd der kinderen, en deden hen knielend het avondgebed opzeggen. God zij geloofd 1 nog heeft ons volk vele dezer oude Vlaamsche gebruiken bewaard. Aan deze godsdienstige familie overleveringen,boe nietig zij ook schijnen, moeten wij met hart en ziel gehecht blijven, om ze ongeschonden aan ons nageslacht over te brengen. Het waren deze eenvoudige zeden en schoone gebrui ken die eendracht en vrede in 't huisgezin deden heerseheu, die het hart van ons volk gezond hielden en geneigd tot het goede. Daariu putten zij die ontembare wilskracht, om, ten koste van leven en bloed, den strijd voor eigen bestaan uit te houden, en trots alle brandstapels, kerkers en schavotten hunnen God en hun geloof trouw te blijven. Eu wij, zouden wij blozen, voor het geloof eu do zeden van ons roemrijk voor geslacht 1 Zouden wij blozen, evenals zij, Vlamin gen te ziju van den ouden eed? Vlaamsch en Katholiek Neen Verleden vrijdag werd M. Denis, bur gemeester van Mechelen, in het ministe rie van binnenlandsche zaken geroepen. M. Schollaert deed hem opmerken dat de openbare rust in de stad gevaar liep en drong er op aan dat hij, als hooid der gemeente, de hulp der gendarmen op den dag der kiezing zou aanveerden. M. Denis zegde dat hetgeen de katholieke bladen betrekkelijk de openbare rust schreven, fabels waren en dat de katholieken de grootste ruststoorders zijn 1 Hij weigerde de hulp der gendarmen, zeggende dat hij voor de orde instond. Zaterdag avond liet de burgemeester een bericht aanplakken waarbij op 1, 2 en 3 augusti, alle meetiugen, stoeten en samenscholingen verboden waren. De liberalen hebben het bevel van hunnen burgemeester fijn naar den weerlicht ge zonden. Zaterdag avond, ten 11 uren, zaten vijf personen, waartusschen eene vrouw met haar kind op den arm, rustig in de her berg In den Briefdrager, Milsenstraat, gehouden door M. Buskens. Op eens werd de straat ingenomen door eene bende van 2 tot 300 schuivers, die voor de herberg post vatte en een ha gel van steenen door de ruiten wierp. De razende bende drong vervolgens de kleine herberg binnen, sloeg al wat breekbaar was in stukken, klom naar de verdiepen, zotte daar het vernielingswerk voort en klom ten slotte op het dak dat geheel afgebroken werd. Twee policieagenten trachtten de vandalen tegen te houden, doch zij werdou verplicht de vlucht te uemen en zich in een kolenmagaziju te verschuilen. Op dit oogenblik kwamen eenige gen darmen toegeloopeu. M. Van den Bosch, wachtmeester, werd gekwetst. De razer nij der aanvallers was zoo groot dat de luitenant der gendarmerie al zijne wils kracht moest gebruiken om niet ontwa pend te worden. Een der plunderaars die door de gendarmen aangehouden was, werd door het schuim uit de handen ge haald. Eene versterking van policie kwam haastig ter plaatse.... als alles gedaan was 1 Nooit is de stad getuige geweest van zulke schandelijke tooneelen. Gansch den nacht doorliepen huilende benden de straten der stad ondanks het bevel van M. Donis. De houding der libe rale schuivers was hoogst uitdagend. Men hoorde blauwe propagandisten zeg gen Zijt ge kapabel voor uwen man Als gij hem hebt, moet gij hem goed tref fen, dat hij blijft liggen 1 Zondag greep dc kiezing te midden der grootste opge wondenheid plaats. De liberalen gevoe len dat hunne onnoembare daden hun noodlottig waren. Zeer vroeg in den mor- gend plakten zij plakkaarten aan waariu zij de katholieken beschuldigden de da ders van de plundering der Milsenstraat te zijn Kan men onbeschaamder han delen Den dag dor kicting werd zelfs de gen darmerie niet geconsigneerd. Op het aartsbisdom, den Katholieken Kring, eu drukkerij van den H. Augustinus en ver scheidene katholieke huizen hadden de liberalen bij middel van pek nummers 3 geschilderd. Talrijke gemeene en uitda gende benden doorliepen de stad en in een aantal straten hadden er wanorde lijkheden plaats M. Denis mag fier zijn over zijne liberalen die zoo goed weten zijne bevelen te volgen. itrozen. Geef ods rhum 1 Het is een schandaal, ons te onthouden wat ons rechtmatig toekomt. Mannen riep Fletcher uit, ik smeek u, uwe gevoelens niet in beleedigende taal lucht te geven. Mijn wensch is, dal de bemanning van deze brik zich gunstig onderscheide door fatsoenlykheid. matigheid i, laat mij er bijvoegen, godsdienstigheid. Leskens hoeven hier niet gegeven te worden in aals van rhum, schreeuwde Beetle, terwijl bij eene dreigende houding aannam. Eerst was het met ons pompen of zinken, zooals gy weet, kapitein Oat is gelukkig terecht gekomen, wij zullen er dan ook niets meer van zeggen, Maar dat is eene zaak, waar over wjj eene overeenkomst met elkander aangegaan hebben. Wy moeten ons rantsoen rhum hebben. Als ons dit niet wordt gegeven, dan zullen wy hier eens gebruik van maken. Dit zeggende, zwaaide hij onheilspellend met zijn mes. Als gij zulk een onbeschaamde taal voert, schreeuwde Cadman, maar hjj bedwoDg zich, terwjjl hij een zydelingscben blik op Fletcher sloeg. Wat zult gij dan doen riep Beetle op een spot- tenden toon uit. Gaat heen, totdat ik de zaak met M. Fletcher besproken heb, riep Cadman uit, en hij stapte naar Fletcher toe, nam hem bij den arm en begaf zich naar een ander gedeelte van het schip. De mannen bleven wachten. De geest van muiterij vertoonde zich op aller gelaat. Cadman kwam na verloop van eenige minnten terug en vertelde aan het scheepsvolk, dat de reeder van de De Moniteur van zaterdag 25 Juli, behelst een koninklijk besluit waarbij door den minister van Landbouw strenge maatregelen genomen worden om voor taan den smokkelhandel in vee^in België uit te roeien. Voor don 25 Augustus aanstaande, zal alle eigenaar van rundvee gehouden zijn aan den burgemeester der gemeente de runddieren die hij bezit, aan te geven. Alle runddieren zullen voortaan in België aan een der ooren een geel kope ren merk moeten dragen. De kosten van optelling en merking der dieren zijn ten laste van den Staat. Om het merken te vergemakkelijken van het vee verblijvende in zijne gemeen te, kondigt do burgemeester ten minste twee dagen te voren de aankomst van den merker aan alsook het nabijkomend uur waarop de dieren te zijner beschikking moeten gesteld worden. Worden verboden, het houden, het verkoopen, te koopstelling, de ruiling en het rondleiden van alle runddier dat niet in regel zou bevonden worden met de voorschriften van het tegenwoordig besluit na het terrnyn bepaald door den Minister van Landbouw en Openbare Werken. De overtredingen van dit besluit zullen gestraft worden overeenkomstig de arti kels 4, 6 en 7 der wet van 30 December 1882, op de gezondheidspolicie der huis dieren. Wij zullen zondag aanst. 't koninklijk besluit gausch meêdeelen. Hebe hem verzocht had, hun geld in plaats van rhum n te bieden. Dit voorstel werd met kreten van afkeuring beant woord. Verscheidene stemmen deden zich te gelyk hiioren. Cadman trachtte stilte te krijgen ooor zijne vuist dreigend op te beffen eu zeggen, dal hel geld, dat voor de rhum zou gegeven worden, zou worden berekend naar de weerde van de rhum, die bun toe kwam Dit buitengewone geld, zegde by tegen ben, zal u bij bet einde der reis uitbetaald worden, en zeker is nooit een schooner voorstel gedaan. Ik zag en ik luisterde, maar kon weinig onder scheiden ten gevolge van de verwarring, die er aan boord heerschte. Iedere matroos braakte eene belee- diging ol eene bedreiging uitmaar ik begreep nu wel, en dat deed Cadman ook, dat zij, indien er om hunne rechtmatige cischen te bevredigen, niet spoedig rhum van een voorbyzeilend schip werd aangekocht, ger.n ander werk zouden doen dan het naar Bristol terug brengen. Toen zij het daaromtrent met elkaar eens geworden waren, gingen zij ieder huns weegs. Het bleek reeds Iwee dagen na de oproerigheden over den rhum, dat Cadman door de fortuin begun stigd werd, en dit ging aldus in zyn werk Ik kwam 's morgends om 8 uren op bet dek en was getuige van een der zonderlingste tooneelen van en lucht, die ik mij kan herinneren. Het weer was doodstil, er waaide een zacht koeltje toch gleed dc brik zachtjes voort over eene donkerkleurige waarover een dikke mist hing. Op sommige plaatsen was deze mist doorzichtig en in het oosten kon men de zon aan den trans zien. Zou 't geen krak zijn P Het Journal de Charleroi meldt dat MM. Vandervelde, Defuisseaux, Picard, Dénis, de Brouckere en andere socialistische kapitalisten besloten hebben, teD einde de op straat gezette werklieden bezigheid te geven, de mijnen van Ciply en Patü- rages en Wasmes voor hunne rekening te oxploiteeren. De eenige oorzaak van den ondergang dier exploitatie was het slecht beheer, zegt het blad. Onderhandelineen zullen worden aan geknoopt met de mijnmaatschappyeii, voor de overname derzelve. Socialistisch schandaal. La Po pulaire, het socialistisch volkshuis van Luik staat sedert eeuigeu tijd overhoop. Een der beheerders, bijgevoegd ge- gemeenteraadsheer zou zich plichtig heb ben gemaakt aan talrijke feiten van mis bruik vau vertrouwen, aftruggelarijen, achterhouding der opbrengst van intee- kenlijsten, enz. Hij zou zich daarenboven wederrech telijk talrijke sommen hebben doen uit betalen. Toen het bestuur hem rekening van zijn hofmeesterschap vroeg, heeft hij zich gehaast de duitsche grens over te trekken. Het parket heeft do zaak in handen. Om de paarden van de vliegen te ontlasten die, in dit seizoen, de dieren zoo ongelukkig makeu, raadt men ze te bestrijken met het volgende preparaat 60 grammen Assa fcetida in een volle glas azijn gedaan waar by twee glazen water gevoegd worden. Kriekensteenen. Nu de kersen tijd weer in het land is, is de volgende waarschuwing wellicht niet onwelkom. Vele kindereu hebben de gewoonte om van de kerseusteenen de inwendige pit te verzamelen en deze seffens op te eten of wel ze op water te laten trokken en dan èn de pitten èn het water binnen te spelen. Evenals de bittere amandelen,bevatten deze pitten 2 bestanddeelen,namelyk het amygdalin en het emulsin. Behalve in kersenpitten vindt men zulks in de pitten van abrikozen, perziken, pruimen, appelen, enz. Uit deze stoffen kan zich het vergiftige blauwzuur vormen, dat mede tot onze zwaarste vergiften kan gerekend worden. Hoewel de hoeveelheid welke deze bevat ten zeer gering is, zoo kan het groot aan tal toch nadeelig werken. Door den mist been zag ik plotseling een grooten schoener aankomen. De kapitein en M. Fletcher bevonden zich in de kajuit. Ik stak mijn hoofd door bet luik eu zegde, dat er nog geen twee mylen van ons af een zeil in bel gezicht was. Beiden kwamen naar boven ons roer werd gedraaid en onze brik dreef langzaam naar den schoener toe. Dit was bet eerste schip, dat ons tegenkwam sedert de ongeregeldheden. De matrozen, die op verschil lende gedeelten vau het dek bezig wareD, glimlachten even, toen ons roer overgedraaid werd en de brik zich langzaam in de richting van den schoener voortbe woog. De mist trok een weinig op, toen wij het schip naderbij kwamen. Een schoon schip, zegde mynheer Fletcher Het is waarschijnlijk hel jacht van een particuliere, dat wel niet in onze behoeften zal kunnen voorzien. Eeu schip met vruchten, zooals gij wel zien zult, riep Cadman uit, geladen met sinaasappelen en rozijnen van de Middellandsche zeeën. Als ik my niet bedrieg, zal bet ons wel kunnen, zij het dan ook niet aan den sterken drank dien wy behoeven, dan toch aan iets, dat beet genoeg is om de bemanning ia toom te houden, totdat wij een ander schip tegenkomen, en bij deze woorden sloeg bjj een uilvorschenden blik over het dek, om op te letten wie er luisterde. Thans waren wij onder het bereik van den roeper. Het was een schoon model van een schip, die schoe ner, zonder twijfel een schip met vruchtea, zooals Cadman had gezegd. Schoener, heiho I riep Cadman. Hola I liet een man hierop volgen, die langzaam naar de verschansing toekwam en daarop ging leu nen om een gesprek te kunnen voeren. Welk schoener is het De Zeemui; w, van Barcelona naar den Theems. Welk schip is het uwe De gevraagde inlichting werd gegeven. Cadman gaf mij toen het bevel het groote marszeil te reven en terwijl dit geschiedde, riep hij een ander toe, of hij ook wat rhum te koop bad. De man scheen te over leggen na met ten ander geraadpleegd te hebben, riep hij terug Hoeveel hebt gij noodig 1 Hoeveel kunt gij missen Een kwari vat. Ik zal eene sloep zenden, riep Cadman uit. Hij stond reeds op het punt zich toi mij te wendenj Neen, zegde hy, ik zal zelf wel gaan. Hjj wenkte M. Fletcher, en terwijl de sloep neergelaten wsrd, hoorde ik hem over de weerde van een kwartvat rhum praten^ Fletcher haalde wat geld uit de kajuit en Cadman stapte in de sloep en werd door drie matrozen naar den schoener geroeid. Ik zag wel dat de sloep oud was, toen Cadman er in stapte. Zij zag er uit alsof zjj vau eeue schipbreuk aan land gespoeld en zonder dat er iets aan was ge. daan, aan de kipstntten van de Hebe opgebeescben was en uauwelijks was Cadman aan de lijzijde van den schoener gekomen ol de matrozen begonnen de sloep uit te hoozeu. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1