Zondag 9 Augusti 18%. 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 5109. VERDENKING Kwakzalverij. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BelgischeVolksbond Merken van Rundvee. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique »uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 Augusti 1896. Geachte Heeren, De laatste algemeene kiezingen hebben de katholieke meerderheid in de Kamer tot het cijfer van 70 stemmen verhoogd. De Belgische Volksbond heeft zich over dien schitterenden uitslag, waaraan zijne leden deel genomen hebben, zeer ver heugd. De Werkman svereenigingen bij den Belgischen Volksbond aangesloten, heb ben hun plicht edelmoedig vervuld, niet enkel in de arrondissementen waar den werklieden eene bijzondere vertegenwoor diging toegestaan en in deze waar er strijd was, maar overal waar op haar beroep werd gedaan. Het bestuur des Volksbonds stelt er eer in de volkssprekers, schrij vers en propagandisten te bedanken en hen als voorbeeld aan te wijzen. Het zou willen dat overal, op den bui ten zooals in de steden, vereenigingen voor werklieden werden ingericht. Om aan de noodwendigheid van den tegen- woordigeu strijd te beantwoorden, zou den die vereenigingen niet alleen de gods dienstige en verstandelijke ontwikkeling der werklieden en de aanschaffing van goed vermaak moeten betrachten, maar - dezes stoffelijke zaken onder alle voor de plaats geëisckte vormen. Zij zouden zich bovendien met politiek moeten bezig hou den en een voldoend deel van invloed en vertegenwoordiging in de kiezingen moe ten hebben. De werkmansvereenigingen, die slechts een of twee van de drie voornoemde doel einden zouden nastreven, zouden, in de tegenwoordige omstandigheden, niet be stand genoeg zijn het veldwinnend socia lisme af te weren. De vereeniging, die enkel 's werkmans stoffelijke zaken voor oogen zou hebben, zou, bij gemis aan godsdienstige streek- wijzer, weldra van den haar voorgeschre ven weg afwijken, terwijl deze, welke uitsluitend de politieke werkzaamheid of de godsdienstige propaganda zou nastre ven, den werkman, wanneer het zijne be langen geldt, zou blootstellen aan de be koring tot de socialistische vereenigingen zijne toevlucht te nemen. Het socialisme trekt den Belgischen werkman aan en is voor hem een dreigend gevaar. De duizende stemmen, door de socialisten op twee jaar gewonnen, be wijzen hoe ernstig dit gevaar is. Het bestaan des Belgischen Volksbonds is dan ook meer dan ooit noodzakelijk. Moet het worden herhaald De Belgi sche Volksbond heeft voor doel niet de katholieke partij te verdeelen, wat eene misdaad zou zijn maar haar te versterken door haar, in den strijd, een ieverachtige, kloekmoedige en machtige bondgenoot bij te brengen, met name de werkmansklas. Het is niet door de verdeeldheid in het katholieke kamp te brengen, dat men katholieke overwinningen kan behalen. EENE VREESELIJKE 328te VEBYOLG. Wat wilt ge Elk mensch heeft zijne speicaliteit. Had Zier van den cognac gedronken, gemengd met water, dan zou hij met zijn zwak gestel zonder veel pijn gestorven zijn, niemand zou op kwade vermoe dens gekomen zijn en aan hem ware dan eene wel daad bewezen. Afschuwelijk I riep Hausler uit. Hon maakt veel te veel drukte om menschen. die toch reeds ten doodt zijn opgeschreven. Wat komt het er op aan, of zij een paar dagen vroeger sterven T De dokter» moesten.... Genoeg, bespaar mij die bespiegelingen, viel de rechter in, ik wil niets weten, dan wat tol de zaak behoort. Alles is gebeurd, zooals Langeman vermoedde. Toen ik bericht ontving van Zier's dood, geloofde ik, dat het vergift iets vlugger gewerkt had en maakte gebraik van de gelegenheid om de flesch tegen eene andere met onscbadelijken coguac te verwisselen. Ik verborg ze onder den gootsteen om ze nog dienzelfden avond onbemerkt te kunnen meenemen de latere gebeurtenissen deden mij besluiten de flesch daar te laten. Ik hoopte, dat ze reeds bij de eerste huiszoeking zou gevonden werden. En toen dit niet gebeurde, hebt gij gezorgd, dat Wij doen dan ook een nieuw en warm op roep tot al wie rechtzinnig tot opbeuring van 's werklieden zedelij keu en stoffelij- ken toestund wil medewerken. Dat zij tot ons komen en deelmaken van de vereenigingen bij den Belgische Volksbond aangesloten I Dat ze zelve ernstige vereenigingen stichten en die bij den Volksbond aansluiten I In ons vinden zij een krachtdadigen en ieverigen steun, niet om de katholieke partij te helpen verscheuren, maar om voor de vereeni gingen een billijk deel van invlood en vertegenwoordiging te bekomen in de kiezingen, en om al de katholieken er toe te brengen de hoogere belangen van :rondbeginsels en verstandhouding boven lie van persoonlijke kwestiën te stellen. Wij verhopen, Geachte Heeren, dat ge u talrijk tot het Congres van Charleroi zult begeven en daar, door uwe aanwe zigheid, eens te meer het u bezielend solidariteitsgevoel zult bevestigen en den vasten wil uitdrukken al uwe krachten te zullen aanwenden tot verheffing van den zedelijken en stoffelijken toestand der werklieden. Het Congres, zooals U in vorigen om zendbrief is medegedeeld, zal den zondag 27 en maandag 28 September aanstaande plaats hebben. De regeling is als volgt bepaald Zondag 27 September. Te 10 l/z uren 's morgens zal eene solemneele Mis worden opgedragen in 't lokaal der maatschappij Les Ouvriers réunis. Te 11 l/i uren zal de Openingszitting van het Congres, in tegenwoordigheid van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr Du Bogssaux, plaats hebben. Zijne Hoog waardigheid de Bisschop van Doornik zal tot de aanwezigen het woord richten. Te 3 uren 's namiddags, Stoet met de Congresleden van de maatschappijen die de vijfde verjaring van de stichting der maatschappij Les Ouvriers réuniste Charleroi komen vieren. Te 5 uren, vergadering der afdeelingcn, in het lokaal der maatschappij Les Ou vriers réunis. Maandag 28 September. 's Morgens, bezoek der Nijverheidsge stichten: glasblazerijen, spiegclgieterijen, metaalfabrieken, kolenmijnen, enz., naar keuze der Congresleden. Te 10 uren, vergadering der afdeelin- m. 's Namiddags, sluitingszitting van het Er staat, zooals reeds bekend is ge maakt, oen enkel punt aan de dagorde der eerste afdeeling, namelijk dit dor Werkmanspensioenen, waarover ver scheidene verslaggevers zullen handelen. De maatschappijen bij den Volksbond aangesloten worden verzocht zich zeer ernstig met de studie van dit belangrijk vraagstuk bezig te houden. De Landsgilden der onderwijzers en beambten van België hebben besloten het Congres bij te wonen en maken er zich voor gereed door eene ernstige bespreking van de door hen aan de dagorde geplaat ste punten. Het Bestuur des Landsverbonds der maatschappijen van onderlingen bijstand heeft, in zitting van zondag 26 Juli, be sloten de volgende punten aan de dagorde hunner bijeenkomst tijdens het Congres te brengen 1° Bespreking der middels van uitbrei ding der Federatie 2° Inrichting der herverzekering 3° Verslag der bestaande Vrouicen- siekenbeurzen. De maatschappijen van ouderlingen bijstand wordeu verzocht voormelde twee eerste punten te overwegen en eene tal rijke afvaardiging naar het Congres te zenden. De Landsgilden der Wevers, Houtbe werkers en Kleermakers bij den Volks bond aangesloten zullen afzonderlijk zit ting houden den zondag van het Congres en zich bezig houden met1° de volledi ging van het bureel der Landsgilden 2° de plaatselijke loontarieven en ae mid dels om het loon per streek voor een en zelfde werk eenvormig te maken. De samenwerkende maatschappijen en de federatie der Beambten vergaderen ook den zondag. Een volgende omzendbrief zal U, Ge achte Heeren, omtrent restauratie, ver blijf te Charleroi en verdere bijzonderhe den betreffende het Congres bekend ma ken. Als verheugende tijding kunnen wij U mededeelen dat de volgende maatschap pijen den Belgischen Volksbond zijn bij getreden Chrislene Volksbond van 't Land van Waas (bestaande uit meer dan 100 aan gesloten vereenigingen), Democrati sche Volksbond van het kanton Geer ards- bergen, Vrede Sint Willcbrordus (Antwerpen), de katholieke Werk manskringen vap Grand-Reng, Hasselt, Morlanzwelz, de Werkmanskring Leo XIII van Sl Truiden, de Federation boraine, die 20 aangesloten kringen telt, de Coöpérative de l'aiguille en den onderlingen bijstand voor vrouwen te Brussel. Een aantal nieujve bijtredingen zijn ons nog verzekerd voor bin non korte dagen. Dit moedige ons aan om onder elkander eendrachtig te blijven en te volharden in de taak die wij opgenomen hebben. Aanvaardt, Geachte Heeren, de verze kering onzer hoogachting. Naaeens het Bestuub De Secretaris, De Voorzitter, G. Eylenbosch. Arthur Verhaegen. Gent, 5 Oogst 1896. ze toch gevonden werd om Valentine in het ongeluk te storten, zooals ge haar bedreigd hadt. Ja, zoo vurig ik haar bemind bad, zoo vurig haatte ik haar nu. Omdat zij geweigerd had met u te vluchten 1 Omdat zy mij niet behandeld had als een menscb, maar als een giftige padde Zij wees mij met afschuw terng en toen zwoer ik wraak. Geheel ongewroken ben ik toch niet, zegde b Ij met een honend gelaeh. Zij heeft Rechlings moeder toch het vergif toegediend, dat zal voor haar een hinderpaal zijn en blyven om met hem te trouwen. Kn was alles valsch, wat ge tegen die jonge dame getuigd hebt Ik dacht, dat ik dit niet uitdrukkelijk behoefde te zeggen dat is thans na mijn bekentenis duidelyk genoeg, antwoordde bij. Hausler was bly, dat hij Baueriich zoover bad gebracht Hij sloot het verhoor, liet bet verslag daarvan voorlezen en Baueriich on- derteekende dit mrt vaste hand. Met eene buiging en de woorden Tot weerziens, mijnheer verliet by de kamer. Hoe deze afscheidsgroet bedoeld was, begreep Haus ler eerst den volgenden morgend. Men vond Baueriich dood te bed liggen, en naast hem eene zakschalie met griffel, benevens een nietig flcschje, dat bij onderzoek zyner kleeren aan de aandacht der beambten ontsnapt was. Op de schalie las men Eerst heden zal M. Hausler begrijpen, hoeveel verstand ik van vergift heb. Goed verborgen droeg ik altijd zooveel bij mij als noodig was om een mensch van den last des levens te bevrijden, ik maak er nu Waarom neemt men altijd katholie ken, en niet menschen van uwe religie tot dienstboden vroeg een missionnaris aan een protestantschen dominee. Ik heb meer vertrouwen in die menschen, sprak de dominee die gaan te biechten. Toen de uitslag der provinciale kiezing in de 5 Kantons van het Arrondissement van Aalst gekend was, hoorde men de vragen stellen Wat zal de verraderskliek van Chipka nu zeggen, na zulk eene verpletterende nederlaag Wat zal men nu uitvinden om die nederlaag aan de oogen van 't volk te ver duiken Ehwel 1 vriend lezer, of ge het gelooft of niet, volgens de helden van Chipka zyn hetde katholieken die in de provin ciale kiezing geklopt zijn en niet de volks- foppers I De katholieken bekwamen in ons Ar rondissement rond de 9000 stemmen meer dan de verraderskliek ondersteund door gansch den geuzenboel. Maar zie dat belet toch niet dat de katholieken geklopt zijn en dat het de verraderskliek is<lie zegepraalt. Ziehier hoe de helden van Chipka zand werpen in de oogen hunner onnoozele lezers. In 1894, zeggen die helden, bekwa men de katholieken, in 't Kanton van. Aalst, 10,000 stemmen, de liberalen en donchisten 7000 stemmen en de socialis ten 1700 stemmen. i Iu 1896, bekomen de katholieken ge middeld 9,200 stemmen, de vereenigde liberalen en donchisten 6800 en de socia listen 1000. De katholieken, roepen ze uit, hebben 800 stemmen verloren, de socialisten 700 en de donchisten maar 200. Dus de katholieken en socialisten zijn 't meest achteruit gegaan. Ehwel, dat noemt men zijne lezers moedwillig bedriegen. En meu moet zijne lezers voor groote domkoppen houden om hun zulke prullen pogen op te vijzen. Maar als de katholieken 800, de socia listen 700 en de donchisten 200 stemmen verloren hebben, te samen 1700 stemmen verloren, wie heeft die dan aangewon nen 't Getal witte en ongeldige stembrieven, is in 1896 niet merkelijk grooter dan in 1894, 't verschil is slechts 27. In 1894, waren er zooveel afwezigen als in 1896. Nu, ziehier zeer eenvoudig de uitleg ging van 't verschil tusschen het getal stemmen bekomen in 1896 en dat in 1894: In 1894, traden de katholieken en de socialisten elk met eene volledige lijst op van 6 candidaten, terwijl de Donchisten maar twee candidaten voorstelden, de heeren advocaat Ghyselinckx en Moeus. In 1894 even als in 1896, stemden de liberalen als een man voor de Donchis ten. Maar als ze, in 1894, voor de twee Donchisten hadden gestemd, dan bleven er hun nog 4 stemmen over. Ehwel, eenige honderden dier liberale kiezers hebben die 4 stemmen gegeven 't zij aan katholieke candidaten, 't zij aan zekere candidaten der socialisten. En zoo be kwamen de 4 eerste candidaten der socia listen, in 1894, 1700 stemmen. Nu, in 1894, hebben de Donchisten. gebruik van om, in plaats van eene reis over den Oceaan, eene andere te aanveerden, waarvan men niet kan tcrugkeeren Ik troost mij met de gedachte, dat ik alle genoegens gesmaakt heb, die de wereld een ryk man kan aanbieden 1 Weinige uren nadat Baueriich zyne misdaden be kend bad, werd Valentine Zier in vrijheid gesteld. Agnes von Beeren, die door Lageman gewaarschuwd was, kwam baar afhalen. Niet in staat een woord te spreken, zonken de twee vriendinnen elkaar schreiend in de armen. Na eenige snikken wilde Valentine iets zeggen, doch Agnes zegde. Stil, stil, spreek niet, voordat wij deze huive ringwekkende plaats verlaten hebben, waar ge zoo onschuldig geleden hebt. Onwillekeurig sprak zij Valentine met bet vertrouwelijke ge toenadat aan dit meisje maanden lang al bare zorgen gewjjd geweest waren, kon zij haar niet op een afstand be handelen. Tot eene gevangenbewaarster, die met een koffer kwam aandragen, waarin verschillende dingen Valentine waren, zegde Agnes Neen, neen, wij ne men niets mcê, wij laten alles bier. Ge kunt er meé doen, wat ge wilten zij liet de vrouw een paar goud stukken in de hand glijden. De vrouw zag het ryiuig na en zegde toen tot eene andere bewaarsterEene als zy komt hier niet zelden niL Maar eene als zy komt hier ook zelden luiddt het antwoord bce beeft men haar voor eene moordenares kunnen houden Nu, de heeren weten anders zeer goed, wat ze doen. Ik zou zelf geloofd hebben, dat ze iets op haren kerfstok had, want ze deed soms erg vreemd. Ze is er goed afgekomen, maar de heeren vai de rechtbank zullen echter niet weinig ontsteld zyn het is ook geene gekheidhet scheelde maar weinig of ze hadden een onschuldig menscb ter dood ver oordeeld. De komst van eenen opzichter maakte aan dit sprek een einde. Intusscbcn sloeg het rytuig met de beide dames denzclfden weg in, dien het gisteren met Agnes en Lageman genomen had. Gedurende den rit kwamen bij mevrouw von Beeren zoete herinneringen aan den dag van gisteren boven, doch nu was het oogenblik niet geschikt om zich daaraan over te geven al bare zorg moest nu gewyd zyn aan de vriendin, die half bewusteloos naast baar in de kussens van het rijtuig leunde. Om Valentine niet aan nieuwsgierige blikken bloot te stellen, had mevrouw von Beeren bevolen een ge sloten rijtuig te nemen. Alleen aan de zijde, waar zij zelf zat, was het portierraampje neergelaten, maar de geurige meilucht scheen te sterk te zijn voor de armo Valentine die zoo lang de duffe gevangenislucht had Agues bemerkte, hoe hare vriendin de en met moeite ademde, en wilde daarom en. Doch Valentine bekwam een nig en hield hare band vast met de woorden O, laai open, laat open, hel doet me zoo goed. Als men m den lang de vrije lucht ontbeerd beeft en de verloor ze ooit wéér in te ademen, dan weet hoeveel het weerd i* ze te kunnen genieten 1 't accoord met hunne boezemvrienden, de liberalen, eene volle lijst van 6 candida ten voorgesteld, en de liberalen hebben twee manifeston uitgegeven om aan bunnc partijgenoten op te leggen van voor de geheele lijst der Donchisten te stemmen. En dat hebben de mannen van prin ciep gedaan. Nu, de 4 stommen dio zij, in 1894, aan zekere candidaten der katholieken en van de lijst der socialisten gaven, hebben zij op 26 juli gegeven aan de Donchisten. Zoo komt het dat de katholieken en do socialisten, in 1896, min stemmen heb ben bekomen dan in 1894. Maar een klaar bewijs zelfs voor den grootsten domkop, dat dit minder getal stemmen noch voor de katholieken, noch voor de socialisten een verlies daarstelt, treft men aan in 't feit dat de verraders kliek, in 1896, niets heeft aangewonnen, maar integendeel merkelijk min stemmen heeft bekomen dan in 1894. Dat is klaar gelijk pompwater, maar dat zal de foppers van Chipka niet belet ten aan hunne kwibussen wijs te maken dat ze veld winnen Arme kwibussen I Zooals wij in ons nummer van woens dag gemeld hebben, behelsde de Monir teur n van 11. zaterdag een koninklijk be sluit waarbij een reglement over het mer ken van rundvee wordt ingevoerd. Wij laten hieronder de voornaamste bepalingen ervan volgen Dit reglement is niet alleen van kracht voor de op de grens liggende gemeenten maar voor gansch België. Art. 1. Alle eigenaar of houder van runddieren is gehouden vóór den 25 Augustus 1896 aan den burgemeester der gemeente de runddieren te verklaren dio hij bezit of houdt, ten welken titel het ook weze. Art. 2. Alle eigenaar of houder van runddieren en namelijk alle koopman of kommissionnaris iu vee is gehouden, op een boekje daartoe uitsluitelijk bestemd, de runddieren in te schrijven die hij koopt, verkoopt, houdt of verwisselt. Hij is insgelijks gehouden op dit boekje de dieren in te schrijven die geboren worden of omkomen en de aanduiding te geven van het metalen merk dat het dier aan het rechter of aan het linker oor draagt. Het houden van dit boekje is verplich tend te rekenen met 15 October 1896. Het moet op iedere aanvraag der over heid of van ae agenten der overheid ge toond worden. Art. 3. De verklaringen waarvan spraak in 1 van artikel 1zullen gedaan worden op formulen door de zorgen der plaatselijke politie ter beschikking der belanghebbenden gesteld. De verklaringen van de veranderingen, waarvan de dieren het voorwerp zijn,moe ten, binnen de vier en twintig uren, ter keunis worden gebracht van den agent merker. Art. 4. De minister van Landbouw en Openbare Werken zal binnen een door Arme Valentine fluisterde Agnes. De tjjd zal ook deze wonde heelen en u 't onverdiende leed laten vergeten. - Vergeten, herhaalde Valentine met een diepen zucht. Oh, als dat mogelyk was Kon ik toch alles, alles vergeten Alles lieve T Dat zou met goed zyn er is veel, dat men geerne in zyn geheugen bewaart, antwoordde Agues schalks, doch alle lust lot vroolijke scherts verdween, toen haar blik op Valentine's treurig ge laat bleef rusten. Vergeten, vergeten Dat is het eenige geluk dat mij nog ten deel kan vallen, fluisterde zij met bevende lippen. Toen naar buiten ziende, vroeg zy Waar voert ge mij heen, Agnes Wal naar myne woning, antwoordde Agnes, daar is voortaan uw ta huis, en zij wilde er bijvoegen tot dat ge in uw eigen buis gaat woneD, doch zij zag iets in Valentine's gelaat, dat haar waarschuwde om niet op Koenraad Rechling te zinspelen. Eer ik mijnen voet over een anderen drempel zet, moet ik naar den man, die meer dan mijn leven, mijne eer en mijne vrijheid gered beeft. Laten wij naar M. Lageman gaan ik wil hem op mijne knieén danken, voor alles wat hij voor mij gedaan heeft. Beloonen kan ik hem daar nooit voor. Nu vloog weer dezelfde scbaiksche glimlach over Agnes gelaatzy antwoordde met voorgewende gela tenheid O, beb daar geen zorg voorM. Lageman heeft zijn loon reeds ingevorderd. Van u t Agnes knikte. hem to bepalen termijn, door de agenten, te dien einde aangesteld en waarvan hij de vergoeding regelt, den inventaris doeu opmaken van al de dieren aangegevea in gevolge 1 van artikel 1. Art. 6. Het is verboden de identi- teitsmerken der lovende dieren af te doen. Het is insgelijks verboden de opschrif ten ervan te doen verdwijnen. De vleeschkeurders zijn gehouden, tij dens de keuring, de identiteitsmerken af te nemen waarvan de dieren voorzien zijn, of zedoen afleveren doordeslachters. Deze merken worden teruggezonden aan den Minister van Landbouw en Open bare Werken binnen het tijdsverloop en volgens de door hem bepaalde voor waarden. Art. 8. Ingeval van wegneming of verlies van een identiteitsmerk van een dier, is de eigenaar of de houder ver plicht, binnen de vier en twintig uren, ervan de verklaring te doen aan den bur gemeester der gemeente waar het dier zich bevindt. De burgemeester geeft hiervan onmid- delijk keunis aan den bevoegden merker, die ten laatste binnen do acht dagen het dier opnieuw merkt. Deze maatregel wordt uitgevoerd teu koste van den eigenaar. Art. II. De kosten van optelling en merking der dieren zijn ten laste van den Staat. Art. i'2. De eigenaars of houders van runddieren zijn gehouden de ver richtingen der optelling en der marking te vergemakkelijken. Wat in 't bijzonder het merken betreft der diereu in het binnenland of op de grenzen, zullen zij aan de daartoe aange stelde agenten het noodig getal man schappen bezorgen om de dieren stil te houden. In geval eigenaars of houders van rund dieren weigeren zich naar deze voor schriften te gedragen, verzekert de bur gemeester aan deze agenten de noodige ulp, ten koste der belanghebbenden. Art. 13. Vooraleer in bediening te treden, leggen de agenten, benoemd, in uitvoering van artikel 4 van dit regle ment, den door de wet voorgeschreven eed af in handen van een der vrederech ters van het arrondissement, De overtreding van het tegenwoordig- jeglement zullen gestraft worden volgens art. 4, 6, 7 der wet van 30 December 1882 op de gezondheidspolicie der huis dieren. Nog een officieel pereltje. Welke slimme vertaalt in den Moniteur het woord vicomte door ondergraaf (in plaats van burggraaf,) en het woord exposition universelle door algemeene tentoonstelling (in de plaats van wereldtentoonstelling) -Wat ben ik u teel verschuldigd, riep Valentine uit, terwijl zij Agnes de hand drukte. Lageman heeft het me verteld, dat hij myne verdediging alleen op zich heeft genomen, omdat ge het van hem geeischt hadt, en hem op het rechte spoor helpt om.... In één woord, dat ik eigenlijk het proee» voor u gewonnen heb, viel Agnes schertsend in. Al is dat niet zoo, ge hebt er toch veel aan ge daan «n ik kan u niet gelooven.... Dat ik Lageman den gevorderden prijs zal beta len viel Agnes in. Het zal wel moeten, da dwaze man wil van my alleen ontvangen. Hy houdt my voor te arm daarvoor. Och neen, maar ik zou my zeer ongelukkig ge voelen, als ik niet zelf betalen mocht. Zy zegde dit op xoo'n eigenaardigan toon, dat Valentine opmerkzaam ward en haar aen licht opging omtrent de beteekenis van hare woorden. Agnas versta ik u goed T Hebt ge... Zyt ge... jti Mdert gisteren ben ik met Karei Lageman verloofd, viel zy in, lerwyl zij hare vriendin in hare armen sloot. Het gaat toch vreemd, niet waar? Bauerliah heeft u veel kwaad» aangedaan, maar hy krijgt nu loon naar werken. Ik heb getracht nwe eer en leven te helpen redden, en nu ben ik daardoor zelf gelukkig ge»or.len. Zoo inuig verheugd Valentine ook was over het geluk van hare vriendin, zoo pynhjk was voor baar de vergelijking met haar eigen lot. Onmogeiyk kon ze getuig» zyn van Agnes geluk, dacht ze. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1896 | | pagina 1