Pol en Slant. Te Mechelen. Landbouwers. Van tak op tak. Stant en heeft op g'heel zijn baan nog niets anders geroken als eau de cologne, wanneer hij in de verte een gerij ziet afkomen dat hem de neusgaten nog meer doet jagen. Welhaast heeft hij Pol erkend die op 't voorste van de kerre zijn dol- leken zit de rooken. Stant. Wel, Pol, hei en is I waarlijk meè _3geeu rozenwater dat g'over de we- *p->rt6^rcld rijdt Pol. Neen't Stant, 't is nog goeiën he man. En ge ge- riekt hora van verre. Stant. 'k Geloof 't wel. Pol, 't is om een g'heel streek voor eeuwig en drij dagen te vergeven van den muskus I Pol. 't Is deugdclijken, Staut; maar we zullen 't van dees jaar van doen heb- hen, zoo 't schijnt; 't looi en wilt niet op, man I Stant. Ila, Pol, 't is 't loof dat ge bezig zijt meè peperen en 't wil niet op; van dezen keer? Eu verleden jaar zulk schoon loof Maar de menschcu hadden dan ook gepeisd dat 't geon loofjaar en zougewee8t ziju 1 Pol. 't Is waar, Stant, g'hebt goed onthouden in 't eerste bad 't loof staan steken door de droogte, maar 't is daar achter nog eerste klas goed gewerden. Stant. Hewcl, hewel, Pol, daar is nog tijd genoeg om van dees jaar ook groot te groeien eu wel op te brengen. Pol. Ja jaat, Stantmaar 't is toch een g'heel slecht teeken als 't van in het begin of niet eu tiert en staat te treuren, Stant. En waarhij komt dat nu, Pol Ligt 't land te droog of te nat, of is er een ander oorzaak Pol. Dat is veel gevraagd, Stant eenigo wijsneuzen zeggen dat 't komt bij de droogte, anderen peizen dat er slecbt gewormsel 'in don grond zit, anderen be- weren dat t land te los ligt, enz. enz., maar ik deklareer niet te weten waarbij 't komt, nochtans een goei vlaag regen hier in ons streken en zou er volgens mij geen kwaad aan doen in alle geval, bet is gelijk welke d'oorzaak is, wij zullen wij maar uen keer voor goed proberen of we 't niet en zullen in den gang krijgen door dat rozenwater waar dat ge daar van spreekt, Stant Stant. G'hebt gelijk, Polgeef het maar uen keer goed zijn recht, en als de boerkes bun beste doen om in te smeeren dan zal 't onzen lieven Heer toch wel doen groeiöu ook Pol. Dat peis ik ook, Staut; en tus- schon d'hoop en de vrees leven w'altijd maar voort, en alzoo geraakt iedereen toch aau zijn eindeken Stant. Dat is just, Pol maar daar gerakeu in de deugd en in de treffelijk heid, dat is de groote affairen Pol. Jaat, Stant, en 't is daarop dat we meè Gods hulpe ons toeleggen eu die 't anders doet, die moet het maar weten 1 Stant. 't I- elk voor hem, Pol; maar wat wordt er tegenwoordig toch be drog en valschheid verkocht onder de menschen 1 Pol. 't Is sedert een jaar twee of drij veel verslecht, StantSedert dat die daenzerij en die roelandersboel hier óveral 't, volk komen opmaken bobben en aan die brave en eenvoudige menschen heb ben willen doen gelooven dat er bijna geeu goei rijke katholieken meer eu zijn, en dat de werkende klas overal verdrukt en vervolgd wordt door do wettige over heid, sedert die vuile en socialistische propagande is 't geloof veel verslapt en zijn er vele slechte kinderen en onderda nen onder 't volk gekomen 1 Stant. Maar dat en duurt toch alle maal maar een bakte brood, Pol! Luther, die afvallige pater en priester, die heeft duizende en duizende menschen bedrogen en op nou slechten weg gebracht, maar 't en beeft maar geduurd zoolang als het God beliefde, en sedert honderde jaren eu wordt er vau dien huichelaar maar niet meer gesproken als om hem te schandvlekken eu te vermaledijden Pol. Eu wilde die krawat ook alzoo g'heel den wereld hervormen en 't meusch- dom opmaken, Stant? Stant. Weljajaai, Pol; en d'over- hedeu der H. Kerk leugenachtig maken en batteren op de rijke menschen en de priesters die hem bestreden, doen door gaan als volksverleiders eu slaven van 't geld eu van 't meutchelijk opzicht Pol. Hij heef; er naar opg'haald ook, Stanl Stant. Die zulke streken uitsteekt, Pol, haalt er altijd naar op en die den dag van vaudaag deftige eu waardige priesters durven bestrijden aan dewelke zij zelveu.totoverdrij jaren, toe in hunne luieven den naam van werkmansvriend toeeigenden en van wio zij dan nooit spra ken dan met lof en eerbied, die dat dur ven doen. Pol, die zullen ook af te reke nen hebben met den grooten Meester om hei kwaad dat zij stichten. Pol. En volbrengen die priesters nog altijd hunne plichten gelijk vroeger, Staut? Stant. Zekerlijk, Pol, en dat met nog altijd toouemenden en aangroeienden iever zij doen voor den werkman al wat zij kunnen z'ondersteuneu hom door woord en daad, zij trachten hem voor- deelig werk tc bezorgen, zij helpen en troosten hem wanneer ziekt» of andere ougelukkcu ziju huisgezin treffen, z'aan- Looren al zijne klachten en gricveu en trachten hem recht en welvaart te bezor gen. in oen woord, zij gebruiken al huune macht en invloed om de noodlijdenden bij te staan en goed te doen overal waar zij s kunnen maar eene fout hebben zij, Pol, 5 tint fout, cu dat is van met de tloncherij 'i niet meè te doen, of in andere woorden, j van zich te verzetten tegen diegenen die 't volk willen misleiden, bodriegen en in 't ongeluk brengen Pol. Maar kozzen Tist vertelde mij gisteren nog dat die liefhebbers nog dur ven schryven in hunne gazetten dat er nog priesters genoeg met hen zijn Stant. Ja ja, dat durven zij, Pol; maar wat, durven zij niet Liegt, liegt nog, liegt maar altijd voort, zei Voltaire, en er zal toch altijd iets van overblijven. En die school volgen die mannen. Pol. Wij weten wij zoo wel als dat twee ou twee vier is, dat er in g'heel ons arrondis sement van Aalst, om niet te zeggen in g'heel de katholieke wereld, niet éénen, maar niet éénen dienstdoende priester to vinden en is die meè de douchekliek meè doet en die dezelve uit al de krachten van zijn ziel uiet af en keurt en bestrijdt, on niettegenstaande dat, zeggen zo en schrij ven ze zonder schaamte dat er nog pries ters genoeg meè hen zijn Pol. 't Is een abominatie, Stant Stant. 't Is meè dat punt gelijk meè allemaal d'andere, Pol; ze loochenen dat ze een verbond gesloten hebben meè de liberalen en de geuzen, en nochtans iedereen weet dat al de liberalen tot den laatsten toe voor den douohenlijst ge stemd hebben en dat ze in do stad van Aalst ten miuston twee duizeud stemmen g'had hebbeu van de liberalen Pol. 't Is grof, Stant, 't is grof Stant. Ze schrijven, ze roepen, ze schreeuwen op alle toonen dat ze g'heel hun leven gewerkt hebben voor den werkman En iedereen in Aalst weet dat ze g'beel hun leven lang den werkman gevleid hebben, eu daarentusschen meê honderde duizenden balve stuiverkes uit den zak van den werkman geklopt hebben door Werkman, enz. enzEn nu, Pol, zouden ze nog door diieuzelfden werkman, en kost dat kost en door alle middelen, moeten tot d'eerepostjcs en bijzonderlijk tot de geldpostjes geraken Pol. Verstaan, Stant, verstaan Maar zo pakken meê hun tanden naar de maan, man 1 De kieziugen van over veer tien dagen hebben er reeds een staaltje van gegeven en in 't toekomeudc zullen w'bun nog een ander broeksken passen Stant. Ja, Pol, eerlijkheid en def tigheid duurt langst, en op 't zand bou wen is riskeren van zijn batimeut zien in te tuimelen, Pol. Wel gezoid, Stant, en tot bin nen acht dagen t Stant. Ja, Pol, tot binnen acht dagen, maar naar Aalst komen zelle manl Pol. Watte, naar Aalst komen Stant. Ja, Pol, naar de Vlaamsche Kermis! En hebtg'het al vergeten Pol. Ha, g'hebt gelijk, Stant 1 Neen neen, 'ten is niet vergeten, zelle 1 want Kaken is kontent, en komen doen we Stant. A la bonne houre, Pol En ziet dat g'heel de prochie meêkomt'l Is te doen op half Oogst, en dan ook den 16, 17 en 23 van d'Oogstmaand En schoon, en plezierig, en amusant zal'ter zijn Daareuboveu, Pol, 't is voor een goed werk En nen mensch kan al zoowel eenige centen verteren als er 't goed werk bij is als als 't er niet bij en is En daarom opgepast en uw beste gedaan 1 Pol. Zijt er zeker van, Pol, 'k zal 't zeggen aau iedereen; maar ge zult toch nog eens komen he vóór de V laamsche Kermis. Stant.— 'k Peis van ja, Pol, en vrien delijk gegroet Pol. Salut, Stant, en de goei reis! Men leest in het Journal de Bruccelles het volgende Het 7erslag der Eloile beige over de laatste onlusten in onze stad is een weef sel van grove onwaarheden. Iedereen wqgt dat noch de burgerwacht, noch de gendarmerie noch de pompiers zaterdag avond waren opgeroepen. De oproepingsbrieven werden zondag morgen uitgedeeld, tegen den zelfden avond ten hallG. Wat de clericale uitdagingen in de herberg der Milsenstraat betreft, zij zijn louter uitvindsel.... Er waren vijf perso nen in bet huis. waartusschen eene 57 jarige zieke vrouw,die door de aandoening bedlegerig is.Buskens zelf was niet thuis. Reeds lang werd hij in de wraakneming der liberalen aangewezen, daar deze niet ophouden de lieden te vervolgen en te benadeclen, die op eene ot andere wijze tegen heu getuigd hebben in het kiesen- kwest. Buskens heeft reeds verscbillige dreigbrieven ontvangen. De waarheid is dat om half Hen eene liberale bende was bijeengeroepen in het huis van een en gelenden liberaal der Hoogstraat. Zij heeft ten half elf zijne woning ver laten, een kwaart uuis vóór den aanval Onze vrienden kennen heel goed do leiders. De Eloile zou beter doen niet te spreken van den rol der policie. Zjj bepaalde er zich bij dat, na drie kwaartuurs verwoes ting, twee agenten....... zich gingen ver schuilen in het koolmagazijn Dat is bewezen door het eerste onderzoek. En dan, hoe onwaarschijnlijk is het, dat katholieken alles zouden gaan ver nielen bij eenen katholiek, alleen om het plezier te hebben hunne tegenstrevers te kunnen beschuldigen. Neen, ziehier het liberaal princiep aan de katholieken de verantwoordelijkheid hunner heldendaden opdringen deze vir tuozen hebben het groot aria der uilda ging uitgevonden Maar zijn er dan geene andere huizen aangevallen door onze liberalen Ik ben woensdag langs den Leuven- schen weg in de herberg In Boom gegaan. Wilt ge de misdaad dezer men schen kennen Ziehier do herbergier, Van Camp, is de schoonbroer van ons geacht gemeenteraadslid, M. De Vos.... In den nacht van zondag tot maandag is eene bende van 100 liberalen ge ziet hoe men des burgemeesters bevelen eer biedigt 1 voor het huis van M. Van Camp gekomen.Geon ruit is heel gebleven. De inwoners moesten de vlucht nemen. Alsdan zijn de schoelies binnen gedrongen hebben al het mobilier van den toog vernield, en hebben 40 fr. uit de schuif meegenomen. En 't zijn de Sussen die dat gedaan hebben Maar gaat dan, o correspondent der Eloile de kinderen Verlinden, uit de herberg Inde Herderin ondervragen.... Daar he- ft den aanval in den nacht van zondag tot maanJag meer dan een uur geduurd,zonder tusschenkomst der policie. Niet inin dan 70 steenen zijn boven, wel 100 zijn beneden binnengeworpen. Eene der juffers Verlinden is gewond en ligt te bed. De daders zijn gekend. Zullen het ook clericalen zijn f Den morgend der kiezing. zag men in de straten gro pen van 30, 40 kinderen gaan, met het volgende opschrift voorop: Dank aan de liberalen zullen uwe kinderen kosteloos naar het Atheneum gaan. Een onzer vrienden spreekt den policie-inspecteur S-Tven aan en verzoekt hem het bevel van M. Denis, dat alle stoeten verbied, uit te voeren. En de policie-officier antwoordt dat is geen optocht, 'l is een school Het besluit uit al het voorgaande is gemakkelijk te trekken. De toestand, dien wij beleven, kan niet blijven duren. Het parket en hel gouvernement moeten de policie tot haren plicht terugroepen. Als onze burgemeester niet in staat is de orde te handhaven, moet het middenbe stuur kracluige maatregelen nemen om aan de eerlijke burgers de bescherming te verzekeren, op welke zij recht hebben. Verraders werk. Onze katholieke vrienden der stad Vcrviers, die eene der citadellen is van 't socialism, zijn er, dank zij een onver poosd moedig werken,in gelukt,in de bal lotteering van zondag 11., 4 buuner cau- didaten op 6 te doen kiezen in vervanging van 4 socialisten. Volgens het katholiek blad Le Nott- velliste de Verviers indien de twee overige katholieke candidate» niet geko zen zijn, is 'tde schuld van La Justice sociale de tolk der christene (?)volks- foppers van Brussel, die in de week vóór de ballotteering met de socialisten van Verviers meégehuild heelt tegen de ka tholieke werkliedcn-candidaten. - Schande roept Lc Nouvelliste b uit, voor zulke maunen Ze zullen ge- b braudmerkt worden met de schandvlek der verraders die vóór den vijand hunne partij verloochenen Wat gemeene boel is toch die chris tene volksfopperij Onthoudt dit In hot rood congres to Louden gehouden maakt de Belgische socialistische leider, Vauder Velde, verslag over de laudbouw- kwestie Zij is, zegde bij, zeer moeilijk en iedereen verschilt erover van gedacht. Engelschcn die in een land leven waar landlords onmetelijke domeinen bezitten, moeten de zaken noodzakelijk anders inzien dan Belgen, in wier land de eigen dom zeer versnipperd is. Maar wij ziju het allen eens over dit punt tot den laat sten brok toe moet het land aan den bij son deren eigenaar ontnomen en aan den Staat toegekend worden, n De Franschman Lafargue antwoordde dat men zich om het lot der boeren niet behoeft te bekreunen, daar zij de echte steunpilaren der conservatieven zijn. Eindelijk stemde het congres dat elk land vrij is de middels te kiezen die 't best geschikt schijnen om den grond in de handen van den Staat te doen overgaan. De slag van Waterloo. Het schoonste bewijs dat het koppel ezeldrijvers van Chipka den uitslag der prouuciale kieziug ïu't Arrondissement Aalst, aanziet als een zeker vooiteeken van de klopping die den vierden man, in 1898, te verwachten staat, het schoon ste bewijs, zeggen wij, is dat 't Land van Aelst zich wel wacht vau den uitslag dier kiezing aau zijne kudde dompelaars en sukkelaars bekend te maken. Do ongelukkigen die anders niet lezen dan de gazetten van Chipka, zullen nooit ter wete komen dat do Douchisten te Niuove, in 1894, in ballotteering kwamen met de katholieken, maar nu, in 1896, verpletterd leggen onder eenen klont van 1800 pond. Die arme dutsen van lezers zullen ook nooit weten dat de Douchisten in 't Kan ton Geerardsbergeti op 7000 uitgebrachte stemmen cr slechts 3 a 400 bekwamen. De brave menschen zoo weinig wijs maken mogelijk, zegt Pie, dat is 't beste... Ze moeten dat al uiet wetenArme sukkelaars Door hunne vrienden veroor deeld. Prins Krapotkine.de Russische anarchist, zegt over de socialisten als Van der Velde, Anseele, Furnemont, Bertrand, enz. De socialisten die in de Kamers zete len zijn verwaande maunekens,onwetende en onbekwame gazetschrijvers, woorden kramers, burgers en luie werklieden. Als de omwenteling moet uitbersten, zouden zij in allerhaa3t naar het stadhuis en het ministerie loopen om iu de verlatene zotels te gaan zitten. Zij zouden galons op al hunne kleeren naaien eu zich dan spiegelen in de spiegels van het ministerie niet rooden sluier, gouden kepien mees terlijke houdiug, om te loouen dal zij boveu huuuc kameraden van gister ver heven zijn.'s Anderdaags zullen zij twisten, elkander voor achteruitkruipers uitschel den voor dwingelanden en voor schelmen. Hij kent ze, die Krapotkiue I Een afdoende antwoord. - a Justice sociale verzocht Le Bien public te willen zeggen 1° In 't welk de christene democraten van 1894 te Aalst verschillen met dezen der andere Provinciën des lauds 2° Wanneer en hoe zij de minste Bis schoppelijke afkeuring hebben ingeloo- pen. Lc Bien public blijft het antwoord niet schuldig en zegt 1° De christeno valsche democraten - van Aalst, van Ninove, van Somergem en elders, verschillen vau de christene democraten welke wij ondersteunen in den zin dat deze laatsten zich met de katholieke bewaarders verstaan of willen verstaan, terwijl de valsche democraten, ten audere slechts eene vormlooze oningerichte menigte vertc- genwoordigcnde.zicb uitsluitelijk bozig- houden met de katholiekec,democraten of behoudsgeziuden op do hielen tc zitten, (of te bevechten) Hunne houding in de laatste provin- - ciale kiczingeu. outslaagt ons van alle verdere bewijsvoering. Maar iudieo La Justice sociale - breedvoerige ophel- deriugen verlangt, wij denkeu dat de valsche democraten zeiven zich zullen verhaasten ze haar te geven. Die val- - sche democraten hebben, inderdaad, den oorlog verklaard aan de katholieke democraten welke van huune kleine kapel geen deel uitmakeu en die zij .als zoetwater-democraten aanschouwen. - Hun voornaamste orgaan Klokke Roeland sprekende vau den Voorzit- ter des Belgischen Volksbonds, schreef: Wij zullen ze bevechten wij ver- kiezen Woeste boven Verhaegen. Woeste is een vijand die met opene visier strijdt, terwijl Verhaegen een man is die tusschcu twee waters zwemt en die zeerwel gelijkt aan zekere Fransche democraten die maatschappijen stich- ten om het Orlcauism 't is te zeggen, de joderij ter hulp te komeD. Ehwel, Vorhaegen doet dat ook om het volk aau de oubowaarders te leve- ren voor de welke hij zich plat ter aarde legt. Daarna laat Lc Bien public - de Bis schoppelijke nota volgen vau 4 Oogst 1894, door de welke de partij-Daens en het gedrag harer leiders en schrij velaars veroordeeld wordt. Le Bien public drukt de hoop uit dat La Justice sociale zoo loyaal zal wezen zijne autwoord meè te deelen. Wacht er uaar, maar vast er niet naar, Confrater - Bien public - of ge zijt ver hongerd Eene bemerking Men neme het niet kwalijk als wij zeggen, dat het ons, Aalstersche katholieken,toch zulke deugd aan 't hort doet nu eindelijk, altijd meer en meer, de olie te zien bovendrijven. Van den beginne af, van in 1893, heeft Denderbodegeschreven dat de democraten der Dendervallei slechts een rommelzoo is van lieden die de eenen uit heersch- zucht, de anderen uit baat en wraakzucht de katholieke partij verscheuren. Maar Denderbode kende er dan niets van, en zij die ons toen den steen toe wierpen, beweerden alles te kennen en te weten. En nu heden moeten ze bekennen dat Denderbode waarheid sprak en zij door eenen schijn van volksgezindheid bedro gen zijn geweest. Had Le Bien public en velen met hem in 1893-94 geweten wat zij nu weten en gesproken gelijk zij nu sedert eenigon tijd spreken, lang ware de valsche demo cratische partij-Daens dood en begraven geweest. Doch op 26 juli 11. hebben de katho lieken van 't Arrondissement van Aalst, slechts op eigene krachten steunende, aan die verraderspartij, aan die kliek van handlangers der geuzerij, eenen geweldi- fen slag toegediend die haar zieltogend in et zand deed rollen Wij, katholieken van 't Arrondisse ment van Aalst, branden vau ongeduld om de zon te zien opdagen die den dag beschijnen zal op den wel ken wij aan die verraders- kliek den genadeklop zul len kunnen geven die haar voor eeuwig en drij dagen van het politiek tooneel zal afvagen AALST. Vlaamsche Kermis. Op 't oogenblik heerscht ten lokale onzer koninklijke Harmonie, Casino, Nieuwstraat, eene buitengewone be drijvigheid, maar ook men is er aan 'toprichten \an kramen, barakken, tenten, renbaan, enz. op 't foorplein der Vlaamsche Kermis. Nog nooit, noch to Gent op de groote foore.noch te Antwerpen,noch te Brussel, noch te Luik, noch zelfs te Parijs en te Londen zullen zulke wonderheden te zien zijn geweest als op de Vlaamsche Kermis, welke alhier zal plaatshebben op 15, 16, 17, en 23 Oogst aanst. Neen 1 neen nergens zal men dat kunnen zien hebben. Het programma vermeldende eenige der voornaamste wonderheden onder de wonderheden die er zullen te zien zijn, komt te verschijnen. Wij raden al onze geëerde lezers aan zich een programma te verschaffen; 't kost maar 10 centiemen, een bagatel Wie het leest zal zich als door eene geheime kracht naar den Casino getrokken voelen. Maar ook geen wonder. Bijzondere programmas zullen de ver dere leestelijkh' den zoo als concerts, vuurwerk, opsiijging van luchtballen, enz. enz. aankondigen. Men make het ruchtbaar 1 In ons Kanton Aalst, schrijft Hersen loos van Chipka, zijn er 2682 onthou dingen geweest bijna allen christene demokraten. Wij zijn op inlichtingen uitgegaan en bebbeu vernomen dat het getal der kie zers welke aan de stemming van 26 Juli geen deelnamen, ongeveer 1600 bedraagt. Dus is Hensenloos er maar duizeud mis. Die 1600 afwezigen zijn samengesteld uit ongeveer 850 landbouwers eu fabriek werkers die iu de vreemde verblijven, zieken, overledenen eu ongewilligen. Het getal afwezigen is niet grooter iu 1896 als in 1894 en dit der witte en ongel dige stembrieven ook niet. Die 2682 onthoudingen worden dus slechts door Herseuloos opgegeven om aan 't publiek de doodelijke klopping te verduiken die de verbondene liberaleu en douchisten op 26 Juli 11.gekregen hebben. Nog eene bemerking De candidaten der groene kliek bekwamen 6900 stem men, schnj't Hersenloos. Wie gaf hun die stemmen De liberalen als een man, want het was hun door 3 manifesten opge legd van voor de groenen te stemmen. Hersenloos .aanschouwt dus de liberalen als christene demokraten als zijne partij genoten... Kau men nu op eene ontegen- sprekelijker wijze bekennen dat de ver- raderskliek met pak en zak naar 't libe rale kamp is ovorgeloopen, naar 'r. kamp der geuzen die, volgens H Land van Aelst van 23 Juni 1873, gezworen hebben ons R. K. Geloof in 't modder te versmachten. Arme Petrus Arme Dolf waar zijt ge toch verdwaald Kunst en Nijverheid. Provin ciale Tentoonstelling te Gent. Wij vernemen dat twee ambachtslieden onzer Stad Aalst deel hebben genomen aan den provincialen prijskamp, namelijk, de hee- ren August Steenhout, marmerhouwor en Jan Limpens, meubelmaker. De eerste stolde ten toon eene marme ren schouw en de tweede eene coulisse tafel Vlaamsche stijl in eiken hout en eene lavabo-komode. Beide heeren werden met den eersten prijs bekroond. Proficiat dus voor hunnen iever en werkzaamheid tot vooruitgang der kunst en nijverheid in onze stad. De lauweren die deze beide heeren ko men te plukken is een ander bewijs voor onze begoedo ingezetenen, 't welk hun de overtuiging moet geven dat zij zich, in onze stad, bijna in alle vakken, zoo voor- deelig cn zelfs voordeeliger, alles kunnen verschaffen wat ze te Brussel en elders gaau aankoopen. Wie tot den bloei van Aalst, on tot de welvaart zijner medeburgers wil meewer ken, geve dus voor alles wat mogelijk is, den voorkeur aan onze Aalstersche am bachtslieden, winkeliers.en nijveraars. Minister De Smet de Naeyer gaat in November een wetsvoorstel neerleggen, waarbij het getal der herbergen bepaald wordt. En zoo streeft ons klein lanaeken stillekens vooruit op den weg van alle goede hervormingen. Geerardsbergen. Iemand die op zondag 26 juli 11. eene vieze smoel zal gesponnen hebben, is voorzeker advocaat Paul Guillemin. Dat heerschap, do chef der Donchistcn te Geerardsbergen. schreef daags vóór de provinciale kiezing in Le Patriotc n Men zal morgen kunnen afmeten welken grooten vooruitgang, wij, Donchisten,iu het Kanton van Geerards- hergen, sedert twee jaren, hebben En de uitslag der kiezing is geweest Katholieken 4594 stemmen. Liberalen en Socialisten 2595 n Donchisten 429 Schoone vooruitgang En volgens do snullen van Chipka heb ben de katholieken te Geerardsbergen ook veld verloren 1 Wij wenschen dat ze zoo nog laugo jaren mogen verliezen In Japan werden de meeste paarden met strooi geschoeid. Zelfs de zwaarste karrepaarden hebben schoenen van stroo, die om den hcnkel gebonden worden met van stroo gedraaide koorden en gemaakt zijn van het gewone rijststroo, zoo ge vlochten dat het een zool voor den hoef vormt, van ongeveer eenen duim dikte. Die zolen kosten ongeveer een halven penny het paar. In Ierland worden de paarden met rarashooren beslagen. In den boven Oxus worden de horens van de berghertcn voor het zelfde doel gebruikt en de schoenen met hoornen ponnen vastgemaakt. In Soedan werden de paarden geschoeid met sokken, van kemelsvel gemaakt. In Australië worden dikwijls paardenschoe- nen van koehuiden gemaakt. Nog niet langgeleden hoeft een Duitscher eenen paardenschoen van papier uitgevonden, bereid door het met olie, terpentijn en andere vloeistoffen te doortrekken. Dunne lagen van zulk papier worden aan den hoef gelijmd, tot dat de vereischte dikte verkregen is, en aldus zijn de schoenen duurzaam en ondoordringbaar voor vocht. Een vernuftig peerd. William H. Ellis, een pachter in de omtrek van Blosminburg, iu den Amerikaansckcn Staat New-York, is eigenaar van eene kleine witte merrie die Whitefoot heet. Eiken morgend voert het peerd de twee kleine meisjes van den pachter in een wagentje uaar de school, twee mijlen van de woning van Ellis en zoodra de kinderen uitgestapt zijn, keert het peerd om eu draft met het wagentje zonder voerman naar huis terug. Als het des namiddags tijd wordt voor het einde der school, spant de pachter Whitefoot weder in de merrie gaat alleen op reis, eu na verloop van eenigen tijd, brengt het peerd de beide kinderen ongedeerd terug. Als het peerd een of ander voertuig tegen komt, is het uiterst voorzichtig, om behoorlijk uit te draaien, zoo dat het rijtuig nooit eenige schade bekomt. Dns, beter gepast als nu bij veel men schen Eene nederlaag voor de damen. Do kommissie van den Cercle Artistique van Brussel hoeft een krachtdadig besluit genomen. Ze zal voortaan dgn toegang tot hare vertooningen weigeren aan de damen die hunnen hoed niet willen afleggen. Het schijnt dat de gravin van Vlaande ren die de aanstaande voorstelling zal bijwonen, beloofd heeft het voorbeeld te geven van gehoorzaamheid. Zulke maatregel behoorde overal geno men worden, want dc menigte .dier hoeden gelijken aan oprechte oorlogsche pen, en alwie daar achter zit, is in de onmogelijkheid iets te zien, gelijk langs welken kant hij zich draaie ofkeere. Oude grafschriften I. Van eenea bakker Die eens placht te spijzen Menschen naar den eesch, Spijst nu, hier begraven, Wormen met zijn vleesch. U. Van eenen beenhouwer Die met dooden huis moest houden Bad zijn vrienden eer hij stierf, Dat zij hem begraven zouden Eer hij levenden bedierf. (1) m. Van oenen drukker De man die in'dit graf Gelegd is en bedorven, Had van den druk geleefd Eu is van druk van gestorven. IV. Van eenen apotheker Die mij hielpen leven Hebben mij vergeven, Maar die ik vergaf Vind ik in het graf. (1Die met beesten dood te doen den kost verdiende, wilde begraven zijn na zijne dood, eer dat hij door den stank, levende menschen zou besmetten. Reisduiven in Frankrijk. Zie hier de bepalingen der wet betreffende den invoer van reisduiven in Frankrijk. Art. 1. De invoer iu Frankrijk van reisduiven, tot welk doel zij ook bestemd wezen, wordt enkel toegelaten voor soor ten, voortkomstig uit lauden die tegen over ons werkelijke wederkeerigheid aan den dag leggen. Art. 2. De reisduiven, uit zulke landen voortkomstig, mogen enkel binnen komen langs de volgende staties Longwy (Meurthe-et-Moselle) Givet (Ardennen) Anor, Jeumont, Feiguies, Blanc - Misseron, Balsieux, Tourcoing (Noord) Calais, Boulogne-sur-Mer (Pas- de-Calais)Dieppe, Le Havre (Seine-Infé- rieure) Saint-Malo (Ille-et-Vilaine) Cerhère (Pyrénées-Orientales Aulus (Ariége) en Hendaye (Basses-Pyrénées). Art. 3. Oplating van reisduiven is enkel toegelaten voor inlandsche soorten of voor duiven uit die landen, welke onder toepassiug van art. 1 vallen. Art. 4. Het gouvernement kan bij decreet allen invoer van vreemde duiven in Frankrijk verbieden. Art. 5. Het is verboden aan vreem delingen in Frankrijk duiventillen in te richten en te ontvangen, zonder toelating der regeering. Art. 6. De overheid zal alle oplating van duiven kunnen verbieden, die haar verdacht voorkomt en te allen tijd dui- venmanden in beslag nemen. Zeven geboden om 't gezicht te bewaren. 1° Als de oogen bij het werken pijn doen of als er vlokjos voor schemeren of het zien onduidelijk wordt, laat ze dan rusten van het werk afge wend. Na volkomen rust voor eenen oogenblik of langer, moogt gij het werk hervatten, maar zoodra de oogen weer vermoeid worden, moet gij ophouden. 2° Let er op dat er licht genoeg is en dat het behoorlijk op het werk valt, het best is van boven of van de linkerzijde. 3° Als gij zwakke oogen hebt, lees dan nooit in eenen tramway of spoorweg- waggon. 4° Lees nooit liggend. Zwakheid van gezicht is niet zelden toe te schrijven aan de verderfelijke gewoonte van in het bed te lezen.. 5° Lees niet veel gedurende uwe her stelling van eene ziekte. 6° De algemeene gezondheid moet door goeden kost, genoeg slapen, frische lucht, lichaamsbeweging, gezonde uitspannin gen en eene geregelde bepaling de werk uren bewaard worden. 7° Neem eenen behoorlijken tijd tot slapen. Wie veel leest heeft vooral be hoefte aan eenen niet te korten slaap. Sinds wanneer rookt men tabak. Reeds lang voordat Columbus, Ame rika had ondekt, werd in de heete streken van dit werelddeel door inboorlingen tabak verbouwd en verbruikt. Toen Columbus iu 1492 op Cuba en Haïti landde, zag hij dat de bewoners dier eilanden tabaksrollen met een maïs- blad omwikkeld (cigaren dus in den meest primitieven vorm), of ook wel fijn gesne den tabak uit pijpen rookten, cu ook Cortez vond bij zijne verovering van Mexico in 1519 daar eene zelfde gewoonte in zwang. De naam Tabak is naar men meent,

De Denderbode | 1896 | | pagina 2