VLAAMSCHE KERMIS Stedelijke Muziekschool Wettelijke besluiten- STAD AALST. Letternieuws. BEDEVAART in den Casino, op lo, 16, 17 23 Oogst 1 8 9 6. Belgische bedevaart -wükon,|ra onze zaak wol uit lel Rechterlijk kronijk. Congregatie der Jongelingen. Allerhande Nieuws. De E. V. Pas ziin de kiczingen voorbij en hebben wij uc zegepraal be haald of de jannen der E. V. springen uit hunne mande. Een voortreffelijk or gaan der katholieke gezindheid, de XX® Siècle van Brussel, werpt wat koud wa ter op de opgewondene katholieken, die zich ook aan dien hellewagen aanspan nen, en zegt hen 't volgende 1® De bespreking van dat stelsel is aan 't orde ran den dag niet 2e Do katholieke partij mag zich nooit ondergeven voor socialisten cn liberaal geschreeuw, ingezien het juist dat volks- ken is, dat met gekners van tanden de evenredige verdeeling der zetelkens in roept 3e De katholieke partij Loeft zich niet te gelasten met het liberaal dood lichaam wederom in het leven te roepen, noch den vooruitgang der socialisten te ver haasten 4e Het onvermijdelijk gevolg van het invoeren der E. V. is eerst cn vooral de ontbinding der Wetgevende Kamers. Nu, zoolang de katholieken door zinneloosheid uiet worden geslagen, kan niemand van hen in de huidige omstandigheden de ontbinding als wenschelijk aanzien 5e Grooteren kaakslag kunnen wij onze broeders van Brussel, Nijvel en Philippc- ville niet toebrengen, dan met hun te dwingen tot een gedeeltelijken afstand der kamerzetels, welke zij teu prijze van de hevigste worsteling én van heldhaftige zelfsopoffcringen.pas komen to veroveren; 6* Welke is nu do plicht der rechter zijde Haar program van ernstige her vormingen en verbeteringen verwezen lijken, maar geenszins den kostelijkcn en duurbetaalden tijd in het eeuwig herknoeieu van cbineesche kiesstelsels verkwisten Eindelijk 7e 't gene de katholieken kan verdoelen van kant wijzen, om zich uit- sl ui tel ijk toe te leggen op de invoering van die punten, waarop de algemeene gezindheid sedert lang berust. Buurtwegen. Het Staatsblad van Zoudag bevat een omzendbrief van minis ter De Bruyn aangaande do toelagen voor de verbetering dor buurt- en andere wegen. Wij laten er bier de voornaamste bepalin gen uit volgen De wet van 28 Juni stelt eeu bijzonder en tijdelijk fonds in van 10 raillioen, ten deele bestemd om toelagen te vergunnen voor buitengewone verbeteringswerken aan de gemeentewegen van belang voor den landbouw. Onder deze benaming moet men verstaan, allen weg die, ingeschreven op bet atlas der buurtwegen eener ge meente, tot landbouwexploitaties dient, en door zijuo richting niet aanzien wordt als moetende eens ingenomen worden in eene baan die eene gemeente verbindt, 't zij met eene naburige behuizing, 't zij mot eene statie of eene loskaai, en tot de eigenlijke buurtwegen toebehoort. Ten govolge eencr overeenkomst met bet departement van spoorwegen gesloten, zullen do volgende producten bestemd voor do verbetering der wegen, kosteloos voor de gemeenten vervoerd worden voor zooveel er materiaal beschikbaar isascb, afval van baksteeu cu steenbrokkenafval van steengroeven bezinkselruwe blok- steeneu afval van koolmijucn. De vraag der gemeentebesturen zal door tusschen- komst der gouverneurs aan den minister van landbouw en openbare werken moeten opgezonden worden. De invloed van glas op wijn. In Frankrijk hoeft onlaDgs iemand zijuen wijnleverancier een proces aangedaan, wegens het leveren van wijn op fust, waarvan de hem toegezonden stalen van beste hoedanigheid waren, doch toen de wijn op flesschen was, bleek deze niet drinkbaar. De rechter, ten einde raad, liet den wijn onderzoeken door oenen scheikun dige, en deze bevond dat sommige Oc- standdeelen van de flesschen, als potasch. soda en lijm in den wijn waren overge gaan en dezen ongeschikt voor het ver bruik hadden gemaakt. In plaats van tegen den leverancier van den wijn, is nu een proces aanhangig tegen een fabrikant van de flesschen. Onderlinge Bijstand. Het koninklijk besluit, houdende inrichtingen van eenen prijskamp voor het tijdvak van 1891 tot 1895, gedagteekend 19juli, luidt als volgt Art. 1. Een prijskamp wordt ingesteld, voor do jaren 1891 tot 1895, tusschcu de erkende en niet erkende maatschappijen van onderlingen bijstand, op 1 januari 1895 bestaande en ingesteld voor alle diensten buiten de verzekering tegen sterfgeval onder het vee. Art. 2. De maatschappijen, die zullen begeeren aan den prijskamp deel te nemen, zullen zich voer den 31 augusti 1896 in het ministerie van nijverheid en arbeid doen opschrijven. Zij zullen, daar na, de bepalingeu moeten navolgen, die door onzen minister van nijverheid en arbeid op voorstel van de bestendige commissie der maatschappijen van onder lingen bijstand zullen worden vastge steld. Art. 3. De belooniugen, in eere-diplo- mas. in medaliën en in geldpremiëu bestaande, zullen, op advies van dezelfde kommissie, toegekend worden aan de maatschappijen die zich op bijzondere I wijze zullen onderscheiden hebben door j hare goede inrichting, haren vooruitgang en de uitslagen van haar beheer. Vervoer van kiekskens. In uit voering eener ministerieële beslissing j zullen, voortaan en ten titel van proef, de kiekskens, aan de prijzen van tarief n° 2, met den eersten gewonen trein, in den morgen, voor alle bestemmingen in 't binnenland aanveerd worden alsook met den laatsten gewonen trein des avonds voor de station die door dezen trein bediend worden en voor do verdere statiën, indien het vervoer met aanslui- tingstreincn kau voortgezet worden. De verzendingen moeten aan de statiën zelf afgegeven worden en nier meer dan 50 kilos wegen. De kassen, kooien, mau- den, enz, moeten derwijze ingericht zijn dat er geen kiekskens kunnen uitgenomen worden. De manden moeten vau ooren of handvesten voorzien zijn en van een plankje of een stukje leder of perkament, waarop het adres van den bestemmeling staat of een merk dat in den vrachtbrief voorkomt. van Aalst. Bestuurder Mr F. L. Van den Bogaebde. Uitslag der Prijskampen van 1896. «o» Muziekleer, Jufvrouwen. Leerares Jufvrouw L. Van Dinteb. (le afdeeling) 1" prijs, Meert Irma. (2® afdeeling) 2® prijs met de grootste onderscheiding De Corte Leonie. 2® prijs, Van der Linden Margarcta, Steppe Eiisa. 1® accessit.'De Coninck Maria, Bren- donck Urbanie, Meert Joanna. (3® afdeeling) 1° prijs, Delpierre Hono rina, Fosselle Louisa, Schlüc-k Joanna. 2* prijs, De Bolster Justina, Van Sty- vendaelo Maria, Haven Lucia. le acccssit, Iloebeeck Adelina, De Loose Philomena. Muziekleer, Jongelingen. Leeraar Mr de Bestuurder. (le afdeeliug) 2° accessit, Blommaert Leo. (2® afdeeling) 2° prijs bij herhaling, Tombeur Leo. 1® accessit. Monsieur Petrus, Brey- naert Gustaaf, Callebaut Leo. 2® accessit, Breynaert Alexander, Bar- rez Polydoor. (3® afdeeling) 1® prijs, De Vos Frans. 1* accessit, De Vos Zénon. 2e accessit, Van der Linden Emiel. Volwassenen. (2® afdeeling) 2" prijs, Do Smet Leo pold, Blommaert Jozef. Accessit, De Meersman, Odilon, De Meetor Leo. (3e afdeeling) le prijs mot onderschei ding, De Clippele Alfons. ie prijs, Temmerman Jan. 2® prijs, Cornand Frans. Zang. Leeraar Mr L. Gabry. (2® afdeeling) 2® prijs met onderschei ding, Peireboom Gabriëlla. (3® afdeeling) 1® prijs, Schaltin Julia. Houten Blaasspeeltuigen en Saxophone. Leeraar Mr L. Walpot. Obo. (2® afdeeling) 2" prijs, De Mette Prosper. Saxophone. (3® afdeeling) 1® prijs met de aller grootste onderscheiding, Breynaert Gu staaf. Fluit. le prijs, Breynaert Alexander. Klarinet, klas van volmaking. Gouden Eermetaal, D'Hoir Prosper. (1® afdeeling) le prijs, DTIoudt Desideer (3® afdeeliDg) 1® prijs met groote on derscheiding, De Meeter Leo. 2e prijs, Blommaert Jozef, Van Droo- genbroek Lodewijk. Koperen Blaasspeeltuigen. Leeraar Mr G. Pape. Piston en Bugel. (3e afdeeling) 2® prijs, Barrez Jozef. 1® acccssit, Moortgat Gustaaf. Bazuin. (3* afdeeling) le accessit, Blommaert Leo Vioolcel. Leeraar Mr P, De Mol. (le afdeeling) 1* prijs, Steppe Elisa, Blommaert Leo. (3® afdeeling) 1® prijs, De Keukelaere Adolf. Viool. Leeraar M. J. Drubbed. Klas va?i volmaking. Gouden Eermetaal met onderschei ding, Ghysbrecht Arthur. (1° afdeeling) 2® prijs met de grootste onderscheiding, Lenssens Ronaat. (2® afdeeling) 1® prijs, De Mette Prosper. 2e prijs, Van der Linden Jozef. (3* afdeeling) 1® prijs met groote onder scheiding, Moortgat Gustaaf. 1® prijs met onderscheiding, De Meers man Odilon. 1° prijs, Banneville Juliana. P ianoJufvrouivcn Klas van Jufvr. E. Van den Bogaebde. (1® afdeeling) 2e prijs met de grootste onderscheiding, Van de Veegaete Bertha 2® prijs, Locus Maria, Parewijck Irèue. (2® afdeeling) 2* prijs, Vlassenbroeck Zulma, Locus Joanna. Accessit, Béatse Oclavie. (3® afdeeling) 1® prijs, Parewyck Pal my re. Accessit, Janssens Joanna, Janssens Maria. Klas van Mevr. Backaert. Klas van volmaking. Zilveren Eermetaal met de grootste onderscheiding, Peireboom Gabriëlla. (1® afdeeling) 1® prijs met onderschei ding, De Bergh Irène. 2® prijs, Van der Taelen Amelie. (2e afdeeling! 1® prijs met onderschei ding, Meert Irma. le prijs, Do Smedt Laura. Accessit, Herzog Helena. (3® afdeeling) 2® prijs, Dc Cortc Léonie, Van der Linden Margareta. 1° accessit, Van derTaelen Clementina. 2° accessit, De Vleeschouwere Hermiua. PianoJongclingen Leeraar Mr R. Den Raeryxck. Klas van volmaking. Zilveren Eermetaal met onderschei ding, Cammaert Jozef. (2® afdeeling) 2® prijs, De Seyn Eugeen, Van den Bussche Lodewijk. (3" afdeeling) accessit met onderschei ding, Pruvost Ernest, Callebaut Renaat. Het Staatsblad van 6 augustus 1896, kondigt do lijst af der personen die, voor het jaar 1896, belooningen voor daden van moed en zelfopoffering bekomen heb ben. Op deze lijst komen de volgende per sonen voor Burgerkruis van tweede klas MM. Brassine F.-E., majoor-bevelhebber der pupillenschool te Aalst De Puepe P.-N., bevelhebber der pompiers te Aalst. Medalie van tweede klas MM. Cornand K.-L., daglooner te Aalst De Wolf Leop. metserdiener, id. D'Haeseleir Pieter, bediende bij den staatsspoorweg te Aalst Van Rentergbem Willem,schoenma ker te Aalst Verhaest Benedikt, metserdiender te Aalst. Medalie van derde klas MM. De Backer Jozef, herbergier te Erembodegem De Vos Augustien, metser te Aalst Fermon H., lader bij deu staats spoorweg te Moorsel Gowie Ed., smid te Aalst Hauwelaert A., fabriekw. te Aalst Kindermaus J.-J.,schoenm.te Aalst Levis A.-J.,bewaker der genie,Aalst'; Spittaels J.-B.fabriekw. te Aalst Sunou Ed.-J.f daglooner, id. Van Geem J.-B., timmerman, id. Van Mieghem Hipp, timmerm. id. Eervolle vermelding MM. BoulonneB., veldw. te Herdersem De Bruecker Ivo,werkman te Erpe De Paepe L., luitenant der pompiers te Aalst Dc Saedeleor H.-J., onderofficier der pompiers, te Aalst Do Valckeneer A.-S., pompier,Aalst: De Vylder G.-V., id. id. De Wilde L., id. id. Gits Leonard, politieagent, id. Kiekens V.-F., pompier, id. Moganck Y.-M., handelaar, id. Peuneman C.-F., onderofficier der pompiers te Aalst Pilaete A.,brigad. van politie,Aalst Smekens J.-B., fabriekw. te Aalst Van Belle, J.-B., daglooner Aalst VanderMaelen S., brouwersg. id. Voruaove L., adjunct-commissaris van politie tc Aalst Vervoort J.-B., politie-commissaris te Aalst Wauters Lucas, daglooner te Aalst. Geldelijke belooningen. MM. Pyck Isidore, fruitkoopman, Aalst, 15 frank Steenhant A.. fabriekwerker, Aalst. 25 frank. Komt te verschijnen bij Fr. Uten, drukker-uitgever, te Diest Novene te eere van den H. Joannes Berchmans met eene bijzondere oefening en eene litanie voor den feestdag 13 augustus door H. J. M. Sistermans O. S. C. (Ker kelijk Goedgekeurd) Dit werkje, -10 blad zijden met portret van den Heiligen, wordt verkocht ten voordeele van deu arme. Prijs, fr. 0,20per exemplaar 15 fr. de honderd naar O.-L. Vrouw van Lourdes, vereerd in de Grot van Aalsl-Mijlbelce. Op Zaterdag 15 Oogst, zijnde O.-L. Hemelvaart, zal de Maatschappij De Ware Broeders van Aalst eecc plech tige offerande doen aan Onze LieveVrouw vau Mijlbeke, om de zegen over hun en over hunne familiën af te smeeken. De stoet zal gevormd worden aan de school der Eerw. Zusters, Moorselbaan, om half 5 uren. Dc Leden of andere geloovigen dio de bodevaart verlangen mede te doen worden vriendelijk verzocht, als de zangers met muziek lofliederen tot Maria sturen, zooveel mogelijk in den stoet de stilzwij gendheid tc onderhouden. Aan do Grot zal oene aanspraak gehou den worden door ecn E. P. Josuiet. Ver volgens zullen lofliederen gezongen wor den, waarua men zal zegenen met de relikwie van onze goede moeder Maria. Wie de wonderheden onder de wonderhe den der wereld wil zien, brenge een bezoek aan de Aalstersche Vlaamsehe Kermis NAAR 0 -L-V. VAN LOURDES naar deschoone grotten van Sint- Antonius van Padua te Brive en naar het H. Hert van Montmartre te Parijs, van den ld tot 22 September 1896, met goedkeuring van Z. Em. den Cardi- naal-Aartsbisschop van Mechelen. Er zullen twee treinen zijn de eerste vertrekt den 14 September; terugreis uit Lourdes den 21 September 's morgens; de tweede vertrekt deu 16 September, terugreis uit Lourdes den 22 September 's morgeus. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer Francois, Bestierder der Bedevaart, Noórderboulvard, 45, Brussel, cn te Aalst, ten bureelo van Den Denderbode. De iuschrijviugfdijsten zullen den 5 September gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld terug gegeven worden tot den dag van het vertrek. Voor de personeu die zich na 25 Oogst laten inschrijven, wordt de prijs vermeor- derd met 5 frank. De vermeerdering zal streng geeischt en in de kas der arme zieken gestort worden. voeten doen, wantik heb niet veel tijd, en hoe eerder ik hier vertrekken kan hoo beter. Ik heb uw span gekocht voor 1150 fr. B koopt mijn peerd voor 1550 fr. Dat is 400 fr. meer. Wanneer gij mij nu die 400 fr. geeft, kunt gij van B., wanneer hij terugkomt, evengoed die 1550 fr. ontvangen, als dat ik cr blijf naar zitten wachten. Nog de ramp van Oltignies. M. De- wée, ouderstatieoverste van Ottignies, die aanzien werd als verantwoordelijk voor de spoorwegramp,was eerst vrijgesproken en later in beroep veroordeeld toteen jaar gevangenis. Zijne genadevraag is gedeeltelijk aanveerd en zijne straf op 6 maanden gebracht. Do minister heeft hem naar het schijnt, zijne volledige jaar wedde behouden. Feest van O. L. V. Hemelvaart, Titel-feest der Congregatie. Om 6 uren algemeene Communie in de Kapel der Dameu, Molenstraat Volle aflaat, ook voor alle geloovigen, die, na Biecht en Communie, bidden tot intentie van Z. H. den Paus, in de kerk van het Collegie, waar de gewone verga deringen der Congregatie plaats hebben. Na dc Processie vergaderen de Congre- ganistcn in de kerk van het Collegie, om te samen de gebeden voor den vollen af laat te lezen. De herbergier vond dit lo"iek, gaf de 400 fr. en daarop trokken M. met N. de makelaar er van door, met het span dat zij van V. gekocht hadden, terwijl deze laatste bleef zitten wachten met het pcerd dat B. (die om geld was) van M. gekocht had. Maar de man met de 1150 fr. bleef weg, tot V. op den duur het wachten beu, met het peerd naar huis trok. Hij verloor er toch niet aan. Toen het beest door eenen kenner ge zien werd, bleek het dat bet schoone peerd geen 200 fr. weerd was. Eene depeche aan bet commissariaat meldde een uur later dat dit peerd ge stolen was. De arme sukkelaar van een berbergiet heeft eene klacht bij de policic gedaan, maar of die sliimme vogels zich zullen laten vangen, is twijfelachtig. Men ziet dat het gevaarlijk is, zaken doen, waar men geen verstand van hoeft, Slachtoffer eener oude misdaad. Onze lezers zullen zich herinneren dat verleden jaar bij den wisselaar Mathys, Noorderlaan, te Brussel, een persoon aan het guichet kwam, om aan den bediende, die alleen was, den prijs van deze of gene actie te vragen. Terwijl de klerk zich omkeerde om den koers na te zien, sprong de vreemdeling het bureel binnen, bracht den jongslin» verscheidene steken toe, greep een pak bankbiljetten van 1000 fr. en wilde de vlucht nemen. Maar een gebuur M. Léor. Lefebvre, die op het gerucht kwam toegesneld, sloot hem den weg af, Er ontstond nu met den bandiet eene schrikkelijke worsteling lijf om lijf. De dief, geen kans ziende om te ontko men, zelfmoorde zich in het bureel. De klerk stierf aan zijue wonden en M. Le febvre werd daags na het drama aange tast door eene ziekte, die hem nu, na een jaar lijden, ten grave sleepte. Dat komt van onvoorzichtig zijn. Jan V., uit de Baudewijnstraat te Antwer pen, was op eene bank der Leopoldslei in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte waren er 23 fr. uit zijne zakken gaan vliegen, 't Is om de goesting van kermis te houden te doen overgaan. Ongelukken door het velorijden ver oorzaakt. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde zondag avond op de Anspachlaan to Brussel. M B., van Schaarbeek, reed met Ilct bestuur der posterijen heeft aan al de bedienden, briefdragers,enz., streng verboden verzamelingen te houden van postzegels, om hen den lust te ontnomen de zeldzame postzegels vau de brieven en druksels te trekken. Op zware straffen mag bet personeel gcenen handel in zegels drijven, verwisselingen doen, enz., en op straf van ontheffing uit bet ambt, is bet aau do briefdragers verboden postzegels te vragen aan de personen bij welke zij brieven bestellen. Aftruggelarij fin dc siècle. M. V., herbergier te Brussel, had in een blad aangekondigd, dat bij een peerd en gasthuis stierf rijtuig te koop bad aan voordcelige con-r( dities. Zekere X. kwam hem vinden eu zeggen dat bij eenen persoon wist, die bet span wel zou koopeu voor 1200, maar er moes ten voor X. 200 fr. commissieloon af. Men maakte zoo ver akkoord dat men daags nadien op eene bepaalde plaats met gezegden persoon zou te samen komen om do zaak af te doen. V. was op het bepaald uur ter plaatse. X. zat aan eene herberg met twee andere personen B. en MDe laatste hield een peerd bij den toom. X. deed M. als den kooper kennen, van wien hij gesproken had men loofde eu bood eu eindelijk kocht M. het span voor 1150 fr. Maar bijna op hetzelfde oogenblik zeg de hij, dat hy zijn eigen peerd wilde ver- koopen. Ge begrijpt, zegde bij, dat ik geen twee peerdcu noodig heb. Dat was aan te nemen. B., die zich tot biertoe nog niet in de zaken gemengd bad, onderhandelde eeu oogenblik en kocht bet peerd van M. voor 1550 fr. Maar men moest bom tijd geven om naar huis geld te gaan balen. Dit werd natuurlyk aangenomen, en B, ging om geld. gematigde snelheid, toen hij op de hoogte der Rijke Clarenstraat, voor een rijtuig moetende mijden, eene oude dame omver reed, die in 't midden der straat giDg. De cyclist viel over baar. Beiden stonden op, B. bad geen letsel. De oude dame bad eenige kneuzingen, doch die hoegenaamd niet erg schenen. Niettemin bracht men baar iu rijtuig naar St-Pietersgastbiiis, om een eerste verband te leggen. Doch nu bleek het dat hare kneuzingen veel c-rger waren dan men eerst meende. Zij bad erge inwendige wonden bekomen, zoo erg, dat zij reeds na drie uren in het Een ander ongeluk had plaats in den Brusselschen veb-droom. Op zeker oogen blik, tijdeus eene dameskoers, reed Mej. Solauge met Mej. Reillo en Savigny. Mej. Solaugo vielen bekwam eene kwetsuur boven het oog. Mej. Reillo beeft ocuc wonde aan de knie bekomen. Er ziju in 't geheel vijf dames gevallen en gekwetst. Na eenige weken rust zullen allen hersteld zijn. -7 Het parket van Gent zocht sedert eenigen tijd eene vrouw op, Marie B., veroordeeld voor het maken van valsche munt. Zij bleef lang onvindbaar. Einde lijk donderdag morgend werd hare schuil plaats ontdekt, eu daar vond men bij eene huiszoeking nog 9 valsche 2 frankstukken, De vrouw van oenen mijnwerker te Luik had over eenigen tijd haren maji verlaten, om eenen kostgast te volgen. Later keerde de vrouw terug, maar de kostgast ook. Doch man en vrouw kwamen overeen, den laatste voortaan den toe gang tot het huis te verbieden. Hij wei gerde benen te gaan, maar werd buiten gezet. Nu wilde hij de deur openbreken, doch een agent die dit spel zag, wilde hem bij deu arm vatten. Plotseling klonk er een schot. Het was de mijnwerker, die j van uit den gang der woning ecn revol- Tcrwijl de andoren daar nu zaten, verschot loste en den indringer zoo onge zegde M. tot den herbergier V. j lukkig trof, dat deze stervend ineenzakte.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2