Pol en Slant. Van tak op tak. Onze botermerkt. ZONDAGRUST.^SS IW Vlaamsche Kermis. BEDEVAART Belgische bedevaart KAATSSPEL 1896. STANT komt haastig d'Eekhout- baan opgestoken en hij ziet POL aan 't klavers maaien. Stant. Nog altijd klaverkes maaien,Pol? Zullen ze nog lang du- duren Pol.Ze beginnen te korten, Stant 't is te droog geweest voor de klaversmaar w'en mogen toch niet kla gen want er zijn stre ken waar ze van over zes weken parti zyu. Stant. Dat moet een miserie zijn, Pol, voor de boerkes Pol. Wel, Stant, geen klavers heb ben, dat is een half ruwien voor 'nen boer. 't Moet er al van eten op een hof peerden, koeien, runders, kalvers en tot de konijnen toe I Stant. En wat doen de sukkeleers dan als ze geen klavers en hebben, Pol Pol. Ha wat zouden ze doen, Stant, tenzij al uit den hoek zoeken wat ze kunnen om hun beestjes in 't leven 't hou den, en hen g'heel en gansch reneweren door 't aankoopen van gruis, meel, enz. Stant. God gave, Pol, dat de kla vers alle jaren lukten, want anders is 't miserie op tafel En is den hanen nu al binnen, Pol Pol. Jaai, Stant, hij is binnen maar w'hebben hem toch moeten stolen, want sedert veertien dagen en hebben we geen oogstweêr niet meer g'had. Stant. 't Is alle dagen aardig weêr, Pol de wind in den uoordeu, en toch van tijd tot tijd een bijze regen Pol. Ja, Stant, als 't wilt, 't regent van alle kanten en de wind en dient niet altijd als berremeter Stant. En hoe is 't nu meê 't loof, Pol Begint het hem nu te zetten Pol. 't Is redelijk, Stant er wordt nog altijd aan veel loof afgeëten.en 't geen dat er staat en heeft geenen trok 1 Stant. Maar, Pol, 't is toch nog tijd en 't zal er wel komen I Pol. Als 't God belieft, Stant en w'en zullen er toch niet bij slapen want wo zullen 'taansmeeren tot als 'ter komt Stant. G'hebt gelijk, Pol; en meê zulken eau de cologne gelijk go verleden week uitvoerdet, zoudt go 'nen kei doen groeien. Pol. Dat ware nog al erg, Stant maar als er iets aan te doen is en zullen we toch niet loslaten En hoe is 't nu t'Aalst, Stant Stant. Wel allerbest, Pol Sedert dat do vierdo man daar in de straten niet meer en loopt, is alles rustig en paisibel geworden Pol. En waar is de vent naartoe danStant Stant. De menschen zeggen dat hij naar Knocke is, Pol Pol. Naar Knocke, Stant, waar ligt dat ieveranst Stant. Dat ligt op de zee, Pol, niet ver van Blankenberghe en de rijke en de wereldsche menschen rijden daar naar toe in de zomer voor do frischgegeit en om te zwemmen in de zee Pol. Maar do vierde man moet zo kruipen hebben, Stant want dat is ver te rijden en 't leven moet ginder kostelijk zijn Stant Zekerlijk, zekerlijk, Pol, is dat kostelijk; maar ae vierden mag rijden voor niemendallen, en alle jaren vier duizend ballekens meont gij, dat dat niets en is dan, Pol Pol. Hoe dat 'nen mensch toch rijk wordt, he Stant Maar zou dien vierden niet beter doen meê zijn vier duizend patotterkes uit to deelen aan d'erreme menschen Stant. Wel ja jaai, Polmaar be loven en doen en is 't zelfde niet, zelle man 1 Waut als den vierden te Brussel is, hij gaat hij daar naar de grootste restau rants, hij eet en drinkt daar van 't beste, en bij smoort bij daar in 't publiek van 't openbaar allerfijnste sigaarkes I Pol. De vent heeft verstand van leven, Stant maar dat zou dien mensch kunnen varen, he Stant, als z'hem binnen twee jaar zullen buiten zetten 1 Stant. Jamaar jaat, Pol, dat zal hem zeker varen maar alia, daar en tusschen pakt hij toch meê wat hij kan en hij laat den erremen mensch travak ken en de boerkes desschen I Pol. 't Is 'nen aardigen wereld, Stant; maar 't is wel dat 't hier niet lang en duurt voorniemand niet, en dat daar achter elk zal krijgen naar verdiensten Stant. Dat is er 't schoonste van, Pol de menschen bedriegen en is maar een weet, maar den oppersten Meester bedriegen dat en kan niemand niet 1 En wat zullen er daar beschaamd staan zien als bun boeksken zal opengelegd worden vóór d'oogen van iedereen Pol. Ja, Stant, 't getal zal groot zyn, man En daarom katholiek zijn en katholiek leven, dat is 't manneken en daar is 't mee om doen 1 Stant. En die 't anders peist is mis, Pol maar zeg 'nenkeer, gaat er nu van bier veel volk komen naar de Vlaamsche Kennis Pol. 'K peis dat z'al zullen komen die beenen hebben, Stantwant 'k en hoor bijkans van anders niet meer klap pen Stant. 't Zal er spannen ook, zelle Pol'K hem gisteren avond nog 'nen keer gaan zien naar den hof,maar alzoo barak ken eu cirken en meulens gelijk er al staan Dat en zal nog nooit of nooit in de wereld te zien zijn geweest 1 Pol. En alles zal daar te krijgen zijn van eten en drinken, he Stant Stant. Alles alles, Pol En niet alleenlijk van eten en drinken, maar van alles wat 'nen mensch kan uitpeizen, en dat nog aan een civiel prijsken 1 Pol. Maar, Stant, dat zal kurieus zijn om zien die rijke heeren en damen die daar achter eet kraam zullen staan en de, menschen bestellen gelijk op de Jaarmerkt 't Houtem, of in 'nen peerde- kesmeulcn of in een barak 't volk zullen binnen roepen en amuseeren Stant. Zie, Pol, dat is 't plezierig ste en 't aantrekkelijkste van de wereld 'k heb dat over dertien A veertien jaar hier nog 'nen keer gezien t'Aalst, en daar eu kunt g'u geen gedacht van geven 1 Pol. Alia, Stant man, rekent er op 1 G'heel ons prochie komt er naar toel En wanneer begint dat? Stant. Den hof gaat open, Zaterdag op Ous Lieve Vrouw Hemelvaart, ten twee uren van den achternoen I Want 's morgens houdt iedereen zijn devotie en woont iedereen de Processie bij En naar den noen om twee uren is 't plech tige opening van de feest en dat zal duren tot rond middernacht op d ander dagen den 16, 17 en 23 Augusti, zal den hof open zijn van 10 uren 's morgends af te beginnen. Pol.Alia goed, Stant. Trekt maar gerust naar huis eu tot morgen of over morgen 1 Stant. Ja. Pol'k zal er u wel vin den 1 en 't zal mijn Trien ook plezier doen van een gekout te kunnen doen meê Kaken en ziet dat ze meê komt Pol. Ja ja, Stant, heur beste juwee- len zijn al uit de kas gehaald, en ze re kent al d'ureu af gelijk de kinderen als de kermis aan de deur staat Stant. Allerbest, Pol en tot Zon dag Pol. Wel 't huis, Stant 1 Zierken voor Post en IJzerenweg In September heeft een kampstrijd plaats voor 't begeven van 60 bedieningen van klerk en 120 van hulpklerk. De mededingers moeten opgeven of zij in 't bestuur der posterij of van den ijze- renweg verlangen te treden, ea in welke taal zij het onderzoek willen ondergaan. Zij mogen niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn, uitgenomen de oud-krijgslieden, die 29 jaar mogen we zen. Zij die gelukken worden, naarvolgens het nummer dat zij bekomen, als klerk aan 1200 fr. of als hulpklerk aan fr. 900 in dienst genomen. Buiten de vereischte hoedanigheden van Belgschap, goedgedrag, grootte, enz. moeten zij eenen borg kunnen storten van fr. 1000. N. B. Opdat de kandidaat-Werft met eenige kans van welslagen aan den kamp strijd kunne deelnemen, moet het onder richt, dat hij genoten heeft, overeenkomen met het program van den hoogsten graad van het middelbaar onderwijs (oude of nieuwe humaniora tot en met en rheto- rica.) Na ten minste 4 jaren onberispelijken dienst, kunnen de hulpklerken de toela ting bekomen tot deelneming aan bijzon dere kampstrijden om tot klerk 3° klas met 1400 fr. jaarwedde bevorderd te worden. Nationale Arbeidsbeurs - Onder steunen tcij elkander (Aidons-nous les atis les autresBelgisch icerk van kristc- lijke menschlievendheid. Met de groot ste voldoening vernemen wij dat, dank aan de aanhoudende pogingen en strevin gen van eenen der ieverigsto leden der werkmanshuizen, de onvermoeibare strij der M. Th. Dewit, bet werk der Nationale Arbeidsbeurs, eindelijk zal ingehuldigd worden in de Locquenghieustraat Nr 24 te Brussel, den 15 Augusti aanstaande. Aide katholieke iustellingen van België alwaar M. Dewit zijn ontwerp is komen ontwikkelen,hebben zijn werk toegejuicht en sluiten er zich bij aan, omdat het de volstrekte verstandhouding voor doel heeft van arbeid en kapitaal. M. de burggraaf d' Hendecourt, liefda diger, die zich zooveel opofferingen beeft getroost, zoowel voor het stoffelijk als voor het zedelijk welzijn der arbeidende klas, heeft M. Dewit in zijne moeilijke taak ondersteund cc het Eere-Voorzitter- schap dezer instelling aanvaard. De kringen die zich willen aansluiten of begeeren de voorwaarden te ontvangen dlsook de inlichtingen en schikkingen, van dit onvergelijkbaar werk, welk door een groote geleerde Het ijzeren afsluit- sel genoemd is geworden, waartegen de socialistische partij zal komen verplet teren, kunnen zich wenden tot M.Dewit, Locquenghienstraat 24 te Brussel. Jacht. De jacht gaat open op 19 Augusti, in de provinciën Antwerpen, Brabant, West- eu Oost-Vlaanderen en Limburg. De jacht op hazen, gaat slechts open den 5, deze met hazewinden den 15 september, en degene op fesanten en grof wild, den 1 October. Gemeente-syndicaten. Men weet dat de minister van justicie onlangs in de Kamer een wetsontwerp heeft neerge legd, waardoor de gemeenten gemachtigd worden om zich te vcreenigen, ten einde op gezamenlijke kosten gods- of gasthui zen op te richten en te onderhouden, welke elke gemeente afzonderlijk niet zou kunnen tot stand breDgen. Wij* hebben vroeger doen opmerken dat zulke gemeente-syndicaten ook wensche- lijk nuttig en zelfs noodzakelijk zijn voor andere diensten dan die der armen- en ziekendienst. Wij vernemen thans dat in het ministerie van landbouw en openbare werken een wetsontwerp voorbereid wordt dat, voor vele gevallen aan de gemeenten het recht zou geven om syndicaten te- vormen. Volgens dat ontwerp,zouden de gemeen ten zich mogen verstaan om gezamenlijk zekere openbare werken uit te voeren of zekere diensten in te richten, zooals waterleidingen, brandweer, ontsmettings diensten, slachthuizen, beroepscholen, enz. Eeuigc voorsteden van Brussel heb ben reeds voor zekere werken zulke syn dicaten gevormd, doch de wettigheid dier inrichting wordt betwist. Het isdau ook weuschelijk dat eene wet die zaak, welke bijzonder voor de kleine gemeenten van het hoogste belang is, bepaald regele. Volgens het ontwerp dat ter studie ligt en dat wij hopen in den aanstaanden zittijd te zien neerleggen zouden, de aangesloten gemeenten in het syndicaat afgeveerdigden hebben die ze vertegenwoordigen, en met welke men zou kunnen onderhandelen zonder zijne toevlucht te moeten nemen tot de ge meentebesturen. Dit zou in vele gevallen, eene groote besparing van bureelkosten, en vooral eene groote besparing van tijd voor gevolg hebben. Er is zelfs spraak aan die syndicaten een bestendig karakter te geven, zoodat zij zouden blijven bestaan in geval de gemeentebesturen verander den, doch dat punt is nog niet bepaald beslist. Wat er ook van zij, men begrijpt welk groot nut de buitengemeenten uit zulk ontwerp zouden trekken, en wij hopen dan ook dat het zoo spoedig mogelijk zal kunnen gestemd worden. Militaire duiven dienst. De mili taire duivendienst, welke reeds bij de groote mogendheden bestaat, gaat ook in België ingevoerd worden. Te Antworpen en te Luik worden mili taire duivenhokken ingericht te Ant werpen op het KruyshofWilrycksche plein en de bijzondere dienst wordt verbonden aan de genie. Een officier wordt aangesteld voor de photografie der telegrammen. De bijzonderheden van den dienst wor den toevertrouwd aan specialisten een onderofficier en een soldaat dat was een baantje voor de jonge liefhebbers, die onder dienst zijn. Op den rooster. Recht voor Allen is de gazet der hollandsche socialisten. Recht voor Allen geeft van tijd tot tijd brieven uit Gent, waarin dat er een beetje uit de schole geklapt wordt vau hc-tgene er in den gentschen Vooruit ommegaat achter de gordijn. Volgens het Recht voor Allen zegt en die gazette moet het weten worden de bedienden en werk lieden van Vooruit in eene ware slavernij gehouden. Zij en hebben niets te retetet- ten en moeten dansen lijk Anseele en Compagnie schuifelen anders liggen ze in eenen oogslag op straat. Tegenwoordig is er nog al mistevreden heid onder de werklieden en bedienden van Vooruit om deswille dat de kopstuk ken Anseele en Van Beveren vooral juist manieren hebben lijk slechte fabri kanten. 't Is het Recht voor Allen die het nog schrijft. En Recht voor Allen bewijst dat het geen vodden zijn. Kijkt een keer hier, zegt die roo gazet In Vooruit en mag een werkman of een bediende geen hal ven dag verletten of hij moet eerst, met zijne muts in zijn hand, permissie gaan vragen aan Mijnheer Anseele of aan zijne rem- plaganten. Maar alle jaren, zegt Recht voor Allen, en dikwijls in het jaar, onderneemt Mijnheer Anseele groote en schoone reizen, juist lijk het groot eu rijk volk doet. Binst de wijle, Anseele's pro fijten loopen maar voort. Recht voor Allen vraagt of dit de gelijkheid is waarvan de socialistische kopstukken altijd klappen, maar die ze de eerste zijn om niet te onderhouden Recht voor Allen zegt voor slot van rekening dat citoyen Anseele hem juist fedraagt lijk eenen grooten fabriekant. nderdaad, 't is op en top hetzelfde, met dat verschil dat hij de naam niet wil hebben, maar dat hij algelijk de daad heeft. Naar Congo Het is aan boord van de Lèopóldvilledonderdag uit Ant werpen naar Boma vertrokken,dat citoyen Picard België verlaten heeft. Het schijnt nu dat hij te Las Falmas zal afstappen en de Canarische eilanden bezoeken, doch het is nog niet zeker dat hij naar Congo zal voortreizen om daar het socialistisch evangelie te gaan verkondigen. Het zou overigens voor Picard zelf, moeilijk zijn van zwarten rooden te maken. Onder zijne lading heeft de Leopoldville 32 ton buskruit en vier ton dynamiet. Met picard erbij, is dat genoeg om gansch Congo in de lucht te doen springen. Schrijfgetuig uit den ouden tijd. Vóór de uitvinding van 't papier, dat thans in zulke overgroote hoeveelheden bereid en gebruik wordt, was de stof waarop men schreef, veel kostbaarder dan heden ten dage, en het mag dan inderdaad een geluk genoemd worden, dat de menschen in die ver achter ons liggende eeuwen niet zoo schrijflustig waren als in den tegenwoordigen tijd. Tot de oudste schrijftafelen behooren wastafelen, tafelen van hout of ivoor, die in eene geringe verdieping eene plaat of een blad van was bevatten, waarop met een staafje gewoonlijk van been, aantee- keningen van allerlic aard, rekeningen, enz., doch ook brieven en oorkonden wiordon gegrift. Had men de daarop aan gebrachte inschriften niet meer noodig, dan wierd de wasoppervlakte met behulp van uitsluitend daartoe bestemd gercea- schap; weder glad gemaakt en kon men die weer opnieuw gebruiken. Bij de Grieken en Romeinen waren deze wastafelen algemeen in gebruik. De Romeinsche dichter Properties, (omtrent 50 jaar vóór Christus) beklaagt zich in een schoon gedicht over het verlies zijner wastafelen, die de heerlijkste gewrochten zijner verbeelding bevaten hij vreest dat ze in handen van eenen woekeraar gevallen zijn, die nu zijne berekeningen er op grift. Aan onze eeuw, die zooveel schatten uit de oudheid aan het licht heeft gebracht was het voorbehouden, ook oud Romein sche wastafelen, die men vroeger alleen uit de oude beschrijvingen kende, in het oorspronkelijk weder te voorschijn te brengen eu wel uit de goudmijnen van het vorstendom Zevenbergen, die vóór de Romeinen wierden uitgebaat. De daar ontdekte tafelen bevatten echter meestal koopovereenkomsten en schuldbrieven. Kostbaar bewerkt waren daartégen de uit twee, door scharnieren verbonden, ivooren tafelen bestaande Diphtyeha die de Romeinsche consuls in den lateron keizertijd bij de aanvaarding van hun ambt ten geschenke plachten te geveD,en uitwendig van prachtig snijwerk voorzien waren. Vele soortgelijke tafelen, die in de middeleeuwen als prachtbanden van boeken dienden, zijn tot op den huidigen dag bewaard gebleven. Van de Romeinen hebben de Germanen de wastafelen als schrijfgetuig overge nomen zij waren bij hen in de middel eeuwen algemeen in gebruik, voorname lijk ook als schrijftafelen voor de scho lieren. Te Lubeck zijn omstreeks de helft dezer eeuw zulke tafelen, die nog schrijf werk bevatten, gevonden. Wastafelen met berekeningen van verschillenden aard ziju veel menigvulgiger eu vindt men dan ook in vele museums. Tegen het begin der zestiende eeuw, wierden de wastafelen, door de uitbrei ding der papier-vervaardiging, gaande weg bijna geheel verdrongen doch ver mocht het papier niet het oude en eer waardig schrijfgetuig geheel en al uit den weg te ruimen. Zelfs tot iu ouze eeuw was het op eenige plaatsen nog in gebruik, onder ander te Rouaan, waar voor om streeks twintig jaren de afloop van den afslag der op de vischmarkt aangevoerde visch, op wastafelen aangeteekend wierd. De grootste vijand van 't papier, het water, had hier het duizenden jaren oude schrijfgetuig in deu strijd tegen het pa pier bijgestaan. De Cassai en peerden. De rivier Cassaï is eene bijrivier vau den Congo- stroom; zij is op sommige plaatsen over de twee mijlen breed. Zij verliest op die plaatsen aan diepte, wat zij wint aan breedte, en de zandbanken en de boomen die 't water meesleept, maken er de rivier schier onbevaarbaar. Congoland heeft geiten in menigte; maar peerden, koeien en..... ezels zijn er volkomen onbekend. Hoe groot was de verbaasdheid der Congolanders, toen zij over tijd een peerd dat uit België aangebracht was, voor den eersten keer zagen Het was een algemeene kreet van ver wondering. Zij zagen het groot beest vreedzaam aan de kribbe staan te eten, maar dierven bijna niet naderen. Sommigen hielden het voor eenen olie- fant, anderen voor een nijlpeerd, wcêr anderen voor eene Europcesche geit 1 Niemand dacht dat 't diende om bereden te worden. De boter. Ziehier de hoevoelheid boter welke Engeland uit de verschillige landen ontvangt 1894 1895 Uit Hoeveelheden Hoeveelheden Denemarken 57,329,000 k. 60,464,000 k. Frankrijk 22,081,000 23,651,000 Australië 15,189,000 16,296,000 Zweden 13,847,000 16,162,000 Holland 8,588,000 9,943,000» Duitschland 7,163,000 5,841,000 Anderelanden 9,691,000 14,565,000» België wordt niet meer in aanmerking genomen. Men ziet uit deze opgaven dat de boter- haudel van Duitschland alleen achteruit gegaan is op de groote markt van Enge land, die alleen alle slach van eetwa ren in ontzagelijke massas uit den vreem de moet doen komen. Liberalen en socialisten. Nu de kiezingen voorbij zijn schrijft Vooruit dat de liberalen met de papen maar een rot uitmaken, waarvan de socialisten walgen. De liberalen mogen dat onthou den tegen de aanstaande kiezing. Nijlpeerden. In de rivieren van Congoland krielt het van Nijlpeerden. Dit dier leeft te water en te lande. Te lande is het zeer vreedzaam, doch uiterst gevaarlijk te water, vooral als het door een schot gewoud is. Dan werpt het de bootjes der negers zoo gemakkelijk omver als notenschelpen, en dan worden de negers zelf gauw de prooi der afgrijselijke krokodillen. Daarom zeggen de negers, dat kroko dillen en nijlpeerden t' accoord zijn om menschen te vernielen. Onder water zwemt het nijlpeerd niet; maar het wandelt op den bodem, eu 't kan tieu minuten lang ouder water blijven. Als het door jagers achtervolgd wordt, stookt het enkel alle tien minuten zijne ontzaggelijke neusgaten eens naar boven, om lucht te scheppen, en het verdwijnt aanstonds weer in de diepte. Als zulk beest op zijne zijde ligt, is het bijna eenen manhoog. De kop alleen weegt zoo zwaar als een vet verken Bij zulken reus, zijn de nijlpeerden in den dierentuin te Antwerpen maar alfwassen kalveren. De muil van het nijlpeerd is bezet met twee ivoren slagtanden. Het vleesch van nijlpeerden, wordt door de wilden zeer geerue geëten, zelfs als het reeds verre is. Leger herinrichting. Le Cour- rier de Bruxellcs deelt meê dat liet ministerie er niet zou aan denkeu in den aanvang van den aanst. zittijd der Kamers, eene beraadslaging te openen over de militaire kwestie. Men wil de uitslagen afwachten van de verhooging der vergoeden van 30 frank aau de miücianen toegestaan eu hierdoor de nutteloosheid van den persoonlijken dienstplicht aantoonen. Wat meer is de laatste kamerkiezingen hebbeu bewezen dat het volk in groote meerderheid vijandig is aan alle ver zwaring der krijgslasten en zich bij voor keur ten voordeele van een vrijwilligers leger heeft uitgedrukt. De liberalen en rooden zouden geern de krijgskwestie zien op tapijt komen in de hoop van de katholieke partij in ver deeldheid, dus in wanorde te brengen. Maar holakadééééé 1 Kiezing te Turnhout. De heer graaf de Merode, oudminister van bin- nenlandschc zaken en oudvolksvertegen- woorJiger van Brussel is als candidaat der katholieken uitgeroepen. Volgens een blad van Brussel zal in de Kempen, ten gevolge der verdeeld heden bij de candidatuur van M. de Mé- rode, de strijd tusschen verschillende groepen losbersten. De socialisten spreken er van eene candidatuur te geven aan citoyen Ter- wagne of citoyen Goetschalck, 'tgeen wel eene nutteloozo poging zal zijn. De Kempen zijn niet citoyen'sgezind. Men spreekt er ook van eene candi datuur van M. Hector Lebon, den chris ten demokraat ofte volksfopper. Het schijur, dan nog dat andere candi- daturen voor den dag zullen komen. Het schijnt stellig dat M. Beernaert het voorzitterschap der Kamer niet meer zal aanveerden. Sedert eenige tijd is de goede faam vau onze wekelijkschc botermerkt min of meer geschokt. Een zeker wantrouwen heerscht onder burgers en kooplieden en die toestand is hoogst schadelijk voor de landbouwers,want de boter geldt er naar. Waaruit is dit wantrouwen voortge sproten Uit de schriften der zoogezegde chris- tene volkspartij en uit de verklaring ter Volkskameg door politieker Daens ge daan. In zitting der Volkskamer van 21 De cember 1894, zegde politieker Daens «In de margarine zie ik slechts een middel van bedrog ze wordt voort- durend met natuurboter verwerkt. Op onze merkten komt bijna geene zuivere boter meer. Integendeel ziet men er margarine in overvloed. Te Moorsel, ie Burst worden er dui- zenden kilos aangebracht. Wat doet men er mede Men gebruikt ze tot botervervalsching Wij vragen hetMoet al wie dat leest tot zich zelve niet zeggen :Te Aalst op de botermarkt komt er bijna niets anders meer dan vervalschte boter want Moor sel, Burst en omstreken liggen aan de poorten dier -Stad Dus hieruit wantrouwen, de goede faam onzer botermerkt geknakt en verlies voor de eerlijke landbouwers. En door wiens schuld Door de schuld van politieker Daens die in de Volkskamer, voor het aanschijn van de gansche wereld, de landbouwers van de landstreek van Aslst als boterverval- schers en als verachterlij ke bedriegers heeft uitgescholden Die lasterende beschuldiging is onver diend neen, de landbonwers der Aalster- sche gewesten zijn gccnc boterverval- schers, geene bedriegers, lijk politieker Daens het uitkraamde. Reeds verscheidene malen zijn de inspecteurs der Stad en van 't Gouverne ment op 't onverwachts op onze boter merkt verschenen en z'hebben stalen genomen op goed valle het uit. Die stalen zijn dan onderzocht en ont leed geworden en wat is de uitslag ge weest De uitslag is geweest dat al de genomene stalen werden bevonden als zuivere natuurboter te zijn, onvervalscht zonder eenig bedrog. Wat kaakslag voor politieker Daens, die stout weg dorst beweren dat er op onze merkten bijna geene zuivere boter meer komt Politieker Daens, g'hebt dus onze land bouwers op de snoodste wijze van ver- valsching en bedrog beschuldigd en hen hierdoor groote verliezen doen onder gaan. Wanneer zal onze botermerkt hare goede faam terugwinnen die politieker Daens haar doen verliezen heeft 'tZal de eerste week niet zijn. Nu er moet gewerkt worden om ze haar te doen herwinnen en tot dit einde, vragen wij aan onzen heer Burgemeester of het niet geradig zou zijn de inspecteurs van 't gou vernement te verzoeken, hier zoo dikwerf mogelijk, op 't onverwachts, de boter te komen onderzoeken. Dit is volgens ons het beste middel om de koopers te over tuigen dat er hier niets anders dan zui vere natuurboter ter merkt komt, en zoo zal onze botermerkt hare oude goedo faam weldra herwinnen tot groot voordeel der landbouwers van onze Aalsterschc neeringloeners. Nog een woord De margarine die hier in onze streek geleverd wordt, wordt niet gebruikt door de landbouwers, maar door zekere kooplieden. De verledene week, verzekert men ons, werd er een koqpman in zijnen kelder door de inspecteurs op heeterdaad van botervervalsching betrapt en proces verbaal tegen hem opgesteld. Zaterdag 15 Oogst dienstdoende Apo theker Mr E. Meganck, Leopoldstr. Zondag 16 Oogst dienstdoende Apo theker Mr Aug. Renneboog, Nieuw- straat. Antisocialistische Vak vereen igingen. Inhuldiging van een nieuw vaan del. Op 23 Oogst aanst. zal de Bond der Antisocialistische Vakvereenigiugen onzer Stad de plechtige Inhuldiging vie ren van het prachtig vaandel (1) 't welk hem komt geschonken te worden door den heer Romaan Moyersoen-Liénart, Gemeenteraadslid Om 2 uren namiddag, vergadering ten lokale van den Werkmanskriug waarna vorming van den stoet om zich ten 3 uren te begeven ter Sint-Martinuskerk alwaar het vaandel zal gewijd worden door den Zeer Eerw. Heer Raemdonck, Pastoor- Deken. Na deze plechtigheid terugtocht naar den Werkmanskring en algemeene ver gadering. Verscheidene gevierde redenaars zullen het woord voeren en onder anderen de heer Verhaegen de zoo moedige als dap pere Hoofdman der Belgische Katholieke Arbeiderspartij. Talrijke vreemde Maatschappijen heb ben reeds hare bijtreding tot het opluis teren van den stoet aangemeld, en het Bestuur der Antisocialistische Vakver- eenigingeu, hoopt dan ook dat alle katho lieke Maatschappijen der Stad Aalst hare medewerking zullen verleenen, dat geene enkele zich zal achteruit trekken. Ook worden alle weldenkende Aalstcr- sche ingezetenen verzocht op zondag 23 Oogst, de nationale vlag aan hunne woningen te laten wapperen tot opluis tering van het feest en ter begroeting van de christene werkliedenvaan. (1) Het vaandel is verveerdigd doer het huis be Meerc van Kortrijk. Er is ons ter oore gekomen dat zekere liberale Haantjes-vooruit zinnens zijn ter Vlaamsche Kermis te gaan spotten en de goede orde te storen. Wij berichten dus wie het ook zijdat zoo iemand die schoe- liestreek durft wagen, hij van eene zeer kale reis zal terugkeeren. Men is dus verwittigd Ook nog strooien zekere liberale hee ren en damen uit dat men moet oppas sen, want dat zoo men, bij voorbeeld, iets koopt of verbruikt eu een stuk geld van meerdere waarde dan d:n prijs van het gekochte of verbruikte in betaling geeft, men niets zal terugkeeren. Dat is eenvoudig kwaadsprekerij.... Wie iets koopt of verbruikt zal niets meer te betalen hebben dan den bepaalden prijs. Overigens wij mogen verzekeren dat de prijzen in 't algemeen zeer gematig zijn. Men hechte dus geen geloof aan al wat de liberalen met een berekend dool uit strooien 1 naar O.-L. Vrouw van Lourdes, vereerd in de Grot van Aalst-Mijlbeke. Op Zaterdag 15 Oogst, zijnde O.-L. Hemelvaart, zal de Maatschappij De Ware Broeders van Aalst eene plech tige offerande doen aan Onze Lieve Vrouw van Mijlbeke, om de zegen over hun en over hunne familiën af te smeeken. De stoet zal gevormd worden aan de school der Eerw. Zusters, Moorselbaan, om half 5 uren. De Leden of andere geloovigen die de bedevaart verlangen mede te doen worden vriendelijk verzocht, als de zangers met muziek lofliederen tot Maria sturen, zooveel mogelijk in den stoet de stilzwij gendheid te onderhouden. Aan de Grot zal eene aanspraak gehou den worden door een E. P. Jesuiet. Ver volgens zullen lofliederen gezongen wor den, waarna men zal zegenen met de relikwie van onze goede moeder Maria. NAAK 0 -L-V. VAN LOURDES naar de schoone grotten van Sint- Antonius van Padua te Brive en naar het H. Hert van Montmartre te Parijs, van den ld tot 22 September 1896, met goedkeuring van Z. Em. den Cardi- naal-Aartsbisschop van Mechelen. Er zullen twee treinen zijn de eerste vertrekt den 14 September; terugreis uit Lourdes den 21 September 's morgens de tweede vertrekt den 16 September, terugreis uit Lourdes den 22 September 's morgens. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer Francis, Bestierder der Bedevaart, Noorderboulvard, 45, Brussel, en te Aalst, ten bureele van Den Denderbode. De inschrijvingslijsten zullen den 5 September gesloten worden. In geval van wettig beletsel zal het gestorte geld terug gegeven worden tot den dag van het vertrek. Voor de personen die zich na 25 Oogst laten inschrijven, wordt de prijs vermeer derd met 5 frank. De vermeerdering zal streng geeischt en in de kas der arme zieken gestort worden. STAD AELST, HOUTMARKT. Zondag 16 Augusti 1896. Om 3 uren namiddag. De partij van Aug. De ifaeeft, (Aelst), tegen René ParentHofstade. Daarna loting voor de 2de ronde.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2